2018. december 11. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Család, szabadidő, érdekességek >> Te vagy Maga
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 következő lap )
 frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-13 09:08   
2004-11-13 06:51, Fredi:

Erdekes volt szamomra a roman nyelvben hasznalatos "kozbenso formula"-rol irottak. Ugyanis a romant egyaltalan nem ismerem.

A magyarban semmi ilyesmirol nem tudok, mert pl. az emlitett "kend" - bar hozza a keresztneves megszolitas illik - megis szerintem magazodos forma. Mert azzal folytatodik. Legalabbis az en nyelverzekem szerint.

Amit a fonok-beosztott kapcsolatrol irtal, az szerintem annak is fuggvenye, hogy milyen munkahelyrol van szo?

Szerintem ott, ahol altalaban nagy a fonok es beosztott kozotti kepzettsegbeli/iskolai vegzettsegbeli kulonbseg, ott a magazodas "divik". Mondjuk pl. az uzemmernok es a segedmunkas kozott.

Hivatalban, ahol a kepzettsegbeli/iskolai vegzettseg kozotti kulonbseg kisebb vagy nincs is (pl. mindketten egyetemet vegeztek), a tegezodes teljesen altalanos. Annyira, hogy meg a kazanfutot is tegezik es az is a foosztlyvezetot (ha letegeztek). Es ez szinte korfuggetlen.(Persze kivetelek mindig akadnak, de en altalanossagokrol beszelek.)

Es annyira elterjedt a tegezesi szokas, hogy pl. egy kulonbozo hivatalok munkatarsai reszere szervezett ertekezleten az egymas szamara teljesen ismeretlen emberek felszolalasaik soran is tegezik egymast (mert szegrol-vegrol kollegak). Igen disszonans - sot tiszteletlenseg - lenne, ha pl. egy magas rangu fonok tegezve szolit meg valakit ilyen alkalommal, s a megszolitott - leven egyszeru tintakukac - visszamagazna... A tisztelet jele ilyenkor a rang hozzafuzese. Bar az sem szukseges feltetlenul...
Frimi

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-13 08:41   
2004-11-13 02:41, ibolyka1:
-
Kedves Ibolyka1!

Azert, mert en itthon elek - es te valahol masutt -, az azert nem zarja ki, azt hogy ismerem az angol nyelvet. (Bar lehet, hogy ugy altalaban ebben nem versenyzehetek veled.)

S anelkul, hogy gyozkodni - plane meggyozni(!) akarnalak - elmondom egy idevago tapasztalatomat. (Ha teged nem is erdekel, akkor masnak, aki e sorokat is elolvassa.)

Ausztraliaban jarva tobb, elotte ismeretlen, ott elo magyarral talakoztam, es mutatkoztunk be egymasnak. Itthoni (!!!)magyar szokas szerint teljes nevemet mondtam s erre tobbnyire keresztneves bemutatkozas volt a valasz. Elobb meglepodtem, de nem kerult sok idobe rajonnom ennek okara. A bemutatkozas reszukrol tegezes volt s ok meg reszemrol nyilvanvaloan magazodos bemutatkozast veltek. S gyakorta a keresztnev utan ezert meg hozzafuztek a maguk teljes nevet is. De a diskurzus termeszetesen tegezodo viszonyban folytatodott.

S miutan a magyarok - pl. a klubban, de akar egy barbecuen, teljesen ismeretlen tarsasagban - mindig tegeztek egymast es engem is, ugy konyveltem el, hogy az angolos keresztneves - tegezodos - bemutatkozas atment az ottani magyar nyelvbe, mintegy ausztral-magyar nyelvi sajatsagkent.

Sot, egy piacon setalgatva magyar szo utotte meg a fulunket. Egy ido utan odamentunk megismerkedni veluk. A bemutatkozas keresztneves formaban tortent es azonnal ebben a stilusban folytatodott. Es kiderult, hogy csak par hazzal arrebb laktak a lanyomektol. Jo baratsagba kerultunk veluk es szinte heteknek kellett eltelni ahhoz, hogy a vezetekneveinket kolcsonosen megismertettuk egymassal...

S ha a piacon kerek egy - mondjuk dinnyet -, akkor - ha nem fuzok hozza semmit, se nevet, se - plane(!!!)- sir-t, - akkor szereny velemenyem szerint eldonthetetlen, hogy tegezetem-e az eladot, vagy magaztam. Mert a please erre vonatkozolag semmifele utalast nem ad!!!

Csak megjegyzem, hogy kar felpaprikazni magad... Elo szokott fordulni, hogy az embernek nincs mindig igaza. Nekem sem, de most ugy velem, hogy nem tevedtem (nagyot).
Frimi

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-13 06:51   
Sok érdekeset írtatok a tegeződés-magázódás témában. Hadd tegyek hozzá én is egy néhány gondolatot. Ma nagyon elterjedt Magyarországon főleg, de általában magyar nyelvterületen a tegeződés. Ennek megvannak a vitathatatlan előnyei, én mégsem vagyok barátja az azonnali tegeződésbak. Szerintem a tegeződés mögött kölcsönös bizalom és tisztelet kell legyen.
Hogy ki kezdeményezze a tegeződést? Lehet, hogy konzervatív vagyok ebben a tekintetben, de az illemszabályok erre is egyértelműek: idősebb a fiatalnak, főnök a beosztottnak, nő a férfinak, stb. Különben a főnök beosztott tegeződést én személy szerint kikerültem és többször beigazolódott, hogy így jó. Konfliktushelyzetek jobban kezelhetőek így. Az egyén függetlensége jobban biztosított.
Nagyon sok hozzászólás hangzott el az angol nyelvben használatos tegeződés- magázódásról.
Mint érdekességet hadd említsem meg a román nyelv idevágó sajátosságát. A románban a kategorikus tegeződés és kategorikus magázódás között van egy a románok által nagyon kedvelt és sűrűn alkalmazott köztes megoldás is, amikor az igéket egyes szám második személyben használják, de véletlenül sem a te-vel kapcsolatban, hanem a „dumneata”-val kapcsolatban, ami olyasmi mint a kend, vagy maga, de teljes és kategorikus megkülönböztetésben a „dumneavoastră”-val, ami önt jelent. Ez a beszédforma biztosít egy fajta közelséget a direkt letegezés sértő mivolta nélkül.

ibolyka1  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-13 03:01   
2004-11-12 21:45, kaytee:
-

Kedves Kaytee! Nem arrol van szo, hogy hinni akarok vagy nem, de amit te peldakat emlitel az teljesen teves. Mert a mai es a regi idokben is "titulaciokat" hasznalunk es hasznaltak mint PL: ha az elnokot vagy egy orvost szolitunk meg akkor a kello "titulaciokat helyezzuk a nevek ele. Vagy nem igy van ??? Minden jot es kivanok egy szep napot Ibolya

ibolyka1  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-13 02:41   
2004-11-12 07:59, frimi:
-

HI! tudod ez csak a sajat magad reszerol valo felteves! ami a nevekhez vonatkozokat feltetelezel azt megtarthatod ugy ahogy te gondolod de vegul is MR=Mister,Ur, MRS=Mistress,Asszony,Ne, MISS=Kisasszony,Ifju-Holgy, MS=Csaladi-allapot Noi-megszolitas, SIR=Ur(megszolitasban)in GB=Lovag-Baronet cime amelyet mindig a keresztnevvel eggyutt hasznalnak, SIRE=Felseges Ur/Uram ezek mid tegezve de megtiszteloen megszolitva a szemely. UI; kulomben en nem akarok semmit es senkinek bizonyitgatni,! neked meg plane nem. Mivel ugy velem hogy a te akademiai felvilagositasod elegge hianyos Orultem neked Szep napot Ibolya

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-12 21:45   
2004-11-12 03:37, ibolyka1:
...szeretnem ha megmagyaraznad hogy honnan is veszed hogy az Angol nyelvben mindenkit magazunk! varok feleletet!

Tapasztalatból, kedves Ibolyka.
Ha bárkitől megkérdezzük itt, hogy a "You" a "familiarity"-t jelenti-e, azt, aminél tegeznénk valakit más nyelven, tiltakozni fog.
Egyszerüen elképzelhetetlen, hogy az elnököt, a pápát, egy uralkodót, tanárt vagy vezérigazgatóhelyettest ismeretlenül letegeznénk, vagy ők minket, ha túlvagyunk a gyerekkoron.
A demokrácia nem terjedt ki mindenre.
Ahogy a magyar mondja: nem őriztük együtt a disznókat.
De nem kell, hogy nekem higyj.

http://alt-usage-english.org/pronoun_paradigms.html

Az alább bekopizott oldalon van egy mondat, amiből kitünik, hogy a régi angolszász "Thou"-ja volt a tegezés, a "You" a formálisabb megszólitás. A thou időközben kiment a divatból.
http://renaissance.dm.net/compendium/8.html

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-12 08:11   
2004-11-11 14:09, rigojanos:
-
Igen, valoban van kulonbseg korosztaly es kereskedelmi egyseg tekinteteben is, es en talan kisse nagyvonaluan allapitottam meg azt, amit. Talan mar elegge elfasult vagyok e tekintetben es ezert vagyok hajlamos a kedvezotlen altalanositasra.

Azert globalisan megallapithato, hogy a rendszervaltozas itt is pozitiv hatasu volt.

Altalaban az idosebb korosztalyra es a nagyforgalmu, nagyaruhazakra jellemzo inkabb a mogorva eladoi magatartas, mig a fiatalabbaknal es kiskereskedelmi egysegekben sokkal szivelyesebb fogadtatassal lehet talalkozni.

Gondolom, hogy a dolgok "kedvezobbre fordulasa" egyreszt a munkahelyek instabilitasaval ill. a kisebb kereskedelmi egysegeknel meg az eros verseny kenyszeritette ki az udvarias kiszolgalasi korulmenyeket.

Es meg egy, az utobbiak szinte tatonganak az uressegtol, az eladok ugyszolvan lezengenek s szerintem egy kis valtozatossagot is jelent, hogy valaki vegre beter sz uzletbe. Ha az ember vegigsetal mondjuk a Mamutban, a Duna Plazaban vagy egyeb hasonlo bevasarlo kozpontokban, szinte egyontetuen tapasztalhatja a vasarloero hianyt... (Az elemiszert arusito egysegeket leszamitva.)
Frimi

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-12 07:59   
2004-11-12 03:37, ibolyka1:
-
Igen, igazad van es ezt talan nem is szukseges akademiai szotarral bizonyitani...

A tevedes talan ott van, hogy az angol nyelv nem hasznal kulonbozo szemelyes nevmast es igealakot a tegezes es magazas megkulonboztetesere. Ha csak formalisan szemleljuk, akkor azt mondhatjuk, hogy nincs tegezes, csak magazas. De, persze azt is mondhatjuk akar, hogy csak tegezes van!

A valosag az, hogy az angol nyelv maskent fejezi ki a magazast es a tegezest, mint a magyar vagy pl. a nemet. A nevek hasznalataval: azaz, ha az azonos szemelynevmashoz es igealakhoz a keresztnevet fuzzuk hozza, akkor tegezunk, de ha a vezeteknevet (a hozza illeszkedo Mr. Mrs. vagy Miss-el), akkor magazunk.
Frimi

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-12 07:52   
2004-11-11 12:18, hunor:
-
OFF!

Kedves Hunor!

A tema erdekes es ugy gondolom, hogy van hozzafuznivalom.
Frimi

ibolyka1  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-12 03:37   
2004-11-10 18:54, kaytee:
-
Nem irigylem azokat, akiknek munkahelyen dilemmájuk van a tegeződés miatt.
Hálistennek, az angol nyelvben mindenkit magázunk, ez leegyszerüsiti a helyzetet.
-

Kedves Kaytee! szeretnem ha megmagyaraznad hogy honnan is veszed hogy az Angol nyelvben mindenkit magazunk! varok feleletet! mivel az Angol-Magyar Akademiai keziszotar szerint Budapest 1989 kiadasa mint YOU-eloszor is a leiras szerint=TE, TEGED, TI,TITEKET es ez legalab is TEGEZESNEK szamit amit ugy is tanitanak meg az Angol nyelvel. Udvozlet Ibolya

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-11 14:09   
2004-11-11 08:11, frimi:
-
Szia Frimi,

Hogyne emlekeznek rad, hianyoztak az irasaidat es orulok, hogy megint olvashatjuk oket

Azonban ha a "magyar modi"-t nezzuk - es tapasztaljuk nap mint nap - amikor a koszonest sem viszonozzak, vagy legfeljebb valamit moroganak az orruk alatt, es mosoly sehol, akkor egeszen mas optikaja lesz a dolgoknak.

Tenyleg igy vetted eszre, hogy otthon gyakori a nem-koszoneses-orr-alatt-morgas? Melyik korosztaly? Vagy altalanos?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-11 12:18   
OFF!

Kedves Frimi,

udv ujra a MONon!

Hunor

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-11 09:28   
2004-11-11 08:25, frimi:

Egy dolgot azert elfelejtettem - es ez elegge sulyos hiba... Leanyom vilagositott fel idokozben...

A koszontes ugyanis pontosan igy hangzik: "Hi! How are you?" Es en meg kifelejtettem a Hi!-t... S ez mindjart megmagyarazza, hogy miert is kell legalabb egy "Thanks"-szel valszolni - azutan, hogy mi is hasonlokeppen udvozoljuk az elarusitot...

Ugy gondolom azonban, hogy hosszu tavot tekintve idovel el fog tunni a "Hi!" s igy a "How are you?" valoban a "How do you do?"-hoz hasonlo vagy azzal egyenerteku koszontesi formava alakul at.
Frimi

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-11 08:25   
2004-11-11 03:05, kobak:
-
Az altalad emlitetteket en a nyelv fejlodesenek tulajdonitom.

Ugy gondolom, hogy egykor, valamikor a "How do you do?" valodi kerdes volt, amely idovel koszonesi formava alakult at. Valamikor angol tanaromtol (vagy 30 eve) azt tanultam, hogy ha ere pl. elkezdunk meselni egeszsegi alapotunkrol, akkor nevetsegesse valunk. Amire tenylegesen ezzel kell reagalnunk, az a "How are you?".

S no lam, Ausztraliaban ez a valodi kerdes meg - majdnem - atalakult koszonesi formulava.

Igen, viszonozni is lehet (kell?) egy hasonlo "How are you?"-val a "How are you?"-t - es ez is meggyozoen mutatja szamomra a
- a "How do you do?"-val teljesen azonossa valo koszontesi formulat. Viszont, hogy ez az atalaklulasi folyamat meg nem zajlott le teljesen, mutatja az, hogy illik "Thanks."-szel reagalni. De nem feltetlenul szukseges, meg ez is elhagyhato. S ha hozzatesszuk - legalabbis en ezt tapasztaltam, hogy "I'm fine." peldaul, azzal nem valtunk nevetsegesse. Mas kerdes, hogy ezt mar a "beszelgeto partnerunk meg sem hallja.
Frimi

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-11 08:11   
2004-11-10 20:18, rigojanos:

Szia Rigojanos!

Koszonom, hogy emlekezel ram.

Az "ausztral modi" - s ezzel Kobaknak is valaszolni szeretnek reszben - valoban szemelytelen, s erre utaltam is. Azonban ha a "magyar modi"-t nezzuk - es tapasztaljuk nap mint nap - amikor a koszonest sem viszonozzak, vagy legfeljebb valamit moroganak az orruk alatt, es mosoly sehol, akkor egeszen mas optikaja lesz a dolgoknak.
S en ebbol a szemszogbol iteltem meg.
Frimi

kobak  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-11 03:05   
2004-11-10 20:18, rigojanos:
-
2004-11-10 18:40, frimi:
-
" ..Amire illik egy rovid Thanks-szel valaszolni.
-
"Erdekes pelda, mert engem meg eppen a szemelytelensege zavar.."
-

Kezdetben, engem is szemelytelensege lepett meg leginkabb. Es meg mai napig sem ertem, hogyan lehet egy "How are you?"-ra azzal valaszolni (a Thanks-en kivul!), hogy: "How are you?" -annyi kulonbseggel, esetleg, hogy a valaszban levo "you"-t jobban elnyujtod.

Ugye koztudott az angol angolban a "How do you do"-zas. Aminek az eg vilagan semmi koze a kerdes szo szerinti ertelmehez.

Es az is nagyon viccesnek tunhet, amikor a felig kinyult kerdezett a "How are you?"-ra azt vagja ra: "Thanks, I'm fine"

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-10 20:18   
2004-11-10 18:40, frimi:
-
Zarojelben jegyzem meg, hogy nagyon kedvesnek talaltam Ausztraliaban azt a szokast, hogy a koszontesbe egy mosoly kisereteben mar beepult a hogylet utani erdeklodes… Amire illik egy rovid Thanks-szel valaszolni. Pedig hat mit erdekeli alapjaban az eladot ez, ha mondjuk vasarolni akarok valamit, hogy mikent szolgal az egeszsegem… Itthon meg gyakorta a koszonest sem viszonozzak. S ha innen nezem a tegezest, meginkabb meg is baratkoztam vele.)

Szia Frimi,

Eloszor is welcome back

Erdekes pelda, mert engem meg eppen a szemelytelensege zavar annak, hogy megkerdezzuk egymast hogy vagyunkk, de csak formalitasbol, hiszen a valasz nem erdekli egyikunket sem.

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-10 18:54   
Nem irigylem azokat, akiknek munkahelyen dilemmájuk van a tegeződés miatt.
Hálistennek, az angol nyelvben mindenkit magázunk, ez leegyszerüsiti a helyzetet.
De magyarul sajnos vannak gondjaim.
Akinek 3o éve csókolommal köszöntem, annak ma is igy teszem, és magázom: nénizem, bácsizom, ha nem szól, hogy ne tegyem többé. Még senki se szólt.
Időközben én is megnénisedtem, de nem tudom, hogyan kell, vagy illik-e egyáltalán váltani?

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-10 18:40   
Vegig olvastam az osszes hozzaszolast s hozzatennem en is gondolataimat.

Nagyon erdekes dolog ez a magazas-tegezes, es szereny velemenyem szerint ez egyik igen ekes peldja a magyar nyelv szituaciokhoz illeszkedo hajlekonysaganak, fejlodesenek. Mas nyelvekben is meg vannak termeszetesen ezek a formulak, s bar azt nem tudom megitelni, hogy egy idegen nyelv mekkora rugalmassaggal tudja kezelni ezt, de egy biztos: a magyar nagyon hajlekonyan.

Ha belegondolunk, nagyon-nagyon tavoli oseink tegezodtek. Meg a kiralyt is tegezte az egyszeru paraszt (forditva is, de az termeszetes), es ennek ellenere meg tudtak adni a kello tiszteletet annak, akinek az kijart. Azutan egyszerre csak felbukkant a magazodas (hogy mikor, hol ugyan arrol fogalmam sincs, pedig megerne egy alapos kutakodast), de ugy gondolom, hogy ez valahogy a XIX sz, vegen ill. a XX. sz. elejen terjedhetetett el a polgarosodas folyamataban. Talan a polgarsag koreben lett nagyon divatos, hiszen az arisztokratak, nemesek valtozatlanul tegeztek egymast. Talan a magazas a polgarsag koreben egyfajta kulonallasnak es ugyanakkor osszetartozasnak a jelzese volt. Az akkori fiatalsagot erre tanitottak, s talan nem is tudatosan, de termeszetes volt ennek kovetkezmenyekent a szulok egymas kozotti magazodasa is. (Ennek ellenre magazva is meg tudtak olni egymast, ha nem is mindig tettel, de szoval annal inkabb. Bar mast karomolva szidni - noha lehet, de - tegezve az „igazi”.) Sot, meg szulonek sem kellett ehhez lenni.

Ezt a szokast azutan atvettek a munkasok, parasztok is (talan azert, mert mindenkiben benne van tobbe-kevesbe az utannozasi oszton) bar a rokoni, jo ismerosi, barati korben azert megmaradt a tegezes. Persze differencialtan – es erre nekem is van erdekes peldam, amit majd kesobb el is meselek.

A haboru utan a tegezes ismet valoban egyfajta osszetartozas jelekent mutatkozott meg, hiszen ez kifejezetten a parttagok kozott divott es elesen el is utott a tarsadalom szeles koreben alkalmazott magazodastol. De pusztan ezt kommunista szokaskent leszukiteni talan nem a legszerencsesebb, hiszen pl. a szocdemek kozott is elfogadott szokas volt ez. (Csakugy, mint az "elvtars" megszolitas…)

Otthon – gyermekkoromban – a Szuleim tegeztek egymast, de nekem magaznom kellett oket. Kellett, mert ez – most ugy latom – bizonyos tekintelyt parancsolo tavolsag megteremteset biztositotta. (Es ez – sajat magaviseletemet utolag megitelve – nem is volt eppen haszontalan…)Sajat gyermekeim tegeznek, tegezik Nagyanyjuakt is, akit en magazok. (O meg tegez. Lasd kesobb.)

Hogy az iskolaban a tanarokat magaztuk, ok meg tegeztek bennunket, az termeszetes volt. S termeszetes maradt az esti egyetemi evekben is, ahol azert a korkulonbseg lenyegesen kisebb volt.(Es igen furcsa volt, amikor kozepiskolai evfolyamtarsainkkal talalkoztunk, akik tanarsegedkent dolgoztak az egyetemen s noha szoban nem kenyszeritettek a magazasra, de latszott rajtuk, hogy kinos szamukra a tegezodes. Bocsanat a kifejezesert, de a tanarsegedre van egy nepszeru rovid kifejezes: a "tanseg". Ezeket mi mindig ket g-vel emlegettuk ilyenkor… Megerdemeletek...)

S palyam kezdeten az is termeszetes volt, hogy fiatal emberkent az idos kollegak tegeztek es en csak akkor tegezhettem oket, amikor arra kifejezetten felszolitottak. Es sokszor az is nagyon furcsa volt… Pl, amikor egy 80. eveiben jaro, mar regen nyugdijas ember eroltette, hogy tegezzem… (Erdekessegkent jegyzem meg, hogy allitolag, amikor Albert bekerult a Fradi elso csapataba 17 evesen, az akkor 30 ev koruli csapattagok elvartak tole, hogy o magazza oket. Ok meg persze tegeztek. Nem is sokaig jatszottak egyutt azutan…)

Itt jegyzem meg, hogy Anyosomat es felesegem osszes nagynenjet is magazom es amikor felszolitottak, hogy tegezzem oket, kitertem ez elol, mert „nem allt ra a szam”. Mondtam is, hogy engedjek meg nekem a magazast, mert igy erzem csak, hogy kello tiszteletet tudjak nekik adni… S igy van ez ma is, par evtizeddel kesobb... Egy kicsit mas eset volt felesegem legfiatalabb nagynenje, aki szinte egykoru volt velem es alig nehany evvel idosebb, mint a felesegem. Sot a nejem meg o gyermekkorukban meg jatszotarsak is voltak… Csak hat e nagyneni falun elt es ott pedig a szokas azt kovetelte meg, hogy az unokahug ferjet tegezik, viszont az utobbinak meg magaznia kell. Itt azert nem allt a szam a magazasra es megis eveknek kelett eltelnie e szokaskorlat attoresere…

Fiatal eveimben meg szinte kitunteto kegynek szamitott, ha az ember egy nala alig-alig idosebb kolleganojevel tegezo viszonyba kerult. Ennek mar volt egy kis „mellekize” is… (S itt jegyzem meg, hogy a karomkodas – meg ferfiak reszerol is – olyan ritka volt, mint a feher hollo (persze nem rakodomunkasok kozott dolgoztam) s hogy egy no erosebb kifejezesekre ragadtatta volna magat, az meg elkepzelhetetlen volt. S ma mar….)

Palyam vege fele viszont mar egeszen termeszetes volt (hivatalokban dolgoztam), hogy minden ferfivel es a legtobb novel a tegezo viszony. Tobbszor volt no fonokom es egyszen termeszetes volt, hogy tegezodtunk. Jo par evtizeddel korabban ez meg ferfi-ferfi relacioban is csak ritkabban fordulhatott elo… S ennek ellenre is meg lehetett adni a tiszteletet… Hozzafuzhette az ember a tegezo megszolitashoz az illeto rangjat es egyaltalan nem volt disszonans, hogy a hivatali rangbeli kulonbseg ellenere az ember tegezodott. A magazodas kifejezetten serto lett volna reszemrol.

A maganeletben a tegezodes szeles korben terjedt el az utobbi evekben. S valoban, ma mar gyakori, hogy az azonos koru fiatalok tegezodve veszik a kaposztat… Magam ebben semmi furcsat nem talalok, mert nem az elado-vasarlo kozotti szerzodeses kapcsolat kihangsulyozasanak szuksegesseget latom a magazodas tavolsagtartasaval, hanem sokkal inkabb a barati kozeledest. Hogy szivesen fogadjak az embert… Baratkent… S egy picit sajnalom, hogy ez csak a fiatalok kozott divik…(Zarojelben jegyzem meg, hogy nagyon kedvesnek talaltam Ausztraliaban azt a szokast, hogy a koszontesbe egy mosoly kisereteben mar beepult a hogylet utani erdeklodes… Amire illik egy rovid Thanks-szel valaszolni. Pedig hat mit erdekeli alapjaban az eladot ez, ha mondjuk vasarolni akarok valamit, hogy mikent szolgal az egeszsegem… Itthon meg gyakorta a koszonest sem viszonozzak. S ha innen nezem a tegezest, meginkabb meg is baratkoztam vele.)

A maganeletben (de a hivatali eletben is) nokkel szemben magam soha sem kezdemenyeztem a tegezest. Ugy gondoltam/gondolom kicsit talan idejet multa szemlelettel, hogy egy ferfi-no kapcsolatban a tegezes a bizalom (es nem bizalmaskodas!!!) jele. S ennek kezdemenyezese noi privilegium. Mindig megvartam, amig ezt felajanljak nekem. (Azert altalaban, akivel bizalmas viszonyba akartam kerulni, altalaban sikerult mindig eljutnom - nem sajat kezdemenyezesem alapjan - legalabb a tegezesig…
Frimi

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-17 07:02   
Én nem tegeztem a szüleimet. (Sajnos múlt időben, mert már meghaltak )
A nővéreim sem. Igaz köszönés többnyire "szia Mamácska" volt részemről, de egyébként nem. Sőt a három nővérem "Kezitcsókolom Édesanyám"-mal köszönt.
Az én fiam tegez engem, de Édesanya-nak szólít.
Nem esik nehezére.

Most szorosabb kapcsolatba kerültem a Norvég Követséggel és különösen egy hölggyel (magyar), aki fiatal. 30-35. Korábban is volt kapcsolatunk, de nem ennyire sűrű.
Számomra egy követségi dolgozó tiszteletre méltó és eszem ágában sincs letegezni. Sőt "önözöm" és nem fogom letegezni! Sajnálni fogom, ha ő szóbahozza, mert nem utasithatom vissza, de én nem fogom kezdeményezni.

Uj munkám miatt az utóbbi hónapokban kapcsolatba kerültem, kb 100 uj emberrel, főleg nőkkel. Én senkit nem akartam letegezni, hiszen ezek igencsak hivatalos, kőkemény gazdasági-pénzügyi kapcsolatok. Mára ugy kb a fele letegezett. Érteni nem értem, de mit csináljak? Tegeződünk.

ideals  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-16 20:18   
Szervusztok!
Lehet, rosszul tudom, de immáron 30 éve úgy tanultam, ha a kollégák letegezik a fiatalt a munkahelyen, az gondolkodás nélkül visszategeződhet. Ezért én azt mondtam a munkahelyen a fiataloknak, nyugodtan tegezzenek engem - a többiekkel már tegező viszonyban voltak egyesek, mikor én új "gyerek" voltam - és ez nem okozott problémát, bár némelyik gyerekem lehetne, de jobb a tegeződés. Kicsit hülyén érezném magam, ha csókolomot köszönnének, én meg szervuszt, illetve jó napotot, mert kényelmesebb a tegeződés.
Na, a múltkor égtem mint a Reistag, mert az egyik informatikus fiúnak - lehet úgy 30 éves - ajánlottam, hogy nyugodtan tegezzen, mert a többiekkel is (a 20-as évjárattal) tegező viszonyban vagyunk. Nem fogjátok elhinni, a srác kerek perec visszautasította az ajánlatomat, és azt mondta, ő inkább marad a magázódásnál.
Na, én (is)- mert a többiekkel is magázódik)azóta következetesen magázom, bár kifejezetten nehezemre esik (mellesleg az ominózus pillanatban legszívesebben melegebb éghajlatokra küldtem volna - magázódva is -, és kioktattam volna, hogy fiacskám, ha egy nő felajánlja neked, hogy tegeződjünk a munkahelyen, azt illik elfogadni.

Egyébként még itt elmesélem nektek, milyen furcsa érzés volt, mikor a szomszéd bácsi, aki kb. ovis korom óta ismert, egyszercsak csókolomot kezdett nekem, az "ifjú hölgynek" köszönni, és igencsak zavarban voltam én is, meg ő is, aztán megbeszéltük, hogy "Szervusz Miklós bácsi!" - és tegeződni kezdtünk.
Meg az is furcsa, hogy a kis kolléganőm, (aki már anyuka, majdnem 30 éves) akivel egy buszon megyünk minden reggel dolgozni, egyes falubelieknek csókolomot köszön (nyilván ismerik kicsi kora óta), és egyik nő sem ajánlja fel neki, hogy tegezzék. Pedig szerintem már kellene...

Nehézkesen halad ez a tegeződési formaság idehaza. Egyébként szerintem a magázódás nem feltétlen a tiszteletet fejezi ki, lehet valakivel nagyon otrombán bánni magázódva is, és fordítva. Én például tegeztem a szüleimet meg a nagynénémet, de csókolomot köszöntem nekik mindig....

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-13 08:55   
2004-09-12 21:34, fellegvar:
-
Halló!

Itt ugyan némi félreértést vélek felfedezni, de alapjában véve megegyezünk. Más nyelvekben a közvetlen megszólitás a gyakorlat, nem irják körül olyan mondhatnám "gyerekesen vagy megalázkodóan" vagy minek nevezzem.

Egyszerüen "Sie" vagy "Vous", stb. Habár ott sem mindennapi gyakorlat már, de a 6 éves is "monsieur vagy "mademoiselle" és "bon jour", s nem "csókolom".

Itt nem parasztos szokásról van szó, hanem arról, hogy ök vitték tovább a magázódó szokást. A paraszt ugyan más értelemben nem pozitiv kifejezés, de valószinüleg még mindig találó a falusi mezögazdaságban dolgozókra. Sokat nevezhetünk ma "mezögazdásznak" is.

De a tegezödés valójában a munkahelyeken jobban elterjedt, mint ahogy mi talán gondoljuk, s azt visszaútra tériteni már nem lehet. Sok esetben a "rangok közötti különbségben" s az "új könyöklö társadalomban" ez már vicces is. Nem az utcai, ismeretlenek közötti megszólitásról van itt szó, hanem akik gyakrabban kapcsolatban vannak egymással.

A napokban olvastam a "Bundesagantur für Arbeit" egyik kiadványában, hogy a magyar mentalitás "a munkahelyen az egymással barátságos légkörben való együttlét", mig a "németeknél egy veszekedö társadalom alakult ki". Ezt azért emlitem meg, mert a tegezödés is befolyásolja a viszonyokat. A furcsa csak az, hogy az ilyen tanulmányokat mindig magyarok irták, ugyan szociológusok, de kevesebb élettapasztalattal, mind a "80 éves bölcs" (ezalatt lehet érteni mindent, mert az indiánoknál, afrikaiaknál, stb. is azt fogadták el inkább), s ráadásul nem voltak a másik nép megfelelö ismeretében, mert valószinüleg kezdettöl fogva mindkét részröl idegenkedés uralkodott. Igy tehát az ilyen tanulmányokat ugyanúgy "egyéni ismereteknek" vagy "érzelmi behatásoknak" tekinthetjük.

S mindez a mai magyar társadalomra már nem jellemzö, a korábbi "csak szomszédsági irigység" mellett ugyanúgy helyet kapott a "túlélésért küzdö verseny". Ebben az esetben viszont a magázódás sokkal érthetöbb lenne.

Toeby

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-12 21:34   
2004-09-12 21:08, Toeby:
- Az 45 utáni "puffajkás társadalomban" (ugyanis abban ültek még a sziházban is) terjedt el a tegezödés
-
Tetszik tudni , en nem hiszem , hogy a magazodas teljesen a multte lesz !! Ez a magyar nep kulturajahoz tartozik es nincs benne semmi szegyelni valo . A mai generacio mar kezd elterni tole , de azt hiszem mi mar nem fogjuk azt megerni amikor TELJESEN kitorlodik a minden napi eletbol a magazodas . A kommunizmusnak nem sikerult teljesen kiradirozni a nyelvunkbol es meg a modern 21.-ik szazadban is jo idobe fog telni ,alazattal kerem szepen, ameddig ezt a "paraszti" szokast kikuszoboli a jovo nemzedek.

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-12 21:08   
2004-09-12 03:15, fellegvar:
-
Halló! Itt Toeby.

Tegezés vagy magázódás, ez egy összetett kérdés. Véleményem szerint a "régi Magyarországon" az álltalános forma a magázódás volt, még a családon belül is.

Ez elöbb, utóbb megváltozott, de leginkább a (remélem nem félreérthetöen fejezem ki magam) a paraszti rétegben maradt fent legtovább. Persze az "úri világban" is elötte ugyanez volt a helyzet, de az a világ 45-el eltünt, de a paraszt az paraszt maradt.

Példának hozhatom fel, hogy sógoraim és nejem is magázták szüleiket, ami korábban a szülök között is természetes volt.

Az 45 utáni "puffajkás társadalomban" (ugyanis abban ültek még a sziházban is) terjedt el a tegezödés, ami egy "fejlett társadalom" formájaként volt megmagyarázva. "Szervusz Endre kartárs", Szervusz Horgos elvtárs", stb.

Ez még nem is volt probléma az értelmiség körében, mert ahogy, tiszteletben tartották egymást. A munkásoknál viszont elfajult egy kissé a dolog, ahol a "kisikamlások" gyakoribbak voltak. De az utcán is könnyebben elküldte egyik a másikat a "melegebb éghajlatra".

A tegezö viszony sokszor a munka lazaságát hozta maga után. A bizalmassággal nem vettük olyan komolyan a "parancsokat" sem.

A késöbbi "modern családokon" belül a tegezö viszony általánossá vált, ami szerintem pozitivan hatott ki a család életére is.

De ezt a családon kivüli tegezödés módját sokan nem értették. Példának emlitem: Sógorom nagybácsijának neje felhivott telefonon kellemes fiatalosan csengö hangon letegezve, hogy látogassam meg öket. Én 16, gondoltam, sokkal több ö sem lehet, visszategeztem. Amikor megérkeztem hozzájuk, egy 60 éves dandárparancsnokkal és 1-2 évvel fiatalabb nejével álltam szemben. A tegezödést megtartottuk, s kiterjesztettük a dandárparancsnokra is, akinek még a rádiója is Moszkvából volt, elején egy szédült nagy vörös csillaggal, amit ott valószinüleg "ilyen dandárparancsnokoknak" gyártottak.

Utáltam ezeket a formákat: Toeby, köszönj "csókolomot" a bácsinak. De egyszer csak el akarta hagyni ezt az ember. " Nem tetszik tudni kérem szépen kedves, csókolom a kezét." (Bácsika megszólit egy "nénikét".)

Mindig is megragadott éppen emiatt a francia nyelv és irodalom.

Persze a tegezödés és az ezzel járó bizalmasság megmaradt máig is, s ezzel magyarázzuk a "jó magyar baráti viszonyainkat". De tkp. annak nem ez képezi az alapját, barátságok alakultak ki elötte is tegezö viszony nélkül is.

Itt szeretném megemliteni,hogy a "maga" szerintem helyes, de azt "bunkónak" tartották, s ezt akarta leváltani az elökelö "ön". Bizonyos körülmények között ez nagyon jól hangzott, de szomszédok és nem tegezödö barátok között mégis furcsa lett volna. Ezért jött talán létre a "tetszik tudni kérem szépen..., mit tetszik csinálni..." forma.

Hogy a munkahelyükön és másutt is hányan ütköztek visszautasitásra a tegezödö formával, arra már talán nem is emlékszünk, de gondolom mindenkinek megvolt már az esete vele.

Itt külföldön mi magyarok gyorsabban tegezzük egymást, mint az otthoniak, gyerekeinket sem neveltük a "csókolomra", ez a forma független a kortól.

Egy téves felfogás van viszont szerintem közöttünk, mert nemcsak mi tegezödünk igy, akár itt vagy otthon, ez a forma pl. a német társadalomban is egyre inkább jelentkezett és általánossá vált. Különösen a munkahelyeken volt tapasztalható. Ez ugyanúgy ment végbe, mint a változás a Bundestagban, ahol a 60-as évek körül frakkban és szmokingban jelentek meg, de ma már öltözetük szines. (A jó emberi kapcsolatokról ne is beszéljünk egy bizonyos másik Parlamentben, ahol elfelejtették kikapcsolni a felszólaló mikrofonját, na de ez talán bekapcsolt mikrofon esetében sem más. Hogy félre ne értsük a dolgot, egy valamilyen számomra ismeretlen országról van szó, amit "sivatagi kóborlásaim" alkalmával látogattam meg.)

Igaz megjelent igy ugyanaz a jelenség is a munkahelyeken, ami alatt a lazaságot, söt "elküldést" értettem. A munkások körében, gyárakban, épitkezéseken ez a forma amúgy is korábban, s gyorsabban elterjedt.

Szerintem Magyarországon a fiatalok önbizalmát is jobban erösitené, ha a "csókolomot" elhagynák, s helyette egyszerüen "jó napot" kivánnának egymásnak. S ezt képletesen emlitem minden hasonló formára.

Egyet viszont mégsem értek: Hogyan lehetséges az, különösen a mai viszonyok között, hogy a "jó és tegezödö barátságunk" mellett, miképp mutatunk olyan magatartási elemeket, ami eddig pl. a "barátságtalan németekre" volt jellemzö? Ez tehát mégis a társadalmi viszonyokkal fügött össze, ami lényegesen megváltozott, de a "Te" és a sokszor "álbarátság" megmaradt?

Ezt ne vegyétek itt egy "tudományos közlönynek", ezek csak a tapasztalataim. Ha valamit talán nem elég érthetöen irtam le, szivesen hozok fel rá példákat.

Kérem szépen alázatosan tetszik tudni! Toeby

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-12 03:15   
2004-06-13 08:59, espa:
-
Én szivesen magázódom általában. Férfiakkal különösen. Valahogy úgy érzem, kell egy kis távolság. Tegeződve sokkal könnyebben elszalad az ember nyelve.
-
A magyar nyelv lehetoseget ad a magazasra es mi nevelesunknel fogva ehhez vagyunk hozza szokva , ez kenyelmesebb nekunk . Ha valakit alig ismerunk , nem kezeljuk bizalmasan , ido kell a megismereshez . Az en gyermekeim nem itt szulettek , de itt nottek fel ( egyik 8, masik 10 evesen jott ide). Meg is ha MAGYAROKKAL beszelgetnek , magazzak oket . Es en is azt teszem , most is 23 evi itt tartozkodas utan , ha nem vagyunk kozeli ismerosok , baratok . A MON-on az elso 2-3 het alatt furcsanak ereztem , hogy ismeretlenul tegezodunk . De talan eppen azert , mert nem latjuk egymast szemtol szembe , sikerult . Egyreszt udvariassagi formanak tartom a magazast , masreszt megorizzuk a tavolsagot , amire szukseg lehet . ( A vejemet sem tegeztem , pedig fiam lehetett volna - nem lett ... elvaltak... Ettol fuggetlenul , nem ereztem a kozelseget es magaztam . ) Itt mindnyajan tegezodunk es szeretnem hinni , hogy nem banjuk meg . A tiszteletet meg lehet adni , ha akarjuk , magazodas nelkul is.

LauM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-27 12:36   
Sziasztok!

Kicsi koromban minden felnöttet magáznom kellett ,ezt várta el tölem az apukám.Szerinte ez így van rendjén ,hogy a gyerekeknek a felnötteket magázniuk kell.
És most mivel már én is felnött vagyok ,minden felnött a rokonok meg ismerösök közül akiket valamikor magáznom kellett ,arra kérnek ,hogy tegezzem öket.
Ez meg nekem borzasztó nehezemre esik.
De merem remélni ,hogy valamikor majd sikerülni fog öket tegeznem!

Üdv. mindenkinek,
LauM

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-12 00:03   
Én is ugy tudom, hogy a kommunizmus vitte el a magázást, nagyszüleim is magázták egymást.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-11 14:11   
Ki ismeri közületek azt a Schlagert, hogy : Lesz Maga juszt is az enyém.....

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-11 13:26   
2004-08-10 22:54, Lacóka

Apai nagyszüleim, akik hosszú és boldog házasságban éltek és felneveltek nyolc gyermeket szintén magázták egymást. Apám hatvan évesen óvatosan bekopogott nagyapám szobájának az ajtaján és megkérdezte, apa kérem szabad bejönnöm.

Azt hiszem másról volt itt szó, mintsem a gorombaságok megelőzéséről. Az ő családjukban a személynek, az egyszeri és megismételhetetlen, ha úgy jobban tetszik az Isten képmására teremtett személynek a tisztelete mutatkozott meg ebben a formában is.

Egy keveset még én is örököltem ebből, roppant nehezen tegeződöm. Azt hiszem én voltam az egyedüli az évfolyamomon, aki magázódott az évfolyamtársaival, a fiúkkal is. Ebből egy praktikus előny is származott, az együttes katonai szolgálatok alatt nekem nem volt szokatlan a szolgálati viszonyból kötelezően előírt magázás. Érdekes, hogy az aranydiplománk átvételével kapcsolatos összejövetelünkön engem majdnem mindenki magázott, még emlékeztek rá.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-11 12:28   
2004-08-10 22:54, Lacoka:
-
Szüleim mindvégig magázódtak.

Osztályidegen anyámnak rendszeresen félelmet keltő kommunista főnökét a kor divatja szerint tegeznie kellett. Férfiakkal ő korábban sohasem tegeződött. Gál elvtárs (és Te) döbbenten tapasztalta, hogy apámmal telefonon magázódik.
- Pompéry Elvtársnő! Hát Te a férjeddel annyira nem vagy bizalmas viszonyban, hogy magázod?!
- Gál Elvtárs, dehogynem. Tudod, itt ma már a munkahelyen, sportegyesületben, üzletben, Nálatok a Pártban, szóval mindenütt mindenki fűvel, fával tegeződik. Úgy gondolom, azért valami különbségnek csak kell lenni!
Nem meglepő, hogy Gál elvtárs igyekezett anyámtól megszabadulni és az első adandó alkalommal kihelyeztette Budafokra.

A nemek közti magázódás házasságon belüli változata a háború közötti ú.n. úri Magyarországon a köztisztviselői rétegben a társasági közlekedés egyik lényeges és természetes formai eleme volt, amelyet ez a réteg a kommunista érában is igyekezett a korábbi idők számára folyamatonosan érvényes normájának részeként megőrizni. Ma apám és nálánál 23 évvel fiatalabb új neje között ugyanez nekem határozottan anakronisztikusnak tűnik.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó