2018. szeptember 18. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Kultúra >> Idősek, fiatalok, nyelvezet, stb.
Új topik indítása   Üzenet küldése
 bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2010-11-07 09:36   
Nagyon köszönjuk Vali Az unokám szájtátva hallgatta, mi is.

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2010-11-07 07:01   
Hozzasegitek a temahoz, ime

http://www.mommo.hu/media/Edes_ekes_apanyelvunk_Sinkovits_Imrevel

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-07-05 22:48   
És akkor most mi is van a fiatalok nyelvezetével?

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-07-04 21:37   
Én az elválasztásra gondoltam, a "hobby-ddá" kapcsán. Különben én is az "i"-re szavazok, de ha már el kell választani, akkor a tulajdonos "d"-t a hobby után ragasztanám (a tiéd, nem az enyém alapon ), és utána jönne a "dá".

A mint és a mind között is nagy különbség van. A németnek ez a seit és a seid.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-07-04 21:14   
Egyszerűen hobbiddá. (lásd: Magyar helyesírási szótár, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1999, 225. oldal)

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-07-04 20:44   
2008-07-04 16:56, Pompéry Berlin:

Nem hobbyd-dá?

És nem "úgy... mint"?

Most egészen összezavarodtam...

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-07-04 16:56   
2008-06-29 20:48, egyedls:
-
... ha a nyelv a hobbyddá vált (mint pl. nekem...).
-
Ha már itt tartunk: Én még úgy tanultam, hogy vagy magyarul adaptálva, tehát hobbiddá vált, vagy idegen alakban, de akkor feltétlenül kötjellel: hobby-ddá. Adott esetben ez elég hülyén néz ki, hisz a magyar elválasztási szabály ellen való.

Úgy-mint-ügyben azt hiszem, hogy az elsö kritikád helyes, bár azt hittem eddig, hogy az általam alkalmazott helyzetben az "úgy ... mind" a megfelelö forma, nem "mind ... mind". Persze, lehet, hogy rosszul tudom.

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-29 20:48   
2008-06-29 16:50, Fredi:

-

A beszélt nyelv egy élő organizmus, folyton változik és több alakban is megjelenik. Mint egy szines kavalkádot, mindenki más-más perspektívából nézi és eltérő benyomásokat szerzünk róla és általa. A maqyar nyelv pedig különösen próbára teszi a felhasználóit, még az sem elég a szép és tökéletes, helyes beszédhez, hogy hazai nyelvi közegben éljünk le akár 40-50 évet. Tudatosan művelni, ápolni és tanulni kell, ha a nyelv a hobbyddá vált (mint pl. nekem...).

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-29 16:50   
Köszönöm válaszod, megértettem, de ennek ellenére, vagy épp ezért, az eredetit helyesnek tartom. Nyilván össze lett a közéleti- és a magánbeszélgetés hasonlítva és következett a megállapítás, hogy úgy az egyikben, mint a másikban igénytelen a nyelvhasználat.

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-29 16:14   
2008-06-27 14:55, Fredi:

-

Szivesen. Az úgy,...mint szópár hasonlító viszonyt fejez ki, pl. úgy repül, mint a pinty, v. úgy vedel, mint a gödény, stb..
A mind...mind szópár ezzel szemben az azonosságot jelöli, nagyjából az "is"-sel azonos jelentésben, pl. a csónak és a hajó is felfelé úsznak (mind a csónak, mind pedig a hajó felfelé úsznak)...
Lehet, hogy a Helyesen maagyarul rovatba illene (Hunor majd eldönti), de ide illik a végett, miatt szópár is, amit hasonlóan sokan tévesen használnak. A miatt ugyanis azt jelenti, hogy valamilyen okból, míg a végett valamilyen célból írogatok most itt, pl.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-27 14:55   
Kedves László jó lenne, ha kifejtenéd mire gondolsz, mert én az eredetit tökéletesnek tartom.

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-27 13:21   
2008-06-27 12:29, Pompéry Berlin:

EÖTVÖS PÉTER ÜZENETE:

"...úgy a közéletben mint az irodalomban..."

Ha megengedsz egy parányi korrekciót, helyesen:

"...mind a közéletben, mind az irodalomban..."

Laci

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-27 12:29   
2006-07-10 09:44, hunor:
-
EÖTVÖS PÉTER ÜZENETE:

...
Remélem Petőfi megbocsát nekünk, sőt meg vagyok győződve, hogy valamelyik felhő mögött potyogtak a könnyei a röhögéstől. ...

Nos, inkább potyogtak volna a könnyei. Nagy meglepetésemre szolgált az idei berlini március 15-ikei ünnepség kapcsán az a felismerés, hogy Petői és Arany privátlevelezése messze nem az általunk ismert nyelvezeten történt. Különösen Petőfi használt ... hogy is mondjam ... még ma is meglehetősen pongyolának és alig szalonképesnek tűnő kifejezéseket.
http://pomperyberlin.nolblog.hu/?post_id=35756

A különbség csak annyi, hogy ez a hétköznapi és korábban csak magánhasználatban megszokott nyelvezet időközben nyilvánosan is megjelent: úgy a közéletben mint az irodalomban.

Ezt lehet elítélni, akár üldözni is, a nyelvészetnek pedig egyszerűen mint tényt, jelenséget tanulmányozni. A nyelvész Nádasdy szerint nem nyelvőr, nem nevel, hanem folyamatokat, változásokat figyel meg, ír le, elemez. De erről már folyt itt vita néhány éve, amelynek eredményeképpen egyesek elhagyták a MON-t.

Summa summarum: nincs új a nap alatt.

Véleményem szerint a gond nem nyelvi, nyelvészeti. A "reality show"-k idejében egyszerűen eltűnik a határ az intimszféra és a közélet között, a feltűnési vágyból fakadóan eltűnt szemérem elözönli a világot. Ami a nyelvhasználatot, a durvulást illeti, az csak jól megfogható kisérőjelensége ennek a folyamatnak. Nem a nyelvi bicsaklásokat kell üldözni, hanem a szemléletet - kellene tudni - befolyásolni. Utóbbira kevés sanszot látok.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-25 16:27   
Huligánok voltunk a szüleink szerint, mert a nadragunk 23 cm-nel bövebb volt. mondjuk 23,5 cm anyam le akarta vagni rolam a nadragot.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-25 05:22   
Ephraim Kishon (Kishont Ferenc): "Izrael az egyetlen ország, ahol az anyanyelvet az anyák tanulják meg a gyermekeiktől".

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-14 06:15   
Nekem hirtelen a haver szó jut eszembe. Mai hozzáállásom: sok haver helyett inkább legyen kevés jó barátom!

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-13 23:08   
2006-07-13 22:36, hunor:

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-13 22:36   
2006-07-13 22:34, Mary:
-

Most mit vaganykodsz?

Hunor

* ismeros?

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-13 22:34   
2006-07-13 15:04, hunor:

Ezzel a témával kapcsolatosan még konzultálnom kell anyukámmal, aki bizony messze van. De ott elsösorban a városi és a falusi nyelvhasználat miatt volt probléma.

Talán másoknak vannak naprakész példái, én meg körbehallgatózok az örök generációs problémakörben.

Nekem az jut hirtelen eszembe, hogy ahányszor a "vagány" szó kiesett a számon (plusz srác és csaj), anyukám kiütéseket kapott, annyira nem bírta. Ma ez már egyenlö a semmivel.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-13 15:04   
2006-07-13 14:47, Mary:
-

Ket dolog jutott eszembe:
- melyek, es hol vannak azok a szavak, amiert a nagyszulok haragudtak szuleinkre?
- mivel magyaraztak akkor ezeket?

Hunor

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-13 14:47   
2006-07-13 13:49, hunor:

Igen, pontosan így értettem, Eötvös Péter eme soraira reflektáltam:

"Ami engem – és sok más aggódót is – zavar, az nyelvünk eldurvulása és egyre primitívebbé válása. Történik pedig ez olyan alacsony szinten, amire eddig még példa nem volt igen változatos történelmünkben.

Valamit tenni kéne, de mit és kinek? "

Elsösorban tényleg a szülök kell tegyenek valamit, másodsorban pedig a pedagógusok. Szerintem ha a szülö maga nem igényes a szavak használata terén, akkor a gyerekének sem tud tiszta nyelvet továbbadni. Ezért látom úgy, hogy önmagunknál kell kezdeni.

Az elöttem hozzászólókkal különben nagy mértékben egyetértek, ami a gyerekek olvasásra való tanítását, szoktatását illeti.

Attila  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-13 14:26   
2006-07-13 13:41, Andu:

-

Kedves Andu!

Most latom, hogy ugyanazt irtam, mint Te mas szavakkal.
Mintha egy kicsit szetszort lennek ma

Attila

Attila  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-13 14:24   
2006-07-13 14:19, hunor:

-

Rajottem, de mar keson

Azt hittem, hogy csak bejelentkezem es kozben az a valaszom volt
Jo tudni, hogy mindenutt ott vagy es figyelsz!

Attila

Attila  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-13 14:21   
2006-07-13 13:32, hunor:

-

Kiegeszitenem azzal, hogy a TV, DVD es mas nezheto eszkozok nem hasznalnak a szep es valasztekos beszed megtanitasara.
Mint mindennek, a beszednek is elsosorban a csalad a felelose. Ha a gyermek sokat olvas TV-nezes helyett, akkor megtanulja a szep kifejezeseket. Izlelgeti a szavakat es buszke kifejezesenek valasztekossagara. A mi gyermekeink csak az esti Macit neztek otthon, de mar harom eves korukban olvastak, enekeltek ( olben ulve mondtak velunk az Oreg Nene Ozikejet es tudtak mikor kell lapozni, de persze a betuket es szavakat meg nem ismertek fel )
Ha a gyermek sokat latja szuleit olvasni es koran ravezetik az olvasas oromere, akkor a beszedkeszsege es kepzeloereje is jobb lesz, mint a TV-, DVD-nezo gyermekeke.
Ne felejtsuk el, hogy mi ketnyelvu magyarok amugy is szellemi elonnyel indulunk a kulvilagi eletben ( ha valoban ketnyelvu gyermekeket nevelunk szuletesuktol )
Nem konnyu dolog meg magyar nyelvu szulok eseteben sem, hat meg ha csak az egyik szulo magyar...

Attila

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-13 14:19   
Attila,

tevedesbol az en uzenetem ismetelted meg, irni az Uzenet kuldese feliratra kattintva tudsz.

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-13 13:49   
2006-07-13 13:41, Andu:
-

Ehhez nem ertek, de legfontosabbnak tartom, amit Mary is irt, onmagunkkal szembeni igenyesseg a legelso lepes, es utana lehet masokat erinto valtozasokat merlegelni.

Viszont mint minden mas, ugy ez is egy munkat, energiat igenylo dolog.

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-13 13:32   
2006-07-13 10:20, Mary:

-

Gretsy Laszlo ( http://www.magyaronline.net/cikk.php?id=120 )

"Legszívesebben pedagógusokhoz megyek előadni, mivel véleményem szerint napjainkban nem a család környezetétől, nem is a tömegtájékoztató eszközök, kedvenc szavammal a hírközegek szedett-vedett műsoraiból kapja a legtöbb muníciót a hat-, tíz- vagy tizenöt éves diák ahhoz, hogy csodálatos anyanyelvünket megszerethesse és minél alaposabban megismerhesse, hanem tanítójától, magyartanárától s általában tanáraitól. Márpedig olyan lesz a jövő magyar nyelve - mondjuk, húsz, harminc vagy ötven év múlva -, amilyenné az iskolával csak most ismerkedő kisdiákok, valamint a tizenévesek teszik. Ebben pedig - persze, azért nem becsülve le a családi otthonból, a rádióból-televízióból, továbbá az elektronika, az internet világából eredő hatásokat -, úgy érzem, a pedagógusnak van a legnagyobb szerepe. Ez a magyarázata annak, hogy elsősorban tanárok körébe megyek előadni, nyelvünk, nyelvhasználatunk várható jövőjéről s az e téren ránk háruló feladatokról szólni."

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-13 10:20   
2006-07-10 09:44, hunor:

Salinger Zabhegyezöje óta széles rétegben ismertté vált a jelenség, söt, eléggé elfogadottá is. Csak azon morfondírozom, hogy akkor nem volt annyi kereskedelmi adó, söt, helyenként semmilyen sem. Mégis kialakult (és kialakul) a fiatalság körében a szleng. Valahogy minden generációnak megvan a maga tipikus szóhasználata.

Én azt hiszem, nem kimondottan nyelvrombolás céljából történik a divatszavak használata, hanem inkább egyrészt az elkülönülés a cél, másrészt az összetartozás bizonyos csoporton belül. Az ifjúkori szleng idövel abbamarad.

Hogy a nyelv durvul-e, romlik-e? Biztosan van egy ilyen tendencia, de a nyelvvédök ezt minden korszakban így érezték. Ezért nehéz egyértelmüen megállapítani.

A nyelvrombolás ellen csak igényességgel lehet valamit tenni, elsösorban önmagunk iránti igényességgel. Különben megtörténhet, hogy gyerekeink késöbb a mi generációnkat hibáztatják.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-10 09:44   
EÖTVÖS PÉTER ÜZENETE:

Mai fiatalok

Szívesen hallgatom az autórádiót. Most is éppen egy betelefonáló műsor megy, ez a kedvencem. Itt lehet a legjobban tájékozódni az utca emberének véleményéről az aktuális kérdésekben. A riporter kérdez:

Mi a véleményük, kedves hallgatóim a mai fiatalok beszédstílusáról? Önök is úgy találják, hogy a fiatalság olyan durva szavakat használ, amelyek korábban kevésbé voltak szokásosak?
Erre felfigyeltem. Ez a kérdés engem is foglalkoztat, ehhez nekem is lenne hozzáfűzni valóm. No de lássuk a hozzászólókat.

Az elsö mindjárt kijelenti, hogy az ő korában bizony ezek az otromba kifejezések nem voltak divatosak. A riporter kérdésére elmondja, hogy ő 31 éves, de ők – ugyan fogalmilag ismerték az említett otrombaságokat, de bizony nem igen használták ezeket, mert otthon ez tilos volt.

A következő már kicsit pontosítja a témát. Szerinte nem a szavak minőségével, hanem a mennyiségével van baj. Ilyen gyakran ők bizony nem káromkodtak srác korukban.

A harmadik megjegyzi, hogy ez a jelenség nem a tipikus fiatal szleng, hanem a felnőttektől átvett otromba trágárságok halmaza. A fiatalság mindig is megpróbálta sokkolni a felnőtt társadalmat, ennek legegyszerűbb és legveszélytelenebb formája a provokatív beszéd volt. Később valaki megjegyezte, hogy a baj nem is az egyes vitatható kifejezések használatával van, hanem inkább azzal, hogy a mai fiatalok beszédkészsége mind inkább elcsökevényesedik. Közléseik hangutánzó indulatszavakra redukálódnak, a legtöbb nem tud egy nyelvtanilag korrekt mondatot kinyögni. Ennek fő oka a TV műsorokban keresendő. Nem elég, mondta, hogy a kereskedelmi adók tűrhetetlenül nívótlan programokkal fertőzik a jobb sorsra érdemes nézőket, de ebben ma már a közszolgálati adók méltó versenytársaik.

Azt hiszem itt gyorsan meg kell mondjam, hogy az adást Németországban hallottam az egyik kedvelt frankfurti stúdióból.

Szóval így állunk! A fenti rádióműsor akár Pesten is elhangozhatott volna. Biztos vagyok benne, hogy a betelefonálók a fenti beszélgetéseket hasonló tartalommal itt is megismételnék.

Mert a magyar fiatalok beszédkészségével, választékos káromkodásaival és fejletlen artikulációs készségével éppen úgy baj van, mint német, angol, vagy más mai fiatallal. Zárójelben kérdezem, hogy a mai fiatalok ugyan kitől tanuljanak valami mást? A mai „öregek”, a mai felnőttek készítik számukra a például szolgáló televíziós förmedvényeket.

Amikor még én is „mai fiatal” voltam, még nem volt TV, így mindezt magunknak kellett kitalálni. Ez sokszor nem csekély kreativitást feltételezett. A cél akkor is az volt, mint ma: sokkolni az öregeket, had lássák, mennyire nevetségesek tisztes hagyományaik! Így aztán megszületett például Petőfi ismert sorainak kifigurázása, vagy talán inkább a mi számunkra közérthetőbb nyelvre fordítása. Mindenki ismeri a rigmust: „Megy a juhász szamáron, földig ér a lába. Nagy a legény, de még nagyobb a boldogtalansága...” és így tovább.

Ez így hangzott az ötvenes évek diáknyelvén:

Slattyog az ipse a dögön,
csukája földig ér.
Hárijának tripla tornyát
marhán lengeti a szél.
Húzza a csíkot a csajához,
az ablakon bestíröl:
azt hitte a szeme firöl.
De nem firölt a szeme,
megkrepált a spine.
Marha nagy rosszkedvvel felül a tujára,
és állati flemmet zavar a szamárra.

Remélem Petőfi megbocsát nekünk, sőt meg vagyok győződve, hogy valamelyik felhő mögött potyogtak a könnyei a röhögéstől.

Az akkori felnőtt társadalom nem nagyon tolerálta ezt a jassz-nyelvet. Az elsö irodalmi fordulatot Kolozsvári Grandpiere Emil Fekete bula című írása hozta, amit a „mi” nyelvünkön írt. Ezt az un. fattyú-nyelv még az Akadémiát is foglalkoztatta, meg is jelent a fattyúnyelvi szótár, amiben összegyűjtötték a különféle kifejezések fattyúnyelvi változatait. Ha jól emlékszem a rekordot a nő és a kenyér fogalmak tartották több száz fattyúnyelvi változattal.

Amiről azonban ma szó van, az nem a fattyúnyelv. Ami engem – és sok más aggódót is – zavar, az nyelvünk eldurvulása és egyre primitívebbé válása. Történik pedig ez olyan alacsony szinten, amire eddig még példa nem volt igen változatos történelmünkben.

Valamit tenni kéne, de mit és kinek?

Eötvös Péter

Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó