2020. december 04. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Finnország >> Finnországi töredékek
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 következő lap )
 Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-16 18:41   
Hallo Virág! Ha nov 1.-ig nem kapsz áfonyát, akkor majd én küldök Neked. Akkor megy ui.egy jó barátom innét Bpestre és vele küldhetek egy kására valót.
Üdv:Etelka

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-16 08:55   
Mostmár minden együtt van a recept elkészítéséhez, csak éppen áfonyát nem tudtam még beszerezni. Nem baj, előbb-utóbb az is lesz, ha másképp nem, a Felvidéken biztosan kapok. Addig elteszem a recepteket, aztán majd sorra készítem az ételeket. Vendéglőinkben áfonyaszószt adnak vadhúsokhoz, valahonnan beszerzik, majd rákérdezek. Esetleg valaki az itthoniak közül tud segíteni a lehetséges források tekintetében?

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-16 08:09   
Finnországban megnyilt az elsö olyan ovoda – Espoo városában, ami Helsinkivel szinte egybeépült, önálló, több mint 200 000 lakosu város- ahol a mozgássérült gyerekek elött semmi akadály nincs! Ez az ovoda nem kizárólag mozgássérült gyerekeké, itt együtt vannak a teljesen egészséges és a mozgássérült gyerekek. Az alábbi képen a hatéves, tolószékben ülö M. boldogan süti a homoktortákat. Ebben segit neki egy másik, nem mozgássérült kislány.A homokozó szélét egy olyan magas kerettel látták el, hogy tolókocsival is elérhetö a homok. Ebbe a szélbe bevágások vannak úgy, hogy a tolókocsival teljesen a homok közelébe lehet menni. Ez az ovoda Espoo városának Kilo nevü részén van, 1996 óta müködik, de az udvar teljes átalakítása mozgássérült gyerekek részére csak most valósult meg. Az ovoda vezetöje szerint itt a játék és a kondicionálás egyesül, a világitott udvaron még azt is ki lehet próbálni, hogyan lehet ”versenytfutni ” tolószékkel a különbözö burkolatokkal fedett pályán .

Megjegyzés: Ebben az ovodában a ”másság ” nem probléma és az egymás megértésére és segitésére való nevelés a legjobb korban kezdödik.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-14 08:19   
Kedves Virág!
Az áfonya mélyfagyasztva akármeddig tárolható, de itt még a balkonon vödörbe is szokták tárolni csak úgy, itt ugye hüvös van, nem lesz vele semmi, nem erjed, stb.
Most mellékelem a habosra kikevert áfonyakása receptjét, igy szól:
8 dl áfonya
2.5 dl cukor
2 l viz
2.5 dl griz
2 ek burgonyaliszt
Az áfonyát a vizzel puhára fözzük, és miután minden bogyó puha és szétrepedt, leszürjük a héjakat.
Hozzáadjuk a léhez a cukrot és a grizt és kb ½ óráig fözzük, vigyázz ne égjen le, nem nagy lángon és kevergetni kell közbe-közbe.
A burgonyalisztet egy kis hideg vizben feloldjuk és a grizhez adjuk, majd ezt egy rövid ideig még forraljuk.
Levesszük a tüzröl és egy vájdlingba öntjük, habosra keverjük vagy fakanállal vagy mixerrel.( kb 15 perc alatt kész)
Jó étvágyat !
Megjegyzés: Finnországban régen a legtöbb háztartásban nem volt mérleg ezért a receptek dl-egységekben vannak, egy pohár = 2 dl és egy kávéscsésze kb 1 dl ( az volt minden házban) és a kávéscsésze-egység is általános itteni receptekben, különösen a régebbiekben.

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-13 09:06   
Kedves Etelka,

Be fogok szerezni vörös áfonyát és minden receptet kipróbálok. Mélyfagyasztva gondolom hosszú ideig tárolható.

Az útmenti árúsok gombájához nincs sok bizodalmam. Persze az áfonyájukhoz sem, ha a körmüket nézem,de azt talán meg lehet mosni. Köszönöm a figyelmeztetést.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-13 08:15   
Kedves Virág!
A két vadon termö bogyó: puolukka és karpalo közül a puolukka a gyakoribb és most elöször ennek felhasználásáról írok.
Száritva teát készitenek belöle
Eltevési módjai föleg a lekvár és a zselé forma, de lehet almával keverve eltenni lekvárnak. Frissen nagyon egészséges a magas C vitamin és flavonoidok miatt, ilyenkor egy tányérba öntesz pl. 2 dl áfonyát, megcukrozod és tejjel leöntöd az egészet. Kikanalazod.
Mind a friss gyümölcsöt, mint a lekvárt használják süteményekbe föleg gyümölcsös pitékbe.
A friss gyümölcsöt összekeverheted magad naturyoghurttal is ha egy kicsit kesernyés tegyél hozzá cukrot- de ne sokat!
Ipari felhasználás a tejiparban van, készitenek belöle yoghurtot, tejberizst puolukkaval izesitve és fagylaltot is. Egyik legjobb formája a puolukkapuuro azaz a kása, ami áfonyalébe fözött griz, cukorral és a még meleg grizt habosra keverik ki vagy verik fel , minden gyerek kedvence, de én is nagyon szeretem.
Van még áfonyásparfé, ez remek desszert.
Ha valaminek a recepje kell, csak fordulj bizalommal az alulirotthoz:
Etelka
Ui: utszéli árustól SOHA ne vegyél gombát!!

ízi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-13 06:44   
2004-10-12 13:56, etelka:
-
köszönöm. -

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-12 22:27   
Etelka )

Ezeket a piacon kapható erdei gyümölcsöket a háziasszonyok hogyan dolgozzák fel? Lekvárt főznek belőle, vagy úgy ahogyan van fogyaszthatók?

Itthon nemigen van ilyen a piacokon. Készen veszem az erdeigyümölcs lekvárokat, gondolom alig van bennük gyümölcs, meg tele vannak mindenféle szinezékekkel, "természetazonos" vegyszerekkel és tartósítószerekkel.

Mostanában, hogy a Felvidék is az Únió része, sokat járok ki. Vernár és Telgárt környékén, de máshol is, főképp a cigány lakosság kínálja az út mentén eladásra a gombákat, meg az erdei bogyókat. Sosem vettem még, mert nem tudom, hogyan kell feldolgozni ezeket. Gondolom a finneknek ebben nagy gyakorlatuk van, ők hogyan csinálják?

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-12 13:56   
Izi! Szerbusz!
Feltételezem, hogy nem tudsz finnül, irj ha tudsz! és ezért ide teszem a Finn Búváregyesület angol nyelvü honlapverziójának a linkét. Kellemes szórakozást! Etelka
http://www.susl.fi/content.php?t1=eng&t2=eng_index

ízi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-12 11:51   
fantasztikusak ezek a beszámolók, leírások. egy élmény ezek csak olvasni is! Köszönjük Etelka!
a búvárkodás témaköre érdekelne bővebben (merelőhely, bázis, stb. tengeri, édesvizi stb.) kérlek ha tudsz erről egy kicsit többet, esetleg egy web-címet nagyon azt előre is megköszönöm! remélem majd jövőre élőben is !

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-12 08:28   
Az ugye most már köztudomású, hogy itt Finnországban sokféle vitaminokban és flavonoidokban dús erdei bogyó terem. Sokszor hallottam a kérdést arról, hogy mi a különbség a cranberry és a lingonbewrry között.Az Országh-féle középnagyságu kéziszótár a cranberryre vörös áfonyát mond, a lingonberryt nem ismeri.
Finnül a lingonberry = puolukka és a cranberry =karpalo.Papp István finn-magyar szótára azt mondja, hogy a karpalo = tözegáfonya és a puolukka = vörösáfonya. A kettö között az a különbség, hogy a karpalo kimondottan csak lápokon , azaz tözegtalajon nö, mig a puolukka a finn erdök jellegzetes növénye. Mindkettönek vörös a szine és fanyar az ize, de a karpalo kissé nagyobb és sötétebb, mint a puolukka.
Szóval: cranberry = tözegáfonya és lingonberry= vörös áfonya.
mellékelten egy kép a Helsinki piacról. A baloldali kupac = karpalo 4 euro/liter! és a jobboldali = vörös áfonya 3 euro/liter.
Figyelem! Errefelé a bogyókat literbe mérik, érdekes , hogy az eper is bogyónak számít!

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-11 08:31   
Tegnap fejezödött be Helsinkiben a 262.-ik Heringvásár. Ezt a régi hagyományokra visszatekintö egyhetes eseményt október elején rendezik. Az ország sok részéböl jönnek ilyenkor az autók valamint a hajók-csónakok Helsinkibe és árulják a legkülönbözöen elkészített hering-konzerveket. Óriási Lacikonyhákon mindent meg lehet kóstolni, nagy a tere-fere a sátrak és csónakok elött.Idén kb. 60 halász 40 000 kilo halat árult. A vásár legjobb készítményét egy tanács választja ki , ennek tagjai idén három óra alatt 13-féle füszeres heringkészítményt és 19-féle hering-meglepetést kóstoltak meg. Én is ott voltam és vettem -többek között- egy nagyon érdekes heringkonzervet, ennek a leve borókabogyóból készült páclé, remek ize van. A mellékelt képen Helsinki világoskék városháza van a háttérben a bal oldalon elötte a tengerparton felsorakozott halászcsónakok egy része látszik.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-10 09:27   
Virágom azt üzenem, hogy az erre vonatkozó levelet már elküldtem Neked a csellón át

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-08 23:59   
Etelka )

Említetted, hogy a sottungai templom kántora magyar. Szeretném felvenni vele a kapcsolatot. Elképzelhető ez? Estleg tudnál ebben segíteni?

Üdvözlettel, gvirag.

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-08 23:45   
Engem mindíg meghat, hogy egyes népekben mennyire tudatosult a velünk való rokonság. Bár félannyira törődnénk mi is a rokonainkkal, netán nagyobb intenzitással kutatnánk ezen kapcsolatok valóságtartalmát a ma már rendelkezésre álló modern eszközökkel. Tennénk ezt olyan elszántsággal és olyan célratörően mint ahogy azt tette Sajnovics János a lappok esetében, aki rokonhangzású szavakat alig találván észrevette a nyelvtani hasonlóságokat és ezzel a felfedezésével megalkotta az összehasolító nyelvészetet, mint a tudomány egy ágát és a nyelvrokonság kutatásának modern eszközét. És természetesen bizonyította a lapp magyar nyelvrokonságot is.

Meglepő, hogy nem csak a finn, észt, komi, szamojéd, tehát finnugor népekhez tartozó kollégáimban él a rokonság tudata, de kaukázusi és belsőázsiai utazásaim során tapasztaltam, hogy türk népek, teljesen hasonlóan a finnugorokhoz, rokon népnek tartanak bennünket. Még az osszéteknél van kézenfekvő magyarázat erre, hiszen az elmagyarosodott osszétek, a jászok eredete ezt indokolttá teszi. Nem olyan világosak a rokoni kapcsolatok a grúzokkal, pedig bennük a velünk való rokonság legalább olyan mértékben él, mint a finnekben. És ugyanezt tapasztaltam a tadzsikok között és középázsia más türk népeinél is. Arany dolgom volt közöttük, szinte kényeztettek.

Ezeknek a rokonságtudatoknak alapos okai lehetnek. A mai magyar nyelv finnugor besorolása teljesen indokolt. A török jövevényszavak nagy száma azonban késői eredetű és nem bizonyít rokonságot. Annál inkább a honfoglalás kori magyar temetők antropológiai adatai, amennyiben a feltárt sírok nyolcvan százaléka türk eredetre utal. Szerecse, hogy a finn magyar vonatkozásban ápoljuk a rokoni kapcsolatokat. Azt hiszem ebben is a finnek mutatnak példát nekünk. Kár, hogy nem tesszük ezt más, szintén rokon népek esetében.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-07 12:52   
Idén összel hatodszor kerül megrendezésre a finn általános iskolákban, középiskolákban és szakiskolákban a magyar hét. A kérdéses hét idöpontját az iskolák szabadon választhatják, az országszerete tartandó magyarvonatkozású rendezvények és események a Finn Oktatásügyi Miniszterium támogatásával kerülnek megvalósításra. A megvalósult magyar hétröl a tanulók egy verseny formájában számolhatnak be, szöveggel és képpel, papiron vagy egyenesen az interneten át. A verseny 2005 jan 1.-vel záródik, az elsö dij egy magyarországi út lesz.

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-06 08:56   
Etelka )

Jó hogy a téli vezetésre való átállásról írsz, lassan itt is sorrakerül a téli gumik felszerelése. Most látom az egyik keréktárcsa sérült, a csere előtt még azt is mángoroltatni kell. Az elmúlt télen Budapesten, de az egész országban is a kátyúk rengeteg kárt okoztak a gépkocsikban. Már négy feldnit kellett javíttatnom és két majdnem új köpeny vált selejtessé. Az egyik lökésgátlót is cseréltetni kellett és újraszabályoztatni a futóművet. Ezeknek a javításoknak az árából kétszer megjárhattam volna a Nord Cap-ot.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-05 12:24   
Október végétöl az egész ország területén életbelépnek a téli idöszak sebességkorlátozásai. Ez azt jelenti, hogy
a nyári max. 120 km/h sebesség helyett max.100km/h-t lehet majd vezetni az autópályákon. Az elsörendü föutakon a megengedett max. sebesség 100 km/h és a kisebb utakon valamint az északi megyék több területén max.80 vagy 70 km/h sebességgel szabad majd vezetni. Ez a téli idöszak sebességkorlátozási rendszere nagyban hozzájárult ahoz, hogy a balesetek száma csökkent. A rendörség a sebességkorlátozásokat aktivan ellenörzi és a megengedett sebességnél gyorsabban hajtó vezetöket jövedelmük arányában bírságolják meg. Akik a rendöröknek nem a tényleges jövedelmüket vallják be, extra birságot is kapnak hatósági közeg félrevezetése cimén!
Követendö példa??

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-04 08:26   
Ma reggel a Helsingin Sanomat ( Helsinki Hirek) olvasása közben két olyan cikkre is bukkantam, ami érdekes módon kapcsolatba vannak az itt lentebb irtakkal azaz képekkel amiket betettem:
1. A legelsö képen lévö gomba = Suppilovahvero finnül, nagy D -vitamintartalmu. Ti tudtátok ézt?-én nem. Kiderül, hogy az ezzel a gombával rokon rókagomba és ezen gomba D vitamintartalma 13 mikrogramm és 26 mikrogramm/ 100 g. Ez ugyanannyi és még több is,mint a halhús D-vitamintartalma. Ennek az ismeretnek itt nagy a jelentösége, mert a tél hosszú és sötét és minden gyerek D-vitaminszedésre szorul .
2.A másik érdekes cikk az, ami leirja, hogy idén a finnországi szigetvilág vizeiben több meduza van, mint amennyit emberemlékezet óta láttak- kukkantsatok az én meduza képemre, ezekröl van szó. A meduza az itteni idöjárásviszonyokat figyelembevéve elterjedésének legészakibb határán él. Hogy mi az oka a medúzák nagy számának azt biztosan nem lehet tudni- semmilyen kézenfekvö ok nem kínálkozik magyarázatra. Még csak annyit, hogy ez a fajta meduza (Aurelia aurita) az ember börét nem égeti, szóval teljesen veszélytelen pl. a búvárokra. A cikkböl kiderül az is, hogy ezek a meduzák polyp formájában élnek a viz fenekén úgy, mintha egy tányérhalmazról lenne szó, amiböl a legfelelsö mindig a legfejlettebb és az válik le a halmazról és úszik el.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-03 14:04   
Szerbusz!
A hétvégi kis házak bérelhetök. Kirkogårdsö norm. kikötö, a hajó megáll ott. A vizek igen zátonyosak, térkép nélkül eszedbe se jusson! Egy helyes camping van Husö szigetén is, ez Sottungához tartozik. Ott is lehet kis házakat bérelni, de ezektöl nem luxust kell várni.
A recycling center azt jelenti, hogy van egy kis szeméttelep ott, ahol a hulladékot szortirozva lehet otthagyni, üveg,papir, bioszemét = komposztolható, stb. Ez itt általánosan használt szemétösszeszedési módszer.
Talán nézz rá az alábbi linkre: http://www.aland.fi
Üdv: Etelka

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-03 13:10   
Kedves Etelka!

Megnéztem a térképen Sottungát. Ez egy csöpp kis sziget az archipelágon, mindössze 5 x 2.5 km. Van temploma, yacht kikötője, hétvégi házai (gondolom ezek bérelhetők) és "recicling center" (ezt nem tudom pontosan mi). Csodás apró szigetecskékkel körülvéve, mint Ljungö, Angö, Finnö, Ramsö, Hannö stb. Kirkogardsön hétvégi házak is vannak, amellett kikötője is van hajójáratok számára. Ezeknek a szigeteknek a területe kisebb mint egy négyzetkilométer. Gondolom az utóbbitól eltekintve lakatlanok. Szabad ezeken táborozni? Ha igen, érdemes hajót is vinni.

Látom vannak ott kempingek is. Alig tíz kilométerre Snackö szigetén északkeletre, Finholmán délnyugatra hasonló távolságra.

A víz gondolom tele van zátonyokkal, GPS nélkül még veszélyes is lehet. A Garmin cégnek van kitünő részletes térképe a vízmélységekkel (Blue Card MEU050R, sajnos 300 Dollár, majd ezt kérem Karácsonyra).

Én ugyan katolikus vagyok, de azért lehet, hogy együtt énekeljük a zsoltárokat? - (magyarul, ha már magyar ott a kántor).

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-03 10:42   
Mint irtam már alább Sottunga Finnország legkisebb járása , csak 130 állandó lakosa van ennek az 5 szigetböl álló "járás"-nak, a szigetek közül csak kettö lakott.A képen látható templom 1661-böl származik, orgonája Finnország történelmi orgonáinak egyike, 1866-ban építette Frans Andersson orgonaépítö. Gondoltátok volna, hogy itt magyar kántor dolgozik?

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-02 13:00   
Az ahvenanmaa-i autonomia szerint ingatlant Ahvenanmaa-ban csak azok vásárolhatnak, akiknek un. hon-joguk van ( finnül: kotiseutuoikeus). Ez azért van így, hogy biztosítsák a föld és ingatlan vagyon megmaradását ahvenanmaa-i kezekben ( Figyelem! Ellentétben azokkal a helyekkel, ahol mindent szivesen eladnak külföldieknek!).
Hon-joggal rendelkezik minden ujszülött akinek a szülei közül legalább az egyiknek van hon-joga.
Megkérvényezhetik a hon-jogot az ahvenamaa-i parlamenttöl azok, akik legalább öt éve laknak Ahvenanmaa területén és igazoltan legalább elégségesen tudnak svédül.Hon-jogot CSAK a finn állampolgársággal rendelkezök kapnak.
Akik több mint öt éve állandóan Ahvenanmaan kivül laknak azok elvesztik az un. hon-jogukat.
Etelka megjegyzése: ez az egyik olyan finn tulajdonság ami egészséges hazafiasságra vall. Ennek nincs köze a nacionalizmushoz, hanem azt célozza, hogy amit öseink vérrel és verejtékkel szereztek meg nekünk azt nem adjuk át idegeneknek semmi pénzért.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-02 11:09   
2004-10-01 12:46, etelka:
-
Hunornak egy kis történelem:

.....

Mindenki, akinek Ahvenanmaara vonatkozó un: honjoga van- erröl talán többet ha érdekel- és mindenki aki 12 éves kora elött költözött Ahvenanmaara mentes a katonai szolgálat alól.

-

Koszonom! Es en mar feliratkoztam az erdeklodok listajara, nem is kell kerdezni tortenelmi temak, helyi jellegzetessegek kapcsan, stb.

Hunor

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-02 10:15   
Október 17.-én, Vasárnap Helsinkiben Magyarországi vasárnapi séta cimen du. 12-17-ig ismerkedni lehet mindazzal, amivel a nagyközönség Magyarországot azonosítja: zene, népitánc, borkóstolás, bableves, töltött paprika, sütemények, kolbászok, mézeskalács, füszerek, irodalom, utazási tippek stb. Rendezö : Finn-Magyar Társaság
Cim: Pikku Satamakatu 3-5 ( Katajanokka: Wanha satama) , Helsinki

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-01 21:02   
Etelka )

Köszönöm a linket, eltettem a kedvencek közé.
Nagyszerű!

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-01 15:12   
Gvirág, hallo!
Ugye tudsz angolul? Kukkants be az adott cimre ! Akkor remélem, hogy jövöre találkozunk !
http://www.visitfinland.com/web/sum/ftbsumwwwpubuk.nsf/Region_Turku

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-01 15:02   
2004-09-23 19:14, Etelka

Őzlábgomba.

Annakidején ha csak tehettem kivittem a gyerekeimet a közeli erdőkbe, hadd játszanak a jó levegőn. Egyszer a Vértesben látom ám, hogy hatalmas gombákkal játszanak. Rengeteg volt.

Mivel akkor még gombák terén teljesen járatlan voltam aggódtam, hogy valami mérgezés lesz a vége, ők meg kapacitáltak, hogy szedjünk sokat és főzzük meg. Mikor a feleségem is a gyerekek mellé állt kapituláltam. Előszedtem két nagy szatyrot és mondtam nem bánom, egyik fajtából egyikbe, másikból másikba szedhetnek.

Hazafelé aztán bevitettük a zsákmányt a Széna téri gombavizsgálókhoz. Jöttek lelkendezve, mind ehető, mindenki azt kérdezte hol szedtük ezt a sok gyönyörű őzlábgombát. Na akkor vigyétek be a másik szatyrot is. Kisvártatva jöttek, üres szatyorral teljesen letörve: vissza kell vinni az előzőeket is mert ezek gyikosgalócák voltak és hogy egymás mellett szállítottuk meg kell mind semmisíteni.

A java csak ezután jött! Vissza kellett mennem még sötétedés előtt, hogy újakat szedjenek, mostmár steril körülmények között.

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-01 14:38   
Etelka )

Olyan mesébeillően írtad le a szigeteket, hogy gyorsan elhatároztam, jövő évi szabadságomat ott töltöm. Milyen nagyszerű lenne ott vitorlázni és tábort verni elhagyott lakatlan szigeteken. Finnországból a megközelítés még az itthoni pénztárcánk szerint is elviselhető.

Bizonnyára lehet azokról a vizekről térképet kapni. Ha esetleg egy erre vonatkozó internetcímet kaphatnék nagyon megköszönném.

gvirag.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-01 12:46   
Hunornak egy kis történelem:
Amikor Ahvenanmaa szigetvilága 1809-ben az Orosz birodalom része lett az oroszok elkezdték a föszigeten, Bomarsundban egy nagy erödítmény építését. A krimi háború idején az angol és francia csapatok elfoglalták ezt az eröditményt. Az 1856-ban megkötött párizsi békében az oroszok egyoldalúan demilitarizálták Ahvenanmaat.
Amikor 1921-ben az egyesült nemzetek szövetsége elhatározta, hogy hova fog tartozni Ahvenanmaa; svédül Åland -Svédországhoz vagy Finnországhoz- egy nemzetközi egyezmény megkötéséröl is döntöttek. Ezzel az egyezménnyel megerösitették az 1856-os döntést a demilitarizációról és Ahvenanmaat semleges területnek nyilvánitották. Ezt az egyezményt 10 állam irta alá. Oroszország nem vett részt az 1921-es egyezményben, de mint az 1940-es Ahvenanmaara vonatkozó moszkvai egyezményben, mint az 1947-es párizsi békeszerzödésben megerösitették Ahvenanmaa demilitarizációját.
Mindenki, akinek Ahvenanmaara vonatkozó un: honjoga van- erröl talán többet ha érdekel- és mindenki aki 12 éves kora elött költözött Ahvenanmaara mentes a katonai szolgálat alól.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó