2017. november 24. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Külön kutatóintézet?
Új topik indítása   Üzenet küldése
 Kero  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-22 20:33   
2002-10-22 03:19, Ferencz Zsuzsanna:
-
Egy a gond, ezekre a dolgokra a befogado orszagok egy kanyit sem adnának.

Pár pezetát kipengetnek a multikulturális dolgokért(itt kanadában), de ez az erszény is egyre szukosebb - s a pénzért felmutatott
eredmények sem mindig haladják meg a disznotoros vacsorákat. Az egyetlen igazán mukodo keret az egyházaké - itt megint csak észak-amerikára gondolok, az europai helyzetet nemigen osmerem.

De a web forumoknak egyre nagyobb a szerepe a magyarság feléleszteseben és megtartásában.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-22 03:19   
Kedves druszám, határozottan másra godoltam.
Olyasmire, ami nem a részjelenségekkel foglalkozik.És összképet próbálj alkotni a nem Magyarországon élő magyarok asszimilációs helyzetéről.Valamint azt ezt elősegítő illetve gátoló, késleltető tényezőkről.

sagizsu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-21 11:28   
Kedves Zsuzsa,

Szerintem a szociológiai intézetek és az egyetemek foglalkoznak ilyen kutatásokkal.Kisebbség-, szórvány-, nyelvpolitikai kutatáok. Másra gondoltál?
Zsuzsa

bab  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-05 05:22   
követlek Mesterem!
bab

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-05 04:33   
Kedves Bab,
a válasszal átmentem az Általános Beszélgető Fórum A romániai népszámlálás c. rovatába.

bab  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-04 07:08   
Zsuzsa kedves, most hogy kifejtetted bôvebben, igy már teljesen másképpen fest a dolog. Létrehozni egy intézményt, mely arra lenne hivatott, hogy felmérje a beolvadás módszereit, lehetôségeit, fokozatait, igen, ezt meg lehet oldani, s biztosan segitene legfôképp a tudatositásban, konkrét segitséget lenne képes nyujtani a családok számára mind a gyermekek, mind a felnôttek terén. A legfontosabb az volna, hogy tökéletes összhangban müködjön a családok mindennapi nehézségeivel, azok megoldásait ne teoretikus szólamokba, hanem kézzelfogható segitségnyujtásba öntse... Nekem mindig van valami ellenérzésem, az ilyen intézményekkel kapcsolatosan. Megmondom miért. Létrejöttük idején ugy funkcionálnak, ahogyan az a 'nagy könyvben' meg van irva. Késôbb azonban a tulterheltség miatt nincs idô az egyéni esetek feldolgozására, nincs idô és figyelem, késôbb nincs pénz a fenntartásra, pénzszerzés miatt felüti fejét a korrupció, s sodródik a hasonló ötletbôl létrejött szervezetek utjára. Igen kevés non-profit mondhatja el magáról több éves müködés után is, hogy az eszme, mely létrehozta, teljes egészében áthatja s meghatározza egész tevékenységét... Bárcsak létrejöhetne az általad inditványozott intézmény, s bárcsak ne legyen ugy, ahogy föntebb leirtam...

Különben teljesen ledöbbentett, milyen kevés magyar él Bukarestben. Mennyi él az egész románia területén? S mennyi élt mondjuk 50-70 évvel ezelôtt? Mennyien hagyják el azt a gyönyörü helyet évente? Emelkedik e ez a szám? Mi a jövô? Van e egyáltalán jövôje az ott élô magyarságnak, vagy csak akkor, ha románként él, vagy átmegy Magyarországra...? Van e hozzávetôleges felmérés, hogy mondjuk az elmult 15 évben hány magyar család hagyta el az országot...? Irnál errôl tényeket?
Elôre is köszönöm: Babi.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-04 06:32   
Kedves Bab, kedves Husikamm! Először arra válaszolok, hány magyar él Bukarestben? A legutóbbi (idei) népszámlálás szerint vagy 2500.
Itt, a hónapok során, többen megírtuk, milyen módszerrel értük el (mi, szórványben élők), hogy gyermekeink ne idegenedjenek el a nyelvtől és a kultúrától. Ezek empirikus módszerek, mindenki úgy cselekedett, ahogy elképzelte.
Egy ilyen kutatóintézet pl.felméréssel megállapíthatná, melyik módszertől mi várható. Hogy melyik a legtökéletesebb.
(Emlékszem, egykor a kolozsvári Korunk felmérést készített arról, hogy kiknek sikerült jobban az egyetemi felvételi: azoknak-e, akik anyanyelven (magyarul) végezték-e az iskolát, vagy azoknak, akik román iskolába jártak, magyar létükre.Ilyen felmérésekre gondolok). A beolvadásnak is vannak fokozatai. Ezeket is tudatosítani kellene.Szóval, tennivaló lenne.Ez nem számítható mesterséges módszernek, Bab.Szerintem.

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-04 05:47   
Kedves Zsu,

Szerintem jo otlet ez. En azert gondolom hogy jo lenne, mert alatamasztana a hova tartozast. A hovatartozas foleg a kivandoroltaknal, es a kovetkezo generacional esetleg nem annyira eros. Ezt segitene elo. Mint ahogy mondtad Zsu, hogy Bukarestbe is megkertek, hogy tanitsad a magyart, azoknak akiknek nem igazan tanitottak mig fiatalok voltak (bizony Bukarestben nagy volt a magyarok szama, nem tudom mi van ma, gondolom sokkal kevesebb).
Meselj meg errol, mert erdekel milyen formaban lenne ez megvalosithato ,mert ezt a kutatointezetet en a szo szoros ertelmeben ertem es nem vagyok bizots hgoy te is ugyanugy erted ezt. meselj jo

Husi

bab  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-03 06:23   
Nem.
Egy nemzetbe valo beolvadást nem lehet társadalmasitani, mesterségesen lassitani vagy gyorsitani, mert pontosan az ellenkezô eredményt hozza. A beolvadást sohasem paragrafusok döntik el, hanem mindig az egyén legbelsô 'szerkezete', affinitása vagy ellenérzése. Ezt társadalmilag lehet befolyásolni, de mindig is manipuláció marad, mert minden egyénnek külön ritmusa van mind a befogadás mind az elutasitás terén, arról nem beszélve, hogy a végsô döntést ilyen kérdésekben legtöbbször nem az agy végzi, hanem a mindenkiben létezô, leghatalmasabb karmester, az ember legmélyebbrôl érkezô érzései melyek a felé-; vagy ellene fordulásról felküldik az agynak a cselekvéshez szükséges impulzusokat.
bab

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-03 04:33   
Egy másik rovatból idézek:
Miért nem lehet Amerikában, Ausztráliában vagy Magyarországon kutatóintézetet alapítani, amely a beolvadással illetve annak lassításával foglalkozna? Azzal, hogy milyen tényezők serkentik illetve fékezik azt, hogy valaki magyarnak maradhasson, külföldön is, gyermekeiben is, ha akar?

Véleményed szerint szükség lenne egy ilyen intézetre?

Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó