2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Magyar kisebbség Belgiumban
Új topik indítása   Üzenet küldése
 meszim  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-12-04 13:44   
Kedves Vika!

Uccle-ben, az Av. Alsembergen (kb a 700-800-as házszámok között) van egy Samoka nevű kávézó. A tulaj 56-ban vándorolt ki szüleivel, biztosan tudna mesélni. Amikor ott voltunk mutatott korabeli magyar nyelvű, brüsszeli újságot.

Üdv.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-11-30 01:35   
2006-11-29 23:19, Vika:

Magánüzenet ment!

Vika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-11-29 23:19   
Sziasztok!

Lenne még egy kérdésem. Aki tájékozott az irodalom terén nagy - nagy segítségemre lenne.
Elsősorban olyan holland/belga/német írókat/költőket keresek, akik kapcsolatban álltak magyar '56-osokkal és a hatásuk alatt, vagy akár a magyar forradalomtól felbuzdulva írták meg műveiket. Bárki, aki olvasott esetleg kritikákat vagy tudja melyik folyóíratban lehetne rábukkanni kérem közölje.

De aki esetleg más művészeti ágban tájékozott és netán tudna egy-egy festményt vagy szobrot... mondani, ami szintén magyar vonatkozású, mármint az '56-os eseményeket taglalja annak is nagyon örülnék.

Újra csak köszönök bárminemű információt, hozzászólást!

Vika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-11-01 19:49   

mostmagyarul  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-11-01 14:31   
Szia, ha meg ervenyes kerdesed, akkor ved fel velem a kapcsolatot, ill. kuldd meg a postacimedet. Hiszen egy Hollandiaban es Belgiumban megjeleno - reszben - ketnyelvu, holland-magyar folyoiratnak a kiadoja vagyok.

Brusszelben is vannak olvasoink.

udv. Edwin van Schie

Ui. Kar hogy nem elobb lattam az uzenetedet, hiszen Okt. 6-an, maastrichtban koncertet szerveztunk az erdelyi dancs Annamari sztarenekesnovel.

Egyebkent en a kozosseg szot hasznalnam, nem kisebbseg.
Haarlem,
Hollandia

Vika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-25 20:50   
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek az ötleteket!

Persze nem akarom elsietni a dolgot, szóval gondolkodom, szakirodalmat hajkurászok és próbálok kész lenni legalább az első fejezettel....

Továbbra is bárkinek bármi ötlete, kritikája akad...nagyon szívesen fogadom! (:

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-25 04:18   
Kedves Vika, mit szólnál ahhoz a kifejezéshez, hogy etnikum?

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-24 23:48   
Kedves Vika

Nem Böbe vagyok, csak érdeklődöm

Miért kellene már a címben meghatározni ezt a csoportot? Mikor amúgy sem nagyon lehet egy kalap alá venni menekültet és bevándorlót, vendégmunkást, gyermekgondozót, diákot, EU-diplomatát, ingázó orvost és férjhez jött menyecskét?
Lehetne a cím Magyarok Belgiumban, Belgiumi magyarok, vagy épp a nekem legjobban tetsző, bár kicsit már megkoptatott Milyen érzés Brüsszelben magyarnak lenni kérdőmondat?
Ha mindenáron a csoportosságot szeretnéd hangsúlyozni, lehetne pl. A brüsszeli magyar közösség is, nem? Vagy a magyar kapcsolatok szerveződése Belgiumban?
Ezek csak ötletek ilyen éjféli órán, mert én mind a kisebbség, mind a bevándorló meghatározást kerülném.
Ne keseredj el, jó címet találni a legnehezebb dolog, de legalább ráér az utolsó pillanatig

Vika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-24 23:09   
Amúgy elég viccesen indulok, már a cím sántít...(:

Mi lesz még később...(:

Vika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-24 23:08   
Kedves bobe!

Te mit javasolnál? Megpróbálom a lehető legjobban felépíteni a dolgozatom és kíváncsi vagyok, hogy van-e megfelelőbb kifejeés. Tudom jól, hogy a kisebbség fogalma negatív konnotációval bír, de nem találok megfelelő szót.

Ha van valami ötleted szívesen veszem!

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-24 20:18   
Köszönöm a kimeritö választ. Tudom, nehez egy kalap ala besuriteni a kulonbözö csoportokat, de mint volt erdelyi kisebbseg, es mint svedorszagi bevandorlo, zavart engem ez a meghatarozas. Maskulonben akkor sem haragszom meg ha tegezni fogsz.

Vika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-24 20:01   
Kedves bobe!

Nagyon szépen köszönöm, hogy felvetette a kisebbség fogalomkörének a problematikáját, hiszen reakcióként egyből elkezdtem válaszokat keresni az általam használt fogalom legitimizálására. Igaza van, joggal kérdőjelezhető meg ez a fogalom a Brüsszelben élő magyarokat illetően. Hiszen a kisebbség fogalom használata hihetelenül különbözô. Változó értelemben szerepel a tudomány több ágában, a jogban, a társadalomtudományban és a politikában ill. a saját tudományterületemen belül is elég elmosódott definíciókkal találkoztam. Az egyetlen állandó közös kitétel a definíciók sokaságában az az, hogy a többséggel szembeni viszonyt, mint egy alárendelt viszonyt próbálják kihangsúlyozni. Ebből következően joggal mondhatjuk, hogy a kisebbség, természeténél fogva és kevés kivételtôl eltekintve, uralt társadalmi csoport, nos ez a brüsszeli magyarok esetén abszolút nem így van. Tovább elemezve a definíciókat a következő fontos kitételként az a következtetést lehetne levonni, hogy mivel számbelileg mindig alárendelt helyzetben van, ez rendszerint politikai, társadalmi, gazdasági, sőt kulturális szempontból is hátrányos helyzetet jelent számára. És így tovább fejtegetve...

Rájöttem, azonban, hogy ez a fogalom igen kényes pontokat vet fel amikre megfelelően választ kell, hogy adjak a dolgozatomban. De nem tudom beérni egyedül a bevándorlók fogalomkörével, hiszen annak jelentését nem tudom olymértékben kiterjeszteni, mint amit a kisebbség fogalmával meg tudok oldani. Hiszen nem csak az 56-os magot szeretném megszólaltatni, hanem azt a diákot is aki egy szemeszter keretéig aktív tagja a Magyarok Házának, vagy azt az erdélyi származású magyar "gazdasági menekültet", aki 7 éve részt vesz a programokon és elméséli viszonyulását, tehát hat és formálja a kint élő közösséget.

Még nem tudok egzakt definícióval szolgálni, de mindnképpen megtartom a kisebbség fogalmát, de megpróbálom egy olyan kontextusba helyezni, ami mentes a megszokott alávetettséget tükröző definícióktól.

Köszönöm észrevételét és amennyiben további kényes kérdsek vetődnek fel önben kérem ne habozzon felvetni azokat.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-24 16:14   
Mit ertesz alatta, hogy kisebbseg? Szerintem a belgiumi magyarok bevandorlok nem kisebbseg. Kisse fogalomzavar ez, azt hiszem.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-24 15:10   
2006-09-30 20:28, Vika:
-

Kedves Vika,

http://www.brusszelimagyarok.com/login.php

Hunor

Greve  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-09-30 23:40   
2006-09-30 20:28, Vika:

Itt választ kaphatsz a kérdéseid többségére:

http://belgium.lap.hu/

Üdv.

Vika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-09-30 20:28   
Kedves Mindenki!

Egy-két ötlet, ill. kérdés, amiben szeretném, hogy segítségemre lennétek:

Fő kérdés: Mit jelent Brüsszelben magyarnak lenni?

I. Történelmi áttekintés> belga-magyar kapcsolat
Statisztikai adatok> kivándorlási hullámok
jelenleg a magyarok aránya: Belgiumban, Brüsszelben
a. Vallási megoszlás régen (20.század eleje) és ma
b. 1/2/3. generációs magyarok

II. A belga kultúra bemutatása
o régi és mai népszokások
o állami/ vallási ünnepeik
Hogyan illeszkedett a magyar kultúra a belga kultúrába?
Milyen hasonlóságok / különbségek a szembetűnők a mindennapi élet terén?
o Vallás / ateizmus
o Hiedelem és szokásvilág
o A mindennapi élet ritmusa
o Ünnepnapok
o Étkezési kultúra
o Öltözködési kultúra
o Építészet és környezet kialakítása / térhasználat
o Oktatás politika (tört. aspektus)
o Értékek
Mit tartottak meg a magyarok a magukkal vitt kultúrkincsből?
Melyek a legfontosabb ünnepeik / magyaros ételeik/…?
Hogyan őrzik kultúrájukat / nyelvüket a magyarok Brüsszelben?

III. Intézményesült hagyományőrzés
Milyen szervezeteik vannak a brüsszeli magyaroknak?
Hogyan érvényesítik érdekeiket?
o Politikai szerepvállalásuk
o Oktatási intézményrendszerük
a. Mely egyetemekkel, oktatási intézményekkel tartják a kapcsolatot?
Milyen formában tartják egymás között a kapcsolatot?
Hogyan értesülnek új „ tagokról”?

Publikációk
Sajtó magyar nyelvű ill. a magyar kulúrával foglalkozó idegen nyelvű kiadványok (folyóiratok, könyvek, egyéb kiadványok)
Elektronikus sajtó
Rádió, tv,

Milyen csatornái vannak a hagyomány és a magyar nyelv megőrzésének?
A társadalom mely rétege igyekszik a magyar nyelv / kultúra/… átadását biztosítani és tartja a kapcsolatot hazánkkal?
Mely rétegek érdeklődnek leginkább a magyar ( saját / őseink) kultúrája és nyelve iránt?

Szóval dióhéjban ennyi érdekelne egyenlőre.
Bárkinek a hozzászólását, észrevételeit nagyon szívesen fogadom és előre is nagyon megköszönöm!

Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó