2018. január 17. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Család, szabadidő, érdekességek >> Idősek vs. fiatalok?
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
 bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-24 09:43   
2004-09-23 18:11, rigojanos:

Mikor erdemes elkezdeni keszulni a nyugdijra?

Szerintem, amikor tudod, hogy mi tölti be az életed és már megteheted, hogy csak azt teszed!

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-23 22:38   
2004-09-23 18:36, andi_usa:
- Kijelenti egy szép nap a férjének hogy ezentul nem föz, nem takarit, nem varr, nem renovál, nem mos többet?
-
Ez kemeny dio !! Mert aki dolgozik , ha nyugdijba megy , akkor is kell mosson , fozzon ...

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-23 18:36   
Javaslatokat kérek arra, hogy egy háziasszony hogy tud nyugdijas lenni!

Kijelenti egy szép nap a férjének hogy ezentul nem föz, nem takarit, nem varr, nem renovál, nem mos többet?

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-23 18:27   
2004-09-23 17:41, klari:
-
2004-09-23 14:00, bovi:
-

Én 55 éves múltam amikor rájöttem, hogy végül is mi akartam lenni. Nyugdíjas!!!!!!
----------------

Kedves Klári!
Nem akarlak megbántani de én már erre ugy cca 20 éves koromban rájöttem.
sőt azt mondtam, minek pazarolni a drága életet ugy napi 8 órai munkáva most, amikor annyi minden jót lehet csinálni! Most szeretnék lenni nyugdijas, és majd ha ezt megunom dolgozom.

De sajnos senki nem hallgatott meg.

Igy kénytelen vagyok még mindig várni rá, hogy egyszer nem kell munkán törnöm az okos fejem

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-23 18:11   
2004-09-23 17:41, klari:
-
-

Én 55 éves múltam amikor rájöttem, hogy végül is mi akartam lenni. Nyugdíjas!!!!!!
.........Melegen ajánlom.

Mikor erdemes elkezdeni keszulni a nyugdijra?

klari  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-23 17:41   
-

Azóta vagyok nyugodt és elégedett mert azt csinálhatom amit én akarok amikor én akarom. Hihetetlen, hogy vannnak emberek akik nyugdíjbavonulás után unatkoznak. Szép az élet sztressz nélkül. Melegen ajánlom.

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-23 14:00   
2004-09-23 08:04, espa:

Sajnálom mindazokat, akik azt gondolják, hogy csak fiatalon érdemes élni.
Ne nevessetek ki, de 50 fölött lehet igazán tudtosan élni. Minden napnak van értelme, már nem fáj az ember feje minden kis "izétöl" Megtudjuk különböztetni a lényegeset a nemfontostól. Egyszerüen nyugodtabb az ember, legalábbis én örülök még minden napnak! Hozzáteszem, hogy a jó egészség nagyon fontos mindehhez.
Aki 40-el eldobja az életét, az nem tudja, hogy szebb is lehet még.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-23 08:27   
2004-09-23 08:04, espa:

Domján Edit sok évvel halála előtt közölte, hogy ő csak 40 évig fog élni. És a 40. születésnapján valóban öngyilkos lett.

(Igaz, nála más dolgok (is) domináltak, nem konkrétan csak az "öregedés" ténye.)

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-23 08:04   
2-3 napja beszélgettem egy 20 év körüli eladólánnyal egy boltban. Valamire azt válaszltam neki, hogy ő még nagyon fiatal. Erre azt mondja, hogy ő nem is lesz öreg.
Hát hogyan?? kérdeztem.
Meg fog halni fiatalon válaszolta. Azt gondoltam hirtelen, biztos beteg. De nem. Egyszerűen öngyilkos lesz, mert annyira nem akar megöregedni válaszolta. És mégs hány éves korában? kérdeztem. Azt még nem tudja, válaszolta, de ugy 35-40 körül.

Tony3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-30 07:18   
Szia Fredi
A " vs " nak igenis ott kell lennie a cimben mert az a lenyege mindennek. nelkule nem lenne haladas, a fiataloknak termeszetbol adodoan nem lehet ugyanazon
nezete semmirol mint az oregeknek, kulomben minden megallna, semmi sem fejlodne ugy mint ahogy kellene. Ez az elet rendje. Udv Tony3

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-20 15:46   
2004-08-20 13:46, Fredi:
-
En ugy ertettem,hogy vs=versus, ami ellentetben, kontra, szemben jelentesü, tehat ez esetben a generacios problemat jelenti, ami napi tema lehet ugy fiatalnak, mint idösnek. Azt hiszem nem vagy egyedül Fredi, ha a dolgokat nagyobb es mas összefüggesben latod - de ettöl meg erdekes, hogy masok hogy gondolkoznak erröl.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-20 13:46   
Nagyon érdekes dolgokat lehet ebben a topikban olvasni. Ami zavar, az a topik nevében szereplő vs. Ennek a jelentésére a mai napig nem voltam képes rájönni. Lenne szíves valaki engem felvilágosítani?

szigy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-20 12:49   
2004-08-19 15:08, bovi:
-
Ha fontos, ha nem: Neked is igazad van.

Szeretettel: szigy

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-19 15:08   
2004-08-18 23:58, szigy:

Nekem igazán nem fontos, hogy igazam legyen, mi éltünk jó 2 évet Franciában és csak a biciglet(ahogy ejtik), szót hallottuk a velo-n kivül. Ezt fenn északon tapasztaltuk Lilleben. Lehetséges, hogy patua kifejezés.

szigy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-18 23:58   
Kedves Bovi!

Tudomásom szerint valóban francia a JÁRMŰ. Ősi nevében (velociped) a "ped" tag lábbal hajtott járműre utal.
Sajnos nem engedelmeskedik a gépem, képtelen vagyok ékes cirill betűkkel ide írni, ahogy az oroszok - francia mintára - mindmáig "veloszipéd" néven nevezik a bringát.
A velocipéd latinos eredetével szemben állva alakult ki az angol és a német változat. Az angol "bicykle" NÉMET NEVÉT én 1948-ban még kb. Bizikel néven tanultam. Nincs erőm előkutatni most a német nyelvtörténetemet, már csak azért sem, mert a szó az osztrákok (és a magyarok) között terjedt el. Ejtése nyomán így lett monarchiás magyar nyelven "bicikli".

Elsőnek a német nyelvterületen németesült "Fahrrad"-ra (kb. utazókeréknek erőltethetnénk a fordítását), de ezzel a szóval én csak 1957-ben találkoztam először a német nyelvben.
Hasonló a magyar "kerékpár" változat, ami máig csak a hivatalos nyelvben és legfeljebb az irodalmi köznyelvben használatos.

Azaz Neked is igazad van. Te az eredetét ismered jól, mi (Maryval) a nevét.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-18 23:25   
2004-08-18 23:22, rigojanos:
-
2004-08-18 23:21, Mary:
-
"A kep alapjan egyebkent egy mero-eszkoz is lehetne "

Centiméterben vagy inch-ben?

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-18 23:22   
2004-08-18 23:21, Mary:
-
A kep alapjan egyebkent egy mero-eszkoz is lehetne

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-18 23:21   
2004-08-18 21:59, rigojanos:

Nem fogod elhinni, de tényleg van egy hasonló szerkentyüm, habár inkább a mellette lévö "dekorációt" szeretném! Pillanatnyi elmezavaromban vásároltam, mert elképzeltem, milyen haiszmaim lennek ettöl. Szép bicepszeim lettek, egyéb semmi. Azóta ott porosodik a szekrény tetején, ha nem írsz, eszembe se jut, mi minden hányódik a lakásban.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-18 23:18   
2004-08-18 00:04, szigy:

Kedves Szigy!

Dehogy vitatkozunk, okulunk! Már írtam más helyen, hogy néha nehézségeim vannak a megfelelö magyar szavakat megtalálni és német mondatszerkezetet alkalmazok, akaratlanul is. Amit én írtam (nagy felzúdulást keltve), hogy "odarádlizott a drótkecskéjén" - ez pleonizmus? Kétszer írom ugyanazt? Valószínüleg igazad van, mert a magam alkotta odarádlizás már magában biciklizést jelent, mint a drótkecskével menni (egye fene, legyen drótszamár!)

Szeretettel
Mary

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-18 21:59   
2004-08-17 22:25, Mary:
-
Kedves Rigó,
ha van ilyen géped eladó, szóljál nekem rögtön!

Termeszetesen.

Te is, ha neked van ilyen elado:

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-18 14:04   
2004-08-18 00:04, szigy:

Szigy, a bicigli nem a franciáktól ered?
Itt ahol én élek, Bayern, nem ismerik ezt a kifejezést a Fahrrad-ra.

szigy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-18 00:04   
2004-08-17 22:37, Mary:
-
Kedves Mary!

Tulajdonképpen igazat adsz. Ugyanazt mondod, amit én: élő MAI KIFEJEZÉS a drótkecske, de annak a neve eredetileg drótszamár volt.
Ezt a monarchiás dolgot úgy értem, hogy akkor igenis így, rádlinak nevezték a kerekes járműveket, kivéve a bringát, mert az még nem volt.
A topik címe a nekem feltett kérdés, nem?
Nem vagyok a fiatalok ellen, azt megteszik ők maguk (gonosz vigyor), de az általad is megkérdőjelezett szöveg nem fordítás, ez az én abból való fordításomból is kitűnik. Mire jó egy mondatban kétszer kerekezni? Az első világháború korában a világért sem mondták volna rádlinak a kerékpárt. Itt a hiba, de nem az egyetlen: amit a srácok találnak, mindent összekevernek.
Ez a baj.
Nem valamivel számolnak, hanem valamire számolnak, holott valamire számítani lehet. A kettő rokon, de egyáltalán nem ugyanaz.
Mivel pedig már korábban bejelentettem, hogy ez is szakom, amiért is egy árva szót sem szólok a nyelvhelyesség tárgyában, nehogy sértődés legyen, ezúttal azzal zárom soraimat, hogy a nyelvtörténeti változások egyáltalán nem nevezhetők feltétlenül nyelvfejlődésnek.

"Én már utaztam a rádlival Bécsben és az erdélyi Gyímesekben és hidd el nekem, a rádli a német Rad-ból jön, ami kereket jelent. De németül a bicikli is "Fahrrad" vagy egyszerüen "Rad". Rádlizni annyit jelent, mint kerekezni."

Ezt írtad. Na és? Én nem?

Csakhogy hozzánk, akik őseink révén még értjük ezeket a kifejezéseket, se a bajorból, se egy általában vett németből nem került. Ez az Osztrák-Magyar Monarchiában használatos volt OSZTRÁK-MAGYAR kifejezés, csakúgy, mint a pesti polgár, Ferenc József alattvalója számára az új bolond módi ("Mode" - hogy én is írjak valami újdonságot) közlekedési eszköz DRÓTSZAMÁR volt. Nem pedig kecske. Amikor már lett "bicikli" szavunk, az a németből (osztrákból) került őfelsége alattvalóinak szókincsébe. Ezért magyarították hajdani nyelvőreink, az anyanyelv védelmében, kerékpárra.

Min is vitatkozunk?

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-17 22:37   
2004-08-17 20:53, szigy:
-
Kedves Szigy!

Némi zavart okoztam itt a szófogalmazásommal (amit nyegle fiam számlájára írtál, pedig ö semmi effélét nem mondott, egyszerüen csak biciklizett).

"Komoly stíluszavar"

Az lehet, mert nyersfordítás volt németböl, ahol "Radeln" a biciklizés megfelelöje (legalábbis bajorul, irodalmi németben "Fahrrad fahren"). A "mü" szerzöje én vagyok, mea culpa!

"a rádli kerekes jármű volt a Monarchia idején, tehát lassan egy évszázada. "

Én már utaztam a rádlival Bécsben és az erdélyi Gyímesekben és hidd el nekem, a rádli a német Rad-ból jön, ami kereket jelent. De németül a bicikli is "Fahrrad" vagy egyszerüen "Rad". Rádlizni annyit jelent, mint kerekezni.

"kevésbé drótkecske."

A fiatalok szlengjében még mindig dívik a drótkecske fogalmazás. Ez éppe ebbe a topikba talál, nem? Még tudnék efféle szavakat felsorolni. Általában a nagykorúság elérésével eltünnek az efféle kifejezések a fiatalok szótárából.

"Nem két generáció közötti probléma ez, hanem egy nagyképű tudatlan fickó önvillogtatása által okozott nyelvi zavar."

Nana, csak nem vagyunk az ifjak ellen ? A nagyképüt csak az érdekelte, hogy vágjam már le a haját, a történetet pedig én írtam, személyesen.

"Mivel valószínűleg nincs okod vagy lehetőséged a Monarchiára emlékezni, a szamár és a kecske közötti különbséget pedig jobban ismerheted a mívesen hülye szerzőnél, nyugodtan állítom, hogy kettőtök közül Te tudsz magyarul."

Ezt szépen mondtad (már ami a Monarchiát és a koromat illeti, meg a dícséretet a magyar tudásért, ami nem illet meg). Tévedsz viszont, ha azt hiszed, "mívesen hülye szerzö"-nek tartalak, éppen ellenkezöleg!

Szeretettel: Mary

-

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-17 22:36   
2004-08-17 22:25, Mary:
-
2004-08-17 19:42, rigojanos:
-
Kedves Rigó,
-
http://www.neckermann.de/index2.mb1?mb_f020_id=OwYnb9TrmfAjPDHPzLPD9&p_id=647460&nav_id=10009655&ssl=true_auto&nm=1024&mb_v301_ch=883a1

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-17 22:25   
2004-08-17 19:42, rigojanos:
-
Kedves Rigó,

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-17 22:24   
2004-08-17 19:27, kaytee:

Kedves Kaytee!
Önkéntesen vállat mártíromságod elött le a kalappal és a szemtelen kölykök pedig legyenek hálásak, nem?

"Másutt már irtam, hogy két humorista veszett meg a srácaimban, olyan szövegeik vannak. A hajvágás sztori az egyik, amivel előszeretettel szórakoztatják a naiv közönséget, lehetőleg a jelenlétemben.
Óriási sikerük szokott lenni. Főleg, amikor nemlétező sebesüléseikre mutogatnak a fülcimpán vagy a fejükbúbján, hogy a mama itt meg itt nyirt bele véletlenül..."

Ez nekem is ismerös, de mindig újra és újra nálam vágat hajat a fiam (aki szintén vicces természetü).

szigy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-17 20:53   
2004-08-17 16:14, matisvik:
-

"odarádlizott ma a drótkecskéjén"

Odakerekezett a kerékpárján.

Komoly stíluszavar: a rádli kerekes jármű volt a Monarchia idején, tehát lassan egy évszázada. Legelőkelőbb a gumirádli (akkori helyesírással: gummirádli), a gumírozott kerékkel tompított hangú fogat volt, amivel a rádlikorzón (pl. Pesten, a további hangtompítás végett fával burkolt Stefánia úton) végighajtatott az ember.

A kerékpár (bicikli, bringa, bicaj stb.) akkoriban még a jövő zenéje volt, fakerekű járműként, velocipéd néven.
Amikor bicikli, magyarul kerékpár lett belőle, amit nyomban nemcsak közlekedésre, hanem szállításra, példának okáért a mozik közötti egyetlen kópiából álló filmek részleteinek fuvarozására, ebből következően hamarosan versenyzésre is használtak, DRÓTSZAMÁR lett a jármű neve. Kecskének alig két évtizede nevezik.

Ha már (azaz még) rádli a kerekes közlekedési eszköz neve, akkor nem kecske, hanem szamár a korban hozzá illeszthető kifejezés. Csakhogy, ha rádli, akkor még nincs kerékpár, pláne nincs drótszamár, még kevésbé drótkecske.
Hintó és konflis azonban van, ámde nem drótból, hanem fából készült küllőjű kerekekkel. Természetesen nem szamár-, hanem lófogatként.

Nem két generáció közötti probléma ez, hanem egy nagyképű tudatlan fickó önvillogtatása által okozott nyelvi zavar.

Mivel valószínűleg nincs okod vagy lehetőséged a Monarchiára emlékezni, a szamár és a kecske közötti különbséget pedig jobban ismerheted a mívesen hülye szerzőnél, nyugodtan állítom, hogy kettőtök közül Te tudsz magyarul.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-17 19:42   
Az ilyen dolgokat mar regen gepesitettek a precizitas erdekeben:

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-17 19:27   
Mary, pecches vagy. Vagy inkább túl ügyes. Tanulj tőlem.
Az én fiaim még ma (32 és 29 évesen) is mesélnek a tőlem elszenvedett hajvágásaikról. Utóljára iskoláskoruk előtt hagyták magukat megnyirni általam.
Mivel az aktus alatt annyit mozgolódtak, mint egy kukac, azzal szoktam ijesztgetni őket, hogy hozom a bilit, fejükrerakom és úgy fogom körbevágni az alóla kilátszó hajukat! Bili persze sose lett bevetve, de az ő emlékezetükben nemcsak hogy volt, de nem is volt tiszta!!! Csoda, hogy csak enyhe lelki traumát szenvedtek emiatt, szokták mondani.
Másutt már irtam, hogy két humorista veszett meg a srácaimban, olyan szövegeik vannak. A hajvágás sztori az egyik, amivel előszeretettel szórakoztatják a naiv közönséget, lehetőleg a jelenlétemben.
Óriási sikerük szokott lenni. Főleg, amikor nemlétező sebesüléseikre mutogatnak a fülcimpán vagy a fejükbúbján, hogy a mama itt meg itt nyirt bele véletlenül...
Iskolás koruktól inkább utolsó cent zsebpénzüket is hajvágásra költötték, minthogy engem mégegyszer a közelükbe engedjenek ollóval.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-17 19:11   
ne röhögtessetek már egy 87 eves venasszonyt

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó