2018. július 17. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Németország >> Óvodák, iskolák Németországban
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 következő lap )
 jharaszti  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-09-27 16:03   
Szia Ildikó!

Bocsi a zavarásért, de olvastam, hogy Ludwigsburgban laktok, és van gyerkőc is. Az én párom most Freibergben lakik, de vett már ki albérletet Ingersheimban, és 2-3 héten belül én is költözök egy 2 éves, és egy 3 éves gyerekkel. Nem tudom, hogy a tied mekkora, de néha összefuthatnánk, ha van kedvetek, mert nagyon közel leszünk egymáshoz.

Üdv: Judit

jharaszti  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-09-27 15:55   

barbika1209  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-09-06 08:08   
2011-07-23 10:14, hunor:
-
IRONTIMI ÜZENETE (WIESBADEN):
-

Sza Timi!

Az en kislänyom is 5 eves, es pont az ovodät intezem. Mi Augsburgban lakunk. Ti?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-08-29 15:06   
2012-08-29 12:50, Byldiko:
-

"olvastam itt magyar-német óvodáról, de úgy láttam, hogy csak hetente egyszer van foglalkozás,"

Ezek úgynevezett hétvégi óvodák: legtöbbször önkéntesen a helyi magyar szülők szervezik programnak magyar gyerekek részére, nyelvgyakorlás, barátkozás, stb. miatt.

Hunor

Byldiko  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-08-29 12:50   
Sziasztok!

Mi Ludwigsburgban élünk, szeretnék itt, vagy Stuttgartban egy jó óvodát a fiamnak. olvastam itt magyar-német óvodáról, de úgy láttam, hogy csak hetente egyszer van foglalkozás, de nekem napi foglalkozások kellenének. Tud valaki segiteni benne?

Köszönöm előre is!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-08-28 00:14   
2012-08-27 17:07, hunor:
-
Semmilyet. Várd meg az elsö tanítási napot!

Tanára válogatja, hogy ki miképp, milyen fizikai kellékekkel kívánja oktatni a tantárgyát. A legtöbb helyen fénymásolt szórólapokkal dolgoznak, maximum iratrendezöre lesz szükség, tankönyveket az iskolában kapnak a gyerekek. A szükséges füzetek mennyisége tapasztalataim szerint egy kézen összeszámlálható. Itt többnyire nincsenek osztályra és tagozatra bontott füzetcsomagok, amit elöre megvehetne a szülö az iskolakezdés elött. Fontos, hogy tornacucca legyen, írószerek, stb.

Tehát nyugi: Minden egyéb eligazítást megkapsz az elsö héten.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-08-27 17:07   
RON2000 ÜZENETE:

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni iskolaügyben: Aschauban lakunk, a fiam most kezdi itt a 4. osztályt. Szeretném megkérdezni, ki tud segíteni, hogy milyen füzeteket vegyek, mert a suli még nem küldött listát, de nem akarom az utolsó percre hagyni.

Ha valaki tud, kérem, hogy segítsen!

Előre is köszönöm!

Üdv.: Ron2000

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-07-29 10:32   
POMPÉRY BERLIN ÜZENETE:
2012-07-13 15:54, elckerlyck:
2012-07-13 09:41, Freiberg Zsuzsanna:

-

Így igaz, a kicsit automatikusan beteszik a lakásotok szerint illetékes általánosba, ami az itteni rendszerben általában a 6. osztályig megy. Ha nem tud még németül, de már elvégezte a 6-ikat, célszerü azt egy általánosban megismételtetni vele az átállási és nyelvi nehézségek miatt. Hogy utána hogyan tovább, az majd az iskolaév alatt kialakul.

A gimnazistákkal nehezebb a helyzet. Az itteni gimnáziumok mind bizonyos profillal rendelkeznek, tehát az iskolát aszerint választják a szülök, hogy milyen nyelvkombinációt, illetve milyen tantárgy-súlypontot szeretnének. Ebben látatlanban és a gyerekeket nem ismervén nem lehet itt a MON-on tanácsot adni. Mégis az eddigi info alapján nekem az tünik célszerünek, hogy olyat válasszatok, ahol az 1. idegennyelv az angol. Mindig (vagy többnyire?) van 2. is. Nehéz lesz, ha azt eddig nem tanultak a gyerekek.

Ha viszont már tudod, hogy hol fogtok lakni, az Interneten máris nyomozhatsz, hogy milyen középiskolák vannak a környéken.

Figyelem: N.o-ban minden tartományban más és más az iskolai nyári szünet rendje. Mindig 6 hét, de az júni közepe és szept. közepe között változó azért, hogy ne egyszerre menjen a 80 mió ember nyaralni. Berlinben idén a nyári szünet aug. 3-ikáig tart, tehát igyekezned kell, ha még elötte gimnáziumot akarsz keresni.

http://www.schulferien.org/Berlin/berlin.html

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-07-29 10:31   
ELCKERLYCK ÜZENETE:

2012-07-13 09:41, Freiberg Zsuzsanna:

Az iskola Németországban nem "lehetöség", hanem kötelezö egy bizonyos korig. Látom a profilodban, hogy Berlinbe költöztök.
Idézet a berlini iskolatörvényböl:

"Schulgesetz für das Land Berlin ->

(3) Die allgemeine Schulpflicht dauert zehn Schulbesuchsjahre und wird durch den Besuch einer Grundschule und einer weiterführenden allgemein bildenden Schule erfüllt. Die Schülerinnen und Schüler können das 10. Schulbesuchsjahr auch durch den Besuch einer beruflichen Schule erfüllen, wenn sie den Hauptschulabschluss erworben haben und der Schulaufsichtsbehörde ein Berufsausbildungsverhältnis im Sinne des Berufsbildungs-gesetzes nachweisen."

Bejelentkezéskor kérj tanácsot a hivatalban, ök pillanatok alatt berakják e gyerekeket egy suliba.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-07-29 10:29   
FREIBERG ZSUZSA ÜZENETE:

Sziasztok!

Segítségeteket kérném, heteken belül költözöm ki három gyermekemmel. Azt már tudom hol fogunk lakni, és hogy a nyelvtanulásra, munkára is van lehetőségem. De az iskoláról a gyerekeknek, még fogalmam sincs. két közép iskolásom van, és egy általános iskola hatodik osztályosom. A kisebbik tanult két évet németül. De a két nagyobbik angolt tanult. Van rá lehetőségem hogy iskolába járjanak? Milyen feltételei vannak? Megköszönném, ha valaki tudna segíteni a tapasztalati tudásával.

Üdv nektek: Zsuzsa

Juli  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-04-16 18:18   
Meghívó

Szeretettel meghívunk minden kedves érdeklõdõt a
"Kétnyelvû gyermeknevelés: esély és kihívás" címû elõadásra és
az azt követõ vitafórumra, amelyet 2012. április 21-én (szombaton) 17:30-19:30-ig tartunk Frankfurtban,
a Haus der Volksarbeit e.V. , Eschenheimer Anlage21/B épületében.I.em.
Elõadó és vitavezetõ: Hollstein Barbara,Lingua Hungarica Lehrerverein
Frankfurt e.V. tanára és elnöke A rendezvény magyar nyelvû és ingyenes!
Aprogram sikere érdekében kérnénk, hogy résztvételi szándékukat lehetõleg elõre jelezzék! Köszönjük!
Bejelentkezés: lingua.hungarica.lehrerverein@googlemail.com
webmaster@linguahungarica.de
Minden kedves Érdeklõdõt és Érintettet szeretettel várunk!
A Szervezõk:
Maria Tepper, Zentrum Familie Frankfurt
Hollstein Barbara, Lingua Hungarica Lehrerverein Frankfurt e.V.
Smajdli-Laskai Julianna,Deutsch-Ungarische Gesellschaft 1970 Frankfurt e.V.

Juli  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-10-24 20:18   
RINGATÓ bemutató foglalkozások gyerekeknek Frankfurtban!
2011. október 29-én 15:00 órától óvodásoknak és 16:00 órától bölcsödéseknek.
Helyszin:Saalbau Ronneburg, Gelnhäuser Str.2, 60435 Frankfurt.
Költséghozzájárulás:5 euro/családonként/foglalkozásonként.
Foglalkozásvezetö:Dr.Gállné Gróh Ilona, Budapest

Erasure  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-10-05 08:24   
Kedves Hunor!

Köszi az infót.

Erasure

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-10-03 09:52   
2011-10-03 09:03, Erasure:
-
Angol nyelvű gimnáziumról nem olvastam.

-

Ebben viszont igazad lehet - a Németországba költöző leginkább németül tanulnának, vélhetően ezért nem került szóba angol iskola. De ha használod a google-t, akkor mindössze pár másodperc alatt megtalálod pl. a kölni nemzetközi iskola honlapját, illetve egyéb információkat - legalábbis nekem ez gyorsabban ment, mint ezen üzenet megírása.
(A linket nem lustaságból nem másoltam be, hanem több kapcsolódó oldal, cikk volt - nem nekem kell kiválasztanom, hogy melyik a megfelelő...)

Hunor

Erasure  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-10-03 09:03   
2011-10-03 08:33, hunor:
-

Kedves Hunor!

2006-ig visszalapoztam, beleszemezgettem. Angol nyelvű gimnáziumról nem olvastam.

Azért köszi a tájékoztatást.

Erasure

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-10-03 08:33   
2011-09-30 17:10, Erasure:
-

Kedves Erasure,

olvasd el a topik majdnem kétszáz üzenetét, és megtalálod a válaszokat.
Ezenkivül még itt is érdemes olvasni:
http://magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=7793&forum=31&30

Hunor

Erasure  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-09-30 17:10   
Sziasztok!

Tanácsot kérnék. Kölnbe szeretnénk költözni, a párom már ott van egy ideje. Két gyerekem van, a nagyobbikkal van gondom.
Magyarországon 10. osztályba jár szakközépiskolába. 16 éves. Magántanulóként ezt nem folytathatja. Nem tudom, hogy tudna a német oktatásba bekapcsolódni. Milyen iskolába járhatna? Mindig angolt tanult. Sajnos csak angolul tud valamelyest beszélni. Esetleg angol nyelvű iskola van Kölnben?
Válaszokat előre is köszi.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-23 10:16   
IRONTIMI ÜZENETE:

Szia Juli!

Nagyon szépen köszönöm válaszod

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-23 10:15   
JULI ÜZENETE:

2011-07-21 07:44, irontimi:
-

Szombati magyar iskola és óvoda, érdeklödhetsz magyarul, biztosan segitenek a német ovival kapcsolatban is, azonkivül magyar szülökkel is kapcsolatot szerezhetsz.

Halag Gabriella 06142/563744

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-23 10:14   
IRONTIMI ÜZENETE (WIESBADEN):

Sziasztok!

5 éves a kislányom. Hasonló korú gyerekkel van közületek anyuka?
Óvodába szeretném iratni, és ezzel kapcsolatos infokat szeretnék tudni.

Köszönöm előre is a segitséget!
Timi

BB Frankfurt  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-22 11:58   
Magyar nyelvoktatás gyerekeknek, fiataloknak Frankfurtban

Harmadik tanévét kezdi 2011. augusztus 12-én a Lingua Hungarica Lehrerverein Frankfurt e.V. által működtetett Szombati Magyar Iskola és Óvoda Frabkfurtban.

Foglalkozásaink egy helyen, egy időben, azonos intenzitással zajlanak különböző korosztályú gyerekekből álló csoportokban.

A foglalkozások ideje:
a hesseni szünidő kivételével
szombatonként 10.00-12.30-ig
Helyszín:Marktstraße 11. és 13.
60388 Frankfurt (Bergen-Enkheim)

A 2011-12-es tanévben működő csoportjaink:

Baba-mama csoport (0-3 éves korig)

Óvodás: Csicsergő zeneovi (3-6 éves korig)

Általános iskolai csoportok:
1. osztályosok
2. osztályosok
3-4.osztályosok

Felső tagozatos csoport

Szeretettel várunk minden nyelvét ápolni akaró gyermeket, diákot!
Különösen a 3-4. osztályosok nagyon örülnének egy kis erősítésnek!

Információ és jelentkezés:
Hollstein Barbara
Lingua Hungarica Lehrerverein Frankfurt e.V.
info@lingua-hungarica.de

novecki éva  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-20 13:58   
Kedves Erazs,

olvastam a leveleidet az oldalon, és szeretném felvenni veled a kapcsolatot, mert van egy 4 éves kisfiam, akit szeretnék óvodába járatni.

Előre is köszönöm!
n.eva

BB Frankfurt  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-05-15 19:49   
Tanárt keresünk!

Az Ulm városában működő "Tulipán Magyar Iskola" egyesülete tanerőt keres következő (2011/2012) tanévre. Iskolánkról röviden tájékozódhat az alábbi internetes oldalon: http://www.tulipan-ulm.de, de megkeresése esetén szívesen válaszolunk kérdéseire személyesen is. Kérjük, hogy leveléhez csatoljon szakmai életrajzot!

Jelentkezését az alábbi e-mail címen várjuk:
winfried-krause_KUKAC_t-online.de, tárgyként tüntesse fel: magyar iskola.

Üdvözlettel:
Brandt Rita és Kern Nikoletta
pedagógiai programvezetők

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-04-15 18:48   
2011-04-15 08:04, Erazs:
-
Kedves Erazs,

Az eset vagy esetek mégis a kivételek közé sorolhatók, mert az iskolai szabályzat ezt nem foglalja magába. S azt pedig a Schulamt csinálja a miniszteri rendeletek alapján.

Könnyités nemcsak a gyereknek, hanem a tanárnak is. Az ilyen iskolák nivója általában egyre inkább lefelé zuhan.

Egy valamirevaló gimnáziumban ilyennel nem is igen foglalkoznak. Pl. Kölnben, s ismerek több várost és Kreist is, az ilyen dolgot központilag kezelik, ahova a szülö nem annyira szivesen küldi a gyerekét.

Nálunk a gimnáziumban ilyennel nem is foglalkoztak, mégpedig tudatosan. Amikor a kisebbik Tochter gimnáziumot váltott, persze nem tért el semmiben sem a német gyerekektöl, mert itt született, az igazgatóval személyes beszélgetést kellett folytatni, ahol a szülök jelenléte is szükséges volt, hogy egyáltalán milyen tanuló az, aki most hozzájuk akar átjönni.

A dolgok nem olyan egyszerüek, s az új magyar jövevények is azt túl egyszerüen képzelik el. A legjobb az esetekben az, amikor a szülö megállapitja, hogy az ö gyereke amúgy is különb. Azt hiszem a lassan 4 és fél évtized alatt elég tapasztalatot gyüjtöttem össze, s még a mai napokban is számtalan iskolával van dolgom. Sajnos meg kell állapitani, hogy a magyar sem jelent egy bizonyos nivót. Szerencse kell hozzá, hogy egyáltalán egy jó évfolyamba kerüljön be valaki, annélkül, hogy a meglévök munkáját zavarná.

A másik eset, hogy a magyar extrem dolgokba esik. A csemetélyének jó legyen, ne osztályozzák, ne kényszeritsék semmire, de ismerjék el, hogy milyen jó tanuló. Keresik azokat az iskolaformákat, ahol minden lehetöleg mindennél könyebb legyen. Személyes véleményem, hogy az ilyen csemetéböl aztán nem is lesz semmi.

Toeby

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-04-15 08:04   
2011-04-12 22:53, Toeby:
-
Kedves Toeby,

ez nem a nép (szándékos) félrevezetése.

Fiam most van az Übertrittsklasse-ban, ezért Infoabendröl Infoabendra járok. Pontosabban jártam.
A lent nevezett gimnáziumban mondták, hogy a nyelvnél könnyítés van, azaz, ha valaki tud egy idegen nyelvet, azt elismerik, ergo már csak egy nyelvet kell tanuljon.

A könnyítés vsz. azért lép(ett) életbe, mert amikor jön a második idegen nyelv, azt sokan nem bírják és ilyenkor váltanak le a reálschuléba. Gondolom ezt el akarják kerülni ezzel a könnyítéssel.

Az infóabenden szülök tömkelege volt jelen. 1300 gyerek van az iskolában, ha ezt 8 évfolyamra leosztod, akkor a lehetséges 5. osztályosok száma 162 gyerek. Egy gyereknek két szüleje van, és túljelentkezés is van. Ez alapján meg lehet saccolni, mennyien lehettek az Aulában. Ülöhelyet már nem kaptam.

Szerintem ennyi szülöt nem vezetnek szándékosan félre.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-04-13 16:44   
Szemben a (korábbi) magyar rendszerrel, ahol egy gimnáziumon belül léteznek(tek) különbözö tagozatok, N.o-ban fix iskolaprofilok vannak és a szülök ennek megfelelöen választják az iskolát. Van latin/görög müveltségre hajazó oskola, van, ahol modern nyelvekre specializálódtak. Ahol a latint favorizálják, ott nem lehet követelni, hogy latin helyett legyen, mondjuk kínai vagy spanyol. Persze, az angol mindenütt kötelezö. Mindez még tartományonként is változhat, hisz nincs egységes oktatásügyi tárca az NSZK-ban történelmi okok miatt, hanem az tartományi fennhatóság alatt áll. De ezt már sokszor kitárgyaltuk itt alább.

Ennek megfelöen nincs általános tanács, mert nincs általános érvényü szabály, hanem kell venni a fáradtságot és érdeklödni a lakhely vonzáskörzetében szóbajöhetö iskolák súlypontja, idegennyelvi ajánlatai iránt.

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-04-12 22:53   
2011-04-12 21:16, Erazs:
-
Hi!

Ne vezessük már félre a honfitársakat. Németország még mindig nincs abban a helyzetben, hogy mindenki azt csinál, amit akar.

A kötelezö az angol. A választott az, amit az iskola felkinál. Azok pedig a latin, francia, spanyol és olasz. Minden más csak egy különleges eset lehet, hogy pl. a többnyire törökök által látogatott iskolában oktatják az anyanyelvet is. Ez elöfordulhat más olyannal is, akik nagy számban képviseltettek az országban, mint pl. a görögök. De mindez a különbözö nemzetiségüek egymástól való leszakadását erösiti.

A magyar elismerése mindig is csak egy szükségmegoldás volt, s még "szerencsére" nem gettósodtak, min egyes más nemzetek.

Az, hogy ki milyen nyelvet választ másodiknak, területenként is változhat. Pl. a francia határ közelében erösebb a francia, mint a dánok közelében.

AG-ban viszont minden gyelvet lehet tanulni, ha van elegendö jelentkezö arra.

Szerintem, aki annyira nem nyilt egy másik nyelv vagy nemzet iránt, s kitart a magyar tanulása, föleg mint oktatási nyelv mellett, az Magyarországon jobban van elhelyezve.

A mai mobilitás mellett sokkal lezserebbül kell a változásokat felfogni. Itt emliteném meg, hogy a magyarországi németek még a 60-as évek közepén is mobilitás hiányában olyan "beltenyészetben" részesültek, hogy a falvakban az idösebb emberek egyáltalán nem vagy alig tudtak magyarul beszélni. A városba bejáró iskolások is nehézségekkel küzdöttek. Sokan még a középiskolában sem tudták magukat helyesen magyarul kifejezni. Ez ma már a multé. S gondolom, senki sem próbálkozik meg Németországban a "magyar beltenyészettel".

Aki elhatározta, hogy hosszú idöre Németországba költözik, vagy ott települ le, az magában egy új életet kezd. Aki csak átmenetnek tekinti, s hozta magával a gyerekeket, tekintse úgy, mint egy "külföldi tanulmányt". Máskülönben a "csemete" maradhat otthon is, miközben az öregek itt güriznek.

Sajnos a legtöbb beirások rövidlátóságot, naivságot, s az általam már emlitett "heinói szemüveget" vagy amit leginkább a foci biróknak kellene hordani, a sárga karszallagot a három fekete ponttal bizonyitják.

Toeby

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-04-12 21:16   
2011-03-30 22:18, BB Frankfurt:
-
Azt szeretném megtudni,hogy melyik az a gimnázium,amelyikben elismerik a magyar nyelvet.

Az információt konkrétan a müncheni Hausenstein iskolában hallottam az Infoabend-en.
http://www.whg.musin.de/
Tehát ök elismerik.

Lehet hogy inkább csak a tanításra gondolhatunk AG formájában?

Nem tanítják. Egy gimnáziumban két idegenyelv ismerete szükséges. Az egyik kötelezöen az angol, a másik szabadon választott. A szabadon választott akármelyik nyelv lehet. Akár a kínai is. Volt a konkrét példa. Hogy ez a gyakorlatban hogyan is néz ki, arra már nem tértek ki.

BB Frankfurt  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-30 22:18   
2011-03-21 21:23, Erazs:
-

Kedves Erazs!

Azt szeretném megtudni,hogy melyik az a gimnázium,amelyikben elismerik a magyar nyelvet. Lehet, hogy inkább csak a tanításra gondolhatunk AG formájában?

Üdvözlettel: Barbara

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-23 14:08   
2011-03-23 13:05, Toeby:

Kedves Toeby!

Valami ilyenre gondoltam én is. Köszi az infót.

Most már csak Erázs hiányzik a saját, testközelbeli információival.

Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó