2018. december 17. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Kultúra >> Irodalom
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 következő lap )
 szigy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-14 02:47   
2004-07-13 14:05, Tessényi Györgyi:

- a Welszi bardokat magam is remekmunek tartom

Igaz, hogy a címben walesi, de még vizsgán, sőt nálam is bocsánatos, hiszen szövegben mindkét változat előfordul.

Szeretettel: szigy

Annita  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-14 01:26   
2004-07-14 00:51, szigy:
-

szigy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-14 00:51   
2004-07-13 20:40, Annita:
-
2004-07-13 19:40, Annita:
-
Nem úsztad meg egy "gomboccal" (ismerem a klaviatúra problémáit, csak viccelek): Gombocz Zoltán nyelvészprofesszor, akadémikus nem az a fazon volt, akivel csak úgy meg lehetett úszni a nyelvtudományt.
Vele történt, hogy amikor jött az akadémiai székfoglalóját megtartani, otthon felejtette Debrecenben a felolvasandó anyagot. Kérte, hogy szabadelőadásban tarthassa meg a székfoglalót. Azt mondták neki - utálták, mert nagy tudású volt -, hogy nem. Csak felolvasni lehet. Délben elment, vett egy csomó papírt, felszabdaltatta A4-esre, és az üres lapokról szép akkurátusan felolvasta az értekezést úgy, hogy még a lábjegyzeteket is szép sorban ismertette.
Ezért mondom, mert ő jutott eszembe: egy gomboczcal nem lehet csak úgy megúszni semmit.

Annita  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-13 20:40   
2004-07-13 19:40, Annita:
-
-
..szovegreszben kevesbe feltuno, igy kiemelve szemet-szuro; igen.
(en lettem a bunbak, de ne busulj, egy "gomboccal" megusztam!)

Annita  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-13 19:40   
-
"sorry!" (kanadabol..)
-figyelmetlenkedtunk sorjaban.., meg maga az irodalom kritikus is!!! De itt vagy Te..

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-13 14:05   
2004-07-08 22:35, Annita:
- a Welszi bardokat magam is remekmunek tartom

Nagyon bantja a szemem, Arany versenek cime: A walesi bardok, es nem ahogy fentebb irva. Elnezest!!!!

pieter  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-12 18:32   
A bobe által idézett részlet a http://www.muzsa.net -ről van kimásolva. Ide én tettem fel, vitainditónak. OJD-el teljesen egyetértek, itt Erdélyben mondom ezt, nem Los Angelesben vagy Milánóban. A dolog egyszerű, ki lehet próbálni ha valaki Erdélybe jön: Bemegy egy nagy könyvesboltba és kér, mondjuk Parti Nagy Lajost. Az elárusító nénik arckifejezésén jól fog szórakozni. Majd kér Wass Albertet, tíz kötetet hoznak ki. Ez a s...r, barátaim. Erről, a nyavalygástragizálás esztétika szörnyű hatásáról mert OJD bátran írni. Ez, persze, csak egy kiragadott részlet, a mai erdélyi irodalom talán legtehetségesebb irójának Teakönyv c. kötetét melegen ajánlhatom mindenkinek.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-11 19:21   
2004-07-10 19:08, melinda:
-

Hallo Melinda,

ez itt nem a temanak megfelelo topik, de azert en is beirok meg ide - hogy tegyunk veget az ugyre. Errol azonban valamivel bovebben irtam a Helyesiras topikban is. Ami a lenyeg - tartalmilag nem szolok hozza jelenleg (!) az irashoz, de ahhoz igen - altalanos hangvetelu irastol is barki ugyanugy megbantodhat, mint szemelyre szabottol, sot, meg jobban is, hiszen az altalanos joval nagyobb korre vonatkozhat. Amit tudok biztosan - irasod kapcsan nemcsak Bobe bantodott meg, megha ha csak o reagalt igy, tehat a szemelyes provokalas feltelezese nem allja meg a helyet, marcsak azert sem, mert nem mas valaszaval, hanem a Te irasoddal kezdodott a vita. Es egy tanacs: erdemes megnezni Zsuzsa eljarasat, amikor az o irasa szinten megbantast valtott ki, hiszen utana tudott elnezest kerni. Szamomra a tanulsag - a leirt szavak szandekon kivul is (!) okozhatnak bantalmat, de ennel fontosabb, hogy megfeleloen reagaljunk akkor/ utana, es leszurjuk a tanulsagot.

Remelem, beirasom nem banto hangelu, ha igy erezned, elnezest, nem annak szantam.

Udv,

Hunor

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-10 19:08   
2004-07-09 13:16, bobe:
-
Nagyon szepen tudtok idezni en csak azt szerettem volna megmutatni en is tudok masolni be a forumra szövegeket irasokat es melegen ajanlom Orban Janos Denes költö irasait es költemenyeit.
Sertegetözni is tudtok es ez eleg szomoru, mert nem igazan mutatkozik meg az a sok iskola amit kijartatok en legalabb azzal tudom magyarazni szegenysegemet es igenytelensegemet hogy nem jartam iskolaba. Olvasni szeretek es azt hiszem jogomban all megvalogatni mit es kiket olvasok. En meg nem sertegetöztem veled Melinda de te megsertettel nemcsak engem, merem allitani több tagot is itt a MONon. Es hidd el ez nagyon rosszul esik. Melinda, itt vagy ket eve, lattad Zsuzsa egykori irasa mit valtott ki, ismerhetsz minket, mert baratnak fogadtunk, es ennek ellenere nem ertem provokalo szandekod. En ugy tudtam ez a forum kulfoldon elö magyarok közössege ahol mindenki szot kap es azert vagyunk itt hogy tanuljunk egymastol .
-

Tudtommal senkit nem szólítottam meg, különösképpen nem a fenti sorok íróját (!) - mint ezen esetben sem - reagálásomként megfogalmazott általános érvényû, általánosságban megfogalmazott véleményemmel a «Helyesen, magyarul» c. témakörben. (Mindenesetre nem ebbe a rovatba tartozó a hozzám intézett fenti megjegyzés.)
Én arról nem tehetek, ha egyesek magukra veszik - mint jelen esetben a fenti sorok írója -, személyes sértésnek veszik általános érvényû véleményeim, álláspontjaim.
Még nem is személyeskedtem az érintett hozzászólásomban, nem úgy, mint a fenti sorok alkotója...
S ha tényleg érvényes lenne az utolsó mondatban megfogalmazott gondolat, akkor a beírásomra nem érkezett volna az ott olvasható reakció!!!!
Nyilvánvaló az is, hogy ki/kik provokálnak...
Számomra több és más mondanivalóm ezzel kapcsolatban nincs.
Minden elképzelhetõ jót, lelki nyugalmat, békét kívánok az Érdekelteknek és további megfelelõ kielégüléssel járó csevegést, fórumozást!

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-09 13:16   
Nagyon szepen tudtok idezni en csak azt szerettem volna megmutatni en is tudok masolni be a forumra szövegeket irasokat es melegen ajanlom Orban Janos Denes költö irasait es költemenyeit.
Sertegetözni is tudtok es ez eleg szomoru, mert nem igazan mutatkozik meg az a sok iskola amit kijartatok en legalabb azzal tudom magyarazni szegenysegemet es igenytelensegemet hogy nem jartam iskolaba. Olvasni szeretek es azt hiszem jogomban all megvalogatni mit es kiket olvasok. En meg nem sertegetöztem veled Melinda de te megsertettel nemcsak engem, merem allitani több tagot is itt a MONon. Es hidd el ez nagyon rosszul esik. Melinda, itt vagy ket eve, lattad Zsuzsa egykori irasa mit valtott ki, ismerhetsz minket, mert baratnak fogadtunk, es ennek ellenere nem ertem provokalo szandekod. En ugy tudtam ez a forum kulfoldon elö magyarok közössege ahol mindenki szot kap es azert vagyunk itt hogy tanuljunk egymastol .

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-09 09:35   
«Az idősebb nemzedék úgy ismerte Reményik Sándort és szerette verseit, hogy nevét és költői munkásságát a legnagyobbakéval együtt emlegette. Különösen igaz ez a protestáns egyházak hiveire. Reményik Sándor Erdélyben élt, erdélyi magyar költő volt, akinek munkássága a két világháború között teljesedett ki. Magyarságtudata, istenhite világító fáklyaként mutatta az utat, a megmaradás lehetőségeit és Istenben való megnyugvás békéjét az erdélyi és az itthoni magyarságnak.
Azután évtizedekig — különböző politikai rneggondolásból — nem volt „divat" róla beszélni, verseivel megismertetni az újabb nemzedéket. Születésének századik, halálának ötvenedik évfordulója alkalmából az Unikornis Kiadó és az Evangélikus Egyház Sajtóosztálya közös kiadásban egy válogatást nyújtott át Reményik Sándor istenes verseiből «Isten közelében» címmel. E versek gyönyörűek. De ezen túlmenően ezekben a versekben a mai istenkereső ernbert találjuk meg — mondhatnánk azt is, hogy saját magunkat -, ki hivő hitetlenségével, meggyötörten, de mégis reménykedve keresi az Urat, akiben megkapaszkodhat, akiben feloldódhat, aki reményt ad a reménytelenségben, értelmet ad az értelmetlen életnek, célt ad az egyéni és nemzeti céltalanságban. Ady költészetével rokon minden tusakodása, hinni akarása, Istenre, a megváltó Krisztusra találása.
A legkeresztyénibb magyar költő vallásos verseinek e kis gyűjteményét meleg szívvel ajánljuk azoknak, akik maguk is talán sokszor így imádkoznak: „Hiszek Uram! Légy segítségül az én hitetlenségemnek!"»* - olvasható az 1991-ben megjelent «Isten közelében» c. kötet hátlapján.
Osztozom a fenti sorokkal.

* Unikornis Kiadó és az Evangélikus Sajtóosztály közös kiadása, Budapest, 1991, 200 lap, 149,- Ft

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-09 07:53   
Annitának, Szigynek:

Annita  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-09 04:10   
2004-07-09 03:33, szigy:
-
"ne hagyjátok a templomot, a templomot s az iskolát"

Igen, mint erdélyi születésu˝, én ugyancsak értettem/értem ezt: "ne hagyjátok a templomot, a templomot s az iskolát"

szigy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-09 03:33   
2004-07-09 03:14, Annita:
-
Kedves Anita!

Reményiktől származik az is, hogy "ne hagyjátok a templomot, a templomot s az iskolát"

Mint olvashatod, gyakorló római katolikus vagyok, és a protestáns Reményik mellett állok, csakúgy, mint amikor a Bach-korszakban a katolikus papok eljártak az osztrák uralom által betiltott protestáns istentiszteletekre. Emlékszem, mennyire gyűlölte a Révai-Rákosi páros által ócsárolt Jókait a bolsevik hatalom. Mert nem ismerték. Vagy mert igen? A parancsuralom alatt megvalósult az ökumené, rebellis magyar katolikus papok támogatták a protestáns lelkészeket. Jókai pedig még A kőszívű ember fiaiban is - katolikus létére - Lánghy Bertalan evangélikus lekész temetési szónoklatát állítja szembe a császárhű Baradlay Kazimir kereszTYénietlen életével. (Ha nem emlékszel a temetési jelenetre, érdemes újra olvasnod.)

A trianoni gyalázat után a románok megint csak államvallást akartak, aminek lényege az Erdélyben és más átcsatolt részeken élő protestáns hívek hitéletének akadályozása. Ez a Reményik-idézetben a templom. Az iskolát nem kell magyaráznom: még ma is csak elvétve fordul elő, hogy valahol anyanyelvükön tanulhassanak a széttépett nemzettest maradékai.

Köszönöm Istennek, hogy ezt egyformán látjuk.

Annita  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-09 03:14   
2004-07-09 02:48, szigy:
-
Kedves Szigy,

Köszönöm szépen. Végleg szivembe zártalak; teljesen.

Es a témához kapcsolódóan: a Kossuth-díjas Szabó Magda, a Budapesten nemrég lezajlott 75.-ik ünnepi könyvhét alkalmából mondott megnyitó beszédében éppen Reményik 'Az ige' elso˝ mondatát idézte, "Vigyázzatok ma jól, mikor beszéltek, és áhitattal ejtsétek a szót"

Szeretettel,
Anita

szigy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-09 02:48   
2004-07-08 22:35, Annita:
-
Kedves Anita!

Még mielőtt állandóan balhéba keveredem, kérlek, fogadd el, hogy én ebben a kérdésben távolról sem vagyok dilettáns.
Egyetlen komoly probléma van: az, hogy figyelembe szabad-e vennünk ezen a fórumon azt az etikai minimumot, amit az általam nagyon szeretett Balla D. Károly is figyelembe veendőnek tart annak ellenére, hogy apja, aki szintén barátom, egykor más lehetőség híján a Szovjet Írószövetség magyar tagozatának vezetője volt, és ő nevelte nála tehetségesebb fiát. Mindkettejüket szeretem. Károly sem körvonalazatlan esztétikai igénnyel lép fel a kárpátukrajnai magyar irodalom megmentése érdekében, amikor elsőként a fennmaradást, a túlélést tartja szem előtt.
Ez nem feltélenül esztétikai érték, de amikor egy nemzet kultúrájának fennmaradaásáról vagy végleges pusztulásáról, a szovjetség agyrémébe való belerothadásáról van szó, az esztétikum elsőrangú etikai kérdéssé is lesz. De ez bármely másik diktatúrában élő és a nemzetpusztító hatalom ellen önvédelmi harcot folytató magyar irodalomra is vonatkozik.
Az esztétikum és az etikum pedig nemcsak az én önálló, nagyrészt művészetszociológiai kutatásaim eredményeként mondható egyazon tőről származó diszciplinának, hanem még az általam és sok más által (marxisták által is) egyébként okkal bírált Lukács György szerint is, aki Az esztétikum sajátossága című, három kötetre tervezett, de csak két kötetnyire elkészült főművét is "etikám és esztétikám" megjelöléssel minősíti.
A két, néhányak által "gyakorlati filozófia" néven emlegetett tudomány nincs meg egymás nélkül. Hogy miért, arra szerintem itt nem indítható topik, de meg van írva, lehet olvasni: megrendeléseket felvesz a kiadóm, hiszen egyetemi tananyagról van szó.

Mivel szerintem az olvasó nem laikus, hiszen neki íródik minden, amit csak olvasni lehet, ne szepegj, Anita, Reményik igenis magas művészetet művelt, ha van is, aki - mily érdekes, Hunor, ennek politikai vetületére most nem figyelsz? - már megint csak politikai alapokra hivatkozva akarja értelmezni a művészettudományt.

Kérlek, Anita, ne legyél "laikusként" elkeseredve, megszeppenve. Aki verset ír, mond, vagy éppen prózaíró, Neked ír, Neked mondja, amit mond, és nem másnak.

Annita  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-08 22:35   
Elszomorodtam. Nagyon!!! Mert A walesi bardok-at magam is remekmunek tartom (szavalo-versenyeken dijakat nyertem volt azzal), de ugyanakkor szamomra a Remenyik versek majd-mindegyike szivhez szolo uzenetet tartalmaz. En nagyon szeretem a Remenyik verseket!!!!! (is) Persze, ez egy laikus szeretete csupan.

Ui: -utolagosan korrigalva az elirast

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-08 22:17   
...Mert egy nemzetet kultúrája jellemez, a Reményik féle transzilvanizmus viszont egy pszeudo- kultúra amely semminemű egyetemességel nem bír. Egy olyan képződmény amelyet nem lehet felmutatni a világnak, mivel csöppnyi esztétikumot sem hordoz....Vallom, hogy Dsida Jenő apolitikus költészete sokkal nagyobb szolgálatot tet az erdélyi irodalomnak, mint a Reményiké. Hetven éven át ez a pszeudo-kultúra fertőzte az erdélyi embert, és ennek következtében nem a ’ keresztyén és nemzet fogantatású költészetünk ( Fazekast idézem) terén van több mint félévszázados lemaradásunk, hanem az egyetemes kultúra terén....
Esztétikailag is ezért destruktív: ideológiáját annyira fontosnak állítja be, annyira dramatizálja- torzítja helyezetet, hogy egyrészt magának már nem kell hangsúlyt fektetnie az esztétikumra, az irodalom esetében a poetikára, másrészt meg elállja az egyetemes esztétikum beáramlásának útját.
Ez az igazi vasfüggöny, ami az eltűnést okozó elszigeteltségét biztosítja.
A Bach-korszak egyféleképpen rokon a poszttrianoni erdélyi korszakkal. Mindkét esetben a nemzet kultúra volt veszélyben. Ám hogyan lehetne összehasonlítani a Bach-korszak reprezentatív művét A Welszi bárdokat Reményik Az Ige című versével? ... Mindkettő az ellenállás verse. ...politikai fegyver. Csakkogy az egyik egyetemes értrékű, misztikus erejű, mély gondolatiságú költői remekmű, a másik szájbarágó, visszatetszően patetikus, giccses, ráadásul poétikai szempontból silány szüveg. És ez a vers meg néhány hasonló vált- sajnálatos módon- az erdélyi magyarság közkincsévé.

Orbán János Dénes: A Remény(ik)-kisérlet ( Fazekas László: Kő kövön), kritika

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-05 07:46   
Tanulmányok, novellák...

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-02 20:03   
EGY ÁRTATLAN MESE MINT ÁLTALÁNOS ÉRVÉNYŰ MANIPULÁCIÓ-MODELL

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-11 03:43   
2004-05-26 21:24, kaytee:
-
Fantasztikus kincset fedeztem fel a Magyar Elektronikus Könyvtárban: a Nyugat c. folyóirat számait!

Kedves Kaytee, megvan CD-n is.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-11 01:41   
2004-06-10 21:43, kaytee:
-

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-10 21:43   
Nagyon jó a Heller könyv, de nem akarok túl gyorsan túl lenni rajta, ezért igyekszem lassan olvasni. Nem könnyü!
Közben lassan megtanulom ki nemzett kit. (És hogyan)

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-27 21:06   
2004-05-26 23:06, Pompéry Berlin:

Rám is fér egy kis tudás

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-26 23:06   
2004-04-06 19:50, kaytee:
-
Ó, kedvenc könyveim egyike! Különleges humorral, iróniával, kitűnő stílisban és szórakoztatóan kap az olvasó bepillantást - mit is beszélek? - megkapja az Ótestamentum keresztmetszetét.

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-26 21:24   
Fantasztikus kincset fedeztem fel a Magyar Elektronikus Könyvtárban: a Nyugat c. folyóirat számait!

http://www.mek.iif.hu/porta/szint/human/szepirod/magyar/nyugat/

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-04-06 19:50   
2004-03-31 09:31, elckerlyck:
sorry... én is nagyon szerettem, de sajnos angol nyelven alig kapható tőle bármi.

Más: olvasta valaki Joseph Hellertől a God Knows-t (Isten tudja)?

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-04-06 09:56   
Tegnap az alábbi meghívót kaptam, mint mûfordító pályázó, e-mailen tizenketted magammal. Én sajnos nem tudok elmenni sem esetleges díjazott pályázóként, sem közönség-szerepben... A meghívóból sajnos nem derül ki semmi - taljánéknál ilyen esetben annyit közölnek, hogy valamelyik jutalmazott között szerepel az érdekelt pályázó -, ez irányú kérdésemre még nem kaptam választ, hogy az elsõ esetben esetleg valakit delegálhatnék a közelben élõ rokonok közül...
Megosztom a programot, hátha valakit érdekelhet az esemény:

DÍJÁTADÓ ÜNNEPSÉG

14.00:
A PoLíSz folyóirat 2004-es műfordítói- és Csengey pályázatának értékelése

A nyertesek bemutatása, díjátadás

A díjakat Turcsány Péter, a PoLíSz főszerkesztője, a KME elnöke adja át.

A zsűri tagjai

Műfordítói pályázat
Elnök: Tóth Éva József Attila-díjas költő és műfordító
Bába Iván műfordító
Mohácsi Árpád költő, szerkesztő

Csengey pályázat
Elnök: Turcsány Péter író, Kölcsey-díjas költő
Kósa Csaba író, a MUK elnöke
Miklóssy Endre író

www.krater.hu

MEGHÍVÓ

A Kráter Műhely Egyesület

2004. április 15-én,
a Magyar Kultúra Alapítvány
(Bp. I. ker. Szentháromság tér 6.)
Budavár termében
tartandó

általános közgyűlésére,

illetve

a PolíSz folyóirat műfordítói- és
Csengey pályázatának
díjátadó ünnepségére.

program:

14.00: Díjátadó ünnepség
16.00: Általános közgyűlés
17.00: Állófogadás

KRÁTER
ÁLTALÁNOS KÖZGYŰLÉS

16.00:
A Kráter Műhely Egyesület általános közgyűlése

Napirend:

1.: 2004. évi közhasznúsági jelentés és költségvetés előterjesztése és elfogadása

2.: Alapszabály módosítás a Kráter Könyvesház megnyitása és tevékenységünk bővítése alkalmából

Melinda

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-31 09:31   

95 éves korában meghalt Robert Merle. Fiatalságom egyik meghatározó, fontos írója volt. A "Mesterségem a halál" ("La mort est mon métier" (1953)) az egyike azoknak a könyveknek, amiket anno betéve megtanultam (Bradbury tanácsára).

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-23 23:51   
Egy magas hazai irodalmi díj apropójából:
«Költészet, vagy amit akartok» ...

Melinda

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó