2021. április 12. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Nagy-Britannia >> Érdekességek
Új topik indítása   Üzenet küldése
 perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-06-03 21:04   
2005-06-29 11:18, perec:
-
Gondoltam, fölhozom már.

A trafalgari ütközetről most még eszembe jutott, hogy mivel ott Nelsont halálos golyó érte, testét vissza kellett hozni valahogy (természetesen hajóval). Mivel nem volt elég ólom a hajón a koporsókészítéshez, ezért egy nagy vizeshordót használtak. Ami brandyval volt megtöltve.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-29 11:18   
2005-06-28 20:26, gvirag:
-
Van ebben valami kegyeletsértő. Én biztosan nem csinálnék fesztivált az eseményekből. Talán túlságosan elképzelem a valóságot.

Tulajdonképpen nem annyira más ez, mint a háborús filmek jó része, vagy a régi énekek, mondák hőscsinálása. Egyik sem adja vissza a valóság brutalitását.

Valóban van a csata újrajátszásokban valami, ami kényelmetlen érzéssel tölti el az embert. Gyerekek mindig is játszottak háborús játékokat (már magában ez is sokat elárul az emberi természetről). Itt viszont felnőtt emberek bújnak bele korhű ruhákba, és eljátszanak háborúkat, ahol nem lehettek jelen, és amelyek elég régen voltak ahhoz, hogy az emlékezet elkezdje enyhíteni, vagy éppen színezni az eseményeket.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-29 11:06   
2005-06-28 18:26, rigojanos:
-

Megnezed? A TV-ben legalabb

Nem láttam. Elfelejtettem tévéújságot venni .
De itt van egy leírás fényképekkel, nekem ez is elég.
http://news.bbc.co.uk/1/low/uk/4627453.stm

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-28 20:26   
Az biztos, hogy láncos golyókkal nem fogják egymás árbócait tönkrezúzni és nincs az a töménytelen paradicsom sem, amely visszaadná az eredeti ütközet borzalmait.

Van ebben valami kegyeletsértő. Én biztosan nem csinálnék fesztivált az eseményekből. Talán túlságosan elképzelem a valóságot.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-28 18:26   
2005-06-28 18:11, perec:
-

Este pedig újrajátsszák a trafalgari ütközetet. A csata ezúttal "pirosak" és "kékek" között dúl majd, hogy a franciák érzékenységét ne sértse a dolog.

Megnezed? A TV-ben legalabb

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-28 18:11   
Ma megint parádé van , ezúttal a Trafalgari győzelem 200. évfordulója tiszteletére.

A királynő és férje már megtartotta a nemzetközi hajószemlét, valami 160-valahány hajó vonult fel.

Este pedig újrajátsszák a trafalgari ütközetet. A csata ezúttal "pirosak" és "kékek" között dúl majd, hogy a franciák érzékenységét ne sértse a dolog.

Nelson Victory-ját a Grand Turk nevű korhű utánzat vitorlás fogja játszani. Ezt néhány éve építették, én is jártam a fedélzetén, amikor körbehajózta a Brit szigeteket. Egy színész el fogja játszani Nelson halálát is a hajó fedélzetén. A csata utáni tengeri vihart tűzijáték jelképezi majd.

További részletek pl. itt:
http://www.trafalgar200.com/fleetreview.html

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-17 13:18   
Most olvasom, hogy mostantól kezdve Skóciában jogilag érvényes házasságot köthetnek saját ceremóniájuk szerint a humanisták is.

Ellentétben pl. Magyarországgal, az egyházi esküvő errefelé jogilag kötő erejű. A vallásos párok eddig is köthettek templomban érvényes házasságot, a nem vallásosak pedig a helyi anyakönyvvezető előtt. Mivel a humanizmus nem vallás, hanem filozófia, ezért a humanistáknak is az anyakönyvvezető elé kellett járulni. Ők azonban ennél többre vágytak.

A cikk szerint a humanisták már egy ideje (legalábbis Skóciában) el akarták érni, hogy ők is köthessenek érvényes házasságot humanista ceremónia szerint, azzal érvelve, hogy a vallásos párokhoz képest ők ilyen téren diszkriminációt szenvednek.

Az első jogilag érvényes humanista házasságkötés az edinburgh-i Állatkertben fog megtörténni a hétvégén.
http://news.bbc.co.uk/1/low/scotland/4102310.stm

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-15 12:15   
2005-06-14 18:18, rigojanos:
-
2005-06-12 22:28, perec:
-
Nem akarok elterni Angliatol, csak eszembe jutott peldakent, hogy Amerikaban a tortenelem irant erdeklodok kozul sokan hobbikent uzik a polgarhaboru esemenyeinek feleleveniteset, ahol be is oltoznek az abban az idoben hasznalt katonai ruhakba, stb.

Ez itt pont jó helyen van a Nagy-Britannia témában is. A történelmi események felelevenítése, újrajátszása mint hobbi itt is megy. Csak éppen itt a helyi eseményekhez, többnyire (bár nem kizárólag) az első és valamennyire a második világháborúhoz kötődik.

Műemlék várak, nemesi házak is vonzzák azokat, akik szeretnék beleélni magukat egy régmúlt életformába, ruhaviseletbe. Ez utóbbit nem szokták szorosan a fenti kategóriába sorolni.

Nekem személyes tapasztalatom erről nincs, sőt az ismerősök között sincs, aki ezzel foglalkozik.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-14 18:18   
-
Anakronizmus, de vonzza a tömegeket minden évben. Mellesleg, a felvonulók nem csupán díszkatonák, hanem harci egységek tagjai. A kommentátor megjegyezte, hogy két dudás nemrég Basrában életét vesztette.
http://www.army.mod.uk/ceremonialandheritage/household/trooping.htm

Az egyenruha szerintem onmagaban vonzza az atlagember figyelmet. A katonai rendezvenyek ugyszinten, foleg, ha valami regre visszameno tradicio szimbumai. A kiralyi hadseregekre meg minden tortenelem irant erdeklodo odafigyel. Az ilyen edsemenyek szerintem mindig latvanyosak, egyreszt a rendezett, osszehangolt koreografia miatt.

Nem akarok elterni Angliatol, csak eszembe jutott peldakent, hogy Amerikaban a tortenelem irant erdeklodok kozul sokan hobbikent uzik a polgarhaboru esemenyeinek feleleveniteset, ahol be is oltoznek az abban az idoben hasznalt katonai ruhakba, stb.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-13 15:25   
2005-06-13 15:04, ubuge:
-
Ezekkel a hencikkel keményen gondolkodóba ejtettél.

Legutobb Harry hercegen volt horogkereszt karszalag, gombolom, erre utalhat.

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-13 15:04   
2005-06-13 14:35, seci:
-

Ezekkel a hencikkel keményen gondolkodóba ejtettél. Nem tudtam rájönni, melyik családról lehet szó (mondjuk nem is vagyok járatos Európa - hát még a világ - kékvérű köreinek nevében illetve egyéb jellemzőiben), amíg aztán a kosztümös utalásod fellebentette az elmémre ereszkedett fátylat.
Ha már hencik: van az angoloknak is valami hasonló becéző szavuk (princy...)?

seci  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-13 14:35   
Hali!

> Akadt mostanában olyan, aki pertut ivott a népével?
Persze! A hencik! Jarnak kocsmazni, mint minden rendes alattvalojuk, be is rugnak, ahogy illik. Aztan ugy berugott az egyik, hogy beoltozott SS tisztnek. Igaz, koronat nem tett... Bar az is lehet, hogy a ket esemeny nem egy napon tortent

-seci

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-13 12:25   
2005-06-13 12:10, poe:
-
uram bocsá' egyesek nem átallanak koronátlanul mutatkozni
-

Akadt mostanában olyan, aki pertut ivott a népével?

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-13 12:10   

Anakronizmus, de vonzza a tömegeket minden évben.
Ez igaz, de az emberek többsége még felnőttkorban is szereti a meséket. És mivel a mai királyok, királynők már nem sokat adnak a külsőségekre - uram bocsá' egyesek nem átallanak koronátlanul mutatkozni - legalább az ilyen látványos parádékon nosztalgiázhatunk.
üdvözlet egy másik királynőségből

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-12 22:28   
Tegnap délelőtt bekapcsoltam a tévét, így derült ki, a 'Trooping the Colour' napja volt.

Ez tulajdonképpen egy katonai parádé, de nem ám akármilyen. Az uralkodó Viktória királynő 1842-ben épített hintóján érkezik. Ezután testőrszázadai medvebőrkucsmában, piros egyenruhában, rezesbandával és dudásokkal kísérve vonulnak el őfelsége előtt a felvonulási téren. A parádénak összetett koreográfiája van, és minden mozzanatnak megvan a jelentősége, legalábbis a beavatottak számára.

Ez a mindenkori uralkodó "hivatalos" születésnapja (a királynőé egyébként áprilisban van). Azért ünneplik "hivatalosan" júniusban, mert remélhető, hogy olyankor jobb az idő. Tegnap ez pont bejött.

Az eseménynek nevet adó "trooping the colour" abból áll, hogy a királynő zászlajával elvonulnak az egységek előtt. Ez egy régi katonai hagyományból ered, amelynek az volt a célja, hogy a katonák könnyen felismerjék a saját zászlajukat.

Anakronizmus, de vonzza a tömegeket minden évben. Mellesleg, a felvonulók nem csupán díszkatonák, hanem harci egységek tagjai. A kommentátor megjegyezte, hogy két dudás nemrég Basrában életét vesztette.
http://www.army.mod.uk/ceremonialandheritage/household/trooping.htm

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-12 22:13   
Érdekességek, különlegességek, furcsaságok Nagy-Britanniából.

Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó