2018. december 17. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Finnország >> Magyarok Finnországban
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 következő lap )
 Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-10 23:04   
2003-07-10 20:38, Calyx:
-
2003-07-10 18:41, etelka:
-
Etelka láttad ?:
Kala nimeltä Wanda

Nem láttam és ennek az az oka, hogy a 15 éven aluliak nem nézhetik meg :kielletty alle 15 v
-

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-10 20:38   
-
Etelka láttad ?:
Kala nimeltä Wanda

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-10 19:09   
-
Hyvää matkaa Teille molemmille maapallon ympäri! Milloin olette lähdössä?
:)

-

Olen pahoillani! Suomen kielesi on liian monimutkaista minulle :-)

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-10 19:06   
2003-07-10 10:49, TA:
-
Kiitos hyvää!
Puhuto englantia?

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-10 18:41   
Hyvää matkaa Teille molemmille maapallon ympäri! Milloin olette lähdössä?

TA  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-10 10:49   
A fenebe,leforditottad:-))
Na nem baj,megnyertel engem egy kozos utra,ennel nagyobb nyeremenyt nem is remelhettel volna:))

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-10 10:46   
2003-07-10 09:18, TA:
-
"Terveset Espoosta vain Sinulla ja vain tanaan"

-

Üdvözlet Espoo-ból, csak Neked, csakis ma (?)

TA  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-10 09:18   
2003-07-06 12:19, Calyx:
-
Remenykedtem,hogy a finn temaban irodott oldalakon is megtalallak kedves calyx:-)
Tehat ez csak Neked: "Terveset Espoosta vain Sinulla ja vain tanaan"

Edes calyx,ha leforditottad amit irtam Neked,nyertel velem egy foldkoruli utat:-))

PS. Nem er segitseget igenybe venni!!

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-06 12:19   
Anselm Hollo, magyar szarmazasu ? (Hollo!)

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-16 20:49   
Kedves Kinga! Végig olvastam minden ide írt üzenetedet. Semmi pozitivum nincsen bennük. Csak panaszkodás, követelödzés és elégedetlenség. Sajnállak.Ha a hibát mindíg és kizárólag csak másokban keresed, ajánlom, hogy pislants a tükörbe néha. Vajon meglátod-e ott, hol van a hiba?

Gondolj arra, hogy most a küszöbön áll a Karácsony ünnepe. Az a szeretet, segítés, megértés és béke ünnepe.
Remélem, hogy a karácsonyt szeretteid körében töltöd a jól végzett munka által adott megelégedettség és öröm jegyében.

Pocsveiler Kinga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-16 09:58   
Etelka, ha csak szöget meg zsákot akarsz látni én nem akadályozlak ebben.

Az egyetlen amit sajnálok, hogy a Tanító Béla interjújával került kapcsolatba az MKTK.
Fölösleges volt mert nem tudott róla és mert egy nagyon segítőkész és önfeláldozó ember.
Költői kérdés olyasmit megjegyezni, hogy nem értem miért nem hasonlók vannak az MKTK élén…

Egyebekről később, most meghalni sincs időm.

Kellemes Ünnepet!
Kinga

gilgames  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-04 19:59   
Kedves Kinga!
Nem fogom körül írni, mert nincsen kedvem és nem is azért írtam, hogy kötekedjek, hanem hogy felhívjam egy-két olyan dologra a figyelmedet ami téves információkon alapul, vagy egyszerüen kissé rosszindulatú.
A mondat attól durva, hogy kultúra ellenes. Arról beszéltél, hogy milyen fontos a magyarság müvelödése külföldön és ugyanakkor ledöföd a képzömüvészetet, mint az a híres sárkányölö.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-03 21:01   
Örömmel konstatálom, hogy Virgoncka kibujt a zsákból. Szia Kingus!

Pocsveiler Kinga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-02 18:33   
Rettenetesen durva mondat, tényleg...
Már csak azt nem értem mitől???
Talán majd körülírod, miért rettenetesen durva, ha egy közösség nem szeretné abban kimeríteni a tevékenységét, hogy havonta megnéz egy kiállítást. Nem azt mondom, hogy képkiállítás nem kell, pusztán azt, hogy nem CSAK az kell.

A tánc és az óvoda otthont kapott az MKTK-ban az előző igazgató alatt.
Mi még nem voltunk itt, de mindenkitől ezt hallottam.
Csak hinnem kell nekik...
Ezért azt kell mondanom nem egyezik a valósággal az az állítás, hogy ilyen nem kaphat helyet hasonló intézetekben, pl az MKTK-ban, (a miniszter kérésére).

A célját a levél azért nem érte el, mert gúnyolódó volt és a "csakazért sem lesz táncház" hangulat sugárzott mindenhonnan.
És én igenis rossz néven vettem, hogy egy hasonló kérésre ilyen hangnemben reagál valaki. Nem éppen érzelmekről, de önbecsülésről van szó. Én nem hasonló hangnemben szólítottam meg. Gondolom csak jogom van véleményt formálni az emberekről, még akkor is ha az nem pozitív. Amit ezután ír, mondd valaki akaratlanul is ennek a színezetében olvasom, hallgatom.

Magyar Házat pedig nem véletlenül írtam, én ugyanis nem az MKTK-ról beszéltem, hanem egy
Magyar Házról (csak a további félreértések elkerülése végett az MKTK az Magyar Kulturális és Tudományos Központ).
Hogy ott majd mi kaphat helyet, ha egyáltalán sikerül összehozni, azt szeretném ha nem döntené el senki helyettünk.
Mindannak amit felsoroltam ott a helye.

Majd mi megpályázzuk azt a támogatást, amit az MKTK állítása szerint úgysem kap meg, mert nem tartozik a hatáskörébe ez a fajta tevékenység.

Ennyi.
Ez ellen gondolom senkinek sem lesz kifogása.

Üdv,
Kinga

gilgames  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-02 15:22   
Kingának!
"Mindezek mellett, nekünk tényleg klubhelyiségre van szükségünk és nem kiállítóteremre."

Bocsánat! Ezt a mondatot csak most vettem észre. Ez egy durva mondat!!!!!!!!

gilgames  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-02 15:19   
Kedves Kinga! Ezek szerint nem érte el célját Jelinkó Árpád levele, pedig szerintem egyértelmü volt, és függetlenül attól, hogy szetertjük-e Jelinkót vagy sem -mert ez jelen esetben nem válhat személyes problémává- hasonló véleményen vagyok vele. A Magyar ház nem arra hivatott, hogy ott a magyarok klubját alakítsuk ki, hanem hogy a Finn közönségnek egy viszonylag széles keresztemetszetet adjunk a Magyar kultúrából. Én még olyat nem hallottam, hogy más hasonló intézmények helyet adtak volna ovodának, táncháznak stb. Félelmetesnek tünik néha az elvárás és felelmetes a levél összegzése. Lemagázás. Szerintem nem ez volt a lényege a levélnek. Ilyen ügyeket nem lehet emocionális alapon végezni, vagy ha mégis, akkor abból semmi jó nem származik. A Magyar ház megtette a lépést. Nem civakodni kell, hanem gondolkozni más megoldásokon. (is) Érdekes, ez annak idején az óhazában másképpen történt. Csak külföldön tudunk igazán anyázni és igazán magyarnak érezni magunkat. Több türelmet, szeretetet és megértés kívánok mindannyiotoknak, s habár kereszténynek nem igazán tartom magamat mégis csak felhívnám figyelmeteket egy kétezer évvel ezelött született tanítás egyetlen szavára, amit sokan gajdolnak, de valahogy még senkinek sem sikerül megélnie embertársaival, közösségével kapcsolatban. Ez a varázslatos szó így hangzik. Szeretet.
A magyarságunkat, nyelvünket, kultúránkat magunkban hordozzuk, még börönd sem kell hozzá. Minden egyes ember maga a lehetöség tovább adni a fent említetteket. Ki ki a maga módján. Nem kell mindent a Magyar házra kenni. Az csak egy intézmény. Örüljünk, hogy van egyáltalán Magyar ház. Más országokban még az sincs. Üdvözlettel!

Pocsveiler Kinga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-02 15:06   
Mindezek mellett, nekünk tényleg klubhelyiségre van szükségünk és nem kiállítóteremre.
A vita kapcsán sokunknak voltak különböző ötletei a megvalósítást illetően.
Nem sikerült még elérni semmit, a sok őszi nátha és egyébb betegségek miatt nehéz minden segíteni akarót egyszerre egy fedél alatt összehozni.

A csángók előadásakor, Bóbitában, IFI-ben, azóta is folyik a vita mit és hogyan lehetne csinálni, mik azok a dolgok amin javítani kellene.

Sajnos pénzünk (közös pénzünk) az ugye nincs.
Klub, ahol találkozhatnánk azokkal az emberekkel akik az ötleteket adták szintén nincs.
Bóbitában gyerekfoglalkozás, IFI-ben vallásos tevékenység folyik, egy-két gondolatcserén kívül másra nem jut idő. Akinél van kisgyerek a családban az gondolom tudja milyen hatékonyan lehet a hasonló komolyságú dolgok részleteit megvitatni két "ne ugrálj", "ne verekedj", "me mássz oda" között, főleg most, amikor a hideg miatt még kevesebb feszültséget tudnak a lurkók levezetni a szabadban.

Mindezek tetejébe itt van az ünnepi készülődés, nagyon sokan már hazautaztak, vagy készülődnek, sok egyébb gondjuk van emellett.

Nem marad más hátra mint várni türelmesen és ismerve azokat az embereket akikre számítani lehet hasonló helyzetben dédelgetni egy "Magyar Ház" gondolatát, amihez akár minisztériumi, városi támogatást is kaphatunk.
Ott elférhet majd reményeink szerint Bóbita, Táncház, olvasósarok, az irodalmi estek (ha a Vidám Csapat igényt tart rá ) és akár "hejehuja, ereszdelahajam" is lehet.

Persze mire ez meglesz előfördulhat sokan már visszatérünk magyarlakta vidékekre, ez azonban engem személy szerint nem zavar. Az itt maradtaknak legalább lesz egy hely, amelyiket magukénak tudhatják, érezhetik.

Megérdemlik, elvégre jónéhányan közülük igen sok munkát és idejük elég nagy részét áldozzák fel ennek a közösségnek a megtartásáért.

Most azonban hagyjuk a szomorú tényeket, elvégre jön a Mikulás, pénteken mindenki sorban állhat egy kis magyar édességet rejtegető csomagért és ha jól viselkedett, esetleg szép verset szaval élvezkedhet
Addig meg reméljük nem fagy meg senki...

A további fejleményekről inkább januárban, addig lehet lesz is valamilyen fejlemény amiről érdemes beszámolni az egymásra való mutogatáson kívül...

Kinga

Pocsveiler Kinga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-02 14:31   
És akkor íme a válasz:

Kedves Kinga!

Köszönöm a levelét! Sajnálom, hogy nem volt kedve alaposabban megismerkedni
az intézet tevékenységével, ezért a korábbi lehetôség megköszönése helyett
inkább bántó élt tett a levelébe. De jártam már így a Bóbita óvodával is, amelyet egy átmeneti ideig szintén befogadtunk az intézetbe. Köszönetet nem, de apróbb átkokat onnét is kaptunk, amikor be kellett fejezni. És szid bennünket a hátunk mögött a Kodály Kórus is, mert nem gyakorolhatnak hetente
nálunk és elégedetlenek azok a tanárok, akik a magyar nyelvet oktatták nálunk korábban, valamint a gyerekek szülei is, akiknek kényelmesebb volt nálunk megvárni az óra végét. De nem boldog az albérlônk, a Finn Magyar Társaság sem, mert korlátozottabb az intézetben szervezhetô programjaik
megrendezésének lehetôsége, stb. Valamennyien nyugodtan vádolhatnak
azzal, hogy én vertem szét a szépen kialakult közösségeiket, ahogy erre Maga
is kísérletet tesz..
A Maga és minden érdeklôdô tájékoztatására mellékelem az elmúlt évi saját, illetve közremûködésünkkel megvalósult programok listáját.

Hogy ne legyek nagyon hosszú! Az új intézetben (ne feledje! ez egy
diplomáciai intézmény kultúraközvetítô feladattal és kötött munkaidôvel!) egy
drágán kialakított, reményeink szerint szép galéria fog mûködni, jó kiállításokkal. Tehát nincs olyan helyisége az intézetnek, ahol a tánctanítást meg lehetne valósítani. A Magyar Turizmus Rt. képviseletének
befogadásával, illetve a modern riasztórendszer kiépíttetésével még a
nyelvoktatási lehetôségek is korlátozottabbaká váltak. Azt nem engedem
meg, hogy a sokmilliós értékû kiállításokat mozgassák, illetve a biztonsági rendszerünket a minimálisan szükségesnél többen megismerjék. Az anyagi felelôsség ui., ahogy az eddig is volt kizárólag az enyém. Ez az oka annak, hogy nem lehet nálunk folytatni a Táncházat. Az pedig, hogy az itt élô magyarok egyik csoportjának klubbot szervezzen nem egy diplomáciai
intémény feladata. Megjegyzem: azért a Finnországi Magyarok Egyesülete még nem
tudott olyat kérni tôlünk, amiben ne próbáltunk volna segíteni.

Önök most elôször fordultak hozzám valamifajta kéréssel. Régóta rendszeres
vendégei az intézetnek, ezért azt tudhatták, hogy minden magyar kultúrát érintô kezdeményezést pozitívan közelítettünk meg. És ezt így is szeretnénk folytatni! Tehát: ha sikerül megfelelô helyet találniuk a Táncháznak azt lehetôségeink szerint a jövôben is támogatjuk. (Eddig minden év végén még Litkey Pista áldozatos tánctanári munkáját is igyekeztem szerény mértékben
anyagilag is honorálni.) Sôt, alkalmanként akár élô zenét, esetleg további tanárt, jelmezt, stb. is megpróbálunk hozzá szerezni. Amennyiben pedig az FME azt kezdeményezi, akkor a megfelelô feltételekkel az egyesület szervezhet
nálunk közösségi rendezvényeket, akár FME klubbot is.

Aki a könyvtárunkra, újságolvasónkra, a fogható magyar adások programjaira
kíváncsi azt szeretettel várjuk a nyitvatartási idôben. Utóbbit az új
helyen sikerült csekély mértékben módosítanunk. Jelenleg 10-18.00 között
fogadjuk a látogatókat.

Még valami! Ha szeretnének tôlem, tôlünk valamit javaslom nálam kezdjék a dolog elintézését. De ne felejtsék el: ez egy országosan (korábban négy, a jövôben valószínûleg csak három országban) mûködô programközvetítô iroda, diplomáciai intézmény és nem kultúrház. Nem is szabad azzá válnia! Erre az elôzô és a jelenlegi kulturális miniszter is nyomatékosan felhívta a figyelmünket.

Tisztelettel csókolom a kezét!

Jelinkó Árpád

Nos, hát én a hasonló diplomatikus "Maga" megszólításhoz nem szoktam hozzá a hasonló pozíciókat betöltő diplomáciai képviselőktől.
Az emberben akarva-akaratlanul kialakul a kép egy személyről a leveleit olvasva.

A vitát nincs kedvem folytatni, mert tényleg reménykedve fordultam az Intézethez, ahol le lettem "Magázva" olyasmiért, amit azt hiszem jogunk volt kérni legalább.

Pocsveiler Kinga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-02 14:12   
Kedves mindenki,

Azt hiszem nem kellene ezt a vitát elölről kezdeni.
Volt és nagy vihart kavart a magyar listán, az azt olvasó tagok nagyon jól tudják.

A vélemények kölcsönösen kialakultak, ezen sokat segíteni nem lehet.
A legfőbb most a tevékenységek újraszervezése.

Közzéteszem az MKTK-hoz íródott levelünket és az arra kapott választ teljes egészében.
Egy nagyon kedves finn barátnőm levelét is szívesen megosztanám veletek, de annak sajnos csak a tartalmáról tudok nagy vonalakban, olvasni nem olvastam. Márcsak azért sem mert finnül volt.
Ő volt az, aki elsőnek küldött hasonló kéréssel levelet az MKTK-hoz.
Ezután küldtünk mi az alábbit:

Tisztelt Jelinkó Árpád,

Sajnálattal vettük tudomásul, hogy a
Kulturális Központ új helyén megszûnt az egyetlen rendszeres foglalkozás, a táncház.
A mai globalizálódó világban minden nemzet próbálja megõrizni a saját kultúráját.
Nehezen érthetõ miért pont egy olyen szerves része a magyar kultúrának, mint a néptánc, szorul ki az azt támogatni hivatott intézmény kereteibõl.
A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által támogatott intézmények célkitûzései között szerepel a külföldön élõ magyarok identitástudatának és kultúrájának a megõrzése is, éppúgy mint a kultúrális
kapcsolatok kiépítése.

Idézném:
" Ezért a külföldi magyar intézethálózatban erõsíteni kell a határon túl születõ magyar kultúra ápolását és megjelenítését.
…..
A Kormány lényegesnek tekinti a kulturális diplomácia, a két- és többoldalú kulturális kapcsolatok ápolását és újak teremtését."
(http://www.nkom.hu/avilag/magyint/).

Az eddigi "táncház", véleményem szerint, mindkét törekvésnek megfelelt, figyelembe véve változatosságát és színességét.
Kapocs volt a széles körben képviselt finn társadalom, a már hosszabb ideje itt élõ és a frissen érkezett magyarok között, hogy a bolgár, francia stb. egyetemsitákat ne is említsem.
Kár volna ezt a kapcsot szétszakítani.

Kényszermegoldásként felmerült ugyan egy kizárólag tánc-helyiség keresése, de ez az odalátogatók számának nagymértékû csökkenésével járna és sok résztvevõ
nemtetszését váltotta ki.
A nem táncoló házastársak, barátok, valamint a kizárólag kapcsolatot, kellemes társaságot, barátokat keresõk nem lennének többet érdekeltek csatlakozni.

Aki az elmúlt évek során csatlakozott hozzánk péntek esténként annak alkalma volt meggyõzõdni róla, hogy már régen nem csak a táncról szól a táncház, önszervezõdõ klubbá nõtte ki magát ahol mindenki beleolvashat a folyóiratokba, könyveket kölcsönözhet ,
beszélgethet, politizálhat, elmélázhat a kiállított képek elõtt, alkalmanként megnézhet egy-egy videófilmet és végül, de nem utolsó sorban, elsajátíthat néhány tánclépést is.

Feltételezve, hogy senkinek sem áll érdekében
megosztani amúgy sem népes közösségünket, reményünket fejezzük ki, hogy a költözés okozta problémák megoldásával minden visszatérhet a megszokott kerékvágásba és folytatódhat a péntek esti klub (táncház).

Pozitív hozzáállásában bízva elõre is köszönöm a magam és a magyar közösség nevében,
Pocsveiler Kinga

Pocsveiler Lóránt
Sajgó István
Dénes Dezsõ
Dénes Emese
Cziprián Zoltán
Schreithofer Nora
Sipos Sándor
Vásárhelyi Attila
Vásárhelyi Lola
Galácz Gábor
Blum László
Kertész Levente
Horváthné Karancsi Mária
Csákány Tamás
Pusztai Réka
Sósné Kiss Katalin
Simon Csaba
Szentesi Zoltán
Fisher Rallou
Szentesi Zoltán
Veres Gabi
Veres Zoltán
Kalo Krisztina
Jelacsik Tamara
Sadojevity Zdenko

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-01 23:28   
Már napok óta várom Virgoncka és finnországi barátainak válaszát Hunor üzenetére, de nem hallok semmit. Miért nem?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-11-28 13:45   
Kedves Mindenki

Hasznosnak, es fontosnak tartom, hogy forumunkon megvitatjuk a kulfoldon elo magyarokat szorosan erinto temakat, lasd a finnorszagi Magyar Haz kapcsan. Jo az is, hogy eddig - nagyjabol - erveken nyugvo velemenyek hangzottak el.

Virgoncka, ha tudod, kerlek ertsitsd mas finnorszagi ismeroseid is, esetleg a magyar lista, stb. segitsegevel, hadd szolaljon meg mas is a tema kapcsan, es jo lenne, ha valaki bekapcsolodna a Magyar Haz reszerol is, marcsak azert is, hogy mindket fel allaspontjat megismerjuk.

Udv,

Hunor

virgoncka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-11-28 13:38   
Na a csodába...
Tudtommal nem szidtam a finnországi magyarokat, nem találom azokat a sorokat amiből ez derülne ki.
Miért kellene szidni őket???

Az a pár személy akik részéről a rugalmatlanságot tapasztalom nem szám szerint vannak sokan és nem is mondtam, hogy magyarok lennének, és főleg nem a "finnországi magyarságot" képviselik

El kellene fogadjam, hogy pusztán a megkövetelt munkának az elvégzése várható el.
Próbálkozok megszokni a gondolatot, csak nehezen megy akkor, amikor az ember olyan környezethez viszonyít amelyik szegény volt, mint a gyerekkorombeli MO és Erdély, és mindenki önzetlenül adott, tett a közösségért.

Azt sem írtam, hogy mindennel elégedetlen vagyok. Amit leírtam is nagy arányban mások kifogásai voltak. Jogosnak tartom őket, ezért írtam le.

Nagyon sok jó dolog van és nagyon sok önfeláldozó ember, akik gyerek/gyerekek mellet, tanulás mellett tesznek rengeteget a közösségért.
Méltányosnak tartanám, ha ők megkapnák az őket megillető elismerést.

Végül is igazad van, ezentúl az ő munkájukat kell méltatni a negatív hozzáállás helyett.
Ezentúl megígérehetem, hogy ezt teszem...

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-11-27 19:17   
Virgonckának azt üzenem ma, hogy ez a rovat nem arra való, hogy névvel és személyszerint pocskondiázzunk itt embereket, szidjuk a finnországi magyarokat és mindennel elégedetlenek legyünk.

virgoncka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-11-27 12:50   
Kedves gilgames,
nem kell a madarak csiripelésére hallgatnod, elmondhatnám én személyesen, hogy Jelinkó Árpád akkor ajánlotta fel az anyagi és egyébb segítséget, amikor már javában állt a bál és úgy érezte, hogy zűr van, lesz ha nem tesz valamit.
Előtte nem tudok róla, hogy felajánlott volna bármit is.

Megvan, meglesz a táncház, nem önerőből hanem kedves emberek segítségével, anyagi teher nélkül.

Engem nem érdekel ki honnan jött, az embert nézem és nem az útlevelét. Számomra még az sem fontos, hogy magyar legyen

Az emberek többsége nem dobálózott sem egyébbel, csak megpróbált elérni valamit.
El sem hinnéd hányan elégedetlenek, csak éppen nem mernek megszólalni. Ha nem haragszol meg, a neveket nem teszem közzé, de nekem elhiheted, nem kevesen vannak.

Nekem néha előbb jár a szám, mint a eszem, dolgozok rajta, hogy ne így legyen. Akit hirtelen felindultságból, oktalanul és sokszor akaratlanul sértek meg, attól elézést szoktam kérni. Ha viszont nem érzem úgy, hogy igazságtalan voltam, akkor pusztán a kényelmes életem biztosítása érdekében nem fogok megalázkodni és sunyítani.

Ha megengeded nem esek hasra attól, hogy valaki, esetünkben egy intézet igazgatója, a fizetése fejében dolgozik is a munkahelyén. Lehet, hogy ez számodra külön kitüntetést igényel, számomra megszokott.

Mint ahogyan azt sem értem, hogy a magyar intézet a programokról miért csak finnül küldd ki értesítőket és azt sem, hogy eddig miért nem lettek feltéve a listára a közérdekű információk. Ennek a minimális figyelmességnek az eléréséhez is nyílt levél, meg veszekedés meg cirkusz kellett.
Ezt a "virtust" is le kellene vetkőzni.

A gyerekeimnek pedig elhiheted, tudom mit szeretnék továbbadni. Hogy ez sikerül-e 100%-osan azt nem tudom, sőt nem is hiszem, elvégre emberek vagyunk és tévedünk.

Az viszont biztos, hogy nem a merevséget, teljes rugalmatlanságot, a magunk egekig való magasztalását, a mások akaratának és igényeinek a figyelembe NEM vételét szeretném továbbadni.
Márpedig ebből én egyelőre többet látok, tapasztalok mint az ellenkezőjéből és sajnos éppen azoktól az emberektől akiket azért FIZETNEK, hogy a közösséget szolgálják. Lehet ezzel van a baj, hogy munkaként és nem hivatásként teszik amit tesznek...
Tiszetelet a kivételnek.

Mindezek mellett (a közösségi érdek tiszteletben tartásával), azt sem akarom továbbadni a gyerekemnek, hogy a maga érdekeit mindig feladja a másokéval szemben kényelemből.
Gondolom ismered a mondást:
"A győztesek sosem adják fel. Akik feladják nem győznek."

Békés Ünnepeket,
virgoncka

gilgames  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-11-25 16:53   
Kedves! Elnézérst, ha nem leszek e levelemben finom, de ennek oka van. Ha valakiben ennyi keserüség és düh van a Magyar Kultura házával szemben az tényleg csak a rosszat látta meg. Az intézet nem táncház! Sem régebben sem az új helyen nem volt rá lehetöség. Azon a helyen, ahol a táncot ropják kiállítások vannak és e kettö összeférhetetlen. Jelinkó Árpádot sokan szídják. Legyen úgy. Minden esetre csak köszönetet lehet mondani neki az új helyért. Ideáig azt sem tudták, hogy van intézet. Aztán fontos még azt is tudni, hogy az intézen nemcsak a magyarokért van, hanem elsösorban finnekért. Az intézet nem kávézó bár sokan gondolják azt. Próbáljuk meg pozitívan nézni a dolgot és ami fontos; ne csak önmagunk személyes kielégítése legyen a cél, hanem egy nagyobb közösség szolgálata. Ha táncházat akartok, nosza rajta. Menjetek és béreljetek egy helyet. Mellesleg a madarak azt csiripelik, hogy Jelinkó Árpád felajánlotta segítségét egy új hely kereséséhez és egy esetleges anyagi segítséghez. Aztán. Szó érte a versenyzongorát. Nos aki már egyszer játszott azon a zongorán az tudja, hogy menthetetlenül hangolhatatlan volt. Nem azért lett eladva mert nem volt hely, hanem azért mert egyszerüen rossz volt. Egyébként én is hiányolom a zongorát.

A FME-hez csak annyit szeretnék hozzászólni, hogy kifejezetten sértö a klikkelés. Magyar-magyar kontra erdélyi magyar. Jól értem? Még mindig megy ez a ronda szokás. Be kellene fejezni a vagdalózást, a csukott szemmel és füllel járást az esztelen örökkön kritizálást. Mert az ami történik azért mi vagyunk a felelösek gyerekeink elött és a jövö elött.. Tegyük félre kis egonkat és próbáljuk meg a közösséget szolgálni. Az embert! Akinek meg nem tetszik, menjen zsörtölödni máshová. Épp eleget halgattam már az ilyen tipusú gondolkodást. Szabaduljatok meg ettöl a szenvedéstöl!

virgoncka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-10 12:42   
"De ismerkedj meg a ténnyel, hogy mi a feladata egy ország bármelyik külföldön, diplomáciai szolgálatot ellátó intézményének." (OMGI)
Hát az az én bajom éppen, hogy megismerkedtem.
Mindenki asszongya hogy a MKTK-nak nem ez a dolga, nem az a dolga, örüljünk, hogy ezt vagy azt megkapjuk stb.
Csakhogy manapság nem kell másodkézből kapott információra hagyatkozzunk, hanem elolvassa az ember "Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma" honlapján lévő információt.

És mit talál ott??

Idemásolom egy részét:
"Egy másik szempont, amely kiemelt figyelemben részesül a kormány programjában, a nemzet határokon kívül rekedt részének sorsa. "A határon túli magyar tudomány, irodalom és alkotóművészet évszázadokon át az európai élvonalhoz tartozott és tartozhatna ma is, ha rendelkezne azokkal a csatornákkal, amelyek a keletkező értékeket megismertetnék a külvilággal." Az új kulturális kormányzat szerint a külföldi magyar intézetek megfelelő médiumai a kulturális értékek ilyen típusú megőrzésének és felmutatásának. Ezért a külföldi magyar intézethálózatban erősíteni kell a határon túl születő magyar kultúra ápolását és megjelenítését."

Akinek kedve van lapozgathat a honlapon:
http://www.nkom.hu/avilag/magyint/

Ami a "kérést"-"követelést" illeti, szerintem is kérni kell.

Azért is fogok írni a Minisztériumba és megérdeklődni, hogyan lehet megpályázni azt a pénzt, amit ők erre szánnak.

Az nem igazságos ugyanis, hogy egy utazási iroda helyet kap az MKTK-ban (mintha nem lenne pénzük bérelni egy másik irodát), de szinte semmilyen "normális" foglalkozás nem.

Ha nem olvasnád a magyar listát, idemásolom, hogy Jelinkó Árpád saját bevallása szerint hányan elégedetlenek vele:
"És szid bennünket a hátunk mögött a Kodály
Kórus is, mert nem gyakorolhatnak hetente
nálunk és elégedetlenek azok a tanárok, akik a magyar nyelvet oktatták nálunk korábban, valamint a gyerekek szülei is, akiknek kényelmesebb volt nálunk megvárni az óra végét. De nem boldog az albérlônk, a Finn Magyar Társaság sem, mert korlátozottabb az intézetben szervezhetô programjaik megrendezésének lehetôsége, stb. Valamennyien nyugodtan vádolhatnak azzal, hogy én vertem szét a szépen kialakult
közösségeiket, ahogy erre Maga is kísérletet tesz.." (Jelinkó Árpád)

Ahogyan te is mondtad sokaknak böki sokminden a begyét, de senki nem akar a kényelmetlen szó- és levélzápor célpontjává válni.
Ha egyszer ennyi mindenre igény volna, miért nem teszünk valamit, hogy meg is kapjuk?
Nem igaz, hogy nem vagyunk elegen, mostanában egyre gyakrabban lapozgatom a svéd oldalakat és ott igenis 800 ember már sok. Tudtommal 800-nak nekünk is lennünk kéne.

Hogy nincs pénzünk??
De hát vannak ötleteink, kezünk, lábunk.
Hogy konkrét példát adjak, én a lyányom óvodájának a napokban kb. 20 jurónyi téli játékravalót hoztam össze . Nem sok, mondhatnád, de sok kicsi sokra megy.
Gondolod ezt nem tenném meg egy magyar gyerekseregért is?
Szervezhetnénk néptánc-fellépéseket finn nézőközönség előtt, szedhetnénk minimális belépti díjat. Csak ruha kellene, azt pedig lehet szerezni a Minisztériumtól (gondolom).

Ami a gyerekprogramokat illeti, én báboztam iskolás koromban, van itt is barátunk akinek van hivatalos bábos diplomája.
Nem kellene sok pénz, csak a bábokat kellene beszerezni és minden hónapban nézhetnének a gyerekek "bábszínházat". Még akár ott is lehetne egy 1 juró beléptidíjat szedni, amivel aztán újabb bábokat vehetnénk, hogy egyre változatosabb előadásunk lehessen.

Ötletem mint a tenger (az időm kevesebb), de veszem a fáradtságot és lelevelezem a dolgot a Minisztériummal, megpróbálok utánajárni a lehető legtöbb lehetőségnek.

Sokan vannak velem egy véleményen, nem kell egyedül vergődnöm, és már ötleteket is kaptam kivel kellene összefogni. Ugyanis az enyémhez hasonló gondolatokat dédelget itt már más is.

A legvégén, azért rondaságból hadd tegyek annyit hozzá, hogy a sok érdektelenség után az intézet irányából, a továbbiakban szervezett események nem az ő nevük alatt "futnak" majd

Nincs ugyanis kedvem törni magam (és másoknak sem, akikkel már beszéltem) szervezéssel, hogy aztán kunyerálhassak alamizsnáért amit vagy megkapok vagy nem, más pedig kitehesse a kirakatba a munkám eredményét.

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-09 23:06   
Virgoncka, Virgoncka, mondhatnám még ejnye-bejnye!

Nem vagy ám egyedül, akinek bizonyos dolgok bökik a begyét, de el kell gondolkodnunk kicsit. Nem hívtak ugyan, tehát "hivatlan prókátor"-ként veszem védelmembe a Kulturintézetet. Tudom, hogy nem tökéletes, legalábbis nem a mi, ittélôk szemszögébôl. De ismerkedj meg a ténnyel, hogy mi a feladata egy ország bármelyik külföldön, diplomáciai szolgálatot ellátó intézményének.Sajnos nem az, hogy az ott élö nemzetfiai igényeit szolgálják, hanem a jelenkor otthoni érdekeit. Ez nemcsak Magyarországra vonatkozik.
Az is igaz, hogy remek lenne itt is egy Magyar Ház, mint Svédországban, Kanadában, és még egy csomó helyen, hogy fix helye legyen a táncoknak, kulturális összejöveteleknek, klubnapoknak. Ehhez azonban mi kevesen vagyunk és nem is gazdagok. Nekünk jobbára a szivünk gazdag, rengeteg szeretet van benne.
Tudod, a klubnap dolog olyan, hogy évekig próbáltuk, és akik a legjobban kiabáltak érte, azok nem vették igénybe. Pedig a Kulturintézet úgy az elözö mint jelenlegi vezetöje is azzal, hogy egy valójában "diplomáciai területre", munkaidôn túl beengedett bennünket, segitôkezet nyújtott. Az FME-nek igenis közel 6-8 évig (ha öreg agyam jól emlékszik) kifogástalanul jó volt a kapcsolata az Intézettel, és ha nem is pénzbeli, de a helyiségek használatának lehetôségével sokat segített. A rendezvényeinken egyébként az uzsonna-asztalhoz is kaptunk odatennivalókat. Hadd ne soroljam, kérlek, hidd el.
Részemröl ebben a témában befejezem a mondókáimat, és át is térek másik topikra.

Nagyon jó itt-tartozkodást kivánok Nektek, kívánom, hogy vegyetek észre mindent ami szép és jó, mert rengeteg van. Szívben-lélekben meggazdagodva menjetek majd haza, és gondoljatok arra, hogy kérve sokkal többet lehet elérni, mint követelve.

Ismeretlenül is szeretettel ölellek, a mai határokon belül született és nevelkedett "magyar -magyar".

virgoncka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-07 17:52   
Kedves Etelka,
tőled pedig elnézést kell kérjek a "futrikus" levelemért.

Remélem egyszer nem lesz már sem úr sem elvtárs, megpróbál mindenki építő tagja lenni a közösségnek ahol él.

Az is jó lenne ha a hozzád hasonló, régóta itt élőkkel is találkozhatna az ember fia-lánya.
Ilyen kis közösségekben egymásra vagyunk utalva ha valamit el szeretnénk érni.
Remélem egyszer összefutunk valahol.

Üdvözlettel,
virgoncka

Ui. Engem a nagy számról (sajnos) mindehol fel lehet ismerni

virgoncka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-07 16:55   
Azt azért még meg kell írnom, hogy annyi eredménye már volt a virgonckodásnak, hogy a Magyar Kulturális és Tudományos Központ illetékesei feliratkoztak a finnországi magyarok levelezési listájára.

Azóta már szerveztek nekünk Toró Tibor résztvételével Bólyai János előadást, sőt, a kiállítások megnyitójának időpontjáról és témájáról is értesülünk újabban.

Furcsa módon eddig csak az tudott a kiállításokról aki odatévedt vagy beszélt finnül, most meg hirtelen közkincs lett.
(Az új hely megnyitóját talán valahol meghírdették, de én éppen akkor szabadságon voltam, így nem tudom kommentálni az ügyet, a különböző tárlatok megnyitójának az időpontját viszont én nem emlékszem, hogy gyakran kidobolták volna a magyar listán).

virgoncka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-07 16:09   
OMGI,
igazat kell adjak neked.
Az első levelemben a keserűség szólt belőlem, azóta konkrét lépésekre került sor a kesergés helyett. Immár az intézet térfelén a labda.

Abban is igazad van, hogy a hülyeségnek nincs nemzetisége, sem eredete. Sajnos én is ismerek hazámfiait akit jobb messze elkerülni.
Nem akartam én sem utalgatni, csak kibújt belőlem a kisördög.
Azért tettem oda a nyelvnyujtogatós pofikát is, hogy nem kell engem annyira komolyan venni.
Virgonc vagyok egy kicsit, ez van na.

Az is igaz, hogy én az ideiglenesen és csak rövid ideje itt tartózkodó fiatal párok, családok alapján nyílváníthatok véleményt, mert a többieket nem ismerem.
A többieket illetően mások az érdeklődési köreink és más az érdekeltségünk is. Én sokkal kevésbé akarom belülről megismerni a finn társadalmat (és még nem is volt időm rá) mint a huzamosabb időre berendezkedők. Nem is akarok beilleszkedni, mert vissza szeretnék menni magyarlakta vidékre, lehetőleg Erdélybe.

A táncházat illetően azóta az is tény, hogy az egyetlen, aki különböző egyesületekből tenni próbált a táncház érdekében, az éppen Tanító Béla volt.
Le az összes kalapokkal, ahogy mondani szokás.

Ezzel az a gond, hogy a város egyre kevesebb pénzből gazdálkodik, mindenféle hottentotta kulturális tevékenységet nem tud finanszírozni, a legtöbb szóbajöhető helyiség pedig a bevándorlók beilleszkedését hivatott elősegíteni.
Én úgy érzem, hogy ahhoz nekem nem sok közöm van.

Mi egyszerűen a péntek esti klubot szeretnénk átmenteni az új helyre, amelyik amint írtad, nem igazán felel meg egy Kulturális Intézettel szemben támasztott követelményeknek.

A mi problémáink ennél azért egy kicsit bonyolultabbak.
- Egyrészt senki nem akarja megérteni, hogy a Táncház már régen nem táncház, hanem az egyetlen hely, ahol heti rendszerességgel összeülhetnek az emberek.

Vannak magyar folyóiratok amit olvasgatni lehet, könyvek kölcsönözhetők, videónézés, tánctanulás, még saját együttesünk is volt (remélhetőleg van) a "Kezes", akik moldvai dalokat énekeltek és táncokat is tanítottak.
A táncház volt a bölcsője a "Vidám csapat"-nak is, akik heti rendszerességgel irodalmi esteket szerveztek a maguk szórakoztatására.

- Másrészt, a rossz beidegződésnek köszönhetően, ha valamit nem szabad, hát nem szabad, mindenki más megoldás után néz, ahelyett, hogy kiállna a jogaiért.

Ennek véget kellene vetni, a kommunista idők lejártak, belém még nem sikerült belémnevelni a meghunyszkodást, belenyugvást.
Ha egyszer valami szerepel egy Minisztérium és az általa létrehozott intézmények célkitűzései, feladatai között, akkor azt jogunk van kérni.
Hogy egyes helyeken nem elég kérni hanem követelni kell, az nem engem, hanem az illető intézményt minősíti.
(Lehet engem is, hogy milyen egy kis pofátlan mitugrász vagyok, de hát ez van.)

Azért köszönöm a mérséklést és a jókívánságokat is.

Ha sikerül visszaharcoljuk magunkat a Kulturális Központ keretein belülre, remélem megtisztelsz minket azzal, hogy meglátogatsz.

Akkor magad is meggyőződhetsz róla, hogy érdemes volt küzdeni érte és nem csak a táncház kedvéért, valamint arról is, hogy nem is vagyok én olyan harapós...

Kellemes fagyos (brrr) hetet,
vigoncka

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó