2017. november 20. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Honvágy?
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 következő lap )
 picassojr  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-07-20 12:11   
Nem, nem csak a nyelvünk.
Van kulturánk, amit ugy néz ki nekünk kell megörizni, akik eljöttünk, mert akik otthon vannak azok már elfelejtették.
Viszont a honvágy az csak egy lelki vasfüggöny, amit a kommunisták találtak ki, ugyanis itt nem létezik.
Az angolszász országok, de az összes nyugat-europai ország lakoi ugy vándorolnak Angliábol Dél-Afrikába, onnan meg Ausztráliába, mint ahogy Magyarországon a szomszéd városba.

Bizonyára megvannak ennek a feudális gyökrei, a röghöz kötöttség, de ez már történelem, amiröl nem tudok sokat.

Newbie vagyok ugyan, de karácsonykor voltam otthon utoljára és rosszul esett látni az emberek nyüglödését, irigységét és rosszindulatát. Nem pénzröl beszélek.

Én ott vagyok otthon, ahol nem nyuznak meg, hagynak élni, és ahol az emberek rám mosolyognak napközben.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-02 04:43   
Kedves almadár, na és mitől német a német, és mitől amerikai az amerikai?
Ha többet akarsz tudni a témáról, kérünk, ne csak az említett cikket olvasd el, hanem a topik többi írásait is.

almadár  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-01 18:30   
Üdv Fredi
Köszönöm szépen. Nagyon tanulságos volt.
Akkor mindössze a nyelv lenne az, amitől magyarok vagyunk?
Remélem jól értettem.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-01 17:10   
Kedves Almadar,
olvasd ezt: http://www.magyaronline.net/cikk.php?id=116

almadár  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-01 16:53   
Üdv
én már jó ideje nem élek Magyarországon és olvastam az előző kommenteket. Én tudom magamról, hogy magyar vagyok, de azóta is azon gondolkodok ugyan mitől? Mitől magyar valaki és mitől nem? Van valakinek ötlete?
Minden kommentért ezer hála!!!

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-29 20:00   
"Hazátlan" egy nagyon jó kifejezés. Így mondhatnám magamról is, annak ellenére, hogy jól beilleszkedtem a társadalomba és mondom, hogy honvágyam nincs, nem is volt soha. Igazad van Fredi

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-29 19:26   
Én azt szoktam mondani, hogy függetlenül attól, hogy most pont hol élek, hazátlan vagyok. Gondolom a magukat világpolgároknak nevezők ugyanezt érzik, csak a világpolgár jobban hangzik.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-29 18:45   
Szerintem sincs világpolgár. Csak olyanok léteznek, akik ezt időről-időre szeretnék.

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-29 17:38   
Talan a sajat velemenyeddel indits es akkor gyorsabban jon ra mas velemenye is....

Missmoles  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-29 09:42   
Egy 2002-es beiráson gondolkodom....van benne valami, vagy???
"Soha nem tudod az idegen ország szokásait felvenni, és igen visszataszító leszel, ha ezt erölteted, mert ez mindenkinek feltünik. Gyökértelen leszel, hiszen elveszíted a talajt a lábad alól. Ismerek egy-két ilyen embert, igaz ezek '56-ban mentek ki, és nem tudták, hogy valaha is hazamehetnek-e. Már egyetlen nyelvet sem tudnak rendesen, a gyerekeik magyarul nem is hallottak még semmit. Meghasonlott az ilyen, állandóan keresi a helyét. Szerintem nincs is olyan, hogy világpolgár. Ez csak egy smafu."

Érdekel a véleményetek!!!
ûdv

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-29 09:06   
2008-04-29 07:24, szitya:

Am ha otthon vagyunk, 2-3 nap mulva jolesik visszajönni, szoval nem igazan tartom normalisnak ezt.

Szerintem teljesen normális, sokan vagyunk igy ezzel, ez az "itthonról haza" szindróma, és annak a jele, hogy ott, ahol most élsz, otthonra találtál, jól érzed már magad. Én 31 éve élek külföldön, két különböző országban, és állitom, hogy három országgal is ugyanigy működik: itthon-otthon-amotthon.

szitya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-29 07:24   
Sziasztok!

Én nagyon friss vagyok az ügyben, lassan 2 éve költöztem ki Schaffhausenbe gyermekeimmel, mert parom itt dolgozik. Az elsö idöben olyan, mint honvagy, eszembe sem jutott, valoszinüleg az ujdonsag varazsa miatt, most azonban többször törnek ram emlékek, bizonyos helyek, vagy csak egyszerüen eszembe jut hogy most készül a szomszéd munkaba, és elötte kb felorat melegiti a kocsijat (diesel), a masik hozza a kutyat, stb. Valojaban azt hittem ez az érzés az elején jelentkezik, persze ez is relativ, hiszen én még tényleg az elején tartok, de nem sokkal inkabb érzem most a nem is tudom pontosan mit, honvagyat, vagy csak pusztan vagyakozast. Am ha otthon vagyunk, 2-3 nap mulva jolesik visszajönni, szoval nem igazan tartom normalisnak ezt. A sracok mondhatom jol beilleszkedtek, de aki valaha jart Ch-ban, tudja, hogy sokat kell hallgatnia a te csak egy Ausländer vagy, sajnos a gyerekek is, de naluk mintha hamarabb csitulna ez! Ami a magyar izeket illeti, fözök természetesen, de nem illuziobol, amihez eddig szigoruan ragaszkodtam, mara tudom, massal is potolhato, vagy helyettesithetö. Ami a legrosszabb, a kapcsolatok hianya, ez nekem elviselhetetlen, otthon rendezvényszervezö voltam, gondolom igy nem kell tovabb mondanom. Probalok megmaradni, de nem tudom mikor mulnak el ezek a rossz éjszakak?

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-24 20:28   
2008-04-24 18:18, Pompéry Berlin:
-
már csak volt! de továbbra is az olasz nagykerbe járok vásárolni, viszont ott rohadt drága a kávé! Szóval: kiszálltam belöle, nem tudtam az original tulajjal a bérleti dijról megegyezni,eleinte minden szép és jó volt, de mikor a tényleges szerzödés aláírására került volna a sor egy olyan nevetséges összeget akart amit én nem akartam akceptálni,szó szót követett és rengeteg igéretet, én közben kaptam egy cégtöl egy nagyon jó állás ajánlatot, döntenem kellett, és utálom ha valaki el akar nyomni vagy fenyeget is bármivel, és úgy döntöttem, hogy inkább tovább adom másnak... De az étterem müködik tovább az én erdeti konceptemmel és elég jó forgalommal: Prenzlau szívében, Raumerstr.38 Pasta e Basta! a neve. aztán azóta már megint állás interviewra megyek kedden nem tudok ellenállni, mert az Audiról van szó! zajlik az élet, mint mindig, nálam elég káoszosan,de Judit azért igazán összefuthatnánk már egy "jó" kávéra!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-24 18:18   
2008-04-24 13:06, melindalaczay:
-
Apropó kávé: Melinda, neked nem olasz éttermed van? Akkor miért gond itt a kávé?

Mellesleg add meg mégegyszer a nevét, címét, mert elfelejtettem, viszont kedvem támadt kipróbálni. Ugyanis gyakran járok a FT Friedrichshainban, illetve hétfőnként amúgy is a környéken. És hogy ne legyen reklám-ize, a legjobb lenne provátim.

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-24 13:06   
2008-04-23 21:10, Pompéry Berlin:

A kávéval kapcsolatban: Emlékszem gyerekkoromban (80´as évek) a legföbb kincs amit a szüleim nyugati nyaralás után haza hoztak a Milka csoki és mosóporon kívül az a Kávé volt! Mert akkoriban szerintük pocsék volt a magyar kávé. Most mikor a szüleim jönnek hozzám látogatóba alap, hogy magyar csokit, és olasz vagy bécsi kávét kötelezö hozniuk Más a pörkölése, a német kávétól nekem fáj a gyomrom Akkor inkább teázom, de abból is csak liptont, amit a lengyel boltban lehet kapni végre!
A Német kávézás nekem is az agyamra megy, nem bírom a híg lötyöt meginni, pedig már 7 éve próbálkozom vele , a mukahelyemre is már vettem egy igazi kotyogós kávéfözöt,(török kollegáim legynagyobb örömére) német kollegáim pedig szemet hunynak felette.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-24 11:03   
2008-04-24 09:16, bobo.2006:
-
Nem. Ez a történet a megfigyelési intervallum előtti időre esett.

Nem tartozik a témához, de végül elvette. Legnagyobb megdöbbenésemre nem a srác költözött Debrecenbe, hanem a lány jött a Dessau közeli faluba. A családi parasztgazdaságot, ill az abból magántulajdonként megmaradt óriási házat-udvart-gazdasági épületeket, valamint a családi infrastruktúrát látván megértettem a fiút.

A lányt kevésbé. Különösen, amikor megláttam a magyar útlevelében az NDK hatóságok pecsétjét, miszerint az utilapu tulajdonosa az NDK-t csak Magyarországra történő utazás céljából hagyhatja el!!! Akkor, amikor M.o-ról ú.n. túrista útlevéllel bárki bárhova utazhatott, ha volt rá pénze. Ez az emberi, valamint nemzetközi jogt többszörösen sértő tény számomra indok lett volna az azonnali visszatérésre. Ezt különben minden odaköltözött magyarnak bepecsételték. De nem mindenki ilyen rezolút és politikai érzékeny.

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-24 09:16   
2008-04-23 21:10, Pompéry Berlin:

Es nem talaltal errol a kaves szerelemrol feljegyzest semmit ?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-23 21:10   
2008-04-23 18:21, bobo.2006:
-
Igen, bobo, és már meg is örökítettem 3 részletben. Lásd a publicisztika rovatban, illetve a blogomban:
http://pomperyberlin.nolblog.hu/

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-23 18:21   
Kedves Judit! Voltal mar megnezni a Stasi aktadat?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-21 17:10   
Kávé-preferenciák
avagy
Kinek-kinek a maga honvágya

A 80-as évek elején lehetett, hogy a Berlin-Budapest repülőjáraton szimpatikus fiatalember ült mellettem és elmélyülten olvasta Móricz már nem emlékszem melyik regényét német fordításban. Beszédbe elegyedtünk. Megtudtam, hogy fergetegesen szerelmes egy debreceni lányba, aki viszontszereti. A család is szimpatikus, befogadták, ahogyan az övéi is a lányt. Mégis nagyon tépelődik, hogy mit tegyen: elvegye-e vagy sem. ...

Tovább a publicisztikában, illetve alább
http://pomperyberlin.nolblog.hu/?post_id=37042

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-12 14:29   
A honvágyról Földes Jolán irt egy nagyon jó könyvet. A halászó macska utcája. Olvassátok el!!!

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-12 13:31   
2008-04-08 10:25, cresta:
-
megleptél beírásoddal. Mert nekem a legtöbb barátom itt milánói olasz és mind udvarias.
bár beírásod után megkérdeztem öket és mondták, hogy igazad van! Milánóban a legarogánsabbak az olaszok, ez volt rá a válasz, rettentöen ego centrikusak, csak a karrier számít és semmi, senki más nem.

De én sok közös vonást találtam itteni olasz barátaim gondolkodásában és az enyémben,és honvágy terén is megegyezik a véleményünk.
Mondok rá egy példát a honvágyra,hogy ez az lenne? Hmm Nekem ebben a pillanatban az volt!

Tavaly nyáron Rómában töltöttem pár napot, olasz barátommal aki szinén itt él már 7 éve Berlinben, döglesztö meleg volt, már este felé járt mégis étvágyunk nem sok volt,sétáltunk a Tevere mellett és akkor megcsapott egy illat bennünket: barack illat volt! Az az igazi, pont olyan mint otthon, olyan illatos volt! Azonnal vissza léptünk két lépést, hogy mégegyszer érezzük az illatot.(Itt Németországban akárhányszor elmegyek egy zöldéges bolt elött, nem érzek semmilyen illatot, nem úgy mint otthon) Nekem az egész gyerekkorom, a szombati piacozás benne volt ebben a barack illatban. Én is elbögtem magamat mint Huba az étteremben...Aztán a néni, a zöldséges néni beinvitált minket a boltba, megmosott két barackot és becsomagolta egy papirzacskóba. Nem is tudom leírni nektek milyen érzés volt megenni ezt a barackot, ahogy fröcsögött,végre egy lédús barack ami édes! pont úgy mint otthon. De ugyanígy faltam az olasz paradicsomot is kilószámra, Rómában.

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-11 09:33   
2008-04-11 08:51, Fredi:

-

Külön szerencse, hogy annak a gyereknek nem az alkohol iránt támadt "honvágya"

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-11 08:51   
Zsuzsa gratulálok az elnevezéshez, nagyon találó. Ennek az indukált honvágynak ismerem egy másik formáját is. Egy 13 éves kislány, akinek az apja egy román alkoholista volt és korán meghalt állandóan Romániáról álmodozik. Itt nem lehet szó arról amit Te írtál, hiszen anyja német és soha nem tett dicsérő megjegyzéseket sem az apa, sem pedig Románia irányába. Itt gondolom, hogy a hiányzó apa elmosodó emléke idealizálva lesz és ez kelt vágyat az apa országa iránt.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-11 08:11   
Beszélhetünk még az "indukált honvágyról". Az elnevezés tőlem származik, egy baráti családnál figyeltem meg. A szülők afrikaiak, Bukarestben telepedtek le vagy 15 évvel ezelőtt, azóta sose jártak Afrikában. Van egy hétéves kislányuk, akinek annyit meséltek Afrikáról, szuperlativuszokban, hogy a kislánynak honvágya lett, folyvást csak Afrikáról mesél, mint aki haza vágyik.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-10 22:40   
Az én tapasztalatom az, hogy a nosztalgia és a honvágy két különféle pár csizma.

Bizonyára mindannyiunkat gyötört ideig-óráig a honvágy, egyeseknél elmúlt, mások nem bírták ki, hazamentek.

A magyar étteremben sírvafakadás (ill. a szilveszeti himnuszozás) és más ilyen helyezetek az én szememben nosztalgia és nem honvágy. Nekem is voltak ilyen rohamaim és biztosan másoknak is. Meg még ezután is lesznek.

A honvágy annyira kínzó érzés (és biztosan mindannyian átestünk rajta hosszabb-rövidebb idöszakokon át), hogy egy honvágyból kigyógyult "veterán" nehezen érti meg, miért is siránkozik a frissen külföldre szakadt emberke.

A prognózis emberenként és - amint Huba is írta alább - a helyzetböl eredöen alakul ki. Van, aki kigyógyul idövel, van, aki mindig szenvedni fog a honvágytól. És mindkettönek megvan a létjogosultsága, mint szubjektív érzésnek.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-10 19:13   
Furcsa a honvágy szó értelme és jelentése. A beírások után mindenki másként érzi és írja érzéseit a honvágyhoz, ùgy vélem, hogy a honvágy az, amihez hozzászoktunk és az új (ország) helyen alkalmazkodási nehézségeink vanak.

Mindig mondtam, hogy nekem sohasem volt honvágyan, mert sohasem akartam visszamenni oda, ahonnét egyszer elmentam, továbbmentem, mindig elöre néztem és próbáltam beilleszkedni a környezetbe. Szándékosan nem írtam pontosan hova, milyen országba nincs honvágyam.

MON-társunk Huba véleménye közel van az én "honvágy" kifejezés értelméhez, Huba írta, hogy fontosak a körülmények, amelyekböl valaki a megszokott környezetet elhagyta és tovább ment máshová (menekült).

Magamról még annyit, hogy sohasem volt honvágyam, mert sohasem akartam visszafelé menni. A németek barátságosan befogadtak, munkát találtam, késöbb ösztöndíjat kaptam, be tudtam illeszkedni a társadalomba.

Késöbb egy más országba kerültem, családot alapítottam, ott is a társadalom barátságosan befogadott és érvényesülni tudtam. Jelenleg nyugdíjas vagyok 35 éves munkaviszony után, de a rendszerváltás után évnként látogatok Mo-ra, régi hazámra.

ps valamit duplán irok, de nem javítgatom tovább írásomat, írtam, amit írtam.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-10 15:53   
2008-04-08 10:25, cresta:

"...Az autosok vagy tenyleg nem latnak engem (a piros kabatomban), vagy ugy tesznek, mintha nem latnanak..."

Sarga kabat kell.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-10 15:38   
Szóval olyasmit, mint pl.:
"Két Forint a forró lángos, bajnok lett a Ferencváros"?

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-10 15:03   
Az en pszihomokusi praxisombol:) a honvagy az az erzes, amikor olyasmit szeretnel, amit mar magyarban sem talalsz meg garantaltan...

Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó