2018. január 16. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Kultúra >> Új könyvek
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 következő lap )
 Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-10 10:03   
2005-01-10 04:04, Lia:

Csíkszentmihályi könyve a tökéletes élmény pszichológiájáról egy nagyszerű írás. Ráadásul olyan nyelven íródott, ami a pszichológia tudományában nem igen járatos olvasó ízlését is kielégíti. Ez nem jelenti azt, hogy ne lenne csemege a szakember számára.
A könyv olvasásakor, mindenki talál példát a saját életéből a flow folyamatának megértéséhez.
Hogy kicsit visszakanyarodjak a művészetekhez, remek alkotás is csak ilyen "belső áramlás" hatása alatt születhet. Ilyenkor a művész teljesen azonosul azzal a fantáziavilággal, amit belül lát, hall, szabályosan sodródik vele vagy benne, megszünik a külvilág és teret kap az a kényszer, amit a művész ilyenkor érez, mégpedig az, hogy tehetségével nyomát hagyja valamilyen alkotásban, amit ilyen állapotban átél. Ettől zseni, mert képes leírni, lefesteni, megzenésíteni ... a psziché folyamatait, míg egyszerű földi halandó maximum csak érzékelni tudja, de kiadni magából már nem.

Ahogy Györgyi írta lentebb, már megjelent magyarul a Flow és több kiadást is megélt.
A könyvnek egyébként van egy második része is: Sport és az optimális élmény.
Azt is ismeritek?

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-10 07:07   
2005-01-10 04:04, Lia:
-
Csikszentmihalyi könyve a FLOW, Az aramlat cimen jelent meg az Akademiai Kiado gondozasaban Budapesten 1997-ben (ISBN 963 05 77770 4)
A Flow folyast, aramlast, lebegest jelentett a könyv 1990-es megjeleneseig.Azota mar egy pszichologiai fogalmat jelölö tudomanyos kategoria is, es egyben olyan szakkifefezes, amely egyre inkabb a müvelt köznyelv reszeve valik.

Törölt Nicknév  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-10 04:04   
2005-01-05 22:04, Zuloaga:
-
mondom én, melyek "normális" ÉS "nem normális"

Kedves PomperiBerlin, a Van Gogh konyvet megprobalom beszerezni, koszonom a hirt!

Gondolatok az IQ-rol, a zsenialitasrol, a normalisrol, es az alkotasrol:

Az intelligencia tesztek kognitiv intelligenciat mernek, a muveszi zsenialitashoz nem sok kozuk van (Binet, Wechsler, KABC-II stb). Eredetileg az iskolai siker elorejelzese volt a cel. Ma, az iskolapszichologia mellett az intelligencia tesztek a felnott diagnosztizalas alapelemei, kulonosen a kognitiv- es a neuropszichologia teruletein.
Pont azert mert a jelenleg hasznalatos intelligencia tesztek a “masfajta intelligenciat” nem merik, Gardner megalkotta a tobb fele intelligencia elmeletet (Theory of multiple intelligence) ami a kovetkezo teruletekre vetiti ki az intelligencia fogalmat:
• Logika
• Terbeli intelligencia
• Testkultura
• Interpersonalis (emberek kozotti)
• Intrapersonalis (sajat magunk megertese)
• Kornyezeti
• Spiritualis (a nem fizikai valosaggal kapcsolatos erzek, keszseg kepesseg; peldaul muveszet felfogasa)
Gardner otlete remek, az elmeletenek hatranya, hogy a mai napig merhetetlen maradt.

A normalis, (a norma), a statisztikabol szarmazoan nagyjabol annak a harang alaku gorbenek a kozepe es a kozep kornyeke lefele es folfele, ahol az emberiseg nagytobbsege elhelyezkedne ha a pontoznank az IQ teszten avagy barmi mas teruleten. Az atlag, es az atlag koruli, hetkoznapi nyelven. A harang ket vege altalaban ket egyseggel alatta avagy folotte a normanak logikusan norma alatti avagy folotti lesz.

Ez a szaraz eszmefuttatasom valoszinuleg elvesz a muveszet es a pszichologia miszteriumabol, mar ami a zsenialitast, a normalisat es az IQ szamot illeti. Az alkotas, es a kreativitas folyamataval, pillanataval, es megismeresevel a pszichologianak tobb aga foglalkozik. Tegnap hallottam Csikszentmihalyi Mihaly eloadasat a “Flow” elmeleterol. Nem tudom hogy forditottak magyarra. (Aradas??). Mindenkinek ajanlom a konyveit. A neuropszichologia, az alkoto allapotban keletkezo agyhullamokat azonositotta EEG es EQG-vel (ezek olyan eszkozok amikkel kivulrol merik az agy altal kibocsatott hullamokat; fajtajukat, erosseguket es hogy az agy melyik teruletrol szarmaznak.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-06 20:16   
-
A zseni nem automaikusan idegbeteg - mondod. Egyetértek. Ilyen értelemben - folytatod - V. G. zseni volt már normális korában is. De "normális" korában is éltek benne az elmebaját megalapozó gének - mondom én, melyek "normális" ÉS "nem normális" életében is pozitívan befolyásolták zsenialitásának alakulását olyan értelemben, hogy kincseket volt képes alkotni szinek logikus jeleit fogva akár az éterbol is...

Hat igen, meg kellene hatarozni a "normalis" szo jelenteset. De azt sem mondhatjuk, hogy a normalis ellentete az idegbetegnek, mert az idegbetegseg klinikai allapot, mig valaki lehet "egeszseges" de a viselkedese, szokasai - es ha mar zsenikrol van szo - kepessegei elternek a normalistol, azaz altalanosan elfogadotttol.

Meg a zsenialitas meghatarozasa sem konnyu, mert alapvetoen az IQ teszt-el mert intelligencia alapjan sorolnak be (vagy nem) valakit ebbe a kategoriaba, az meg 130 feletti eredmenynel egyszeruen szuperintelligensnek titulal valakit, amit tulajdonkeppen zseninek is nevezhetnenk. HA nem lennenek olyan sokan, akik elerik ezt a szintet, es olyan kevesen, akik 3 evesen zenet tudnak komponalni. Tehat tulajdonkeppen csak azok tudjak realisztikusan megitelni, hogy valaki zseni-e, akik olyan magas szinten muvelnek valamit, hogy megallapithatjak, hogy valaki meg naluk is okosabb.

Es hozzateszem, hogy ha 30-nal nagyobb IQ kulonbsegnel mar a kommunikacio is nehez ket ember kozott, akkor egy "normalis" de muveszethez nem erto ember meg sem tudja jo lelkiismerettel allapitani, hogy egy festomuvesz ert-e a szakmajahoz vagy nem. Tehat azokra kell hagyatkoznia, akik szakertok azon a teruleten. Es megis erdekes, hogy mindenki elfogadja, hogy Beethoven vagy Mozart zseni volt, holott nemhogy hangszeren nem tud jatszani az emberek tobbsege, de fel sem ismerne egy dallamot egyik muvesztol sem.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-06 00:31   
-
Nagyon érdekes a cikk. Czeizelt nagyon izgathatja genetikai szempontból az irodalom, mert már évek óta foglalkozik vele. Olvastam tőle egy könyvet a Karinthy családról. Persze, az Ördöggörcs után nem nagy szám, de akkor (kb. 10 éve) hallatlanul lekötött.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-05 22:04   
2005-01-05 18:59, Pompéry Berlin:

Szerintem a zsenialitásban és annak ilyen-olyan pszichére kiható következményeiben az is elemezendő, hogy az illető milyen szakterületen zseni. Úgy gondolom ugyanis, hogy a művész zsenik lelke sokkal jobban érzékenyebb a világra és annak történéseire, mint pl. egy számítógépes vírusokat gyártó elméjé. (Hiába a negatívum, az is zsenialitás, ha tönkre tud tenni valaki több millió számítógépet.) Az érzékenységből eredően szinte biztos vagyok benne, hogy a művészhajlamúak között sokkal több a mentális beteg, mint mondjuk a reáltudományok zseniei között.
Lehet, nagyon butának fogsz vélni megjegyzésemért, de V.G elmebaja ott lappangott génjeiben, ahogy Maupassané vagy itt egy link, hogy ne soroljam a "kulturális" magyar zseniket:
http://www.argus.hu/2002_05/ta_vermes.html
Egy mentális betegségre utaló gén az érzékenység segítségével olyan útra képes terelni művészlelket, ahol teret nyújt az alkotás gyakran felsőfokú gyönyörének kivitelezésére akár az illető fizikai és/vagy pszichikai leépülésének árán is.
A zseni nem automaikusan idegbeteg - mondod. Egyetértek. Ilyen értelemben - folytatod - V. G. zseni volt már normális korában is.
De "normális" korában is éltek benne az elmebaját megalapozó gének - mondom én, melyek "normális" ÉS "nem normális" életében is pozitívan befolyásolták zsenialitásának alakulását olyan értelemben, hogy kincseket volt képes alkotni szinek logikus jeleit fogva akár az éterből is...

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-05 18:59   
2005-01-05 17:27, Zuloaga:
-
... nem nagyon értem: "Van Gogh, a normális zseni." ...
-
A zseni nem normális olyan értelemben, hogy nem általános. De a zseni nem automatikusan idegbeteg. Vagyis ideggyógyászatilag normális. Ilyen értelemben V.G. zseni volt már normális korában is. Az elmebaj késöbb kerítette hatalmába. Minél jobban elborult, annál termékenyebb lett. A legtöbb képet halála évében festette. A zsenialitás idegbetegen is maradt, ill. ennek alakullását mutatja be az elmeszakértö a képek segitségével.

A szerzötöl néhány éve hallottam különben egy szenzációsan érdekes elöadást gerontológiai pszichés problémákról, ill. ezek ábrázolásáról a festészetben. (Dürer anyjának portréja és mások.)

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-05 17:27   
2005-01-04 12:25, Pompéry Berlin:

Kösz Judit az ajánlást, rendkívül felizgatott ez a Van Gogh patográfia. Több cikket olvastam már róla, mármint Van Goghról, jó lesz most egy ilyen úgymond összefoglalás.
A recenzióban azonban nem nagyon értem: "Van Gogh, a normális zseni." Nyílván a könyv majd felvilágosít, mert eddig azt hittem, hogy a zsenialitás merőben eltér a normáltól ...

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-04 22:59   
Nem új könyv, csak nekem, hisz karácsonyra kaptam. Viszonylag új azonban az irodalmi Nobel díj.
Elfriede Jelinek "Zongorista" (Die Klavierspielerin) - regény

A mindent a halálig irányítani és uralni akaró mama aprólékos és szünni nem akaró ambícióval kiöli a mégsem eléggé tehetséges zongorista lányából az önállóság maradék szikráját is, aki a tökéletesség tudatában nő fel, de ösztönös félelemből megmérettetési igény nélkül. Automatikusan örökös vesztes és boldogtalan. Boldog, ha végre valaki neki van kiszolgáltatva, egyetlen öröme mások megalázása, a káröröm, a másik kínzása. Szenvedés ennyi szenvedést olvasni, de pszichológiailag hallatlanul érdekes.

Gonoszság töményen, miközben igaz az a közmondás, hogy a pokolba vezető út jóindulattal van kikövezve.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-04 12:25   
A LÉLEK-TEST GYÓGYÍTÓINAK VALLOMÁSAI
MIT HAGYOK ÖRÖKÜL A XXI. SZÁZADNAK?

A 2004-es év egyik könyvszenzációja a VAN GOGH PATOGRÁFIÁJA című kötet. A mű szerzői: Dr. Simkó Alfréd pszichiáter és Dr. Tátrai Vilmos művészettörténész, a Budapesti Szépművészeti Múzeum igazgatója.

A tragikus sorsú, s jobbára csak a halála után megbecsült művész 37 éves korában önkezével vetett véget életének. (Előtte öncsonkításként levágta egyik fülét.) Halálával több nyitott kérdést hagyott maga után, melyek mindmáig foglalkoztatják az orvosokat, pszichiátereket és művészettörténészeket. Újszerű megválaszolásukra tesznek kísérletet a kötet szerzői. A gyönyörű színes reprodukciókkal kiadott kötetröl többet:
http://www.arukereso.hu/xProduct~96859
Egy recenzió: http://www.indexkelet.hu/nyomtato.php?cikk=14863

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-04 08:53   
2005-01-02 06:23, Ludvika:
-
:-?
Sajnalom, hogy nem adhattam valaszt az utanam beirok kerdeseire. Vagyis adtam, de kimoderaltak azt.
Igy most kimoderaltam innen onmagamat. Nem mintha nem lenne igaz, de igy mar nem fair play!

Igy igaz, ez nem uj konyvek kapcsan van, nem is kapcsolodik hasonlo temakhoz - tagok kozotti maganugy, vitas kerdes, aminek megbeszelese a MON Foruman nem kivanatos, es nem is lehetseges. Privatban viszont varom a felek magyarazatat, mihamarabb.

Hunor

Törölt Nicknév  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-04 05:35   
Honnan jott ez az 554 dollar? Nem 5 dollar 54 cent? Esetleg 55 dollar 40 cent Lia

gyongyos_NZ  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-04 03:30   
Kedves,
azért az érdekelne, hogy egy könyv miképpen kerülhet 554 kanadai dollárba!?
Gyöngyös

Ludvika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-02 06:23   
2005-01-02 02:34, szigy:
-
Kalandozó értelem címmel megjelent egy esszékötetem. Akár Melindánál, akár nálam megrendelhetitek.

Sajnalom, hogy nem adhattam valaszt az utanam beirok kerdeseire. Vagyis adtam, de kimoderaltak azt.
Igy most kimoderaltam innen onmagamat. Nem mintha nem lenne igaz, de igy mar nem fair play!

szigy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-02 02:34   
2004-12-31 17:41, Avokado:
-
Hello Nektek!

Tölem is, és boldog új évet!

Kalandozó értelem címmel megjelent egy esszékötetem. Akár Melindánál, akár nálam megrendelhetitek. Nem lehet rossz, viszik rendesen, pedig nem is én szerkesztettem, illetve válogattam.
Sajnálatos, hogy a Magyar Posta nevü agyrém ugyanannyiért szállítja, amennyibe szárazon kerül.
Nemsokára jön általános esztétikám két (vagy három) kötete, ami az óhazában tananyag, egyébként nem rossz, vagyis jó.
Söt: könnyen olvasható és megérthetö. Ezen felül meglepöen olcsó, mivel nincs rajta haszon. Csak az elöállítási árat kérem, mert ez nem anyagi, hanem szellemi haszonért megy.
Ez után jönnek szörös gyermekeim, akikre többen is jelentkeztetek vevöként. Annyi képet gyömöszöltetek bele, amennyi csak belefér. (Ez a legnehezebb) A sztori igaz, semmi kamu nincs benne, de
az állatkák emberibbek, mint mi. Ezt tapasztalhattátok, amikor a részeket olvastátok.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-02 00:09   
Olvasom a "Ti magyarok fekete szemmel"
cimu könyvet eleg jol szorakozok. Jelent meg ilyesmi a svedekröl is kulföldi szemmel az is nagyon szorakoztato könyv volt.

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-31 17:41   
Hello Nektek!

Most jelentek meg novembereben, az ALTERRA kiado Svajci-Magyar Kft kiadasaban *AZ IGAZ SOROK,IGAZ EMBEREK*c Antologiaban verseim egyresze.
Ugy tudom az Irok Konyvesboltjaban hozzajuthat a kozonseg.

Udvozlettel
Avokado

Törölt Nicknév  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-27 08:13   
Karacsony elott kerult a kezembe Umberto Eco New York-ban kiadott uj konyve: The History of Beauty. (ISBN: 0-8478-2646-5) Eco, aki a beszukult amerikai egyetemi intellektualis reteggel ellentetben ugy ir, hogy irasai gyakran a napilapokban is megjelennek, ezuttal is olyan konyvet szerkeztett amit nehezen lehet letenni. Zsenialis egyszeruseggel meseli el a mindenkori'szep'tortenetet.

kobak  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-16 03:24   
A Judit altal emlitett Márai Naplok kapcsan elgondolkodtam azon a kulonos tenyen, hogy neha mennyire hatarokon atnyuloan kerulnek vissza nagyjaink irasai az otthoni, es/vagy europai magyar olvasotaborhoz.

A Márai Naplok jegyzetei szerte a nagyvilagban kerultek papirra, a kaliforniai San Diegoban allomasoztak, rendszerezodtek, es a kanadai Vörösváry Kiado gondozasaban jelentek meg. A Vörösváry Kiado a Kanadai Magyarság hetilap szerkeszto es kiado hivatala. Ennek a lapnak lett fomunkatarsa, roviddel 1961-es kitelepedese utan, Fáy István irodalomtörteneszunk, Fáy Ferenc költönk testvere. Fáy István szoros levelezesben allt az iro Máraival. Levelezesuk az emliett hetilapban lett kozzeteve, egy Fáy István Márait meltato, bemutato sorozatban. A lap erkeztekor, mindig izgalommal teli erdeklodessel nyitottam fel annak kozepet, ahol ezek az irasok voltak, amelyek csakugy varazsoltak elem, hetrol hetre, Márai nagysagat, eletbolcsesseget.

Márai szeretett felesege, Lola asszony, 1981 januarjaban hunyt el Kaliforniaban. Az iro megrendülését jól tükrözik Naplójegyzetei is. Mely gyaszaban, Fáy István meleghangu levelben kereste meg a "mestert". Kozben -nev nelkul- Nekrologot irt Lolarol, melyet szinten lehozott a hetilap. Egy sort ideznek abbol: Lola asszony a hanyattatott sorsvitel mellett.. "másban is osztozott Márai Sándorral: Ihleto˝je, elso˝ olvasója, legközelebbi munkatársa volt századunk legnagyobb magyar írójának."

Feltehetoen, Lola asszony halalakor kezdodhetett el az ut, amely az iro ongyilkossagahoz vezetett.

Az utolso Naplo megdöbbento utolso sora -"Várom a behívót, nem sürgetem, de nem is halogatom. Itt az ideje."- utan, 89. februar 17-en irodott utolso levelebol: " A magamfajta hullajelölt számára érdekes idejében elolvasni a nekrológot." (egy svajci ujsagban megjelent nekrologrol van szo). Az Ami a naplobol kimaradt-ban mar bizonyara benne van ez is.

Milyen kar, hogy a fenylo csillagok is lehullanak, egyszer. Márai Sándor MA is tundököl, irasaiban. Nekunk, sokaknak.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-15 10:28   
A Kolja a csalad kedvenc filmje. Idönkent ujra nezzuk pityergunkegyutt egyet es aztan jokedvuek leszunk es az elet megy tovabb

kobak  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-15 07:47   
2004-12-15 01:04, Ribizli:
-
Imádom ezt a filmet!
-
Na, ennek igazan orvendek. Vegre, van egy jo pontom is nalad, kedves Ribizli.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-15 01:13   
2004-12-14 19:07, kaytee:
-
Vendégjáték Bolzanóban. Valóban nem lehet letenni. Mindezek ellenére szerintem nem ez Márai erőssége. Sem ez, sem a nemzettközi sikert elért, színpadra vitt Gyertyák csonkig égnek, hanem a naplói, a Föld, föld, a Kassai polgárok.

Ribizli  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-15 01:04   
Bár nem tudom, miröl is van szó (most lusta vagyok visszaolvasni több oldalt), de haj de jo, hogy neked is tetszett a "Kolya", kedves Kobak!!! Imádom ezt a filmet!

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-14 19:07   
Nagyon méltatja a kritika Márai Sándor második, angol nyelven megjelent regényét - cimét csak angolul tudom: Casanova in Bolzano.
Egyik kritikus azt irta: milyen kár, hogy Márai többi alkotásai, egyetlen egy kivételével, még mind magyar nyelven vannak bebörtözve!

kobak  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-13 18:34   
2004-12-13 10:11, Pompéry Berlin:
-
Latom, kivancsiva tettelek, kedves Judit, ami nem is rossz. Sot jo.
Nem, megcsak a nevem sem adtam ahhoz a kiadohoz, szegyen nelkul bevallom.
Ellenben, reszedrol jovo ilyeten feltetelezes, maga is, nagyon megtisztelo szamomra.

A konyvre , mint olyanra, nezek kuriozumkent. Hogyisne, mikor ilyesmit olvasni irojarol, tobbek kozott:

"Todd G. Williams 1967-ben született Kaliforniában - és mégis idejött, furcsa módon. Apai ágon fekete és cherokee indián származású, édesanyja révén zöld-foki-szigeteki és olasz. Egyetem után az Ibériai-félszigeten melózott építkezéseken, majd feljebb került a társadalmi ranglétrán: pultos lett. Jó tíz éve él Magyarországon, egy erdélyi, (szerinte) vámpír lánnyal. Angolt tanít, írogat és hegedül."
/origo/

Es egy olvasoi velemeny is: "Szuper!Végre valaki, aki jót és érdekeset ir rólunk!"

Nos lam, akaratlanul is propagalok Toddynek

S ha mar kuriozumot emlitettem, szamomra igazi kuriozum pl. egy eredeti felveteleket tartalmazo, ujra digitalizalt DVD is, abbol a korbol amikor a hazi video meg ritkasag volt.
De kuriozumkent ragadott volt magaval, peldaul, a "Kolya" cimu czech muveszfilm is (Oscar for best foreing), stb..

Csupa kuriozum az elet.
Ugyanakkor igaz a kozmondas is: Courosity killed the cat ; -a magyar megfelelojet nem tudom, ha egyaltalan van.

Udv. kobak

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-13 10:42   
Köszi az érdekességet meg is rendeltem

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-13 10:11   
2004-12-13 02:53, kobak:
-
...Na nem, ez nem propaganda. Total kuriozum. ...
-
A GABO könyvkiadó a Tiéd? Ez lenne a totál kuriózum? Nem szégyen, ezt bevallhatod ...

kobak  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-13 02:53   
Es meg egy link, az alabb emlitett konyvhoz:
http://www.libri.hu/cgi-bin/libri/htmlos.cgi/322232.1.073761125950569209?

Na nem, ez nem propaganda. Total kuriozum. Reszemrol..

kobak  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-13 02:38   
Ti! Magyarok, feketeszemmel
http://www.hirtv.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=33610&mode=thread&order=0&thold=0
..es meg Erdelyrol is esik szo abban.

(I must get it! Let's go!)
kobak

Törölt Nicknév  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-09 17:21   

Koszonom az otleteket!
Lia

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó