2018. január 17. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Kultúra >> Történelem
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 )
 kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-31 21:50   
Nem is tudom, hogy irjam meg ezt finoman...
de a gyereknek van neve.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-31 21:25   
Asszem, nem jo kulonbozo tomeggyilkossagokat egymas melle allitva hasonlitani, legalabbis egyes kontextusokban, nem? Legalabbis en soha nem fogtam fel ennek ertelmet.

Masreszrol meg a seb kapcsan egyetertek Kayteevel, nekem szerencsere nem volt a csaladomban aldozata semmilyen rendszernek, stb., igy en sem erzem magam feljogositva, hogy ezugyben aldozatokat erinto tanacsokat tudjak megfogalmazni.

Viszont beszelni rola, ismerni a tenyeket, es higgadtan hozzaallni - erdemes lenne, ha mar ugysem fogunk belole tanulni (altalanossagban, emberisegre ertem).

Hunor

LM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-31 21:08   
Ha a sebet nem engedik begyógyulni, hanem állandóan nyitva tartják,akkor sohasem fog begyógyulni!!!

Az idöben egyenlö volt a sztálini kommunista gyilkolások, Pol-Pot, Mao és az emlitett afrikai tömeggyilkosságok.
Csak kiknek az érdeke ezekröl megemlékezni???

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-31 20:49   
2005-01-31 20:39, Ibolya:
A sebnek be is kellene már gyogyulnia.

Nem sértésnek szánom, de gondolom senkidet nem égették el egy gázkamrában.
Nekem se, igaz, de ez csak szerencse dolga volt, jó keresztények önfeláldozó segitsége mellett.
Ilyen sebek nem tudnak teljesen begyógyulni, és nem is szabad azt kérni senkitől, hogy lépjen tovább.

Ibolya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-31 20:39   
Már 60 év eltelt, Németországban, az ami akkor történt, soha nem fog megismétlödni. A sebnek be is kellene már gyogyulnia.

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-31 20:36   
2005-01-31 19:38, LM:

Magam is sokat gondolkoztam, hogy miért nem emlékezünk - emlékeznek meg - nagy nemzetközi nyilvánosság előtt - sok más atrocitás áldozatairól.
Talán, mert az életbenmaradtak és leszármazottaik nem voltak elég vokálisak?
Talán, mert szégyelljük, hogy ma is folyhat emberirtás? És hogy a politikusok dolgát megkönnyitsük, nem követeljük, hogy pl. Darfourt-t hivatalosan is népirtásnak nyilvánitsák ... ugyanis akkor menni kéne felszabaditani az üldözött népcsoportot, ott Szudánban.
Talán, mert a győztesek irják a történelmet, és tulajdonképpen se az örmények, se a krimi tatárok, se a cherokee indiánok, se az aztékok nem győztesként kerültek ki az ellenük inditott hajszából? És a külvilág sajnos nem sokat törődött velük.
Mindez azért nem ok arra, hogy a hozzánk időben és térben legközelebbi holokausztot, a mi rokonaink, szomszédaink, barátaink, polgártársaink sorsát elfeledjük vagy hagyjuk feledésbe merülni.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-31 20:18   
Egyetlen megjegyzés. Sok "Ausschwitz" volt. Mint ahogy sok "Guernica" is. Vagy S-M 11 ... mindezen dolgok emberiségre mért súlyossága akkor kezdődik, amikor akár egy ember is meghal ártatlan, valamilyen fanatikus érdek áldozataként.

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-31 20:09   
2005-01-31 19:38, LM:

Tévedsz
Ad 1: Te magad emlékeztél meg róluk, és ez szép.
Ad 2: egy példa: Brandenburg tartomány a török konzulátus nyomása ellenére visszaveszi a tantervbe az örmény népirtást
http://de.news.yahoo.com/050126/286/4e1wh.html

Az viszont természetes hogy Ausschwitz felszabadításának 60. évfordulóján a náci holokauszt áldozataira emlékezünk, fajtól, nemtöl, vallástól, hajlamtol függetlenül.

LM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-31 19:38   
2005-01-28 15:22, bobe:
-
Csak azon gondolkozom, hogy miért nem emlékeznek meg az örmény holocausztról, a Gulágról, a kommunisták népírtásáról pl: Ukrajna, Pol-Pot népírtásáról, esetleg Mao írtásáról, vagy a mai napig is történö Tutzik-hutuk és darfuri vérengzésekröl és lehetne sorolni.....????

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-29 01:40   
Ezen események kapcsán (és belefoglalva minden koncentrációs tábort) egy dolgot említenék. Gimnazista "élmény" Semprun A nagy utazás c. könyvéből. Az évek távlatában sem homályosult az a kép, amit a történet olvasásakor agyam lefestett. Nem konkrétan a borzalomra utalok. A mai napig nem tudom megérteni az olyan lelket, amelyik képes volt egy koncentrációs táborra nyíló ablakok házában élni.
Ami pedig nem ezt a lélekvilágot illeti, hanem mindazt a szörnyűséget, ami a táboron belül történt, az emberi elmével feldolgozatlan.

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-28 20:48   
2005-01-28 14:05, Fredi:

Ez alkalomból az ARTE tv adó hozta a 4 holokosztról szóló filmet, amit az amerikaiak forgattak pár éve. A Weiss család története. Megnézetem mind a 4-et, 7 órai iszonyatos látván volt, de tudni kell az embernek, hogy mi ment itt akkor.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-28 17:03   
-
Nagyon köszönöm nem csupan a leforditott reszeket , de a feltamadt kivansagodat: vajjon mikor?
Remenykedjünk, hogy a következö generacio kepes lesz ra! Akik ateltek, azokban az iszonyat meg nagyon friss!

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-28 15:22   
-
"Tiszteletem a megszólalt túlélőknek is. Egyiknél sem lehetett nyomát sem találni sem gyűlöletnek, sem pedig bosszúvágynak és ez különösen elgondolkoztatott. Felmerült bennem a kérdés, még hány évnek kell eltelnie ahhoz, hogy horvát, magyar, román, szerb, szlovák, stb. értelmiségiek, történészek (néha kételyeim vannak, hogy ez utóbbiak is az értelmiséghez tartóznak-e) leüljenek egy asztalhoz és a fenti szellemben, feldolgozzák a minden oldalon létező terhét a múltnak. Keserves és hosszadalmas munka lesz, de már el kéne kezdeni!"

Nagyon szep gondolat
A törteneszekröl meg csak annyit hogy neha en is azon gondolkozom miert nem probalnak romantikus irokent kezdeni soknak nagy sikere lenne

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-28 14:05   
A tegnap volt 60 éve, hogy a szovjet csapatok felszabadították az auschwitzi haláltábort. Ennek az eseménynek a kapcsán megkérdeztek több német és külföldi politikust, történészt és más a kultúrában tevékeny személyt: még ma is bűnösnek kell magunkat érezzük? *
Íme néhány, a Stern legutóbbi (5-ös) számában olvasható válaszok közül.

Heinrich August Winkler 66, történész, Németország: ...Az utódoknak nincs vétkük, de a történelmi bűnből egy maradandó felelősség hárul a németekre....

Simon Peres, 81, Izrael alelnöke, Nobel-békedíjas: ...A németek a jövőbe kell nézzenek, de emlékezniük kell és a múltat soha nem felejthetik el. Népük múltja kötelezi őket, ilyesmit soha el nem felejteni....

Gerhard Schröder, 60, német szövetségi kancellár: ... A nemzeti szocializmus gaztetteire emlékezni, egy maradandó kötelesség...

Halina Birenbaum, 75 izraeli írónő és auschwitzi túlélő: ...A fiú nem lehet bűnös azért, mert az apja gyilkos....Aki büszke Goethére, Schillerre és Beethovenre, annak tudnia kell szégyent is éreznie Hitler miatt....Aki megtűri, hogy ifjú neonácik heil Hitlert üvöltsenek, az bűnösnek kell magát érezze...

Paul Spiegel, 67, a Németországi Zsidók Központi Tanácsának elnöke: ..A bűnösség egy egészen személyes ügy. Nem lehet szó arról, hogy emberek, akik a holokauszt idején, vagy azután születtek valamilyen bűnnel kapcsolatosak lennének. Ennek ellenére ez az embercsoport is felelősséget visel...

Angela Merkel, 50, a CDU szövetségi elnöke, a CDU parlamenti frakciójának vezetője: ...Félrevezető a kollektív bűnösségről beszélni, mert a bűn mindig egyéni. Sokkal inkább a mindig meglevő felelősségről van szó, melyet mi, mint nemzet a nemzeti szocializmus borzalmaival szemben viselünk....

Uri Avnery, 81, izraeli publicista, emberjogi aktivista:...A Biblia megkérdezi: „Az apák ettek egrest, és a fiak foga vásott el tőle?!” és így felel: ”Életemre mondom – így szól az én Uram, az Úr-, hogy nem fogjátok többé ezt a közmondást mondogatni Izraelben!”(Ezekiel, 18) Jó azért, hogy a német nép legjobbjai egy mély felelősséget éreznek a történtekért. Ez a felelősség oda kell vezessen, hogy a németek mindenfajta, zsidók, vagy mások ellen irányuló rasszizmus kapcsán ellenálljanak....

Daniel Jonah Goldhagen, 45, történész: ...A bűn soha nem kollektív, de mint egy politikai közösség tagja, aki erkölcsi és jogi kötelezettségeket vállal, a németeknek el kell ismerniük országuk még mindég fennálló felelősségét...

Tudom, sajnos Németországban nem minden történész, vagy politikus osztja a fenti véleményeket, de azért jó tudni, hogy a német értelmiségiek javarésze hasonlóan vélekedik.
Tiszteletem a megszólalt túlélőknek is. Egyiknél sem lehetett nyomát sem találni sem gyűlöletnek, sem pedig bosszúvágynak és ez különösen elgondolkoztatott. Felmerült bennem a kérdés, még hány évnek kell eltelnie ahhoz, hogy horvát, magyar, román, szerb, szlovák, stb. értelmiségiek, történészek (néha kételyeim vannak, hogy ez utóbbiak is az értelmiséghez tartóznak-e) leüljenek egy asztalhoz és a fenti szellemben, feldolgozzák a minden oldalon létező terhét a múltnak. Keserves és hosszadalmas munka lesz, de már el kéne kezdeni!

* A kérdés a németekre vonatkozik

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó