2018. december 19. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Család, szabadidő, érdekességek >> Kicsit nosztalgiázunk is...
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 következő lap )
 poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-17 23:07   
88 éves a Kisvakond megteremtöje. Nagyon jót szórakoztam a régi kedves rajzfilmeken itt

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-29 15:59   
2005-09-29 15:13, rigojanos:
-
Akkor itt ter el az oneletrajza az enyemtol

További önéletrajzi események összehasonlítására lehetőség pl. itt:
http://www.kirjasto.sci.fi/karlmay.htm

Ja igen, az is kiderül, hogy May mégiscsak volt egyszer Amerikában, kb. 15 évvel a Winnetou-sorozat publikálása után. A börtön viszont igaz.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-29 15:13   
2005-09-29 15:10, perec:
-
Akkor itt ter el az oneletrajza az enyemtol

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-29 15:10   
2005-09-28 22:42, rigojanos:
-
Azt hiszem, Karl May valamiért, talán tolvajlásért börtönben is ült.

Ibolya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-28 23:39   
2005-09-28 22:10, Andu:
-
Ibolya tudod, hogy a Szerencsi Èva meghalt? (((
-
Tudom, már egy éve hogy elhunyt

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-28 22:42   
2005-09-28 22:29, perec:
-
Karl May, a Winnetou-könyvek szülőatyja is egy érdekes karakter volt. Úgy emlékszem, a Vadnyugaton például soha nem fordult meg.

En sem Csikszeredan

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-28 22:29   
2005-09-28 22:07, rigojanos:
-
Errol az uriemberrol lenne szo?

Igen, erről az úriemberről. Esetleg még adták valamelyik filmjét, amikor gyerek voltál?

Karl May, a Winnetou-könyvek szülőatyja is egy érdekes karakter volt. Úgy emlékszem, a Vadnyugaton például soha nem fordult meg.

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-28 22:13   
2005-09-28 22:04, perec:
-
2005-09-28 10:36, poe:
és tudjátok hol forgatták a Winnetou filmeket? Meg az Ezüst tó kincsét? Horvátországban. Amikor Porecs-be utaztunk,az autóbusz ott ment a vadregényes "indiános" rejtelmes és gyönyörü helyek mellett, ill. néha felette. (remélem jól írtam, Horváto.-o volt és nem Makedónia, vagy Szerbia, fogalmam sincs. ) Mitic elvtárs (volt) jugó szinész volt.

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-28 22:10   
2005-09-28 00:43, Ibolya:
-Ibolya tudod, hogy a Szerencsi Èva meghalt? (((

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-28 22:07   
2005-09-28 22:04, perec:
-
Gojko Mitic, hát hogyne! ........Kelet-Németországban egy egész generációnak ő jelentette a vadnyugati kalandok mozihősét. Én azt hiszem, nemcsak ott...

Errol az uriemberrol lenne szo?

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-28 22:04   
2005-09-28 10:36, poe:
-
Gojko Mitic, hát hogyne! Halványan emlékszem, hogy nemrég volt vele egy interjú valahol (magyarul? németül? angolul? légyszi segítsen, aki pontosabban emlékszik), ahol olyasmiről volt szó, hogy Kelet-Németországban egy egész generációnak ő jelentette a vadnyugati kalandok mozihősét. Én azt hiszem, nemcsak ott...

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-28 10:36   
Nekem megvan de videofilmen és időnként megnézem. Kiskamaszként Nagy Gábor volt az egyik szerelmem. A másik Gojko Mitic az indiánfilmek főszereplője . A harmadik a tornatanáar

Ibolya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-28 00:43   
Hadd nosztalgiázak én is egy kicsit. Annak idején, tévében, moziban nagyon ritkán láthattunk magyar filmet. Még magyar nyelvü rádió müsort sem tudtam (Brassóban) halgatni, a Szabad-Europán kivül.
Nekem is van egy kép elöttem.
Nagyon rég volt, még ellemis lehetem, már nem tudom, rég volt a hetvenes évek elején a Bob herceg cimü Operett filmet láttam. Nagy Gábor és Szerencsi Éva szereplésében

„Londonban, hej, van szamos utca, es minden utcan tobb sarok.
Es minden sarkon vannak hazak, es minden hazon ablakok.
De nincs egesz nagy Albionban, nincs tobb oly ablak, mint ahonnan
A legszebb rozsaszal virit, a legszebb rozsaszal virit.

A Bowie streeten, hogyha jarok a legnagyobb ur en vagyok.
Megeljeneznek vig diakok, inasok, zoldsegarusok.
Ha nincsen penzem, iszom hitelbe
S enyem a legszebb lany szerelme,
A legszebb utca Bowie street, a legszebb rozsa ott virit.“

Megvan valakinek a film, nekem a zenéje nagyon tetszett. Újranézném.

http://www.filmkultura.hu/2005/gallery/szerencsi.hu.html

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-27 23:04   
Az első iskolamozi előadáson első osztályos koromban voltam: János vitéz, Jankovics Marcell filmje. Nagyon tetszett. Az iskolamozi amúgy is jó volt: két forint volt a jegy, a mozi tömve. Csak a székek voltak párnázatlanok, nyikorogtak is, de azt is ki lehetett bírni.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-06 11:35   
Mire emlékszik 9 éves korábol lányom Budapesten? Kérte ne menjünk most rokonokhoz meghálni hanem inkább ugyanabba a hotelba ahol akkor voltunk (jött a repülöjeggyel akcioban) mert ott imádta az uszodát!

Utána nagynénémnél voltunk, ö ajánlotta nekem a Gellértet és a Margit Szigeti Termál szállo uszodáit, el is vittem csemetémet oda is, de mindketten dideregtünk az ottani medencékben! Igy megyünk a nosztalgikus emlékeink után, én azt is remélem, hogy kapok megin olyan finom fatányérost amit ott annak idején a szállo éttermében ettem.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-25 01:20   
A munka nemesít...de a szocializmusban nemesekre nincs szükség

Főiskolás koromban tiszavirágéletű szlogenné vált a munkás vasárnap. Történt ugyanis, hogy lelepleztek egy ötfős csoportot, akik nem átallottak vasárnap délelőtt a Mátyás templomban zenélni, énekelni. Valakinek kipattant az agyából a korszakalkotó ötlet: ezek a hölgyek (óvónőképzőről lévén szó ) egész héten a padban ülnek, dolgoztassuk meg őket egy kicsit. És lemaradnak legalább a miséről.

Egyik vasárnap Pomázra mentünk almát szedni, ez még megjárta. Én voltam barackszedő táborozáson, kukoricacímerezésen, nehezen hoztak zavarba. Ám következő héten az épülő metróhoz osztottak be bennünket. Ekkorra már hétre apadt a létszám.

A munkavezető nagyon csóválta a fejét láttunkra. Egy mozgó barakkban fölvehettük a szabadnapos munkások gumicsizmáit, 44-es volt a legkisebb szám , kaptunk gumiköpenyt, védősisakot, szemüveget, munkáskesztyűt , egy bányászlámpát. Elindult a menet az alagútban , elöl a munkavezető, utána a hét leendő óvónéni. Hófehérke és a hét törpe negatívja. Mentünk, mendegéltünk, míg egy épölőfélben lévő állomásra értünk. Itt egy nagy rakás talpfára leltünk, és az volt a feladatunk, hogy hordjuk át őket a 10 méterre lévő másik rakásba. Hófehér eltűnt, vele a sörszag, mi pedig tempósan nekiláttunk a munkának. Nem kapkodtuk el. Két óra múltán visszatért a főnök, megköszönte a részvételt, mondván, bérünket átutalja az iskolának. A napvilágra kerülve megállapítottuk, milyen hasznos tagjai vagyunk a társadalomnak.

Hónapokkal később tapsviharral köszöntöttük magunkat, mikor az igazgató beszédéből megtudtuk , milyen hasznos célra fordítódott a felajánlásunk.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-25 00:51   
2004-11-26 11:16, gvirag:
-
TV-t minden falusi iskolának

Azok a régi szép idők ...

Abban a (élet)korban, amikor gvirág kazánkovácsként dalolt polit-slágereket Óbudán, nekem sokkal jobb dolgom volt. Ennek nem annyira a személyes szerencse, inkább a köztünk lévő korkülönbség az oka. A „Szovjetúniótól tanulni = győzni tanulni” korszaka letűnt, helyette beköszöntött a gulyáskommunizmus a maga enyhe, szinte gyenge, a korábbi érához képest enervált puha kényszereivel. Nekem az építőtábort is sikerült elkerülnöm, így maradtak a kukoricaszedési vagy egyéb hétvégi mezőgazdasági kényszermunkák.

Ha már nem tüntettem az egyetem aulájában Angela Davis kiszabadításáért – ugye, emlékszünk az amerikai fekete kommunista professzornőre, kit politikai izgatásért lecsuktak, majd nővére végigjárta a szoc. tábor országait szolidaritásra szólítván fel a nővér kiszabadításáért folyó harcban –, szóval, ha már ez alól kihúztam magam, akkor a politikai túlélés miatt elkerülhetetlen volt részvételem a „TV-t minden falusi iskolának” egyetemi akciójában. Valamelyik politikailag elkötelezett és társadalmilag aktív csoporttárs kitalálta, hogy pont nekünk, harmincunknak kell az első TV-t eljuttatnunk, amelynek szintén látványosan (értsd: politikailag hasznosítható módon) kell előteremteni az árát.

Hétvégi almaszedési akciót szervezett valamelyik pest- vagy fejérmegyei TSZ-ben. Elvileg az ilyesmi jó hecc. Vidáman odavonatoztunk tehát, a TSZ munkatársai fogadtak, majd kivittek az almaföldre. Nos, én született városi ember vagyok. A természetet csak kajakból és turista kirándulások alapján ismerem. Soha életemben nem végeztem mezőgazdasági munkát. Aránylag hamar kiderült, hogy alkalmatlan vagyok a feladatra. Éreztem, hogy nem csak én. Ugyan törpealmafák, de annyira mégsem törpék. Kb. két óra munka után az ellenőrök egyfolytában szidtak bennünket. Az almákat tilos egymásra dobni, vagy ejteni, mert ütődöttek lesznek és azon a ponton megromlanak, rögtön másnap. De ki a csudának volt kedve és energiája minden egyes darabbal lehajolni a kosárhoz. Pláne több óra után.

A starking az egyetlen almafajta, amelyiket nem szeretem. Sajnos ezt kellett szedni. Így nem nagyon dézsmáltam a szövetkezeti tulajdont, viszont annál kedvetlenebb lettem már úgy 11 körül. A szoc. gyümölcstermesztés földjein az almasorok végtelenek. Ne tudd meg, milyen demoralizáló, hogy ha beállítanak egy hegyoldalnyi gyümölcsösbe reggel és nemcsak a napnak, de a sornak sincs vége. Legalábbis nem volt látható.

A szálláshelyen harmincunknak két szoba jutott. Emeletes ágyak, mindössze egy vaskályha, valamint egyetlen tus – melegvíz nélkül. Adtak egytálételt vacsorára kenyérrel. De legalább volt (vagy vittünk magunkkal, nem emlékszem) elegendő bor és pálinka. Így az előbbi körülmények hamarosan nem izgadtak.

Másnap másik végtelen sor, izomláz, másnaposság, fokozott kedvetlenség. Az almának két nap után a szagát, de még a látványát sem bírtam. Végül nem érdekelt, hogy mennyit kaptunk és a TV hogyan jutott el a melyik falu iskolájába. Az sem villanyozott fel, hogy az akcióval bekerültünk a Népszabadságba. Viszont ma is rendszeresen visszagondolok erre az októberi hétvégére, akárhányszor meglátom a balatoni műút mellett a törpealmák végtelenjét.

Mindig is szerettem volna megtudni, hogy milyen gazdasági hasznot hajtottak ezek az akciók. Ha mások is olyan hozzáértéssel és lelkesedéssel dolgoztak, mint én, akkor félő, hogy semmilyet. Lehet, hogy nemcsak mi tettünk szívességet a társadalmi munkával, hanem a bennünket alkalmazó TSZ-ek is kizárólag a felülről jött politikai útmutatás miatt fogadtak volna bennünket? Ma már akár ezt is el tudom képzelni.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-24 18:23   
Kicsit nosztalgiázunk is...

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-27 09:35   
2004-11-26 11:49, zitazita:

Köszi szépen, de legközelebbi otthoni látogatásunkon fogok rá idöt szentelni, hogy megtaláljam.
Szép hétvéget kivánok!

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-27 04:10   
2004-11-26 11:15, Fredi:
-
"Hát már hogyne emlékeznék, mikor hazfalemenet mindig ott mentem el a leghíresebb mellet a Patautcában. Még a párttitkár is oda küldte a sofört fagyiért!"

Ö volt a leghiiresebb török Kolozsváron.Nem a párttitkár, hanem a fagylaltos.
Kedves Böbe, rahát van, serbet nincs.
Pedig megtelt az ország törökökkel. De ezek inkább női bugyogókat árulnak.

ibolyka1  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-27 03:05   
Kedves Gvirag! Nagyon nagyon respectalom ezt a kis leirast amit irtal. Kulonosen nagyrabecsulom a Kovacs szakmunkasokat.Ez az eggyik legnehezebb szakma a vilagon. Az eletuket egy nagyon nehez szep munkaval elik le. Kulonosen a Koho es a Gepkovacsok munkaja verejtekes kenyerkereset. Mindig es mindenkor tisztelettel es becsulettel gondolok rajuk. (az en ferjem is Gepkovacs) Tisztelettel Ibolya

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-26 18:00   
2004-11-26 11:15, Fredi:
- Hát már hogyne emlékeznék, mikor hazfalemenet mindig ott mentem el a leghíresebb mellet a Patautcában. Még a párttitkár is oda küldte a sofört fagyiért!
Volt egy a Pap utcaban is . Ennek csak egy bodeja volt . Nem gyozott eleg fagylaltot csinalni . A hetvegeken edenyekkel is mentek az emberek es 15-20 gomb fagylaltot vettek . Olyan fagylaltot azota sem ettem . Ez ugy 40 eve volt ... Vajon ez a fia vagy unokaja lehetett a Pata utcainak ? ( Csak azert kerdezem , mert az 80 evvel ezelott arult )

zitazita  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-26 11:49   
2004-11-25 18:30, bovi:

bOVI,IRD MEG A CÍMED,KÜLDÖK NEKED.

zitazita  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-26 11:47   
Édesapám kovács mester volt.pici koromban sokat fujtattam.
Mindig lovak közt voltam ,csodálatos volt.
Még megvan a fujtató,rengeteg kalapács, üllő,szerszámok.
Ő még állatorvosnál vizsgázott patkolástan.-bó,mindig őrzöm a könyvét.

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-26 11:16   
Megint belémbújt az ördög.

Indulók:

"Kovács vagyok, ifjú a lelkem,
Kinyílt előttem a világ
A nagyvilág,
A kalapácsot, én felemeltem
A pörölyöm most már az üllővasra vág!"

Aki ezt a marhaságot írta lehet, hogy sikeres ember volt, de kovács az biztosan nem! Én voltam kovács. Sokféle kovács van, patkoló kovács, hajókovács, goromba kovács, kazánkovács stb.

Én kazánkovács voltam.

Friss és jeles érettségivel a zsebemben az Óbudai Hajógyárban, 1950-ben. A gyár mint korábban német tulajdonú üzem Szovjet tulajdonban volt és jóvátételben gyártott hajókat orosz tervek alapján, messze a saját technológiai szintje alatt. Én ismerem a pörölyt, ezt a 10 kg súlyú, rugalmas somfanyéllel ellátott tipikus kazánkovács szerszámot, amellyel egyengettük a hidegen hengerek között hajlított kazánköpenyeket pontos méretre. Sohasem ütöttünk vele üllőre (no szép is lett volna).

Első heti fizetésemből egy zefír inget vásároltam. Akkor kétféle minőségű ing volt, puplin és zefír. A zefír volt az olcsóbb. Vajon hányszor kellett megemelni és pontosan lecsapni ezzel a pöröllyel ezért az ingért? Bizony nagyon sokat verejtékeztünk ezekért a hajókért, mind a háromezren.

Nincs már meg a gyár, csak néhány épülete, kifosztva, más célokra berendezve.

A portás, látom még a tükörből, kiugrik a fülkéjéből, mikor megállás nélkül áthajtok. Leparkolok a volt gépműhely előtt, az öreg fűzfa árnyékában, ahol ebéd után a fennmaradó néhány percet oly szívesen töltöttem. Az épületben mindenféle raktárak, nyoma sincs azoknak a speciális gépeknek amivel a gőzgépek hengereit munkálták méretre, sem a nagy esztegának, amin a hajógépek hatalmas forgattyústengelyei készültek. A padlástérben volt a rajzpadlás. Hajókat egy az egyben rajzolják, a különleges minőségű hatalmas rajzlapon a szerkesztők filcpapucsban dolgoztak. A vonalakat "svunglécek" mellett húzták a kiszerkesztett pontok között. Azt mondták a svunlécek minősége határozza meg a hajótest jóságát. Ezeket Hamburgban gyártották, volt közöttük harminc méter hosszú is. Nem sikerült feljárót találnom, a padlást az új tulajdonosok nem használják.

Nehéz szívvel lépek be a kazánműhelybe. Díszleteket építenek a hatalmas csarnokban. Furcs figura lehetek fehér ingben, nyakkendősen, olasz szabású fekete átmeneti kabátomban. Meg is néznek, de senki nem kérdezi mit keresek itt. Megérzik?

A nagy gyalugép, amelyen a szupportra szerelt széken a késsel együtt utazott a gépkezelő, a hengermű, ahol a kazánköpenyeket hajlították harminc milliméteres szívós acéllemezetből. Nincs már itt csak a hatalmas csarnok, tele épülő díszletekkel. Végre találok néhány megmaradt csővezetéket, amelyeken a légprésszerszámok kapták a sűrített levegőt. Iszonyatos zaja volt ezeknek a szerszámoknak, még vasárnap este is visszhangzott a fülemben.

"Kovács vagyok, ifjú a lelkem..." Harsogták ezt a blődlit a hangszórók. Nekünk harsogták, a jóvátételben éhbérért dolgozó munkásraboknak.

Mégis! Ha hiszitek ha nem, visszavágytam az akkori koszos zajos műhelybe. Az alkotó munkának ebbe a szentélyébe. Ahol valaha a dunai hajózás bölcsőjét ringatták. Az egész Duna hajózásáét.

Kifelé a portán megállok. A portás öreg ember, látom rajta tudja már mi játarban voltam, nem kérdez semmit, megértően visszaint, hogy szabad az út. Lehet hogy ő is dolgozott itt valamikor más beosztásban?

Lehet.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-26 11:15   
Hát már hogyne emlékeznék, mikor hazfalemenet mindig ott mentem el a leghíresebb mellet a Patautcában. Még a párttitkár is oda küldte a sofört fagyiért!

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-26 10:04   
2004-11-26 06:28, Fredi:
-
Kedves Zsuzsa,

rahátot és serbetet is lehet kapni?

-
Ki emlekszik a török cukraszokra? Kolozsvaron naluk lehetett kapni a legfinomabb fagyit es a fondant -cukorkat vagy 80 evvel ezelött

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-26 10:02   
2004-11-26 01:56, fellegvar:
-
2004-11-26 01:37, Pompéry Berlin:
-Minden török üzletben kapható "halva" néven. Franciaországban pedig "nougat" néven láttam

Halvat en is vettem tavasszal mikor Kolozsvaron voltam.
Halva es halva között azonban különbseg ,amit utan fellegvár ahitozik az az ugynevezett napraforgomagbol keszult preselt halva, mig a török -arab üzletekben szezammagbol keszult halvat arulnak. A nougatot (törökméz) itt arab uzletben lattam vettem egyszer hasonlit arra amit otthon ettunk megis mas. Ez nem ragad ugy a fogunkra

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-26 06:28   
Kedves Zsuzsa,

rahátot és serbetet is lehet kapni?

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-26 02:43   
2004-11-26 02:38, Ferencz Zsuzsanna:
- Kedves Fellegvár, ismét megjelent a halva. Épp a tegnap vásároltam, 15 év után.
Prselt napraforgómag és méz az üsszetétele, ersetleg kicsi kakaóval izesitik.

Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó