2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Bobo talponállója
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 )
 Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 22:09   
Bocs, ez természetesen idézet volt tőled, csak elfelejtettem jelölni:

"hogy versenyképes legyen a magyar művészet-irodalom, bizony mondom épp nemzeti jellegéről kell lemondania. Vagyis a nyugati izlésvilágot szem előtt tartania."

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 22:05   
Kedves Zsuzsa!

Egy Chat nem alkalmas arra, hogy képet alkoss a helyesírás helyzetéről. Ugye ezt te sem gondolod komolyan! Ott max. azt tudod lemérni, hogy ki mennyire tud gyorsan írni, azaz milyen a kézügyessége. Más dolog egy csevegőben gyorsan kopogtatni a választ időnyomás alatt és más egy ilyen fórumos bejegyzést aránylag nyugodt körülmények között megfogalmazni. Ilyen módszerekkel azt is mondhatnám, hogy szaladj le Bivalypusztásra (remélem ilyen falu nincs, ha mégis, akkor elnézést a Bivalypusztásiaktól) a helyi lerakatba és készíts tanulmányt a helyes beszédmódról, a magyar nyelvhasználatról. Nekem például a billentyűzeten pocsék a helyesírásom. Sajnos nem tudok olyan gyorsan kopogtatni, mint amilyen gyorsan azt a gondolatom tempója megköveteli. Kézírással pedig semmi gondom – igaz nem könnyű elolvasni, de ez más pálya.
A népművészet üzletté válását mi indikálhatja? Netán a kereslet? Látod pontosan oda lyukadunk ki, amit elkezdtem mondani, hogy a keresletünkkel mi gerjesztjük a kínálatot, azt, hogy kommersz termékek feltűnjenek a nemzeti ünnepeinken. Vevők vagyunk rá (na ha nem is mindannyian).

hogy versenyképes legyen a magyar művészet-irodalom, bizony mondom épp nemzeti jellegéről kell lemondania. Vagyis a nyugati izlésvilágot szem előtt tartania.

Kivel akarod versenyeztetni? Miért akarod versenyeztetni? Nem kell ahhoz versenyeztetni, hogy fejlődjön. A fejlődést viszont hagyni kell. Minden nép művészete fejlődik, ez egy természetes folyamat és a globalizációs mumushoz semmi köze. Fejlődött mindig is. Gondolj csak az „isa por et hamu vogymuk“-tól mondjuk József Attiláig.
Ha nem ültél volna fel politikusok humbugjának, akkor nem keresnéd mindenhol a globalizáció populisztikus mumusát, mint minden kár okozóját. Mert biza lassan ott tartunk, ha elmegy az orrunk előtt a busz, akkor a globalizáció a hibás, ha egy galamb ránk pottyantja pottyantanivalóját, akkor az természetesen csakis a globalizáció átkos hatása lehet. Csak azért, hogy ne kelljen elgondolkodnunk azon, hogy esetleg mi nem csinálunk valamit jól, neadj Isten bennünk emberekben is van némi hiba. Gyorsan a könnyebbik magyarázatot találjuk meg magunknak.

Legyél "jó"!

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 19:03   
2006-04-26 08:07, Ferencz Zsuzsanna:
<< Nem tudom, mi lesz a sorsa nemzeti ünnepeknek a globalizáció során, hiszen világos: sok minden "NEMZETI" el fog tünni.Pl. a nemzeti irodalom.Pl. a helyesírás, nagyjából.
A népművészet

Semmi sem fog eltunni, nem is tunhet el. De eltunnek a hatarok amik eddig elvalasztottak oket egymastol, ezaltal uj tartalmat kapnak. Most ne vitassuk meg, hogy Adamtol es Evatol szarmazunk-e valamennyien, de amig az embereket nem klonozzak, addig mindenki egyedi es kulonbozik a masiktol. Ennek megfeleloen az emberi kozossegek is egyediek es fontos nekik, hogy valamikeppen kifejezesre is juttassak kulonbozoseguket. Ez mar igy van, amiota a vilag vilag, ahol kozosseg van, ott kell tudni, hogy az egyen a kozosseghez tartozik-e vagy sem. Meghozza ugy, hogy ezt latni is lehessen rajta. A globalizacio pedig ezeket a kozosseget kozel hozza egymashoz...

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 18:50   
Mielott elmegyek a globalizalt vilagban a Barcelona- Milan meccset megnezni, egy-ket gondolat erejeig hozzaszolok a temahoz!

Eloszor is elnezest kerek a Zsuzsatol a hozzaszolasaim ekezetlensegeert, nyilvan nem akart ujjal mutogatni ram, a helyes magyar iras ugyeben. Van oka is ennek, de ez nem veszelyezteti a magyar nyelvet illetve a nyelvhelyesseget, hanem az internet "aldasa".
En inkabb a hetkoznapi nyelv elszintelenedese es eldurvulasa miatt aggodom. Ez pedig nem a globalizacio bune. A nyelvi fronton inkabb az angol nyelv vilagmeretu eloretorese jellemzo. Ami viszont semmikepp nem jellemzo az az, hogy a nemzeti nyelvet valamelyik orszag angolra cserelne. Ez a jovoben sem lesz maskepp, biztos vagyok benne. Az hogy idegennyelveket is tanulunk, ez meg jobban erositi nemzeti kulturalis identitasunkat.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 15:05   
Kedves Schakal, menj be kérlek egy magyar csetire,
s tanulmányozd a nyelv és a helyesírás állapotát...
Meg a fedőneveket.
A népművészet üzletté válásáról már több évtizede hallani, s sajnos egyre igazabb.Én a népművészet tövében élek, jól látom, mi a helyzet.
Más: ahhoz, hogy versenyképes legyen a magyar művészet-irodalom, bizony mondom épp nemzeti jellegéről kell lemondania. Vagyis a nyugati izlésvilágot szem előtt tartania.

Politikusoknak sose ültem fel, mindig a magam józan eszére meg jó látására valamint az okos emberek véleményére hagyatkoztam.

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 13:24   
Kedves Zsuzsanna!

Vajon mi köze lehet ennek a globalizációhoz (nem egyenlő az uniformizálással!)? Tudom, divatos ma mindent a globalizáció mumusára fogni, de azért szerintem egyrészt túlzásokba nem kellene esni (nem átesni a hintaló másik oldalára), másrészt szerintem azon kellene elgondolkodni, hogy azt a jelenséget, amit a nemzeti ünnepek kommerszé tétele jelent, hogyan lehetne meggátolni, ahelyett, hogy ezzel kreálunk magunknak egy mumust.
Mert nem hiszem, hogy az általam említett ebfelszerelés vagy kokárdaárus kimondottan globalizációs "ügynök" lenne - ha csak nem az volt a céljuk, hogy globálisan piros-fehér-zöldbe öltöztessenek mindenkit.
Ennyi erővel kenhetnénk az egész jelenséget mondjuk a zoknihegesztők titkos társaságára is, de ezzel csak a magunk lustaságára keresnénk önmagunknak kibúvót.
Nem hinném, hogy jól lenne ez így!
Sem az irodalmunkra, sem a helyesírásunkra, de még csak a népművészetünkre sem leselkedik semmilyen veszély. Az ezzel való riogatás csakis egyesek polittőke kovácsolására irányuló agyréme. Szerintem ne ülj fel nekik.

Legyél "jó"!

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 08:07   
Kedves Bobó, kedves Schakal,szerintem
igazatok van. Nem tudom, mi lesz a sorsa nemzeti ünnepeknek a globalizáció során, hiszen világos: sok minden "NEMZETI" el fog tünni.Pl. a nemzeti irodalom.Pl. a helyesírás, nagyjából.
A népművészet.
Sőt, azt hiszem,
a szókincs java is.

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 01:31   
Szerintem a nemzeti ünnepek azok fontos, sőt mi több, egy nemzet legfontosabb közös ünnepei. Itt a hangsúly a közösön van, ha jól látom, ki is emeltem. Aki kitalálja, hogy miért is, kap egy csokit!
Na de félre a tréfát (?).
Sajnos egy érdekes dologra lettem figyelmes. Nemzeti ünnepeink kezdenek kissé kommersz irányba húzni. Nem új jelenség, egy több mint egy évtizedes, egyre erősödő folyamat. Vegyük (nem vásárlás értelmében) a március 15-öt (csak azért, mert nemrég volt). Nekem természetes dolog a mai napig, hogy magam gyártom le például a kokárdámat, amit kitűzök. Ez egy az ünneppel kapcsolatos rítus lett. Nemrég mit látok? Az egyik március 15.-i ünnepségen (mert ugyebár valami okból kifolyólag nem közösen ünneplünk) trikolór kutyaruházatot lehetett venni, trikolór pórázzal (ami eleve elég torz ötlet szerintem, szerencsére szájkosár nem volt hozzá, mert garantált lett volna a sokkos állapot), egy illető tetőtől talpig kokárdákkal teletűzdelve árulta magáról az ünnep jelképét... Persze a könyvsátor, ahol egyetlen a szabadságharcról szóló kiadvány sem volt megtalálható, nem is beszélve mondjuk egy, egyetlen egy Petőfi kötetről, …
Nem tudom, hogy csak nekem vannak-e aggályaim azzal kapcsolatban, hogy jól van-e ez így?
Abból indulok ki, hogy ha nem lenne kereslet, nem menne a bolt, …
Szóval nem az eladó teszi kommerszé az ünnepet, hanem mindenki, aki keresletet mutat, ezzel megteremti a kínálatot.
A vallási ünnepek egy más tészta. Abba nem szeretnék beletekeredni, mert nem akarok senkit hitében megsérteni.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-24 20:25   
Magam is ugy latom, hogy az unnepnapok szerepet kezdik atvenni a kereskedelem reklamakcioi. Ha a kereskedelem nem reagal ra, azaz nem epiti ki valami vasarlasra osztonzo elfoglaltsagot, a normal ember nem tud mit kezdeni vele, akarmilyen nemzeti unneprol is van szo. Ugyanakkor az emberek igenylik is az unnepeket, de a fejlodes ugy nez ki mas iranyt vesz.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-22 23:54   
2006-04-21 19:47, bobo.2003:

A Piroska és Öcsi problémája az én szemszögemböl nézve nagyon tipikus. Az ember kiszámolja év elején, mikor vannak a hivatalos és egyházi ünnepnapok, hogyan lehetne közöttük egy "hídat" építeni, hogy minél több szabad nap jöjjön ki egymás után.

Az ünnepnap maga és jelentése sokaknak nagyon idegen. Tévés utánakérdezésekböl kijön egy komédia-müsor. Sokan még a karácsonyt sem tudják defineálni, csak mint szabadnapot, de hogy miért?... Tudja a jó ég.

Ami a magyar (vagy akár más) ünnepeket illeti, szerintem a szabad nap nem animálja az embereket megállásra, önmagukba pillantásra és semmiféle reflexiókra (tisztelet a kevés kivételnek). Szerintem semmi köze a munkaszünetnek a lelki, szellemi, nemzeti vagy egyéb érzésekhez. Azok vagy megvannak, vagy nem. Ilyen egyszerü.

Már helyböl, indulásból rossz, ha egy ünnepnapot szabad naphoz kötünk. Szuggeráljuk a pórnépnek az ünnepet, ami a lélekben nincs is. Normálisan szabad nap nélkül is kellene lennie.

Saját tapasztalatból mondhatom, hogy sok augusztus huszadikát töltöttem Magyarországon, ahol éppen ruhákat teregettek;, nem tudtunk indulni a tüzijátékra, mert még nem járt le a mosógép, a szomszéd sem fejezte be a kerítés festését és még mindenki kitérdesedett tréningnadrágban flangált. Elég hosszú idöbe tellett, hosszú hajamból kimosni a másik szomszéd szemétégetésének büzét, de végülis én voltam a külföldi mádám, akinek a nyü a fenekében van, lemenni a Dunapartra, ünnepi díszben, tisztán és kitágult szemekkel.

A sorok mögötti kérdésedre ez a válaszom. Igaz, személyes, és elfogult, de ezt diktálja a tapasztalat.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-21 19:47   
Valahol Europaban ....

Piroska es Ocsi egy tanfolyamon talalkoztak. A tanfolyam azzal kezdodott, hogy mindenki bemutatkozott es elmondta honnan jott. Amikor az elso oranak vege lett, Piroska ugy gondolta, hogy Ocsi tiszteletet jelzi honfitarsanak. Ocsi azonban elhuzott, mint egy vadliba. Aztan jott a kovetkezo es az utannakovetkezo ora, semmi, ujra semmi. Piroska ekkor elunta a dolgot es lazan odaszolt Ocsinek hogy: he, beszelsz Te magyarul?
Ocsi arcara kiult a dobbenet, szinte megallt benne az uto. Izmai az agyaban erosen dolgoztak, koncentralt es nagynehezen kinyogte a boldogito igent. Ettol kezdve leste az alkalmat, hogy barmikor szoba eredjen Piroskaval. A szovege viszont eleg egysiku volt, altalaban valami magyar utan sirt, ami hianyzott neki a szornyu idegenben.
Piroska megsajnalta szegeny Ocsit nagy nyomorusagaban es legkozelebb meglepte egy meghivoval egy pirosfeherzold betus nemzeti unnepre. Ocsi felvidult, elontotte a nemzeti erzes es hevesen informalodott a reszletekrol.
A kovetkezo oran Ocsi csak roviden vakkantott egy olyan udvozlesfelet es a szoba Piroskatol legtavolabb eso sarkaba huzodott, kerult mindenfele kontaktust. A nemzeti unnepet koveto oran aztan osszeszedte magat , katonas leptekkel odament Piroska ele, kihuzta magat, melyen Piroska szemebe nezett es azt mondta: sajnos varatlan vendegeink erkeztek Magyarorszagrol, nem tudtunk elmenni az unnepsegre.
Piroska aterezte a helyzet sulyos fennforgasat es megjegyezte: semmi gond, akkor biztosan barataitokkal unnepeltetek az unnepet, nem ? Ugyan mar - mondta Ocsi rezzenestelen arccal- ebben az orszagban ez nem munkaszuneti nap volt.

Van-e ertelme egy nemzeti unnepnek, ha az nem munkaszuneti nap ?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-21 16:59   
Bobo talponállója

Egy topik, gondolatoknak nyugati magyar szervezetekrol, letrol, emberekrol, ehhez kapcsolodo temakrol.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó