2020. október 21. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Izrael >> Zsidó kultúráról, hagyományokról, szokásokról
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-20 13:36   
Kedves Andi!
K ö s z ö n e t t e l vettem e nagyszerü képet Chanuka ünnepéről!Kérlek,tedd át a Zsidó ünnepek topikjába amennyiben lehetséges.
Barátsággal
Avokado

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-20 09:17   
Kedves Avocado,

igazad van, elnéztem és rossz topikba tettem, de most átraktam.

Baráti üdvözlettel, Andrea

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-10-12 22:58   
Hello Minden Barátnak!

50 ÉVES A Jád Vásém!

1953-2003: ö t v e n éve jött létre a hatmillió elpusztitott zsidó emlékére épült szentély.
A bünt egy civilizáltnak mondott nemzet követte el,amelynek az arculatát barbár őrület torzitotta el.A Jád Vásém emlékmü,egyedülálló név az utódok számára.
A most kezdődő esztendőben a Jád Vásém programjában számos emlékrendezvény szerepel,amelyek jövő év szeptemberében egy új szárny felavatásával éri el csúcspontját.
Az ünnepségek szeptember 16-án kezdődtek.A szónokok méltatták az intézet 50 éves tevékenységét.60 millió oldalnyi dokumentumot tartanak nyilván,a könyvtárban 88 ezer kötet található /talán megemlithetem,hogy nagy megtiszteltetés számomra,hogy az én könyvem "A névtelen SMULIK" c.dokumentum élményregény is elnyerte helyét ebben a könyvtárban/továbbá 263 ezer fénykép,több mint 2 millió tanúvallomás,21.000 tárgy és 7.700 müalkotás.
A Jád Vásémben 10 ezer oktatót és 1 millió 200 ezer tanulót képeztek ki,19 ezren kapták meg a Népek Jámbora cimet.

Avokado

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-09-21 22:32   
Zina Kainer festőmüvésznő kiállitása Éjn Hodban!

dr.Hóvári János magyar nagykövet nyitotta meg Éjn Hod müvészfaluban Zina Kainer festőmüvésznő önálló kiállitását.Az egyik alkotása ,a Vál falu melleti pusztán készült.

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-09-21 22:25   
A tel-avivi "Szólisták Együttese" ünnepi k on c e r t j e BUDAPESTEN'!

Izrael 55.évfordulója alkalmából megrendezett nagyszabású koncertet rendeztek Budapesten,amelyen a Tel-Aviv Soloist Ensemble tagjai vettek részt.

A koncert Várnai-Shorer Judit asszony,Izrael magyarországi nagykövete és Koltay Gábor,a Szabad Tér Szinház ügyvezető igazgatója közös védnöksége alatt került megrendezésre a Margitszigeti Szabadtéri Szinpadon.

Csak GRATULÁLNI lehet e kezdeményezésre!

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-08-21 00:04   
Megnyilt Neufeld Vilma önálló festmény-kiállitása.

A tel-avivi Bét Cioné Amerika /Z.O.A.House/termeiben augusztusban nyilt meg Neufeld Vilma önálló képkiállitása.Tárlatának a müvésznő "A szin és én" találó cimet adta.A kiállitásra került gazdag képanyagot Éva Erlich-Sálém asszony állitotta össze.
A kiállitáson üdvözlő beszédet tartott Jehudit Ronén szobrász müvésznő.

Avokado

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-08-20 17:58   
SZERBUSZTOK!

Magyarországon augusztus végén kezdődik a hatodik Zsidó Nyári Fesztivál!

Az immár hatodik Zsidó Nyári Fesztivál idén augusztus 31.én veszi kezdetét és a szeptember 7-ig tartó rendezvénysorozat programjait Budapest mellett több vidéki településen,közöttük új helyszineken is láthatják az érdeklődők.

Pl: a Margitszigeti Szabadtéri Szinpadon lép fel szeptember 2.án a fiatalokból álló Tel-Aviv Soloists Ensemble,majd Szolnokon és Vácott is zenél az együttes- sorolta a fesztiváligazgató.

A vidéki városok közül Egerben lép fel a Budapest Klemzer Band.Debrecenben és Nagykőrösön is hallhatja a közönség Biró Eszter énekes és Horgas Eszter fuvolamüvész Eszterek estje cimü müsorát.

Na még egy-két érdekességet:

A Madách Kamara Szinházban a Mi újság,múlt század?,illetve az Azt meséld el,Pista! cimü előadást tekintheti meg a közönség.

Az Erzsébet-téri Gödör-Klubban tart Seress Rezső-estet a fesztivál előestéjén a Sziámi-zenekar.Ugyancsak itt rendezik meg a zsidó könyvnapokat,valamint Lugossy Mária szobrászmüvész kiállitását.

A meleg tartja magát!
Avokado

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-13 00:00   
HÁROM MAGYAR FILM A TIZNAPOS JERUZSÁLEM FILMFESZTIVÁLON

2003.JÚLIUS 10,ÉN nyilt meg a 20.Jeruzsálem Filmfesztivál,amelyen 220 film kerül vetitésre.Számos neves külföldi filmalkotót,rendezőt látnak vendégül a fesztivál ideje alatt.
A fesztivál programjában három magyar film is szerepel.A Bánk Bán,amelynek rendezője Káel Csaba jelen lesz a vetitéseken a Lev Smadar teremben.A másik film RENGETEG,Fliegauf Benedek rendezésében.A harmadik több dijat nyert film Mundruczo Kornél rendező alkotása:Szép napok cimmel.

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-12 23:46   
Szia Calyx!
Köszönettel vettem az angol szöveget,s leforditattam magamnak,mivel olyan 50%értettem./Én már jobban beszélek,olvasok,irok héberül/ivritül/mint angolul./

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-06-22 03:27   
2003-06-18 10:55, Avokado:
-
Ami Akiva Eldart illeti,irjal Rola egy kicsit,sajnalom,csak a neve ismeros!Oke?

-

Szia,
Ez nem a megfelelő forum irni Eldar-ról, gondoltam, hogy esetleg ismered vagyis hallottál rola.
Akiva Eldar, Ha’aretz címû napilap vezetõelemzõje.

Ma Michael Oren volt itt Jeruzsálembõl. Ott is voltam, a TV is felvette.

(Bio: Michael Oren is the author of "Six Days of War" and "The Origins of the Second Arab-Israeli War." He was born in the United States and has lived in Israel for more than 25 years. He worked as Director of Israel's Department of Inter-Religious Affairs during the administration of Prime Minister Yitzhak Rabin. Mr. Oren currently heads the Middle East History Project at Jerusalem's Shalem Center, an institute for Jewish social thought and public policy. "Six Days of War" was recently released in paperback by Presidio Press.)

Holnap ismétlik, Te időd szerint este 7-kor.
Neten láthatod (engem is :-):
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=502&forum=26&20
http://www.booktv.org/watch/
"Watch LIVE"

Barátsággal
én is

(ui:tudsz angolul ? én sajnos nem tudok héber nyelven :-(

hátha érdekel:

Winner of the 2003 Los Angeles Times Book Prize in History
Six Days of War
June 1967 and the Making of the Modern Middle East
MICHAEL B. OREN

A gripping account of one of the pivotal events in modern Middle Eastern history--on the 35th anniversary of the war

In Israel and the West it is called the Six Day War. In the Arab world, it is known as the June War, or simply as "the Setback." Never has a conflict so short, unforeseen and largely unwanted by both sides so transformed the world. The Yom Kippur War, the war in Lebanon, the Camp David accords, the controversy over Jerusalem and Jewish settlements in West Bank, the intifada and the rise of Palestinian terror: all are part of the outcome of those six days of intense Arab-Israeli fighting in the summer of 1967.
Michael B. Oren's Six Days of War is the most comprehensive history ever published of this dramatic and pivotal event, the first to explore it both as a military struggle and as a critical episode in the global Cold War. Oren spotlights all the participants--Arab, Israeli, Soviet, and American--telling the story of how the war broke out and of the shocking ways it unfolded.)

http://www.oup-usa.org/isbn/0195151747.html

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-06-18 11:02   
Calyx!

Kitudja milyen okbol lemaradt egy mondatom fele,amely igy hangzott>
....dolgoztok egy Iro oldalon,ahova betudom irni munkaimat>verseimet,prozaimat,dokumentum-regeny-reszleteim<.Igy most erre varok.....

Avokado

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-06-18 10:55   
2003-06-17 03:07, Calyx:
-
Avokado kedves,

jól vagy ? Te is lemaradtál ? , gondolok Rád.
Ma Akiva Eldart hallgattam a Ha'aretz-től,
Washingtonban van most.Mit szólsz hozzá ?, nekem nagyon szimpatikus.

Hello Calyx!

Szo sincs rolla,hogy nem vagyok Veletek!Kb.egy honapja valtottam egy E-mailt Hunor baratunkkal,aki irta,hogy dolgoztok egy
Ami Akiva Eldart illeti,irjal Rola egy kicsit,sajnalom,csak a neve ismeros!Oke?

Baratsaggal
Avokado
-

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-06-17 03:07   
Avokado kedves,

jól vagy ? Te is lemaradtál ? , gondolok Rád.
Ma Akiva Eldart hallgattam a Ha'aretz-től,
Washingtonban van most.Mit szólsz hozzá ?, nekem nagyon szimpatikus.

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-25 15:34   
2003-05-12 15:26, Avokado:
-
Ennyit szerettem volna megosztani Veletek.

Valoban nem jartam erre.
Nagyon koszonom !

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-12 15:26   
Hello Calyx!

"Mily szépek Jeruzsálem sátraid"'!-Ezek a szavak jutottak eszembe Dávid Zsoltárjából,mikor egy szép kora délután Jeruzsálem köri Juda-hegyeinek ösvényein robogtunk.Konkrét céllal.

Elöszőr a KENEDY-emlékmü tünt fel a magasban'!/Valamikor láttam már képen,de akkor azt hittem a KNESZET-et látom./
Egy KUGLÓF alakú emlékmü s a bordázata Amerika 50 államának emblémáját tartalmazta!-rajta a csatlakozási évekkel.Ezekből állt Amerika úgy 1776-tól,a XVII.sz 2.felétől.Bennt középen örökmécses égett a tetején egy lyukkal,hogy kimehessen a füst.

Másodszorra mentünk -további kanyargós,szerpentin utakon- a RUBINSTEIN-MEMORIA emlékmühöz.Rubinstein zongora-müvész volt,s az emlékmü jelképes alkotásként tündőkölt!Hadányi nevü lengyel szobrász készitette-márványból-a kb.2 m hosszú és 4 m széles zongorabillentyüket játék közben.
Csodálatos alkotásként éltük meg látványát!

Rámát-Rázielt elhagyva a Bné-Brit erdő mellett elhaladva megérkeztünk egy újabb hegy-magaslatra ahol,fennségében állt a "GLILOT HÁÉS"azaz a TÜZ TEKERCSE emlékmü.
1971-ben RAPPAPORT szobrász évekig készitette-öntette-hatalmas S alakba!Izrael története elevenedik meg dombormü alakzatokban.Alulról indul,pesszimista-nehéz-szenvedéssel teli uttal,emberek ábrázolásán keresztül:majd felfelé haladva jön a megvalósulás-érkezés-harc,az épitkezés ami az optimizmus!
Micsoda monumentális mü s csak álltunk a tövében s éreztük a történelmet.
Ennyit szerettem volna megosztani Veletek.

Barátsággal
Avokado

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-15 12:44   
2002-10-31 01:37, webvándor:
-
Egyik cikkből olyasmire emlékszem, hogy talán 80.000-re saccolják a város akkori lakosságát, s a nevek gyakorisága miatt talán 20 egyén is lehetett (volna) statisztikailag, akire a kődoboz felirata illik... Bár a lényeget ez sem befolyásolja, persze.

Es az akkori zsido torvenyek szerint az orkbefogadott gyerek is (mint valoszinuleg James is) 100 %-os csaladi tag volt,tehat
a meszkodobozon ami irasba van vesve.

No, ez most melyik Jézus melyik Jakab testvérére áll? A "történetire" vagy az Írásban leírtra?
Mert a történetiről még senki nem állította, hogy kizárt a testvérei létezése! S amint láthattad a három szinoptikus evangéliumból kettő említ - névszerint! - testvéreket. Akkor most mi van?

De megint mondom, amit az elején: vélhetően nem fogjuk tudni eldönteni... de talán nem is ez a cél. Ugye?

-

Oded Golan story

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-14 01:25   

A tel-avivi Operaban a vendegkarmester Hollerung Gabor

Hollerung Gabor,a Jeruzsalemi Szimfonikusok allando vendegkarmestere ismet Izraelben van.
2002.dec.14.en szombaton este nyolc orakkor a tel-avivi Opera Muveszeti Kozpontjaban a Budapesti Akademiai Korust vezenyli.
Kozel negyven magyar enekes erkezett par nappal ezelott Izraelbe,akik a Liturgica koncertsorozat tobb rendezvenyen is fellepnek.Jeruzsalemben december 15.en vasarnap nyolc orakkor koncerteznek a Henry Crown Koncertteremben.

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-07 00:21   

A Karacsony helyett van viszont mas unnepe a zsidosagnak,ez pedig a Chanuka,mely hasonlo idoszakra esik,mint a keresztenyeknel a Karacsony.

Kiszlev ho 25-tol 8 napig tart.Arra szivos ellenallasra emlekeztet,amit az osok a szir Epifanesz torekvesei ellen kifejtettek,aki az osoket a gorog vallas felvetelere akarta kenyszeriteni.A hos MAKABEUSOK vezerlete alatt Isten segitsegevel fenyesen legyoztek az ellenseges tamadasokat,a megfertoztetett jeruzsalemi szentelyt helyreallitottak es 164-ben a mai idoszamitas elott ujra felavattak.

Kellemes vidam zenes Chanuka gyertyagyujtas volt a nahariai Raqul Wallenberg Bne Brit paholyban.A gyertyat egy ketszaz eves,Magyarorszagrol,a Veszkorszakbol megmentett chanukiaban gyujtotta meg Iszrael Butman rabbi.Tradicionalis chanukai dalokat enekeltek es "szugvaniat" azaz chanukai fankot ettek.

"Hag szameach"!Boldog unnepeket!
Avokado

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-07 00:07   
2002-12-04 20:22, Ödönke:
-
Kérdésem: Izraelben, hogy ünneplik a karácsonyt?
-

Odonke,Odonke!

Biztos tudod,hogy a zsidok nem ismerik el Jezust,igy az Uj-Szovetseget sem.Nincs Karacsony Nekik,10 evvel ezelott meg karacsonyfat sem lattam. Mas a helyzet a turistakkal,a hotelek kozponti helyen orias-karacsonyfakat allitanak fel es unnepelnek.Ugyanez a helyzet a Szilveszterrel is.A kereszteny lakosok pedig mar hozza tudnak jutni karacsonyfakhoz,stb..
Mindenesetre itt Izraelben nem erezni,hogy Karacsony van s azt sem,hogy Szilveszter jon.

Udvozlettel
Avokado

Ödönke  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-04 20:22   
Kérdésem: Izraelben, hogy ünneplik a karácsonyt?

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-01 00:39   
2002-10-30 19.01 webvandor

Szerbusz!
Eljott az ido,hogy erdembeli valaszt adjak,miutan hitelt erdemlo teologust vontam be a kerdes tisztazasara.

Tehat a Bibliat tevedhetetlen forrasnak tekintve: a kulcs-vers Mate 1/25
amely szerint Jozsef nem ismerte Mariat/nem elt vele hazaseletet/ mig megnem szulte az o "elsoszulott"fiat es nevezte Jezusnak.
E szerint Jozsef csak Jezus megszuleteseig nem elt hazaseletet Mariaval,utana mar igen.
Ezaltal megszulethettek Jezus feltestverei.
Nem lenne ertelme az "elsoszulott"szonak ,ha Maria nem szult volna meg gyerekeket Jezus utan.

A katolikusok ragaszkodnak Maria orok szuzessegehez/Pl:valtozat miszerint Jakab es a tobbiek unokatestverei voltak Jezusnak/
Ezzel azonban hozzatettek a bibliai kijelenteshez,illetve Mate 1/25.nek ellentmondanak.

Udvozlettel
Avokado

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-11-30 17:24   
Pàr link azoknak akik nem ismerik:

http://www.zsido.hu/
www.jcc.hu
www.jdc.hu
www.zsidohitkozseg.hu/index.html

webvándor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-11-04 22:41   
2002-09-05 17:55, Pompéry Berlin:
-
Történelmi, vallási, ill. földrajzi összefüggésben gyakran szólnak a zsidóság különböző csoportjairól:
- szefárd zsidók
- askenázi zsidók
- galíciai zsidók
- lubovicsi zsidók
Valószűnőleg ezek a fenti kategóriák, besorolások különböző szempontokat képviselnek, a fentiek szerint nyilván nem is csoportosíthatóak.

1.) Tud-e valaki erről többet?

Sokat nem, de azt közreadom

a) askenázi-szefárd

A két szó Németország, illetve Spanyolország héber nevéből ered, és ezzel már sokat el is mondtunk.

Askenázinak tartották eredetileg a Németo., Franciao. és Kelet-Európa területén élő zsidókat, az ő nyelvük a jiddis, ami alapvetően az ó-felnémet és a héber valaminő keveréke. Ergo az Ukrajna, Moldova stb. határvidékén elterülő Galicía (régiesen Halics/Holics) nevű tartományból származó zsidók askenázik. Mint ismeretes, a cári Oroszországban dúló pogromok elől, de a K.und.K-hoz tartozó rész-Galicíából is sok zsidó került a mai közép-európai országokba, illetve a múlt század végén Amerikába.

Szefárdnak tekintik Sapnyolország, Portugália, Észak-Afrika és a Közel-Kelet zsidóságát. Ezeknek nyelve a ladino, ami spanyol-héber keverék. A Balkánra pl. és a közel-keleti részekre úgy kerültek, hogy az 1492-es spanyolországi kiűzetéskor az akkor Ottomán Birodalom menedékjogot adott nekik.

Vallásilag igazán nagy különbség nincs - mondják a szakértők, bár az eltérő történelem miatt vannak különbözőségek.

b) lubavicsi
A hászid (chasid) mozgalmak talán legjelentősebbike. A hászidizmus - nagyon sommásan - egyfajta miszticizmussal övezett vallási megújulási mozgalom volt az 1700-as évektől kezdve. Kelet-Európából indult ez is, a "lubavics" a bjelaruszi hasonló nevű városból ered.

2.) A magyar zsidóság melyik csoporthoz tartozott/ik?

Nagyrészt askenázi, de az egykori déli végekről (Szerbia, Bosznia) kerültek szefárdok is, igaz kevesen.

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-11-04 21:27   
Pompery Berlin 2002-09-05 17.55

Kedves Judit!
Csak most mentem az elejere a topiknak es ott talaltam ezeket a kerdeseidet:

2./ Magyar zsidosaghoz....

---az askenazi zsidok tartoztak/nak/.

1./ Melyik kulturkorre epul....
2./ Kozos folklor....

---nagyjabol Oroszorszagbol es Europabol ered az izraeli folklor....Azonkivul az afrikai zsidosag a zenei es tanc hagyomanyait hozta/marokkoi-,themoni-,/valamint a bevandorlo iraki,perzsiai es sziriai zsidosag korei.Ezeknek az osszetetelebol alakult ki az egyseges izraeli folklor.
A "klezmer" zene a Karpat-medence,Lengyelorszag,Ukrajna,Oroszorszag chaszidjainak koreibol szarmazik.Karl Bach chaszidjai szinten csatlakoztak az izraeli folklorhoz.Karl Bach, az eszak-amerikai zsido fiatalsag azon reszeit akik majdnem eltavolodtak a zsidosagtol- osszegyujtotte a meseivel,zenejevel,imaival majd letelepitette oket Izraelben.Enekeit maga kiserte gitarjaval olykor pedig futyult hozza egyedulallo,magaval ragado fergeteges modon.Karizmaja,szeretetmelto egyenisege ezreket mozgatott meg.

Udv.
Avokado

ManuAlex  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-31 17:32   
-
Egyik cikkből olyasmire emlékszem, hogy talán 80.000-re saccolják a város akkori lakosságát, s a nevek gyakorisága miatt talán 20 egyén is lehetett (volna) statisztikailag, akire a kődoboz felirata illik... Bár a lényeget ez sem befolyásolja, persze.
-

En is olvastam, es azt is emlitettek, hogy szokas szerint a testverek nevet nem emlitettek, hacsak nem volt valaki nagyon fontos... Hogy a 20 esetbol hany olyan Jezus volt aki annyira fontos lett volna hogy rairjak a dobozra, az nagyon leszukiti a valasztast..

Ahogy irod, talan nem is az a fontos hogy bebizonyitsunk valamit. Gondoljatok hogy az emberek most hirtelen elkezdenek hinni ha bebizonyitjuk? Dehogyis.. Arheologusok talaltak kovekbe vesett varos neveket a Kozel Keleten amibe Sodoma es Gomora varosok nevei is vannak emlitve.. Ugy emlekszem hogy meg az is meg van orokitve hogy az egyike a negy kiralynak akivel Abraham harcolt az Hamurabi volt.. Noeh barkajarol sokan beszelnek az Ararat hegyen.. Ennek a doboznak a hitelessege sem fogja az embereket hitre birni... ha akarnak, hisznek, ha nem, nem..

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-31 14:55   
A lelet szavahihetőségére vonatkozóan a "der Spiegel"-ben valami olyasmit olvastam, hogy a névgyakoriság miatt egyes kutatók szerint (ha jól emlékszem a számra) kb 20 Jézus élhetett akkoriban, akinek lehetett Jakab nevű testvére. Mégis arra tippelnek a szakemberek, hogy itt a bibliai Jézusról van szó, mert a névvel történő megjelölés akkoriban csak a prominenseknél volt szokás, tehát a többi "mezei" 19 halandó Jézussal kapcsolatban ez nem feltételezhető.

webvándor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-31 01:54   
2002-10-31 01:43, Calyx:
-
fogok valszolni,csak nem most.
-

Akkor maradjunk ebben Nem hajt a tatár.
Az is lehet, hogy ez nem is a legmegfelelőbb topik erre, de majd kitalálunk valamit.

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-31 01:43   
2002-10-31 01:40, webvándor:
-
Nem akartam ! nem baj,hogy igy van,csak azert mert valoban nem sok ertelme volt ahogy leirtam,de maradjunk abban,hogy
fogok valszolni,csak nem most.

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-31 01:42   
-

Kedves Webvándor,

holnap elolvasom alaposan es akkor valaszolok,kozben ki is torultem,mert nagyon ertelmetlenek hangzott (amit irtam),es most nem is tudok egyenesen gondolkodni,de szeretnek majd kesobb erre a temara visszaterni.

webvándor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-31 01:40   
2002-10-31 01:17, Calyx:
-
sztorno
-

Jól kihúztad a lábam alól a talajt

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó