2018. december 17. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Finnország >> Magyarok Finnországban
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 )
 OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-06 19:57   
Kedves Virgoncka!

Miután ugyanazon ország levegöjét szívjuk, és engem -esetleg sajnos- túl sokan is ismernek, szeretnék néhány félreértésedre reagálni. Nem tudom, hány éve élsz itt, ezért a tévedéseidnek lehet oka az esetleges "rövid" itt-tartozkodás.

Tanító Béla bemutatkozásában meglehetôsen tényszerű volt.
A Finnországi Magyarok egyesületének megalakulását hosszas tervezés és szervezés elôzte meg. Az ötlet hangos kimondása egyik nemzeti ünnepünk alkalmáva összejött kis társaság elött történt meg. Ezután, -akiket a régi "Magyarok köre" tagjaiból tudtunk, összehivtunk, egy un. szándéknyilatkozat-tételre, majd megkezdtük a szervezést. Erdélyböl származó magyarunk akkoriban még elenyészô számban volt.
Az "Alapító okiratunk" sarkalatos pontja volt, hogy az egyesület tagja lehet bárki magyar, politikai és vallási hovatartozása nélkül!! Senkinek nem kutattuk a hátterét, miért, mikor, honnan jött, miért van itt és meddig. Mi a nyelvünket és kulturánkat megörzö egyesületet kivántunk létrehozni.
Elsô tagjaink sorában tudtuk az azóta elhunyt Rácz Pista bácsit, és még néhányat az itt élt nagy öregek közül. Ez remekül üzemelt is, mindaddig, amig - sajnos nagy csalódásomra- éppen erdélyi idekerült magyarjaink soraiból kiváltak olyanok, akik napi "piszkálódással, megjegyzésekkel, majd sértegetésekkel" megmételyezték az egész egyesületi munkát.
Pedig, komolyabb anyagi támogatás nélkül, a saját erônkbôl rendeztünk ünnepeket, jöttek játszani itt élô művészek, kis koncertjeink voltak. Máig emlékezetesen jól sikerült 1996.október 23-i ünnepi műsorunk (ahol a bóbitások kis kezdeti bukdácsolással még magyar nótákat énekeltek, jól olvasod, nem népdalokat v. gyerekdalokat!). Játszott a Takács vonósnégyes, az Akadémián tanuló néhány magyar fiatal, Rácz P.bácsi könyvéböl idézve néhány szóban visszaemlékeztünk az 56-os eseményekre, stb.

Csak Tanító Béla kitartásának köszönhetô, hogy az Egyesület még egyáltalán létezik. S hogy igazam van, kérlek, vedd a fáradtságot, és nézz utána a mappákban szereplô jegyzôkönyvekben foglaltaknak, nézd meg, mennyien aktivak még a régi tagokból.
Tudod, nekem nincs gyermekem itt az országban, mégis sok helyre odatoltam a képemet és küzdöttem az itt élö magyarok érdekeiért.
Az egész világon meg tudják szervezni a magyarok számára a nemzeti ünnepek rendezését hétvégén, amire a munkába járók is elmehetnek, -persze ha akarnak. Itt ez csak akkor volt, amikor még Hargitai nevű nagykövet működött, aztán folyamatosan a Külügy beszorított, és átszervezte az egészet. A rendszernek biztos így jobb, a sok "potyalesô"-nek tartott magyar nem tud jönni enni-inni.

A Bóbitáról pedig annyit: Sajnos a szülök és a felügyeletet elvállalók nem tudták a fegyelmet tartani, a kicsik összefirkálták a falakat, megrongálták a kiállitott és kirakott posztereket,-nemcsoda, hogy új helyet kellett az ovinak keresni. Azért politikai hovatartozástól függetlenül is el lehet várni, hogy egy diplomáciai feladatokat is ellátó helyet tiszteletben tartsanak azok, akik annak használatára engedélyt kapnak.

A táncház "megszünésével kapcsolatban" nem tudok és nem is akarok állást foglalni, mert addigra jómagam is visszaléptem az aktiv FME-tagságtól. Sajnos a mostani Kulturintézet kis hazánk elôtérbe helyezésére remek, de meg merném kérdôjelezni, hogy a tervezô tudta-e valóban, milyen funkciók ellátását kellene ott megvalósítani. Az Intézet zongoráját eladták (vagy máshová) szállították, helyette egy tologatható pianino van a folyosón, -hangverseny használatára az utcai forgalom és zaj miatt teljesen alkalmatlan a hely, a tánchoz a kôpadló kemény és sikos, -ezzel együtt szívbôl kívánom, hogy tudjátok folytatni!

Ennyit -az igazság kedvéért- muszáj volt elmondanom és remélem, hogy ha valaki erre válaszol az itteniek közül, azt sértegetéstôl és vádaskodástól mentesen meg tudja tenni.
Miután egy-kettôre ránkszakadt a tél, mindenkinek biztonságos autózást és szép téli napokat kívánok!

Capri  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-03 15:28   
Hali virgonc! (ka)
Beszéltem valakivel, akivel zt hitted, hogy találkoztál ) Nagyon szeretné ha írnál egy picit magadról. Az én e-mailomat megtalálod a profilomnál, írj egy levelet, hogy tudjak neked írdolgálni. Olyan dolog amit a falra nem akarok felírni.
All the best!

virgoncka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-03 11:53   
Először is köszönöm a linkeket caprinak, most hogy felfrissülve visszajöttem el fogom őket olvasni.

Etelka, én nem zavarodtam bele a finn politikai életbe még a magyar közösségen belül sem.
Otthon, Erdélyben kénytelen az ember politizálni, most is igyekszem otthon lenni a ottani politikai életben, ugyanis remélhetőleg nem töltök 5 évnél többet itt, Finnországban.

Ami a FME-t illeti, nem is tudtam, hogy főleg erdélyiekből áll.
Nekem úgy tűnt, hogy inkább MO-i magyarokból, többek között ez volt az oka annak, hogy feléjük se néztem

Már a Bóbitában volt egy-két rendes anyuka aki megjegyezte, hogy most már "rendes" magyar énekeket is taníthatnának, nem csak "románokat".

Azóta én egy kicsit válogatós lettem, ha valaki még itt sem tudja levetkőzni a hülyeségét azt jobb ha az ember elkerüli.
Van néhány magyarországi magyar család/egyén akivel jó baráti kapcsolatot tartunk fenn, a többiek meg hadd főjenek a saját levükben

A nagykövetségi elvtársról meg nem tudok, mert nem érdekelt. Gondolom igazad van, de nem kell beletörődni semmibe. Én már megszoktam, hogy "ellenzékként" kell leélnem az életem, bárhol vagyok.

Azt is megígérhetem, hogy ha csak az én és a barátaim munkáján múlik, nemsokára lesz péntek esti klub táncházzal összekötve a Magyar Kulturális Központban!!!

Üdv,
virgoncka

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-02 20:35   
Virgonckám! A finnországi magyarok egyesületén kívül- amit nagyrészt az Erdélyböl idetelepedett magyarok jelentenek-ebben az országban sokan vannak olyan magyarok, akik csöndben vannak, mert nem akarnak/akartak a kommunista Magyarországgal semmiféle kapcsolatot tartani. Mig ugyanaz az ember elvtársként és úrként is szolgált a magyar nagykövetségen talán jobb is, ha mi, évtizedek óta ittélök csöndben vagyunk. Reális képet az itteni magyarokról sajnos nem lehet kapni.
A finn-magyar társaság vezetöségét a politikai pártok egyensulya alapján állították össze, a vezetök legtöbbször szociáldemokraták voltak- a legnagyobb kormánypárt ebben az országban.A vezetöségi tagok között a magyar származásuak vagy egyáltalán nem voltak találhatók, vagy elenyészö kisebbséget képviseltek/nek. Az itteni szociáldemokratákat nem lehet összehasonlítani az MSZP álmaival arról, hogy ök is szociáldemokraták.
Ne haragudj,nem akarok politizálni és nem is vagyok semmilyen párt tagja, csak csöndben figyelem az itteni magyarokat közel 40 éve.A tapasztalataimat most talán jobb, ha megtartom magamnak.
Szeretettel üdvözöl:Etelka

Capri  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-29 14:18   
Kedves virgoncka!

Ime a linkek, amik valóban a skandináv magyar folyóiratokhoz vezetnek:
www.hhrf.org/magyarliget
www.hhrf.org/aghegy

üdv. Capri

Capri  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-27 11:48   
Na virgoncka!

Én is online vagyok, és nem én löttem el a dolgot, hanem tehnikai hiba. Szomorú ne légy, hiszen az elsö lépés megtörtént! Hogy Tar Károlyt idézzem: " tudnunk kell egymásról, minden más ezután következik"

virgoncka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-27 11:31   
Na mindegy...
Most nagyon szomorú vagyok

Sajnos most nekem sincs időm írni, sőt, jövő szerdáig nem is lesz (megyek Göteborg-ba szomszédot látni - sajnos munkaügyben), de aztán cseveghetünk.

Kellemes hétvégét!

Capri  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-27 00:31   
Kedves Virgoncka!
Kissé elcsesztem Nem az én honlapomat láttad, mert nekem nincs hanem Károly bátyámét!Tulajdonképpen a Magyar Liget honlapját akrtam megadni neked, ami egy folyóírat amit, ingyen és bérmentve Ö szerkeszt. Most sajna nem udok sokat írni, de holnap, jó?
üdv. Szarka András alias: Capri

virgoncka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-26 13:09   
Kedves szomszéd, nagy öröm látni, hogy valaki ide is betévedt. Igazán örültem az üzenetednek.

Hát még, amikor elolvastam a honlapodon a "Magamról" részt.

Erre mondják, hogy érik az embert meglepetések.
Sosem gondoltam volna, hogy a "Viselkedjünk" könyv írójával találom magam "szemközt" a világhálón.
Még most itt ott lapul az "otthoni" könyvespolcon, Édes (az anyukám) próbált meg, többek között, a könyv segítségével megnevelni. Tartok tőle, hogy reménytelenül , de ami van se olyan rossz azért..

Azt már nem is említem, hogy a fészerkesztősködésed idején olvastam magam is a Napsugarat két példányban (na azért nem minden betűjét ), egyet a magam szórakozására, egyet pedig az Édes hivatása miatt.

Huuhhh..
Nem is tudom mit mondhatnék.
Ugyanis annyi mindent szeretnék mondani is, meg kérdezni is, meg útbaigazítást is szeretnék és jótanácsot...
Nem is folytatom, mert összezavarom saját magam.

Kezdem talán egy dologgal, aztán hátha belemelegszünk.

Szerettem volna ma, a korlátlan lehetőségek korában, itt Finnországban is létrehozni egy oldalt, ahol ugye a nyomdai költségeket megkerülve lehet cikkeket, elbeszéléseket, ötleteket közzétenni, a helyi (de nem csak) közösség szórakoztatására.
Lehet, hogy csak a feltűnési viszketegségem szól belőlem , de olyan unalmas így

Neked milyen tapasztalataid vannak? Van erre igény? Akadtak-e a te esetedben olyanok, akik beszálltak, hozzájárultak... nem akarom ugyanis kizárólag a saját "tehetségem" (vagy inkább islányságom) fitogtatni...

Türelmetlenül várom válaszod akkor is ha nem a kérdésemre válaszolsz csak magadról mesélsz.

-virgoncka-

Capri  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-23 10:54   
Kedves virgoncka!
hogy ne légy egyedül, beköszönök hozzád jó szomszéd módjára
Svédországban élek és tagja vagyok egy szervezetnek aminek a honlapját itt találod:
http://www.somit.net/
ezen kívül egy kis kulturális magyar szigetecske Skandináviából:)
http://come.to/tar.karoly

virgoncka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-16 18:17   
És mellesleg szólni kellene a Finnországi Magyarok Egyesületének, hogy a "Hagyományos közös programok" (Táncház a Magyar Kulturális és Tudományos Központban (Litkey István), "Bóbita" a Familia klubban (Szűcs Áron és Szandra)) sorából nyugodtan kitörölheti a táncházat, amihez az "Kulturális Központnak" eddig annyi köze volt, hogy Pista kitartásának köszönhetően megtűrt a falai között, a Bóbita pedig elköltözött a Familia klubból.

virgoncka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-16 18:07   
Ritkán szeretek első lenni, főleg a panaszkodásban nem, de most valami nagyon nyomja a begyemet.

Amolyan "nem mondhatom el senkinek, elmondom hát mindenkinek".

Elolvastam a Tanító Béla élettörténetét.
Minden rendben is volna vele, egyet kivéve.

Nem tudom, miben merül ki a Bóbita esetében a "támogatás fogalma". Lehet velem van a baj, de én ha támogatok valakit, akkor azt nem ebrudalom ki a "Helsinki Magyar Kulturális és Tudományos Központ"-ból. Persze nem Tanító Béla volt az, aki kiebrudalta, de hát azért mégis-mégis. Minek szépíteni a dolgokat?

Szerencsére Finnország családbarát, így a Bóbita meghúzhatta magát a "Familia klub"-ban, majd újabban egy városi játszóházban. Mindegy, nekem talán jobb így, mert a játszóházhoz játszótér is tartozik, de az a gyanúm, hogy az illető intézményt nem a segítőkészség és jóakarás vezérelte.

A gyanúm alapos oka pedig az, hogy most egy újabb önszerveződő program került lapátra, éspedig a magyar táncház.
Igen, ez a legfrissebb hír Helsink tájékán, a "Helsinki Magyar Kulturális és Tudományos Központ" nem tűri meg a falai között (mellesleg az új falai között, mert egy mutatósabb helyre költözött) a magyar néptáncot.
Azt a foglalkozást, ahol télen péntek esténként 20-30 ember is megfordult, magyarok, finnek, finnországi roma lány, franciák, még rendszeres Helsinkiben tartózkodó bolgár táncosa is volt a Pista vezette csoportnak.

Mellesleg az egyetlen VOLT rendszeres foglalkozás, amit a fentebb említett központ szervez. (Aki nem hiszi járjon utána: http://www.unkarinkulttuuri.fi/finnul/index.htm.)

Szép kellemes délutánt mindenkinek és remélem az a magyar kultórá iránti szeretet nem fog a továbbiakban ilyen méreteket ölteni errefelé.

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-06-14 19:46   
Ahogyan látjuk azt. Szokások, életmód, hétköznapok, ünnepek, minden, ami itt van.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó