2018. április 23. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Család, szabadidő, érdekességek >> Szokatlan szokások...
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-29 23:34   
2003-03-29 06:20, Ferencz Zsuzsanna:
-
Legújabb szokatlan szokásom: alig várom az iraki híreket, s amikor megkezdődnek, azonnal lezárom a készüléket.
-
Igazad van!

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-29 06:20   
Legújabb szokatlan szokásom: alig várom az iraki híreket, s amikor megkezdődnek, azonnal lezárom a készüléket.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-27 00:36   
2003-03-26 21:32, Muity Mijo:
-
Amit írsz, az tényszerűen igaz lehet. Azonban ahogy írod, az ... hm ... hogy is fejezzem ki magam ... Megvan: némi elfogultságra utal.

A cigánykérdés egy időbomba, amelyet a társadalomnak középtávon meg kell oldania. Előrebocsátom, nincs receptem rá. Meggyőződésem, hogy részét képezi az alapvető gazdasági helyzetnek, valamint hogy a szimptómákat, felületi jelenségeket kritizáljuk - ezeket jogosan -, de a kiváltó okokról a legritkábban esik szó.

Innentől viszont valóban más topikba kellene mennünk.

Muity Mijo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-26 21:32   
2003-03-26 15:09, Pompéry Berlin:

Kedves Judit, természetesen az észak-magyarországi cigányokat mifelénk (én bajai vagyok), azaz Dél-Magyarországra "importálják".
Mivel ez is egy számunkra "különleges új szokás", ezért határozottan úgy vélem, hogy nem tértünk el a topic témájától .
Hogy miben vagyok biztos? Semmiben! Viszont pl. Gara községben, ahol jószerével alig akad bármilyen munka még a település törzslakossága számára is, nahy valószínűséggel úgy vélem, hogy analfabéta tízgyermekes cigánycsaládok ott sem kifejezetten kétkezi munkából éltek meg, ahonnan nagyobb boldogulás reményében álltak odébb.
Magyarország egyik különleges szokásai közé tartozik, jó nagy családot magunk köré vonni, és a gyermekek után járó állami juttatásokból megélni! Bagózva, mértéktelenül italozva, táplálkozás terén meglehetősen sajátságos módon élve, és így tovább, lényeg, hogy így kényelmes, különösen ha mindez mellé még lehet ezt-azt 'kacsmarni' is innen-onnan ... Tudod: Mario Lopez ....

Mijo

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-26 16:31   
2003-03-26 15:46, kaytee: - 2003-03-26 :37, Zuloaga:

Szerintem mindketten minden héten nyertek. A lottószelvény árát.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-26 15:49   
2003-03-26 15:46, kaytee:
-
2003-03-26 15:37, Zuloaga:
-
En jatszom, de sosem nezem meg a szamokat.

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-26 15:46   
2003-03-26 15:37, Zuloaga:
-
Visszatérnék a topic témájához!
Nekem van egy szokatlan szokásom.
Mindig megnézem a lottószámokat, hogy nyertem -e. Pedig nem is játszok.
-

Én is!

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-26 15:37   
Visszatérnék a topic témájához!
Nekem van egy szokatlan szokásom.
Mindig megnézem a lottószámokat, hogy nyertem -e. Pedig nem is játszok.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-26 15:09   
2003-03-26 09:34, Muity Mijo:
-
Itt Te délmagyarországi vagy délvidéki (Jugoszlávia) falvakról beszélsz?
Biztos vagy benne, hogy a ma lumpenproletár szinjén élőkről biztonsággal mondható, hogy sose dolgoztak?

Hogy ez szociális feszültséget okoz, azt persze készséggel elhiszem. Tokajhegyalját ismervén tudom, hogy az elcigányosodás komoly gond, bár ott nem "importprobléma", hanem helyi demográfiai jelenség. Egyedül Rátkán nem, mert ez ma is sváb község és egyszerűen nem engedi betelepülni a cigányokat.

Ezzel viszont határozottan eltértünk a topic témájától.

Judit

Muity Mijo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-26 09:34   
2003-03-26 08:36, ubuge:

Nézd, a jelenség nem ismeretlen előttem se.
A jugóknál is hasonló a helyzet, számtalan előtte olyan körülmények között élő szerbet telepítettek pl. a Vajdaságba, melyeket már szinte más rassznak tekintve, lenéz maga a szerb őslakosság is. (Így még a téméba is vág a tárgyaltak .) Egyértelmű, hogy a tradicionálisan együtt élők nagyobb konszenzusban tudnak leledzni. Ezek a ki- és betelepítések kényes kérdések, lévén pl. az anyaországban új otthont lelő svábok, sosem lesznek a tősgyökeres németek számára "saját fajtájuk bélinek" tekintettek, még évtizedek múlva sem. Ugyanakkor másik példával a Bácskába telepített szlovákiai magyarokkal, a tótokkal semmi ilyen nem történt, annak rendje szerint beilleszkedtek és az őslakosság elfogadta őket. Pedig ezek sem szorgalmasabb népek, mint a svábok.
Viszont a mai magyar szokások egyike, mely az amúgy is sanyarú sorban élőket terheli tovább, bizony már komoly konfliktusok alapja lehet. Ez pediglen az a módszer, hogy a Bácskában lévő települések némelyikében, a elértéktelenedett kihalt portákra az ere hajló helyi vezetők "új lakosságot" invitálnak. Ez leginkább ott gond, ahol sosem éltek cigányok, csak szorgos-dolgos magyarok, svábok, bunyevácok, tótok, csángók békés együttlétben, és ezeket a potom pénzekért megvehető házakat Ózd, Miskolc, stb. környéki olyan cigányok kezére játsszák át, kiknek ez már kimagasló komfortnak számít, és akik a megveszekedett életben nem végeztek munkát, hacsak a gyermeknemzés nem tekinthető annak . Tudniillik ennek a rétegnek az "újrakezdését", az állam dotálja, amiből jut is, csurran is ((...., mindenki megtalálja prompt a számítását. No aztán, hogy később mivé fajul az ilyen helyzet, az megint más lapra tartozik, de szinte garantáltan megjelennek a lakossági berzenkedések miatt előbb-utóbb azok az emberjogi képviselők, kik semmi perc alatt képesek bárkire is ráhúzni a rasszista jelzőt (. És erre úgy harap a mi csodálatos médiánk ((((((..........

Mijo

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-26 08:36   
2003-03-25 17:56, Muity Mijo:
-
Nem tudom, mennyire követted a politikai s nem poilitkai megnyilvánulásokat az erdélyi magyarsággal kapcsolatban, de lehet, hogy feltűnt neked az, hogy "fogy az erdélyi magyarság". Számbelileg is, de arányaiban is. Az utóbbi a múlt század tudatos román politikájának köszönhető, mely kitartóan bátorította a Kárpáton kívüli románság betelepülését Erdélybe. Ez a jelenség hatványozottan folytatódott a Ceausescu-rendszer alatt, amikoris a nagy iparosítások ürügyén rengeteg, főleg moldvai (nem moldáviai) románt telepítettek be a főleg magyar többségű városokba, ugyanakkor a végzett magyar nemzetiségűeket Moldvába, Olténiába stb helyezték ki. Így lehetséges az például, hogy Márosvásárhely, mely a század elején 90% körüli magyarsággal rendelkezett, ma már kevesebbmint 50 százalékkal "büszkélkedhet". Ezért írtam, hogy a bevándoroltatottak másképp viszonyulnak a magyarhoz, mint azok, akik itt születtek, itt éltek, bizonyos hagyományokat és értékeket örököltek. Viszont, ha a moldvai románt Moldvában látogatod meg, nem lesz különsebb problémád vele. Ennyi.

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-25 19:05   
Kanadában és az USAban is az a szokás, hogy aki trüsszög, bocsánatot kér, és senki nem kivánja egészségére.

Muity Mijo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-25 17:56   
2003-03-25 17:31, ubuge:

Elnézést, én nem akarom ezt a témakört más irányba vinni, de valamit nem értek.
Mi Romániáról beszéltünk. Miféle "bevándoroltatottakról" lehet szó eme ország esetében?

Mijo

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-25 17:31   
2003-03-25 16:41, Muity Mijo:
-

Az agyilag nem megfertőzött nép mindenképpen bennszülött kellett legyen a maga portáján. A nagyobb gond a bevándoroltatottakkal van, akiknek sem gyökerük, sem jövőképük nincs, illetve az olyan bennszülöttekkel, akiknek nincs rálátásuk az együttélés részleteire. Az utóbbiakkal meg lehet értetni a dolgokat. Az előbbiekkel nem. Ebben viszont már szerepe van a mindenkori politikai hatóságoknak.
Részletezhetném, de ez már valószínűleg egy más vitalikba való.

Muity Mijo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-25 16:41   
2003-03-25 15:33, Ferencz Zsuzsanna:
- __________________

Zsuzsanna kedves, akkor nekem szerencsém volt, nem találkoztam az utóbbi hiányával. Honnan szedted ezt a felmérési eredményt, ha szabad érdeklődnöm ?

Egyébként megismétlem: én az egyszerű és agyilag nem megfertőzött népről beszélek, más kérdés a hatóságok esetenkénti viselkedése, de ez szerintem nálunk sincs másként .

Mijo

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-25 15:33   
2003-03-25 06:25, Muity Mijo:
-

Kedves Mijo, a legutóbbi felmérés szerint a románok a legjobb emberi tulajdonságnak a vendégszeretetet tartják, a legrosszabbnak pedig a toleranciát. Ezt hogy magyarázod? Szeretjük, ha kevés ideig marad?

Muity Mijo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-25 06:25   
2003-03-24 03:58, Ferencz Zsuzsanna:
- ______________
Igen, a szerb ortodox szokások is hasonlóak: "Hristos se rodi!", mire a válasz, "Voistina se rodi."

A szerbeknél például nem a névnap, vagy a születésnap a legnagyobb egyéni ünnep, hanem az adott személy védőszentje napja, akkor fogadják köszöntő vendégeiket, és folyik a gazdag dínom-dánom .
Erről eszembe jut egy érdekesség, ha egy elhunyt személyről van szó (ez lehet, hogy csak a férfiakra vonatkozik, nem vagyok biztos benne), akkor az ő szentjének a napját a családtagok, egykori barátok a temetőben a néhai sírjánál ünneplik meg, ott kínálják meg a tisztelgőket hozott ételekkel és italokkal. Szerintem ez furcsa, de szép szokás .

Én egyébként Romániában az eltelt huszonpár év, és a mintegy 100-150 látogatásom alatt, sosem találkoztam románok részéről atrocitással, de még kinyilvánított elutasítással sem. Ha román portára tértem be, kinek miből tellett, de kivétel nélkül illő módon megvendégeltek, és ha bajba kerültem, a románok éppen úgy segítségemre voltak, mint az ott élő magyarajkú lakosság. (Én az egyszerű és agyilag nem megfertőzött népről beszélek, más kérdés a hatóságok esetenkénti viselkedése, de ez szerintem nálunk sincs másként .)

Mijo

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-24 08:38   
2003-03-24 03:58, Ferencz Zsuzsanna:
-
A viccesebb kedvűek viszont már '89 előtt kitalálták a kornak megfelelő választ: "Just, tovarasi" (Igenis, elvtársak). Manapság egy komolyabb hívő nagyon csúnyán tud nézni erre a válaszra.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-24 03:58   
Román ortodox húsvétkor, a Feltámadás után, a hivek legalább 24 órán át úgy köszöntik egymást, hogy:"Jézus feltámadott". Amire a válasz:"Valóban, feltámadott". Gondolom, a pravoszlávoknál ugyanez a szokás.
Amit sose szokhattam meg: a tévé- és rádióhíradót is ezzel kezdik aznap, mintha ez lenne a legfrissebb újdonság.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-24 00:36   
Egy izlandi baratnom csinalta velem rendszeresen, hogy beszelgetes kozben felallt, es szo nelkul kiment. Gomboltam, hogy csak wc-re - de sosem jott vissza

Nem tudom, ez szokas-e, vagy csak en voltam unalmas

Muity Mijo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-20 06:37   
Németország, Ulm. Sörözünk Sebő barátommal, ki mereng a régi bokodi névnapok, búcsúk, lakodalmak hangulata emléke felett ...
Azt mondja: gyerekek, 17 éves korom óta élek itt, sváb volt az egész családom, de még ma sem vagyok képes közel ötven évesen megszokni itt. A múltkor lakodalomban voltunk egy étteremben. Hát hogy számomra mennyire idegen volt még mindig az, hogy az ifjú pár megvendégelte a násznépet egy koccintásos italra, majd miután elfogyasztottuk a vacsorát, minden "vendég" zsebbe nyúlt, és fizette a maga által fogyasztottakat (...
De ha itt munka után beülsz valamelyik sörözőbe, és ismerős munkatársakat találsz italozni egy asztalnál, nem úgy van, ha odaülsz te is, hogy kezet fogsz mindenkivel, és úgy folytatod, hanem rákoppintasz az asztalra, ez a kollektív üdvözlés jele. Na most, ha megszokott magyar szokás szerint automatikusan rendelsz egy rundót, azt zokszó nélkül elfogadják, akár többet is, de ha ők rendelnek, az csak kizárólag önmaguknak történik, echte Hans, Jürgen és társaik másnak nem szoktak kérni, nagyon ritka kivétel egy-egy névnap, vagy születésnap.

Mijo

Muity Mijo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-20 06:23   
Németország, Künzelsau. Vendéglátó barátomnak hatalmas, négyszintes családi háza volt, a legfelső szintet és a szuterént lakta ő, a földszint és az első emelet bérbe volt adva. Laza haverommal együtt voltunk nála, amikor is ottlétünk másodnapján hatalmas döbbenetet okoztunk számára, egy órán belül kétszer is.
Döbbenete első oka: szóba elegyedtünk az emelet lakóival, két ifjú óvónővel, kik hangos kacagással és csiviteléssel mutattak érdeklődést barátkozásunkra.
A második ok: beszédbe elegyedtünk a telekszomszéd idősebb úrral, aki lelkes előadást tartott nekünk valamiről, és akinek miközben cigarettára akart gyújtani, előzékenyen tüzet adtunk.

Miként reagált minderre Andreas barátom:
- nahát, veletek szóba álltak ezek a német lányok??? Pedig ez itt nem szokás, még velem is csak akkor tesznek ilyent, ha a bérleti díjat hozzák, vagy elromlik valami, egyébként legfeljebb csak köszönünk egymásnak.
- ti megszólítottátok a szomszédomat? Az egy nyugdíjas rendőrtiszt, és az elmúlt 15 év alatt annyi az összes kapcsolatunk, hogy találkozásunkkor biccentünk egymásnak. És elfogadta tőletek a tüzet ...., nahát, pedig biztos őnála is volt öngyújtó, az itteniek nem szeretnek semmit sem elfogadni mástól ....

Mijo

Muity Mijo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-20 06:04   
Ez egy érdekes témakör, sok "furcsaságról" szerezhetünk itt tudomást!

NYC/Manhattan, 2000. Vendéglátó barátom magyar származású, akkor 18 éves fia már amerikai. Ez a fiú egyetlen alkalommal sem fogyasztotta el az elé tett étel teljes mennyiségét, bárhol kapta amit igénye szerint kért, minimum egyharmadát mindig tányéron hagyta. (Élvezte, hogy ilyenkor a legfinomabb falatokat gátlástalanul elkunyeráltam.) Imádtam a srác társaságában étkezni )))))......

Mijo

Maya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-04 22:38   
Én a kötelező "how are you" szóláson nagyon gyorsan túltettem magam, hiszen otthoni megfelelője a "mi van veled" amire senkinek nem jut eszébe elmesélni, hogy valóban mik történtek vele:-))
Zebrán nem mennék át körbenézés nélkül semmiképp, mert nem állithatnám, hogy leblokkol a sor, ha egy gyalogos akar átmenni, bár viszonylag udvariasak e téren azért.
Nagyon nehezen szokom meg a szokásos angol átölelést az 1 db puszival, mindig elfog a kényszer, hogy magyarosan kettőt adjak, holott a pusziszkodást már otthon is csak a legközelebb álló barátaimmal voltam hajlandó művelni, az ölelgetést pedig alapból utálom egy felületes ismeretségnél.
Minden meghivás után elfelejtek udvariasan képeslapot küldeni, megköszönve evvel a vacsorát vagy akármit.
A multkor pedig egy teljesen zavaró eset történt, ami úgy jött ki mintha egy udvariatlan bunkó lennék. Az egyik tanárom sietett hátulról (oldalról láttam, ő azt hitte nem vettem észre) mellém, hogy eggyütt tudjunk menni és beszélgetni. Ez igy is történt, nagyon helyes volt, beszélgettünk mindenféléről, tanácsokat adtam neki, hogy mit vegyen az apjának karácsonyra. Aztán megállt és közben udvariasan megköszönte a tanácsokat. Én azt hittem, azért állt meg mert be akarta fejezni a beszélgetést udvariasan és nem akart továbbmenni velem. Abszolut nem tudtam lereagálni ezt a helyzetet, intettem egy bye-t és átmentem a piroson mérgesen a lerázási módszere miatt. Kb. 2 perc duzzogás után esett le, hogy milyen arccal nézhetett utánam ahogy nyugisan megyek tovább látszólag elfeledve őt, hiszen ő lehet hogy csak a piros lámpa miatt állt meg! Ciki. Nagyon. 2 napig ki voltam bukva magamon, hogy milyen udvariatlannak gondolhat. (( Azóta nem találkoztam vele, és nem is tudom udvarias lenne-e utólag szóba hozni a dolgot, igy csak reménykedem, hogy elfelejti majd nekem:-)

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-27 19:09   
2002-10-25 20:06, Térka:
-
Görögországban történt a következõ: Rém meleg volt és egy kis faluban megálltunk az autóval, hogy vegyünk egy fagyit. Odaálltunk a nagy fagyisládához,nem lehetett belelátni,csak egy nagy kép volt ráragasztva, hogy mibõl lehet választani. Kiválasztottuk, amit kértünk, erre az eladó fiú sóhajtott és bólintott egy nagyot. De fagyit nem adott. Magyaráztunk kézzel-lábbal, angolul, görögül,választottünk több féle fagyit, de a fiú csak nem adott.Végül kinyittatuk vele a fagyasztóládát és úgy sikerült vásárolnunk,De csak két-három féle fagyi volt a képen levõ sokféle jégkrémbõl.
Késõbb olvastam valahol, hogy náluk illetlenség azt mondani a vevõnek, hogy valami éppen nincsen,ezért aztán inkább bólogatank és sóhajtoznak.

Terka, Neked nem mondtak, hogy a Gorogok, ha bolintanak azt jelenti, hogy "nem", ha razzak a fejuket az az "igen"? Ha a fiu bolintott azt jelentette, hogy az a fagyi elfogyott.

-

rosszcsont  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-23 13:08   
2002-10-25 20:06, Térka: Na ez nagy tevedes, ha nincs valami kerek perec kijelentik, hogy nincs. Illetve a szemoldokuket felhuzzak es egy ciccego hangot hallatnak. Na ezt mi magyarok egyaltalan nem "vesszuk" es ertetlenul nezunk tovabbra is a valaszra.

Balu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-21 16:16   
Ödönke.!

Valóban,néha furcsa dolgokat kell átélni az ember fiának.Például:hogy ír egy topicba...........anélkül hogy azt Ő írta volna be!

Le is maradt ott az aláírásom!

Szioka:Balu

Ödönke  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-21 13:47   
Néha elég kínos dolgokat sikerül átélni. Az egyik ilyen, hogy Amerikában kintjártamkor egyik rokonom, megtudta a kedves hölgy, hogy edzőcipőt akarok venni (kint ez igen olcsó), és az szűrődött le belőle, hogy nincs cipőm. Erre az összes "arrajárótól" (a házban néha lakó, ott alkalmanként tartózkodó delikvensek, tágabb család) elkérte a használt edző-, vagy szabadidőciőpőjét és odaadta nekem. Tudjátok ezek azok a cipők, amelyek mindannyiunknak kedvesek, több éve hordjuk őket, tökéletesen illenek a lábunkra, eredeti színüket és jelzésüket elvesztették, és életünk szerves részét képezik. Szóval odaadták, de utána egyenként, titokban felkerestek, és visszakérték őket. ))) Nekem meg égett a pofámról a bőr. Amikor alkalom nyílt rá, elmentünk egy mall-ba, és nagyon olcsón szép újat vettem, amit nagyon sokáig hordtam és szerettem. Ja és a saját pénzemből, kb 10 dolláromba került.

Ödönke  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-21 13:29   
Hát akkor ha szabad akkor én is bõvíteném a kört és nem rokonokról írnék. Egyszer lakott nálam egy amerikai párocska. Tulajdonképp aranyosak voltak de volt pár dolog amin kiakadtam. Mondjuk kezdve olyan apróságokkal, hogy a srác filozófia szakon végzett de Kant neve nem mondott neki semmit.
Na gondoltam csinálok nekik valami magyarosat de azért azt éreztem, hogy ha adok nekik egy vörösboros marhapörköltet akkor lefordulnak a székrõl. Úgyhogy töltött paprika volt finom paradicsomszósszal, fõtt krumplival. Kb. öt percig bökdösték a villával mint valami fura állatot aztán pár falat után feladták. Kölcsön kellett kérnem a nõvéremtõl egy olajsütõt és két hétig zabálták a sültkrumplit, az elõre panírozott húsokat és persze a rendelt pizzát.
Egyszer elvittem õket egy borkostolóra. Látták, hogy a borok között kis falatkákat eszik mindenki hát megkérdezték, hogy mi az. Szépen lefordítottam nekik, hogy kis kenyéren a disznó zsírja kolbásszal, hagymával. Végük volt. ))
Na befejezem de van még.

Rigoberta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-25 20:31   
Hát az szipogás témában a venézek sem különbek.Elég furcsán néztek rám néha,mikor zsebkendõt akartam kérni.Sõt általában még szép nagyokat köpnek is az utcán.Ja és ásításnál kizárt,hogy kéz a száj elé...

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó