2021. április 12. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Nagy-Britannia >> Wales
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 )
 perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-29 18:27   
2004-09-29 14:51, rigojanos:
-
Nem! Nem ment volna jól a kékhez.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-29 14:51   
2004-09-29 13:27, Perec:
-
Volt nalad ilyen?

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-29 13:27   
Fókák, bálnák, és pónik után legyen szó kisebb élőlényekről is. Dél-Wales-ben láttam ezt a kék lepkét (ha nagyon sok az érdeklődő, megkeresem a pontos nevét ). Ugyan fél óráig kergettem, mire leszállt valahova úgy, hogy le tudjam fényképezni, de megérte!

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-28 14:16   
2004-09-28 13:25, Perec:

Mertem vélni.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-28 13:25   
2004-09-28 12:20, Zuloaga:
-
Tehát akkor walesi és welshi kiejtésben ugyanaz?

Van olyan, hogy Wales (az ország neve), amit kb. úgy lehetne magyarul, fonetikusan leírni, hogy "vélz", meg olyan hogy Welsh (innen származó ember, póni, sőt, a Wales-ben őshonos nyelvet is így hívják angolul), ami szintén magyarul fonetikusan leírva "vels". A welshi tehát duplázás lenne, ehelyett magyarul azt lehetne írni, hogy wales-i, vagy ha úgy tetszik, velszi.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-28 12:20   
Tehát akkor walesi és welshi kiejtésben ugyanaz?

:

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-28 12:06   
2004-09-28 08:01, Zuloaga:
-
Biztosan láttam, mert azt írják, a velszi az egyik legnépszerűbb pónifajta, és sok van belőlük.

Azt elfelejtettem tegnap hozzátenni, hogy a ridegen tartott Dartmoor-fajtát nem Wales-ben, hanem dél-nyugaton lehet megtalálni. Itt van a link egy pár képhez. Amikor én láttam őket, akkor is pont így néztek ki, kócosan, suvickolás nélkül (ami nekem külön tetszett):
http://www.devonponies.co.uk/gallery.html

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-28 08:01   
2004-09-27 17:33, Perec:
-
2004-09-27 16:14, Zuloaga:
-
De mi a kérdés?

Ja, bocs! Csak azt akartam kérdezni, hogy láttál-e már ilyen welsh-i (hogy kell ejteni? új kérdés ) pónit?

Köszi az egyéb információt!

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-27 22:42   
A pónikról.
Most megnéztem, azt írják azok, akik értenek hozzá, hogy négy típusuk van két nagyobb fajtán belül: hegyi pónik és az ún. "Cob" fajták. Az utóbbiak nagyobbak (max. 137,2 cm, a hegyi pónik max. 121,9 cm magasak ), a "Cob"-okat főleg lovaglásra tenyésztették ki. Az "A" típusú hegyi póni a legrégibb fajta, az őseit valószínűleg évezredek óta meg lehetett ezen a vidéken találni. Amennyire ki tudtam venni, ma mind a négy fajtát tenyésztelepeken tenyésztik, azaz nem tartják vadon. A leírások között nem szerepel összefüggés testméret és a a pónik természete között.
Itt vannak képek a négy fajtáról:
http://www.wpcs.uk.com/ponies/index.html

A Dartmoor pónik inkább közelebb állnak a vadon élő pónikhoz, bár ezeknek is vannak tulajdonosaik. Az ónbányák bezárása után engedték szabadon őket a 19. sz. elején. Évente egyszer összeterelik a mai pónikat, hogy kiválasszák, melyeket adnak el, melyeket használnak további tenyésztésre. Néhányat ezek közül én is láttam szabadon legelészni, és tényleg nem sokat foglalkoznak az őket bámuló népekkel.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-27 17:33   
2004-09-27 16:14, Zuloaga:
-
De mi a kérdés?

Először a welsh elnevezésről:
Azt írod:
A keltákat, welsh-ként nevezték Wales-ben, mint idegeneket. (Bár az angolban a legelterjedtebb "idegen" az a foreing).

Amennyire én tudom, az itt élő keltákat valóban Welsh-nek nevezték el a szigetet az 5. század körül meghódító (angol)szászok. A szó közelebbi jelentése: "romanizált idegen". Ha valaha kitaláltak sértő nevet egy népre, akkor ez az volt. A walesi nyelvben az ország neve Cymru.

A mai angolban használt "foreign" és "alien" szavak jóval későbbiek, a közép-angolból származnak (12. sz. közepétől), közelebbről az ófranciából, ők pedig a latinból vették át. Mert ugye időközben újabb hódítók is érkeztek erre a szigetre.
És hogy ne hivalkodjak idegen tollakkal se: a fentiek jó részét az etimológiai szótárból vettem.

A pónikra később visszatérek.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-27 16:14   
A keltákat, welsh-ként nevezték Walesban, mint idegeneket. (Bár az angolban a legelterjedtebb "idegen" az a foreing). Mindez, egy póniról jutott eszembe, ami állítólag Walesban őshonos és welshi póniként ismert a (lószakértő) köztudatban.
Itt Baszkföldön is van egy póni faj (nem móni faj ) és a hegyekben többször találkozom velük. Szerintem ők kisebbek a welshi fajtától, ami látszatra evidens, viszont minél kisebbek, annál nehezebb kommunikációt teremteni velük. Néhány fotó és hátat fordítottak nekem.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-27 15:27   
2004-09-27 14:07, Zuloaga:
-
Természetesen.
Bár nincs garancia, hogy tudok is rá válaszolni.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-27 14:07   
Kérdezhetek valamit? (nem bálnával kapcsolatos)

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-25 14:05   
Tegnap jött a hír arról, hogy egy kb. 20 méteres, 30 tonnás bálnát (fin whale) kisodort a víz a dél-wales-i tengerpartra egy apró falucska közelében. Ez nagyon ritkán történik meg. Maga a bálnafajta védett ritkaság, és meglepően keveset tudnak a természettudósok az életmódjáról, előfordulási helyeiről stb. A fajtán belül ez egy viszonylag kis példány volt, 80 tonnásra is megnőnek. A Természettudományi Múzeumból odaküldött emberek megvizsgálták, és azt mondták, a bálna már egy ideje beteg volt.

Az esemény körül egyéb érdekességek is voltak. Például beindult a vita, hogy kinek a tulajdona a holttest. Ez mára eldőlt, hogy a tulajdonjog a koronát, vagyis a királynőt illeti . A másik vita akörül volt, hogy hogyan szabaduljanak meg a 30 tonnás apróságtól: volt, aki preparálni akarta, mások úgy gondolták, hogy ki kellene vonatni vissza a tengerre, de végül a kremálás mellett döntöttek.

Időközben a rendőrségnek és a partiőrségnek résen kell lennie, mivel a kíváncsiskodók elárasztották a kis falut, természetesen közlekedési dugók alakultak ki, gyerekeket kellett elhessegetni, mert felmásztak a holttestre és onnan ugráltak a vízbe, szóval beindult az élet...
Ilyen esetekből születtek régen a legendák?

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-23 13:28   
2004-09-20 21:01, Zuloaga:
-
Egy történet arról a bizonyos Edward király angol királyról és feleségéről, Kasztiliai Eleonóráról.

Eleonóra 1290-ben hunyt el 47 éves korában Nottingamshire-ben. Edwardnak 36 évig volt a felesége. A monda úgy tartja, hogy a királyné mindenhova követte férjét, még a Szentföldre is, ahol egy alkalommal saját szájúlag szívta ki a mérget Edward sebeiből.

Mikor meghalt Eleonóra, a halottas menet napokig haladt dél felé, mire elérte a Westminster Apátságot. Azokon a helyeken, ahol a menet megpihent, Eleonóra emlékére később kereszteket emeltek, és az emberek évszázadokig oda jártak imádkozni a királyné halálának évfordulóján. Három ilyen kereszt még ma is áll.

A legenda arról is szól, hogy Eleonóra halála után Edward kegyetlenebb uralkodóvá vált. Bár ha igaz a monda, amelyen Arany János balladája alapszik (ezt maga Arany is kétségbe vonja), akkor Edward már Eleonóra halála előtt is meglehetősen keménykezű volt.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-20 21:01   
Arany János: A walesi bárdok

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-20 21:01   
Skomer szigete, Dél-Wales nyugati csücske mellett. Természetvédelmi terület, főleg madárfajai és vizi emlősei miatt keresik fel a látogatók.

A nyáron eljutottunk arrafelé is, és sikerült egyebek mellett napozó-szundikáló fókákat látni. A képen egy egyéves kölyökfóka látható. Csak alszik!

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-20 20:54   
Minden, ami Wales-szel kapcsolatos

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó