2017. november 23. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> ÉLET EUrópában >> Multikulti, kollektív jogok, ilyesmik
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 )
 hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-06-13 08:51   
Kedves Dodi,

szerintem a multikultit nem lehet csak Erdély szemszögből nézni. egyes nyugati orszagokban, ahol az elmúlt X evekben vándoroltak be, nyilván jobb dolog, mintha olyan helyen alkalmaznák, ahol az adott kisebbség 1000 eve ott el, es hatarvaltozas miatt kerult oda.

vagyis ami Kolozsvár foteren tunhet hamisnak, az attol meg lehet egy nagyon is mukodo dolog Nemetorszagban, Kanadaban, stb.

kallayjoseph  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-06-13 02:33   
Kedves Zsuzsa es Judit!

A multikulturalis eszmecseretek nyoman szeretnem megkerdezni Judittol, hogy voltal valaha Erdelyben? Szerintem nem! Te Zsuzsa aki Bukarestben eled meg a magyarsagodat jobban latod a felszines hamissagat a fogalomnak, ami egy alkalmazhatatlan valami
Erdely vonatkozasaban. A romansag soha nem ismerte el a magyar kulturat, egy meghamisitott tortenelem szemszogebol teljesen felrevezetve all a temahoz 20 millio roman.

Kedves Judit meg van az anyagi hattered menj el Kolozsvarra es allj egy kicsit a Matyas szobor elott,/ha meg ott lesz!/ nezz korul, es beszelgessunk ez utan a multikulti temarol.

Jo szorakozast! Dodi

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-06-12 14:32   
Kiegészités az elözö gondolathoz:

Peter Scholl-Latour neves nemzetközi publicista igy ir egy más összefüggésben: "... a szinlelt tolerancia amelyet az amerikai politikai nyelvezetben "political correctness" kifejezéssel irnak körül..."

Hát erröl beszélsz Te is, Zsuzsa.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-06-12 13:02   
Kedves Zsuzsa,

visszatérve az utolsó megjegyzésedre: több oldalnyit találtam az Interneten multikulti vonatkozásban. A Berlini Multikulti Rádióadónál kezdve multikultúrális kapcsoltakokat kutató intézetekig - ilyen Magyarországon is van szép számmal (nyelvi, szociológiai, statisztikai). Csak a fogalom definicióját nem leltem sehol.

Azért indulok ki a nyugati fejlett társadalmak értelmezéséböl, mert egyrészt a gondolat is innen ered, másrészt mert már azt nagy eredménynek tartanám, ha a szoc. utódállamokban ilyan fajta vagy ekkora nagyságrendü nyitottságot tapasztalhatnék.

Nagyon igazad van, hogy a nemzetiségi kisebbségekkel élö posztkommunista országok hivatalos politikájának kapóra jött/jöhet a multikulti cégér - pont úgy, ahogyan irod. Ezzel kifelé eleget tehetnek a "political correctness" követelményeinek és eme palásttal leboritva visszaszorithatják a kisebbségi valós érdekeket.

Nem állitom, hogy itt a multikulti bármire is megoldás lenne. Csak azt gondolom, hogy ha e cimszó hangoztatása mellett legalább a más, a másik iránti nyitottságnak nyugati mértékét átvennék, akkor az egy kicsi lépés lehetne a kivánatos irányba.

A német társadalom pl. nem válik törökké, de a multikulti keretében rendezett Kreuzbergi utcabálok és egyéb rendezvények során legalább találkozik a török - és persze más - kultúra és hagyomány hordozóival, szivesen eszik törökül és természetesnek tartja a törökök vallási igényeinek kielégitését (mecsetek), még szept. 11. után sem kivánván ebben korlátozni öket.

De többnyire erröl nincs szó. Tapasztalataim szerint a szoc. utódállamokban a nemzeti kisebbségekkel szemben hellyel-közzel még ennyi toleranciát sem tapasztalni. Magyarán nem a multikulti a cél, de ha legalább ennyi lenne...

Judit

ExMONTag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-06-12 09:51   

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-06-12 04:26   
Nagyon jól meghatároztad, köszönöm. Arra én is gondoltam, hogy a te évi, nemzetközi részvétellel történő összejöveteleid is a multikulti jegyében zajlanak. Egyetlen kiegészítenivalóm lenne: te jóléti társadalomról írsz. Én viszont azt hiszem, hogy jelenleg a kelet-európai, nagyon szegény nemzetállamok azért hivei a multikultinak, mert az kerül nekik a legkevesebbe, nemigen kerül pénzbe, nem sérti a nemzeti önérzetet és a meghamisított történelmet.

Elképesztett, hogy nem találtál anyagot az Interneten erre vonatkozólag. Lehet, hogy a multikultit senki sem veszi valami komolyan?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-06-12 00:24   
Kedves Zsuzsa!

Megbíztál, hogy fogalmazzam meg, mi a multikulti. Bevallom, már második napja bújom az Internetet és egyéb bölcs enciklopédiákat, de eddig nem leltem sehol semmilyen definícióra. Megpróbálom tehát magam megfogalmazni.

Akkor beszélünk multikulturalitásról, amikor a nemzeti többség érdeklődést mutat a környezetében élő kisebbségek - és itt a hangsúly a többes számon van - nemzeti, kulturális, nyelvi, izésben, szokásokban, a konyhában megnyilvánuló, mássága, a sokszínűség iránt. Ez egy önmagában pozitív tulajdonságként értékelendő nyitottságot jelent, miközben a többség megengedi a másságot, elfogadja, hogy többféle értékrendszer lehetséges és ezek iránt érdeklődést mutat. Ez a nyitottság egy megengedést, egy lehetőséget, egyben esetlegességet tételez fel, tehát nem kötelez. Itt valaminek az érdeklődés szintjén történő passzív eltűréséről van szó.

A multikulti divatot kiváltó okok, körülmények különbözőek lehetnek. A jóléti társadalom egyik jellemzője ez a mozgalom és együtt jár egy gazdasági, kulturális biztonságérzettel a többség részéről. Néha párosul naiv adakozókedvvel vagy ahogy Te fogalmaztad, a relatív saját jólét okozta lelkiismeret furdalással mások nyomora iránt. Én úgy mondtam: luxusadó. Ezzel járhat, de nem ez a meghatározó rugója a mozgalomnak. Összességében én pozitívnak érzem az alapvető nyitottság miatt.

Amire a határon túli magyaroknak a fejük fölött elment határok után igényük van, az nem a multikulti, hanem a bikulturális lét. Itt nem a másik létezésének a megengedéséről van szó, hanem tudatos integrációról két egymás mellett párhuzamosan létező nyelvben, kultúrában, mentalitásban. Ez utóbbi egy aktív tevékenységet tételez fel, amelyet valamely veszélyeztetettség vagy annak érzése motivál.

Érthető példával szeretném demonstrálni a különbséget:

Amikor jövő vasárnap nemzetközi reggelire invitáltuk barátainkat, amelynek keretében ki-ki hozzájárul majd a büféhez valami nemzeti ínyencséggel, és a megjelenő kb. 35 fő esetén összeszámolható lesz vagy tízféle náció, akkor ez multikulti. Senkinek nem igénye, hogy megtanulja a másik nyelvét és mindannyiunkat a berlini lét köt össze.

Amikor azonban súlyt fektetek arra, hogy Németországban született lányom tudjon magyarul, ismerje meg a magyar történelmet, irodalmat, stb., akkor az bikulturalitás.

Sőt, adott esetben hármas kötődésről beszélhetünk, hisz éppen a baccalaureat-nak nevezett érettségi vizsgáit teszi e következő két hétben a berlini Francia Gimnáziumban. Ennek keretében a jövő héten Bp-re repül, mert a BAC második idegennyelveként a magyart választotta, és a magyar vizsgát a Bp-i Francia Gimnáziumban kell letennie. Ehhez aktívan kellett megtanulnia úgy a francia mint a magyar irodalmat, nyelvet, szokásokat, stb.

Talán sikerült érzékeltetnem, hogy a multikulti nem rossz, ugyanakkor ez nem jelenti az adott kultúrkör aktív megismerését, az azzal való azonosulást. Nem is célja.

Persze lehet ezt az önmagában pozitív szándékú, nyitottságot demonstráló mozgalmat rosszra is használni akkor, amikor a kettős kötődés igényét torpedózzák meg a multikultira való hivatkozással. Szemmel láthatólag Neked erre van több példád.

Judit

Szilasz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-06-11 04:54   
Zsuzsa, megértem nézetedet. Nekem is éppen úgy fáj, hogy amit elvettek népünktől, talán soha nem kapjuk vissza. Fáj, hogy zsugorodunk. Mind kevesebb és kevesebb magyar él az elcsatolt területeken. Mind jobban és jobban meg kell küzdjenek az othonmaradottak létükért. Biztos erre gondolsz te is. Szerintem Anri a multikultin azt érti, hogy ismerjük meg más nemzetek, népek hagyományait, szokásait. Szép és dicséretes. De azért jobban szeretném ismerni magyar testvéreim sorsát, mondjuk Beregben, mint más nemzetek szokásait.

Maradjunk magyarnak! Sajnos a körülmények taszitanak, hogy más kulturákat is megismerjünk. Nem akarok arra gondolni, hogy unokáim gyerekei Aranyt, Petőfit, Jókait nem fogják ismerni.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-06-11 03:56   
Kedves Anri, én nem a multikulti teljes elvetését szorgalmazom. Hanem azt mondom: nekünk, kárpát-medencei magyaroknak (akiknek elvették az intézményeiket) nem a multikultira van szükségünk. Hanem arra, hogy visszakapjuk iskoláinkat, egyetemeinket, intézményeinket. Mert nem a multikulti biztosítja a fennmaradásunkat, hanem saját intézményeink és médiánk.

A multikulti kedves jelenség, de nem akadályozza meg az (részben természetes, de leginkább erőszakos) asszimilációt, amelynek ki vagyunk téve ezekben a nemzetállamokban, ahol élünk.

ExMONTag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-06-10 11:26   

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-06-10 04:04   
Kedves Judit,

mivel "kinőttük" az eredeti topikot,azt tanácsolom, kezdjünk újat.

Visszatérve az előző, a Hogyan maradjunk magyarok című topikban írtakra: a nyugati rossz lelkiismerettel magam is találkoztam, nemcsak Németországban, hanem Svájcban is.

Lehet, hogy nem a történelem szülte, hanem a jólét? Viszonyítva mi nyomorunkhoz?

Néhány e-mailt kaptam, melyekből kiderül, nem mindenki kezeli otthonosan a multikulti fogalmát. Megkérhetnélek, hogy probáld röviden összefoglalni a lényegét?

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó