2017. november 23. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> A nyugati magyar szellemi potenciál...
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 Engineer  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-02 19:07   
Szia!

Lehet áthallása a dolgoknak, az írást kétséget kizáróan nem vidám témájú, pusztán egy gondolatmenet volt a fórum témájához, részletesen olvastad. Emellett valóban minden meg van tervezve, össze van állítva, s gondolom másoknak sem könnyebb sem itthon sem máshol. Nincs baj, helyzetleírás volt.

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-02 11:50   
2008-05-01 14:37, Engineer:
-
Azért itt a helyzet teljesen más, minden össze van állítva
-

Aha. Ertem. Csak par uzenettel lejjebb mintha nem egeszen ezt irtad volna? Akkor "huzz ra cigany", "szakadjon a hur" es sirjunk egyutt meg egy sort. Lepu bajtars, nem akarsz hozzaszolni?

Engineer  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-01 14:37   
Azért itt a helyzet teljesen más, minden össze van állítva, de ne kanyarodjunk el a fórum témájának vonalától. Köszi a tippedet.

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-01 13:50   
http://www.stormforcepictures.com/howto-buildacameradolly.php

Ilyesmi ugye? Gyartod lenne, csak nincs ra vevod es az indulashoz hianyzik a toked?
Szabadalom? Marketing? Uzleti terv ? Ha semmi, akkor ne menj sehova, hanem csak az ebayre. Ott is kiprobalhatod a szerencsed.

Engineer  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-01 12:59   
Filmipar -> kameramozgatás (grip) -> kameradolly. Attól prototípus, hogy nem koppintja/ követi a piacon található eszközöket, cserébe baromi egyszerű.

Ami mögötte áll: mechanikai gépelemek tervezése, gyártása.

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-01 11:25   
2008-04-30 22:22, Engineer:
-
egy prototipusom építésre fordítottam ...
-

szabad megkerdezni, hogy mire szolgal?

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-01 06:11   
Érdekes: épp tegnap néztem a DunaTv-ben egy összeaálliitást a nájmódi európai népvándorlásról.Megleppő: a népek közül a magyarok és a szlovákok azok, akik inkább otthon keresik a boldogulást.
Mérnök úr, ha amerikai munkatársakat keresel, próbálkoz inkáb az USA rovatunkban.

Engineer  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-30 22:22   
Vicces dolog a globalizáció. S láss csodát nem csak az áru mozog... Mennék én is valamerre, de most alapvető akadályai vannak, mivel a gatyámat is egy prototipusom építésre fordítottam... apropó ha már a szakmám - van errefelé USA -> LA / NY városokban élő tapasztalatokkal megáldott, működő magyar? Érdeklődnék.

Engineer  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-30 22:09   
2008-04-30 18:02, Ferencz Zsuzsanna:

-

Zsuzsa, én abban nem hiszek hogy a magyarokat kettészakította volna bármi is, az érzelem és a pénztárca ebben a jelenségben nem jön össze. Anno ezt nagyon átbeszéltem az erdélyi barátokkal. ...Egyébként nem Lacinak hívják. Az van, hogy a politikát csak akkor szabadna komolyan venni, ha az a pénztárcánkat fenyegeti. Előbbi erre nem vezethető vissza. Én inkább csak simán az EU adta lehetőségeket látom. Erdélyi barátom is.

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-30 18:29   
2008-04-30 18:17, Ferencz Zsuzsanna:

-

Igen, ezt sejtettem, mert az "összes" román, vagy székely magyar itt van nálunk Németországban (Avagy Ausztria, Olszország.) Akárhányszor hagytam el a magyar határt, kígyozó sorokban álltak elöttem és mögöttem a román rendszámtáblás melós kocsik. Meg tudom öket is érteni, a jó szakember itt is óriási hiány, és innen a német szakember megy tovább Dánia, Norvégia, Svédország felé... a modern népvándorlás manapság.

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-30 18:23   
2008-04-30 14:57, Engineer:

szomorú amit írsz, de meg tudom érteni, nekem az Anyukám 10 évet dolgozott az MTA-ban kutatóként, és már akkor is ez volt ott a tendencia, hogy az összes fiatal (90-es évek eleje) aki csak tehette Amerikában szerzett gyakorlati helyet a phD-hoz és ha tudott vagy ott maradt vagy visszament vagy Magyarországon alapított céget, de ezekben a magyar cégekben már szó sem volt kutatásról, csak a gyakorlati kémiáról, magyarán a produkcióról, mert hát ezt adta a piac...
eeh, ha igazán el akarsz onnan jönni a nyelvet itt is meg lehet tanulni, maximum pár évig nem azt csinálod ami a szakmád. Én is így kezdtem, meg rajtam kívül gondolom sokan mások is. Bár itt sem sokkal rózsásabb a helyzet mint otthon, de azért talán egy fokkal jobb szóval fel a fejjel, és meg kell próbálni, ha tényleg ennyire rosszul ítéled meg a sorsodat otthon.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-30 18:17   
Igen, Melinda, magyarok járnak ide dolgozni, bár elég kis pénzért. A magyarázat: több milliónyi román szakember és értelmiségi telepedett ki Nyugatra, ezért megszünt a munkanélküliség.Sőt munkaerőhiány van.

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-30 18:05   
2008-04-30 16:21, Ferencz Zsuzsanna:
-
Zsuzsa és abból mi igaz, hogy Románia állítólag tárt karokkal várja a szakképzett, diplomás embereket? Mert ott nálatok sorra jönnek be a multik mostanság? Azt is hallottam, hogy a kelet-magyarországi falvakból mostanság hozzátok járnak át dolgozni magyarok?

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-30 18:02   
Kedves mérnök úr, annak, hogy az erdélyi értelmiség messzebbre telepszik, az is az oka, hogy Magyarország kettészakadt. Meg sokan felemlegetik ama népszavazást is.
Más: a barátodat véletlenül nem Lacinak hívják?

Engineer  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-30 17:08   
Kedves Zsuzsa!

Ilyen statisztikákról nekem sincsenek adataim, sem tudomásom, azonban van nem egy erdélyi barátom. Egyikük, Udvarhelyen ismert újságíró és televíziós, a napokban látogatott meg, és ki is "kifaggattuk" egymást minden bennünket érintő témáról.

Az erdélyi értelmiség hazája belépett az EU-ba. Azt hiszem ez megmagyarázza a táguló lehetőségek körét.

Egy másik magyar barátom menyasszonya székely fogorvos lány. Egy hónap múlva költöznek Londonba. No Comment miért.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-30 16:21   
Mérnök úr, új szempont: az erdélyi magyar értelmiség. Amely eddig főleg Magyarországra vándorolt. Nem tudok statisztikákról e témában, de úgy látom, már nem települnek olyan szívesen Magyarországra, inkább Nyugat a cél.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-30 15:15   
Szervusz Engineer!

érdekes, de szomorú dolgokat írsz. Sajnos egy kis töredéket, mármint az MTA-ról szóló értékelésedet több magyar diplomással, többek között egy egyetemi tanárral folytatott beszélgetéseim alapján meg tudom erősiteni is, de biztosan a többi is úgy van, ahogyan azt te lefestetted. Kár, nagy kár!

Engineer  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-30 14:57   
Sziasztok!

Frissen regisztrált fórumozó vagyok, olvasom a többségében kint élők sorait mindenféle témában (magyarnak lenni messze az otthontól, kivándorlás, visszatelepedés, stb)

A lentebb "Hunor" által megjelölt cikkhez (a cikkhez) van néhány hozzáfűzni valóm, mérnökként.

(és elnézést az érintettektől, de ez személyes vélemény, itt-ott lehet elkanyarodok a téma lényegétől)

Tömören: Semmi csodálkozni valója nincs m.o.-nak a tömeges "agyelszívás" és kivándorlás miatt

Hosszabban: Hunor linkajánlójában lévő cikk arról ír többek közt, hogy a jelenséget maga az MTA is kutatja. ... . Könyörgöm.... az MTA alapjaiba beférközte magát a ku…lsz, túlélsz. Olyan munkákat tartanak kutatási színvonlú erőfeszítéseknek, amire valami pénz csordogálhat az éhen halás ellen, holott minden józan eszű diplomás (és nem diplomás) tudja, hogy a téma hajlékony melegvíz.

Visszakérdés: - Vajon miért nincs magyarországon divatban a publikáció? Miért nem látsz semmit egy egyetem, K+F intézet honlapján?

Az olyan diplomás fiatalok, középkorosztály, aki a tudását nem az egyetem büféjében sarjasította, szerintem méltán tűzik ki célul szakmájukban (idővel) a K+F vonalat, amely nem utolsó sorban jövedelmező is. Vagy csak egyszerűen egy színvonalas szakmai életutat.

Na erre hazánk itt tette be a kaput (szerintem). Ma m.o-n a K+F téma egyenlő a nullával, a KSH kimutatta, hogy 2007-ben az ilyen jellegű projektfinanszírozás nem érte el a gazdaság 2,5%-át. Ide is az olyan szinte kivétel nélkül külföldi megák sorolhatók, akik a K+F eredményeket vissza is viszik oda, ahonnan jöttek, itthon nem marad jóformán semmi.

Sok olyan ismerősöm van, aki itthon kutatóként kevesebbet keres egy tűzoltónál. De ez nem csoda egy olyan gazdasági környezetben, ahol az ezirányú érdektelenség a legfelsőbb körökből ered. "Majd a piac megold mindent". Nem tudok még egy olyan számbavehető országról, ahol a nemzet ne finanszírozná kvázi önzetlenül a K+F témákat, mert bizony az nagy pénz. Kérdés kinek? Itt van a baj.

Én a magam sorsát tekintve nem tudok elszámolni az utóbbi tíz évemmel a sikereket tekintve. Egyhelyben állás, eladósodás, lebénulás jellemez nagyrészt a környezet hatásaként (gazdasági/társadalmi)

Azt hiszem rövidesen én is elindulok messze-földre, mert szó szerint nincs már mit vesztenem. Csak a nyelvi rutin hiánya blokkol.

Nemrégiben azzal próbálkoztam, hogy saját témámmal megkeressem egykori egyetememet, ahol is valamiféle témát/állást/publikációs lehetőséget kerestem. A fogadtatás jó hangvételű volt, de hát a pénzhiány és a létszámleépítés... Nem, sajnos én ott semmit. "Ha még egy emberemet el kell küldenem, veszélybe sodrom a kar néhány tantárgyát"

Csak az idei évben több mint 20 diplomás ismerősöm ment külföldre (USA/Anglia/Írország/Kanada) az ellehetlenüléstől menekülve - ezeddig nem sikertelenül.

Nem találok munkát lassan egy éve, ma szellemi szabadfoglalkozásúként fakultatíve ülök a rajzasztalom előtt, és tervezek, ha pénzem engedi, prototípusokat építek. Itt ezek a (elnézést) "sz...nak se fognak kelleni" mert a témám iparát felvevő környezetből pénzelvonás folyik legalább 3 éve. Pontosítok: Vállalkozást sem tudok beindítani az irdatlanul magas adó- és járulékterhek miatt.

Láthatóan emelkedik (fajlagosan) a szakképzetlen, beteg, segélyen élő nem dolgozó, vagy dolgozni sem vágyó – úgymond - köztehernek számító emberek száma, csökken a szellemi színvonal, és ezt a helyzetet még tovább tetézve, - úgy olvasom - a politika mindezt a maga malmára igyekszik hajtani befolyásul.

Akinek sikerült messze hazájától megtalálnia a számítását, vagy legalább is több mint elvan, az manapság inkább örüljön.

A múlt héten tervbe vették a nyakkendőadót, de az nem jó mert érdeket sért (!!!!) így aztán a világon tán egyedül lesz helyette internet-használat adó. Mindenhol máshol támogatják, fejlesztik – nem baj, mi nem, ezt sem.

A fenti szellemi tendencia persze azért rentábilis némely köröknek, mert a szanaszét privatizált országban a futószalag mellett elég csak annyi duma, hogy "jesz".

Mindazonáltal persze nincs olyan része a földnek, ahol ne lehetne érvényesülni, sikerrel. Tehát itthon is kell lenni ilyennek.

Azok a kint élő magyarok, akiket éget a honvágy, gondoljanak arra, hogy az otthonukban élő magyarok manapság lassan sem társadalmi, sem gazdasági értelemben nem találják egykori helyüket, hazájukat.

A fentiek még egyszer: Kizárólag személyes vélemények voltak, lehet hogy tévesek.

-Engineer-

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-29 00:57   
2008-04-28 23:41, hunor:
-

jó a téma Hunor

nekem már nem csak emiatt, hanem integrációs problémáim is lennének. Ezt már valahol írtam , én nem értem már az otthoni gondolkodási stílust. Berlin után, a multikultiból, és többféle internacionális projekt után nehezen csöppenenék vissza a régi otthoni kerékvágásba. Akkor inkább Ázsia ami vonz, Japán, vagy egy másik internacionális közösség. De nemcsak munka szempontjából, hanem magánélet szempontjából sem értem az otthoni életstílust az emberek kivagyiságát, mentalitását már... de szerintem senki sem várja el közülünk, hogy Magyarország olyan szeretettel várjon vissza benünket. Söt! És én is úgy vagyok vele, hogy olyan nagy a világ, és lehet mindenütt a világban magyarokkal találkozni... és különben is nekem csak az ember számít, lehet bármilyen nacionalitású

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-28 23:41   
Cikk:

"Elvándorló diplomások
Visszatérni annak sem egyszerű, aki szeretne

A fiatal magyar diplomások elvándorlása elérte az "agyelszívás" kritikus tömegét. A Magyar Tudományos Akadémia az okokat keresi friss kutatásában. A visszacsábításra még nincs stratégia."
http://www.nol.hu/cikk/490030/

Hunor

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-01 09:41   
... még arra is kíváncsi lennék, hogy a KSH mit szól ehhez a szerintem nem épp szakmai munkához, ha csak a statisztikai dolgokat vesszük alapul (a diagramm címe nem arról szól, ami a diagrammban van, 150 ember között és a hogyanról nem is beszélve, nem mérvadó statisztikai felmérést készíteni etc.) ... az pedig végképp szomorú, hogy mindez az MTA berkein belül született ... hm ...

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-01 08:41   
No de ez a "keleti" potencial ez jo a magyar tudomanyos eletnek. Ezeket peldaul RO kepezi, a szegeny viharvert magyar oktatasugynek es adofizetoknek nem kerul egy fillerjebe sem, es konnyen atcsabithatok Budapestre. Nem ugy mint ez a liberalis, kozmopolita szemet, aki alnokul kikepezteti magat magyar adokbol, aztan hutlenul elhagyja hazajat, es Amerikaba megy doktori cimet szerezni. De ez meg nem is eleg neki, utanna ott is marad Amerikaban. Ahelyett hogy hazajonne es itthon kutatna es meg penzt is fizetne erte lehetoleg . Hallatlan!

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-01 05:17   
Itt csak éppen megjegyezném: nemcsak Nyugaton létezik magyar potenciál, hanem az elszakított országrészeken is...

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-30 17:22   
Most mar elovastam en is a tanulmanyt es verlazitoan cinikusnak tartom, europaellenesnek es maradinak. Ez a fercmunka a Kadar rendszerben lehet hogy dicsoseges lett volna alkotojanak, de ezek az idok mar eppen elmultak. Lesujto, meg vagyok dobbenve!

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-30 14:51   
2005-11-29 16:05, Pompéry Berlin:

Igen, ebben a topikban

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-29 16:05   
2005-11-29 15:48, rigojanos:
-
Teljesen igazad van, de ezt hogyan éred el? Írtál már nekik?

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-29 15:48   
2005-11-29 15:23, Pompéry Berlin:

Na jo, de akkor ne nevezzek szellemi potancialnak, mert abba nyilvan mas teruleten jeleskedok is beletartoznanak.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-29 15:23   
2005-11-17 19:03, rigojanos:
-
Mit tehetünk, ha csak a tudományos élet visszacsalogatási lehetőségei izgatják az Akadémiát?

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-17 19:03   
2005-11-17 16:17, Zuloaga:

Jol beszeltel Zulo Szerintem is kar ennyire leszukiteniuk azoknak a "fajtajat" akik a nyugati szellemi potencialba belefernek.

Jo lenne, ha a felmeres keszitoi errol mondananak valamit

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-17 16:17   
Elnézést, de én már a címnél és alcímnél el/kiakadtam. Ugyanis a főcím szerint, azaz, a Magyar Oktatók és Kutatók Nyugaton (mind nagybetű, talán a megtiszteltetésért) képezik az alcím szerint a nyugati magyar szellemi potenciált. Tehát aki nem oktató se nem kutató, az nem szellemi potenciál nyugaton, következésképp nem is reintegrálódhat etc ...

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó