2022. augusztus 17. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Kanada >> Magyarként Kanadában, külföldiként Erdélyben
Új topik indítása   Üzenet küldése
 Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-14 09:40   
Kedves Fellegvár,

igazad van meg nem is. Erdélyinek lenni az erdélyiek többsége számára egy kölön minőség. Ahhoz, hogy megértsed mire is gondolok küldök neked privátban egy verset.

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-14 00:08   
2004-11-13 10:34, csupi:
- kell itt magyarázkodni ,hogy ha romania vagyok (mert van aki nem tudja hogy Erdély )akkor miért tudok magyarul is?!
Bobenek igaza van ! En sem komplikalom magyarazkodassal , hogy honnan szarmazom . A valaszom egyszeruen az , hogy magyar vagyok . Amerikaban Erdelyt csak Draculaval hozzak kapcsolatba es engem avval kikergetnek a vilagbol . Tedd ezt te is !

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-13 12:28   
Minek magyarazod? Magyarul beszelsz es kész. Nem kell tul belebonyolodni abba hogy honnan jössz es milyen nyelven beszelsz mert ugysem ertik meg .Itt ahol en elek eleinte en is fontosnak tartottam aztan egyszer rajöttem nem erdemes magyarazni az atlag svednek ugyis turk(török) vagyok barmilyen nyelven is beszelek.
A szomszedom akivel nap mint nap beszlgetunk es jarjuk egymas hazat akinek mar egyparszor elmondtuk kik vagyunk valamelyik nap ram kerdezett :milyen otthon Boszniaban? En csak neztem elöször nem ertettem . Aztan rajöttem hiszen nemreg jöttunk vissza szabadsagrol Magyarorszagrol. Ravagtam vigyorogva nagyon jo.

csupi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-13 10:34   
Sziasztok mindenkinek!
Végre idetalaltam és nem hittem a szememnek hogy miket olvastam !Mindig azt hittem magamról(hiába mondták mások ,hogy nem ) hogy csak én küszködöm nagy honvággyal.Kétszer éltem Bp-en fél évig,elöbb a szerelem hazahuzott Erdélybe,de utána a bánat elöl újból vissza rohantam "abba a koszos pletykafézsekbe amit úgy hivnak Budapest"Ezzel senkit nem akarok megsérteni szeretem Bp et is de nehéz ott élni "románként"(mert annak tartanak) Aztán onnan is "elvándoroltam ",jelenleg No-ban élek és az itteni életet probálom nap mint nap megszokni ,de néha annyira honvágyam van hogy legszivessebben abban a pillanatban mennék haza!Ellentét :ha otthon vagyok akkor ide vágyom vissza ,hiányziok ez a "más" élet!Nekem is sokat kell itt magyarázkodni ,hogy ha romania vagyok (mert van aki nem tudja hogy Erdély )akkor miért tudok magyarul is?!
Ès az az érzés ami akkor fog el ha elhagytad Nagyváradot és látod a hegyeket...azt nem tudom elfelejteni ...
Sok sikert mindenkinek ,szeretnék valami okosat mondani de nem tudok
sziasztok

GYOPAR  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-14 11:19   
Szia Mil!
Kb én is igy vagyok ezzel Nekem 30 éve nem volt bátorságom világá menni Maradtam Budapesten és mostmár a lányom miatt aki most kezdte a középiskolát maradok is és aztán irány BIHAR. Ha Isten segít és egészséges banya leszek akkor vissazköltözöm a szüleim házába Váradon él a testvérem , barátaim , Biharon is sok rokonom jó szomszédom van..Vágyom haza !!!
A gyerekem mikor kicsi volt annak ellenére hogy Pesten született Budapestet soha nem nevezte hazának csak " vissza" Budapestre ..Arról álmodozott , hogy állatorvos lesz Biharon és mindig lóháton fog közlekedni...Most középiskolás Budapesten és informatikus szeretne lenni..

Kunigunda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-30 19:35   
Hahó!

Több mint három éve székyelként Budapesten élek. A sok "pofon" és csalódás ellenére mégis imádom e várost, az embereket. DE azért gondolatban mindig otthon vagyok!!!

Üdv:Kunigunda

Kunigunda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-29 20:11   
Sziasztok!!

Nem olvastam végig ezt a fórumot, mivel nem volt időm. De elmondhatom azt, hogy igaz aa a közmondás, hogy mindehol jó de a legjobb otthon.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-28 20:53   
Vajon nem ott van a haza ahol biztonsagban jol erzed magad es szeretteid között vagy?
A honvagy furcsa dolog. Nekem nincs es ez jo mert ismerek olyan embert akinek honvagya van es ö bizony nem erzi jol magat ,mert soha nem lesz itthon.

Oreg_Halasz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-28 20:33   
Erdekes problemakor, hogy hol a HAZA?
Amikor az ember Kanadaban el, legalabbis nekem, nincs "honvagyam". Van nosztalgai erzesem. ugyanakkor amikor elmegyek MO-ra, akkor kezdem azt erezni, hogy lassan mar ez is egy felejtheto erzesse valik.
Csak en vagyok igy ezzel?

kosesz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-06-07 15:23   
2003. VI. 07.

udv Nektek,

Bárhol is éljen az ember, a gondolatai mindig visszatérnek ahhoz a helyhez, ahol született, ahonnét elindult, megpróbál mindig MAGYAR maradni. Egyébként találtam egy magyarokról magyaroknak szóló kitűnő magazint: a www.pano-rama.hu címen, rengeteg érdekes dolog található a honlapjukon! Érdemes megnézni!

sziasztok,
kosesz
-

Mili  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-03 19:16   
Szia webvandor. Azt hittem , hogy csak en vagyok igy vele, hogy Erdely az otthonom, magyar az anyanyelvem, tudatosan VALASZTOTTAM magamnak egy orszagott , allandoan magyarazkodom ( erdeked hogy te is elgondolkoztal a MAGYARazkodas szon)hogy honnan jottem, ki vagyok es talan azt is hogy miert. Nemetorszagban szulettem, masfel eves korom ota nevelkedtem Erdelyben 35 eves koromig. Aztan Kanada. Kiallitottak a kanadai utlevelemet, allampolagarsag kanadai, szuletesi hely Nemetorszag. Elso utamon HAZA Nagyvaradra a roman vamos megerdeklodte, hogy honnan tudok romanul. Abban a szent pillanatban dobbentem ra hogy papiron Kanadaban kivan torolve az eletembol az a 34 ev amit Erdelyben eltem es en erdelyinek tekintem magam bar tudom hogy egyesek vitatjak azt, hogy Varad meg nem Erdely de nekem es minden mas varadinak IGEN. Szoval itt allok "megfurodve" sokszor gondolkozom hogy hova is tartozom, azt tudom hogy erzelmileg hova tartozom es talan ez az egyetlen dolog ami igazan szamit.

Misty  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-11-05 14:21   
Szia mesi! A szerelem mar csak ilyen, en is igy kerultem Ausztriaba.)Tel hol laksz Felso Ausztrian belul?Puszi:
Misty

mesi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-19 17:37   
Erdélyböl indultam a nagy világnak, a szerelem ide vezetett Ausztriába ,s ha ez nem jött volna közbe akkor valószinü máshol kötöttem volna ki 12 és fél éve tanyázom itt és második otthonom lett. Mikor szülöföldem irányába utazom azt mondom mindig haza megyek. Most hol is vagyok otthon? Eszembe jut ilyenkor Tamási Áron " Azért vagyunk a világon ,hogy valahol otthon legyünk benne." Hogy honnan származom soha nem szégyeltem: erdélyi lány vagyok és maradok akárhol is élek. Válalom és kitartok mellette, ha törik ha szakad, mert aki letagadja gyökereit az szerintem hontalan igazán!

webvándor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-19 01:21   
Igazán nem szándékom a szépen egymás keblére borult magyarságot itten megosztani, de nekem az a bajom, hogy NEM magyarként, hanem erdélyiként élek külföldön. Mellesleg éltem "új román fiúként" Budapesten is vagy 10 évet, aztán - stílszerűen - megtelt a hócipőm, és továbbálltam. Bármikor kérdezik (Kanadában) hova való vagyok, mindig azt mondom: erdélyi. Ami persze, örökké hosszantartó magyarázkodást von maga után, de annak ellenére, hogy a fentiek okán magyar útlevéllel érkeztem ide, inkább vállalom a magyarázkodással (figyelitek, hogy ez a szó a 'magyar' tőből ered???) járó bonyoldalmakat, mert elsősorban erdélyinek érzem, vallom magam. Baj?
És, rossz hír: se ott, se Mo-n, se itt nem hittem és nem hiszek az "egyetemes magyarság" szólamokban. De ettől még az anyanyelvem magyar! Ezt is mindig el szoktam mondani, amikor a 'förszt lengvidzs' iránt érdeklődnek... s aztán kiábrándítom őket, hogy az angol nekem nem "second language" (második nyelv), hanem 4-ik
Természetesen lassan mindenütt nem-otthon érzi magát az ember, itt még nem, Erdélyben már nem... (Mo-n soha, de érdekes hely, amikor turistaként odalátogatsz. És szebbek a nők, mint errefelé )

Kuka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-29 18:42   
2002-09-21 18:55, Boszorka:
-
Budapesten szulettem de eletem nagyobb reszet mar Kanadaban toltottem le. Nem akarok sokat irni, csak az Erdelyiek keserusegere irnam spontan ezt a valaszt. Az en szemembe ugysmint a csaladom szemebe mi nagyon tiszteltuk az Erdelyi embereket. Mar gyerekkent faltuk a Gabor Aron konyveket es Apam sokat meselt milyen gyonyoru az az orszag.

Ezt csak azert irtam ide hogy tudjatok van olyan "nem Erdelyi" aki elismeressel van feloletek mint nep.

Udv.

Boszi
-

Szia Boszi !! Én hasonló véleménnyel vagyok, én csodálom az Erdélyi emberek kitartását, türelmét, akaraterejét és főleg a kultúrájukat !

Egy személyes kérdésem is lenne: Te az a Boszi vagy, aki a Civiswebwn is szokott lenni ? )

Boszorka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-21 18:55   
Budapesten szulettem de eletem nagyobb reszet mar Kanadaban toltottem le. Nem akarok sokat irni, csak az Erdelyiek keserusegere irnam spontan ezt a valaszt. Az en szemembe ugysmint a csaladom szemebe mi nagyon tiszteltuk az Erdelyi embereket. Mar gyerekkent faltuk a Gabor Aron konyveket es Apam sokat meselt milyen gyonyoru az az orszag.

Ezt csak azert irtam ide hogy tudjatok van olyan "nem Erdelyi" aki elismeressel van feloletek mint nep.

Udv.

Boszi

Ophélia  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-22 15:08   
Három éve már hogy Angliában élek...nem a sorsüldözöttség vagy a jobb megélhetés vágya hozott ide, hanem a szerelem. Angliában és Székelyföldön egyaránt otthon érzem magam, és sem itt sem ott nem kezelnek idegenként...Mindkét országban van otthonom és "itthonról" általában "hazamegyek". Nem látom miért tartanának idegennek Erdélyben? Attól, hogy máshol élek, még nem szüntem meg annak lenni, ami mindig is voltam. Legtöbb hazalátogató magyar azért érzi idegennek magát, mert tényleg csak hazalátogat, nem hazamegy...nagy különbség. Azaz valahogyan inkább a múltba szeretne visszatérni, és az állapotok, melyek öt hajdani otthonában fogadják teljességel idegenek a számára. És mivel nem képes azonosulni a hátramaradottak problémáival, mert ahogy valaki irta, meghasonult, átalakult, elidegenedett, másak a "prioritásai", nyiván nem is fogja soha többé otthon érezni magát a szülöföldjén, ahogyan volt honfitársai számára se egyébb már, mint idegen.

Nostradamus888@yahoo.com  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-06-06 18:25   
Szioka Tunde!

TokeletesN 1et ertek veled...! Valahogy, hogy Ljottunk..., SOSE lesz oyan mint regN...! En is LjottM 21 eve Erdelybol..., es wot 1 alkalmam vicca menni ('90-be), s habar 1utt wotam yopar REGI haverrL.., megis valahogy nem wot az IGAZI..., mint regNNN...!

1E fene 1 kis "story" rollam.

-Meg Erdelybe eltM, a katonasagnal BOZGOR wotam..., PestN ROMAN..., New York-ba ugyszinten ROMAN... (a magyar negyedbe..), ugyhogy maa valahogy +szoktaam..., es azzee BUSZKE VAGYOK, hogy Erdelyi, magyar, s meg arra is, hogy Varadi szuletesu!

De 1et mond6ok:

-NekM csak 1 szamiit..., hogy az Mber NORMALIS legyNNN! BecsuletS, oszinte, Istent felo...!, s ako maa one 1 HAVERm..., mind1 miyen vallasu, szinu, faju stb. Haat ennyi wot 1elore..., lehet majd meg "benezz_EEE-k" ide kesobb...!?

Isten Aldjon Tunde!

Pista

bimbi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-05-16 19:07   
Szia Tunde,

En is Erdelyi vagyok, Nagybanyarol, 5 es fel eve Amerikaban elek, es en sem latogattam meg azota a szulofoldemet. De ha haza mennek "most", lehet "kulfoldinek" vennenek engem is, de amikor othon voltam, nem tudnam azt mondani hogy: "otthon, Nagyvaradon sajna valoban kulfoldikent kezeltek, pedig en ott otthon voltam es megis!"...

megertelek azert miert irtad ezt...Erdelyben elni magyarkent nem mindig konnyu! Es biztos vagyok Magyarorszag hatarain kivul elo magyaroknak sem konnyu mindig magyarnak lenni.

De hogy ha Magyarorszagra latogat egy magyar aki nem anyafoldi szuletesu es ot nem mint "magyar testvernek" neznek hanem roman, szlav, ukran. stb...az mar nem jo

Miklos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-05-09 09:33   
A téma amit itt boncolgatunk, egész életünket meghatározza, és a válasz talán egyikünk számára sem fog megadatni. Hogy ki hogyan és miert hagyta el Mo.-t, vagy Erdélyt, mind egyéni döntés eredménye, de az ez után fellépö érzelmi problémák mindanyiunknál hasonlatosak. Szerintem rengeteget számít hogy hogyan sikerült az új választott hazában valamennyire gyökeret ereszteni. Magyarságunkat ezzel eggyütt életünk végéig megörizzük és magunkban hordozzuk, míg az úr magához nem szólít bennünket.
Miklós

arzsol  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-04-30 10:03   
szia Tünde,

Azért éppen a Te üzenetedre válaszolok, mert én is nagyváradi vagyok. Még csak egy éve vagyok Mo.-n és ez nem volt a legkönnyebb időszak az életemben, mivel a szüleim otthon maradtak. Alighanem sok függ attól a honvágy szempontjából is, hogy a szüleink távol vannak-e tőlünk, illetve hogyan éljük meg ezt a dolgot.

Egyébként, bár valószínűleg nem ismerjük egymást, én 1993-ban végeztem az Ady-ban.
Hajrá magyarok! Zsolti

george  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-04-30 00:42   
Igazatok van felejteni nagyon nehez, edesanyam erdelybol valo volt, nagyenyedi, kisleany koraban hagytak el, s 87 eves volt amikor itt hagyott bennunket, de egesz eleteben buszke Erdelyinek tartotta magat.

Eleteben tobb valtozason ment keresztul, hasonult, de felejteni nem tudott.

Valahogy igy van velem is, bar en Budapesten szulettem, s gyerekkent erkeztem Ausztraliaba megsem tartom magamat igazi Ausztralnak. Hasonulok, de szivben Magyarnak tartom magamat.

kallayjoseph  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-04-28 07:12   
Kedves Tunde!

En hosszu ideje elek tavol a szulofoldemtol, es hosszu ideig haza sem latogathattam politikai okok miatt. Hidd el az otthon erzesenek semmi koze ahhoz hogy hol szulettunk. Amikor megteremtettel egy egzisztenciat a vele jovo barati korrel, otthonnal, ott van a hazad!
En mindig Magyar maradok teljesen fuggetlenul,hogy eppen merre elek. Manapsag szerencsesek vagyunk mivel viszonylag gatak nelkul mozoghatunk, ha piszkal valami egy volt otthon miatt, vissza lehet latogatni es hamar meggyozodhetunk ,hogy hibas volt a lepesunk, vagy sem. Mikor hazalatogatok, hamar beugrik az ember mar nem ugy gondolkodik mint az otthoniak, megvaltozott a mertekegysegunk a prioritasunk, mar nem vagyunk igazan otthon ott. Joseph

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-04-27 17:34   
Kedves Betty,

nem vagy egyedül. Az erdélyi magyar magyarországi idegenlétéröl gyönyörü novellákat és esszéket lehet olvasni Balla Zsófia tollából, aki már hosszabb ideje él Magyarországon és hasonló érzésekröl számol be több év után is, mint Te. Ez számomra meglepö volt, mert azt hittem, hogy ilyen jelegü honvággyal keveredett idegentudat csak a külföldre ment hazánkfiainál fordulhat elö. a párhuzamosság szinte megdöbbentö volt. Németországi létem elsö éveiben ugyanis ugyanilyen gondjaim voltak, amelyek lassan elhalványultak. (Ma 27 éve élek itt, ez eddigi létem már nagyobbik része.)

Meddig tart? Erre nehéz válaszolni, mert individuálisan különbözö. Számomra az a felismerés volt a lényeges pont, hogy a környezet nem üldöz engem külföldiként, hanem itt egyszerüen ilynek a játékszabályok. Ha ezt megértjük, akor már megtettük a félutat. Más kérdés, hogy akarom-e, képes vagyok-e megemészteni ezeket a más körülményeket.

A honvágy ellen pedig a legjobb a hazalátogatás. Ott aránylag hamar felismeri az ember a megszépitö messzeség fogalmát.

Betty  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-04-27 12:50   
Sziasztok!
Elgondolkodtatott mindaz amiket irtatok. Én még csak egy éve költöztem M.o.-ra Erdélyből és még nem sikerül otthon éreznem magam itt, de már Erdélyben sem. Több olyan emberrel beszéltem, aki évek óta él szülőföldjétől távol és legtöbben arról panaszkodnak, hogy mai napig nem sikerült megszokják az új környezetet. Ez egy kicsit elszomorít, mert jó volna már valahol otthon éreznem magam.
Ti hogy vagytok ezzel?
Üdv

george  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-04-22 10:02   
szeretnek en is valaszolni, bar emberi evekben szamolva, tobbet toltottem el it OZ-ban mint otthon. Egyszeruen mondva szivben s lelekben megmaradtam Magyarnak, bar kulsoleg hasonulni kellett az itteni szokasokhoz s nyelvhez. Csaladom nem beszeli a nyelvet, felesegem nem Magyar s igy sajnos minden nehezebb. Imadja a Magyar Kulturat, muveszetet, foleg a Magyar Konyhat. Tobszor volt M.O.-on latogatoban velem.
Udvozlet Ausztraliabol.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-04-02 18:24   
Rendkívül izgalmas téma, rengeteget lehetne róla vitatkozni, főleg azért, mert ezt mindenki másképp éli meg. Én már tiz éve élek
Németországban és igazán otthon nem vagyok itt sem, de Erdélyben sem. Persze az idő és a környezet megváltoztat bennünket és egy koron túl az ember már nem eléggé rugalmas, nem tud olyan könnyen alkalmazkodni. Nem beszélve azokról akik nem is akarnak soha sehova beilleszkedni.

Frédi

T:)nde  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-03-30 14:31   
udv Nektek,

3 es fel eve vandoroltam ki Torontoba.
azota itt elek. sajna meg nem is tudtam azota hazalatogatni. de remelem hamarosan menni tudok majd.

nagyon is talalo e kategoria cime:
"Magyarkent kulfoldon, kulfoldikent otthon!"

otthon, Nagyvaradon sajna valoban kulfoldikent kezeltek, pedig en ott otthon voltam. es megis!
itt, Kanadaban egesz mas a felallas. otthon erzem magam, annak ellenere, hogy kulfoldon vagyok. nagyon erdekes egy erzes.

Ti hogy vagytok ezzel?
Hol eltek es hogy erzitek Magatokat?

varom valaszotokat.

sziasztok,
Tunde

Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó