2018. szeptember 22. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Család, szabadidő, érdekességek >> Te vagy Maga
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 )
 Lacoka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-10 22:54   
Volt egy tanárom a teológián aki a feleségét is magázta. A magyarázat egyszerű volt: azt nehezebb mondani hogy " Maga marha " mint azt hogy " Te maraha " hát nem muris?

Koborlo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-14 19:01   
Miután itt baráti viták,informáciok,hozzászolások és egyébb tevékenységeket folytatunk nincs szükségünk magázodó hangnemre.
Még a fiatalok is megadják a tiszteletet
tegező hangnemben is.
Engem nagyon zavart 50 évvel ezelött amikor
idössebb rokonaimnak a tiszteletet ugy adtam meg de akik közelebb voltak korban hozzám tehát 30 év allatt azok elvárták hogy tegezödő viszonyban legyünk.
Én nem tanitottam meg gyermekeimet arra mert mi egy család vagyunk és barátnak neveltem öket akik megadják a tiszteletetet szüleiknek és egymásnak is ezen a modon.
Hiszen az angol nyelvben nincs ez .
Az illemtudo fiatal vagy öregebb koru is el tud beszélgetni sértés nélkül bárkivel tisztelet tudoan hisz az élő beszéd ugy is kiszoritja idővel a régi hagyományt amit a feudális külömbségek hoztak létre.
Miután ezek a külömbségek már nincsennek az ezekhez valo kötödés is el fog tünni. A kötödés és ragaszkodás a régihez persze hosszú folyamat és a hivatásos álláspontot támogatok (ügyvédek, politikusok és kiskirályok)még sokáig ezt a közvetett magázodási formát fogják követni hisz nem az egyenes tiszta kapcsolatok hivei.
De a mi baráti társaságunkban mi észre veszük hamar azokat akik illemtelenül használják közös nyelvünket.
Hiszen az olzan személyek nem képessek beilleszkedni a baráti légkörbe.

Baráti szeretettel Géza.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-14 11:05   
Berlini tapasztalataim vegyesek és az idő múltával változnak. Amikor ide kerültem (29 éve az akkori Nyugat-Berlinbe), a munkahelyen, üzletben, hatóságoknál, tárasaságban, szóval általában mindenütt magázódtak az emberek. Kivételt képezett a család, ahol a tegezés konzekvensen kötelező, a sportkör, szakszervezet, politikai pártok. További sajátosság, hogy
magázás = vezetéknév használata a megszólításnál
tegezés = keresztnévhasználat
Ha pertut isznak az emberek, akkor azt mondják: engem Peternek/Ilonának hívnak. Addig ugyanis Herr Müller, ill. Frau Meier.

Sok hülye helyzetbe keveredtem eleinte, mert a kolléganőm magázása nekem idegen, távolságtartó volt. Ugyanígy a magántársaságban nők között. Erről írtam már korábban életrajzi írásomban. Idővel megszoktam ezt az állapotot, sőt, ma határozottan előnyösnek érzem, mert, ugye "Te disznó!" hamarabb csúszik ki az emberek száján, mint ugyanez önnel. A magyar azonnali tegezés magával von bizonyos szintén azonnali bizalmaskodást, amely hiánya nekem ridegségnek tűnt eleinte. Ma úgy érzem, hogy ennek folytán nincs annyi pletyka, gyakori cseberből vederbe állapot, mint azt M.o.-on tapasztaltam és ezt hosszútávon kellemesebbnek tartom.

Idővel változott a világ. A 68-asok az élet minden terén térthódítottak és nemcsak politikai célkitűzéseik, hanem közvetlenséget propagáló életfelfogásuk is elterjedt. Ezért ma azonos kurúak között, ill. bizonyos foglalkozási ágakban elterjedtebb a tegeződés, mint egy generációval korábban.

Az NDK-ban más volt a helyzet: ott kötelező volt a tegeződés a párton belül, kollégák között. (Az SED pedig Rákosi mintára milliós párt volt.) Ebben volt valami, a kényszeres összetartozás politikai demonstrálása. A rendszerváltás után, pl. abból (is) lehetett a Berlin-Moszkva repülőjárat utasai között megállapítani, hogy ki keleti és ki nyugati, hogy kik tegeződtek. A keletiek igen, a nyugati üzletemberek nem.

Egy dolog azonban itt mindenképpen problémamentesebb: a köszönés, t.i. Guten Tag, (Jó napot), önmagában semleges. Még a szalopp jellegű viszlát (Tschüss) sem jelent automatikus tegezést.

Van azonban valami, amit határozottan utálok. Létezik egy helybeli argó-forma: A beszélő a többesszám második személyét használja, ami a magyar Ti-nek felel meg. Megjegyezem németül is. (A magázás különben a többesszám 3. személye létszámtól függetlenül. A Ti mindenképpen Ti, vagyis Te, meg Te, meg Te, ... együtt.) Ezt a bizalmaskodó, de korántsem bizalmas, kicsit primitíven ható változatot rendszeresen visszautasítom, ha netán velem szemben valamely szállítónk, alvállalkozónk, esetleg valamelyik egyszerűen struktúrált lakó használja.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-14 08:13   
Hát igen a nyelvünk szépsége és sajátossága!

A problémádat a fiam miatt ismerem, ő is egyenként kérdezi meg tőlem, hogy ezt vagy azt az ismerősünket hogyan szólitsa. Ki miért sértődhet meg? Ha tegezi, vagy ha magázza.. De azt javaslom neked is, hogy ha bizonytalan vagy ismerősökkel kapcsolatban, egyszerűen kérdezd meg. Határozottan és udvariasan. Egyszerű és praktikus megoldás. Nem kell görcsölni.
Az üzletben meg alakitsd ugy, ahogy jónak látod. Itt most ez lett a divat, aki korban hasolónak érzi magát, azok üzletben is tegeződnek a mult mindkét oldalán. Ha ez teged zavar, válaszolj magázódva, át fog térni ő is.
A fiam barátai, akik idejárnak hozzánk, szegények kezdetben azt sem tudták hogy kerüljék ki mindkét formát, görcsöltek, észrevettem, megbeszéltük. Én kezdeményeztem.

Ribizli  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-13 23:03   
Kedves Espa,

Nagyon szívemböl beszél az, amit írtál.

20 éves vagyok, Berlinben születtem, magyarul édesanyámtól tudok. Jól beszélem a nyelvet, csak egy pontban vagyok bizonytalan. Mikor mondom azt, hogy maga, te, tetszik tudni, szia , csókolom, jó napot... ? Föleg az idös ismerösöknél probléma számomra a megszólitás.

Kézenfekvö az lenne tehát, ha mindenkit ugyan úgy szólitanánk meg, de szerintem épp jó, ha különbözö megszólitási mód is létezik.
A magázás szerintem nem kizárólag távolságot sugall, hanem valahol tiszteletet is. Könnyebb azt mondani, hogy "Te mocskos xy....", mint "Maga ocsmány xy...".

Amitöl meg végkép kifekszem Magyarországon az az, hogy belépek egy üzletbe és valami kb korombeli eladó letegez. Hogy jövök én ehhez??! Ez egy üzleti viszony, nem haverkedni jöttem a boltba, hanem vásárlóként, aki adott esetben reklamál. Ebben a mindennapi szituációban nem üzletfélnek, hanem kortársnak tekintenek, ami szerintem eme pillanatban abszolut másodrangú. Azon persze nem gondolkodnak, hogy az, akit ezekután magáznak, leírva érzi magát - mint "öreg".
Egy idöben fellebbeztem az ilyen forma tegezés ellen és megkérdeztem, hogy honnan ismernénk egymást. De rettenetesen ómódinak éreztem magam.

Fura módon az ilyen fajta fórumon nem zavar a tegezödés. Számomra ezek a viruális terek olyanok mint az evezö egyesületem. Hasonlóak az érdeklödési területeink, együtt töltjük szabadidönket.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-13 08:59   
Én szivesen magázódom általában. Férfiakkal különösen. Valahogy úgy érzem, kell egy kis távolság. Tegeződve sokkal könnyebben elszalad az ember nyelve.
Érdekes volt, amikor norvégul tanultam, a nálam 10 évvel fiatalabb női tanáromat magáztam, és szegény már nagyon unta és megkérdezte, hogy nem tegeződhetnénk-e. Azt mondtam, hogy a tanár és a diák között legyen egy kis távolság, mert az dukál, szóval inkább maradjunk igy.

Aztán mégis annyira közel kerültünk egymáshoz, hogy én is meguntam a magázódást, és mára már ő az egyik barátnőm
A magázást néha a fejemhez vágja.

Van egy férfi barátom kb 15 éve. Már elég sok dolgot megértünk együtt, és egészen az elején rossz néven vette, hogy nem tegeződök vele. Igen jó barátok vagyunk, meredek helyzetekben segitettünk már egymásnak, ez az a "félszavakból is..." kapcsolat, és még mindig magázódunk.
Néha ha éppen veszekszünk letegez, én meg rászólok: Ne tegezzen!

És hive lennék annak is, hogy akivel az embe hivatalos kapcsolatban van (ügyvéd, könyvelő, orvos, stb) azzal magázódjon. De mindig megfurják. letegeznek, és nem vagyok annyira karakán, hogy visszautasitsam.

De talán nem is baj

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-13 08:35   
2004-06-12 14:40, saab:

Kedves saab,

igen vannak kenyszerü formak, amiket akar tetszik, akar nem betartunk, hogy ne legyenek problemaink a környezettel.
De egy kis szabadsag azert marad, ahol a tegezödes vagy magazodas nagyon hatasosan megmutatja, hol vannak a hatarok. Persze szamitani kell arra, hogy ezt egyesek nem szivesen veszik tudomasul, de ha eleg kitartoan a magazasnal maradunk, eszreveszik...Talan latod, mire akarok kilyukadni:ebben a nagy tegezö versenyben van meg mindig lehetöseg, egy pici szabadsag, ahol vissza lehet huzodni egy biztonsagosabb, vedettebbnek erzett formaba. Hisz en is ugy erzem, ami differencialtabb, az szebb,de semmikepp nem egyszerübb.
Akarsz magazodni velem, ha a MON-on talalkozunk???
Öszinte örömmel köszönt
Györgyi

saab  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-12 14:40   
Azt gondoltam hogy sokkal könyebb lesz ez a téma, de most hirtelen azt sem tudom hogyan kezdjem el.Nem világrengetö kérdés, csupán egyéni kiváncsiság. Nem is az angolszász nyelvterülethez fordulok, hiszen ott nem volt ilyen probléma. Mint már irtam, itt a 60.-as években jött be a tegezés. Most mi mindnyájan itt a netten tegezödünk, de vajon mennyire természetes ez? Vagy csak egy ránkeröszakolt sablon?
Irtam már hogy itt is a Ni=ön, maga és a Du=te megszólitás volt, ugyanugy mint mint Mo.-on, azzal a különbséggel hogy a cimkórság nagyobb volt itt.
Nos, mikor ez a reform bejött, a rengeteg uj benyomás között szinte nem is tudtuk felfogni hogy miröl van szó.
Azt éppen megértette az ember hogy szabad tegezni, na de hát annak van egy bizonyos határa:-).Az elsö autóm szégyen nem szégyen, használt volt. Még az is megtörtént hogy a városban szégyenben hagyott. Egy ilyen esetnél látom ám hogy jön a polis. Na, gondoltam, lesz ám hogy tünj el, de minél gyorsabban. Odakanyarodik mögém, kiszáll, szerbusz, szerbusz......hej...hej, mi a helyzet?
Hát sztrájkol a gazember.
Na nézzük.......fel a motorháztetöt......alábujik.......és elindult a motor.
Én hálátlan, mégis a magyar rendörre gondoltam:-) Vajon az letegezte volna-e a motort?
Pár évvel késöbb, már megszoktam a tegezést,
jött a helyörség parancsnoka egy ezredes a feleségével. Még volt egy kis maradéka a neveltetésemnek, tekintettel hogy kisebb:-) rangkülönbség is volt, idösebb is volt, söt még nö is, én bizony nem mertem vagy nem akartam letegezni, ugy éreztem hogy megkell adni bizonyos tiszteletet. Hát bizony nem tettem zsebre amit kaptam, a mai napig nem felejtem el.
Hogyan gondolom én ezt? Ö nem olyan ember mint én? Miért lenne Ö különb mint én? Hiába próbálkoztam mentegetödzni, csak az jött elö hogy senki sem különb a másiknál, az egyetlen különbség hogy tud-e E M B E R
lenni, vagy nem. És ez valahogy megmaradt bennem.
Nektek mi a véleményetek?
Hogy kell mondani?
"Na menjen maga vén.........!
Vagy
"Légy szives engedj elöre.....
Ezek csak példák de mindenki be tudja helyettesiteni.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó