2018. január 19. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Család, szabadidő, érdekességek >> Mentalitás - névhasználat, család, karrier...
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 | 3 következő lap )
 GTL2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-26 12:54   
Sziasztok,
Eldolt, nem is volt bonyolult, egyszeruen Tibor lettem, igaz hosszu i-vel, egyaltalan nem okozott gondot az ittenieknek.
A Gombas-t is kimondjak rendesen, de az ekezettol bucsut vettem orokre, ami az itteni idoszamitast illeti, mert azt levagtak az a-rol rendesen, minden hivatalos papiron.

Szoval ezt csak mert korabban polemia egy masik topicban, hogy look what they do with my name... es most itten Xettem von befejelni es titeket szives tajekoltatni vele...

Udv
GTL

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-09 21:17   
Jut eszembe -ugyan nem ide tartozik- hogy milyen kemeny lehet, amikor a fiu gyereked kitalalja magarol, hogy o "belul no" es elkezd noi ruhakat hordani.

Kero  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-09 18:21   
2002-10-09 16:57, rigojanos:
-

Egyebkent a gyerekeim kozepso neve az en vezeteknevem lesz. Hogy megmaradjon valamennyire.-

Viccelsz?

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-09 18:00   
Lebuktál Rigó! Most láttam, hogy a tőzsdén a "de Rigo Spa" nevü cég részvényei ma nagyon felmentek. Vagy le. Már nem emlékszem, annyira meglepett, hogy mindenütt Rigókat látok.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-09 16:57   
Igy van. Nem mindennapi nev a Rigojanos, meg kell orizni.

Egyebkent a gyerekeim kozepso neve az en vezeteknevem lesz. Hogy megmaradjon valamennyire.

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-08 20:45   
2002-10-07 20:25, rigojanos:
-
Nekem eszembe sem jutott, hogy felvegyem a ferjem nevet. Soha nem ertettem, hogy mi szukseg van ra. A csaladomtol orokoltem a nevem, hozzam tarozik. Miert kezdenem el valaki maset hasznalni?

Ha engem rigójánosnak hivnának, én se változtatnám meg a nevem soha

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-08 19:17   
2002-10-05 00:47, kaytee:
-

Az en paromnak az unokatestverei Kaliforniaban az anyjuk nevet hasznaljak vezeteknevnek (Ellis),nekem tetszik az a gesztus mikor a csalad dont es nem a hagyomanyok.

Etelka,

irod:<<Itt ahol én élek nagy csodálkozást vált ki az, hogy Magyarországon hivatalos ügyekkel kapcsolatban mindíg megkérdezik az ember édesanyjának lánykori nevét, pl. vizumkérvényeken, stb.>>

Itt az USA-ban is ugy szokas,bank kartyak,bankos ugyek es stb...,mind a szemelyedhez tartozik az anya leanykori neve.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-08 18:01   
Itt ahol én élek nagy csodálkozást vált ki az, hogy Magyarországon hivatalos ügyekkel kapcsolatban mindíg megkérdezik az ember édesanyjának lánykori nevét, pl. vizumkérvényeken, stb.
Tudjátok-e, hogy ez min alapszik?

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-07 20:25   
Nekem eszembe sem jutott, hogy felvegyem a ferjem nevet. Soha nem ertettem, hogy mi szukseg van ra. A csaladomtol orokoltem a nevem, hozzam tarozik. Miert kezdenem el valaki maset hasznalni?

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-05 00:47   
Fiaim vezetékneve eleve kötőjeles. Apjuké is az, dupla névből keletkezett, mert egyébként sehol külföldön nem fogták fel, hogy az egyik nem keresztnév.

Ráadásul nagyon nehéz angol nyelvterületen kiejteni.

Mindkét fiam amerikai lányt vett feleségül. A nagyobbiké emiatt továbbhasználja nagyon köznapi lánynevét.

Ez márcsak azért érdekes, mert egyszer volt egy nagyon kedves brit kollégám, akivel beszélgettem a különleges név hátrányairól, s ő azt mondta, bármikor boldogan elcserélné rá az ő unalmas Brown vezetéknevét. A idősebb menyem Black-nek hivják.

A fiatalabb meny felvette fiam nevét, pedig nagyon szép vezetékneve volt. Indián származását hirdette, amire igen büszke, mert dédpapa hires törzsfőnök volt, nagypapa pedig, aki "csak" angolszármazásu ezredes, legnagyobb megtiszteltetésként vehette azt fel, amikor lányát elvette.(Tiszteletbeli törzsfőnökké is megtették.)

Szóval ott álltak két történelmi névvel.
Megoldás az lett, hogy menyem középső keresztnév gyanánt használja lánynevét, mert két kötőjel azért már kicsit sok lett volna.

Most azonban a fiú gondolkodik, hogy megváltoztatja a sajátját, valami egyszerübbre, mert folyton egzotikus afrikainak hiszik. Ez azért nem egy nagy előny itt.

Én pedig, mire másodszorra férjhezmentem, annyira megszoktam, hogy betüzni kell a nevem, hogy már automatikusan tettem. Mig rám nem szóltak, hogy nem kell...

bimbi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-04 06:27   
En sosem ertettem meg miert Magyarorszagon egy hazasag utan a not hivjak peldaul :Magyar Istvanne? miert azza "-ne"?Mert nem hasznalhatya az aszony a rendes nevit peldaul Magyar Katalin es nem Istvanne?
Erdelyben nem hasznaljak ezt a "-ne" sztilust.A no atveszi a ferfi csaladi nevet de a kereszt nevet megtarthatya.

Balu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-09 13:57   
Kedves Pacsirta
csak egy kérdés:"Ki viszi át a szerelmet?"
ha ez bejön??
Legdrágább kincsünk ami a mienk:a nevünk.Az meg öröklődik,ha hagyjuk....Te mit gondolsz erről?

Üdv:Balu

Chatmaster  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-08 20:06   
Kedves Pacsirta !

Szerintem ez állati nagy hülyeség (hogy enyhén fogalmazzak).

Nagy baklövés lenne, ha ezt tényleg bevezetnék. Remélem nem teszik. Evvel kiírthatnák a régi neveket. És mivel a fiatal hajlamosak az új dolgok kipróbálására, ezt meg is tennék. Szerintem ez nem lenne jó !

Hová lesz a világ ????

Chatmaster

Pacsirta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-08 17:22   

Balu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-07 13:08   
Andrea!

Hát így teljesen más a kép: az egy csodálatos könyv egy csodálatos elmétől.

Lisának biztosan nagyon csodálatos érzése lehet: a HONT közelebb hozza, és melegíti a szívét Édesapja emléke biztosan nem olyan fájó.

Bár ezt csak Ő érezheti igazán: Lisa

Üdv: Balu

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-05 11:52   
Kedves Balu,

én Zilahy Lajos "A lélek kialszik" (1932), http://www.szalonta.org/hires/zilahy.html könyvére gondoltam, amikor azt emlitettem.

Ki hogy érzi a sorsát, s mit jelent neki külföldre szakadt magyarnak egy Ohazai kitüntetés.

Andrea

Balu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-04 16:04   
Andrea!

a lélek csak halálunkkal alszik ki... hidd el. Egyetértek Veled abban ami írsz: azért is írtam, remélem a LISA eddig is ilyen tisztelettel gondolt az Édesapjára, nem kell ahoz "vitézség". Ám amit LISA Édesapja átélt Lisa nem tudom mentalisan hogyan érzékeli ma?

Tudod Andrea, sajnos Mindenkinek van egy szomorú története... hidd el van. Nem tudom ma mit érezhet át vajon az Édesapja volt fájdalmaiból, vagy rávetíti Magára? Nem tudom.

Nem tudom: ezt csak Ő érezheti, LISA.

Üdv:Balu

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-03 18:18   
Kedves Balu,

olvastad LISA másik üzenetét is, mely kissé keserü emlékekkel volt tele? Valahogy osztom vele azt az érzést, eszembe jutott, hogy kezeltek, mikor elöször voltam itteni ideiglenes utlevéllel otthon látogatoban (mostohaapám igen sokkirozva volt akkor, hogy én merek azzal menni, de mondtam, mit tehetnek velem, mint gyerek vittek el szüleim, nem önkéntesen hagytam el hazámat), s hogy mikor amerikai utlevéllel voltam Budapesten.

Lehet hogy ez személyes érzékenység, mert engem az is meglepett mikor egyszer fent északon léptem amerikai területre átszállásnál volt az utlevél vizsgálat, s az a középkoru hölgy nekem kedves mosollyal azt mondta "welcome home!". Gondolatolvaso volt? Jol esett! Érdekes, jo pár éve történt s mindig visszaemlékszem arra! USA tényleg hazám lett, itt könnyen kaptam meg a hajtásimat is (Bécsben le kellett volna pénzelni a szobeli vizsgáztatot, s arra nem voltam hajlando, erre megbuktatott!) de az állampolgárságomat is. Svájcban az volt a kifogásuk hogy tul sokat voltam távol, mint 5 évet a divat iskolában Bécsben. Itt viszont ha kérdeznek, nem titkolom hogy magyar is vagyok, Hungarian-American.

Lisanál talán ez egy kiengesztelést is jelent, ez a kitüntetés s diszes fogadtatás avatás az Ohazában? Talán ezt a külföldön élök, akiknek hasonlo tapasztalataik voltak, könnyebben megértik? Vagy azt a tényt, melyet férjem is állandoan emleget, hogy mennyi ideig viheti egy család sikeresen tovább a magyar származást, talál-e gyermeke magyar származásu partnert, akivel együtt teheti? A lélek kialszik!

Szivélyes üdvözlettel,
Andrea

Balu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-03 16:45   
Andrea!

Szorosan csatlakozom a véleményedhez, nagyon reálisan látod ezt a tényt. Különösen az utolso mondatod rendkivül figyelemre mélto. Merem remélni, a Lisa "kard érintése nélkül is" éppen olyan szeretettel és tisztelettel emlékezett az Édesapjára. Csak magamból indultam ki... Persze --- nem vagyunk egyformák ---.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-03 02:34   
Kedves Chatmaster,

itt három különbözö pontrol van szo: ad egy hogy a hösiessége miatt kitüntetett katona érmét miért hordja más, ad kettö egy vitézi cimet ki örökölhetne jogosan s harmadik, mennyire van névhez füzve ez a kitüntetés. Ahogy emlitettem, nem tartom helyesnek azt sem, ha valaki felvesz egy amerikai nevet, de régi magyar cimerét biggyeszti mellé!

Amit George irt, az ellen senkinek semmi kifogása szerintem, hogy valaki a hösét tiszteli s itt pl. Veteran's Day alkalmával szintén kivonulnak s emlékeznek apjukra, nagyapjukra, de itt pontosabban, ott van a kis fénykép is mellette, ki volt az, aki kapta.

Andrea

george  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-03 00:36   
szia, chatmaster

hozzaszolok megegyszer itt, az felejtodik el, hogy mindegy ki orokli, ez utolagosan lett kiadva, de egy megbecsules a nemzet altal, a nemzetert adott hosi cselekmenyert.

pld. a Victoria cross, angliaban, Usa-ban a purple-heart, az utodok azok akik eletben tartjak a hostettet a vilag szeme elott. ok
buszkek erre. itt OZ-ban tobszor lattam, hogy a kisunoka buszken viseli a mellere kituzott medalokat s emlekezik az osok hosi multjara a hazaert.

tisztelet Lisanak, ez az o erdeme hogy emlekszik apja hostettere, Magyarkent. s le is irja szepen reszunkre. fiuk, vagy lanyok, csaladba vannak s buszkek. amikor a kard erintette vallait, 100% hogy apjara emlekezett akkor. szep s nemes cselekedet volt, Magyaros.

george

Chatmaster  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-02 19:59   
Kedves Andi !

Egyet értek veled , hisz ily módon nincs értelme az öröklésnek.

Mert ugye nem is az örökli a címet aki úgymond megérdemli és nem tudod megmondani, hogy ez és ez az ember őse volt aki kiérdemelte a címet.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-02 05:28   
Kedves George,

ebben az esetben LISA kapta apja miatt, s töle majd leánya örökli? Mert LISA azt irta:

"58 éves asszony vagyok. Svédországban élek férjemmel, van egy lányunk Elisabeth 31 éves egyetemista."

Ha LISA leánya férjnél van (nem tudom), akkor is mindegy, s ha van gyereke, ö örökli majd töle? Volt a régi modszerben bizonyos logika: azért örökölték a fiuk a titulust, mert ök vitték tovább a nevet, melyhez a cim füzödött!

Andrea

george  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-02 02:46   
Andrea,

engedd meg hogy rovid par szoban en is valaszolhassak. Hosszu ideje elek kulfoldon, s igy gyakorlatilag lathatom a kulonfele fennallosagot ilyen szempontbol. Itt a csalad tartja s veszi at a posthumus kitunteteseket, s rendszerint a legidosebb sarja az, aki eletbe tartja ezt a megtiszteltetest. A Magyar Vitezi-rend fel lett allitva, pont ezert, hogy eletbe tartsak azon a Magyarok kivalo hostetteit, akik eletuk veszelyeztetesevel mentettek sajat bajtarsaikat a biztos halaltol, MO vedelmeben.

S az az uj nemzedekben akarjak tovabbvinni, eletben tartani ezt.

George

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-01 06:48   
Judit,

folytattam a mi kis eszmecserénket a magyar férfi mentalitásárol Lisa-hoz szolo üzenetemben, ami a magyar vitézi cimet illeti, melyet manapság nöknek is adnak ki a tisztelt magyar férfiak.

Kikupálodtak, vagy csak szerepet játszott az a tény, hogy a Rend elöbb Nyugaton lett tovább vive s befolyásolta az uj szabályokat? Mi a nézeted ehhez?

Szeretettel, Andrea

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-07-27 03:04   
Judit,

a bemutatkozo szövegem ott van (ujra) 2002-07-02 17:48 ota a többiek között, lehet hogy elkerülte a figyelmedet. Amit többet el akartam mondani, viszont a 69 többi üzenetben olvashato, melyeket eddig irtam. Sokszor Chatben is mesélek egyet s mást.

Andrea

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-07-26 21:29   
Andi,

nem tartozik ugyan szorosan a témához, de olyan gyakran emlegeted lányodat, aki most beköltözik/zött a felső lakásba. Nagyon érdekelne, hogy ő mit csinál, vannak-e magyar kapcsolatai, hogyan képzeli a jövőjét, mik a tervei.

Férjedről is szeretettel írsz. Ő is magyar? Hogy kerültetek össze? Érdekelne, hogy mivel foglalkozik, amikor nem a BBQ-val?

Félreértést elkerülendő, nem kikérdezni akarlak, csak felkeltetted a személyes kíváncsiságomat. Gyakori megnyilvánulásaid, írásaid alapján az olvasó egy elég árnyalt képet alakíthatott ki magának felfogásodról, életkörülményeidről, tevékenységedről, szokásaidról, családszeretetedről. Ugyanakkor figyelmed központi alakjairól eddig csak keveset tudtunk meg. A válasz talán inkább a bemutatkozás kategóriájába tartozna, de rád bízom.

Baráti kíváncsisággal

Judit

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-07-26 20:26   
Judit,

elnézést, ha nem irtam hozzá, hogy a saját tapasztalataim, megfigyeléseim azokban az országokban történtek, ahol éltem, igy az europai férfi föleg a magyar, osztrák, svájci és németre vonatkozott.

Elmondhatok egy esetet egy svájci férjröl? Felesége magyar volt, itt voltak látogatoba vendégként több napra nálunk, mikor a férj felajánlotta, mi nyugodtan mehetünk a repülötérre nejével, közös barátnönk érkezett meg szintén Svájcbol, barátnömmel, ö átveszi a dolgokat s készit mindenki részére grill vacsorát s be is fog vásárolni! Férjem csak késöbb jött haza munkábol, igy Werner egy ideig egyedül volt ezzel a feladattal.

Mikor haza érkeztünk hármasban, a férfiu persze nem készült el mindennel, de férjem aktivoskodott a BBQ-vel, ott voltak a nyers nagy Idaho krumplik, hogy azt baked potatonak akarta, s csak "fel kell melegiteni"! Abban az idöben még nem volt mikrohullám sütöm, igy nem tudtam olyan gyorsan megoldani ezt a váratlan problémát.

Nekik nem volt gyerekük, mindketten dolgoztak, a feleség félnaposan s ö vezette a háztartást ezek szerint, de pontosan nem tudtam.

Sokszor tünödöm azon, hogy a legtöbb hires szakács férfi de az ember nagy átlagban kevés férfivel találkozik aki tud s szeret fözni. Hogy éltek ezek meg addig, amig nem nösültek meg?

Ami az amerikai férjet illeti, nem nevelték bele, hogy ne lenne férfias az, ha kezeli a mosogépet, porszivozik, vagy pelenkázza a csecsemöt, vagy elmegy bevásárolni, természetes kép itteni férjet ilyen tevékenységekben látni.

Egy másik forum üzenetemben irtam arrol, hogy a 8-9 év alatt, amig ki volt adva az emeleti lakás turistáknak, csak egy fiu volt köztük, aki fözött részünkre egyszer, délafrikai bur volt! Sose történt meg elötte sem amig magyar látogatok illetve vendégek voltak, férjem rokonai, egyik rokonát fényképeztem le mikor jött segiteni a konyhába törülgetni, mert ez egyedi élményem volt!

Szivesen hallok viszont más tapasztalatokrol, jo példákrol Europábol, különösen magyar férfiakrol!

Szeretettel, Andrea

Chatmaster  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-07-26 19:57   
Kedves George !

Szerintem a "gond" már az 1. VH-val kezdődött és a 2. csak a folytatás volt. A másik: a VH-k után a katonák többsége nem jött vissza (sajnos). És mikor a férfiak bevonultak a hadseregbe, akkor a nők vették át a szerepüket a közéletben is (ipar, mezőgazdaság, közlekedés). Így érezhették meg az önnállóság, az egyenjoguság ízét.

És kedves Andi:

Érdeklődve olvastam a cikked. Csak az az egy dolog tűnt fel, hogy ennek a tudományos kutatásnak az eredményét, vagyis mindazt amit leírtál én magamtól is úgy gondoltam.

Furcsa, hogy olyan dolgokat tárnak fel kutatásokat az emberek amiket még egy magamfajta is nagyjából tud.

Aztán lehet, hogy csak én születtem zseninek

Chatmaster

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-07-26 19:33   
Andi,

azt hiszem, több napig tudnánk véleményt cserélni.

Itt csak egy dolgot szeretnék kiragadni: Meglep az a meglátásod, hogy az amerikai férfi jobb az európainál. Ez kontinentális kérdés? Biztos vagy benne, hogy lehet ennyire általánosítani? Egyáltalán, milyen "az" európai férfi? Ebbe a földrajzi kategóriába tartozik ugyanis a skandináv, a délolasz, a német, a magyar, az orosz, stb. Még egy náción belül se mernék általános érvényú igazságokat felfedezni, hisz még a családban sincs két egyforma ember.

A BBQ-aktivitás számomra semmilyen összefüggésben nem áll a közös háztartási tehervállalással. Nem ismerem persze az ottani szokásokat, de esetleg Amerikában a férfiak szerzik be ehhez a hozzávalókat, készítik elő, marinálják a húst, gyártják hozzá a salátakölteményeket és mosogatnak el utána?

A rablóhússütés vagy kelet/délkeleteurópai változata a saslik mindenütt a fériak akcióterülete, még az amerikainál sokkal feudálisabb értékrendű társadalmaban is, mint pl. Oroszország, a Kaukázus. Ennek semmi köze a főzéshez, ez egy társadalmi esemény, ú.n. "social event". Ahogyan Magyarországon is a nyílt tűzön készített bográcsgulyás elsősorban a fériak szabadidőtevékenysége, akkor is, ha az illető úr otthon azt sem tudja, hogy hol van a konyha. Tokajhegyaljai vállalkozásom keretén belül (tóparti szabadidőközpont) megfigyelhetem ezt naponta a nyári szezonban.

Hirtelen ennyi jutott eszembe, a többihez több oldal kellene.

Szeretettel

Judit

Ugrás a ( 1 | 2 | 3 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó