2018. december 13. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> MagyarOnline.net Vendégek >> Vitafórum - Dr. Grétsy László, kérdések, válaszok kapcsán
Új topik indítása  
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 következő lap )
 Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-14 14:29   
2007-03-13 23:30, hunor:
-
2007-03-13 15:51, Fredi:
Nem voltam Bukarestben, el voltam utazva.

Nem voltam Bukarestben, utaztam.

Nem voltam Bukarestben, elutaztam

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-14 12:33   
Kedves Poe, engem is idegesít, hogy germanizmusnak mondják... Nekünk ezt így tanították, de persze sok mindenről kiderült már, hogy nem éppen úgy áll a helyzet...
Kíváncsi vagyok Grétsy tanár úr véleményére. Felteszed te neki a kérdést?

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-14 10:42   

Kedves Hunor, ez nem ugyanaz. Az "el voltam utazva" azt az állapotot fejezi ki, hogy a kérdéses időben elutaztam egy meghatározott helyre, ahonnan azóta visszajöttem.
Az "utaztam" esetlegesebb, nem érzik benne sem a határozott cél, sem a nagyobb távolság vagy hosszabb idő. Pontosan erre szolgálnak az igekötőink. Mást jelent a megy, mást az elmegy. Mást az olvas és az elolvas.
Ha viszont azt mondod "elutaztam", abban nincs benne az, hogy már visszajöttél.
Persze meg lehet kerülni, és azt mondani: "Akkor éppen Budapesten voltam" és ha nem ott lakom, akkor ebben dugiban benne van, hogy elutaztam Budapestre és vissza is jöttem. De az élő beszédben nincs időnk ilyen kiskapukat keresni

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-14 10:34   
2007-03-14 05:20, Ferencz Zsuzsanna:

Hm. Találtam egy cikket a neten, ami engem látszik igazolni

És itt egy másik is.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-14 05:20   
Kedves Poe, azt írod:
"El voltam keseredve, el voltam foglalva, meg voltam elégedve, ki voltam éhezve, meg voltam fázva, már le voltam vetkőzve, mikor csengettek. Ebbe a sorba vajon miért nem illik bele az el voltam utazva?"
Hát ebbe a sorba beleillik...mivel a nyelvészek szerint mindegyik germanizmus. Hogy miért? Jöjjön már Grétsy tanár úr, hogy megmagyarázza...

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-14 00:04   

El voltam keseredve, el voltam foglalva, meg voltam elégedve, ki voltam éhezve, meg voltam fázva, már le voltam vetkőzve, mikor csengettek. Ebbe a sorba vajon miért nem illik bele az el voltam utazva?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-13 23:30   
2007-03-13 15:51, Fredi:
-

Nem voltam Bukarestben, el voltam utazva.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-13 15:51   
Nem egészen értem mitől lenne az "el voltam utazva" magyartalan.
A következő rövid dialógust, hogyan lehetne magyarítani?
- Kerestelek a napokban, de senki nem nyitott ajtót.
- Nem voltam Bukarestben, el voltam utazva.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-13 13:25   
Kedves Poe, mivel itt a Székelyföldön használják még a régies igeidőket, magam is eléggé ismerem őket. Elutaztam volt. Elutaztam vala.
Az el voltam utazva ejsze tényleg germánizmus.Bár a latin nyelv hatása is lehet, azt hiszem.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-11 12:39   
Kedves Zuloaga,
ha módodban áll, ugy kérlek közvetitsd a tanár úrnak legjobb kívánságaimat, jó és gyors gyogyulást!

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-11 10:05   
Kedves Emberek,szólok, hogy tudjátok: Grétsy László egy egészségügyi beavatkozás miatt "maródik" (talán két hónapig is). Tehát a válaszok ezért (is) késnek/késegetnek ... egyéb elfoglaltságait pedig jelezte a cikkben ...

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-07 12:47   
Igen. Ezt én is szerettem volna kérni. Továbbá azt is, hogy maradjunk meg a jelen magyarjánál. És kérdezzünk nyelvtant. Nem nyelvtörténetet! Nem eredeteket. Hanem azt, hogy miért így kell írni, miért nem úgy. És miért ez a helyes, miért nem az. És keressünk nyelvi játékokat! Boncoljuk a magyart, amit beszélünk stb...
Kedves Emberek! Megpróbáltam egy nagyon elfoglalt ember megjegyzését közvetíteni. Ő mindenkinek próbál segíteni, de maradjunk a szakterületén belül. Energiáját ne elvegyük, hanem éltessük! Érdekes gondolatokkal tápláljuk szimpátiáját, melyek az ő központi témái. Ezt vállalta. Mert önzetlen. És mert mindene a magyar, de inkább nem "őskutat". Grétsy László ezt nagyon kedvesen mondta a szemembe. A maga módján. Szerényen, de jelezve!

Legyetek szívesek nyelvtanozni ebben a topicban!
Ok?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-07 12:36   
TIPP: a Dr. Gretsy Laszlo c. topikban a kozvetlenul hozza intezett kerdesek/ valaszok lehetsegesek. Egyes valaszok, kerdesek kapcsan hozzaszolasi lehetoseg csak itt - erdemes athozni, hivatkozni a temara ebben a topikban.

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-07 12:34   
HIUZ UZENETE:
Innen: http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=3068&forum=56&43

Ezek szerint egy nyelvnek sem lenne szabad tovább fejlödnie, az egyiptomiaknak még mindig hieroglifákat kellene használniok és Észak-Európában virulna a kelta ékírás. Hogy a többit ne említsük.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-29 11:56   
Poe irja:

"Talán nem haragszik meg Hunor, ha egy rovatcímet idecitálok mutatóba, illusztrálandó a dilemmámat: A Magyar Világkapcsolat. Én csak a kezdő A-t írnám naggyal, persze érzem, hogy egyértelműen figyelemfelkeltés a cél."

Hunor dehogyis haragszik, sot, kerdes: ha csak siman lenne Magyar Vilagkapcsolat, akkor jogosabb lenne a nagybetus iras?

Az A betu odakerulesenek egyik fo oka, hogy azaltal a temakorok kozott elo helyre kerult - ABC sorrend van, igy tudtam megoldani. Es utana jon az ELET EUropaban, stb., a tobbinel igy is a kivant sorrend alakult ki.

Hunor

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 21:42   
2005-12-08 07:51, SOM:
-
"Általában azt mondhatni, hogy a magyar Ny.-ok sem kiejtés, sem szókincs dolgában nem ütnek el annyira egymástól, mint p. a német v. francia tájszólások."

Annyi bizonyos, hogy egy csak bajor és egy csak hesseni nyelvjárást beszélö nem érti meg egymást, a német nyelvben nem csak egyes szavak, kifejezések vagy csak a kiejtés különbözik. A magyarok azonban megérthetik egymást akkor is, ha egyiknek a vörös hagyma valójában lila...
Néha az az érzésem, hogy a német nyelvjárások között akkora nagy akülönbség, hogy ennyi erövel a holland is német nyelvjárás lehetne.

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-14 20:59   
Nagyvárad-Margitta körül köszméte. Kolozsváron egres.

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-14 19:22   
nálam is egres, a páromnál pöszméte, de szerinte helyenként úgy is hallotta már, hogy köszméte

MoMa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-14 12:37   
Debrecenben pöszméte vagy - de ez már nagyon szakszerű - egres...

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-13 14:10   
Buszke? Vagy piszke? Mert nem ugyanaz.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-13 13:47   
'Zsofia' not 'Sophie' UZENETE:

Hogy nem lenne a Magyarban dialektus?
Ezt erdekesnek talalom. Igaz, a Szogodi nyelvjaras inkabb akcentus, de szerintem igenis vannak helyhez kotott szavak, amik (egykor?) orszagunk kulombozo teruleteihez voltak jellemzok. Csak nem egy helyen hivtak ketfelekeppen a 'Ribes grossularia' latinul, magyarul 'buszke' vagy 'egres'-t.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-08 11:17   
Kedves Som,
a helyzet az, hogy a nyelvjárás és a tájszólás hasonértelmű szaavak, a Magyar nyelv értelmező szótára azt írja: "a tájszólás: nyelvjárás".
A nyelvjárásról viszont nem azt írja, hogy tájszólás, hanem:" vmely nyelvnek egy-egy vidéken kialakult, a köznyelvtől többé-kevésbé eltérő változata".
Mindazonáltal meg kell mondanom, hogy a Babes-Bolyai egyetemen a tájszólás volt a kisebb eltérést jelölő kifejezés, a nyelvjárás a nagyobb eltéréseket foglalta magába.
A románok ebben az esetben szerencsésebbek: náluk a kis eltérést grai-nak nevezik,
a nagyobbat dialect-nek. Tehát egészen világos a képlet.
Tehát? Tehát ott vagyunk, ahol a part szakad. Majd a professzor úr kifejti...

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-08 10:44   
2005-12-08 04:35, SOM:

Az iszonyatosan jó példákat vég nélkül lehetne sorolni.

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-08 07:51   
Kedves Zsuzsanna,

Nem tudhatom egészen biztosra, de azt hiszem mégis, hogy a magyar nyelvben a "nyelvjárás" és a "tájszólás" kifejezések egybeesnek...

Most utána is nézelődtem kicsit.
A Pallas a "dialektus" cimszónál a nyelvjárás kifejezéshez irányit. A nyelvjárás alatt pedig ez áll:
http://www.mek.iif.hu/porta/szint/egyeb/lexikon/pallas/html/075/pc007596.html#3

Már amikor az előzőeket irtam, egészen biztos voltam abban, hogy amit én leirtam, Te még sokkal jobban tudod, mint én. Azért is kérdeztem rá, hogy nyelvjárásra gondolsz-e?

Es vajon, nem lehet az, hogy amit Te a németnél emlitesz, az valamivel több, mint a nyelvjárás, tájszólás?
De mégsem, mert most látom, hogy a Pallas is itt emliti éppen amiről Te irsz. "Általában azt mondhatni, hogy a magyar Ny.-ok sem kiejtés, sem szókincs dolgában nem ütnek el annyira egymástól, mint p. a német v. francia tájszólások."

Na majd megtudjuk a válaszból.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-08 07:07   
Kedves Som, amire te gondolsz, az a tájszólás.
A nyelvjárás sokkal inkább különbözik az irodalmi nyelvtől, mint a tájszólás.Gondolj például a németre: a sok nyelvjárás hihetetlenül különbözik egymástól,
t.k. más nyelv. Egy svájci német egy bajorral muszáj, hogy irodalmi - vagy szabványnémet-nyelven beszéljen, különben nem értik meg egymást.

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-08 04:35   
Zuloaga kedves, Te a a mosógépbe beteszed a ruhát, ami tiszta kosz, én pedig, mondjuk, borzasztóan örvendek a csillogó, fehér hónak.
- Várom én is a választ kérdésedre.

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-08 04:27   
Kedves Zsuzsanna,
kérdezed túlfelől, hogy: "mi lehet az oka annak, hogy a magyar nyelvben nem léteznek igazi dialektusok?"

Dialektus = Nyelvjárás. Erre gondolsz, ugye?

Szerintem, bizony vagyon.
Itt a fórumon persze nem lehet azt érzékeltetni, de az biztos, hogy pl. Csikban másként beszélnek, mint mondjuk Marosmentén, vagy Háromszéken, Udvarhelyen, de akár Kászonban is. Pedig ezek mindegyike a székelyek nyelvjárása.

Aztán, sokkal másképp beszélnek a Küküllő mentén, a Kalotaszegen. Van temesi, zilahi nyelvjárás.

A csángók beszéde pedig, talán már nem is csak nyelvjárás, valami újfajta keverék, nem tudom.

Es itt csak Erdélyt érintettem, és bizonyára, azt is csak hiányosan.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-15 10:16   
2005-11-15 10:11, hunor:
-

NAGY LAJOS UZENETE:

kérlek; jöjj segítségemre
L

-

Kedves Lajos,

megjottem.

Tanulmanyozva az uzeneted, ugy gondolom, a <, > jelek hasznalata okozhatta a galibat, vagy pedig, hogy rosszul hasznaltad valamelyik funkciot (Uzenet kuldese, valasz erre, modositas).

Megoldasi javaslatok:
- kerul a <, > jeleket, ird at azokat idezojelre, mert azok html kodok reszei, es lehetseges, hogy ezert alakitott az uzenetben (hogy egyaltalan jelen uzenetem megjelenjen biztosan, en peldaul bejeloltem a Nincs engedélyezve HTML ennél az üzenetnél. funkciot, tehat ezert nem jelent semmi, ha most nalam rendben megjelenik).
- mindig az Uzenet kuldese feliratot hasznald.

A hibas uzenetet kivettem, jelezz, ha minden rendben, vagy nem sikerul tovabbra sem visszatenni.

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-15 10:11   
NAGY LAJOS UZENETE:

kedves Hunor !

itt valami nincs rendben !!!!!!!!
megint kivágta azt a részét a szövegnek, ami
a 'veleje' éppen !
ezért írtam épp a második, javító levelemet

kérlek; jöjj segítségemre
L

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-15 07:15   
Kedves "rigojanos" !

Még ha nem is hozz(ám)nk ídézte kérdését, amíg a professzor úr erre választ ad, adok egy kis, gyerekkoromban többször hallott és evvel kapcsolatos (szólás)mondás szeruséget.

Ridikül az, aki a retikült annak mondja
(franciából ered mindketto. A "ridicule" nevetségest jelent)!

2005-11-14 15:30, rigojanos:

Tanar ur, melyik szo a helyes? A retikul, vagy a ridikul? (mindkettot hallottam mar).

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 következő lap )
Új topik indítása  

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó