2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Beilleszkedés!
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
 ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-07 16:55   
2003-01-07 10:50, elckerlyck:
-
A nyelv felvételének legfontosabb oszlopa a Te személyed akceptálása az idegen környezet által.

Az "idegen" kornyezet nem fog megtalalni,ha te nem mesz kozejuk :-)

Ez olyan mint NY-ban a Little Odessa,az ott elo ruszkik alig tudnak angolul,sajat keruletuk van,az a modus operandi,hogy maguk kozott maradnak.
A megszokott mindig biztonsagosabb,valtoztatni rizikos nehogy veletlen a horizont kitaguljon :-)

Maya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-07 15:18   

A nyelv felvételének legfontosabb oszlopa a Te személyed akceptálása az idegen környezet által. Akkor vagy igazán motivált sokat és szépen beszélni.

) Egyetértek.

Kero  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-07 14:56   
-
szittyadujcs uber allez-y

"Akkor vagy igazán motivált sokat és szépen beszélni."

Abszolutly. De az elso, s nehany tovabbi extra lepest is Neked koll megtenni, nem a 'romainak'.

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-07 10:50   
2003-01-07 09:54, moxxi:

A nyelvvel - mindegy, hogy a köz-, vagy irodalmi, még el-el vagyok, de a fejben számolást szerintem mindig csak magyarul fogom tudni. Vagy talán csak öreg vagyok?

A nyelv felvételének legfontosabb oszlopa a Te személyed akceptálása az idegen környezet által. Akkor vagy igazán motivált sokat és szépen beszélni.

Tarzántajcsot nem wakerom, csak a kannakendeutschot - +bergben életet menthet

moxxi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-07 09:54   
2003-01-07 08:43, elckerlyck:
-
2003-01-07 06:42, ecet:
Hallo erstmal und halb so ernst!

Mindenkinek nagy ÜDV! és kösz az ausfürliche
Resonanz!

Én az általam szerkesztett félmondatot csak
arra értettem, hogy nem hátrányos a nyelvet
(majdnem) perfekten birtokolni?. Itt (Német o.) az ugynevezett Tarzán-Deutsch -al belleszkedni kissé nehézkes.

addig is ! MX

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-07 08:43   
2003-01-07 06:42, ecet:
Hallo erstmal und

Bruder! Természetesen az egész sleppnek is!

Másodszor kommt darauf an. Ha Lujzi az 1X1-et a bal séróban raktározta, nem megy az egész. Mindig szimultánoznia kell, az hogy "fünfunddreißig mal twentytwo" geht nicht. Vor allem, ha a gyors Nummerokat is számolnia kell.

Üdv. elcky (nevezhetsz "Sygi der Zweite"-nek is )

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-07 06:42   
2003-01-06 14:48, moxxi:
-
Beugratos kérdés moxxi

Vogelsingerné született Bajor Lujzi 44 éves budapesti diplomàs szimultànfordito és fejszàmolomüvésznek hàny napot kell Svàjcban töltenie, hogy beilleszkedettnek minösüljön?

Màs. Jol làtod, valoban szivesen szarkazok. (a "szarkazàs" egy sajàt szoalkotàs).
Ez viszont nem vicc. Ismerek egy korombeli (56) ékszerészt Badenban aki 1956-ban tiz évesen svàjci nevelöszülökhöz került, és teljesen elfelejtett magyarul (vagy nem akar). Ki tudja.

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-06 18:56   
"ha magyar igényes szöveget vissza tudsz forditani hibátlanul,és nem magyarúl számolsz."

Nem ertem a szamolast itt,vagyis ertek annyit belole,hogy tipikus a bevandoroltak reszerol,es nem csak magyar fenomenal jelenseg,viszont nincs kapcsolatban a forditassal...ismertem tobb naciobol is emberkeket akik kituno forditok es beilleszkedtek,de megis az anyanyelven szamolnak.

Pont most olvasok egy nagyon jo konyvet ami total idejon a temaba:
'Hunger of memory ..the education of Richard Rodriguez'..oneletrajzi karcolatai igazan szemnyitogato akarmilyen orszagbol is kerult akarki ide az USA-ba.

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-06 17:53   
2003-01-06 15:32, Maya:
-
Szio

"sokan szenvednek amiatt, hogy ott kell élniük ..."
Ja Maya. Több tragikus sorsot làttam az ismeretségi körben. Nàlunk a szociàlis nyomàs és elenörzés enorm. Ismertem embereket akik tönkrementek az alkalmazkodàsi igyekezetükben.

Nem làtom be, minek lemondani valamiröl ami az ember ölébe esett -a mi esetünkben magyarsàg- és a megtartàsa nem kerül semmibe?
Megitélésem szerint a vàlasztàshoz kézenfekvö alternativa az "ötvözés".

üdv. (eZ)

Maya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-06 15:32   
2003-01-06 07:34, ecet:

"A vàlasztani akaràs az a kényszerböl adodik.
Magamat soha nem kényszeritettem, viszont husz évig különbözö, àltalam befolyàsolhatatlan körülmények, intézmények és emberek probàltak nyomàst gyakorolni ràm. Idöközben ez a nyomàs megszünt.
Szabad akaratombol vagyok kultura heggesztö. Két kultura több mint egy.
Nem jutna eszembe (szét)vàlasztani öket.

-

Szia Ecet:-)
Utolsó két mondatoddal nagyon egyetértek, de erre, ahogy én látom, kevesen (vagy inkább nem mindenki) képes. Én azt látom sokszor, hogy nagyon sokan szenvednek amiatt, hogy ott kell élniük, ahol élnek éppen, erre irtam a "választani tudást".

Maya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-06 15:27   
2003-01-06 00:58, moxxi:
Ez akkor beilleszkedés, ha magyar igényes szöveget vissza tudsz forditani hibátlanul,és nem magyarúl számolsz.
Kiváncsi lennék akár közöttünk is hányan tudnak igy nem magyarúl.
-

Talán a "beilleszkedés első lépései" elnevezés nem volt találó kedves MX, vagy nem volt érthető, igy inkább átfogalmaznám, a beilleszkedéshez vezető első lépésekre.
Ha egyébként beszéled a nyelvet, senkit nem fog érdekelni, hogy magadban először magyarul jutnak-e eszedbe a számok vagy angolul, a lényeg, hogy tudj kommunikálni. S hacsak a munkád nem olyan, szintén nem elsőrendű eleinte, hogy "igényes" magyar szöveget tökéletesen le tudj forditani. De gondolom nem is azért irtad ezt, mert te ne lennél evvel tisztában:-)

üdv, Maya

Kero  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-06 14:51   
-
S milyen nyelven szamolsz 'privatban', sajnos
elmulasztottam a bemutatkozasodat..?

Kero  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-06 14:50   
-
Ecetnek jó a humora - kicsit szarkazmus-?
-

Kobanyai-svejci kombinacio, eletben is meg kell szakadni tulle, annyira vicces

moxxi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-06 14:48   
2003-01-06 14:36, Kero:
-
Köszi, ezt nem tudtam. Én ugyanis csak "privat" számolok szakmailag nem (med.). Ecetnek jó a humora -
-
kicsit szarkazmus-?
addig is! MX

Kero  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-06 14:36   
-
Szamolas, kulonosen teljesen angol vagy mas nyelv kornyezetben, nem jelent 'tokeletes' illeszkedest, nyelvtudast. Ha az uj orszag szakmai nyelvet hasznalod, kint tanultad meg - ez szinte automatikus. Mas reszet hasznalod az agyadnak - csak ennyit jelent.

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-06 07:34   
2003-01-03 14:12, Maya:
-
A vàlasztani akaràs az a kényszerböl adodik. Magamat soha nem kényszeritettem, viszont husz évig különbözö, àltalam befolyàsolhatatlan körülmények, intézmények és emberek probàltak nyomàst gyakorolni ràm. Idöközben ez a nyomàs megszünt.
Szabad akaratombol vagyok kultura heggesztö. Két kultura több mint egy.
Nem jutna eszembe (szét)vàlasztani öket.

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-06 06:49   

"Ez akkor beilleszkedés, ha magyar igényes szöveget vissza tudsz forditani hibátlanul,és nem magyarúl számolsz ..."

Ez mind semmi. A maximàlis illeszkedés, ha màr a magyart csak töröd. Söt a nevedet is is igényesen àtfordittatod külföldire!

moxxi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-06 00:58   
2003-01-06 00:49, moxxi:
-
-
Beilleszkedés első és legfontosabb lépései szerintem:
Megtanulni a nyelvet.

Ez akkor beilleszkedés, ha magyar igényes szöveget vissza tudsz forditani hibátlanul,és nem magyarúl számolsz.
Kiváncsi lennék akár közöttünk is hányan tudnak igy nem magyarúl.
Szia!MX

-

-

moxxi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-06 00:49   
-
Megtanulni a nyelvet.
Megismerni az országot és kulturáját, történelmét. Helyesbitek: nemcsak megismerni, érdeklődni is iránta.
Nem klikkesedni hazánkfiaival, ami általában sajnos (pedig nem feltétlen kellene igy legyen) elzárkózást jelent a kulturától és népétől ahol élünk.
Tanulni. Minden lehetséges értelemben.
Dolgozni.

Sokáig különválasztottam magamban azok helyzetét, akik önszántukból élnek/tartózkodnak külföldön és azokét, akik kényszerűségből. Ezt a választóvonalat eltöröltem magamban mára, mert aki lélekben otthon él, és testileg a másik országban, annak általában ma már semmi akadálya, hogy hazaköltözzön. Esetleg önmaga, a választani nem tudás.

-

Maya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-04 01:28   
2003-01-04 01:10, Kero:

Egyetértek.

Kero  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-04 01:10   
2003-01-04 00:59, Maya:
-
2003-01-04 00:10, Kero:

Persze nem is mondtam, hogy könnyű. De választani valami mellett aztán kitartani a választás mellett jobb, mint "sirni".
-

Sirnak, oszt maradnak ahun a megélhetes. Ott ahol senki sem látja oket, vagy a gomblikadba kapaszkodva magyar egyletekben. Nagyrészt azok akik a beilleszkedési oskolában megbuktak.

Maya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-04 00:59   
2003-01-04 00:10, Kero:

Persze nem is mondtam, hogy könnyű. De választani valami mellett aztán kitartani a választás mellett jobb, mint "sirni".

Kero  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-04 00:10   
-
"annak általában ma már semmi akadálya, hogy hazaköltözzön"

Sokban igazad van, de hozzatennem hogy 20-30-40 ev utan, az altalad leirtakat megtanulva, kenyszerusegbol, vagy szabad akaratukbol - kevesekben marad annyi spiritusz hogy megint
'emigraljanak', nullarol kezdjek a karrierjuket, a megvaltozott elet ujra tanulasat.

Nyugdij mas teszta, bar a kint felnovo gyerekek miatt az sem konnyu valasztas.

Maya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-03 14:12   
Megtanulni a nyelvet.
Megismerni az országot és kulturáját, történelmét. Helyesbitek: nemcsak megismerni, érdeklődni is iránta.
Nem klikkesedni hazánkfiaival, ami általában sajnos (pedig nem feltétlen kellene igy legyen) elzárkózást jelent a kulturától és népétől ahol élünk.
Tanulni. Minden lehetséges értelemben.
Dolgozni.

Sokáig különválasztottam magamban azok helyzetét, akik önszántukból élnek/tartózkodnak külföldön és azokét, akik kényszerűségből. Ezt a választóvonalat eltöröltem magamban mára, mert aki lélekben otthon él, és testileg a másik országban, annak általában ma már semmi akadálya, hogy hazaköltözzön. Esetleg önmaga, a választani nem tudás.

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-21 16:30   

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-21 16:27   
2002-11-29 22:17, mazeltof:
-
Nekem nem kell mindenképpen igazamnak lenni mazeltof de ha ugy van nem tehetek rola.
Hogy neked a kodolt beszéd ügy nem vilàgos az természetes. Nem tudom hol élsz, mivel foglalkozol és nem tudom miért értenél meg valamit amiröl fogalmad sincs, valamint nem tudom miért venném a fàradsàgot magyaràzàsra ha anélkül hogy valaha egyetlen bötüt is beszéltünk volna egymàssal, ilyen hülyén nekem esel.

mazeltof  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-11-29 22:17   
ecet, neked mindenkeppen igazad kell legyen, ugye? Ebbol a tromfbol meg mindig nem annyira vilagos, mi az a kodolt beszed Svajcban, es miert hasznaljak. Nekem nem kell elmagyarazni.

mazeltof  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-11-29 22:10   
Dacára annak igyekszem magyarul irni, s ha lehet, magyar szövegeket idézni, de legjobban németül tudok irni, mert azt tanultam az iskolában.

mazeltof: Azert jol boldogulsz, nyugi.
-

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-03 05:21   
Kedves Zsu,
Ez tenyleg nagyon jo, marmint hogy megkertek hogy tanitsd a magyar nyelvet. Ez nagyszeru :):)
Figyelem majd akkor az intezettel valo topikot.....most megyek acsikalni, itt fel 12 van.....

Husi

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-03 04:14   
Kedves Husikamm!
Hogy erdélyi vagy, azt tudom, de bővebbet nem.Táncsak nem vagy kolozsvári?
Itt most több problema van, amelyet végigbeszélni nem lehet.
Tehát a válaszom se lesz átfogó.
Új rovatot nyitok, a kutatóintézetre vonatkozólag, a Hogyan maradjunk magyarok című rovatban.
A vegyes házasságokról, kiegészítésképpen: magam is ilyenben éltem, volt férjem német anyanyelvű, a lányommal 3 éves koráig csak magyarul beszélt mindenki, német ovódába de magyar iskolába járattam, és sikerült elérnem itt, Bukarestben, hogy tökéletesen tudja az anyanyelvét, sőt magyar újságíró.Nem volt könnyű, de nem volt lehetetlen.
Másik:két évvel ezelőtt felkért a bukaresti Magyar Központ, tartanék magyar nyelvtanfolyamot románok számára.Elvállaltam. A tanítványok között sok a vegyes házasságból származó, akit a szülei nem tanítottak meg magyarul, s most, húszévesen, szükségét érzi, hogy megismerje a nyelvet és a kultúrát.Pedig semmi gyakorlati haszna nincs belőle. Olyat is hallottam, román nevű és teljesen asszimilálódott, Bukarestben felnőtt, magyarul semmit sem tudó személy szájából, hogy ő magyarnak érzi magát.Mára ennyit, kedves Husikamm.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó