2018. szeptember 20. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> ÉLET EUrópában >> Nyugatiak Keleten - miért mennek, hogyan boldogulnak a nyugatiak Magyar- vagy más K-Eu-i országba/n
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 )
 Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-18 17:41   
2005-01-16 19:24, bobo2003:
-
... az elszalasztott lehetoseget nem lehet visszahozni, barmennyire szeretnenk. Foleg az elvesztegett eveket nem adja senki vissza!
Igy igaz! Örülök, hogy Vajda Jánosra hivatkoztál. Emlékszem, hogy a gimnáziumban tanultuk és épp ez az általad is említett fő jellemzője ütötte meg akkor a fülemet, de 17 évesen még hiányzott az élettapasztalatom ahhoz, hogy igazán megértsem. És éppen itt jön a lényeg: sajnos csak később derül ki, hogy mi volt az a lehetőség, amelyet elszalasztottunk - vagy sem.

Hogy tisztázzuk: én ma semmiképp nem kívánnék visszamenni M.o-ra. Ennek különböző okai vannak, amelyek kifejtése itt kimerítené a keretet. De el tudom képzelni, hogy valakinek ez sanszot jelent. Amelyet kár lenne elszalasztania - á la Vajda János. Éppen ezért nem zárkózom el a gondolat elől. A lehetőségeken, a körülményeken múlik. Nincs recept. Ne áltassuk magunkat, nem minden emigráns találta meg a számítását Nyugaton. Csak ezt régen nem volt divat bevallani.

A gyerekemet illetően pedig nincs elméleti állásfoglalásom. Mint ahogyan a kérdés sem elméletileg vetődik föl, hanem nagyon is gyakorlatilag (ösztöndíj, állásajánlat, szerelem, stb.) A körülményektől függ. Megjegyzem, teljesen mindegy, hogy a szülők mit szeretnének. Mindenki a saját életét éli. Mi is azt tettük. Az én döntésem aligha volt a szüleim vágyálma. Bevallom, önző módon persze nem szeretném, ha M.o-ra költözne, de azt sem szeretném, ha Portugáliába vagy Angliába menne - elsősorban a tőlem elválasztó földrajzi távolság és sok egyéb családi, személyes ok miatt. De szeretem annyira, hogy ne akarjam magamhoz kötni. Valamint tisztában vagyok a szülői befolyás alapvető korlátaival, és igyekszem ettől függetlenül is szem előtt tartani a befolyásolási kísérlet egészséges határait. Tudom továbbá, hogy az én vágyaim és az ő boldogulása, érdeke nem feltétlenül esnek egybe.

... Nekem sulyos eloiteleteim vannak es elfogult vagyok...

Senki sem mentes ettől. A beismerés az első lépés. Nyilván igyekszel uralkodni rajtuk.

mogyoro80  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-17 19:29   
de megtisztelo, hogy a "szurkeket" is kepviseled.

"szerinted talän a viläg csak feketekböl es feherekböl äll? "

Attol fugg hogy dialektikusan vagy metafizikusan nezed

úgy nézd, ahogy a szürkéket is nézed

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-17 18:27   
2005-01-17 08:41, mogyoro80:

>>szerinted talän a viläg csak feketekböl es feherekböl äll?

Attol fugg hogy dialektikusan vagy metafizikusan nezed

mogyoro80  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-17 08:41   
2005-01-16 19:24, bobo2003:

>>távol álljon tőlem, hogy bárkit is rábeszéljek a M.o-ra vagy a vissza/hazatelepedésre.

Valoban, nem felteteleznek semmi ilyesmit Rolad, de megtisztelo, hogy a "szurkeket" is kepviseled.

szerinted talän a viläg csak feketekböl es feherekböl äll?

mogyoro80  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-17 08:39   
2005-01-14 18:30, bobo2003:

>>mäsreszröl ferjem igy talän a legjobb modjät välasztotta , hogy jobban megismerhessen, mergerthessen, azonosulhasson velem, a magyarsägommal, eletfelfogäsommal.

Huha! Mar azt is eldontottetek, hogy leendo gyermekeitek magyar kulturalis identitast kapjanak ?

ezt irtam?
szerintem nem.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-16 21:58   
2005-01-16 19:31, bobo2003:

nem hordok szoknyát

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-16 21:36   
Szerintem Zulo egykettöre lerázza a szoknyájáról, ha ott találna ülni....

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-16 19:31   
2005-01-14 13:11, Zuloaga:
-
>>felsőfokú tanulmányaihoz magyar egyetemet keresne, amennyiben a választott szakterületen megfelelő intézményt találna odahaza (és van bőven választék!), szívesen venném.

Biztosan ? Nem inkabb majd azt szeretned, hogy a kisfiad 10 ev mulva is, inkabb a szoknyad szelen ulon? ) En mar talalkoztam ilyen anyukakkal is )

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-16 19:24   
2005-01-14 12:19, Pompéry Berlin:

>>távol álljon tőlem, hogy bárkit is rábeszéljek a M.o-ra vagy a vissza/hazatelepedésre.

Valoban, nem felteteleznek semmi ilyesmit Rolad, de megtisztelo, hogy a "szurkeket" is kepviseled.

Azt hiszem Vergilius mondta, hogy ketszer nem lehet ugyanabba a folyoba lepni. Ezt en szemelyesen ugy magyarazom, hogy az elszalasztott lehetoseget nem lehet visszahozni, barmennyire szeretnenk. Foleg az elvesztegett eveket nem adja senki vissza!

" Nem azok az igazi holtak,
Kik egyszer itten éltek, voltak.
Nem úgy van az, mint hiszik, tartják.
A porban a halhatatlanság.
Nem vész el innen semmi, semmi,
Csak ami nem bírt megszületni.

Üdvözítő csók, mely elcsattan,
Míg megesett, lett halhatatlan.
Csak testet nem öltött ábránd,
Be nem telt vágy, el nem lobbant láng,
Az elszalasztott meddő óra
Nem fordul itten vissza jóra,
Csak az van halva örökké,
A mult nem hozza vissza többé.

Soha többé! "

Vajda János: Kisértetek

Ez annak kapcsan jutott eszembe, hogy egyszer kisdobos koromban vigan meg nagyapamhoz. A nagyapam eppen a haverjaival borozgatott. Elsonek az ujsagoltam neki,
az iskolaban hallottam rola, hogy milyen klassz dolog volt, hogy 1921-ben arra szavazott, hogy Sopron ne csatlakozzon Ausztriahoz. Nagyon jol emlekszem ra, hogy a groszfater olyan kepet vagott, mintha a fogat huztak volna, a haveroknak meg mintha mar nem is izlett volna a bor. Azt valaszolta, hogyha majd nagy leszel, megerted. En megertettem.... Nekem sulyos eloiteleteim vannak es elfogult vagyok...

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-16 13:57   
Legnagyobb elismerésem férjednek, aki a "betanított díszmagyar"-ban rejlő humort értékelni tudja, az nemcsak igen jól tud magyarul, hanem a magyar viszonyokban is jól tájékozott.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-14 23:28   
2005-01-13 18:58, mogyoro80:
-
... mäsreszröl ferjem igy talän a legjobb modjät välasztotta , hogy jobban megismerhessen, mergerthessen, azonosulhasson velem, a magyarsägommal, eletfelfogäsommal. ...
-
Ha jól értettem eddig mogyoró egyéb megnyilvánulásait, akkor a hangsúly a megismerésen, megértésen van, nem a teljes azonosulásra gondolt. Ezekhez is elönyös, ha tud a férj magyarul, ill. ismeri az ottani életet. Saját tapasztalatomból mondom.

Férjem kitünöen és választékosan beszél magyarul, messzemenöen német akcentus nélkül. Ezáltal (no nem a kiejtése miatt) sokmindent megért "furcsaságaimból", másként lát, mióta közelebb került az emberekhez, a mentalitáshoz, mint korábban. Magyar sose lesz, ez nem is cél(ja). Ellenben Vilmos császár bajszával - amelyet egyesek abszolút tévesen kimondottan magyarosnak vélnek - elég jól elmegy a "közegben". M.o-i volt üzleti partnerünk és néhany éve sajnos állandósult ellenfelünk (pereink száma állandó) egyszer dühében utánakiáltotta:
"Te betanított díszmagyar!"
Legnagyobb meglepetésére semmi sértödést nem aratott a megjegyzéssel, ellenkezöleg: mindketten hangos nevetésben törtünk ki. No, ennyit az azonosulásról.

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-14 18:30   
2005-01-13 18:58, mogyoro80:

>>nos, ha en nyugaton születtem volna, valoszinüleg ferjem se feltetlenül erdeklödne ennyire magyarorszäg iränt.

Vagy megis erdeklodne Magyarorszag irant:)))
Ezt soha nem lehet tudni...

>> ha mindez kesöbb törtent volna meg velem, mikor a szüleim öregek es nyugdijasok, talän felpakolhatnäm öket es itt lennenk mindannyian.

Ezt en is kiprobaltam, de nem mukodott anyammal ,aki meg raadasul egyedul is volt.
De par ev utan mar nem birta, mint mondta egyedul velem dumalni rem unalmas es elege van belole.

>>mäsreszröl ferjem igy talän a legjobb modjät välasztotta , hogy jobban megismerhessen, mergerthessen, azonosulhasson velem, a magyarsägommal, eletfelfogäsommal.

Huha! Mar azt is eldontottetek, hogy leendo gyermekeitek magyar kulturalis identitast kapjanak ?

>> ugyanakkor nem akarok egyik orszäg mellett se vegervenyesen dönteni. amig fiatalok vagyunk es nincsenek gyerekeink, ezt meg is tehetjük. segitseg mindket orszägban van.

Szerencsere! En meg jol emlekszem arra az idoszakra, amikor a Szozatot meg szo es betu szerint kellett venni! Remelem megelem, hogy elobb-utobb mar europai allampolgarok leszunk es a nemzeti hovatartozasnak mar csak kulturalis, etnikai jelentosege lesz!

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-14 13:11   
Kedves Emberek, úgy vagyok vele, ha történetesen a fiam tovább szeretne tanulni (jelenleg nem látom ennek esélyét mert csak 7 éves de máris borzalmasan lusta tanulni )és felsőfokú tanulmányaihoz magyar egyetemet keresne, amennyiben a választott szakterületen megfelelő intézményt találna odahaza (és van bőven választék!), szívesen venném.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-14 12:19   
2005-01-13 17:50, bobo2003:
-
Kedves Bobo,

távol álljon tőlem, hogy bárkit is rábeszéljek a M.o-ra vagy a vissza/hazatelepedésre. Minden eset egyedi, minden döntés szuverén, minden sors, életút hozzáállás elsősorban szubjektív elemek halmazára épül. Mindösze a fekete/fehér között húzódó ezerféle szürke szinárnyalatra kívántam felhívni a figyelmet.

Tisztában vagyok továbbá azzal is, hogy az általam leírt jelenség nem többségi. És mert nem az, nem jellemző. Viszont éppen ezért kevesen tudnak a létezéséről. Márpedig - hamár a szociológiát említetted - azért tartom ennek ismeretét fontosnak, mert meglátásom szerint ez jelenti az országnak az innovációt. Ugyanis bármennyire inkább a magyarok nyugatra menése a gyakoribb, az mégsem tekinthető pozitív példának, ha a hegyaljai képzett banktisztviselő Londonba megy takarítani, az okl. mezőgazdász nyugati főváros pénzváltójában ücsörög 3 műszakban.

Az ország szempontjából inkább az az innováció, ha a sokévig üzemi konyhát vezető magyar vendégmunkás N.o-ból hazatelepül és a környék szállodáinak forgalmára építve megnyitja az első mosodát Szerencsen - Ny-Eu-i technikával és szolgáltatói mentalitással. (Csak hogy egy "mindennapos" példát említsek.)

Nem tudom, tesz-e valaki annyit a 20. sz-i magyar irodalom német propagálásáért, mint az a Bp-re költözött hamburgi német irodalmár, aki az ELTE-n tanítványaival műfordításokat végeztet, majd ezeket kiadja a "Három Holló / Drei Raben" c. kétnyelvű periodikájában. Vagy az a Bp-en élő francia fényképész, aki bp-i motivumokkal f/f fotoalbumot ad ki Party-Nagy Lajos szövegeivel 3 nyelven és ehhez kellő mennyiségű francia szponzort tud felhajtani. Ide tartozna az összes, odaköltözött francia éttermeinek a címe. A német szaniter-elemeket gyártó cég fiatal magyar, N.o-ban végzett ügyvezetője, aki Miskolcra költözött német feleségével és két gyerekével. A példákat tudnám napestig sorolni, annak ellenére, hogy nem ez a mozgásirány a jellemző.

mogyoro80  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-13 18:58   
nos, ha en nyugaton születtem volna, valoszinüleg ferjem se feltetlenül erdeklödne ennyire magyarorszäg iränt.

viszont en budapesten eltem tavaly augusztusig, ott van a csalädom. ha mindez kesöbb törtent volna meg velem, mikor a szüleim öregek es nyugdijasok, talän felpakolhatnäm öket es itt lennenk mindannyian. de nem igy törtent.

mäsreszröl ferjem igy talän a legjobb modjät välasztotta , hogy jobban megismerhessen, mergerthessen, azonosulhasson velem, a magyarsägommal, eletfelfogäsommal.

en is fenntartom, hogy nem eleve bukäsra iteltetett ez a probälkozäs es hogy nem eleve megvetesre iteltetett a nyugatiak szemeben.

ugyanakkor nem akarok egyik orszäg mellett se vegervenyesen dönteni. amig fiatalok vagyunk es nincsenek gyerekeink, ezt meg is tehetjük. segitseg mindket orszägban van.

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-13 17:50   
Ez mar egy kisebb fajta szociologiai elemzes lett, kedves Judit, nincs is semmi kivetni valo benne. De a velemenyem fenntartom,hogy akarmennyire is letezik ez a jelenseg, akkor is kivetel, kuriozum marad. En szemely szerint orulok neki, hogy nem csak nyugat fele iranyul az elvandorlas keletrol. Viszon nagyon nem orulnek neki, hanem a gyerekeim kozul barmelyik ilyen otlettel rukkolna elo.

En mar nem latom be, hogy a 15 ev minden tekintetben pozitiv tapasztalata utan,minek kellene a gyerekeimnek keleten erolkodni, kinlodni, nullarol elkezdeni, bizonyitani. Ezen mar a szuleik jovoltabol tuljutottak,
bizonyitsanak, keressenek uj kihivast itt nyugaton. Vegul is itt meg mi is tudunk rajtuk segiteni, es milyen szep, ha a csalad egyutt van, jol el, nem kell anyagiaskodni, a fogakat osszeszoritani, lemondani barmirol, amibe beleszulettek.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 23:05   
A bevándorlók az alábbiak szerint csoportosíthatók:
- keleti (erdélyi, ukrán, román, stb.) segédmunkás feketén
- keleti üzletember = vállalkozó (orosz, ukrán, kínai)
- nyugati konszernek kiküldöttjei nyugati fizetéssel
- fiatal nyugati értelmiségi/üzletember/vállalkozó

A magyar köztudat általában az elsőt lenézi és kihasználja, a harmadikra többé-kevésbé felnéz, elfogadja, míg a 2. és 4. iránt ösztönös ellenszenvvel viseltetik. Vitánk szempontjából maradjunk a 4. kategóriánál.

Aki megérte a szocializmust és él benne a tapasztalat, valamint pozitív előitélet a Nyugat civilizációs és gazdasági fejlettsége felől, az értetlenül szemléli azokat a többnyire pályakezdő nyugati fiatalokat, akik pont ott akarnak szerencsét próbálni, ahonnan az épeszű, sokatpróbált és vállalkozókedvű évetizedek óta eligyekszik. Azt még csak-csak elfogadja, hogy a nyugati konszern alkalmazásában nyugati fizetéssel átmenetileg lehet kalandvágyból odemenni, de bennszülött viszonyok közé?!

Nos, mégis van ilyen. Aki ezt az utat választja, az állítja, hogy nem irigylésreméltó a konszern kihelyezett embere. Utóbbi ugyanis kalitkában ül (szálloda vagy a cég által fizetett és a magyar realitástól merőben eltérő luxuslakásban), a nyelvet nem vagy alig sajátítja el, az országot mindig csak a kiküldött szemével nézi, mint a követségi kereskedelmi kirendelt. Nincs is más ambíciója, mert állapotát átmenetinek tekinti, jól fizetett kalandnak.

Van azonban olyan, aki valóban ebben az egzotikus országban akar boldogulni. A maga erejéből, maga eszével, a nyugati logikával, tapasztalattal, munkaügyi szocializációval, amelyet hasznosítani kíván új lakhelyén. Nem tekinti az odaköltözést feltétlenül véglegesnek, de nem is zárja azt ki. Megtanulja a nyelvet, őszinte érdeklődéssel van az ország, környezete iránt. A rendhagyónak tűnő ötlet többféle indíttatásból fakadhat. Pl.
- Erasmussal (vagy más ösztöndíjjal) került az országba és beleszeretett a mentalitásba, az emberekbe, netán egy lányba/fiúba, Bp-be, tudj'isten mibe és elhatározta, hogy diploma után mindenképpen ...
- Kalandvágyó és gazdaságilag racionális meggondolásból pont ezt az irracionális országot választotta minden korábbi személyes tapasztalat nélkül (ezek a mi franciáink)
- 2.3.4. generációs, vannak neki/szülőknek m.o-i kapcsolatai, ahová megy állásba
- konkrétan kapott egy cégtől ajánlatot
- nemzeti érzelemből, hazaszeretetből, nosztalgiából mindenképpen ott akar letelepedni, a "hazának segítségére lenni" vagy csak kipróbálni szerencséjét az ősök földjén, anya/apanyelvének területén (Van olyan, aki ilyen indíttatásból megy Ny-ról Erdélybe.)
- házastársa magyar
- ...

Személyesen több ilyen "őrültet" ismerek vagy tudok ilyenről úgy francia mint német nyelvterületről. Ezek mind értelmiségiek, hogy-hogy nem M.o-on (Erdélyben) próbáltak szerencsét. Nagyobb részüknek nincs magyar származása, sem házastársa.

Akiket én ismerek, azok megélnek, magyar viszonyok között anyagilag az átlagnál jobban, de feltételezhetőleg rosszabbul, mint "otthon". Mégis jól érzik magukat, mert jelenlegi helyzetükben a jelenlegi átlagból kiemelkednek. Másságukkal keresik a kenyerüket, ill. ez a köztes állapot biztosítja az egzisztencia alapját. A nyelvtudás, a fazék pereme fölött áttekintő képesség, az öszehasonlítás kiemeli őket. Szerintem élvezik egzotikus helyzetüket, hisz M.o-on "bolondériájuk" által közismertek, átvitt értelemben újjal mutogatnak rájuk, otthon egyek lennének a sok közül. Egyesek olyan pozíciót értek el ezzel a "köztes" vagy felemás, egzotikus mivoltuk miatt, amilyet otthon - legalább is huszonévesen - nem tudnának.

Mindaz, amit eddig írtam, nemcsak M.o-ra vonatkozik. Egész K-Eu-nak van valami - az öttélőknek nehezen érthető - vonzereje, aurája a nyugati számára. Helyesbítek: bizonyos nyugati számára. Akikről itt írtam magyar viszonylatban, azokat mint típust megtalálhatjuk Lengyelo-ban, Oroszországban, Romániában, stb. is.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 22:24   
Alább tehát az eddigi vita:

bobo2003 módosítás | válasz erre | profil | 2005-01-12 20:13
2005-01-11 21:36, Pompéry Berlin:
-
>>Bobo, azért az élet ennél összetettebb.

Ez maximalisan igaz es a kesobbiekkel is egyetertek. Szerintem nagyon kivanatos, hogy Europa osszenojjon, a kulonbsegek ne noljenek, hanem csokkenjenek az EU keleti es nyugati resze kozott. Viszont a fiatalabb korosztaly hajlamos elsiklani az anyagi problemak es kovetkezmenyeik felett, ezert anyagiaskodom en:))

"egy francia házaspár vezeti. Végzős mezőgazdászként 1991-ben M.o-ra mentek szerencsét próbálni."

Tisztelet nekik, a reszemrol tovabbi sikereket kivanok nekik. De azt hiszem, hogy ezzel a lelkesedessel es lendulettel franciaban is boven elboldogultak , itt is elertek volna valamit. De ez a pelda is csak erositi a szabalyt:))

>>otthon soha az életben nem kerültek volna ilyen fiatalon hasonló pozícióba.

Ez nem csak szorgalom es tehetseg, hanem foleg szerencse kerdese is! Ezt sem szabad lebecsulni.

Kohn minden este konyorog az Istenhez: Uram lasd nyomorusagomat, csak egyszer adj nekem egy lotto otost!
Ez igy megy evrol-evre....
Egyszer az Uristen elunja, es leszol Kohnnak:
Te Kohn, legalabb egy lottoszelvenyt vegyel mar vegre! "

Szilvoka_1 módosítás | válasz erre | profil | 2005-01-12 14:24

Szomorunak talalom, hogy nagyon sok embernek (nem feltetlenül fiatalok) az eleteben elsö helyen all a penz es anyagi dolgok, kocsi, haz, nyaralas, stb.
En csak a 20-as eveim közepen jarok, megis elsö nekem a csalad es a szeretetteljes környezet. Erre akkor jöttem ra igazan, mikor kijöttem Nemeto-ba. Sokak nem igy gondolkodnak, amin igencsak meglepödöm.
Felreertes elkerülese vegett: nekem sem mindegy a penz, de nem vagyom milliokra es luxusra. Aki Magyarorszagon manapsag dolgozni akar, az talal munkat es nem kell eheznie.

mogyoro80 módosítás | válasz erre | profil | 2005-01-12 13:03
2005-01-11 21:36, Pompéry Berlin:

"...Ez az értetlenség, ill. kudarc megközelítés a szoc-t ismerő 45 fölöttiek kliséje. 30 alatt inkább a kaland, világnyitottság, exotikum, stb. a húzó. Az EU bővülés pedig ebből a szempontból is összehozza a K-Ny-i országokat."

"...Nemcsak a pénz felől lehet megközelíteni a kérdést. "

"...Mellesleg ebből a kategóriából sokkal több van, mint gondolná az ember. Közép- és K-Eu. divatba jött Ny-on. Inkább elmegy 600-1.000,- €-ért M.o-ra szerencsét próbálni, ami esetleg később mint külföldi tapasztalat jól is mutathat a szakmai életrajzában. ..."

"...Amit itt leírtam, az elsősorban a vállalkozókedvű, mozgékony, több nyelvet beszélő diplomásokra vonatkozik...." *

Kedves Judit,

en is pont ezekre gondoltam.
* - mi azok vagyunk!!
eröt adtäl, köszönöm!!

Pompéry Berlin email módosítás | válasz erre | profil | 2005-01-11 21:36
2005-01-11 19:31, bobo2003:
-
Bobo, azért az élet ennél összetettebb. Ma már sokkal nagyobb az átjárhatóság, mint 30 évvel ezelőtt. A mentalitás is változott. Ez az értetlenség, ill. kudarc megközelítés a szoc-t ismerő 45 fölöttiek kliséje. 30 alatt inkább a kaland, világnyitottság, exotikum, stb. a húzó. Az EU bővülés pedig ebből a szempontból is összehozza a K-Ny-i országokat.

Nemcsak a pénz felől lehet megközelíteni a kérdést. Tokaj-hegyaljai objektumunkat egy francia házaspár vezeti. Végzős mezőgazdászként 1991-ben M.o-ra mentek szerencsét próbálni. Nem volt ott se rokonuk, se boldog ősük, magyarul egy szót sem tudtak. A fiú kezdte 3 műszakban segédmunkásként a kecskeméti konzervgyárban. (Megjegyzem, őt a beosztottak és helyi vállalkozók nem vágják át, nem úgy, mint engem. Ő ugyanis alulról ismeri a magyar valóságot.) Nem mondom el az egész életrajzukat de később folytatták különböző francia érdekeltségű cégeknél, Anne 27 évesen a veszprémi sajtgyár termelésvezetője lett, Pascal pedig az egyik hegyaljai borászati cég igazgatója.

34-35 évesen otthagyták az egészet és éttermet nyitottak Tolcsván, ahol mindenki a biztos tönkremenést jósolta nekik. Ma az Ős Kaján az ország egyik legjobb étterme, a Wittmann fiúk* a Népszab-ban kitűnő gasztronómiai kritikát írt róluk, stb. Miközben az egész életük egy megállás nélküli harc a begyöpösödött és idegenellenes keletmagyar mentalitással. (Több jelenetnek voltam szemtanúja.)

Hosszú ideig nem értettem: mi a francnak küszködnek ebben a Nyugat-Ázsiában, otthon sokkal kényelmesebben élhetnének. Aztán rájöttem: otthon soha az életben nem kerültek volna ilyen fiatalon hasonló pozícióba. Itt is csak azért, mert az 50 éves termelési igazgató, ha francia, annak a felesége ragaszkodik az XY teniszklubhoz, a gyerekek kiemelt gimnáziumához, hogy az beilleszkedhessen utána az elit ecole prepa. rendszerbe, stb. Magyarán nem megy el a bizonytalan és francia elit infrastruktúrát teljesen nélkülöző Balkánra. Ezt a helyzetet sikerült nekik meglovagolni, az átmeneti állapotot a 90-es évek ki/átalakuló k-eu-i világában.

Mellesleg ebből a kategóriából sokkal több van, mint gondolná az ember. Közép- és K-Eu. divatba jött Ny-on. Inkább elmegy 600-1.000,- €-ért M.o-ra szerencsét próbálni, ami esetleg később mint külföldi tapasztalat jól is mutathat a szakmai életrajzában. (A fizetések abban sose szerepelnek. )

Amit itt leírtam, az elsősorban a vállalkozókedvű, mozgékony, több nyelvet beszélő diplomásokra vonatkozik.

* Gasztronómiai etalon, mint a Michelin Ny-Eu-ban.

bobo2003 módosítás | válasz erre | profil | 2005-01-11 20:02
Csak ide masolom az ujzelandi topicbol
BlackBird 2005-01-11 17:24

"Engem a vegleges uj-zelandi attelepules es az uj-zelandi allampolgarsag megszerzese erdekel.

Magamrol: 28 eves vagyok, informatikus vegzettsegu, 1.5 ev multinacionalis cegnel termekmernoki pozicioban eltoltott munkatapasztalattal, plusz programozoi, webmesteri, szamitastechnikai tanari, szakforditoi, szakiroi tapasztalattal (azelott szabaduszo voltam, ami jott, azt mind elvallaltam), biztos angoltudassal (egyeb idegen nyelvet viszont sajnos egyaltalan nem beszelek). Van egy szep menyasszonyom, aki altalanos iskolaban tanitott ket evet. Es van egy fel lakasom. Elvileg mindennek nagyszerunek kellene lennie, de megsem az. Ugyanis kettonk fizetesebol elvileg nagyjabol 60 ezer Ft-t tudunk felretenni havonta. Azert elvileg, mert valami minden honapban bejon: kocsijavitas, autopalyamatrica, uj mosogep stb., es azert ketevente szeretunk elmenni udulni is. Majdnem ot ev utan rajottunk, hogy bar nem panaszkodhatunk, viszonylag jol elunk, azonban nem jutunk egyrol a kettore. Ugyanaz a fel masfel szobas lakasunk van, mint korabban, ugyanaz a hasznalt autonk mint
korabban. Es lassan gyerek is kellene, ketto vagy harom, ahhoz pedig nem eleg a 43 negyzetmeter. Szoval vagy felveszunk kb. 5 millio hitelt 7-8 evre, hogy kifizessuk a (negyedik emeleti, lift nelkuli, oreg panel epuletben levo, igencsak felujitasra szorulo) lakasunk felet, vagy kb. 10 millio hitelt kb. 15 evre, hogy gyerek is lehessen. Ha ezt megtesszuk akkor 7-15 evig semmi masra nem gondolhatunk, remenykedhetunk nehogy elveszitsuk az allasunkat, mert akkor uszik minden, stb. Ja, es akkor meg mindig a keredes, hogy melyik magyarorszagi varosban telepedjunk le, hiszen hat ev alatt negy varosban dolgoztam, oda kell menni, ahol a munka van. "

mogyoro80 módosítás | válasz erre | profil | 2005-01-11 19:40
2005-01-11 19:31, bobo2003:
-
"Gondoljad vegig: D-H-ra a nemetek szemeben erthetetlen, a magyarok szemeben kudarc."

biztos? mindenkepp? miert???

"De vajon hany ev kell,hogy a meglevo nemetorszagi eletszinvonalatokat magyarban elerjetek ? "

nem örökre akarunk menni. es en sem halok bele, ha nincs vadiuj A6-osom...

"Visszamentek utanna ujra nemetbe ? "

igen.
ällitolag a flexibilität-et nagyon ertekelik manapsäg....

bobo2003 módosítás | válasz erre | profil | 2005-01-11 19:31

Gondoljad vegig: D-H-ra a nemetek szemeben erthetetlen, a magyarok szemeben kudarc. Szerencsetek van,sikerul beilleszkedni,minden ok. De vajon hany ev kell,hogy a meglevo nemetorszagi eletszinvonalatokat magyarban elerjetek ? El tudjatok-e erni ott azt, ami itt mar megvan...A negativ oldal: nem jon ossze magyarban a dolog! Visszamentek utanna ujra nemetbe ?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 22:18   
A köztudat alig veszi őket tudomásul. Ha külföldi munkavállalókról, betelepülőkről beszélnek M.o-on, akkor elsősorban a határontúliak, a keleti szomszédos országból jöttek, újabban a kínaiak "ugranak be" mindenkinek. Való igaz, látszámuk kisebb, de mégis nem elhanyagolható azon nyugatiak száma, akik a rendszerváltás óta M.o-ra mentek és maradtak. Erről az utóbbi csoportról szeretnék a továbbiakban írni.

Mindezt teszem, mert a Németország rovatban vita indult arról, hogy érdemes-e N.o-ból M.o-ra költözni. Elhangzott, hogy nyugaton az ötlet értetlenséget vált ki, míg M.o-on a visszaköltözést presztizsvereségként értlemezik. Idemásolom az eddigi vitát.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó