2018. január 16. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Kultúra >> Múzeumok
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2014-04-03 18:05   
2014-04-03 06:38, Tessényi Györgyi:
-
Gyonyoruseges! Koszonom kedves Gyorgyi!

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2014-04-03 06:42   

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2014-04-03 06:38   
Pécsett voltam tegnap és meglátogathattam a Zsolnay Centrumot, ami több, mint EGY múzeum. Múltkor a Rózsaszín volt soron, tegnap a világhírű Gyugyi gyűjtemény. Megpróbálom egy következő beírásban itt bemásolni!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2010-03-26 01:56   
De visszatérve a Neues Museum-ra a sokat vitatott értékmegőrző, ugyanakkor modern helyreállítás eredménye nekem nagyon tetszett. Szerintem nem zavaró, hogy a későbbi beépítések modernek: körvonalaikban, nagyságrendjükben visszaadják az eredeti hangulatát, miközben pontosan érzékelhető, hogy mi eredeti és mi a pótlás. Minderről benyomást itt lehet kapni:
http://www.neues-museum.de/nm/index.html?r=vestibuel

Négy szinten a következő anyag helyezkedik el:
* Egyiptomi Múzeum és papíruszgyűjtemény
* Ős- és Ókorszaki Múzeum
* Antik-korszak Múzeuma

A terület kb. 2/3-át az egyiptomi anyag foglalja el különös hansúlyt fektetve az Amarna-korszakra (Nofretete-Echnaton). Másik fénypont az ú.n. "arany kalap", amely az európai ókori csillagászat, illetve naptár fénykorát jelentette. A harmadik érdekes kiállítás a "Zsákmányolt művészet", amely a német régészek (vagy önmagát annak kikiáltott hobbyrégészek mint Schliemann) N.o-ba hozott anyaga. illetve annak másolata, hisz az eredetiek - újabb (hadi)zsákmányként - immáron 65 éve a moszkvai Puskin Múzeum raktárában hevernek. (Itt megjegyzendő, hogy a 130-100 évvel ezelőtt német "zsákmányolás" alatt azt kell érteni, hogy ugyan nem mindig teljesen korrektül, de mindig megvásárolták a helybeli hatóságoktól a kivitel jogát. Szemben a szovjet zsákmányolással, amikor a jogosság látszatának keltésével sem törődtek - vonatkozó hagyományok híján -, de ezt most itt nem ecsetelem.)

Az egész kiállításra jellemző, hogy a rendező elv nem a kronológia, hanem a tematikus csoportosítás - az egyiptomi részlegen ezek: pl. fáraók, portréábrázolások, állószobrok, ülőszobrok, kockaszobrok, temetkezési szokások, mindennapi használati cikkek, stb. Ez megszokást igényel - én a kronológiát jobban szeretem - , de szintén érdekes.

Közel három óra alatt az anyag 2/3-át néztük meg fülhallgatós vezetéssel és nem hallgattunk meg minden lehetséges dolgot. Ennél többre szerintem az átlagember fizikailag nem képes, hisz a befogadóképességnek vannak határai. Változatlanul időablakba/ra lehet jegyet váltani előzetes internetes foglalással, bár ez azt a benyomást kelti, mintha változatlanul tömött sorok állnának a bejáratnál. Mint láthattuk, minden lehetséges időpontra voltak még szabad jegyek (50-150 főre terjedő szabad kapacitással). Keddi délelőtt-délben a publikum javarésze iskolás és mozgássérült csoportokból, vegyes korú külföldi túristákból, valamint főleg nyugdíjaskorú berliniekből állt.

Hiányosságnak tartom, hogy a termekben nagyon kevés lehetőség van leülni, továbbá a világítástechnika sok helyen katasztrofálisan rossz. Legrosszabb a sztár Nofretete megvilágítása: hátulról és felülről. Ennek eredménye, hogy előről az arc lényeges pontjai árnyékban vannak, miközben nehéz úgy állnia a nézőnek, hogy nem világítson a szemébe valamelyik reflektor. Ez speciell a régi nyugatberlini Egyiptomi Múzeumban - hogy stílszerű legyek - fényévekkel volt jobban megoldva.

Mindezen hibák ellenére nagy élmény a kiállítás és mindenkinek nagyon javaslom. Legjobban az a gyerekcsoportot vezető muzeológus tetszett, aki a tízévesek szintjén tudta lelkesítően közelhozni a kölkökhöz a 3-5-ezer évvel ezelőtti kultúrát, annak hitvilágát, hétköznapjait. Ha ilyen korú gyerekem lenne, itt tartanék gyerekszületésnapot.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2010-03-24 18:01   
egyedls módosítás | válasz erre | profil | 2010-03-24 17:28
2010-03-24 16:22, Pompéry Berlin:

- Nanáááá?! Anyósból elegendő is az a 8 cm
----

A sors fintora, hogy Tejéből férje halálát és Echnaton trónlalépését követően még életében valamikor istennő lett, míg menye, a csodaszép Nofretete - egyelőre ismeretlen okból - 6 leánygyerek megszülése után egyszer csak hirtelen kiesett a pikszisből. Az is igaz, hogy amíg Echnaton személyesen csak a fontos dolgokkal (monoteizmus) foglalkozott, addig Nofretete kezébe tette a lényegtelen kérdések intézését (napi politika). Hogy ez befolyásolta volna személyes sorsát, arról csak találgatnak egyelőre a szakemberek. Szóval ennyit az anyóskérdésről az újbirodalomban.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2010-03-24 17:59   
Neues Museum, Berlin

Tegnap megnéztük az összel újra megnyilt, mert sok évtized után végre renovált Neues Museum-ot a berlini Múzeumszigeten. Ismét visszekerült az eredeti helyére az egyiptomi gyüjtemény és vele együtt Nofretete, valamint anyósa, Teje (szerintem ez a 8 cm magas miniportré sokkal izgalmasabb alkotás, mint a híres menye.)

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-28 22:12   
2007-02-28 20:09, Fresch:

Apropó, azt hallottad, hogy ma v. tegnap betörtek Picasso unokájának párizsi lakásába, és elvittek 2 képet,kb 50 Mio € összértékben.

Láttam a hirekben!

Fresch  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-28 20:09   
2007-02-28 16:51, bovi:

Szia Bovi,

igen, Picasso nem volt egy egyszerü ember, az biztos. Ez már csak így van ezekkel a müvészemberekkel.
Apropó, azt hallottad, hogy ma v. tegnap betörtek Picasso unokájának párizsi lakásába, és elvittek 2 képet,kb 50 Mio € összértékben.

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-28 16:51   
2007-02-28 10:09, Fresch:
-
Picasso kiállítás.

Láttam Londonban, pár évvel ezelött.
Nem egyszerü megérteni némely képét.

Fresch  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-28 10:09   
Düsseldorfban pedig megkezdödött a Picasso kiállítás. Gondolom hasonló sikerű lesz, mint legutóbb a Caravaggio volt.

Üdv: Fresch

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-27 20:20   
Ma nagyon szép kiállitáson vettem részt: itt a közeli nagyobb városban van júni 3-ig Drezdábol a "Cranach im Exil" cimü kiállitás.
A mostani böjti idöszakban aktuális festmények, oltárképek.
Aki erröl többet szeretne tudni: http://www.cranach-im-exil.de/

hajnalkaszl  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-11 13:38   
Bocsi, ha nem értettem meg, hàt én szerencsés vagyok, jut ido a kert àpolàsàra is és az érdekes muzeumok làtogatàsàra is.

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-11 13:07   
2006-10-11 10:39, hajnalkaszl:
-
Azért irigyellek, mert tudsz áldozni a kedvteléseidre. Nyugdíj előtt állok pár perccel, az utolsó leheletemet is ki akarják belőlem még préselni, mielőtt leteszem a kalapácsot. Magamra sincs időm, szegény fácskáim is vízért esedeznek, meglocsolni sem tudtam őket elégszer. A múzeum pedig (még itt É-M.o-on is) időigényes program, nem beszélve a Budapestre, vagy Luxemburgba történő kitérésről.
Laci

hajnalkaszl  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-11 10:39   
Miért mondod azt, hogy irigyellek? Ez a kiàllitàs Budapesten is volt, a Szépmuvészeti Muzeumban màrcius 18-tol junius 18-ig. Szerencsém van, hogy csak 300 km-re lakok Luxemburgtol, s megnézhettem ezt a kiàllitàst.

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-11 10:04   
2006-10-10 20:45, hajnalkaszl:

-

Hajnalka! Jogos a kétely! Én is csak irigyellek!

Laci

hajnalkaszl  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-10 20:45   
Nahàt ! Senki sem jàr muzeumba ? Luxemburgban voltam, megnézni a Sigismundus Rex et Imperator - Muvészet és kultura Luxemburgi Zsigmond koràban cimu kiàllitàst a Musée national d'histoire et d'art-ban. A vilàg 19 orszàgànak 100 gyujteményébol kolcsonzott, csaknem 400 mutàrgyat bemutato tàrlat anyaga Luxemburgi Zsigmond magyar, majd német-romai kiràly illetve csàszàr (1387-1437) személyiségét és tevékenységét àllitja kozéppontba. Még oktober 15-ig lehet megnézni ezt a kiàllitàst.

hajnalkaszl  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-07 18:05   
Tegnap megnéztem Párizsban a Grand Palaisban a "Vienne 1900" Bécs 1900 című kiállítást. Négy festő : Klimt, Kokoschka, Moser és Schiele festményei és rajzai. Főleg Klimt ismertem és egy kicsit Kokoschkát.
Csodálatos volt, felejthetetlen.
Rengetegen állnak sorban, hogy bejuthassanak a kiállításra, nem csak franciául hallottunk beszélni, de németül, angolul, spanyolul... www.galeries-grandpalais.com

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 12:29   
2005-12-22 10:07, MoMa:
-
ROBERT MAPPLETHORPE nagyszerű! Vagy egy éve, hogy láttam egy kiállítás részeként a Deutsches Guggenheim-ben Berlinben. Kár, hogy már nem él.

MoMa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 10:07   
Tegnap egy nagyon érdekes kiállításon voltam... Torinóban a Po menti Valentino parkban van a "Promotrice delle Belle Arti" galéria. Itt látható január 6-ig ROBERT MAPPLETHORPE antologiája... Bárki aki erre jár és kedveli a modern művészeteket feltétlen ajánlom, hogy nézzen be. Nekem rendkívül tetszett. Itt egy pár info, ha valaki közelebbről szeretné megismerni művészetét:

"Mapplethorpe tabukat döntöget azzal, hogy szembesít minket a tabuval, azzal, amit tilos ábrázolni, amit tilos néven nevezni. A test érdekelte igazán, a test mint fénnyel és árnyékkal meghatározott felület. Modelljeit kibontotta ruhájukból, személyiségükből, felszínre hozva belőlük azt, ami örök, amit nem koptat az idő, ami állandó és általános, és azt megmutatja nekünk. A halhatatlanság klasszikus szépségébe merevedett testek szoborrá váltak, két dimenzióba zárva. Szeretett testrészeket fényképezni, karokat, lábakat, mellkasokat, péniszeket. Fetisizálta őket azzal, hogy megörökítette. A beállításait mindig aprólékos gondossággal végezte, képeiről a letisztultság, a harmónia sugárzik, és a feltétlen bizalom, ami összekötötte őt a modelljével.

http://www.artportal.hu/index.php?mc=2&sc=5&muvesz=3980

http://www.masok.hu/cikk2.php?sid=1044

http://www.artnet.de/artist/11098/Robert_Mapplethorpe.html

http://www.fondazionetorinomusei.it/calendario/dettaglio.php?lang=1&evento=10&sito=2

http://www.masters-of-photography.com/M/mapplethorpe/mapplethorpe_articles3.html

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-09 19:43   
2005-09-09 19:35, bobe:
-
Mi mar 3 eve unnepeljuk a 87-ik szuletesnapodat.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-09 19:35   
2005-09-09 17:58, boots:
-
elckerlyck: Dávid ma 500 lett!

megis milyen fiatalnak latszik...
-
pedig mar 501 eves ugyanis Elky ezt a tavaly irta

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-09 19:33   
2005-09-09 17:58, boots:
-
Hát, ha még a Nofretete-t látnád! Ő kb. 3500 és még mindig kiválóan tartja magát, sőt, jól bírja a gyakori költözködést. Újabban átmenetileg még vagy egy-másfél évig az Altes Museum-ban látható a volt Egyiptomi Múzeum anyagával egyitt, míg el nem készül végleges szállása a még renoválandó, 100m-rel odébb álló Neues Museum-ban.
http://www.bundesregierung.de/artikel-,413.872173/Nofretete-kehrt-auf-die-Museum.htm

http://www.zdf.de/ZDFde/inhalt/4/0,1872,2346500,00.html

Mindezek ellenére az én kedvencem Nofretete anyósa, Teje. Míg menye "csak" szép, ő egy karakter. A 8 cm magas ébenfa portré megkapóan kifejező. Egy hatalmának tetőfokán álló, személyes képességeival teljes mértékben tisztában lévő, sokat tapasztalt, nagyon okos, érdekeit mindenáron érvényesítő, másokon átlátó, szkeptikus, enyhén gonosz anyós. Nem szeretnék vele egy fedél alatt élni. Gyönyörű műalkotás! Nem vagyok művészettörténész, de én ezt a pici fejecskét sokkal többre tartom, mint a világhírű szépséget. Sajnos teje rengeteget utazik. Mivel Nofretete-t nem adja ki a műzeum, helyette anyósa látogatja a világot. Jelenleg Amerikában tartózkodik még félévig. Ezt sajnálom.

http://www.viaggiaresempre.it/Berlino_Egizio9.JPG

boots  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-09 17:58   
elckerlyck: Dávid ma 500 lett!

megis milyen fiatalnak latszik...

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-09 17:34   
Kevesen tudják, hogy Európa legszebb ásvány és közetgyűjteménye Nagybányán van. Aki Erdélybe utazik annak feltétlenül ajánlom a gyűjtemény megtekintését.

Körmöc és Selmec mellett az ércbányászat másik nagyjelentőségű központja éppen Nagybánya volt, habár kétségtelen, hogy az ércbányászat Selmecen vált műszaki tudománnyá. Az egész fejlett világ ott tanulta és sajátította el az érckitermelés művészetét.

A középkori magyarország hatalma és gazdasági súlya nehezen érthető meg, ha nem figyelünk arra a tényre, hogy az árpádházi királyok korában az ismert világ (Európa) aranykitermelésének 80%-a(!)a Kárpátmedencében volt.

http://kvtlinux.lib.uni-miskolc.hu/lib/archive/tp/forras1.html

Ibolya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-02 20:55   
2004-09-08 17:29, elckerlyck:
-
Happy Bithday....Dávid ma 500 lett!
-

A Dávid szobor, Michelangelo legismertebb alkotása. A müvész eredetileg Firenzében a „Palazzo Vecchio“ téren állították fel, most az Akademia Galeriában láthato. Szerencsém volt hogy Michelangelonak ezt az alkotását megtekinthettem.

Image hosted by Photobucket.com

Valamikor visszatérek Firenzében....

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-02 19:48   
Óriási csinnadrattával nagy tömegeket vonz a Goya kiállítás Berlinben. Ideiglenes adoptív gyerekünk, a 16 éves Noemie Franciaországból ma 3ésfél órát állt sorban az Alte Nationalgalerie előtt. Azt mondja, megérte. Már csak azért is, mert közben megvitathatta a világ sorsát otthoni (Nancy) gimnáziumi franciatanárával. Berlin mégiscsak egy nagy falu.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-27 01:03   
Berlinben Pénteken megnyílt 7 év után új otthonában a Berlinische Galerie. Vasárnap megnéztem. A 20. sz. művészetét állítják itt ki, valamint a földszinten a kortárs művészet szerepel.

A régi gyárépületet átépítették és kivételesen jól. A hétvégén a kiállítás ingyenes volt, valamint performance-sorozat kísérte az eseményt. (Nem a Ku'damm-on, hanem itt lehetett találkozni mindenféle ismerőssel.)

Számomra az egyik legnagyobb élmény az volt, hogy az ismert munkásmilliőt kkritikusan és tragikomikus mivoltában megörökítő grafikus, Heinrich Zille egy fényképsorozattal szerepel. A 100 évvel ezelőtti képek ugyaolyan szociálkritikus aspektusból készültek, ahogyan ma egy dokumentarista fotoművész fényképezne. Hallatlanul modern képek.

A tömeg nem tette lehetővé a nyugodt szemlélődést, ezért majd később visszatérek, ha lecsengett az újdonság.

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-08 17:29   
Happy Birthday, felice compleanno !

Dávid ma 500 lett!

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-10-04 22:19   
A Nemzeti Művészeti Galériában (Washington, @ tha Mall: between Third and Ninth Streets at Constitution Avenue, NW, )
holnap, Okt. 05-én, délután 2-kor, a Keleti Épületben, az auditoriumban, (alagsorban), professzor Boskovits Miklós (a Firenzei Tudományegyetemről)
tart előadást a 15. századi olasz festészetről. A belépés ingyenes.

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-06-27 20:01   
2003-06-27 17:16, etelka:
-
Calyx! Dürer Ajtóson született és a magyar neve ezért Ajtósi Dürer! Mellesleg én is láttam a londoni Dürer kiállítást, gyönyörü volt.

-

Jó napot Etelka :-)

1471. Május 21-én született Nürnbergben, az *apja született Ajtóson.

A londoni Dürer kiállítás életélmény nekem.
(Ajtósi Dürer sor ? az apjáról van elnevezve ?)

Mint ahogy Id. Pieter Bruegel is életélmény volt, NY-ban :
"Drawings and Prints" (rajzok, metszetek)
2001-09-25 - 2001-12-02
Metropolitan Museum of Art
New York, NY-ban is az volt.Groteszk, abszurd világ ... szimbolizmus ;
szatirikus látomásai, mint Hieronimus Bosch is.
Szenvedés ábrázolásnak nagy triumvirátusa: Bruegel, Bosch és Dürer.

más:
Michelangelo freskói a vatikáni Sixtus-kápolnában 'online' -ra került, tegnap olvastam a londoni újságban.
http://www.vatican.va

-----------------------

*"Én, ifjabb Albrecht Dürer, összegyûjtöttem édesapám feljegyzéseibõl, honnét származott, hogy került ide, hogyan élt és hogyan halt meg békében" - írta 1524 karácsonya után Nürnbergben Családi krónika címû mûvében Dürer Albert.
Ugyanebben az írásban olvasható az is: "Idõsebb Albrecht Dürer a magyar királyságban született egy Ajtós nevû kis faluban, Gyula városa közelében, nyolc mérföldnyire Várad alatt, a családja pedig marha- és lótenyésztésbõl tartotta fenn magát. (...)"

A természetesen német nyelvû szövegben Ajtós Eytas-ként, míg Gyula Jula-ként szerepel. Évszázadokkal késõbb a tudós békéscsabai történész, Haan Lajos Dürer kapcsán leírja, hogy Ajtós a Fehér-Körös menténfekvõ település volt, amit a török elpusztított, és a hódoltság után nem épült újjá. Dürer apja 1455-ben érkezett meg a Német-Római
Birodalom egyik jelentékenynek mondható városába, a bajorországi Nürnbergbe, ahol ötvösként Jeronimus Holper mûhelyében dolgozott, és 1467-ben feleségül vette mestere tizenöt éves lányát, Barbarát. Gyula város története címû munkájában Scherer Ferenc jegyzi meg: "A következõ évben (1468-ban - a szerzõ megjegyz.) nürnbergi polgár lett és 1470-ben õsi magyar nevét németre fordítva, felvette a Dürer (Thürer) nevet." Egy évvel késõbb, május 21-én született Albert fia.

eupont.bmk.hu/03.pdf

Albrecht Dürer der Elter ist aus seinem geschlecht geborn im Königreich zu Hungarn, nit vehren von einem kleinen Stättlein, genant Jula, 8 Meill wegs weith unter Wardin, aufs einem Dörfflein zunehst darbey gelegen, mit Nahmen Eytas. Und sein geschlecht haben sich genehrt der Ochssen und Pferdt. Aber meines Vatters Vatter ist genant gewest Anton Dürer, welcher ist Knabenweiss in das obgedachte Stättlein kommen zu einen Goldschmidt und hatt das Hantwerck bey ihm gelernt. (...)

http://www.origrafica.com/research/art12_1.asp

------------

Kedves Etelka,

hátha érdekel:

Pseudomonas stutzeri és a Pisai freskók

http://tinyurl.com/fh1n

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó