2017. november 24. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Külföldiként külföldi nevet adjak a gyerekemnek?
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
 frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 15:47   
Nekem/Nekünk - Hál' Istennek! - hosszú várakozás után, immáron második leányunokánk született meg külföldön - Ausztráliában - egy olyan vegyesházasságben, ahol a férj magyar szülőktől származó ausztrál, míg a feleség az odaházasodott leányunk.

Magam/magunk szeretnénk, ha unokáink a lehető legtöbbet vennék át magyarságunkból ha már oda születtek... Az volt ezért a kérésünk a szülők felé, hogyha nevet adnak gyermekeiknek, olyan nevet/neveket válasszanak, amelynek szép magyar megfelelője is van.

Örülünk, hogy a két unoka négy keresztneve jól hangzik magyar fordításban is...
Frimi

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-26 12:21   
2006-02-26 01:21, anecz:
Kedves Anecz!

Mert kétféle ember létezik. Az egyiket zavarja, ha esetleg csúfolják a gyerekét a furcsán hangzó esetleg kimondhatatlan neve miatt, a másikat pedig nem!
Ebben a topicban erröl beszélgettünk eddig.
Andi

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-26 10:43   
2006-02-26 01:21, anecz:

üdv minden Csillának, Zsókának, Csabának s minden magyar nevű embernek!

Tehát egy szegedi születésű perfekt magyar embert már nem is üdvözölsz, mert a némbernek görög eredetű a neve?

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-26 10:42   
2006-02-25 23:33, Andu:
-

és mi lett a neve a kisfiúnak?

Kevin

Ugyanakkor azt hiszem én sem panaszkodhatom az Erikára.

anecz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-26 01:21   
Sziasztok! Nem is értem, miért probléma a névadás? a más színű és más vallású emberekben fel sem merül, hogy gyermekük esetleg a név miatt hátrányos helyzetbe kerül. Akkor bennetek miért? Ez a név és meg kell tanulni! Ha rosszul ejtik, akkor a gyereknek, vagy a szülőnek kell megmondani, hogy hogyan ejtsék. Ez már egy "ezeréves" ország, vagyis Európa, tehát minden nevet meg kell tisztelni. Minden név -a saját kiejtésével - egy más ember, s ezt mindenkinek tisztelnie kell.
üdv minden Csillának, Zsókának, Csabának s minden magyar nevű embernek!

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-25 23:33   
2006-02-25 11:54, Erazs:
és mi lett a neve a kisfiúnak?

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-25 11:54   
Mi eleve olyan nevet választottunk a fiunknak, amit Mo-n is meg No-n is ugyanúgy írnak, ismerik is, és nem kérdeznek rá százmilliószor, hogy: -Hogyan is hívnak???

Zsuzsie  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-01 11:35   
Ja, ertem. kar, hogy az eredetit leirva sokan nem ismerik fel a " nemzetkozi" valtozatokat.

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-01 03:33   
Zsuzsanna, ez nem volt nehez, hiszen Susana, Susan, azt hiszen nagyon nepszeru nev vilagszerte. Irhatod akarhogy, az mindeg Zsuzsanna lesz.

Zsuzsie  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-31 21:19   
En meg nem hallottam rola, hogy pl. Hollandiaban barkit is csufolnanak az idegen hangzasu keresztneve miatt.
Igaz, nem is jarok iskolaba.
Az en keresztnevem Zsuzsanna. Ez eloszor elegge sokkolta a kollegakat, de egyszeruen Suzannanak hivnak es en nem vagyok ra erzekeny. Azt mondjak leirni nem olyan nehez a nevet, csak nem szabad elfelejteni, hogy ketszer Z es S, es nem forditva. (S es Z)
Sot az elso sokk utan arra is rajottek, hogy engem a legkonnyebb megtalalni a ceg 30ezres cimlistajan a levelezorendszerben. Csak beirjak, hogy Zsu ([enter]) es en vagyok az egyeduli talalat.

A vezeteknevemben van ó, gy, zs, h, na arra mar azt mondjak, hogy ez tul bonyolult, ez nekik nem megy.
De hat vezeteknevet nem olyan konnyu cserelni, meg ha konnyu lenne sem cserelnek.

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-29 13:59   
Most adódott egy kis "fölösleges szabadidôm" és olvastam végig vagy kétoldalnyit ebben a témában.

Bár nem vagyok (sajnos már nem lehetek!) érdekelt a témában, azért csak-csak azon a véleményen vagyok, hogy azok a fiatal szülôk, akik máris "idegen" környezetben élnek, vagy terveikben csak szikrája is van a költözködésnek, tényleg érdemes olyan neveket keresni, amit VAGY leirni VAGY kiejteni egyszerû máshol is. Mindíg lehet hasonlóságot találni.

Itt, mifelénk ugyan ismerik az "ö" hangot, de az "y" az itt "ü".

Na most gondoljátok el egy finn ember szájából a Gyöngyi vagy a Györgyi név kiejtését.
(Ha nem is név, de próbáljátok meg pl. Nyiregyháza szót kiejteni.)

A magyar CS, SZ, ZS, komoly megbróáltatást jelent, tehát ezeket is ajánlato elfelejteni, de legalábbis másodnévnek adni. (pl. Zsombor, Csaba, Szabolcs stb.)
Hasonlóan gondot okozhatnak az ékezetek.

Várady  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-29 09:33   
Igazatok van amikor azt irjátok,hogy olyan nevet kell adni a kint születendő gyereknek ami külföldön is kiejthető.
Én is megjártam mert amikor a lányom megszületett a régi NDK-ban a Jeannette elfogadott volt. A Tibor nevü fiamnál és az Ágnes nevü lányomnál már nehezen fogadták el mert náluk nem nagyon vagy csak kevésbé ismert keresztnevek. De kiejtésileg nem volt vele gond simán anyakönyvezték. Itthon azonban már a Jeannette gondot okozott mert csak úgy anyakönyvezték ahogy fonetikusan kiejtik Zsanett.
Hát igen a szülőknek sokszor erre is gondolni kell amikor jön az újszülött baba.

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-29 04:46   
Azert meg kellene gondolnunk, hogy kulfoldon milyen nevet adunk a gyerekeinknek. Osmagyar nevek, amiket nehez kiejteni, nem illenek kulfoldre. Nem mondom, hogy mindenki legyen George, Joseph, John vagy Mary, de azert szerintem, gondolkodni kellene, hogy kesobb a gyereket ne csufoljak az iskolaban. A gyerekeknek nincs humorerzekuk es nehezen viselik el a gunyt. En tudom, hogy pl. magyarorszagon csak olyan neveket lehet adni a gyereknek ami magyar helyesirassal van irva. Barataim Mayanak akartak anyakonyveztetni a gyerekuket, de csak mint Maja voltak hajlandok elfogadni az anyakonyvvezetonel.

Liz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-26 10:54   
Árpád nevet adtuk második szülöttünknek. Nem is volt probléma, mindaddig mig iskolába nem került. Késôbb kezdôdött a gond, mikor a tanitónéni olvasta ki a gyerekek nevét, és az angol kiejtés persze más mint a magyar. A név úgy hangzott, hogy "Árped". Hát ez azért nagyon sértô volt a fiúnak.
A macerálgatásokat elviselni, meg még sértôbbek. Éveken keresztül azon gondolkodott, hogyan is cserélhetne nevet. Ö már a végén "Árki"-nak hívta magát hivatalosan. Ez mindaddig így ment, mig egy híres ausztráliai model, Francia-Magyar barátjáról, elolvasott egy cikket, és megtudta, hogy ôt is Árpádnak hívják!
Sôt, az iskolában is, ez egy nagy sláger lett! Ekkor már bátorságot kapott ahhoz, hogy közölje a helyes kiejtését a nevének, iskolatársaival és tanítóival egyaránt.
Mint szülô, nagyon sajnáltam ôt, hogy egy név ennyi szenvedést jelent számára. De büszke lettem rá, és vagyok is, hogy a sok küzködés mellett elvállalta, mostmár 19 évesen elragadtatott lett tôle.
És már nem is cserélne, mivel ez ô, és ez a név illik hozzá.

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-31 13:51   
2005/10/31 bobe
Kedves bobe!
Teljes mertekben egyetertek veled!
Nekem is mar tobb gondom volt a nevemmel kapcsolatban,az Andrea nev itt Olaszorszagban kimondottan fiu nev
A lanyomnak igyekeztem egy szep Olasz nevet valasztani ,aminek konnyu a kiejtese,,irasa ,,
Nem akartam hogy mindig magyarazkodnia kelljen akarhanyszor kimondja a nevet,,
Manuela nevet valasztottuk

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-28 09:03   
Kedves Ibolya, képzeld el, hogy mi mindenféleképpen ejtették már a nevem: Bukaresti tartózkodásom idején (öt éven át) voltam mát Csóka, Jóka, Zsoko, Joko (s mivel eljártam a rock-, blues- és jazz-koncertekre, lettem Joko Ono, pedig semmit sem hasonlítunk) - akkor már mondhatom, hogy a németek számára már lényegesen könnyebb a Zsókát kiejteni.
Elsö pár munkahelyemen nem is a magyarm hanem a német családnevemmel gyült meg a bajom: mikor férjez mentem, még nem tudtam olyan jól németül, fülig szerelmes voltam, s szó nélkül felvettem a férjem nevét, így lettem Roeschen. Na, ez leírva nem olyan rossz, de kimondva már kevésbé érdekes (állandó reakció: ah, wie süß!), s amikor a munkatársak a családnevet nézik a becenévnek, s kitartóan "rózsiznak", akkor már eléggé idegesítö. Ezért is külön örvendek most, hogy a válóper után újra felvettem a Bors nevet, azzal senkinek sincs baja. Furcsa módon rengeteg Bors él Németországban, tehát nem csak magyar név. Nemrég olvastam, hogy még a legendás Artúr király udvarában is volt egy Bors nevü lovag. Így aztán a magyar nevemmel beleolvadtam az európai közösségbe (annak, aki most támadna: hallo, ez vicc volt, maradjunk humorunknál)

ibolyai  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-27 18:13   
A fiam neve Csanad, masodik neve Peter. Az USA-ban muszalj volt atterni a Peter-re, mert soha senki nem tudta, tudja a Csanadot kiejteni, a Cassandra-ra all minden amerikai szaja. Igy a kozepnevevel meg oldodott a dolog. Szerencsere mar otthon volt aki Peterkenek becezte a fiam ugyhogy nem volt annyira drasztikus az atallas.

En Ibolya vagyok, az elso munkahelyem elso napjan az audit partner aki fonokom volt kijelentette hogy az nem jo, pont ebben a stilusban, hogy az nem jo, valasszak mast. A meglepetestol ugy elbambultam hogy Ivy-t valasztottam, 2.5 evig Ivy voltam, aki onnan ismer ma is Ivy-nak hiv hiaba valtottam a 2.5 ev utan. Trauma volt annak idejen, kis gyenge ujonnan jott ehenkorasznak meg a neve sem volt jo, ujat kellett valasztani. Mar reg ez nem problema, szepen megtanuljak az itteniek kiejteni a nevem eleg hamar de akkoriban mindenre csak bolintottam, mosolyogtam, probaltam magam elfogadtatni, akkor bizony a nevem megmasitasa nagyon bantott.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 11:52   
Micsoda vihar kerekedett ebböl a nevadasbol. Mindenki olyan nevet ad a gyerekeinek amilyent akar, senkinek semmi köze hozza. A gyermek meg majd vagy vallalja es szereti vagy nem. A teny hogy homogen idegennyelvu orszagban (nem Kanada meg USA azok bevandorlo orszagok) problemat jelenthet a gyerek neve. Ha eleg erös akkor kibirja hogy csufolodnak vele vagy ö is eltorzitja majd a nevet es mar eleve ugy mutatkozik be vagy majd lecsereli. En csak azt nem ertem miert a gyerekek kell szenvedjenek szuleik makacs bizonygatasa miatt . Itt Svedorszagban is vannak olyanok akik magyar neveket adnak de azert a legtöbbje tudja milyen nehez lesz a gyereknek es ezert probal olyan nevet keresni ami többnyelven is jol hangzik. A gyermekeink szenvednek, veluk csufolodnak a nevuk miatt nem velunk.

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 02:46   
2005-10-22 00:44, Híúz:
De Kende is meg van elégedve. Örvendek, hogy annak idején nem Zoltánnak neveztem, ugynis ilyen nevü török lány osztálytársa van. az pedig már okot adhatna a csúfolkodásra.
_________

Kedves Zsoka!
Szep nevet adtal a gyermekeidnek es valoban minden nyelven konnyu kiejteni. Es ennek ellenere, ne lepodj meg, ha majd megis akadnak csufolodo gyerekek. A gyerekek mindenhol egyformak, es igen talalnak okot csufolodasra, de azt nem kell szivre venni. Nagyobb baj amikor a felnottek csufolkodnak.
Udv: fellegvar

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 01:39   
2005-10-22 00:58, Híúz:

Kedves Hiúz,

lehet, hogy udvariatlanság a szemedben, hogy a gyerekeid neveit nem kommentáltam.

Ez egyszerüen azért van, mert ízlések és pofonok. Elsösorban a te nevedröl beszélgettünk, mivel te vagy a felnött, te írtad ide be. Sose kommentálnám gyerekek nevét, amit a szülök adtak nekik. Tiszteletböl.

"Ha semmit nem kommentálsz, ami a neveket illeti, mit akarsz egy olyan fórumban, ahol a nevekröl van szó?"

Amint már többször írtam, a te neved kapcsán szóltam hozzá.

" Már megbocsáss, de a szörszálhasogatás világbajnokságát úgy is megnyernéd, ha egy símára borotváltról kellene a hozzávalót hasogatnod."

No comment.

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 01:38   
jééé, igazad vagyon. . erre nem gondoltam. A Györgyi, tehát kivételes magyar név.. Na szóval, igazad van ebben.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 01:33   

kedves Som
Elméletben persze igazad van, de...
Hogy betüzzem le egy hollandnak a Györgyit, amikor az ö betüt nem ismeri? és ugye a holland írógépeken, billentyüzeten sincs ez a betü? Meg kell mondjam, igen találékonyan helyettesítik néha

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 01:31   
Gyerekek,
nem mindig rossz ám az, ha magyar nevet adunk a gyerekeinknek. Mint irtam vala minap egy párhuzamos témában, itt Kanadában senkit sem zavar ilyesmi. Betűzni kell és kész. ..itt amúgyis sok-mindent betűzni kell!! Es tapasztalatból mondhatom, hogy egy szép magyar nevű, egészséges identitástudatú emberkét sem zavarhat nevének betűzése. Idővel pedig a szervek, hivatalok ahol betűznie kellhet nevét, megszokják, és már nem is kell betűznie.
Hogyan akarnánk kúltúránkat megismertetni, ha nem igy (IS!)

..ne itélkezzetek túl keményen fölöttem

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 00:58   
Ha semmit nem kommentálsz, ami a neveket illeti, mit akarsz egy olyan fórumban, ahol a nevekröl van szó? Már megbocsáss, de a szörszálhasogatás világbajnokságát úgy is megnyernéd, ha egy símára borotváltról kellene a hozzávalót hasogatnod.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 00:46   
2005-10-22 00:35, Híúz:

" Külföldön élök is adhatnak magyar nevet a gyermekeiknek"

Ki mondta, hogy nem?

"jobban hangzik, mid Yvonne, Ailin (komolyan, így is hívnak egy kislányt az ovodában, Eileen helyett)."

Ez relatív, ill. szubjektív. Úgy az Eileennek, mint az Ailinnek megvan a maga létjogosultsága, mivel több írásmód létezik ugyanarra a névre. Én ettöl nem ájulnék el.

"Kende ösmagyar név, valószínüleg számos magyar számára is ismeretlen, vagy legalábbis szokatlan."

Ezt nem kommentálom, akinek tetszik, használja. Semmi kifogásom ellene.

"A Kinga pedig átmeneti megoldás, merthogy a Kunigunda ómagyar névváltozata."

Lásd fennebb.

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 00:44   
11 évesen azonban már igen. De Kende is meg van elégedve. Örvendek, hogy annak idején nem Zoltánnak neveztem, ugynis ilyen nevü török lány osztálytársa van. az pedig már okot adhatna a csúfolkodásra.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 00:41   
Kedves Zsóka
Szép név mindkettö, remélem ök is elégedettek vele. Bár kétévesen az embergyerek még nem foglalkozik ilyesmivel

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 00:39   
Marynek:
Nézd meg még egyszer a topik nevét, ott az áll, hogy itt a gyermekeink nevéröl van szó. Párhuzamot állítotam a saját és a kicsik neve között, ezt hasonlatnak hívnák. Mi lenne egyszerüen úgy olvasni valamit, ahogy le van írva, s nem egy mellékmondaton rágódni egy órán keresztül?

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 00:35   
Külföldön élök is adhatnak magyar nevet a gyermekeiknek, s jól kiválasztva olvasható, írható, s jobban hangzik, mid Yvonne, Ailin (komolyan, így is hívnak egy kislányt az ovodában, Eileen helyett).
Kende ösmagyar név, valószínüleg számos magyar számára is ismeretlen, vagy legalábbis szokatlan.
A Kinga pedig átmeneti megoldás, merthogy a Kunigunda ómagyar névváltozata.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 00:33   
2005-10-22 00:06, Híúz:

Kedves Hiúz!

"Marynek pedig: Ne lovagolj tovább a nevemen, senki nem panaszkodott"

Én erre reagáltam:

"Elég bajom volt a saját nevemmel, világéletemben betüznöm kellett az Erzsébetet."

Nem lovagolok, csak az általad felvetett témáról beszélek.

"A te gyermekeidet (biztos vannak) hogy hívják, ha nem tolakodom a kérdésemmel? "

Ez az én dolgom, de nem ez a hozzászólásom témája és ezért nem válaszolok rá. Nem is kommentáltam a te gyermekeidet nevét, nincs is hozzá jogom.

Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó