2018. szeptember 20. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Belgium >> Magyarként Belgiumban, kapcsolat Belgiumban élő magyarokkal
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 )
 vedett  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-24 15:00   
szia hana,

merre laksz?

vedett  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-23 22:36   
szevasz
epp most kuzdottem at magam egy egeszseges dugon luxemburgban,
arra gondoltam hogy ovatos leszek es eloszor elmegyek megnezni milyen egy Szent Istvan napi mulatsag errefele, felveszem a ritmust es utana aktivan is resztveszek ha idom engedi,
naptarba beirtam,agendaba rogzitem az idopontot.
kossz a kat.papot ipeg mise utan neztem,bar a helyi plebania is egesz jo,foleg hogy nyomtatjak a predikaciot ezert lehet kovetni , bar nagy kulonbseg van az egyes predikaciok kozott mivel van egy pap aki eleg ritkan van itt,es van egy asszisztens. elegge mas stilusban irjak a predikaciokat, az utobbi szeret popularis maradni ....de azert okes.
most megyek aludni, mert bejglibe a luxi dugo utan jott egy igazi unalmas file,20 km/ora,rendorbacsi rendorneni....szoval elfaradtam.

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-20 16:36   
2004-05-20 16:07, bobo2003:

Koszonom erdeklodesedet. Nem is gondoltam, hogy jo egy ev mulva meg reagalnak az irasomra:)))

Ez a dolog a 2003-as Szent Istvan napi belga/luxemburgi kozos rendezvenyrol szolt,aminek mi voltunk a hazigazdai. Hogy az eredeti levelemre visszaterjek es a tortenetnek legyen vege is, tovabb meselem:
Mercedesz jelentkezett nalam maganlevelben, amiben nemikepp megvilagitotta allaspontjat. Utanna nem hallottam rola tobbet semmit, es nem jott el a Szent Istvan napi rendezvenyre sem. Ahogy Heltai Gaspar szokta mondani: "bizony igy van ez" !

Hogy a Te kerdesedre is kiterjek: Belgiumban is van egy sereg magyar szervezet, en azonban nem vagyok igazan illetekes a nevukben szolni. Ha valoban igenyled a magyar tarsasagot a legjobb ha Dobai Sandor Fotisztelendo urhoz fordulsz
04-2233910 vagy a 089-354650 telefonon, ram nyugodtan hivatkozhatsz. Ha netalan egy katholikus (magyar) eskuvot szeretnel, szinten a Fotisztelendo Ur az illetekes.

A kovetkezo Szent Istvan naprol annyit tudok egyenlore, hogy Verviers-ben lesz 2004 augusztus 29.-en. Dobai atya ossze tud hozni bizonyosan a szervezokkel,ha aktivan resz akarsz venni a lebonyolitasban.

Ha barmi kerdesed van, szivesen allok rendelkezesedre !

Tisztelettel:

Nagy Zoltan
Luxembourg

vedett  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-19 08:41   
szia Nagy Zoli,

meselj meg ezekrol a programokrol en meg zoldfulu vagyok ebben a temaban,hol mit lehet fozni??? inkabb sutni tudok,azt is inkabb flandriaban de ha hosszu hetvege akkor egyszer szivesen elmennek a pajtikammal es szivesen segitunk fozni meg sutni,es persze enni is hahahahaa,most viszont flamandoknak kell sutnom (sorkiflit) ugyhogy
csao,szep napot mindenkinek

Hana  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-28 18:54   
Regen irtatok de nembaj :
Merciii; de lehet h a jo hurkahoz nem volt eleg penz namar!
Nem nemzetiseg xint kell baratot keresni. DDe ha mar vkinek egy jo,megerto,kedves, magyar szarmazasu jelenleg belga baratra van szuksege- vagyokk )).
A hirdetes koltsegeit is allhatja; nem banom .

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-28 21:56   
2002-09-14 20:42, Mercedesz:
>> hogy ne legyenek illuzioim, nem igen lesznek belgiumban magyar barataim.

Akkor peldaul lehet probalkozni Luxembourgban:)))

>>Azzal indokoltak tobben, hogy a regota kikoltozott magyarok ket okbol nem szivesen ismerkednek az ujonnal kijottekkel.

Nalunk a tobbseg az utolso 10 evben jott ki.

>>Az egyik, azert mert nagyon jol megy a sora, es nincs kedve senkinek sem segiteni.

Nekem nem megy rosszul, ezert van lehetosegem segiteni...

>>A masik meg azert mert talan nem igen sikerult neki itt az elete, es inkabb szegyenbol bujik el;

Valoban nalunk is vannak ilyen sotetben bujkalok, de hogy szegyenbol bujnanak el, nem hiszem. Inkabb nem igenylik a magyar kozossegben valo reszvetelt... Nalunk ezt is tiszteletben tartjak es nem akarjuk rajuk eroszakolni magunkat..

>>vagy pedig mas orszagban elo magyarokkal. De azt felejtsem el, hogy en Belgiumban elo magyar, belgiumban elo magyarokkal alakitsak ki baratsagot.

Nosza rajta, probald meg a luxemburgi magyarokkal. Most jon a Szent Istvan nap augusztus 31.-en amelyet a luxemburgi ,belga, kornyekbeli nemet/francia egyesuletek kozosen rendeznek Soleuvre/Luxembourgban...
Utanna okt. 23 / Erzsebel bal / Karacsony...

>> Mert a hurkanak, kolbasznak, es toltott kaposztanak semmi koze nem volt a magyarorszagi hurkahoz, stb-hez
Az itteni belga izek szerint keszitettek el a fenti eteleket.

Nos ha akarod, en biztositom Neked a lehetoseget, hogy ne csak kritikaval elj, hanem bizonyithass is. A Szent Istvan napra, akar Te is fozhetned nalunk a magyaros tyukhuslevest metelttesztaval, a tyukhusbol valami takaros kis eloetelt varazsolni, utanna porkolt ,sos krumplival hozza csalamade es uborkasalata (igazi magyar). Komplettan felszerelt kozossegi konyha, az alapanyagok/ tartozekok elokeszitve. Vasarnapo reggel 8-kor ugy 200 fore kell megfozni. A lenyeg, hogy izes, magyaros legyen. Benne vagy ?

>>>Sok kint dolgozo magyar van, akik par eve jottek ki. Szamomra nagyon tavolsagtartok. Igaz, nem is meglepo, ha magas, diplomaciai kikuldottek, vagy az uniohoz valo csatlakozason dolgoznak;

Az ebed utan bemutatlak a magyar egyesuletek vezetoinek, a magyar nagykoveteknek, konzuloknak, diplomataknak, hogy Te voltal, aki ezt a finom ebedet fozted nekik...

>>Mi a velemenyetek?

Szerintem megy ez, csak kis batorsag kell hozza:)))

Varom a jelentkezesedet

Udv

Nagy Zoltan

Mercedesz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-08 11:13   
Kedves Bobe,

Igazad van, teljesen egyetertek. Es errol mar beszelgettem barataimmal tobbszor.
Hogy csak azert mert a masik magyar, nem biztos, hogy kialakul egy baratsag. Mert otthon sem biztos, hogy baratok lettunk volna.
Igazad van teljesen.

Es az is igaz, hogy az otthoni, regi nagy baratok, az is mar mas.
Az a barati kor, ami 5 vagy 10 eve volt, mar nem jar ossze, mivel mindenki dolgozik, hazas, meg vannak gyerekek, es nem ernek nagyon ra az emberek.
Meg az ember szemelyisege is valtozik;
De ennek ellenere, az otthoni barataimmal tartom a kapcsolatot, es mikor haza megyek, mindig nagyon jo elmenyekkel jovok vissza.

A baratsagrol nagyon sokat lehetne szerintem irni.

Az is igaz, hogy meg ha nem is koltozik kulfoldre az ember, az regi barataival kevesebbet jar ossze, munka, csalad, gyerekek miatt, nincs mar az embernek sok ideje.

Es egy otthoni baratom mondta pl, hogy jo dolog mindig ismerkedni, es uj baratsagokat kialakitani, mivel talan a regiekbol senki sem maradt, koltozes, szemelye vagy a kapcsolat valtozasa miatt.
Igy mindig lesz par baratja az embernek.

Egy masik otthoni baratnom is mondta, hogy nem csak nekem nehez uj baratsagokat kotni kulfoldon, de nekik is nehez otthon. Mivel igy 30-35 korul mar minden mas. Kevesebb az ido, sok a munka, es csalad, gyerekek, stb. Ez kicsit az elet rendje. Es sokan ha marad egy pici szabadidejuk a sok munka, es csalad mellett, akkor inkabb a regi, gyerekkori, nagy baratokat reszesiti elonyben, es nem az uj ismerettsegeket.

Amit meg a forum inditasakor irtam, rovid ido alatt csaptam ossze, es nem akartam tul hosszu lenni, es hat amint atolvasom elegge felreertheto. A igazsag az, hogy nagyon hosszu lenne elmondani mindent ezzel kapcsolatosan, igy roviditettem.

Es persze az en velemenyem is valtozik. Amiket irtam azt tovabbra is fent tartom. De hozza szeretnem tenni, hogy aminek nagyon orulok, hogy van ez az oldal, es van a brusszeli magyaroknak is egy honlapja; Ezek kb 1 , masfel eve vannak, es jo hogy van ez a forum, mert mikor ide kijottem nem igazan volt semmi osszekoto fonal, igy konnyebben lehet ismerkedni.

Es azert azt sokan igaznak tartjak az ismeroseim kozul is, hogy egeszen mas vilag, azok a magyarok akik mar itt elnek 30-50 eve, es mi fiatalok,akik nem reg , vagy 5-10 eve jottunk ki.

Koszi kedves leveledet.

Mercedesz

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-07 19:55   
Elöször is azt kellene mindenki eldöntse hogy egyaltalan szeretne-e összejarni olyan emberekkel akikkel talan otthon nem muködött volna a baratsag, erdeklödesi kör közös iskola közös ismerösök. Itt az uj hazaban összekerultunk a vilag minden tajarol, es szeretnenk ugyanazokat a baratokat megtalalni mint otthon. Sugok nektek valamit meg a baratok is megvaltoznak , meg mi is. Nem kötelezö magyarokkal összejarni a fontos az hogy emberek között elj es ne maradj egyedul. Minden kialakul rendezodik , csak ido kell hozza.

Mercedesz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-07 18:14   
Kedves Cunibaba,

Eloszor is ne itelkezz, hogy ne iteltess.
Nem tudsz rolam semmit, sem a korulmenyekrol, igy nem igazan tudsz kialakitani megalapozott velemenyt rolam es dolgaimrol. Ha meg kialakitasz, az feluletes es nem megalapozott.

Sok kerdest feltettem magamnak, es nagyon sok mindent megprobaltam.

Nagyon sok mindent megtettem es teszek is a baratsagert. Neha talan tul sokat is.

Nagyon szivesen elmeselek neked mindent, ha erdekel. Nem akarok itt nyilvanosan mindent kitalalni, masok elott.
Irtam neked harom honappal ezelott egy levelet, maganban, azota sem valaszoltal.

Messengeren is rajta vagy, latlak minden nap, es soha nem irsz, amikor meg kuldtem neked uzenetet messengeren nem valaszoltal.

Azt hiszem inkabb en tehetnem fel a kerdest, hogy mit teszel?
Ha valaszra sem meltatsz, akkor mi jogon alkotsz rolam velemenyt?

Nem szeretek vegletekbe esni, nem eroltetem magam ra senkire, irtam neked parszor, nem valaszoltal, most te jossz. Irjal

Szia

Mercedesz

Cunibaba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-05 13:09   
2003-05-04 21:52, Mercedesz:
-
Nem tetted még soha fel a kérdést, hogy lehet a te hozzààllàsoddal is lehet probléma?

Màr egyszer én megkérdeztem tölled: "mit vàrsz el a baràtsàgtol?"
De hozzà kell tegyem: "no és mit teszel a baràtsàg érdekében?"

Mercedesz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-04 21:52   
Kedves egy magyar belgiumbol,

meg a neved sem mered megmondani?

azt irod nincs igazam, tudod mindenkinek meg van a sajat maga igaza.
Demokraciaban elunk, gondolom megengeded, hgoy meglegyen a magam velemenye;

Nem egy ket emberrel talalkoztam, hanem kb 60 magyarral, miota itt elek hat ev ota.
Es nagyon sok tapasztalatom van, de ezt hosszu lenne kifejteni, ha erdekel esetleg beszelgethetunk errol

szia

Mercedesz

ati055  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-02 01:18   
-
szerintem nincs igazad a belga magyarokrol amit irtal. azert mert 1-2 ember ismertel azert meg a tobbi nem olyan.udv: egy magyar belgiumbol

Bagira  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-12 10:02   
Sziasztok!
Hat nem epp szivmelengetö ilyet olvasni!
Meg jo hogy kicsit odebb vagyok, ahol a magyar szora meg mindig örömmel reagalnak az emberek!
Nem ereznem magamat jol Belgiukmban, az tuti, bar nyaraltam mar ott, be is jartam nagyreszet.
Maradok a nemet nyelvterületen. ))

Cunibaba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-02-17 13:02   
Szia Mercedesz!
Mivel én màr lassan 12 és fél éve hogy itt élek Belgiumba enged meg hogy hozzà szoljak. Én is itt mentem ferjhez.

"Az egyik, azert mert nagyon jol megy a sora, es nincs kedve senkinek sem segiteni.
A masik meg azert mert talan nem igen sikerult neki itt az elete, es inkabb szegyenbol bujik el"

Elöször is szerintem azt a kérdést kell feltenned magadnak hogy mit vàrsz el ettöl a "baràtsàgtol".
Magamat nem tudhatom be egyik kategoriaba sem. Nem megy olyan nagyon jol a dolgom de nem is panaszkodhatom hogy szégyenkeznem kellene a helyzetem miatt.

"Talalkoztam egy idoben jo par magyarral.
De soha nem kivantam tovabb tartani a kapcsolatot veluk. "

Miért ha szabad kérdeznem????

"Ugy vettem eszre, hogy a velem egyidos, tehat 32 ev koruli, belgiumban elo magyarok, akiknek a szulei mindketten magyarok, elegge lenezik az en fajtamat, vagyis aki kikoltozott par eve."

Én romàniai magyar vagyok és ilyen érzésem nekem is volt. De talàn nem lenézésnek lehet nevezni hanem inkàbb irigységnek és igy mutatjàk ki. Ja és én is 32 éves vagyok (leszek egy pàr nap mulva!!)

Minden esetre én se sok magyart ismerek itt. Valamivel elönyben vagyok hozzàd viszonyitva hogy pàr kilométerre hozzàm lakik egy "baràtnöm". Mindenki annyira elvan foglalva a kis "magànéletével" hogy a baràtokra nem nagyon van ideje legyen az magyar, belga vagy akàr milyen nemzetiségü. Azért együtt töltöttük a szilvesztert és néha a gyerekek szülinapjàt.
Én szivesen és gyakran meghivom férjével (aki belga) ebédelni, vacsoràzni és egy idö utàn jol esik ha viszonozzàk a dolgot.

Làtod ujra felteszem a kérdésem te mit vàrsz el egy "magyar baràtsàgtol"??

Egyetlen egy alkalommal egy làny telefonàlt nekem hogy ö is magyar és szeretne baràtot talàlni. Még 2 perc sem telt el és azt kérdezte hogy nem tudnàk-e rajta segiteni hogy kihozza romàniàbol férjét (akkor még vizum kényszer volt). Mikor vàlaszként mondtam hogy nem, de szivesen làtom hogy elbeszélgessûnk, hogy baràtsàgot kössünk soha többé nem hallottam rolla.

Idövel tényleg elegem lett az "érdek baràtokbol" és mostmàr megprobàlok olyan baràtikört kialakitani akivel hasonlo az érdeklödési körÜnk. (ami viszont elég nehéz egy 2 gyerekes anyànak!)
Pedig hidd el hogy nem vagyok kellemetlen baràtnöként.

Na pà! Most mennem kell!

Tunde  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-01 22:29   
-
Szia Mercedesz!

Latom, hogy mar 3 honapja irtal a tobbnyire rossz tapasztalataidrol.
Erdekelne, hogy azota mi a helyzet? Valtozott valami? Talaltal mar baratokat?

Ami engem illet, en majdnem 2 eve elek itt. Szinten itt mentem ferjhez......

Oszinten szolva egyet kell ertsek veled. En is talakoztam eleg sok magyarral, de ha idosebbek akkor mar meg van a maguk kis elete (megallnak max. 20 percet beszelgetni), ha meg fiatalabbak akkor az egyetemen tanulnak vagy ilyesmi es nincs szukseguk magyar baratokra.

Itt ahol lakom van egy Magyar Csarda. Elementunk oda nagy boldogan a ferjemmel. Az etterem vezetoje (egy magyar holgy) felirta a cimemet meg telefonszamomat mondvan, hogy o ismer fiatal magyarokat es majd elmondja nekik, hogy velunk talalkozott es majd felhivnak stb...... azota sem hallottam roluk.

Mikor kijottem en is azt hittem, hogy ha magyarokkal talakozol, megallsz beszelgetni es keresed a kapcsolatokat.... hat be kell latnom, hogy ez nem igy van. Nem nagyon erdeklodnek az itteni magyarok.
Na de en nem panaszkodhatom, mert az utcankban lakik egy magyar lany (szinten zenesz, marmint szinten ide jott ferjhez) es vele egesz jol megertem magam. Egyebkent meg egy magyar szarmazasu is lakik az utcankban (szulei magyarok es o is beszeli a magyart) meg egy masik ur kb 3 utcaval odebb. Eleg furcsa, hogy ilyen sokan vagyunk erre fele.

Ha van kedved irj, hogy valtozott-e a velemenyed es talaltal-e mar olyan magyarokat akikkel legalabb egyparszor talalkoztal!

Udv,
Tunde

Mercedesz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-16 11:01   
Krisztinanak, Pecsre

Krisztina, koszonom leveled, amit megkaptam.
Sajnos e-mailedre mikor elkuldtem valaszom, visszajott a hibauzenet, hgoy az e-mailed nem jo, nem letezik

remelem hogy latod itt az uzenetem, is igy tudnal irni egy masik e-mailrol.

Tudnal itt valaszolni, vagy kuldeni egy masik cimet?

Koszi

Mercedesz

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-18 19:52   
Belgium melyik reszen elsz? En most voltam egy hete (mint turista). Brusszel-Brugge-Ghent. Engem Brusszel Budapestre emlekeztetett.

Mercedesz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-14 20:42   
Lassan hat eve lesz, hogy kijottem belgiumba. Itt mentem ferjhez.

Sokszor probaltam magyarokkal baratkozni, de sohasem sikerult igazan.

1.
Beszeltem interneten sok mas magyarral akik a vilag kulonbozo orszagaiban laknak. Es tobben azt mondtak, hogy ne legyenek illuzioim, nem igen lesznek belgiumban magyar barataim.

Azzal indokoltak tobben, hogy a regota kikoltozott magyarok ket okbol nem szivesen ismerkednek az ujonnal kijottekkel.
Az egyik, azert mert nagyon jol megy a sora, es nincs kedve senkinek sem segiteni.
A masik meg azert mert talan nem igen sikerult neki itt az elete, es inkabb szegyenbol bujik el;

Es azt mondtak nekem ezek a mas orszagbeli, kulfoldon elo magyarok, hogy vagy magyarorszagi magyarokkal lehet jo baratsagot kotni, vagy pedig mas orszagban elo magyarokkal. De azt felejtsem el, hogy en Belgiumban elo magyar, belgiumban elo magyarokkal alakitsak ki baratsagot.

Talan ez kicsit meglepo, de eddigi tapasztalataim ezt erositik meg.

Ez talan kicsit egyszerusitett velemeny. Ti mit szoltok ehhez?

2.
Aztan akkor az en tapasztalataimrol.
Talalkoztam egy idoben jo par magyarral.
De soha nem kivantam tovabb tartani a kapcsolatot veluk.

Sikerult otthoni magyarokkal uj barati kapcsolatokat kialakitanom.

Es sikerult ugyszintem mas orszagban elo magyarokkal baratsagot kotni.

Ugy vettem eszre, hogy a velem egyidos, tehat 32 ev koruli, belgiumban elo magyarok, akiknek a szulei mindketten magyarok, elegge lenezik az en fajtamat, vagyis aki kikoltozott par eve.

Azt is erzem sokszor, hogy azok a magyarok akik itt elnek mar 30-40 eve, nagyon atvettek a belga mentalitast.
Es azt is, hogy ezen szulok gyerekei, meg ha beszelnek is magyarul, nekik is a mentalitasuk elegge belga. Es nagykepuen mondjak nekem, hogy nagyon tudjak milyen az elet otthon, magyarorszagon.
Es meselik , hogy minden evben mennek haza tobb honapra.
Aztan mikor elmeselik nekem mit gondolnak, latom igencsak, hogy fogalmuk sincs milyen az elet Magyarorszagon. Nagyon belga fejjel latjak az otthoni dolgokat.

En otthon eltem, es nottem fel, Pecs mellett laktam. Es 96 decembereben jottem ki. Sokat valtozott az elet azota is, es nem konnyu mindig mindenrol tudni. Es annak ellenere hogy van tv, internet, stb nem allitom nagykepuen, hogy fel tudom fodni, milyen az otthoni magyar mindennapi elete, es gondjai. Pedig azert eleg jol ismerem.

Szoval ezek velem korabeli magyarok, meg tudataban sincsenek, hogy belga fejjel szemlelik magyarorszagot.
Itt szulettek, nyilvan logikus.

Aztan vannak a magyarok, akik 40-50-es evekben, vagy kesobb jottek ki.
Sokak szerintem mar teljesen elfeljtettek milyen az elet otthon. Szamukra magyarorszag olyan mint akkor amikor kijottek.

Voltam egy estelyen, ahol a magyar kozosseg szervezett egy balt, volt hurka , kolbasz, toltottkaposzta. Es teljesen le voltam dobbenve. Mert a hurkanak, kolbasznak, es toltott kaposztanak semmi koze nem volt a magyarorszagi hurkahoz, stb-hez

Pedig itt is lehet venni paprikat, es egyeb fuszereket, csak keresni kell.
Ledobbentem, hogy teljesen elfelejtik a magyar izeket. Az itteni belga izek szerint keszitettek el a fenti eteleket. Es hat elegge izetlenek voltak. A hurka meg inkabb, csak rizs hurka volt, mast nem igen talaltam benne.

Sok kint dolgozo magyar van, akik par eve jottek ki. Szamomra nagyon tavolsagtartok. Igaz, nem is meglepo, ha magas, diplomaciai kikuldottek, vagy az uniohoz valo csatlakozason dolgoznak;

Aztan vannak azok akiket egy nemzetkozi ceg kuldott magyarorszagrol ide. Szamomra ok is nagyon lenezo modon viselkedtek.

Az is lehet, hogy nem a megfelelo emberekkel talalkoztam.
Es minden korben vannak jok es rosszak is.

Viszont sajnos eddig tapasztalataim elegge negativak.

Mi a velemenyetek?

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó