2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Miként nevezzük, határozzuk meg önmagunkat?
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-28 18:44   
Kedves Tengere, Zsuzsa, Fredi,

az utolsó három üzenetet átköltöztettem egy, a témának jobban megfelelő topikba, ide:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=1131&forum=26&243
Topik neve: Kultúra >> Vallás, gyakorlatilag

Üdv,

Hunor

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-28 06:26   
Kedves Tengere, igazán nem értem, miért Olaszországban hallottál először kolozsvári-tordai Dávid Ferencről, és a vallásszabadság első megfogalmazásáról. És mi köze ennek ahhoz, hogy "elrománosodtál" volna?
Idézek:
"A prédikátorok minden helyen hirdessék az evangéliumot mindenki az ö értelme szerint; és a közösség ha elfogadja, jó, ha nem pedig senkit ne kényszerítsenek arra amit lelke el nem fogad; de mindenki olyan prédikátort tarthasson, amelyik neki tetszik. Ezért senki az elöljárók közül, se mások a prédikátorokat ne bántsák, a vallásáért senkit ne szidalmazzanak, az előbbi szabályok szerint. Nem engedik meg senkinek, hogy a tanításért bárkit is büntessenek vagy fenyegessenek; mert a hit isten ajándéka, ez hallásból van, a hallás pedig Isten Igéje által." (1568)
Másrészt pl. Románia nincs Nyugat-Európában, viszont hatványozottan vallja az "egy nép, egy vallás, egy nyelv" elvet.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-27 22:19   
2008-04-27 18:15, tengere:
-
Egesz nyugat Europan annyira erzem ezt a "egy vallas, egy nep, egy nyelv" politikat, aminek tortenelmi hattere van.
-
Akkor gyere N.o-ba! Itt eleve két keresztény vallás van és hivatalos "program" a minden egyéb vallás és kultúra azonos rangú ugyan gondok, de ez nem változtat a demokratikus elismerésen.)

tengere  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-27 18:15   
2007-06-17 18:34, Ferencz Zsuzsanna:

Hát egy Olaszországban élő erdélyi minek érzi magát?

-

Erdelyinek.
Igaz sokan azt sem tudjak hol van Erdely.
Valoszinuleg elromanosodtam Romaniaban mert itt Olaszorszagban fedeztem fel hogy pld Erdelyben mondtak ki eloszor a kereszteny Europaban a vallasszabadsagot. Ezt en nem tudtam, de ebben a hallgatolagosan bigott katolikus orszagban fedeztem fel, hogy bizony egesz mas vallasos kulturabol szarmazom.
Vallasfilozofiat tanulok itt, ezert ez a kulonbseg mellbevago szamomra, es Olaszorszag soha nem lesz olyan mint Erdely.
Egesz nyugat Europan annyira erzem ezt a "egy vallas, egy nep, egy nyelv" politikat, aminek tortenelmi hattere van.
Szoval nagyon erdelyi vagyok es ugy erzem hogy ezaltal nagyon sokat kell adnunk/ adhatunk azoknak az orszagoknak ahova bevandoroltunk.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-07-15 17:21   
Kedves Lafre,

így van ahogy mondod, sok Spätaussiedler főleg orosz birodalomi, tudott visszaélni helyzetével, sőt nagyon sok bünőző lett. De az is igaz, hogy sok mmunkaadó is visszaélt a Spätaussiedlerekkel, amennyiben nagyobb teljesítményt, mint a bennszülöttektől, jóval kisebb fizetéssel honorált. Ezt saját tapasztalatból tudom!

lafre  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-07-15 16:49   
2007-07-08 08:47, Fredi:

több mint 26 éve tengek itt nyemeckában, szerintem a külföldi-kérdés sokkal összetettebb minthogy pár mondatban ki lehetne vesézni és még hozzájön hogy tartományonként/helyenként is változó.

sokszor viszont még számomra is visszataszító ahogyan némely külföldiek + "kései visszatelepülök" és pereputtyuk visszaélnek a becsületesen dolgozók befizetett adópénzével stb.

ismerek családot, ahol a (mostmár) nagypapa után rövid idö alatt több mint hatvanan jöttek ki "családegyesítés" címen, egymásnak bizonygatva mekkora házukat "kellett" visszahagyniuk és itt kártérítést/kamatmentes kölcsönt kapva ma kacsalábon forognak...

de ezek tabu-témák itt ugyanúgy mint a zsidókérdés. ami amerikában még csak langyos patriótizmusnak számítana, ezért itt németben hamar megpokrócolnak hogy azt sem tudod kitöl kaptad.

hogy mennyire tudom, miröl beszélek: nekem többször dolgozott a kezem alatt a legkülönbözöbb nemzetiségü, az echtdeutsch és ddrle-töl kezdve az öntelt spätaussiedler és sumák ausländer-ig.

DE mindenhol elöfordul ilyen és amolyan mentalitás is. általánosítások mindig szubjektív háttérrel rendelkeznek, még ha csak a magyarokat vesszük, rájuk is ez vonatkozik.

ezért általában nem általánosítok , inkább csak példákat említek...

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-07-08 08:47   
Kedves Mary,

lehet igazad van és a megélt negatívumok alapján általánosítottam. Örvendek, hogy Te mást éltél meg. Kompromisszumot javasolok: sem az én, sem a Te tapasztalataidat ne tekintsük általános érvényűnek, ki így, ki úgy él meg, illetve érzékel dolgokat.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-07-08 01:17   
2007-06-28 20:57, Fredi:
-
Hozzátenném még, nehogy Mary félreértse
-

Kedves Fredi, ha félreértést akarsz, akkor be kell merészkedjél Bajorország mélyére és a nemlétezö szakállamat megráncigáljad. Más okot nem tudok elképzelni a félreértésre. Vannak különbözö vélemények, s azzal annyi.

A témával kapcsolatosan: kisebbségi érzés valóban alacsonyabbrendüségi érzés, de nem mindenhol. A környezet is közrejátszik abban, hogy minek, kinek érzed magad.

"a németek gondolnak mindenkit (inkluziv a máshol született németeket) alacsonyabb rendűnek, mint a bennszülött németet, még akkor is, ha soha nem volt képes Hochdeutschot megtanulni"

Ezzel például nem értek egyet, abból az egyszerü okból kifolyólag, hogy pro primo: nagyon általánosító megjegyzés, pro secundo: 17 év németországi tartózkodás alatt egy negatív példa sem jut eszembe, hogy a "németek" úgy általában, alacsonyabb rendünek véltek volna. Ha alacsonyabb rendünek érezném magam, akkor az csak a képzeletemben folyna le, mert a gyakorlatban nem találok rá példát. Természetesen ez attól is függ, milyen környezetben él az ember, nekem is tudomásom van az ilyen "Schicht"-röl, akik másokat kell lealacsonyítsanak, hogy maguk nagynak tünjenek. Nekem szerencsém volt, hogy egy toleráns, a világ felé nyitott, elöítéletmentes németekkel volt dolgom.

Summa-summarum: a mi helyzetünkben nem lehet kisebbégröl beszélni, nem élünk enklávékban, nem vagyunk elnyomva. Én ma szabadabban beszélgetek (pl. a gyermekeimmel, vendégeimmel stb.) a nyilvánosság elött, mint kisebbségi koromban.

Ezért felelek "nem"-mel a kérdésre, hogy "egyszer kisebbségi, mindig kisebbségi?" Ki lehet nöni belöle, jöhet önbizalom, öntudat és egyebek. Mindezek a sokat átkozott németektöl.

-
hogy a százalékszámításról ne is tegyek említést.
-

Mijazza a százalákszámítás?

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-29 23:02   
2007-06-21 09:48, Lepu:

-

Mond, honnan veszed, hogy allami koltsegen tette meg utjat?

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-29 16:43   
A napokban nézve a Duna tv adását egy kicsit elmosolyodtam a közleményeken.
Többek között, Pécset megnyilt egy klinika. Nem részletezem, a lényeg az, hogy a világon ez elsö és legjobb, mint olyan!

Sajnos ezt egy kicsit könnyen használják otthon, hogy az elsö, a legnagyobb, a legjobb stb..

A 80-as években jártam Moszkvában, ott hallottam ezt lépten-nyomon.
Lehetséges, hogy azoktol ittragadt betegség lenne

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-29 12:44   
2007-06-29 10:19, Fredi:

Kedves Fredi

Hogyne lett volna magyar? Hiszen anyja Mária, apja József

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-29 10:19   
Volt egy tagunk Poe, aki az általad említett ízléstelenséget addig vitte, hogy azt próbálta bizonygatni, miszerint Jézus-Krisztus is magyar volt.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-29 09:28   
2007-06-29 04:07, Ferencz Zsuzsanna:

Büszke és büszkélkedik nem ugyanaz.
Én is büszke vagyok népünk nagyjaira, de nem parádézok velük.
Konkrétan azokról beszéltem, akik még a szentekre is rámás csizmát húznak, és minden, kicsit is híres emberről igyekeznek bebizonyítani, hogy magyar

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-29 04:07   
Kedves Poe, magam pl. büszkélkedem József Attila stb stb stb érdemeivel, sőt -ha lehet- fel is használom, amit ő (ők)megfogalmazott (megfogalmaztak), lásd:lélek hossza, 36 fokos lázban égek mindig.Stb, stb.
Sőt, a népdalokra is büszke vagyok.
Pedig nem én vagyok József Attila, és nem én vagyok a magyar nép.
És minden igazán kiváló festőre, szobrászra, tudósra, politikusra is büszke vagyok..
Viszont, nem tudom, miért, nem vagyok büszke az újgazdagokra, bármilyen hamar szereztek hatalmas vagyont.
Azt hiszem, minden nép büszke a legjelesebbekre.
Viszont, ha igazán műveletlen valaki, akkor nem is ismeri ezeket.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-28 22:28   
2007-06-28 20:57, Fredi:

... még akkor is...

Sőt akkor igazán. Minél butább, műveletlenebb valaki, annál büszkébb a népére. Ha már a sajátjával nem lehet, ékeskedjen pár millió honfitársa érdemeivel. De ez miránk magyarokra is igaz

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-28 20:57   
Na igen, Romániában a Te érveid/véleményed érvényesek, itt Németországban pedig az enyémek. Hozzátenném még, nehogy Mary félreértse, nem én érzem magam alacsonyabb rendűnek, hiszen azért jöttem ide, hogy a kultúrát fellendítsem, hanem a németek gondolnak mindenkit (inkluziv a máshol született németeket) alacsonyabb rendűnek, mint a bennszülött németet, még akkor is, ha soha nem volt képes Hochdeutschot megtanulni, hogy a százalékszámításról ne is tegyek említést.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-28 15:00   
2007-06-28 14:05, Fredi:

"ezen esetben inkább alsóbbrendűségről, mint kisebbségről kellene beszélni véleményem szerint."

Kedves Frédi, szerintem nincs igazad.
Pl. a romániai helyzetet tekintve, szerintem itt van egy nép (a román), amelynek alacsonyabbrendűségi komplexusa van, és egy magyar kisebbség, amely felsőbbrendűnek érzi magát.

Ibolya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-28 14:38   
Ma olvastam: „Der Kopf ist rund, damit das Denken die Richtung wechseln kann.“ Francis Picabia.

Egy jó idézetnek találom, viszont egy dolog nem fog soha változni, mindegy milyen állampolgárságom lenne, magyar vagyok. Az integráció segitett az idegen új hazámban, de nem aszimilálodtam. Örvendek minden csekély lehetöségnek, ha anyanyelvemen beszélhetek.

A német munkatársam érdekes kérdést tett fel jó pár éve, mivel tudta, roman utlevéllel rendelkeztem. Kissé elmosodott kép volt elötte, hogy romániai kisebbségnek nevezem magam. A kérdés az, hogy milyen nyelven álmodok. Egyértelmü volt a válasz. Akkor ismerte el a kollegám a magyar származásomat. Tehát minden ismerös, szomszéd magyar származású, német állampolgárnak fogadott el.

Németországban viszont nem nevezném magam kisebbségnek, azok a dánok és a szorbok. Rám sem érvényes, itt sem, ott sem az a koncepcio, hogy “az vagy amilyen az állampolgárságod”.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-28 14:18   
2007-06-28 13:49, Ferencz Zsuzsanna:

Erre a kérdésre határozott nem-mel felelhetek. Amint tudod, ismerem a kisebbségi státuszt.

Érdekesmód sokkal jobban érzem magam, amióta kikerültem ebböl a "fiókból" és elvegyültem egy soknemzetiségü ország mindenféle származású lakója között. Egy közös nevezönk van: mindannyian egy országban élünk, ugyanaz az állampolgárságunk, vannak közös érdekeink stb.

Itt én nem számítok kisebbségnek, egyszerüen csak magyar származású német állampolgárnak.

Érdekességképpen megemlítem, hogy a Németországban milliószámra élö törökök sem kisebbség, amelyek mellett a magyarok száma igencsak eltörpül.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-28 14:05   
Zsuzsa neked igazad van, csak ezen esetben inkább alsóbbrendűségről, mint kisebbségről kellene beszélni véleményem szerint.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-28 13:49   
Kedves Mary,
tudtommal a kisebbségi pszichét nem lehet kinőni. Einmal kisebbségi, immer kisebbségi.
Erről mi a véleményed?

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-28 13:19   
2007-06-17 18:34, Ferencz Zsuzsanna:

Kedves Zsuzsa, így tetted fel a kérdést:

"Viszont minek tudja magát egy mondjuk Németországba kitelepült magyar? Új-németnek?
Vagy szintén etnikai kisebbségnek, amely esetleg szerveződhet, és jogokat követelhet?"

Az elsö ponttal kapcsolatosan: új-németnek nem nagyon vallja magát senki, ez eléggé negatív hangzású is. (gyengébb, mint a régi német ) Viszont német állampolgárnak igen, és megvan a hovátartozás érzése is.

A második kérdéssel kapcsolatban: etnikai kisebbségnek nem érezheti magát a magyar. Általában azért, mert szétszórtan élnek és mindenki más-más okok miatt került az új hazába. Jogokért harcolni meg nem kell, hiszen megvannak. Bármikor lehet egyesületet alapítani,vagy ún. Kulturladen-t, és lényegében minden lehetöség megvan a magyar kultúrát élni meg továbbadni. Senki nem akadályoz ilyen téren. Egyebet meg mit akarnánk?

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-27 06:37   
2007-06-26 11:38, huba:
-
"Heute habe ich akzeptiert, daß ich nirgendwo zu Hause bin und überall zu Hause sein kann. Das ist nicht die schlimmste Lage für einen Schriftsteller."
– George Tabori -

Lefordítom azoknak, akik nem beszélnek németül:
"Ma elfogadtam, hogy sehol sem vagyok otthon, és hogy mindenütt otthon lehetek. Nem ez a legrosszabb egy író számára".
Kedves Huba, de nem is a legjobb.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-27 05:15   
Igen, Lepu, magam is ismerem ezt a szomorú viccet...
Viszont a gyermekéből már magyar lesz.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-26 19:12   
Hmm. De erre jön az, hogy hogyan lesz a székelyböl román.
- Átmegy Magyarországra.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-26 18:20   
Kedves Csellengő, Magyarországon erdélyi kisebbségi lennél...

huba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-26 11:38   
"Heute habe ich akzeptiert, daß ich nirgendwo zu Hause bin und überall zu Hause sein kann. Das ist nicht die schlimmste Lage für einen Schriftsteller."
– George Tabori -

http://de.wikipedia.org/wiki/George_Tabori

csellengo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-23 16:23   
Köszöntöm Önöket Kisebbségi Hölgyeim és Uraim.
Romániában is és 2o éve az új lakhelyemen is (a Római Provincia Fővárosától, Caesareatól, a Földközi tenger partjától 3 km-re) magyar kisebbség vagyok. Külön topikban taglalnám mennyivel előnyösebb kisebbségnek lenni bárhol a világon, ahol a demokrácia törvényei biztosítják a jogainkat.
Kérdés mi lennék Magyarországon? Önök szerint?

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-21 15:17   
2007-06-21 14:32, bobo.2006:
-

Csak nem Lepu baberjaira akarsz torni? Hogy van ezekkel a franciakkal ???

Lepu baberjaira nem reflektalok, de ami igaz az igaz Eltem koztuk, hat tudom.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-21 15:16   
az úgy van, hogy miközben leöblítik a csigát egy kis vörösborral, bevonulnak Németországba ahol sanzonok éneklésével kínozzák a német öslakosságot, akik valójában csak elnémetesedett franciák

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó