2018. szeptember 18. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Finnország >> Finnországi töredékek
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 következő lap )
 Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-16 10:02   
Finnországban 2004 dec 31.-ig az állami állásokban a nyugdíjkorhatár a 63 év volt, nöknek és férfiaknak egyaránt. Ez év elejétöl megváltozott a nyugdíjtörvény és az általános korhatár 65 évre emelkedett úgy, hogy aki akar az elöbb is mehet nyugdíjba - betöltött 58 év után - de aki akar az maradhat ezen túl is, 68 éves korig. A mai Helsingin Sanomat szerint a finnek legnagyobb része 60 évesen menne a legszívesebben nyugdíjba.
A nyugdijakat itt ugyanúgy adóztatják, mint a fizetéseket, az adózás progressziv és az adó %-a a bruttókereset függvénye.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-15 19:28   
Mielött valaki elindul egy olyan országba, ahol még soha nem járt, ajánlatos körülnézni az interneten és információt szerezni arról a helyröl, ahová készül. Finnország minden városának van internetes honlapja, a cimek egyszerüek: www….. a város neve…fi.
Egy példának ideteszem Kuopio városának ismertetöjét : www.kuopio.fi
Ezeknek az ismertetöknek olvasása feltételezi a következö négy nyelv közül egynek a tudását: finn, svéd, angol, német, mert az információkat ezeken a nyelveken lehet olvasni.
Ha Finnországról magyarul akartok olvasni, akkor a legujabb , nagyon jó könyv ez: Simonyi Erika, Torontáli Zoltán: Finnország.2004-2005. Útikönyv és térkép. Megjelent 2004 januárjában, a Tábla és Penna Kiadó gondozásában. Ára 3990 Ft

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-14 10:06   
Majdnem igaz, de csak majdnem.
A kétnapos esô elmosta, csat ott van még randa, lucskos, kkoszos hótömeg, ahová a traktor felhalmozta.
Most viszont, amint írom e sorokat, reménytkeltôen elkezdett esni,mármint a hó, és a fent említett randa felületet lassan elfehéríti.

Bízom benne, hogy végre jön egy kis tél.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-13 07:59   
Az idén a sokévi átlaghoz viszonyitva rendkivül enyhe a tél és a hóréteg is vékony. A tavak legnagyobb részén a jég nagyon vékony . A januárban szokásos esömennyiség (30-35 mm) helyett már eddig is 60 mm esö esett. Az alábbi képen a 2005 jan 12.-i hóhelyzetet látjátok.
Forrás: Helsingin Sanomat 2005 jan 13.
Megjegyzés: e sorok irója fehér részen van, OMGI-nál sok a hó!

<

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 09:05   
A mai Helsingin Sanomat szerint tavaly Finnországban rekordot döntöttek a mobil telefonokat áruló cégek. A közönség követelményei egyre nagyobbak lesznek, az eladott telefonok felében már kamera is van. Az itteni mobil telefonokat két nagy csoportra lehet osztani, a 200 euro alatti és az e fölötti áron eladottakra. A Nokia ( megjegyzés: finn cég és nem japán! ) modelljei közül a legkedveltebbek az alapmodell : 1100 és a sportos 5140.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-10 08:43   
Tegnap óriási vihar volt a Balti tengeren, ami a térség összes államában okozott károkat. Helsinkiben a tengerszint 151 cm-rel volt az átlagos szint felett és a jéghideg viz elöntötte a parti utcákat és a piacteret is. A parti városok közül Kotkában és Haminában volt a legmagasabb a viz szintje, 198 és 197 cm-rel magasabban mint az átlag. A hullámok magassága elérte a 7,2 m-t. A magas vizszint a Lovisa városában lévö atomerömüvet is fenyegette és mérlegelték az erömü leállítását is, amire a délutánra apadni kezdö vizszint miatt nem került sor.
A viharnak Svédországban és Dániában halálos áldozatai is voltak. Szt.Péterváron 6 metróállomást zártak be.
Forrás: Helsingin Sanomat 2005 jan. 10.-én

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-07 11:47   
A finnországi környezetközpont jelentése szerint 2004-ben az évi esömennyiség 600-900 mm között váltakozott, mely 15 %-kal több mint a sokévi átlag. A viztartalékok jelentösen nagyobbak lettek, magasabban van a talajviz és nagyobb volt az áramlás a folyókban is. A befagyott tavakon a jég az év végén az átlagnál vékonyabb volt és kevesebb volt a talajmenti fagy is. Csak megjegyzésképen emlitem, hogy hideg teleken a talajmenti fagy mélysége elérheti a 2 m.-t is, ezért az itteni építkezési normák 2.5 m mély alapozást írnak elö.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-06 09:45   
Észak-Finnországban , az Oulu városában lévö orvostudományi egyetemen két uj génhibát talált Riitta Herva neuropathologus . A génhiba a 17-es kromoszómához kötödik és megmagyarázza az egyazon család különbözö tagjaiban együttesen elöforduló veserákot , fiatalkori elbutulást és Parkinson betegséget.
Ritka tünetegyüttesröl van szó, de feltételezhetö, hogy ez a felfedezés hozzájárulhat a rákbetegségek és demencia kórképeinek jobb megértéséhez.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-05 09:13   
A napi hireket az ázsiai katasztrófa uralja, 21 gyerek jött vissza az álomnyaralásból szülök nélkül ! Az iskolák egy része elkezdödött, egy része csak a jövö héten kezdödik a karácsonyi szünet végezetével, az üres padok sajnos sok sok iskolában tették szükségessé a katasztrófa-segítséget, Finnországban a legnagyobb az igény a psychés segítségre. A rengeteg csatornán át folyó pénzgyüjtésben nagyon sokan résztvesznek.
Holnap, Vizkereszt napján itt pirosbetüs ünnep lesz, bár protestáns ország révén ennek a napnak régebben nem volt olyan jelentösége mint jan 7.-nek, ami finnül Nuuti napja. Ez a név: Nuuti a dán Knud névnek elfinnesitett formája ( a finn abc nem ismeri többek között a D betüt sem ) . Knud, Dánia szent királya 1131 jan 7.-én gyilkosság áldozata lett, az ö emlékét a skandináv országok közül Svédországban már az 1600-as évektöl kezdve és Finnországban az 1700-as évek elejétöl ünnepelték. Jelenleg a finn naptárban jan 7.-én Aukusti = August napja van.
Mivel a finn életre nagyon hat az idöjárás, már régóta figyelték a természeti jelenségeket és azok hatását az idöjárás alakulására. Ìgy pl. ha Vizkeresztkor esett a hó, az rendkivül havas telet jelentett az elkövetkezendö hónapokra.
Azt ugye nem felejtitek el, hogy itt a tél hosszú, Délfinnországban is több mint fél év és az ország északi részén a tavak még junius elején is jégpáncéllal fedettek.

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-01 22:41   

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-01 08:59   
Boldog Újévet Mindnyájatoknak!
Finnországban az év elsö napja országos gyásznap, annak a több mint 200 finn állampolgárnak emlékére akik eltüntek az ázsiai szököár hullámai között. A félárbócon lógó zászlók csendben libegnek az északi szélben.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-27 11:25   
Jó utat és Buék

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-27 09:05   
Hallo Mindenkinek aki ezt a rovatot olvassa ! Egy hétig nem lesznek finn töredékek mert Közép-Europában fogom tördelni napjaimat.
Remélem, hogy OMGI majd " dróton tart" Benneteket.
Legközelebb már az új évben jelentkezem, addig is BUÈK!
Hyvää uutta Vuotta !

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-25 12:18   
Különleges finn szokás a Karácsonyi Béke nyilatkozata, melyet dec 24.-én déli 12 órakor olvasnak fel Turkuban a régi piactéren többezres tömeg jelenlétében, a finn televizió egyenes adásában az ország két hivatalos nyelvén, finnül és svédül. Turku. Finnország régi fövárosa és Finnország az egyetlen skandináv ország, ahol ez a hagyomány évszázadok óta fennáll.

A Karácsonyi Békenyilatkozat igy hanzik:

Holnap, ha Isten is úgy adja
Lesz Urunk és Felszabadítónk
Kegyelemteljes születésének ünnepe.
Most ezáltal általános Karácsonyi Béke nyilváníttatik ,
Ösztönözve
Mindenkit arra, hogy ezt az ünnepet
Az ünnephez illö ájtatossággal
Töltse ,
Valamint máskülönben is csendesen és békésen
Viselkedjék,
Mert az, aki ezt a békét megszegi és
A Karácsonyi Békét megfelötlen viselkedéssel
Zavarja
Terhelö bizonyítékok mellett lesz bünös
Azon büntetés kiszabására, melyet a
Törvények és rendeletek
A mindenkori vétségre és bünre kiszabnak.
Végezetül kivánunk városunk minden lakójának
Örömteli Karácsonyi Ünnepeket !

A fenti nyilatkozat felolvasása után a téren összegyült tömeg hajadonfött elénekli a Finn Himnuszt !

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-22 14:51   
Poesje kérésére mellékelten a citromos kuglóf receptje:

Mi kell hozzá?
200 g margarin
2 dl cukor - talán izesitövel is lehet?- nem csináltam csak cukorral
3 tojás
2 ½ dl burgonyaliszt
1 dl buzaliszt
2 teáskanálnyi sütöpor
1 citrom leszelet héja és kicsavart leve

Hogy csinálod?
A puha margarint és a cukrot habosra kevered, hozzáteszed egyenként a tojásokat , közben kevered. Apránként hozzákevered a liszteket és a citromhéjat, meg a sütöport és a citrom levének a felét.
Kivajazott és kiprézlizett formába ( Neked nem kell mert szilikon a formád ) töltöd a tésztát és kb. 160-170 fokon 50 percig sütöd.
Késsel vagy tüvel próbálod ki, hogy kész-e, ugyanúgy mint a datolyás kuglófnál.
Ez egy kimondottan száraz és porhanyós kuglóf, könnyen beragad az átlagos formába, ha nincs jól kivajazva és kiprézlizve.
A még forró kuglófra rácsepegteted egyenletesen a citromlé másik felét.
Jó étvágyat ! Ha kell róla kép, szólj teszek be.
Etelka

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-22 09:09   
Virág!
Ha a tetején úgy reped meg, hogy az lesz majd a formából kiborított kuglóf alja = semmi vész.
Ha állni hagyod legalább 1 napig, jobb lesz az ize és ez foliába becsomagolva legalább 2 hétig eláll szobahömérsékleten is.
Az, hogy már a következöre készülsz, az jó jel!
További kellemes konyhai szórakozást kívánva sok üdvözlettel:
Etelka

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-22 08:09   
2004-12-12 13:44, etelka

Végre az éjjel én is megsütöttem a datojás kuglófot. A sütésig azt hiszem minden redjén volt. Aztán a végén kicsit megemeltem a gázlángot - gondolom ezt nem kellett volna. A prézli megégett egy kicsit. Azért nagyon finom lett, a fiamnak is nagyon ízlett.

Most folytatom, de a következőt már villanytűzhelyen készítem. Nagyon nehéz most egy hideg sütőt találni, éppen "nagyüzem" van. Készítettem néhány fotót is. Hát?! Nem lett olyan szép mint Anrié, azt hiszem a külseje hamar keményedett - meg is repedt a tetején - ezért kevésbbé jött fel.

Na nem baj a következő már jobb lesz.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-20 16:03   
Ma, 2004 december 20.-án így néz ki az én világom. Mindnyájatoknak áldott karácsonyi ünnepeket és boldog ujévet kívánva, szeretettel: Etelka

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-19 13:58   
2004-12-19 13:10, etelka:

Irigylésre méltó eredmények!
Mikor olvashatunk hasonló adatokat széphazánkról

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-19 13:10   
A finn Munkaegészségügyi intézet adatai szerint az eltelt 40évben ( 1960-2000 ) a férfiak évi , uj tüdörákeseteinek száma a felére csökkent. Ennek oka a dohányzás csökkenése, mely finn férfiaknál az 1960-as 58%-ról annyira csökkent, hogy 2000-ben a finn férfiaknak csak 28 %- a dohányzott.
Ezzel szemben a nök adatai: 1960-ban 10 % és 2000-ben 20% volt a dohányosok aránya. A nök tüdörákesetei megduplázódtak 1965-2000 között, de mivel a nök még mindíg sokkal kevesebben dohányoznak mint a férfiak, a nök tüdörákesetei a férfiak eseteinek 1/3 részét teszik ki.
Forrás: Martti Heikkinen : Suomalaisten miesten tupakointi puolittui 40 vuodessa. Helsingin Sanomat 2004 dec.17.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-16 13:37   
Finnországban 1889 óta müködik a William Booth által 1865-ben, Londonban alapított Üdvhadsereg .
Ilyenkor Karácsony táján az egész országban megindul a gyüjtés a szegénysorsúak és rászorúlók megsegítésére. A városok különbözö pontjain nagy üstöket/kondérokat állítanak fel, ezekbe lehet vinni az ajándékokat, élelmiszert, ruhákat, játékokat. E mellett készpénzt is gyüjtenek a kondérok mellett perselyekkel álló Üdvhadsereg tagjai. Tavaly 700 000 euro volt a készpénzgyüjtés eredménye. Ez a karácsonyi gyüjtés Finnországban 98 éve ismétlödik meg .
Forrás: Markku Karumo: Pelastusarmeijan joulupatakeräys alkaa perinteisissä paikoissa. Helsingin Sanomat 2004 dec. 16

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-15 13:34   
Kedves Elcky!
Ha olvasod a szövegemet, akkor a 3. sorban van hogy, Man sziget. Gondoltam nem kell mégegyszer magyarázni, hiszen a statisztikai táblázatban az elsö helyen áll ez a szó.

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-15 12:48   
Azt ugye mindenki tudja, hogy "Mansaari" a Man-szigetek!

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-15 12:36   
Sajnos egyre általánosul a fiatakorúak alkoholfogyasztása . Az alábbi táblázat azt mutatja, hogy a 13 éven aluliak hány %-a volt berúgva 2003-ban az egyes államokban. Összesen 35 országban vizsgálták kérdöivek segítségével az általános iskolák 9. osztályába járókat.A finneknek nem való az alkohol, az ivás célja itt leginkább a részegség. Csak Man szigetén, Norvégiában és Finnországban isznak a lányok ugyanolyan ütemben, mint a fiúk is. Egy kis magyarázat az országok neveihez:
Viro= Észtország, Tanska = Dánia, Venäjä = Oroszország ( Moszkvai adatok)Suomi = Finnország, Liettua= Litvánia, Itävalta = Ausztria, Latvia= Lettország, Ruotsi = Svédország, Färsaaret= Fär szigetek, Puola= Lengeyelország, Saksa = Németország( 6 államban vizsgálták) Unkari= Magyarország, Kreikka= Görögország, Turkki =Törökország ( 6 városban vizsgálták), a többi azt hiszem érthetö minden magyarázat nélkül. A kék = fiúk, piros = lányok

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-14 19:32   
Kedves Poesje és Anri!
Nem tudjátok elképzelni sem ,mennyire örültem a jó híreknek! Poesje azt hiszem itt többen is vannak akik 2-tipusu cukorbetegségben szenvednek. Mi lenne, ha nyitnánk egy receptkönyvet a cukorbetegek részére??- receptedböl is látszik, hogy cukorbetegek részére alakítottad át és mi több sikeresen!!

ExMONTag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-14 19:14   
Itt a mai munkam eredmenye nagyon jol sikerült aszaltszilvaval keszitettem.

Etelka köszönm a jo receptet

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-14 19:02   
A lentebb közreadott datolyás kuglóf biztosan nagyon finom lehet, ha áll pár napot, sajnos nálunk nem érte meg a 8 órát sem fölfaltuk, de föl ám. Most süthetem a másikat, de hová dugjam??

Némi változtatást eszközöltem, talán Etelka nem haragszik, ha közreadom. Nos nem volt szárított datolyám, csak friss. Kimagoztam, és víz helyett aspartammal édesített gyümölcsteában a mikróban főztem 3 percig, utána a botmixerrel gyorsan pépesítettem . Vaniliáscukor helyett rumaromával és fahéjjal ízesítettem, és diétas margarint tettem bele. Nem tudom megmérni, de szerintem jelentősen csökkentettem a kalóriamennyiséget
Az eredmény szuper lett, bár az eredetivel nem találkoztam.

Köszönöm a jó receptet

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-14 16:54   
Hallo!
Ma Lajcsi járt nálam és a karácsonyi hangulat fokozására együtt sütöttünk remek,vaniliás, édes pusszancsokat Nagyinknak. Remekül sikerültek, mellékelten a kép.Ha valakit érdekel a recefice, forduljon bizalommal Lajcsi keresztanyukájához, aki ezt az üzenetet is küldte.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-13 15:32   
Mindenkinek aki süti a datolyáskuglófot figyelmébe ajánlom a recpet módosítását, apró " cselekkel", ezekre talán nem helyeztem elég hangsúlyt a leírásban.
A módositott szöveg itt alább olvasható ott ahol a recept van, mint kiegészítés

ExMONTag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-13 08:14   
Etelka köszönöm a jo ötletet, meg ma megsütöm es elteszem 24. ig.
Gyerekek mar delutan itt lesznek es a kugloffal fogjuk beharangozni a karacsonyt.
Az ünnepi asztalnal mindanyian szeretettel fogunk Rad gondolni.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó