2017. november 23. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Miként nevezzük, határozzuk meg önmagunkat?
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 )
 bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-21 14:32   
2007-06-21 13:42, Valeria:
>>> Franciaorszagban ... mindenki soviniszta. Az o szemukben csak a Franciak emberek, mas senki!

Csak nem Lepu baberjaira akarsz torni? Hogy van ezekkel a franciakkal ???

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-21 13:42   
Amikor az amerikai allampolgarsagra tanultam, ami a legjobban megragadta a figyelmemet az volt, hogy senki sem "kotojeles" amerikai itt amerikaban. Nem vagy sem olasz-amerikai, sem nemet-amerikai, sem pedig magyar-amerikai. Itt, miutan az amerikai allampolgarsagot megkapod, mindenki Amerikai. Ezert sohasem ertettem, hogy miert lett valaki, aki itt szuletett afrikai-amerikai, de ez egy mas tema, errol nem kell itt beszelni.

Pataky azert ment Magyarorszagra, mert O amerikaban nevelkedett, Sarkozi viszont azert nem ment, mert o Franciaorszagban nevelkedett, ahol tudvalevo, hogy mindenki soviniszta. Az o szemukben csak a Franciak emberek, mas senki!

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-21 09:48   
Meg miért is dicséretes, ha egy politikus állami költségen látogatja meg a szülei hazáját?

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-21 03:13   
Kedves Taursus, igen,G. Pataky megtette. Sárközy viszont nem. Holott nem az ősei magyarok, hanem az apja volt magyar (arisztokrata).

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-21 00:44   
2007-06-20 10:37, huba:

-
Nekem 1963 ota van amerikai allampolgarsagom es 16 eves koromig eltem Magyarorszagon. Ebben tobbe kevesbe hasonlok vagyunk. En magatol ertetodonek veszem, hogy amerikainak nevezem magamat az USA-ban, hiszen ez igy is van, 2 evig voltam katona, allamplolgar vagyok adot fizetek, reszt veszek a tarsadalomban, mint akarki mas.

Ha jobban rakerdeznek, orommel elmondom azt is, hogy amerikai-magyar vagyok (Hungarian-American, itteni valtozatban) es mint ilyen kiveszem a reszemet az itteni magyar kozosseg munkajaban. Amerikai barataim ezt maximalisan elfogadjak, hiszen ok is hasonlokeppen "kotojeles" amerikaiak es ok is orommel azonnal elmondjak az ok szarmazasi hatteruket.

En, mint elso generacios bevandorolt, csak egy "kotojellel" dicsekedhetem, de fiaim, unokaim mar tobbszoros "kotojelesek", akar mint a legtobb amerikai. Talan jo pelda erre az elmult 12 evig hivatalban volt New York allam kormanyzoja, George Pataki. Mielott eloszor megvalasztottak, egy kampany talalkozojan azt igerte, hogy ha megvalasztjak, elso kulfoldi utja alatt meglatogatja osei hazajat.

Meg is tette: elment Magyarorszagra, Olaszorszagba es Irorszagba.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-20 13:12   
Hihihi, Lepu. Remélem, nem. Nagyon koszos.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-20 11:13   
2007-06-20 10:59, Ferencz Zsuzsanna:
Tehát ez azt jelenti, hogy az a magyar, aki nem szégyenli? "
Nem, hanem aki vállalja mindazt a hátrányt(is), ami ezzel jár.

Ez a holtól függ. Itt nem jár (még) hátránnyal magyarnak lenni.
Bukarestben meg még azzal jár. De csak azért, mert a románok is tudják, hogy lesz még Bukarestből magyar falu...

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-20 10:59   
Kedves Lepu,

azt írod:"Hogy ne zárjam soraimat ezzel a sötét képpel, hadd idézzem befejezésül a Freiburgi Magyarok Baráti Körének mottóját: Magyar az aki vállalja!

Tehát ez azt jelenti, hogy az a magyar, aki nem szégyenli? "

Nem, hanem aki vállalja mindazt a hátrányt(is), ami ezzel jár.

Kedves Fredi,
a francia koncepció lehetőleg ne győzzön. Nem is hiszem, hogy ez lesz. A németországi törökök sem németek.
Nem hiszem, hogy manapság Európában lehet még népeket asszimilálni, mint azt a franciák tették. Vagy akarták volna tenni.
Győzzön csak a német koncepció.
Anúgy emlékeztesselek egy klasszikus mondásra: "Román a keresztanyád térdekalácsa".
Az ukrajnai románok pl. ezt úgy mondanák: "Ukrán a kereszt... stb."

Csillag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-20 10:50   
Hátha valakit érdekel, a magyar állampolgárságról:
http://www.kettosallampolgarsag.mtaki.hu/allampolg/tv_10.html
Illetve az állapolgárság megszerzésének módjai:
http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%81llampolg%C3%A1rs%C3%A1g

huba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-20 10:37   
1973-óta van nemet állampolgárságom, de még soha nem jutott az eszembe "nemetnek elöadni" magam.
Mi értelme lenne, ha egyszer Budapesten születtem, és éltem 17 éves koromig, azt mondani hogy „német vagyok“?

Sokan elfelejtenek magyarul már egy háromhetes üdülés után is, de ez a megjátszás dolga.
Fiamnak, aki itt No-ban született és él, francia állampolgársága van, (Anyján keresztül) és nem komálja a franciákat. That`s it.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-20 09:44   
2007-06-20 09:12, Fredi:
nagyobb teret hódit a francia koncepció, miszerint az vagy amilyen az állaqmpolgárságod.

De jó, hogy Bajuváriában élek.
A bajorok előbb rohanják le franciaországot, mint, hogy németek legyenek. Itt az ember vagy bajor, vagy frank, vagy sváb, vagy "Saupreiß". Az utóbbinak vannak alkategóriái is, mint pl. Saupreiß, der japanische stb. És az a szép, hogy egyidejűleg mind a 4 kategóriát kitöltöm, mert sváb is vagyok, frank is vagyok, Saupreiß der ung. is, és ahogy átlépem a bajor határt, bajor leszek

Hogy ne zárjam soraimat ezzel a sötét képpel, hadd idézzem befejezésül a Freiburgi Magyarok Baráti Körének mottóját: Magyar az aki vállalja!

Tehát ez azt jelenti, hogy az a magyar, aki nem szégyenli?

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-20 09:12   
Kedves Zsuzsa, kedves Tihi,

amiről ti vitáztok, az egy 500 oldalas tanulmánykötetet tudna kitölteni és talán egyszer akad olyan bátor és sok munkát vállaló történész aki ezt meg is teszi. Itt sok nem egyértelmű dolog jön fel. Például a Tihi egykori honosítása ma már elképzelhetetlen. Ma már tízpróbát kiálló dokumentumokkal kell bizonyítani a német származást, eleve bírni kell a nyelvet és még sok-sok feltétel szükséges a honosításhoz. A kapu lassan bezárul, de marad a kiskapu. Ilyen kiskapu például, ha valaki élsportoló. Ebben az esetben lehet hottentotta is, egyetlen szót sem kell tudjon németül, elvben még gyűlölheti is a németeket, csak hangosan ki ne mondja, néhánby hónap alatt megkapja a német állampolgárságot.
Az elmagyarosodott szászokkal és svábokkal kapcsolatban megjegyezném, hogy a szászok - itt nincs hely kifejteni miért - de sokkal kisebb arányban magyarosodtak, mint a svábok. Aztán mi a kritériuma az elmagyarosodásnak?
Ha egy szülőpár gyerekeinek olyan nevet ad mint Csongor, Csaba, vagy Attila, akkor az nyilvánvalóan elmagyarosodott, de ha csak jól tudnak magyarúl és szívesen is beszélik e nyelvet ez szerintem még nem feltétlen ismérve az elmagyarosodásnak. Aztán azt sem ártana tisztázni milyen az arány az elmagyarosodottak és az elmagyarosítottak között?
Visszatérve a topik címkérdésére az a helyzet, hogy egyre kevesebb a jelentősége annak, hogy mi minek valljuk magunkat. A világon mindenütt, az EU-ban is egyre nagyobb teret hódit a francia koncepció, miszerint az vagy amilyen az állampolgárságod. Tihi finn, Zsuzsa román és én német vagyok. Hogy ne zárjam soraimat ezzel a sötét képpel, hadd idézzem befejezésül a Freiburgi Magyarok Baráti Körének mottóját: Magyar az aki vállalja!

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-20 08:40   
2007-06-18 18:15, Ferencz Zsuzsanna:
-
>>>Bobó, ezek szerint a te összképedben a magyarság nem szerepel?
-

Dehogynem. Eppen hogy benne szerepel az europaiban minden nemzeti is. Ez egy kicsit mas, tagabb, mint a hagyomanyos egynemzeti, egyteruleti meghatarozas. Viszont idoszeru es pontos, akkor is ha az europai alkotmany hianya miatt inkabb erzelmi, mint jogi statusz. De en jol megvagyok vele!

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-18 18:15   
Kedves Tihi, tudtommal mindenki az, aminek vallja magát,és nem az ősök származása a döntő.
Illető magyar szászok továbbra is magyarnak vallják magukat, csak kihasználják a lehetőséget.
Bobó, ezek szerint a te összképedben a magyarság nem szerepel?

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-18 16:48   
2007-06-18 15:16, Ferencz Zsuzsanna:

-

Jogilag elödjenek német származása mérvadó és nem az, hogy közben magyarnak vallotta magát.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-18 15:37   
a te esetedben ez gépelési hiba, és az a "p" valójában b akart lenni?

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-18 15:24   
europai polgar

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-18 15:16   
Kedves Tihi,
Itt, azt hiszem, másról van szó.
Erdélyben sok elmagyarosodott szász meg sváb élt, akinek német neve volt, de ő magát magyarnak vallotta, viszont a német kultúrát is ismerte.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-18 14:22   
2007-06-18 13:32, Lepu:
-
lassan kezd emlékeztetni a dolog a Németországban élö román állampolgárságú magyarra aki az alapján kéri meg a német állampolgárságát, hogy németek a szülei.

Hát ez a legokosabb dolog, amit csinálhat, ha Németországban akar letelepedni. Könnyen kaptam német állapolgárságot, miután kijelentettem, hogy anyám pozsonyi német származású, és én még Pozsonyban is születtem. Két-három hét alatt rendben volt a dolog.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-18 14:14   
Hát igen, Lepu. Nem is érti senki külföldi. Csak akinek esetleg nagyon alaposan megmagyarázzuk.
Zenész nagybátyám transzilvanista erdélyi magyar örmény volt, a húga (vagyis az édesanyám) magyar.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-18 13:32   
lassan kezd emlékeztetni a dolog a Németországban élö román állampolgárságú magyarra aki az alapján kéri meg a német állampolgárságát, hogy németek a szülei.

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-18 12:59   
Magyar szuletesu amerikai allampolgar.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-18 10:23   
2007-06-18 04:05, Ferencz Zsuzsanna:

Poe egy Hollandiában élő magyar. Mert lakhelyet lehet egyik napról a másikra cserélni....

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-18 08:57   
Én Istennek gondolom magam, és mint ilyen, belefér a német is, meg a magyar is. Sőt, még bajornak vagy netán franknak is elmegyek. Amúgy az ember élete csak szerepekből áll, mindig az vagyok, ami a megfelelő szerephez passzol, csak az amatörök ragadnak le egy szerepnél. Kivétel, ha a szerep a nagy nacionalista hazafi. Ott belefér az egy nép is.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-18 08:49   
Magyar születésü finn állampolgár vagyok.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-18 04:05   
Hát Poe?
Hát Vali?

Vagy Lepu?
Németnek gondolja-e magát, vagy pedig másodnemzedékes magyarnak?
Hát a többiek?

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-17 18:34   
A magyaroszágiaknak könnyű: ők a magyarok. Nekünk, erdélyieknek szintén könnyű:mi is magyarok vagyunk, vagyis etnikai kisebbség, amely nagyon igényes és minden lehető jogot megkövetel magának. Nagyjából ugyanezt teszik a történelmi Magyarország más régióiban élő magyarok is.
Viszont minek tudja magát egy mondjuk Németországba kitelepült magyar? Új-németnek?
Vagy szintén etnikai kisebbségnek, amely esetleg szerveződhet, és jogokat követelhet?
Hát egy Olaszországban élő erdélyi minek érzi magát?
Vagy például hogyan nevezi magát Frédi, aki Németországba települt erdélyi magyar szász? (ha nem tévedek)

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó