2018. december 19. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Finnország >> Magyarok Finnországban
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 | 3 következő lap )
 kozmokoira  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-03 10:54   
FONTOS HIRDETES!!!

A kozel jovoben magyar adas fog indulni minden szombaton

a KSL radion (100,3Mhz) [ foghato az egesz Hki regioban]

Ötleteket varom az adas kapcsan: kozmosdog@hotmail.com

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-03 10:02   
Tegnap, nem hivatalos találkozó volt a Követségen.
Ha nem is a szavazóurna elôtt, de az udvaron találkozhattunk egymással olyanok, akik ritkán járunk azonos idôben, azonos helyen. Már csak ezért is köszönet a szavazati jog kiterjesztéséért.

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-27 09:44   
Tegnap este -örömmel- láttam a magyar tv-ben (m2) a beszámolót a Riihimäki-ben megtartott magyar kulturális hétrôl.
Jómagam sajnos nem tudtam résztvenni egyetlen rendezvényen sem, több ok miatt. Ezek közül a legfontosabb az események távolsága. De ha még rá is szántam volna magamat az utazásra és a velejáró kb. 100 eurós költségre, akkor sem tudtam, hiszen csupán az utolsóelôtti napokban mesélte nekem valaki, hogy odamegy, -és megmondom ôszintén, irigykedtem kicsit. Néhány évvel ezelôtt még szokás volt, hogy az itt élô magyarokat meghívták ezekre a rendezvényekre. No de sok minden változott az elmúlt 6-8 év alatt.

Remek kiállítások voltak, és nem utolsósorban érdekes elôadás az állítólagos finn-magyar rokonságról. A legújabb nyelvi- és génkutatások eredényeit állították szembe egymással az elôadók.
A hiba csak az elôadások idôpontjában volt.

Ami viszont megdöbbentett, hogy bár ismereteim szerint szép számmal vannak itt idôsebb, esetleg már munkán kivüli, idôsebb magyarok, és vannak fiatalok az egyetemeken, gyakornokként munkahelyeken,(Helsinki közelében), a közönség soraiban nem lehetett ôket fellelni.
Vagy csak annyira hallgattak, hogy ottjárt ismerôsöm nem találta meg ôket?

Köszönet mindenképpen Riihimäki városnak és a Kulturintézetnek a színvonalas magyar napokért!

boots  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-02 10:52   
Finnországi Magyarok Egyesülete & Suomi-Unkari Seura Közösen

Meghívunk minden finn és magyar barátunkat a 2006 február 18-án 17 órától 24 óráig tartandó Farsangi Bálra a "LOGEN" bálterembe, Espoo, Turuntie 100.

A műsorban többek között:

- Gyermekek jelmezversenye 17:30 órakor.
- Vacsora 19:00 órakor. Főszakácsunk: A farsangi sütés-főzés veteránja: Krenner Zoltán !
- Felnőttek jelmezversenye 20:00 órakor

A legjobb jelmezek oklevelet és más díjakat is kapnak (Természetesen civilben is szívesen látunk, de ha lehet, akkor jelmezben, vagy népviseletben, jó ?)

Valamint:

- Tombola
- Ünnepi beszédek és más kellemes meglepetések
- és persze tánc

A megszavazott menü:
- Marhapörkölt köménymagos krumplival, savanyú uborkával és egy pohár bor a ház kontójára !

Desszert: Mindenféle formájú és méretű házisütemények, és kávé...

Piák: Bor és sör ( meg hüsitők is) helyben kaphatók, de mindenki hozhat magával azt amit szeret !

Belépődíj:
- Felnőtteknek: 17 juró / koponya
- Gyerekeknek: 7-14 éves: 8 juró, 7 év alatt: Ingyen!

A 2006-os tagdíjukat befizetett FME tagok engedményt kapnak!

Az FME döntése alapján a magyar diákok a rendezvényekre kedvezményes belépőt fizetnek, ami ebben az esetben 10 juró lesz. A diákigazolványokat hozzátok, mert megéri!

Jelentkezés e-mail-ben itt: nagy.bigus (kukac) dnainternet.net Febr. 15- ig !
(A vacsora miatt fontos tudni a létszámot.)

Mindenkit szeretettel várunk, ha vannak finn ismerőseitek, hívjátok őket is!

boots  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-02 10:38   
Önképzõ kör Helsinkiben (Mindentudás egyeteme light)

Idén is folytatódik az önképzõ kör Helsinkiben. A kitûzött idõpontok:
február 9, március 2, 30, április 20 ás május 18 (5 alkalom)

Lehetséges témák:
+ filmek
+ értékpapirok, befektetések
+ elektromos térszámítás
+ tetra
+ mirc program használata (csetezõknek kötelezõ)

Ami volt már:
+ minõségbiztosítás (sok altémakör)
+ háztépítés, fütéstervezés´
+ evolucio
+ Hogyan teremthet Isten akkora hegyet, amit nem tud felemelni?
+ robotok modellezése
+ nagyvállalatokról
+ szervezeti viselkedéstan

Feláll tõle a szõr a hátadon? Érdekel? Miért nem jössz el a következõ elõadásra? Most szavazhatsz is, mi legyen a következõ téma.

Boots

boots  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-02 09:46   
Turkui magyarok rendszeres talalkozoja minden honapban az elso kedden. Kovetkezo:

Tekintettel a januar vegi talalkozo nagy sikerere a talakozot megismeteljuk a jövö heten is.

Idöpont.2006.februar 7.
Szinhely: ArtCafe (Läntinen Rantakatu 5)
Idöpont: kb.17 ora, ki hogy er oda.
Resztvevök: mindenkinek kötelezö a megjelenes!!!semmi vicc

Boots

boots  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-02 09:44   
Ezt a levelet a turkui magyarok levlistajarol masolom:

Kedves turkui es Turku környeki magyarok!

Van nehany finn diak az egyetemen, akik magyarul tanulnak. Kedden este talalkoztunk veluk, hogy beszelgessunk magyarul. Ezeket a kotetlen összejöveteleket szeretnenk rendszeresse tenni, de meg nem tudjuk a pontos helyet es idöt, csak annyit, hogy jövö heten kedden (7-en) 19.30-kor talalkozunk az egyetem mellett levö Professzor pinceje (bocs, csak magyarul tudom) nevu helyen. Akinek van kedve, jöjjön!

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-12 22:32   
Kedves Verangi!

Kicsit értetlenül állok a kérdésed elôtt.
Ha családostól jössz Finnországban, el nem tudom képzelni, hogy a kérdezett dolgoknak nem néztél utána már elôre.
Arra számíts, hogy a belföldi repülôjáratok jók, de méregdrágák.
Vonatok közlekednek -éjszakai, hálókocsis variációban is. Rovaniemi hosszú út, ex tempore kevesen ugranak fel a vonatra. Ha konkrétabb kérdésed van, és tudok, szívesen segítelek tanáccsal. Fizikailag nem valószínû, mert Tamperétôl kb. 4 órányira, majd 400 km-re vagyok.

verangi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-12 15:31   
Udv minden kedves Finnorszagban elo magyarnak! En a csaladommal Februar 3-an megyek Rovaniemi-be a telapo hazaba, es szeretnem tudni hogyan tudunk eljutni a Tempere repuloterrol a Rovaniemi-be? Vonattal? Repulovel?
Es ha tudtok par jo otletet amit erdemes megnezni,karacsonyi vasar,stb.
Koszonom

boots  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-24 20:19   
Program Tampereben (Hajni levelet tovabbitom):

Kedves Magyarok!

Tovabbra is varom az erdeklödök jelentkezeset az oktober 1-en megrendezendö tamperei barati estre.
Kerem, hogy jöveteli szandekotokat, az esetleges szallasigenyeket mielöbb jelezzetek e-mailben vagy telefonon.
Szeretettel varunk Mindenkit!

Köszönettel:
Halonen Hajni

Cim es telefonszam nalam, maganban megadom

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-27 17:45   
Kedves evlar és tibi!

Sajnos sokat nem tudok segíteni, de ne mondjátok, hogy senki nem figyel a kérésetekre.

Próbáljatok keresni fiatalokat pl. az indexen, ha jól tudom, a cím:
forum.index.hu/Article

Hátha

Jó utat Finnországba!

tibi222  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-26 20:40   
hali
én április 2-án érkezem helsinkibe 15-öd magammal, és vasárnap megyünk tovább. szóval 2-án éjszakára kéne nekem vmi reggae buli vagy klub, vagy esetleg ska vagy chill out klub.de a legjobb persze a reggae lenne. légyszi aki tud vmilyen infót(party és hely neve címe stb) az írjon az ímélemre, nagyon fontos lenne!!!!!sokat jelentene nekem ha rögtön egy reggae partival indíthatnék finnországban, előre is köszi
tibi
tibi222@hotmail.com

kevlar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-25 12:19   
Kedves finnországi magyarok!

Kérdésem a következő:
jár valamelyikőtök finnorszábgól magyarországra április 07-08-ig, budapest érintésével akár?

Ha igen, akkor lenne egy kérésem:
legyen szíves hozni 3 fémdobozos cider-t - alma, körte és vmi - valamint 3 műanyagpalackos cidert - hasonló ízekben.

Költségeket megtérítem átvételkor.

Segítségeteket előre is köszönöm!

Örömmel fogadok arra vonatkozóan is javaslatokat, hogy honnan lehet beszerezni cidert - interneten?

Amennyiben tud(sz) segíteni, a kevlar_t@hotmail.com -ra írj légy szíves.

Köszi előre is,

Dezső

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-16 16:47   
OMGI! Remélem nem untad még meg a várást, ezzel az irási sebességgel a finnországi magyarok még a csigával se vehetik fel a versenyt - bizonyos kivételek csak erösitik a szabályt

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-09 20:22   
Kiváncsian várom, hogy a Finnországban élô, meglehetôsen sok informatikus és más fiatal csupán olvasni szeret-e itt a MON-on.

Berci  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-26 15:12   
2004-07-04 10:33, archangel:
-
Egyébként a Tokaji Furmint is jó, már aki szereti a jó kemény fehér bort (csak az eredetjelzö miatt Tokaji, egyébként semmi köze a Tokaji Aszúhoz vagy a Szomorodnihoz

Hetvegen vettem egy palackkal a Furmintbol es nagyon finom volt, merem ajanlani barkinek. Olyannak is izlett aki nem igazan szereti a borokat...
Egyebkent hogy erted azt, hogy semmi köze az aszuhoz, meg a szamorodnihoz? Mint irtad, ez lehet az egyik alapbor az aszuhoz (a masik a harslevelu), igy maris eleg sok köze van... Na meg az aszu szemek is furmint szölöböl (is) vannak.

archangel  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-04 10:33   
A borokra visszatérve, amit említettél az ALKO kínálatából azzal az a legnagyobb baj, hogy a Tokaji és a Nagyrédei kivételével nem tartalmaz eredetmegjelölést. A Nagyrédei (Mátralajai Borvidék) viszont nem rossz én szerettem az arról a környékröl származó borokat régen. Viszont igazán véleményt akármelyik esetében csak egy kóstolás után lehet mondani. Egyébként a Tokaji Furmint is jó, már aki szereti a jó kemény fehér bort (csak az eredetjelzö miatt Tokaji, egyébként semmi köze a Tokaji Aszúhoz vagy a Szomorodnihoz {alapanyagként használják többnyire és ehhez adáják az aszúsodott szemekböl kipréselt mustot}). Ami nekem egyébként nagyon elveszi a kedvem a borivástól, az a rengeteg vegyszer és miegymás, amivel a bort kezelik (derítés, íz és szín stabilizáció stb.). Sajnos csak a használatukkal érhetö el egyenletes mnöség, elötte meg borrontó boszorkányokat égettünk. Én inkább iszok sört.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-02 21:13   
Szia!
Elsösorban ajánlom a remek utikönyvet:
Simonyi Erika , Torontáli Zoltán: Finnország. Utikönyv és térkép.
Megjelent Budapesten, 2004 januárjában. A kiadó: Ùtikönyv.com Tábla és Penna Kiadó.
Ára 3990 Ft.
Csak úgy vaktában nem lehet tanácsokat adni, tudni kellene a tervezett útvonalatokat.

zsombor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-02 19:41   
Sziasztok!

Testvéremmel Finnországba készülünk augusztus első két hetében. Hátizsákkal vágunk neki az ország vadregényes tájainak, kevésbé vadregényes városainak. Hálás lennék minden hasznos információért. Gondolok itt árakra, olcsó szállás lehetőségekre, utazási körülményekre stb. Ha valakinek vannak ilyen információi a birtokában, akkor legyen szives megosztani velem és küldjön egy e-mailt a zsomboor@freemail.hu cimre (a két o betű nem elirás!)
Várom leveleiteket!
Addig is minden jót!
Zsombor

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-01 16:29   
Angyal, szia!
Ha egy kicsit lejjebb beleolvasol ebbe a topicba, ott megtalálod az ALKO itteni választékét, 2004 májusi adatok, nemrég tettem be.
Eddig is köszönöm a válaszodat!

archangel  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-29 16:59   
Szia!

Hogy ki mit szeret, az egyénre szabott dolog. Én pl. nem szeretem a bort, ez a vizsga is púp volt a hátamon. Amit amúgy nem hangoztatnak pl. a vörös borokkal kapcsolatban, az az, hogy hazánk nem igazán a legjobb a vörösbor termelésre. (a török elöl menekülö Szerbek hozták be a fajtákat és a technológiát is). Viszont a vörösbor a világpiacon jobban eladható, a fehér kevésbé. Én pl. Somlói borokat ajánlanék, az igazán magyar (Várandós asszonyoknak különösen ajánlott!). De szerintem a Villányi boroknál is a csalódás kizárva (Görög ismeröseim is méltatták). Mi amúgy vittünk ki Egri bikavért is ajándékba és az általunk készített pörkölt mellé lett elfogyasztva. Én ittam belöle egy kortyot, a párom semmit, és ha csalódás lett voltna a vendéglátóinknak, akkor nem csókolták volna be ketten az egész üveggel. Én ebböl indulok ki. Majd valamikor felkúszok az ALKO honlapjára és megnézem a kínálatot, mert egy kicsit rég jártam ott. (Viszont, amin nagyon kiakadtam, hogy amikor ök nálunk jártak az itteni iskolaigazgató {tanárokról van szó} ócska "Körte Szeszesitalt" ajándékozott nekik. Magyar igénytelenség. No comment.)

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-27 07:48   
Kedves Angyal!
Te, mint szakértö mit kinálnál a finn vendégeknek az itt kapható magyar borokból a tokajin kivül? Eddig a legtöbb itt eladásra kerülö magyarszármazásu asztali bor enyhe csalódás volt. Vajon ide miért nem hoznak Magyarországon palackozott minöségi italokat? A hordóban idehozott az ugyan olcsóbb , de rosszabb.
Ui:Gratulálok a vizsgádhoz!

archangel  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-26 20:24   
Sziasztok!

Mivel nemrég vizsgáztam belöle a bor forgalombahozataláról álljon itt ennyi:
• Asztali bor: 13 MM fok tájjellegre nem utal. Nem kötelező a fajta feltüntetése, de ha megtörténik 70 % fajta azonos legyen.
• Tájbor: 15 MM fok 70 % fajtaazonos. Fel kell tüntetni a fajtanevet és az évjáratot. Fel kell tüntetni a származási helyet.
• Minőségi bor: 15 MM fok 85% ban fajtaazonos, más borvidékről nem származhat. 100 hl / ha-nél több nem készülhet. A termőhelyre meghatározott fajtából készül, határozottan felismerhető íz, illatanyagot, és zamatanyagot tartalmaz.
• Különleges minőségű bor: 19 MM fok 100% fajtaazonosság. 75 hl/ ha.
Termőhelyre meghatározott érett, vagy tőkén túlérett, esetleg töppedt, vagy aszúsodott termése.
Asztali, tájbor minőségi bor édesítésére, must, töményített must, vagy sűrített must használható.
Különleges minőségű bor esetében csak a borral azonos termőhelyről való must használ ható.
Tilos házasítani: más gyümölcs borával, hibás, beteg borral, aljborral, direkt termő szőlő borával. Fehér bort vörös, rozé, vagy siller borral.

Tehát ezeket az adatokat a bor címkéjének tartalmazni kell. Kémeim jelentése szerint a honi borokat kiszállítják és finn üzemben palackozzák.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-15 08:16   
Most folytatom a Finnországba importált magyar fehérborokkal.
Minden üveg tartalma 0.7 l
A bor itteni neve után zárójelben az, hogy mi a hivatalos kiadványban az alcim, azaz a szölö neve amiböl csinálták. Semmiröl nem lehet tudni, milyen évjárat. Fehérbort sokkal nagyobb választékban importálnak ide, mint vörösbort.
Magyaros (Olaszrizling) 4,59 e
Magyar Fehér Bor (Welschriesling, Müller-Thurgau) 4,65 e
Muskotály (Muscat Ottonel) 4,99 e
Horoscope White (Irsai Oliver,Pinot Grigio)4,99 e
Gróf Nagyrédei Muscat Ottonel (Muscat Ottonel) 5,37 e
Mill Creek Hungarian White (Leányka,Muscat Ottonel,Pinot Gris) 5,66 e
Tokaji Furmint Dry ( Furmint) 7,67 e

Féliteres üvegekben:
Tokaji Szamorodni Sweet (Furmint) 9,39 e
Tokaji Aszu 3 Puttonyos ( Furmint,Hárslevelü) 10.99 e

Amikröl tudni lehet az évjáratot, ½ l üvegek:
Tokaji Aszu 5 Puttonyos 1988, (Furmint, Hárslevelü) 12,89 e
Tokaji Aszu Eszencia Disznókö 1988 (Furmint, Hárslevelü) 21,30 e
Hétszölö Aszu 6 Puttonyos 1995 (Furmint,Hárslevelü)30,00 e
Tokaji Aszu Eszencia Disznókö 1993 (Furmint,Hárslevelü) 98,70 euro

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-15 06:31   
Judit, pontosan a fején találtad a szöget! Ezekröl az itt árult magyar vörösborokról nem derül ki semmi!
Mintha nem is lenne érdekes, hogy ide, a világ végére mit exportálnak.....
Ami az árakra vonatkozik, ezek itt a legolcsóbb borok közé számítanak.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-15 00:46   
2004-06-14 20:33, etelka:
-
Lényeges a tájegység, a szőlő/bor fajtája, a borász, az évjárat. Ezek hiányában csak tippelni lehet.
Magyar Édes Vörös Bor ( alcim:Kékfrankos) 4,73 euro
Crazy Cock Hungarian Red (alcim:Kékfrankos,Zweigelt,Merlot) 5.19 euro

Mindkettő esetén feltételezem, hogy valami olcsó "gyűjtőfogalom" lehetnek. Ilyesmit N.o-ban "Károlyi"-borként árulnak úgy fehér mint vörös változatban. (Megjegyzem, Bp-en is láttam a legolcsóobb diszkont élelmiszerüzletekben.) A pofás üveg és cimke van elhivatva elterelni a figyelmet a minőséghiányról.
Egri Cuvé (alcim:Kékfrankos,Zweigelt) 5.71 euro
Chapel Hill Kékfrankos(alcim:Kékfrankos)5,98 euro

Egyikről sem derül ki a szűkszavú leírás alapján semmi.
Egri Bikavér Egervin 6.29 euro
Egervin a volt egri állami borgazdaság mába átmenekített utóda. Általában tisztességes olcsó/középkategória.
Chateau Baglas Merlot (alcim:Merlot) 6,76 euro
Nem ismerem
Gere Anonymus (Alcim: Cabernet Sauvignon,Kékfrankos,Cabernet Franc) 15,79 euro
Gere az ország egyik ismert borásza, a Borbarát szaklap gyakran ír róla, néhány éve elnyerte "Az év borásza" címet. Hogy az ő borai közül ez pont milyen helyet foglal el, azt évjárat, stb. egyéb megnevezés nélkül megmondani nem tudom.

Az általános tapasztalat az, hogy a Ny-Eu-i vörösbor-divat miatt a M.o-i vörösek is magasabb árfekvést érnek el, mint pl. a tokaji borok. Minőségileg ez egyáltalán nem indokolt. Szerintem ezt jó tudni és kihasználni. A minőségi tokaji ugyanis még mindig olcsóbb, mint bármely középkategóriás villányi, szekszárdi. Persze ez izlés kérdése.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-14 20:33   
Azt ugye mindenki tudja, hogy Finnországban nem terem meg a szölö. Ezért itt az importált boroknak óriási választékát találjuk meg. Ma megnéztem, milyen magyar vörösborokat hoznak ide és milyen áron.Minden üveg: 0.75 l
Magyar Édes Vörös Bor ( alcim:Kékfrankos) 4,73 euro
Crazy Cock Hungarian Red (alcim:Kékfrankos,Zweigelt,Merlot) 5.19 euro
Egri Cuvér (alcim:Kékfrankos,Zweigelt) 5.71 euro
Chapel Hill Kékfrankos(alcim:Kékfrankos)5,98 euro
Egri Bikavér Egervin 6.29 euro
Chateau Baglas Merlot (alcim:Merlot) 6,76 euro
Gere Anonymus (Alcim: Cabernet Sauvignon,Kékfrankos,Cabernet Franc) 15,79 euro
Örülnék ha borszakértök hozzászólnának ! szerintem ide nem hoznak be jó, minöségü magyar borokat.
Ezért sajnos, ha vendégeim jönnek én chilei bort szoktam kínálni amit nagy szégyennek tartok

ancsiestorzsUK  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-04 09:59   
Te hol elsz, ugy ertem ha Finnben akkor hol ? Mit csinlasz ott ?

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-11 21:24   
2003-07-11 09:46, TA:

En taida tulla mutta hyvää matkaa

TA  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-11 09:46   
2003-07-10 18:41, etelka:
-
Hyvää matkaa Teille molemmille maapallon ympäri! Milloin olette lähdössä?

-
Ensi sunnuntaina.Tuleetko mukaan?:-))

Ugrás a ( 1 | 2 | 3 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó