2017. november 23. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Összetartás, széthúzás
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
 Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 01:32   
2005-10-22 01:12, Híúz:

"Miképpen kellene/tudhatnám számodra életfelfogásomat bizonyítani?"

Nem kell, hiszen már leírtad.

"Amint a fórumon tapasztalt ellenem való kakaskodásod (lehet ezt egy nöröl is mondani?)"

Nana, csaknem kezdünk személyeskedni? Én nem támadtalak ki téged semmilyen formában (föleg személyesen nem), csak a véleményeimet, gondolataimat írtam le beírásaidra.

P. S. Nem vagyok kakas.

"tapasztalom, nagyon elégedett nem lehetsz önmagaddal és a környezeteddel."

Hát én ezt rólad nem mondanám, mivel annyira még nem ismerlek, de próbállak megismerni. Ha te ennyire ismersz, nagyon jó, csak nem tudom, honnan?1?

"Csak sajnálni tudlak. Ismered azt, hogy "élni és élni hagyni?" "

Ezt hagyjuk, jó? Kissé eltértél a témától és nekiálltál engem jellemezni, mikor nem is ismersz. Én ezt nem teszem. Amint mondtam és olvassál utána, ha nem hiszed, csak hozzászóltam a beírásaidhoz.

"Most megértetted, vagy tovább kell magyaráznom?"

Nem, nem kell magyaráznod, mivel én dialógust szerettem volna, de mostmár nem.
Jó éjt!

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 01:12   
"Kíváncsian várom a bizonyítékot. "

Miképpen kellene/tudhatnám számodra életfelfogásomat bizonyítani? Amint a fórumon tapasztalt ellenem való kakaskodásod (lehet ezt egy nöröl is mondani?) tapasztalom, nagyon elégedett nem lehetsz önmagaddal és a környezeteddel. Csak sajnálni tudlak. Ismered azt, hogy "élni és élni hagyni?"

"Az tiszta, én is úgy értettem. Csak kissé negatívnak, egyoldalúnak éreztem a jellemzést. - egyetlen "pozitív" magyar ismerösöm van itt, ö az "egyetek meg legyek" felfogás szerint él és semmi nem érdekli. Magyarul beszél otthon, az igaz, de a maga kisvilágán kívül semmi nem érdekli. Néha találkozunk, megbeszéljük a kétévesek problémáit, s annyi.
A jellemzés nem egyoldalú, csak a keserü valóság.
Az itt élö magyarok egy része még '56-ban jött ki - kedves, de idös emberek. A huszonévesek egyetemisták, akik a saját korosztályú német társaik között érzik magukat a legjobban. S a középkorúak szépen, egyenletesen beolvadtak a környezö németségben, eseetleg a nevéröl jöhetsz rá, hogy magyar. A gyermekek már nem azok. Összetartás - kivel?
Most megértetted, vagy tovább kell magyaráznom?

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-21 23:17   
2005-10-21 23:08, Híúz:

Bocs, de ebböl indultam ki:

"Erdélyben a "székely sz-ta amagyart", Magyarországon az erdélyi csak román"

Ha félreértettem, ez a magyarázata.

"Az ottani életfelfogáshoz azonban mindig is túlságosan európai voltam."

Kíváncsian várom a bizonyítékot.

"S akikröl, írtam,azokat nem a fórumon ismertem meg, hanem hatéves németországi tartózkodásom alatt."

Az tiszta, én is úgy értettem. Csak kissé negatívnak, egyoldalúnak éreztem a jellemzést.

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-21 23:08   
Kedves Mary,

Azt hiszem, félreértetted, annak,amit írtam semmi köze a "székely bánathoz". Mondhatom, hogy sikeres "korcs" vagyok, székely, szlovák, lengyel, örmény és magyar. Egyszerübben: erdélyi.
Az ottani életfelfogáshoz azonban mindig is túlságosan európai voltam. S akikröl, írtam,azokat nem a fórumon ismertem meg, hanem hatéves németországi tartózkodásom alatt.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-21 22:11   
2005-10-21 18:47, Híúz:

Kedves Hiúz,

mindig örülök, ha új tagok csatlakoznak hozzánk és különösen örülök, ha az új tagnak van véleménye, gondolkodik a világ dolgairól és ezt megossza velünk.

A legnagyobb csalódás mindig a "standard"-szöveg a székely bánatról, mivel ezen a bajon itt senki sem tud segíteni. Elkeserítö a reflektálás is más nemzetekre - nem csak a magyart nem érdekli a székely bánata, hanem a nyugatiakat sem. Erre csak annyit tudok mondani: nyugodj bele ebbe, ez már így van. Fontosabb lenne, hogy más irányú nézökörödet tágítsad. Már írtam valahol és megírom még egyszer: járjál elöl a jó példával, akkor nem kell prédikáljál, magyarázkodjál, hanem mindenki elkönyvel annak, ami vagy. Mint embert és mint nemzetiséget.

"Szerintem fontosabb lenne, ha mindenki tisztelné a másikat, akárhonnan is jön, akármilyen nyelven is beszél."

Pontosan, egész mondandódban ez az egy mondat ragadott meg.

"ezek a cigányok fel akarják vásárolni az egész üzletet?" Mit is mondjak, örvendtem, hogy a gyerek még nem beszélt németül. S rádöbbentem, hogy ennyit ért a székelyföldi nevelés. "

Hm, itt kissé elgondolkodok azon, hogy milyen külsö hatások érték a gyereket, ha 6 éves létére olyanokat mondott, ami nem is lehet a saját véleménye, csak a felnöttektöl felcsípett dolog. Hogy a Székelyföld-e a hibás, vagy nem - gondolkodni kellene azon, hogy érdemes-e az ilyesmit folytatni, erösíteni a gyerekben a "székelyföldi nevelést", vagy inkább nézzünk a jövöbe, Európába, neveljünk toleranciát, széles látókört.

"Mert hogy tartsak össze olyanokkal, akik a románokat oláhoknak nevezik s lenézik öket"

Konkrétan kik? Ezen a fórumon nem jut eszembe senki...

"Összetartanék, ha lenne, kivel. Igazán."

Hát, akkor jó helyen jársz itt.

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-21 18:47   
Erdélyben a "székely sz-ta amagyart", Magyarországon az erdélyi csak román, s tiszta csoda, hogy ennyire megtanult magyarul, Németországban megismerkedem az utcán magyarul beszélövel, s mikor székely mivoltom kiderül, már csak ímmel-ámmal állnak szóba az emberrel... Ha ez összetartás, akkor nem tudom...
Szerintem fontosabb lenne, ha mindenki tisztelné a másikat, akárhonnan is jön, akármilyen nyelven is beszél.
Mikor 6 évvel ezelött kijöttünk kisfiammal Németországban (ötéves volt akkoriban), elmentünk bevásárolni és egy indiai család láttára nagy szájjal megkérdezte: "ezek a cigányok fel akarják vásárolni az egész üzletet?" Mit is mondjak, örvendtem, hogy a gyerek még nem beszélt németül. S rádöbbentem, hogy ennyit ért a székelyföldi nevelés.
Összetartás - mások ellen? Mert, sajnos, nagyjából ez lesz belöle. Mert hogy tartsak össze olyanokkal, akik a románokat oláhoknak nevezik s lenézik öket, a németek sem elég jók, de azért mégis jobb Németországban élni...
Összetartanék, ha lenne, kivel. Igazán.

Fresch  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-17 14:42   
2005-10-16 19:18, amadeus:
-
Szia Amadeus! Igen, azt kell hogy mondjam, hogy igazad van. Azóta beszélgettem egyik ismerösömmel, aki a koránal fogva nálam jóval tapasztaltabb. Ö is nagyjábol azokat mondta, amiket te is, ezért mostantól még nyitottabb szemmel járok az utcán. Máris észrevettem, hogy egy csomo Verein szinte csak "döglödik", egyre lepusztultabban néz ki 1-2 görög, ill. török egyesület épülete.

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-16 19:18   
2005-10-14 20:32, Fresch:

"...érdekes módon más nemzetek polgárai, mint pl az olaszok, nagyon összetartanak. Keresnek kapcsolatokat, barátok, bárhol is legyenek a világban."

-

Kedves Fresch,

hivatalbol mindennap dolgom van itt elö külföldiek egyesületeivel. Ezek köze nagyon sok nemzet tartozik. Tapasztalatbol mondom, hogy pont az ellenkezöje az igaz: gondjaik vannak, az öregek mar belefaradtak, a fiatalokat meg nem erdekli az ugynevezett nemzeti identitas. Az egyesületek anyagilag tönkremennek, utana pedig egymas utan bezarnak. Ez tehat nem magyar tulajdonsag!

üdv
ama

mesuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-16 15:17   
en jo es rossz tapasztalatokkal egyarant rendelkezem (Felvidek, Pozsony), nagy eredmenynek tartom, hogy a diakhalozat, kulonfele szervezetek es tarsulasok altal rendezett koncertek, eloadasok, kiallitasok es mas rendezvenyek sikeresek es latogatottak, foleg a diakok altal, es ezek az akciok egyre szervezettebbek es szinvonalasabbak. Annal elkeseritobb az a hatalmas kar, amit a nehany szervezeten beluli furkalodas, ellensegeskedes okoz, nem beszelve arrol a jelensegrol, amikor az egyik kozosseg (mintha olyan sokan lennenk), a masikat gancsolja... es erre is van pelda. A szulovarosomban ennek aldozata a magyar tannyelvu alapiskola es gimnazium, ezt pedig egyenesen megbocsathatalannak tartom... A reformatus egyhaz, a tantestulet es nehany egyen szemelyes ellentetei miatt lassan elfogy a tamogatas, a motivacio es a diakok...eleg szomoru. Mesuge

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-16 02:53   
2005-10-15 22:58, Mary:
A szórvány magyarság körében eléggé ritka a széthúzás, inkább a közömbösség vagy érdektelenség játszik egy szerepet.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-16 01:19   
Mit jelent osszetartani, es szethuzni?

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-15 22:58   

Kedves Fresch,

az én tapasztalataim pontosan ellentétesek. Tapasztaltam a széthúzást, de elsösorban otthoni vizeken. Külföldön hirtelen mindenki a maga "fészkét" keresi. Sokszor teljesen mindegy, egyezik-e a mentalitás, talál-e két ember stb., csak egy kritérium létezik: hogy magyar. Sok olyan kapcsolat jön létre, ami otthon lehetetlen volna, szociális, gazdasági, mentalitási és egyéb okokból. De külföldön csak egy számít: tartsunk össze. Akinek erre igénye van, meg is találja a megfelelö egyesületeket, klubokat, csoportosulásokat. Akinek nincs ilyen igénye, az "széthúz".

A szórvány magyarság körében eléggé ritka a széthúzás, inkább a közömbösség vagy érdektelenség játszik egy szerepet. Viszont összefognak, ha közös érdekröl van szó.

A kivétel erösíti a szabályt.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-15 22:05   

Tenyleg azert tulzas olyan kijelenteseket tenni, hogy a magyarok tanulhatnanak mas nepektol hataron kivuli osszetartasban, mert akkor azt a sok szervezetet, kezdemenyezest, iskolat, konyvtarat, cserkeszcsapatot, egyetemista klubot, filmvetito-, kirandulo-, neptancprogramokat, vagy ezt (es a tobbi) forumot ne vegyuk tudomasul, mint az osszetartas erdekeben tett erofeszites peldait?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-14 22:21   
-
Kedves Fresch, ez a megállápítás nagyon általánosító. Szerintem van ilyen is meg olyan is. ès amennyiben igaz, úgy nemcsak a magyarokra áll. Ha visszaolvasod az alábbi hozzászólásokat legalább egy lappal, látni fogod, hogy másutt sem jobb a helyzet.

Fresch  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-14 20:32   
Összetartás-széthúzás?? Hát ez nagyon jellemző a magyarokra: külföldön abszolut széthúznak, már 1000-szer megtapasztaltam ezt... Sajnos. Mert érdekes módon más nemzetek polgárai, mint pl az olaszok, nagyon összetartanak. Keresnek kapcsolatokat, barátok, bárhol is legyenek a világban. Nem ártana róluk példát venni.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-09 22:03   
2005-10-09 08:07, Salaj:
-
Jobban vagy rosszabbul él-e ma a magyar lakosság a megboldogult kádári érához képest?

Átmentem ezzel a témával az Élet Európában .... rovatba, mert - majd látni fogjuk - sok érzelmi elem van a kérdésben, de mégis tartalmilag idetartozik.
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=1222&forum=60&70

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-09 09:27   
2005-10-09 08:07, Salaj:
Had offújak veletek tovább! ))

Hát gyerekek, én Salaj barátommal nagyon szivesen vitatkozom, mert jóban vagyunk de most teljesen igazat adok neki.
Magyarországon egy jelentös réteg erösen meggazdagodott, fényévnyire elhúzott a magyar "valóságtól". Hogy milyen módon tettek szert jelentös vagyonra, az más tészta. Komoly %-ban tisztességtelen úton vagy eszközökkel. Ügyeskedés, csencselés, stb. (nem jár mindenkinek börtön, lásd Kaja Ibrahim )

A nagy magyar átlag rosszul él. Akinek a rendszerváltás elött sem volt elvett földje, birkája, gyára, annak késöbb se lett semmilye, értelemszerüen nem kárpótolták. Tisztességes munkával, példamutató élettel annyit értek el, hogy nincs semmijük. (ez a klasszikus: "bérböl és fizetésböl élök csoportja")
A világútlevél persze, hogy egy lehetöség, de csak annak, akinek van is rá pénze, hogy egy kicsit sielgessen Caprunban, vagy teleljen Kubában, és megnézze végre Marissal és a Bélával Disneylandot. Nem kell több hozzá, mint 5 elemi de pénz, annál inkább.

A (viszonylagos) jólétet gondolom az ország GDP-je, stb. mutatja. Az egy före jutó ezmegaz. Csak ugye a statek átlagot számit. Egynek 100 másiknak 0. Az a statekban egy före jutó 50. (jó most az indexeket kihagytam)

Salaj  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-09 08:07   
2005-10-09 00:58, Mary:
-
...modernizálódott a magyar társadadalom, rengeteg újuláson esett át. Van, aki a kerekek alá került (de ez volt régebb is), de a legtöbb embernek jobban megy dolga.

Azt gondolom, hogy részben igazad van, ami engem zavar, az a "legtöbb embernek jobban megy dolga" mert véleményem szerint nem fedi a valóságot. Az arányokat látom elcsúszva... az emberek egy részének valóban jobban megy a dolga, csak sajnos nem a "legtöbbnek", illetve "jelentős részének".

"De a Perec összehasonlítása realisztikus."

Mint mindenkié, aki statisztikákra alapozva nyilatkozik... Félreértés ne essék, senkit nem akarok megbántani, csak egyszerűen úgy érzem, ezek az állítások nem igazak.

És valóban ez OFF itt, s szívesen vitázom erről a témáról, csak találjunk neki egy megfelelő topicot s költözzünk oda .

Salaj  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-09 07:56   
2005-10-08 22:42, perec:
-
Ja, ha elemzéseket és statisztikákat nézünk, az alapján igazad lehet . Sajnos ezek a valósággal köszönő viszonyban sincsenek...

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-09 00:58   
Most offolok egy kicsit, eszembe jutott a szakállas, de örökzöld vicc:

Három nemzet fia dumcsizik, az orosz, a román, a magyar. Dicsekednek. Az orosz mondja:
- Nekünk van Ladánk! (veri a féltéglával a mellét )

Erre a román:

- De nekünk van Dacia-nk!

Delet üt a harang, erre megszólal a magyar:

- És én megyek ebédelni.

Eddig a vicc. A magyarnak az életszínvonalt a jó kaja jelentette (ami a többinek nem volt). Ez volt kábé húsz évvel ezelött. Ha jól megnézzük, ma is így van, csak modernizálódott a magyar társadadalom, rengeteg újuláson esett át. Van, aki a kerekek alá került (de ez volt régebb is), de a legtöbb embernek jobban megy dolga. Vegyük csak pl. a világútlevelet. Vegyük az EU-ba való felvételt (aminek az elönyei még nem annyira nyilvánvalóak, mint néhány év múlva).

Ez nem jelenti azt, hogy minden probléma meg van oldva és ettöl tovafelé Magyarország maga a Paradicsom. De a Perec összehasonlítása realisztikus.

Visszatérve az összetartáshoz és széthúzáshoz: néha az irigység is játszik egy szerepet, pl. a társadalmon belül, ahol egyesek a rövidebbet húzzák, mások használják a lehetöségeket. A külföldi magyart sem mindenhol nézik jó szemmel. Vélt vagy valós sérelmek áradata is zúdulhat rá.

Itt a híd az alább említett vallási faktor felé: az irigység a hét bün egyike.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-08 22:42   
2005-10-08 20:28, Salaj:
-
Már bocsánat, de Te ezt honnét veszed??

Azt írtam, "véleményem szerint".
De hogy ne csak onnét vegyem, egy-két viszonylag friss gazdasági elemzés is ezt látszik alátámasztani, például itt:
http://index.hu/gazdasag/magyar/eletsz050722/
http://index.hu/gazdasag/magyar/eletsz050728/

Salaj  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-08 20:28   
2005-10-08 15:13, perec:
-
Véleményem szerint az emberek jó része ma jobban él Magyarországon mint 20 évvel ezelőtt.

Már bocsánat, de Te ezt honnét veszed??

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-08 15:13   
2005-10-07 21:51, blueridge:
-
Talan azert van mind az amit irtatok, mert a magyar fiatalsag eltert a vallastol, ami emberi szeretetet tanit.

Szerintem van azért itt összefüggés, bár inkább áttételesen. Véleményem szerint az emberek jó része ma jobban él Magyarországon mint 20 évvel ezelőtt. Más nyugat-európai (és jónéhány nem európai) országról is elmondható ugyanez, bár az összehasonlítással talán messzebbre vissza lehet menni időben.

Hívhatjuk ezt a jól ismert fogyasztói társadalomnak vagy valami hasonlónak. Azt hiszem az is elég elfogadott, hogy az embereket ez a fajta társadalom a nevéből is következően a fogyasztásra, ennélfogva az anyagiakra jobban koncentrálóvá teszi. Ez pedig sajnos gyakran, bár nem mindenki esetében befelé fordulással, önzéssel, törtetéssel jár.

Az is elég jól ismert általánosság, hogy ezekben a társadalmakban a formálisan szervezett egyházak, és általában a vallások egyre kevesebb hívőt vonzanak.

Viszont azt én sem állítanám, hogy ebből az következik, a vendégszeretet, és úgy általában a szeretet hanyatlásának, az erősebb széthúzásnak elsődleges oka az, hogy a fiatalok között kevesebben vallásosak, és azt sem, hogy ez a jelenség csak a magyarok között fordul elő. Ez inkább a társadalom jellegére vezethető vissza, amelyikben élünk. Bár hozzá kell tenni, a széthúzás nem új dolog, inkább csak a mindennapokban hamarabb észrevehetően jelentkezik.

Kiselőadásnak ezzel vége .

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-08 14:05   
Mielött bármit is belemagyaráznék,leírom, ami elsöre beugrott.
Nem tudom hány éves Blueridge, de amikor elolvastam az én Fürtikém ugrott be, aki 84 éves. Más világban élt ö is, nem szabadonválasztott volt, hanem egyértelmü a hit, a templomba járás. Amikor mesélem neki, hogy a dédunokája egyházi oviba jár, a többi ovissal minden reggel imádkozik és gyakran vannak közös ünnepek, programok a szülökkel együtt a templomban. Erre ö mindig azt feleli, hogy nagyon helyes, legyen is "lelkük" ezeknek a kis gyerköcöknek. Csak a javukra válhat, hogy megismerkednek a hittel, jót tesz a kis szivüknek.
Ö így vélekedik, egyszerüen. Pontosítok: Véleménye, hogy jobbá, tisztességesebbé válnak az emberek, ha van hitük.
Nem tudom jól érzem, hogy Te Blueridge is valami ilyenre céloztál?
(viszont a vallásosságnak szerintem sincs köze az összetartás-széthúzáshoz)
Andi

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-08 13:35   
Kedves Blueridge,

én gyakorló keresztény vagyok, állitásoddal még sem tudok egyetérteni, mert saját tapasztalatom szerint sok nagyon jóravaló, erkölcsös ateista létezik, nagy kár, ha nem találkoztál eggyel sem!

blueridge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-08 13:31   
2005-10-07 22:06, rigojanos:
-
-
Akkor te nem vagy vallasos azert mondasz ilyesmit.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-08 11:46   
2005-10-07 22:50, rigojanos:
No de mi koze ennek az osszetartashoz, ill. szethuzashoz magyarok kozott?

Ezen én is elgondolkoztam. Talàn azért került ide, mert lehet ez is egy ok széthuzàsra egy népen belül, legyenek azok magyarok, irek, franciàk, vagy németek. Mennyire fontos egy népen belül a különbözö felfogàs, tradicio és tudat és hogy képesek a különbözöséggel élni ez dönti el, széthuznak, vagy összetartanak e otthon és idegenben.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-07 23:42   
Annak minden vallassal, egyhazzal kapcsolatos dolog a temaja, ugyhogy nyugodtan mehet oda

Salaj  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-07 23:39   
2005-10-07 23:12, rigojanos:
-
Bekukkantottam, de olyan sok ezzel foglalkozó topicot nem láttam... a "Vallás, gyakorlatilag" topicnak (ahogy hirtelen beleolvastam) nem igazán ez a témája.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-07 23:12   
Attol meg kifejthetned bovebben A kultura alatt van par topik ilyen temaban.

Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó