2018. június 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> ÉLET EUrópában >> Európa etikája - orvosetikai kérdések
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 )
 poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-09 13:41   
Az élet szerintem ugyanúgy nem lehet öncélú, mint egyéb dolgok. Nem az élet maga az érték, hanem mint emberi lét. Itt megint visszakanyarodunk a megkerülni vágyott kérdéshez, van-e jogunk az emberi élethez? És egyáltalán mik ennek az ismérvei, mi az a minimum, amitől még vagy már emberek vagyunk?

A kérdéskörbe beletartozik a mártíromság, az öngyilkosság, és a kegyes halál is. Mi számít euthanáziának? Ha túladagolják a morfiumot? Ha lekapcsolják a gépeket? Ha nem kísérleteznek tizedszerre az újraélesztéssel? Van erre valami szabály, vagy mindenki a saját személyes etikája alapján dönt az adott helyzetben?

Lacoka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-09 12:32   
Az én felvetésem ebben a fázisban inkább egy elvi felvetés. Mint említettem, az élet vizsgálata kapcsán el kell tekinteni az első fázisban az élet létrejöttének, fejlődésének, lehetséges előmenetelének, a gondolatótól. Amennyiben ez sikerül akkor következik a következő kérdés.

Én azért nem akarom esetekre lefordítani a témát, mert az már egy következő lépést jelent számomra. Itt és most egyetlen kérdésem van: érték-e az élet?

Úgy gondolom, hogy a kérdéskört ok és okozati szempontból is érdemes körüljárni, úgy közelebb kerülünk egy „humánusabb” és nem reakcionista vizsgálathoz.

Rögtön hozzáteszem, hogy ennek a kérdésnek a tárgyalása tele van relativizmussal, utópizmussal, vagy ha tetszik naivitással. Mindamellett állítom, hogy a fejlődő világ sokszor pont a kísértetiesen egyszerűen feltüntetett megoldásaival kommercializálja még az élet létét vagy éppen nem létét is.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-09 11:37   
Nemkívánt terhesség megnemszakítása

Az egyházak a keresztény értékek nevében minden áron az életért küzdő harcos képviselői többnyire csak a kérdéses terhesség idején hallatják hangjukat. A probléma viszont épp a születés után kezdődik. Onnantól ki törődik a kierőszakolt élettel? Nota bene, a világrajövetel utáni problematikus fázis lényegesen hosszabb, mint az azt megelőző 9 hónap.

Lacoka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-09 11:06   
Az „sk” a saját kézzel-t jelenti, olyan esetekben, amikor nem a megjelent nyomtatványt hanem egy előkészítő példányt írnak alá az érintettek.

A témát természetesen több féle szempontból érdemes megvitatni. Nekem az első és alapvető kérdésem az, hogy mit jelent az élet tisztelete. Azt hiszem mindenki egyetért azzal, hogy az élet a legértékesebb dolog amit egy ember birtokolhat. Egy pillanatra tekintsetek el az élet minőségétől, vegyétek a szó meztelen értelmét. Az élet érték.

Ahhoz, hogy valaki ezzel egyet értsen nem kell se teológusnak sem orvosnak lennie. Az élet egy olyan érték amely felett úgy álmélkodik el az ember mint a születésnapi meglepetés ajándék felett.

Ha ezzel egyetértünk, akkor érdemes egy következő szempontot figyelembe venni.

Folyt., köv.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-08 23:04   
2005-11-08 22:25, Andu:

A föorvos többször kérte, hogy egyezzenek bele a gépek leállításába, mert ez kínzás, nem hiszi, hogy jó a kicsinek, de a szülök, nem akarják, hogy meghaljon a gyerekük.
Talán, ha megkérdeznék ezt a kis testet és válaszolni tudna, söt joggal rendelkezne, szerintetek mit mondana? ......

Es azt hiszem, hogy itt van a kutya elesve, ami ezt a temat illeti. A donteshozatal joga, illetve a donteshozo szentimentalitast es realis logikat egyensulyozo kepessege.

Alapvetoen problema szerintem, hogy egyszeruen nem beszelnek errol egymassal csaladtagok/baratok. Nyilvanvaloan kenyelmetlen tema minden, ami halallal - fokent a sajat halalunkkal - kapcsolatos. Holott azzal is tisztaban vagyunk, hogy barmikor tortenhet barmi, amitol azonnal muszaj masoknak velunk kapcsolatban ilyen donteseket hozni. Vagy nekunk veluk kapcsolatban.

Azt talan kijelentettek mar sokan, hogy "en tehetetlenul, komaban, benan, stb. nem akarok elni." De egy orvos ismerosom peldaul azt mondja, hogy szinte naponta talalkoznak olyan esetekkel, amikor ezt ugyan tudjak valakirol a hozzatartozoi, de ez onmagaban nagyon tag keres. Ennel sokkal tobb szempont van, amit soha nem beszeltek meg, es ott allnak a kezuket tordelve, hogy akkor most mi legyen, vajon mit is kivanna, akarna, stb.

Meg azt sem beszelik meg a legtobben otthon, hogy ha valami tortenne, akkor felajanljak a szerveiket, vagy nem.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-08 22:34   
A boszniai háború idején egy kórházban csináltak riportot. Többek között egy hetven körüli asszonnyal, akinek egy akna letépte mindkét lábát tőből és mindkét karját vállból. Egyedüli túlélője egy népes családnak. Zokogva könyörgött, hogy engedjék meghalni, nem élet ez így. Ha ott lettem volna, ha tehettem volna valamit....

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-08 22:25   
2005-11-08 20:53, rigojanos:
Persze, ezért is reagáltam!

Tudod, nagyon megrázó élményem volt, még most is libabörös leszek, ha eszembe jut. Igazándiból nem is lett volna szabad tudnom róla. Még Bécsben történt. A kisfiam egy virusfertözés miatt sajnos bekerült egy kórházba. 2 ápolónövel összeismerkedtem, szlovákiai magyarok voltak, magyarul beszélgettünk, a kutya nem értett minket!
Néha hátra kellett mennem egy folyosón a növérszobába. Volt egy kórterem, (tudtam hogy "arrafelé" csak súlyosan beteg gyerekek lehetnek. ) amelynek az ajtaja néha nyitva volt. Egy kis bébi feküdt rajta, és sokszor (ha nem aludt) nézett kifelé, le nem vette rólam a szemét. A drága kis szivi ágya mellett különféle gépek, monitorok álltak, de mivel ebböl a kis cicából nem álltak ki csövek, a látvány, így elsöre nem volt túl rémisztö.

Aztán egyszer megkérdeztem a növérkét, hogy mi a baja annak a bébinek. Nem árulhatta volna el, de magyarul beszéltünk, tehát más nem értette, én pedig megígértem, hogy nem árulom el, elmondta.
Születésétöl fogva, az elsö perctöl fogva teljesen béna a bébi. Tehetetlen test. (se önálló légzés, se mozgas) Mindent gépek müködtetnek. Nem engem nézett, csak abba az irányba, amerre a fejét éppen fordították, hiszen még a szemhéját sem tudja mozgatni. Azt hiszem ekkor bögtem legelöször.
Aztán elmesélte, hogy a szülök heti rendszerességgel jönnek látogatni, és imádják. Nézik hogy nött a haja. Nem akarják tudomásul venni, hogy ez a kicsi végül is nem él. Nem élet amiben vegetál. A föorvos többször kérte, hogy egyezzenek bele a gépek leállításába, mert ez kínzás, nem hiszi, hogy jó a kicsinek, de a szülök, nem akarják, hogy meghaljon a gyerekük.
Talán, ha megkérdeznék ezt a kis testet és válaszolni tudna, söt joggal rendelkezne, szerintetek mit mondana? ......

A következöeket kéren ne olvassa el az, aki olyan érzékeny mint én, nem akarom senkinek feldúlni a lelkét.

Megkérdeztem, lehetnek-e fájdalmai?
Azt mondta a növérke, hogy annak ellenére hogy baromi mennyiségü fájdalomcsillapítóval látják el, kábítják stb., hiszen nem is lehet megítélni mit érez, milye fáj, de valószínüleg lehetnek komoly fájdalmai, mert néha a mozdulatlan szeme mellett legördül néhány könnycsepp. ...........

èn itt adtam fel, és bánom még a pillanatot is, amikor öt megláttam és kérdezösködtem.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-08 22:24   
2005-11-08 22:05, poe:
-

Alairva sajatkezuleg

Hunor

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-08 22:23   
En szemelyesen az abortusz mellett vagyok es az eutanazianak sem vagyok ellensege ha nincs kiut.
A nönek joga van vallalni vagy nem vallalni a terhesseget. Ö maga diszponal a testeröl.
Szerencsere itt elek ahol most hoztak be az uj törvenyt hogy kulföldi nök is megszakitattjak a terhesseget Svedorszagban.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-08 22:05   
2005-11-08 20:12, Lacoka:

Egy kérdésem lenne, egyelőre pusztán formai: Mit jelent a nevek mögött az sk. rövidítés?

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-08 20:53   
2005-11-08 20:41, Andu:

Semmiképpen nem akarok vitatkozni erröl, de úgy érzem ez ennyire nem egyszerü téma. Nem lehet csak igen/nem -mel fekete/fehér alapon eldönteni.

Ha nem is vitatkozni, de beszelgetni pont ezert erdemes ilyesmirol

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-08 20:41   
2005-11-08 20:12, Lacoka:
Hát igen, ha az embert személyesen nem érinti, akkor szépen "keresztény" szellemben elutasítja az abortuszt, és az eutanáziát.

Olyanokat nem kérdeztek meg akik ennek szenvedöi? Megeröszakolt nöket, akik érthetö módon nem kívánják a gyereket. Súlyosan beteg magzatot hordó anyákat, akik egy borzalmas döntést hoztak meg, saját ill. a gyerek érdekében.
Az eutanáziával kapcsolatosan olvastam egy érdekes ´cikket, miszerint az eredeti orvosi esküben még nem az szerepelt, hogy az orvos kötelessége az élet (vegetáció) minden áron történö mesterséges fenntartása, hanem a méltóságteljes befejezés segítése.

Semmiképpen nem akarok vitatkozni erröl, de úgy érzem ez ennyire nem egyszerü téma. Nem lehet csak igen/nem -mel fekete/fehér alapon eldönteni.

Lacoka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-08 20:12   
Egy olyan nemzetközi konferenciája volt a Studium Academicum Alapítványnak - amelyiknél dolgozom – melynek ez volt a témája: Etikai kérdések (eutanázia, magzatelhajtás, géntechnológia) és keresztyén válaszok a szekularizált Európában

A konferenciának a végeredménye a következőkben fogalmazódott meg:

Zárónyilatkozat és felhívás

A Studium Academicum Alapítvány egyik fő célkitűzése, hogy népszerűsítse a keresztyén értékrendet, amely a román társadalom alapját is kell, hogy képezze. A 2000-ben bejegyzett alapítvány keretében évente több ízben szerveztek társadalom-etikai kérdésekkel foglalkozó konferenciát. Ilyen tárgykörű volt az október 28-29-én tartott alkalom is, amelyen civilszervezetek mellett hazai és holland politikai pártok is képviseltették magukat. A konferencia témája: „Etikai kérdések és keresztyén válaszok (eutanázia, születésszabályozás, szervátültetés, abortusz) a szekularizált Európában – Romániai vonatkozások”.

A konferencián az emberi élet tiszteletét és méltósága védelmét jelentő alapvető orvosi és teológiai vélemények fogalmazódtak meg. Ezek lényege, hogy az élet a fogantatással kezdődik és a természetes halál bekövetkeztéig tart. Ez kiváltképpen vonatkozik azokra az emberi életekre (csecsemők, eszméletlen állapotban lévők), amelyek nem tudják megvédeni magukat (ld. UNESCO 2005 októberében közzétett nyilatkozatát).

A konferencia résztvevői szorgalmazzák, hogy a vonatkozó törvényhozásban (bió-etikai kérdések) tartsák szem előtt a keresztyén értéket és mértéket. Ily módon elkerülhető az elfogadhatatlan abortusz, a génmanipuláció, az etikátlan szerv-kereskedelem, eutanázia. Külön hangsúlyozzák az emberközpontú paliativ gondozás (a gyógyíthatatlan betegek ellátása) meghonosítását Romániában.

Ezen túl a konferencia résztvevői kérik, hogy a romániai vallási felekezetek és civil szervezetek képviselői támogassák a fenti álláspontot és hassanak oda, hogy keresztyén teológiai és etikai álláspontjaikat a törvénykezésben érvényesítsék.

Végül pedig a Studium Academicum Alapítvány javasolja, hogy egyházi és civil szervezeti képviselők kérjék fel Románia Parlamentjét, hogy a 2007-es esztendőt nyilvánítsa az „Élet tisztelete és védelme” évének és annak kellő megszervezésére pénzforrást különítsen el.

Fugyivásárhely, 2005.október 29.

A konferencia előadói és résztvevői:

Dr. Leen van der Waal (volt EU parlamenti képviselő) sk., Dr. Ruth Seldenrijk (Holland Beteg-képviseleti Egyesület igazgatója) sk., Dr. Kees Goedhart (orvos) sk., Bíró Rozália (Nagyvárad alpolgármestere) sk., Dr. Földes Béla (ideggyógyász, klinikai igazgató) sk., Pető Csilla (Bihar-megyei tanfelügyelő) sk., Dr. Bárányi Ferenc (szakorvos, volt egészségügyi miniszter) sk., Zsugán Margit (meghívott) sk., Görgey Éva (gyógyszerész) sk., Monosi Mária (meghívott) sk., Szél Katalin (nőszövetségi elnök) sk., Monosi Flórián (meghívott) sk., Szabó Ferenc (ny. lp.) sk., Ferencz János (meghívott) sk., Gergely Kinga Henrietta (ref. lp.) sk., Kállay Éva-Ildikó (meghívott) sk., Varsányi Rudolf (ny. lp.) sk., Balogh Barnabás (ref. lp.) sk., Besenyi Anikó (meghívott) sk., Szatmári István (ny. lp.) sk., Újhelyi Oszkár (meghívott) sk., Szatmáry Károly sk., Kelemen Mária (nőszövetségi elnök) sk., Kajántó Pál (ny. lp.) sk., Kajántó Lenke sk., Székely Lajos (ny. lp.) sk., Szilágyi Edit (szociál-pedagógus) sk., Baki László sk. (orvostanhallgató), Kállay László (az alapítvány elnöke, ref. lp) sk., Szilágyi László (ref. lp., alapítvány ügyvezetője) sk., Kállay Dezső (teol. tanár) sk., Szatmári Elemér (ref. lp., alapítványi alelnök) sk., Csernák Béla (ref. lp.)

A dokumentum hiteléül,

Szilágyi László
Projektmenedzser

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó