2022. május 16. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Hollandia >> A 10 legjobb dolog Hollandiában
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-05-25 22:10   
2011-05-24 01:40, Bc-Consultancy:

Az Antillákat sajnos még nem láttam, nyolc dologgal egyetértek, az Orbis kórház viszont szerintem szörnyű. Azt szívem szerint áttenném a 10 legrosszabb közé
_________
poe

Katinka 2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-05-24 08:27   
2011-05-24 01:40, Bc-Consultancy:

Sziasztok. Igen ez mind igaz Attila!
Magyarországon szerintem soha nem fognak igy müködni a dolgok. Sajnos nekem még nem állt módomban Hollandia szépségeit megismerni. Az első két éven azért nem, mert szinte minden keresetünket hazaküldtük az adóság törlesztésére és a gyerekek segitésére. Most pedig azért nem, mert havonta 4-5 napon ad munkát az uitzendbureaunk. Éppen hogy a lakbérre elég a kereset. Pedig nagyon vágyom látni a tengert! Az egyetlen dolog talán ami nem tetszik az, hogy az uitzendbureauk tul nagy szabadságot kapnak az államtól és vannak akik ezt ki is használják teljes mértékben. Annak a hozzászólónak is igazat kell adni, aki ezt állitja. Sajnos igaza van. Nehéz, szinte lehetetlen olyan irodát találni aki egy kicsit is nézi a külföldi dolgozók érdekeit. Ha nem igy van javits ki!

Bc-Consultancy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-05-24 01:40   
1. Elsősorban a gyönyörű rendezett , mesébe illő előkerteket, kerteket utcákat, fasorokat, parkokat említeném meg. Sajnos a mi Rózsadombunk ehhez képest csak egy kis szemétdomb, hiába a legszebb építészeti alkotások ékesítik de az utcák, siralmasak.
2. A holland demokrácia, aki régóta itt él az tudja miről beszélek. Élni és élni hagyni. Itt még meg kell jegyezzem a büntetés végrehajtás is egészen egyedi és jól bevált.
3. A holland szociális segély egyedülálló az egész világon.
4. Nagyon jól kiépített autópálya (bár néha ez is kevés) és a kerékpárutak.
5. A kereskedelemben nincs az a kapzsiság, ha a beszerzési ár túlságosan alacsony akkor az eladási ár is az. A vendéglátás szintén így próbálja megtartani és visszavárni a vendégeit. Nincsenek túlszámlázások vagy irreálisan magas árak, nem kell félnem, bármilyen vendéglátó helyre be merek menni.
6. Szerintem a külföldiek iránti diszkrimináció a legalacsonyabb szinten van jelen, az Unióhoz képest.
7. A termőföldek hasznosítása, kihasználása, megmunkálása.
8. A nagyon jól működő holland ipar. Különösen az ipartelepek nagyon rendezettek. Csak Magyarországra több száz holland terméket exportálnak, fordítva csak néhányat.
9. Egészségügy, Sittard-Geleen kórház, én még nem láttam ehhez hasonlót sem.
Erre azt mondom, nem lehet tudni ki mennyit rakott a zsebébe az építkezés során, talán soha nem fogjuk megtudni. De a kórház ott van, ott áll és ott is marad nekünk, lebontani már nem fogják, tehát mi fogjuk használni, ezt már
nem vehetik el tőlünk.
10. A Holland Antillák, a legszebb szigetek amit láttam, kár, hogy Aruba már nem tartozik hozzá.

Üdv

Attila

nussz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-09-11 10:18   
2006-05-14 20:51, Zsuzsie:
-

Az angol kollegaim szerint egy atlag holland angol tudasa azert korantsem annyira jo mint ahogy azt a kozvelemeny gondolja (es hirdeti)
---------------

Én egyetértek ezzel a kijelentéssel. Amióta kiköltöztem több olyan emberrel találkoztam, aki csak pár szót beszélt angolul, mint olyannal, akivel el is tudtam beszélgetni. Bár, lehetséges, hogy ez azért van, mert Frieslandon lakom, itt az emberek többségének első anyanyelve a fríz, majd a holland és talán nem annyira fontos az angol, vagy nem tudom, ez csak egy egyéni vélemény, bár már egy itteni holland lány megerősített benne.

Hát, vagy lehet, hogy csak nekem nem volt szerencsém, és mind olyanokkal találkoztam, akik nem tudtak angolul...

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-20 12:15   
Kaptam egy linket, egy jó cikk Hollandia árvízvédelmi építkezéseiről és a szélerőművekről.

Zsuzsie  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-16 22:04   
2006-05-16 13:44, vedett:
-

Igen, az akcentus az egyik problema, a masik meg a szokincs, illetve a szavak pontos ertelme. Sok olyan szo van, peldaul jelzok amelyeknek nagyon nehez aterezni a pontos jelenteset. Ezert pl. en eleg neheznek tartom szepirodalom olvasasat idegen nyelven. Sokaig ellen is alltam neki, aztan Jane Austen miatt feladtam.

It van pl. az extremely" szo. A nem angol anyanyelvuek eleg gyakran hasznaljak (pl. I am extremely busy") Ugyanakkor egy angol anyanyelvu nagyon ritkan hasznalja, mert neki az extreme az igazan es valoban extrem", nem olyan ami minden nap megtortenik az emberrel.

vedett  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-16 13:44   
hmmm... halvany emlekeim szerint a logopedusok es egyeb szaktanacsadok azt mondjak hogy a gyerekhez beszeljunk a mi anyanyelvunkon. egyreszt mert barmilyen jol beszelunk is nyelvet mindenkeppen akcentusunk van es ezt a gyermek megtanulja.
raadasul a nyelvhasznalatban is ova ovatlanul ejtunk hibakat es ezeket a gyerek ugy tanulja meg mintha termeszetes lenne. Meg valami olyat is mondtak hogy ne aggodjunk amiatt hogy a gyerek hogy fogja megkulonboztetni a kettot (vagy harmat ha a ket kulfoldo szulo egy harmadik orszagban telepszik le) mert az menni fog a gyerekeknek, ugyanis ritka ertelmesek
Persze a puding probaja az eves igy en nagyon kivancsi vagyok a jovendobeli bebim hogy fog erre reagalni.
Meg egy kicsit fura hogy 'kis nyelv' az meg mi?? szerintem itt valami lelki defekt is van a kepben mert az a kisnyelv az edes anyanyelvunk, kreativ, gazdag es egyfolytaban fejlodik. Meg talan azt is mondanam hogy igy kizarjak a gyerekuket egy nagy kalandbol, ha az ember beszel egy nyelvet akkor automatikusan kivancsi lesz az ahhoz tartozo kulturara es fogekony egy csomo jo dologra... es furcsa hogy valaki ennyire extrem ezen a teren.

Zsuzsie  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-15 21:49   
2006-05-15 21:48, Zsuzsie:

-

Nem tudom hova irjam, ugyhogy ideirom.
Most megy a Frei dosszie a TV2-on. Benne egy magyar - holland hazasparral aki Tanzaniaban el. A fiukkal szuletese ota csak angolul beszelnek, se hollandul sem magyarul nem tanult meg azon okbol, hogy "kis orszagok nyelveit nincs ertelme megtanulni"
A sracnak egyebkent jar a magyar allampolgarsag es igenyt is tart ra.

Egy pelda nem az atlag tudom....

ps. azt egyebkent nem mondtak hogy a szulok hany nyelvet beszelnek, de arra kovetkeztetek, hogy mindketten legalabb harmat.

Zsuzsie  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-15 19:06   
A szerénység szép tulajdonság, bár a menedzserképzők biztosan nem értenek vele egyet
-------------
Akkor biztos azzal sem ertenenek egyet hogy az legyek, aztan meg megis
-------------

A dialektusokkal kapcsolatban kérdezz meg egy amsterdamit, mit ért abból, ha valaki maastrichti dialektusban beszél hozzá? Szinte semmit. Ha nagyon odafigyel, a számokat, a hét napjait és a segédigéket ki tudja szűrni. Csak Limburg megyében van vagy 10 különböző nyelvjárás, egyik a másikát nem érti. Ugyanez a helyzet az afrikaans, más szóval a délafrikai vagyis búr nyelvvel. Ez az ősholland, ami nyomokban hasonlít a mai holland beszélt nyelvre, de alig pár szó ugyanaz. (szintén személyes tapasztalat, a nyelviskolában van egy lány, aki Dél-Afrikában nőtt fel, most tanul velünk hollandul. A másik nő Curacaoról jött, ő megint teljesen más hollandot beszél A jógán 12 limburgi idősebb személlyel vagyok együtt, az én kedvemért gyakran hollandul beszélnek, mert a tájszólást nem értem.)

--------------
en nem mondtam, hogy hasonlitanak vagy sem egymashoz, csak azt, hogy en nem szamitom bele az idegen nyelv tudasba. De ez megint csak en vagyok.
Ennyi erovel egy indiai kapasbol beszel vagy 6-7 nyelvet, aztan megsem tud szinte senkivel sem kummunikalni az orszagon kivul.

De a lenyeg, hogy eljenek a hollandok es viragozzon Hollandia. [ en meg gyorsan elmasirozok a disztribun elott )]

vedett  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-15 01:04   
hey poe,

talan a szerenyseg igy nem jon fel de az onkritika biztos.
Megpalyaztam egy menedzser poziciot (nem vettek fel de ez egy kicsit orulok is a kiertekels miatt mert nagyon szepen kielemeztek a jo es rossz tulajdonsagaimat es tok jol elmagyaraztak miert nem lennek kepes jol mukodni abban a funkcioban, amit ugye en sem szeretnek)
szoval az egyik fontos pont az volt hogy a jelolt tisztaban van e a gyenge pontjaival es tudja e hogy mire kell kulon figyelmet forditania... ha esetleg valaha assessment centre be kellene menned, ez egy tuti tipp!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-15 00:40   
A szerénység szép tulajdonság, bár a menedzserképzők biztosan nem értenek vele egyet

A dialektusokkal kapcsolatban kérdezz meg egy amsterdamit, mit ért abból, ha valaki maastrichti dialektusban beszél hozzá? Szinte semmit. Ha nagyon odafigyel, a számokat, a hét napjait és a segédigéket ki tudja szűrni. Csak Limburg megyében van vagy 10 különböző nyelvjárás, egyik a másikát nem érti. Ugyanez a helyzet az afrikaans, más szóval a délafrikai vagyis búr nyelvvel. Ez az ősholland, ami nyomokban hasonlít a mai holland beszélt nyelvre, de alig pár szó ugyanaz. (szintén személyes tapasztalat, a nyelviskolában van egy lány, aki Dél-Afrikában nőtt fel, most tanul velünk hollandul. A másik nő Curacaoról jött, ő megint teljesen más hollandot beszél A jógán 12 limburgi idősebb személlyel vagyok együtt, az én kedvemért gyakran hollandul beszélnek, mert a tájszólást nem értem.)

Zsuzsie  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-14 23:34   
2006-05-14 22:20, poe:
-
Ha még mindig alig beszélsz hollandul, ......
-
Ja, ehhez pedig meg annyit, hogy inkabb ugy mondanam, hogy szereny vagyok , mert mindig irtoztam attol, hogy valaki tud 10 szot egy nyelven, aztan fennen hirdeti, hogy o beszeli azt a nyelvet.
En majd csak akkor mondom, ha igazan folyekonyan fogom tenni.

Zsuzsie  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-14 23:21   
2006-05-14 22:26, poe:
-

Mondjuk en a dialektust soha nem sorolnam "az idegen nyelvek" koze, de hat ez ugye megint szubjektiv, hogy ki mit.

De nem te mondtad, hogy egy eset az meg nem az atlag? )))
Na mindegy, egy biztos, sokkal elorebb jarnak nyelvismeretben mint mi, magyarok, es en komolyan hiszem, hogy ebben a filmek/tv is sokat segitenek.

Zsuzsie  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-14 23:17   
2006-05-14 22:20, poe:
-

Ne haragudj, ezt nem biztos, hogy ertem. Mit nem tudok megitelni? Hogy hany nyelvet beszelnek? Vagy azt, hogy milyen jol beszelnek egy idegen nyelvet, pl. angolt?

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-14 22:26   
Legrégibb holland barátaink, egy házaspár, mindketten nyugdijasok már, beszélnek angolul, németül, franciául, spanyolul, hollandul, + a maastrichti és amsterdami dialektust. Nem mondják, beszélik, valamint olvasnak, irnak, leveleznek ezeken a nyelveken. Nem egyforma szinten persze, a férfi jobb angolból az asszony németből, a spanyol közepes szinten. A férfi kereskedő volt, a nő irodában dolgozott. Nem elit, átlagpolgár. Szomszédaim szintén, volt kollégáim ugyancsak. Nincs nekik nyelvvizsgájuk, nem a nyelvpótlék miatt tanulnak, egyszerűen kommunikálni akarnak.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-14 22:20   
Egy eset az nem az átlag
Akikkel én találkoztam eddig, azok tőlem mind több nyelvet és jobban tudtak. Tehát igaz, hogy a tanulás nem egyenlő a tudással, én tanultam anno az iskolában angolul, németül, oroszul, egyiket sem beszélem.
Itt a környezetemben a vegyespárosoknál is természetes, hogy a holland fél megtanul a társa nyelvén, bár itt élnek.
Ha még mindig alig beszélsz hollandul, akkor nem igazán tudod objektivan megitélni őket, inkább arra támaszkodsz, amit a többi külföldi kolléga mond nem?

Zsuzsie  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-14 20:52   
2006-05-14 20:51, Zsuzsie:
-

Legalabbis ezt mondjak magukrol. )))
(A tanulas nem egyenlo a tudassal)
Egyszer Brusszelben kirandultam egy busznyi emberrel. Egy holland sraccal elkezdtunk beszelgetni, es persze gyorsan arra terelodott a szo, hogy ki hany nyelvet beszel. Es mondta, hogy o beszel spanyolul, elt Spanyolorszagban x(?) evet. Mondtam neki, hogy ez milyen kiraly, van a buszon egy spanyol csajszi majd osszehozom oket. Erre gyorsan elkezdtett magyarazkodni, hogy inkabb ne, annyira neki nem is megy am a beszed, inkabb csak erti amit mondanak.

Az angol kollegaim szerint egy atlag holland angol tudasa azert korantsem annyira jo mint ahogy azt a kozvelemeny gondolja (es hirdeti)

A szamomra legkedvesebb emberek a szomszedaim, akikre barmikor barmiben szamithatok, nem beszelnek semmilyen nyelvet, de nem is jatszak meg magukat. Szepen turelmesen kivarjak azt az 5-10 percet, amig osszerakok egy mondatot hollandul.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-14 20:30   
Ez is hozzájárul ahhoz, hogy az átlag holland 3-4 nyelven beszél

Zsuzsie  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-14 20:15   
jaj, egy eszembe jutott (mikozben A gyuruk urat nezem az RTLen magyarul).
A filmeket eredeti nyelven adjak. Ez tenyleg kiraly.

Zsuzsie  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-14 20:12   
Torom a fejem a kiegyensulyozottsag jegyeben, de eppen nem jut eszembe semmi....

Zsuzsie  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-06 01:04   
2005-03-04 13:32, Timikeloz:
-

Hello Timi! Tudnal valami peldat mondani?
En eddig azt tapasztaltam, hogy a ferfiak sokkal jobbak szulonek, mint a nok. (itt)

Timikeloz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-04 13:32   
2005-01-05 11:46, Suzanne:
-

Hat az enyem nem pedig igazi Holland ember.

Kisvirág  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-02 15:50   
Igen, az égből úgy néz ki, mint egy jól megszervezett katonai barakk, plusz vicces, hogy repülőről Hollandia egy óriási pocsolyának tűnik, és néha néha előbukkan egy kis adag szárazföld!
Üdv

Gabi0108  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-02 14:16   
Nekem nagyon tetszik, hogy olyan szep es rendezett az egesz orszag. Biztos lattatok mar repulorol, olyan jol megtervezettnek tunik. De lenyeg az, hogy valami jo erzest ad az embernek, ah rendezett kornyezetben jarkal, meg esoben is hangulatos. Lehet, hogy a nagyobb varosok masok persze.

Kisvirág  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-02 11:27   
Kedves Mindenki!

A sok szidás után egy jó dolog: én tökjónak tartom, hogy városon belül el tudsz jutni bringával bárhová. Bár lehet, hogy ezt is a spórolás ellen találták ki( így nem kell venni jegyet):))))
Üdv

Zsuzsie  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-14 16:44   
Ja, az egyik legjobbat azt eddig elfelejtettem. A 30% adokedvezmeny 10 evre, na az peldaul nagy jo.

Zsuzsie  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-08 00:13   
Az is jo, hogy a fizetesbol sokkal jobban ki lehet jonni mint otthon.

Ugyhogy esetleg ha van valakinek 36000 " felesleges" forintnak megfelelo euroja:
http://www.fogadjorokbe.hu/

Kisvirág  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-05 19:41   
Remélem ezt én is megtapasztalom! Az biztos, hogy az én édesem jól tud főzni és eddig talán 2x engedett kaját készíteni. Jó lenne, ha a jövőben is megtartaná ezt a szokását!:-))

Suzanne  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-05 11:46   
9/a.
Azt se feledjetek, hogy a holland hapsik nagyon jo apak.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-02 22:29   
Lehetséges, bár nekem egy magyar van, 28 éve működő modell így csak elméletban szóltam a kérdéshez

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó