2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> SZAKDOLGOZAT: Magyar emigránsok Amerikában
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 )
 Eva76  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 18:32   
A fórumon kívül is érkeztek válaszok az emil címemre és itt írták a válaszolók, hogy nem barátkoznak magyarokkal az említett okok miatt.

A 8 válaszolóból 5 negatív tapasztalatot írt le. Írtam viszont, hogy nem akarok általánosítani. Nyilván mindenki máshogy viszonyul a honfitársaihoz. Az emilt írok egy része keserű hangnemben írt a kinti magyarokkal való kapcsolatáról.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 16:53   
2006-01-28 16:04, Eva76:
-

Egy valamiben azonban az eddigi válaszolók gyulav kivételével mind egyetértettek. Nem tartják a kapcsolatot kint magyarokkal mert mert csalódtak bennük. Klikkesednek és átvágják egymást.

-

Hm, itt nem neztel el valamit?
Hiszen taursus azt irta, hogy magyar szervezet tagja/ vezetoje, aquarising pedig kiterjedt magyar barati kort emlitett valaszaban.

Hunor

Eva76  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 16:04   
Helló !

Gyulav köszönöm a válaszaidat. Eddig kb. 8 ember válaszolt és te voltál az egyetlen aki kapcsolatban maradt Mo-val és megtartotta a szokásokat és a gyerekeivel is meg akarja ismertetni ezeket.

Elég vegyesek a nyilatkozatok. Vannak akik alapból elutasítanak mindenféle kapcsolatot az országgal, vannak akik szülőhazájuknak tekintik Mo-t de az otthonuknak már Amerikát tekintik. Ez gondolom attól is függ milyen régen hagyta el valaki az országot és főleg milyen szájízzel.
Egy valamiben azonban az eddigi válaszolók gyulav kivételével mind egyetértettek. Nem tartják a kapcsolatot kint magyarokkal mert mert csalódtak bennük. Klikkesednek és átvágják egymást. Úgy érzik, hogy sokkal több segítséget és toleranciát kaptak az amerikaiaktól, mint honfitársaiktól.

Nem akarok általánosítani így érdekelnének vélemények ezzel kapcsolatban is.

Eddig nyolcan válaszoltak ahogy írtam és ez még kevés ahhoz hogy elemezgetni tudjam őket. Kérnék még válaszokat ha az időtökből futja!

Köszi
Éva

gyulav  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 05:15   
1. Mikor hagyta el Magyarországot és vándorolt ki az USA-ba?
1996 julius 29-en.

2. Mi volt a legfőbb indok amiért elhagyta Magyarországot?
A felesegem amerikai.

3. Egyedül vagy családjával vándorolt ki?
Egyedul.

4. Milyen úton hagyta el Magyarországot? Ütközött-e akadályokba a kiutazás során? Ha igen, milyenbe?
Minden rendben ment. Repulovel jottem ki.

5. Várták-e Amerikában rokonok, ismerősök, barátok?
A felesegem csaladja.

6. Milyen szakmával rendelkezett mikor kivándorolt? Sikerült-e a szakmájában elhelyezkednie illetve most mivel foglalkozik?
Erdomernok voltam. Nem sikerult, ezert elvegeztem egy negyeves egyetemet, ahol informatikuskent vegeztem. Most szofver mernokkent dolgozom.

7. Amerika melyik részén telepedett le?
Massachusetts-ben.

8. Beszélt-e angolul mikor megérkezett?
Nem.

9. Milyen gyorsan sikerült lakást illetve munkát találnia?
Hazat azonnal (a felesegem nagyszulei hazaba koltoztunk). Munkat csak az egyetem elvegzese utan kerestem es gyorsan talaltam is.

10. Nehéz volt-e beilleszkednie? Hogyan fogadta el környezete?
Nem, mivel a felesegem es csaladja mellem alltak es minden segitettek.

11. Visszajár-e Magyarországra látogatóba? Ha igen milyen rendszeresen? Mennyi idő után jött vissza Magyarországra először.
Igen, minden evben 3 hetre megyek az egesz csaladommal.

12. Hazájának tekinti-e Magyarországot?
Igen.

13. Figyelemmel kíséri-e a magyarországi eseményeket?

Ige, naponta minimum egy orat a Neten toltok magyarorszagi hirek olvasasaval.

14. Kapcsolatban van-e Amerikában más magyarokkal?
Igen, nehannyal.

15. Vannak-e gyermekei? Ha igen, Magyarországon vagy Amerikában születtek? Ha Magyarországon, hogyan illeszkedtek be az új környezetbe? Ha Amerikában, magyarnak vagy amerikainak tekintik magukat?
Beszélnek-e magyarul?
Igen, 3 kislanyom van. Amerikaban szulettek es magyarnak is es amerikainak is valljak magukat. Igen, beszelnek magyarul, bar a szokincsuk es nyelvtani helyesseguk lehetne jobb is.

16. Megemlékeznek-e a magyar történelmi ünnepekről?

Nem. ( Mea culpa

17. Megtartotta-e a magyar szokásokat, tradíciókat? Pl.: húsvéti locsolkodás,
ajándékozás szenteste
Igen: december 5-en hazhoz jon a mikulas; szenteste delutanjan az angyalok diszitik fel a karacsonyfat es szenteste van az ajandekosztas is; husvetkor locsolkodunk(marmint en); husvetkor es karacsonykor a hagyomanyos magyar etkeket fozzuk; edesanyam sokat mesel a lanyaimnak a regi falusi eletrol, szokasokrol.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-25 18:18   
2006-01-22 20:08, Eva76:

Várom továbbra is a válaszokat.
Amint elkészül az első pár oldal, felteszem majd és ahhoz is várom az észrevételeket.

-

Turelmetlen olvasokent varom.
Hany valasz szukseges meg, hogy allsz

Hunor

Eva76  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-23 21:28   
Nagyon örülök Dolna a válaszaidnak és annak is, hogy egyre többen írnak és ezzel segítenek.

Csak így tovább !
Köszi
Éva

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-23 21:10   
Kedves Dolna,

veletlenul uj topikot inditottal a valaszoknak - sebaj, attettem ide.

Hunor

PS: irni tudsz, ha az Uzenet kuldese feliratra kattintasz az adott topik neve alatt.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-23 21:09   
DOLNA UZENETE:

Szia Eva,
En is Miskolci vagyok, nagyon orulok, hogy segitsegedre lehetek.

1997 Oszen

Tovabbtanulas. A Mester diplomamat itt vegeztem el.

Egyedul

4. Milyen úton hagyta el Magyarországot?
Ütközött-e akadályokba a kiutazás során? Ha igen, milyenbe?
Nem. Minden siman ment. Mivel cserediakkent utaztam, egy eves vizumom volt.

Egy csalad vart, a par az egyetemen tanitott ahova jartam. Ellatasert 4 honapos kislanyukat baby-sitteltem.

6. Milyen szakmával rendelkezett mikor kivándorolt? Sikerült-e a
szakmájában elhelyezkednie illetve most mivel foglalkozik?
Egyetemi vegzettsegem volt, angol tanari szakon. Az itt vegzett tanulmanyaim informatikahoz es kommunikacio-hoz kotodnek. Jelenleg az Alcoa-KOFEM pittsburghi kozpontjaban dolgozom, a belso kommunikacios osztalyon. Munkakorom a portal-intranet es WSS collaboration vilagszintu terjesztesebe es fejlesztesebe tartozik. - Jelenleg aktivan dolgozom Szekesfehervari KOFEM-es kollegakkal.

Keleti part, Pittsburgh, PA

Igen. Angol szakos diplomam van. Angolt altalanos 3-dik osztalyatol folyamatosan tanultam.

Szallast meg otthonrol terveztem meg. Ezt mindenkinek ajanlanam aki hosszabb idot szeretne itt tolteni. Igaz attol fugg, hogy kinek milyen vizuma van, munkat a megkotesek miatt nehez talalni. Nemzetkozi diakkent csak 20 orat lehet dolgozni, es csak az egyetem teruleten, minimum berert. Diplomazas utan a diaknak egy eves munka vizumert kell folyamodnia, ami hosszadalmas. Ez az egy ev pedig tobbnyire csak gyakorlati munkara eleg, mert cegek nem nagyon akarnak H1 munkavizumert folyamodni.

Nem, de mint mindenki en is vegigmentem a "culture shock" 6 lepesen. Elosszor minden fantasztikus volt, azutan kezdett a beutni realitas, a nehezsegek, a kulturalis kulonbsegek, a kulonbozo virusok amihez a szervezetem nem volt hozzaszokva, es termeszetesen a suly ingadozas.

11. Visszajár-e Magyarországra látogatóba? Ha igen milyen rendszeresen?
Mennyi idő után jött vissza Magyarországra először.
5 ev utan jottem ujra haza. Most 8 eve vagyok itt es minden even egyszer probalok hazamenni 2-3 hetre.

IGEN!

IGEN!

Igen. Itt magyar klubba jarok, es egy kis reformatus magyar templom gyulekezetebe tartozom.

15. Vannak-e gyermekei? Ha igen, Magyarországon vagy Amerikában születtek?
Ha Magyarországon, hogyan illeszkedtek be az új környezetbe?
Ha Amerikában, magyarnak vagy amerikainak tekintik magukat?
Beszélnek-e magyarul?
A ferjem reven ket lanyom van. (10 es 13 evesek) Meg nem jartak Magyarorszagon, de sokat erdeklodnek mind az orszag, mind a nyelv utan.

Igen.

ajándékozás szenteste
IGEN!

Eva76  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-22 20:10   
Aquarising eszembe jutott még valami.
Kinek jutott eszébe, hogy kivándoroljatok és miért? Csak a munkalehetőség miatt mentetek el?

Éva

Eva76  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-22 20:08   
Hahó Aquarising,
neked is köszönöm a válaszokat.

Egyre több információm van, de még mindig kevés. Várom továbbra is a válaszokat.
Amint elkészül az első pár oldal, felteszem majd és ahhoz is várom az észrevételeket.

Üdv Éva

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-22 17:32   
2006-01-22 17:28, aquarising:
-

Persze, tokeletes.
Es ha van kedved, nezz korul mas topikban is, ha valamilyen tema erdekel, jelezz, es beirom, hogy hol talalod.

Udv,

Hunor

aquarising  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-22 17:28   
Bocs, nem figyeltem....most jó?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-22 17:14   
Kedves aquarising,

irasnal a topik neve alatti Uzenet kuldese feliratra kattints - ezert nem sikerult az elobb.

Udv,

Hunor

aquarising  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-22 17:10   
Válaszok a kérdésekre:
1. 1995
2. Munkalehetőség. Tulajdonképpen a férjem révén.
3. Családdal együtt.
4. "Hivatalos úton", J2 ill. J1 vízummal.
5. Nem.
6. Phd immunológia. Eleinte ezen a területen dolgoztam, később átváltottam a sejtbiológiára.
7. Eredetileg a Midwesten, később költöztünk Pennsylvániába (Pittsburgh). Szintén munkával kapcsolatos volt a helyváltoztatás.
8. Igen.
9. Lakást napokon belül találtam, akkoriban még csak J2-m volt, úgyhogy először munkavállalási engedélyt kellett kérnem. Kb. egy hónapig kerestem állást, mire találtam.
10. Ez nehéz kérdés. Azt hiszem nem volt könnyű a beilleszkedés, talán még most is tart. A környezet legtöbbször pozitívan reagált ránk. Néhány esetben semlegesen. Elvétve fordult elő, hogy elutasítottak amiatt, hogy magyar vagyok, az is csak hallomásból szerzett információ volt (én hallottam valaki mástól, hogy valakinek nem tetszik).
11. Igen. Évente, kétévente, ahogy telik rá.
12. Természetesen. Bár meg kell mondjam, hogy kezd két hazám lenni....
13. Nagy vonalakban. SOha nem igazán érdekelt a politika. MOst sem.
14. Igen. Elég kiterjedt magyar baráti köröm van.
15. Igen, két gyerekem van. Már nagyok, és otthon születtek. A nyelvet megtanulták pár év alatt, és alighanem azt mondhatnám, hogy túlságosan is beilleszkedtek. Úgy neveltük őket, hogy magyarnak tekintsék magukat, és annak is tekintik. Írnak, olvasnak és helyesen beszélnek magyarul (az írás nem mindig "helyes", és a szókincsük nem a koruknak megfelelő, mert nemigen olvasnak magyarul, de rendszeresen hazalátogatnak ők is).
16. Megmelékezünk.
17. Locsolkodás, ajándékozás szenteste igen. Gondolom egy csomó mást is, csak most nem jut az eszembe. Azt gondolom, hogy minden tekintetben próbáljuk megtartani a magyar szokásokat.

Eva76  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-21 19:54   
Sziasztok!

Ismét eltűnőben a topik de muszáj előrángatom mert szeretnék válaszokat. Név nélkül, utalások nélkül használom a válaszokat, egyszerű elemzésekhez.

Kicsivel több lelkesedést, kérem! )

Üdv
Éva

Eva76  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-19 07:59   
Köszönöm Taursus )

Éva

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-19 07:00   

1956 Nov 27-en menekultunk Magyarorszagrol, 1957 Januar 16-an erkeztunk az Ehgyesult Allamokba.

Szovietunio megtamadta Magyarorszagot, egy bab-kormanyt nevezett ki. Feltunk eletunkert, nem akartunk esetleg ujbol kitelepitesbe menni.

Edeasapammal kettesben.

Nagycenkbol mentunk gyalog Nikitsch/Deutchkreuz iranyaba. Szogesdrotba utkoztunk, ami jelzoraketakat kuldott fel, de jarorok nem voltak a kornyeken.

Nem.

Gimnazista diak voltam.

New York varosa mellett, Westchester Countyban.

Egy kicsit beszeltem, amit otthon dedszuleim tanitottak.

Apam meg a katonai taborban (Camp Kilmer) kapott allast es ket hettel azutan, hogy kijottunk kivett egy lakast. Addig a Hotel Chelseaban laktunk, allami tamogatassal.

Nem volt konnyu, de mi mast tehettem volna? Vissza nem mehettunk, igy meg kellett szokni - jobb mint a borton.

Minden 2-3 evben hazajarok. Eloszor 1968ban, 11 evvel menekulesunk utan latogattam haza.

Igen. Egyik hazamnak: szulohazamnak. Az Egyesult Allamok a fogadott hazam.

Igen. Naponta olvasom a magyar ujsagokat a internetten.

Igen. Tobb magyar szervezetben reszt veszek, illetve vezetek.

Beszélnek-e magyarul?

2 fiam van, az Egyesult Allamokban szulettek, amerikaianak es magyarnak ismerik onmagukat. Sajnos nem beszelnek magyarul, csak egy nehany szot.

Megemlekezunk Okt 23-rol es Marvius 15-rol.

ajándékozás szenteste

Karacsony este rendezzuk a fagyujtast (addig a lampak nincsenek meggyujtva), azt kovetve enekelunk ket karacsonyi dalt, majd jon az ajandekok kinyitasa, majd kesobb este istentiszteletre megyunk.

Eva76  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-18 21:50   
Hello !

Látom süllyedőben a topik, pedig igazán szükségem lenne a segítségetekre. Kérem aki érintett a témában válaszoljon a kérdéseimre. Az első kettőt nem kérem részletesen inkább a beilleszkedésre vonatkozóakat szeretném bővebben.
Köszi
Éva

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-12 00:04   
Kedves Eva,

irtam maganauzenetet, belepes utan a hasonlo nevu menupontban olvashatod.

Udv,

Hunor

*jelen topik a napokban felkerul a Magyar Vilagkapcsolat temakor ala.

Eva76  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-10 20:24   
Nos, sikerült összeszedni a gondolataimat, megalkottam a kérdéseimet is. Előtte 1 gyors bemutatkozás.
A Miskolci Egyetem angol nyelvtanári szakos végzős hallgatója vagyok. A pontos címe a szakdolgozatomnak Hungarian Immigrants in the US. 5 évig egy utazási irodában dolgoztam és ezalatt az idő alatt sok embernek segítettem amerikai vízumot intézni, repülőjegyet foglalni. Sokan voltak köztük fiatalok, középkorúak, családosak. Már akkor is nagyon érdekelt hogyan alakulhatott a kiutazott emberek sorsa illetve miért is hagyták el az országot. Akkor azonban nem állhattam oda vadidegenek elé a kérdéseimmel, most viszont úgymond hivatalosan megtehetem. Szóval ez a téma apropója.
És a kérdések

Beszélnek-e magyarul?

ajándékozás szenteste

Ezekre a kérdésekre szeretnék válaszokat, de természetesen egyéb információk is érdekelnek.
Bárki aki olvassa és úgy gondolja megosztja velem az életét ilyen szinten annak nagyon köszönöm.

Üdv
Szögeczki Éva

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-10 17:10   
Szivesen.
Bovebb bekapcsolodas a temaban... esetleg van kedved?
Erdekel a tema, hogy hogyan haladsz, mirrol fog szolni, es adott esetben szivesen kozolnem a MONon is.

Hunor

Eva76  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-10 17:04   
Kedves Hunor !
Köszönöm a segítséged, máris több anyagom van, mint reméltem.
Köszi
Éva

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-10 00:51   
2006-01-10 00:44, hunor:
-
EVA76 UZENETE:

"Bocs, ha offtopic voltam."

Praktikusabb akkor olyan topikot keresni, ahol nem off, vagy ujat inditani.
Megtettem en.

"Üdvözlet! Szeretnék segítséget kérni Amerikába kitelepült első-, másod-, esetleg harmadgenerációs magyaroktól a szakdolgozatomhoz: Magyar emigránsok Amerikában. Előre is köszönöm a lelkes emileket."

Ez igy nagyon keves.
A MONon mar ket szakdolgozat kapcsan is volt topik, egyikben kozremukodtunk mi is.
Ime, a linkek (egyebkent a Magyar Vilagkapcsolat temakor alatt talalhatok):
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=2944&forum=75&1
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=2849&forum=75&19

Ez utobbiban valaszoltak kerdoivre forumosok, es egy aktiv, blogszeru topik volt.
Ezt javaslom Neked is, irj, hogy miert valasztottad a temat, hogy mikeppen kepzeled el a szakdolgozatot, mire van konkretan szukseged - ha kialakul beszelgetes, szerintem sok infora szert tehetsz itt, adok-kapok alapon.
Ha pedig erdekes a topik, akkor felteszem a Magyar Vilagkapcsolat temakorbe, mely egyik legolvasottabb temakor, es kikuldom tobb ezer amerikai magyart, koztuk magyarsagkutatokat is tartalmazo hirlevelunkre.

Sok sikert!

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-10 00:44   
EVA76 UZENETE:

Üdvözlet! Szeretnék segítséget kérni Amerikába kitelepült első-, másod-, esetleg harmadgenerációs magyaroktól a szakdolgozatomhoz: Magyar emigránsok Amerikában. Előre is köszönöm a lelkes emileket.
Bocs, ha offtopic voltam.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó