2021. április 12. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Nagy-Britannia >> Wales
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 Z0LT4N  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-07-16 17:23   
Wales déli részén lakok. Szívesen ismerkednék / cserélnék információt itteni magyarokkal.

Tomkovacs83  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-06-22 17:09   
Sziasztok!

Él valaki Észak-Wales, Bangor környékén?

szobiszorp  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-19 14:44   
sziasztok!
latom nem megy ez a topic. kar.
most erkeztem cardiganba. talan itt leszek egy darabig. van valaki errefele??

szobiszorp@freemail.hu

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-08 10:46   
2005-02-07 22:15, liz:
-
Az imádat tényleg nem nagy a két nép között, de végülis megvannak egymás mellett. Az idők során egyre halmozódtak a vélt és valós sérelmek mindkét oldalon.

Úgy hallom, a walesi nyelv mostanában reneszánszát éli, és azok a jól képzett emberek, akik tudják mindkét nyelvet, általában jobb álláshoz is jutnak Walesben, legalábbis bizonyos munkakörökben, pl. a közhivatalokban.

A nyáron amikor Dél-Walesben jártunk, az egyik boltban éppen mesélte egy eladó, hogy a Walesbe költözött angolok némelyike viszont annyi fáradságot sem vett, hogy megtanulja, hogy kell a "ll" hangot kiejteni, hiába lakik ott évek óta.

Fölhoztam a walesi-angol\angol-walesi szótár linkjét is:
http://www.geiriadur.net/

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-13 12:33   
Ezt az írást ma találtam. Egy újságcikk, de akár dióhéjban előadott történelmi, kultúrtörténeti, nyelvtörténeti adalékoknak is elmenne, laza stílusban.

A cikk apropója: lehagyták Wales-t az EU-térképről a 2004-es Eurostat évkönyvben. Számításba véve a "nagyobb szomszéddal" eltöltött több évszázados kényszerházasságot, és az ebből fakadó érzelmeket, a mulasztás igencsak felkavarta a kedélyeket Walesben.

Welcome to Cool Cymru

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-10 17:15   
2005-01-08 14:52, NPéter:
-
Egy ideig nem biztos, hogy tudok majd mesélni merre jártam Angilában:)

Még nagyon sok mesélnivaló van Walesről is.
Remélem azért alakulnak a dolgaid hamarosan.

NPéter  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-08 14:52   
Szia Perec!
Tényleg régen voltam. Még karácsony előtt haza is mentem, nemrég jöttem vissza. Találtam sittes melót, kezdésnek jó lesz. Lépek a családtól, most szobát keresek itt a városban. Úgy volt, hogy Január végén, Február elején megyek melózni, de visszajöttem és benyögték, hogy 16-ától van új óper. Akkor gondoltam ..szákmeg és egy nap alatt intéztem magamnak melót. Persze folyamatosan nézek körül valami szakmámbéli meló után.
Egy ideig nem biztos, hogy tudok majd mesélni merre jártam Angilában:)
Üdv:Péter

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-06 15:31   
Boldog újévet Neked is, Péter.
Régen láttalak a MON-on. Remélem jól vagy?

NPéter  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-06 10:05   
B.u.é.k mindenkinek!

NPéter  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-07 16:50   
2004-11-06 15:23, Perec:
Szia Perec!

Milyen az a magánüzenet? De nem észleltem semmit. Megpróbálod mégegyszer? Vagy peternagy@mailbox.hu
Ha bekopizod egy levélbe amit írtál, biztos megkapom.
Köszönöm: Péter

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-06 15:23   
Péter, írtam magánüzenetet, még tegnap. Megkaptad?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-05 12:38   
Kedves Peter,

kerdesekhez ajanlom ugyanezen temakor alatt ezt a topikot, hiszen inkabb odatartozik:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=1782&forum=44&23

Udv,

Hunor

NPéter  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-05 11:12   
2004-11-04 12:39, Perec:
Szia Perec!

Mielőtt belementem a tengerbe, félre kellett lökdösnöm a jégkockákat, így befelé haladva, amint elérte a víz a kritikus pontot, feladtam a mérkőzést:)
más: lehet mosolyogni, de jelenleg Au-Pair vagyok. Kb 2 hónapja vagyok itt Angliában. Rendes foglalkozásomat tekintve gépészmérnöknek születtem, így az is lettem. Nem tudom te mivel foglalkozol, de talán tudsz némi információt adni, hogy milyen lehetőségek vannak itt gépészmérnököknek, milyen munkák vannak multi cégeknél, vagy éppen kisebb cégeknél, mennyire szívesen alkalmaznak külföldieket. A családom ugyan nagyon kedves, és nincs is velük semmi baj, de le szeretnék pattanni Január után (ez lehet Márc. is), dolgozni, pénzt keresi. NEm bírom a tétlenséget. Csak rentgeteg kérdés merül fel. Mennyiből lehet megélni, mennyi a lakásbérlet, és mennyi egy lakás +költsége. MEnnyi egy autó fenntartási költsége. szóval ilyen sok kérdésem lenne, és még ennél is több. Hogyan látod te ezt? Ha van időd...köszönöm!
Üdv:Péter

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-04 12:39   
2004-10-24 21:51, NPéter:
-
Helló Péter!
Már olyan helyen is jártál, ahol én még nem, eddig csak Devon-ig jutottam. A cornwall-i tengerpartról sok szépet mondanak. Örülök, hogy tetszett. Fürödtél is a tengerben? Az Eden project-et nemrég meglátogató ismerősök hozzád hasonlóan elismerően nyilatkoztak.

A búcsú-jelleg, ha az ajándékboltokra, teázókra és hasonlókra gondolsz, valóban szinte minden látványosságnál megvan. Ennek egyrészt az az oka, hogy a legtöbb műemléket szinte mindig pénzszűkében levő karitatív vagy non-profit szervezetek tartjak fenn, ezért szükségük van a könyvek, bögrék, pólók, utánzat brossok, hegyezők és egyéb vackok árusításából befolyó pénzre. Nekem inkább az nem tetszik, amikor a kijáratot jelző felirat az ajándékbolton keresztül vezeti át a gyanútlan népet. Másrészt amikor az emberek elmennek mondjuk vasárnap délután valamit megnézni, szeretnek leülni egy teára a közelben. A látványosságok fenntartói ezt tudják és kihasználják. Egész jól hozzá lehet szokni az ilyen teázásokhoz. Végül gondolom az is közrejátszik, hogy ez egy sűrűn lakott sziget, és az országos hírű nevezetességeknél szinte mindig tömeg van. Iskolaidőben, télen, rossz időben talán kevesebben vannak.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-04 12:15   
2004-09-23 13:28, Perec:
-
Edward király angol király feleségéről, és a halála után neki állított keresztekről már írtam. Meglepetésemre, nemrég Northamptonshire egyik főútján haladva megláttam egy Eleonóra keresztjéhez vezető útjelző táblát, elfelejtettem, hogy az egyik éppen arrafelé volt. Inkább egy emlékmű ez, mint kereszt. Uralja a falu főterét több, mint hétszáz éve:

NPéter  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-24 21:51   
Hellóóó!
Találtam más látványosságot:) Egy hetet voltam St. Ives-ban délen. Csodálatos tengerparti kisváros. Az idő is egészen jó volt az első néhány napon, a tenger **rvahideg már. Egy Tregenna Castle nevezetű helyen laktunk. Ez egy szálloda kastélybőrbe húzva, de hiteles, hangulatos, körben golfpályák és apartmanok. Egy dombtetőn van ami a tengerre (vagy óceánra) néz. Volt uszoda, konditerem, meg minden jó. Megnéztük az Eden Project-et. Érdekes, jó, meg kell nézni, de kicsit bucsus íze van, mint minden túristalátványosságnak itt Angliában. Voltunk nemtomhol a világ legnagyobb földi szatelitállomásán. Na azt ne nézze meg senki, az tényleg olyan volt mint otthon egy falusi bucsu'.
Ha érdekel valakit www.tregenna-castle.co.uk

üdv: Péter

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-13 18:33   
2004-10-12 21:37, NPéter:
-
Először pár dolog St Briavels-ről. A falu közepén áll a vár, amit eredetileg János király idején vadászkastélynak építettek, de a 13. sz. végén vár lett belőle. Később sokáig itt tartották fogva a vadorzókat. A vár ma turistaszálló, aludtunk is benne, élménynek sem volt akármilyen, felébredtem azért egypárszor. Az egyik szobában láthatók a rabok kőbe vésett üzenetei. Ha jól emlékszem, az udvarán ott van most is a kaloda.

Most megnéztem, okt. 31. után nincs nyitva, lehet, hogy egyébként is csak kívülről tudod megnézni, gondolom attól is függ, a napnak melyik szakában mégy.

Ha már ott jársz, a George nevű korcsmába érdemes benézni (High St), egy barátságos műintézmény, régóta létezik. Azt tartja a fáma, amikor egy átalakításkor kibontottak egy kandallót, megtalálták egy kelta kőkoporsó fedelét 1070-ből. Ez a kődarab most egy oszlopba van beépítve, a bárpult mellett. Dolog nem vész el, csak átalakul.

Goodrich Castle valamivel északabbra van, szintén a Wye völgyében, ez egy vörös homokkőből épült 12. sz. eleji vár, műemlékként tartja fenn English Heritage. Kicsit romosabb, de érdemes megnézni, tavaly nyáron mi is voltunk ott.

Közben még majd töröm a fejem más, távolabbi látványosságokon is.
Perec

NPéter  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-12 21:37   
2004-10-12 20:39, Perec:
Nem még nem jártam St Briavels-ben, csak félútig jutottam. Colford-ba (is)járok nyelvsuliba. Az meg arra van, kb. félúton. Érdekel mi van a környéken, meg messzebb is. Szeretném bejárni Angliát (no nem teljesen annyi pénz nincs a világon). Az utikönyvek meg nem mindig adják vissza a hely igazi értékeit, vagy éppen értéktelenségeit. Úgyhogy szívesen várom, és köszönettel, ha írsz egy-két helyről.
Üdv: Péter

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-12 20:39   
2004-10-12 20:02, NPéter:
-
Szia, ismerős a kép, a sárral meg a tehenekkel. Nem gondolnám, hogy a bikát ugyanazon a mezőn tartanák, mint a teheneket, de én is úgy érzem, hogy egy csorda tehén is elég zavaró tud lenni, még ha csak kíváncsiak is, és még akkor is, ha ők jobban félnek tőlem, mint én tőlük.

Én Yorkshire-ben lakom.
Voltál már St Briavels-ben (Gloucestershire, a határvidéken)? Ha még nem, akkor írhatok róla. Vagy inkább távolabbi dolgokat szeretnél megnézni?

NPéter  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-12 20:11   
Tényleg Perec te hol laksz? Vagyis énmár ebben a világban nem tudom mit lehet kérdezni ugye az anonimitás...szóval kb.

NPéter  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-12 20:02   
Szia Perec!

Köszönöm az infot. Különösen az Offa's Dyke- kal kapcsolatban, mert el nem tudtam képzelni miért így hívják. Monduk én speciel' átnevezném valami sárral kapcsolatos nevűvé, mert eddig akárhányszor indultam neki, amit nem is bánok, mert csodálatos, mindig nyakig sáros lettem. Legutóbb jól el is áztam és megfáztam, azaz még begvagyok bázva, bert ez nemrég történt. Nomeg ez a túraútvonal szépen átvezet erdőn, mezőn, kertek között. Azon az ominózus elázós napon egy csorda tehén között kellett átmennem, és nagyon reméltem, hogy a bikát nem engedték ki, vagy elfoglalt, nem mintha a tehenektől nem lettem volna beszarva kellőképpen. Mertha csak barátkozni is akar. Akkor is hatszáz kiló.
Tényleg jelentkezhetnének Wales-ben és Gloucestershire megyében(vagymivanitt) élő magyarok, mégha elfoglaltak is nagyon.

Üdv: Péter

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-12 15:54   
2004-10-12 14:11, NPéter:
-
Szia NPéter!
Jó, hogy jössz, már éppen kiáltványt akartam közzétenni: "Wales-ben élő magyarok, jelentkezzetek!" Én ugyanis nem Wales-ben élek. Így aztán sajnos arról nem tudok információt adni, vannak-e ott magyarok, hol, mennyien. Jártam viszont néhányszor Wales-ben, érdekel egyébként is, így a másik kérdésedre, hogy mit érdemes megnézni, többet tudok mondani.

Kezdetnek ott van a Wye-völgye, Chepstow ennek a legdélibb pontja. A völgy kanyargós, nagyon látványos, és ott van nem túl messze ugyanebben a völgyben (kb. 8 km-re) a Tinterni Apátság romja. Angliában és Wales-ben majdnem minden apátság romos, ez főleg VIII. Henrik miatt van (bár már előtte is kezdett leáldozni a fénykoruk). H. nemcsak bevezette az anglikanizmust, de háborúi költségeinek fedezésére az ólmot le is fejtette a bezárt apátságok tetejéről, ezzel aztán az épületek rohamos pusztulásnak indultak. Mindenesetre Tintern így is igen drámai látvány. Ha szeretsz túrázni, Tintern környékén jót lehet gyalogolni is.
http://www.castlewales.com/tintern.html

Aztán például ott van Offa's Dyke. A története érdekes, ugyanis ez egy földből készült hosszú töltés és mellette árok a walesi oldalon, Wales egész hosszában (bár megszakításokkal), amely délen pont Chepstow környékén végződik. Abban az időben, amikor különálló királyságok léteztek a szigeten, Mercia királya, Offa építtette (a 8. sz.-ban). Állítólag azért, hogy a walesiektől védje az angolszász oldalt. Ma állítólag kb. 60 mérföldnyi látható belőle a földről szemlélődve is. Tintern környékén az egyik túraút a Dyke vonalán halad.
http://www.wales-calling.com/offas-dyke.htm

Ha túrázni szeretnél, egy könyvajánlat: Pathfinder Guide 29: Wye Valley and Forest of Dean Walks. ISBN: 0-7117-0549-6. Ez egy zöld borítójú könyv, szerintem könyvesboltokban és nagyobb turistairodákban is árusítják. Van benne jó néhány kipróbált gyalogtúra leírás.

Üdvözöl:
Perec

NPéter  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-12 14:11   
Sziasztok!

Wales-ben élek jelenleg, közelebbről Chepstow-ban.
Ahogy látom ti utazgattatok a környéken. Le tudnátok írni mit érdemes megnézni? Amit lehetett azt bejártam már gyalogszerrel...vagyis inkább amiről tudok. Ez elég kevés, de bejártam:) Nem gond ha messze van.
Máskérdés: vannak magyarok a környéken? Eddig egy sráccal találkoztam, ennyi. Tudok még néhány emberről akiket még otthon ismertem meg, velük még nem találkoztam.
Akit érdekel, vagy aki nem tudná: otthon beköszöntött az ősz, két hete hullanak már a levelek a fákról, most már hideg is van. Úgyhogy az otthonhagyott barátok/barátnők népes tábora pulcsiban és kabátban megy kocsmázni, és egyéb kultúrális rendezvényekre.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-11 12:17   
2004-10-07 20:19, poesje:
-
Szia Poesje,

Szerintem ne aggódj túlságosan a túl magasra nőtt pónik miatt. Gondolom, csak annyi történik, hogy nem lehet 100 %-os fajtisztaként regisztráltatni. Attól még ugyanúgy lehet lovaglásra használni, inkább csak tenyészlóként lesz kisebb az értéke. Most, hogy ennek utánanéztem, olvastam azt is, hogy még a részben fajtisztákra is van nyilvántartás, ahol az olyan pónikat lehet regisztráltatni, amikben legalább 12.5 % velszi vér van.

A magasság valóban marmagasság, sőt, most azt is megnéztem, mi a "mar": a ló hátának legmagasabb része, a nyaka mögött. A marmagasság így a földtől a hát legmagasabb részéig mért távolság.
Itt kép is van arról, hogy mettől meddig:
http://www.equine-world.co.uk/about_horses/height.htm

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-07 20:19   
Kedves Perec
Szabad még 1 fél pillanatra visszatérni a pónikhoz? Lenyügözve olvastam a szakszerü ismertetést ezekröl a kedves szuszogó hintalovakról, a hollandok is szeretik öket. Ám valami nem és nem hagy nyugodni: mi történik azzal a szegény sorsú pónival, amelyik a sok esötöl rohamos növekedésnek indul, és meghaladja az elöírt 132,7 cm-t? Kitagadja a família? Vagy lóvá ütik? Nyugtass meg kérlek
a méret maga is érdekelne, ez most magasság, hosszúság vagy szélesség? Hallottam valahol egy szót "marmagasság" lehet, hogy ideillik?

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-06 18:07   
2004-10-06 16:50, rigojanos:
-
"Talan az angol "longing" jo szo ra?"

A longing tényleg jó, csak azt nem tudom, azt a részt is magában foglalja-e ami sosem volt, külön körülírás nélkül.
Most megnéztem egy walesi-angol szótárban is,
http://www.geiriadur.net/
(itt a kiejtést is meg lehet hallgatni )
ebben csak azt írja, honvágy. A könyv írója erről azt mondja, hogy ez nem teljesen igaz, mivel otthon is elkaphatja az embert.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-06 16:50   
Talan az angol "longing" jo szo ra?

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-06 12:00   
Pont az ragadta meg a figyelmem, hogy erre a szóra nemigen tudnék egyszavas megfelelőt találni. Valamilyen életérzést fejez ki, ami szorosan kötődik az ezen a nyelven beszélő nép történetéhez.

A könyv, amiben erről olvastam, valami olyasmit ír, hogy ez a szó kifejez egyfajta tiltakozást is, hogy a történelem nem volt fair. Hogy mennyire van ennek pozitív tartalma, hát nem tudom. Különben a portugál saudade szóhoz is hasonlítja. mondjuk nekem ez nem nagy segítség.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-06 11:43   
a lamentálás a spanyolban szó szerint siránkozást, sopánkodást, panaszkodást, sajnálkozást jelent - tehát mindenképp negatív értelemben használatos, az olvasott szó viszont pozitív dolgot is sejtet,egyébként nem jelentene vágyakozást is, nos?

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-02 15:22   
Valahol olvastam, van egy szó a walesi nyelvben, hiraeth, amely egyfajta lamentálást, vágyakozást jelent, nemcsak olyasmi után, ami volt, de elveszett, hanem sosemvolt dolgok után is, amelyeknek pedig úgy kellett volna lenni.

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó