2017. április 29. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> FELMÉRÉS: Újra vonzó Magyarország? - Külföldről hazatelepülő értelmiség
Új topik indítása   Üzenet küldése
 bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-01-19 14:34   
2011-11-03 22:42, Ebern:

Nagy öröm olvasni elégedett emberek sorsát!

Mi sokat gondoltunk hasonlót tenni, csak a magyar orvosok felfogása tartott vissza bennünket.

Amikor az ember korosodik, mindjobban van szüksége az orvosokra és az ott nagyon részrehajló.

Mi Németországban élünk, ahol nem ismerik a borravaózást, szinte sértő lenne egy orvosnak, ha pénzt adnánk!
Kórházakban a nővéreknek ad mindenki, de nem egyenként, az osztályon levőknek együtt.
Egy közös kasszába megy a pénz amit közösen adnak is ki.

Itt jól elvagyunk látva, míg élünk, de sajnos nem leszünk otthon soha!
A hazavágyás mindig él bennünk!

Ebern  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-11-03 22:42   
Nyugdíjasan jöttünk haza Amerikából immár 15 éve, aktiv munka után aktiv öregséget itthon jó levegőn, és termálfürdők közelében akartuk leélni amerikai megszokott kényelemben.

Sikerült, és örömet jelent, hogy hazahozhattuk, amit külföldön gyűjtöttünk, férjem szülőfalujában építkeztünk, jó levegőn egészséges környezetben vidéki környezetben.

Szükség van értelmiségi gazdálkodókra, természetesen anyagiakra is, mely gyümölcsözhet, a magyar jövőt építi. Férjem 60 évig nem beszélt magyarul, angol nyelvtudása hasznos itthon, nekünk meg örömet jelent a magyar nyelv, és kultura. 56-os történelmet átélt múltam hiányokat pótol a hazai környezetben. Külföldön szerzett tapasztalatunk megérdemelt segítség a jelen gazdasági helyzetben amellett jogosan tartozunk ezzel hazánknak.

Amerikai környezetemből többen hazatelepültek hozzánk hasonlóan nem bánták meg.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-05-08 08:51   
Kedves Mindenki,

ez a felmérés topikja, a hozzászólások, vita itt olvasható (át is tettem ide az üzeneteket):

VITA: Újra vonzó Magyarország? - Külföldről hazatelepülők
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=4565&forum=75&485

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-23 22:38   
Balázs (Svájc) írta nekünk:

> Az elmult tiz evben sokminden megvaltoztt Magyarorszagon, es az
> utobbi par evben mar egyre tobbet hallani azokrol es azoktol, akik
> visszamenni szeretnenek. Vagy mar vissza is mentek. Olyan
> ertelmisegiekrol van szo elsosorban, akik kulfoldon tanultak,
> dolgoztak, kutattak, es most kulonbozo okokbol szeretnek mindezt
> Magyarorszagon hasznositani.

Nos, azt hiszem én pont ilyen vagyok. 2000 óta élek külföldön. Legutoljára 2 éve próbáltam meg Magyarországra visszamenni, eredménytelenül.

> Magyarorszag nemcsak passzivan visszavarja a kulfoldon gyarapodott
> szellemi toket, de aktivan dolgozik azon, hogy a honvagynak engedo
> hazaterok szamara ez a lepes lukrativ lehetoseg is legyen.

Ezt nem így látom. Magyarország még mindig az üres szavak hazája. Igéreteket lehet hallani, tetteket nem látok. Az egyik legjobb példa épp a külföldi értelmiség magyarországi visszatelepedése érdekében létrejött Project Retour Kht., melynek politikusok, döntéshozók ígértek segítséget, amiből a végére semmi sem lett.
Nagy vállalatok sem látják szükségességét annak, hogy hazacsábítsanak külföldön dolgozó, kutató embereket. Itt a legfőbb érv: Not my job...

> Kormanyszinten is prioritassa valt a magyar szarmazasu tudosok es
> ertelmisegiek vonzasa kulonbozo anyagi es mas lehetosegek
> ajanlasaval, hogy kutatomunkajukkal Magyarorszag strategiai
> iparagainak fejlesztesehez es az orszagimazs csiszolasahoz egyarant
> hozzajaruljanak.

Kormányszinten prioritássá vált, hogy beszéljenek róla. A tettek, koncepció, tervek viszont továbbra is hiányoznak.

> Errol a temarol szol az a keszulo cikk, aminek kapcsan felmerultek az
> alabbi kerdesek. Kivancsian varjuk a valaszait. Ha mas kerdesek,
> felvetesek is felmerulnek Onben, kerem azokat is ossza meg velunk.

Legyen

> Szukseges-e egy orszagnak, hogy mas orszagban folytatott tanulmanyok
> es/vagy szakmai tapasztalatok birtokaban visszaterjenek fiatal
> ertelmisegeiek? Es ha igen, miert?

Egyértelműen szükség van rá. Már a középkorban is csak az lehetett mestere a szakmájának, aki nem csak a közvetlen környezetét tanulmányozta, hanem új módszereket, technológiákat, anyagokat ismert meg hosszabb tanuló / mesterútjain.
Ez manapság is így van. Az ember felnő egy bizonyos szociális, társadalmi közegben, kitanul egy bizonyos szakmát. Teljesen mindegy, hogy ácsról van szó, vegyészről, biológusról, informatikusról, vagy politikusról, amíg nem mozdul ki a közvetlen környezetéből, addig csak korlátozott tudás megszerzésére lesz képes. Egy ilyen "belterjes" tanulási folyamatban csak keveseknek sikerülhet továbblépni saját korlátjaikon. Külföldi tanulmányutakkal, tapasztalatszerzéssel viszont tudatosulhat, mi a saját módszerei előnye, mi az, amit mások teljesen más szemszögből megközelítve máshogy, talán jobban oldanak meg.
Az ilyen tapasztalatokkal rendelkezők "új szelet" hozhatnak a helyenként begyepesedett gazdasági, pénzügyi és termelési folyamatokba, így igencsak kívánatos lenne visszacsábításuk.

> Mely teruleteknek, iparagaknak, szakmaknak van szuksege kulfoldon
> szerzett tapasztalattal rendelkezo emberekre?

Gyakorlatilag majdnem minden iparágnak és szakmának. Nehéz lenne olyan területet találni, ahol nem lehetne külföldi tapasztalatok alapján javítani a minőséget vagy a hatékonyságot.

> Mivel tudna Magyarorszag visszacsabitani azokat, akiknek kulfoldon
> tobb lehetoseguk van kutatni, tanulni, szakosodni peldaul?

Nehéz ügy, ugyanis a hazatelepülőknek a szakképzettségüknek megfelelő munkára van szükségük. Ehhez az kell, hogy legyen olyan terület, ahol tevékenykedhetnek, illetve hogy valaki objektívan el tudja bírálni képességeiket. A valóságban kevés ilyen terület van. Olyan vezető, aki képes a külföldről hazatelepülni szándékozók objektív megítélésére, az még kevesebb. Gyakran egyszerű szakmai féltékenység miatt nem alkalmaznak külföldi tapasztalattal rendelkezőket.

Hogy valami konstruktívat is írjak, állami finanszírozású kutató-fejlesztő intézetekben lehetne kimondottan a hazatelepülők számára álláshelyeket kialakítani, és/vagy az ilyen szakembereket alkalmazó cégeknek kedvezményeket biztosítani. Az álláskeresők közvetlen támogatása csak marketingcélokra lenne jó, aki elhatározta, hogy hazajön, azt nem kell támogatni, elég, ha nem gáncsolják el pl. azzal, hogy milliós nagyságrendű regisztrációs adót fizet a saját hazahozott kocsijára.

> Egy hazatelepulonek mit realisztikus elvarni a magyar munkeropiacon
> es mit nem? Pl. jogos-e e elvarni, hogy a magyarorszagi fizetes
> ugyanolyan eletszinvonat tegyen lehetoseve Magyarorszagon, mint a
> nemet fizetes Nemetorszagban?

Ha valaki elhatározza, hogy visszaköltözik Magyarországra, az pár kivételtől eltekintve készül arra, hogy az első időben nem fog ugyanolyan életszínvonalon élni, mint külföldön.
Persze az ugyanolyan kiszámítható gazdaság és törvényi háttér nem ártana - véleményem szerint nem az a gond, hogy itt rosszabbak a körülmények, hanem az, hogy kiszámíthatatlan, mikor mi változik, milyen hatállyal.

> Melyek azok a teruletek Magyarorszagon ahol kulfoldon fenyevekkel
> elobbre jarnak, es a felzarkozashoz elengedhetetlen a kulfoldon
> szerzett tapasztalat?

A legtöbb területen elég lenne az, ha az 1910-es Magyarország színvonalára visszakerülnénk. Persze nem technológiailag, hanem a gondolkodásmód területén. A szolgáltató szolgáltasson, a munkás dolgozzon, a mérnök tervezzen - tegye mindenki a saját dolgát. Ez nyugat-európában, Ázsia legnagyobb részén és Észak-Amerikában is működik. Nálunk nem. Ezt mindenképp el kellene tanulni.

Persze vannak speciális területek is. Mint különböző tanulmányok mutatják, a magyarok ma pénzügyi analfabéták, sokszor nem tudják meghatározni, melyik területen mi a "haszon" és hogy lehet elérni, vagy hogy milyen kutatási eredményt hogyan lehet hasznosítani. Ezt is tanulni kell.
A kutatási területeken elsősorban nem külföldön szerzett tapasztalat kellene, hanem lehetőség, laborok, műszerek és pénz. Tapasztalat, érdeklődés és szürkeállomány megvan itthon is.

> Ha On most kulfoldon el, szokott-e gondolkozni a hazateresen? Ha
> igen, miert es ha nem, akkor miert nem?

Igen, szoktam gondolkodni rajt. Szeretném munkámmal és tapasztalatommal elősegíteni Magyarország fejlődését.

> Ha On elt kulfoldon, azutan visszatert Magyarorszagra, megtalalta-e a
> szamitasait vagy megbanta-e?
> Ha kulfoldon el, es konkretan keszul a hazatelepulesre, mire szamit,
> milyen elvarasai vannak? Mitol fel? Mi az amirol nehez szivvel mond
> le?

A gond az, hogy azokon a területeken, ahol segíteni tudnék, bebetonozott vezetők vannak, akik féltik hatalmukat, meg a széküket, így az esélytelenek nyugalmával figyelem az otthoni dolgokat. Amúgy nem lennének túlzott elvárásaim.

Miről mondanék le nehéz szívvel? Egy óra autózással egy 2000 méter feletti hegyet sem tudnék elérni

> Hany eves On?

35

> Melyik kulfoldi orszagban el(t) es miota/meddig el(t) ott?

2000-2005 Németország
2005 Ausztria
2006- Svájc

> Miert ment ki kulfoldre / mit csinalt a kulfoldi tartozkodasa alatt?

Miután Magyarországon projektvezetőként az Audi gyár teljes informatikai hálózatát, valamint a gyár több IT rendszerét kiépítettem, ki akartam próbálni más területeket is. Németországban az egyik legnagyobb tartományi bank világméretű hálózatának és egyes IT biztonsági rendszereinek kiépítésében vettem részt. Egy váltás után átnyergeltem az elektronikus közigazgatásra, az osztrák rendszerek megismerése után 2006-ban pl. részprojektvezetőként tevékenykedtem az egyik svájci kanton (kb. 3000 ügyintéző) teljes papírmentes ügyintézői rendszerének kialakításán.

> Tanult? Dolgozott?

ld. fent

> Miert akar hazamenni / miert ment haza?

ld. fent

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-23 17:58   
Szabó Dominika küldte, Spanyolországból (Barcelona):

Szukseges-e egy orszagnak, hogy mas orszagban folytatott tanulmanyok es/vagy szakmai tapasztalatok birtokaban visszaterjenek fiatal ertelmisegeiek? Es ha igen, miert?

Ugy gondolom igen, nagyon is szukseges hogy az orszag nyitotta valhasson mas kulturak fele. A kulfoldon tapasztalatot szerzett ertelmisegi emberek lehetoseget teremtenek ennek megvalositasahoz.

Mely teruleteknek, iparagaknak, szakmaknak van szuksege kulfoldon szerzett tapasztalattal rendelkezo emberekre?

Velemenyem szerint a kommunikacio barmely teruleten szerzett tudasanyag hasznos lehet, PR, marketing, uzleti tanulmanyok ect.

Mivel tudna Magyarorszag visszacsabitani azokat, akiknek kulfoldon tobb lehetoseguk van kutatni, tanulni, szakosodni peldaul?

Eloszor is azzal, hogy megvaltoztatja a mentalitasat es hagyja ervenyesulni azokat akik szeretnenek “nagy” dolgokat veghezvinni kemeny, kitarto munkaval. Nem azzal foglalkozni hogy mikent tudna keresztbe tenni es csirajaban elnyomni az ambiciot.
Tovabba sokat segitene a helyzeten a tehetseges emberek anyagi kompenzacioja is, ami elengedhetetlen kelleke a megelhetesnek.

Egy hazatelepulonek mit realisztikus elvarni a magyar munkeropiacon es mit nem? Pl. jogos-e e elvarni, hogy a magyarorszagi fizetes ugyanolyan eletszinvonat tegyen lehetove Magyarorszagon, mint a nemet fizetes Nemetorszagban?

Termeszetesen nem. Csak a magam neveben tudok nyilatkozni, de nekem nincsenek kulfoldi fizetesbeli elvarasaim. Azt szeretnem ha szamitana a nyelvtudas es a kulfoldon szerzett tapasztalat, valamint ha az emberek megtanulnak tisztelni azokat akik aldozatokat kepesek hozni, hazajukat elhagyva nyitotta valni a vilagra hogy aztan a megszerzett tapasztalatot, tudasanyagot hazajukban ertekesithessek.

Melyek azok a teruletek Magyarorszagon ahol kulfoldon fenyevekkel elobbre jarnak, es a felzarkozashoz elengedhetetlen a kulfoldon szerzett tapasztalat?

Hu, jo kerdes... eleg sokminden. Az altalanos rendezettseg, tisztasag meg akar a tobbmillios nagyvarosokban is. Az epuletek karbantartasa, a tomegkozlekedes lebonyolitasa. Sok minden hozzaallas fuggo, de nem ertem hogy lehet kulfoldon olyan jellegu “nyomast” gyakorolni az emberekre, hogy belassak mit kell tenniuk es meg is teszik azt a kornyezetuk, a jovojuk, a biztonsaguk stb. erdekeben.

Ha On most kulfoldon el, szokott-e gondolkozni a hazateresen? Ha igen, miert es ha nem, akkor miert nem?

Igen, meglehetosen gyakran. Tobbek kozott azert mert soha nem dolgoztam meg otthon. 17 eves koromban kerultem el es nem azert mert nem szerettem Magyarorszagot, csupan egy oriasi lehetoseget hasznaltam ki. Mindig arrol almodtam hogy egyszer hazaterek es karriert csinalok! Egyszeruen szeretnem kiprobalni magam es a sajat kornyezetemben ervenyesulni. Megtapasztalni mit erek a “magyar piacon”.

Ha On elt kulfoldon, azutan visszatert Magyarorszagra, megtalalta-e a szamitasait vagy megbanta-e?

Meg nem tudom. Egyenlore meg mindig kulfoldon vagyok.

Ha kulfoldon el, es konkretan keszul a hazatelepulesre, mire szamit, milyen elvarasai vannak? Mitol fel? Mi az amirol nehez szivvel mond le?

Attol felek leginkabb hogy nem talalom majd a helyem, hogy az emberek mas szemmel neznek majd ram mert tudjak kulfoldon eltem. Felek attol is hogy egy nap lehullik szememrol a rozsaszin fatyol es radobbenek rossz dontes volt. A legrosszabb az lenne ha rajonnek igazuk volt azoknak akik figyelmeztetttek, “semmi jora ne szamits!”

Hany eves On?

24

Melyik kulfoldi orszagban el(t) es miota/meddig el(t) ott?

Amerikaban 4 evet majd Spanyolorszagban kozel 3-at.

Miert ment ki kulfoldre / mit csinalt a kulfoldi tartozkodasa alatt?

Egyetemi sport osztondijat kaptam a texasi TCU egyetemre (Texas Christian Univerity)

Tanult? Dolgozott?

Spanyolorszagban kezdtem el dolgozni. Amerikaban nehany alkalmi munkam volt.

Miert akar hazamenni / miert ment haza?

Bebizonyitani hogy otthon is lehet ervenyesulni.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-23 10:52   
Ausztráliából érkezett:

Tisztelt Szerkesztoseg!

Ez egy szuper topic, mint a projectretour egyik tavoli olvasija csak ertekelni tudom. A valaszaim alabb megtalalhatok.

Tisztelettel Biro Peter
PhD hallgato
Department of Archaeology
La Trobe University, Melbourne, Australia 3086

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Szukseges-e egy orszagnak, hogy mas orszagban folytatott tanulmanyok es/ vagy szakmai tapasztalatok birtokaban visszaterjenek fiatal ertelmisegeiek? Es ha igen, miert?

A valasz igen. Szamos teruleten nem letezik vagy alig akarmilyen szintu oktatas vagy kutatas, illetve a haza kutatasok (anyagi es szellemi okok miatt) egyszeruen nem kapcsolodnak be a vilagon folyo kutatasokba. A kulfoldrol hazatero kutatok nem feltetlenul jobbak, hanem egyszeruen uj szemleletet es kapcsolatokat hozhatnak a magyar szellemi es kutatoi eletbe, ami lehet nem feltetlenul hoz rovid vagy hosszu tavu anyagi hasznot, de szellemit mindenkeppen.

Mely teruleteknek, iparagaknak, szakmaknak van szuksege kulfoldon szerzett tapasztalattal rendelkezo emberekre?

Noha mindig iparagak es kozvetlen penzt hozo - termelo, 'produktiv' tudomanyos spinoff cegekrol van szo, minden teruleten szukseges es lehetseges uj szakemberek betelepulese - igy a bolcseszet teruleten is.

Mivel tudna Magyarorszag visszacsabitani azokat, akiknek kulfoldon tobb lehetoseguk van kutatni, tanulni, szakosodni peldaul?

Nem elsosorban anyagiakra gondolok, noha ezek sokat nyomnak a latba. Inkabb munkalehetosegek megteremtese, es befogado legkor teremtese, sajnos ez utobbi a haza tudomanyos kozossegtol fugg, amely nem konnyen valtozik. A kutatasi lehetosegek megtartasa uj, eleddig nem oktatott teruleteken peldaul ez hatalmas megterhelest jelent mind anyagilag mint szellemileg.

Egy hazatelepulonek mit realisztikus elvarni a magyar munkeropiacon es mit nem? Pl. jogos-e e elvarni, hogy a magyarorszagi fizetes ugyanolyan eletszinvonat tegyen lehetove Magyarorszagon, mint a nemet fizetes Nemetorszagban?

A fizetes es a vasarloero/ paritas szep kozgazdasagi ertekek, de nem elegsegesek vagy szuksegesek a megfelelo eletvilagot potolni, noha hozzajarulnak annak megteremtesehez. A nyitottsag, a poziciok nyilvanos meghirdetese, es vallani az ujat - ezek is eleg nehezen teremthetok meg egy olyan kozossegben, amely az utobbi idoben mast sem csinal, mint igazolja letet es penzert kuncsorog.

Melyek azok a teruletek Magyarorszagon ahol kulfoldon fenyevekkel elobbre jarnak, es a felzarkozashoz elengedhetetlen a kulfoldon szerzett tapasztalat?

Erre nem tudok konkretan valaszolni mivel nincsenek szeleskoru tapasztalataim a termeszettudomanyok teren. A bolcseszet es a tarsadalomtudomanyok szerintem, elnezest a tisztel es nagynevu elismert kutatoktol, de le van maradva es otthon koldoknezes folyik. De ez nem teljesen szellemi kapacitas, mint inkabb ismet szervezes es penz kerdese.

Ha On most kulfoldon el, szokott-e gondolkozni a hazateresen? Ha igen, miert es ha nem, akkor miert nem?

Szoktam, de utana mindig megriadok - nincs egyetlenegy hely se, ahova egyaltalan leadhatnek akarmilyen palyazatot. Egyszeruen az amit csinalok, otthon nem letezik, nincs irodalom, es nincs forras arra, hogy akarmilyen kutatoi munkat folytassak - es amugy is, penzt kozvetlenul nem hoz, igy haszontalan.

Ha On elt kulfoldon, azutan visszatert Magyarorszagra, megtalalta-e a szamitasait vagy megbanta-e?

Ha kulfoldon el, es konkretan keszul a hazatelepulesre, mire szamit, milyen elvarasai vannak? Mitol fel? Mi az amirol nehez szivvel mond le?

Hany eves On?

29

Melyik kulfoldi orszagban el(t) es miota/ meddig el(t) ott?

Mexiko 2001-2004, Ausztralia 2004.

Miert ment ki kulfoldre / mit csinalt a kulfoldi tartozkodasa alatt?

Tanulni es dolgozni

Tanult? Dolgozott?

Tanultam es dolgoztam, dolgozom.

Baratok es Europa kozelsege.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-23 00:16   
Elozmenyek:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=4565&forum=75&30

Kerdesek, valaszok - ITT:

Keszul a temaval kapcsolatban egy cikk is, de addig is beteszek par kerdest, es akinek van kedve, annak szivesen vennem a valaszat. Es egyebkent is mindenfele velemeny erdekel a temaban, azoktol is, akiknek ezek a kerdesek eppen nem relevansak.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Szukseges-e egy orszagnak, hogy mas orszagban folytatott tanulmanyok es/vagy szakmai tapasztalatok birtokaban visszaterjenek fiatal ertelmisegeiek? Es ha igen, miert?

Egy hazatelepulonek mit realisztikus elvarni a magyar munkeropiacon es mit nem? Pl. jogos-e e elvarni, hogy a magyarorszagi fizetes ugyanolyan eletszinvonat tegyen lehetoseve Magyarorszagon, mint a nemet fizetes Nemetorszagban?

Hany eves On?
Melyik kulfoldi orszagban el(t) es miota/meddig el(t) ott?
Miert ment ki kulfoldre / mit csinalt a kulfoldi tartozkodasa alatt? Tanult? Dolgozott?

Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó