2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Kazahsztáni magyarok
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 )
 husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-11-02 06:01   
Szia GAbor,
Ez szep munka volt. Minden jot kivanunk nekik. Van meg ilyen leveled, mas reszekrol is?....Ird meg azokat is...

udv

Husi

Balkó Gábor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-11-01 07:28   
Néhány éve keresem az anyaországon kívüli magyar kapcsolatokat, többezer címre küldtem mailt (sajnos kis százalékban jön válasz, de ezek nagyon értékesek és hasznosak), melyben választ kértem a magyarságtudat megőrzésére, a problémákra.
Meglepetésemre Kazahsztánból is kaptam választ, Lesskó Lászlótól, az 1990 után megalakított "HUNGÁRIA" Kazahsztáni Magyarok Kulturális Szövetsége elnökétől.
Sajnos az előző örömteli hír után, hogy a Vatikáni Rádió és a Duna TV is leadja a beszélgetésüket, a minap egy elkeseredett levél jött(többünknek) Lesskó úrtól.

Balkó Gábor

Idézek a Lesskó László leveleiből:
- Hála Istennek, hogy a napokban (újból)sikerült bekapcsolódnom - a fiam saját kezüleg készitett KisOKOSdoboz segitségével, amivel csal e-mailt tudok adni/venni- a Világhálóba, és ezáltal felvenni elsõsorban a HL-val a kapcsolatot.
- Én is örülök, nem kevésbé, mint Ön, hogy a kapcsolat létre jött és befejezhetem a levelének az elsõ mondatát a saját helyismeretünk szerint:"...hogy még olyan helyre is eljutott, ahová nem is gondoltam.", - illetve az Isten háta mögé.
Mi már valóban csak abban reménykedünk, hogy a Jó Isten a saját háta mögött is "szemmel tartja" az elveszett báránykáit...
- amig Nagy András (Endre) élt, õ tartotta az otthoniakkal a kapcsolatot, néhány levél erejéig. Csakhogy a KGB figyelmeztette, hogy több levelet ne merjen írni a SZU határán túlra (értsd: Vasfüggönyön )– nyitrai gyökerekre hivatkozik.
- Ezt az embertelen elnyomást és megfélemlitést, amiben nekünk itt részünk volt, ott Európában egyáltalán, vagy nagyon kevesen tudják csak felfogni, illetve érzékelni...
- Az identitásunkat valóban nagyon nagy veszteségekkel és hiányosan tudtuk megõrízni a nyolcvan-valahányéves ittlétünk alatt. Viszont a MAGYAR ANYANYELVÜNKET bizony többnyire elvesztettük már a második generációban.
itt - Kazahsztán területén is, mint a SzÚnió szerves részén, dúlt a XX. század legbrutálisabb sztálini emberírtása, amelyban az 1918-22 –es Polgárháborut túlélõ magyarjaink, márcsak a származásuk miatt is, a lehetõ legnagyobb elõszeretettel voltak "népellenségeknek" minõsítve és ennek megfelelõ GULÁGokban halálba kergetve. És az életben maradt kiskorú gyermekek felnõttek bár, de mindmáig rettegéssel emlékeznek vissza ezekre az idõkre...
A 12 éve létrehozott Szövetségünk legfontosabb, elsõszámú feladataként pont az Anyanyelv - a mi sajátos esetünkben ez inkább Apanyelvnek nevezhetõ-újratanítása lett kiemelve. Ezidõ alatt sok keserû tapasztalatot szereztünk, köztük a Magyar nyelv reanimálása - az egyik. (De hát ez egy nagyon sokrétû, hosszabb elõadást igénylõ történet. Ha ezen belûl valami konkrétabb részlet érdekelné, csak kérdezzen bátran és én megpróbálok-képességeim szerint- válaszolni rá,)
- mennyi magyar élhet ebben az országban? Nem tudom... Ez a kérdés az utóbbi 5-6 éve különben egyre növekedõ fájdalmat okoz bennem, mert többen, a ma is hatalomban lévõ magyar tisztviselõ állampolgárok még ezidáig EGYETLEN KAZAHSZTÁNI MAGYARNAK NEM SEGÍTETTEK és segítség helyett magas szintû retorikagyakorlatba bonyolodnak, azon csámcsogva, hogy talán nincsenek is ott annyian, amennyit Lesskó mond. (Lényegében a Sztálini nézetet folytatják ma is: "nincs ember,- nincs probléma",- csak nagyon szép magyar nyelvzsonglõrozással. Tehetik, hisz õket Magyarországon magyar iskolákban magyar tanárok tanították Petõfi- Ady nyelvére! Jól megtanulták leplezni a mulasztásukat, illetve a segíteni NEM- akarásukat !!! Ezzel szemben én sohasem tanulhattam magyariskolában és legfeljebb Dr. Lõrincze Lajos - "Édes Anyanyelvünk" c. rádióadásai (minden vasárnap d.u. a Kossuth Rádióból 1950-tõl 1960-ig) tanítottak arra, amibõl talán a mai napig is maradt valami... Késõbben már nem tudtam fogni Mo.-i R-adót... Ezért én már több éve nem számlálom a Kazatsztáni Magyar Testvéreimet, legfeljebb arra kérem a Jó Istent, hogy segítsen valamennyiünket- aki még megmaradt, mielõbb haza(vissza)térni a Magyar Hazánkba, hogy egyetlenegy magyar NE MARADJON ITT tovább!!! Hisz itt semmi helyünk és semmi keresnivalónk...

Lesskó László
Kazahstan, Almati, 480018,
Yerevanskaya str.1-D/19
Tel/Fax: + (7-3272) 900-217
E-mail: lzlessko@online.ru

Reméljük, hogy rétorika helyett most már érdemben is tudnak segíteni a magyar hivatalok!!!
BG

Balkó Gábor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-29 23:27   
MTI hír:
Kiad sor: 05/22/2002 13:21:36
Rövid Cím: Film készült a kazahsztáni magyarokról
Ld: Budapest, 2002. május 22., szerda (MTI) - A Kazahsztánban élő magyar közösségről készített filmet Sára Balázs, a Duna Televízió operatőre; a felvételt csütörtökön, az alkotó jelenlétében mutatják be Budapesten - közölték a szervezők szerdán az MTI-vel.
Hír:
Tájékoztatásuk szerint napjainkban 138 nemzetiség él Kazahsztánban.
Mint írják, a legutóbbi népszámláláson 432-en vallották magukat magyar nemzetiségűnek, a magyar származásúak száma azonban - nyolcvan év asszimilációs folyamatát tekintve - ennél jóval több
lehet.
Magyarok jellemzően az I. világháború után, hadifogolyként kerültek Kazahsztánba, míg sokan Kárpátaljáról származnak, s a
60-as, 70-es években, "a szűzföldek feltörésére" szervezett programok keretében érkeztek a területre.
Leszármazottaik büszkén vállalják magyarságukat.
A szervezők tájékoztatása szerint "a képsorokon látható férfiak nagy része már csak hiányosan, rosszul beszéli a magyar nyelvet, hazájukról is csak elmosódott emlékképeik vannak, mégis mindannyian arra várnak, hogy legalább egyszer az életben hazalátogathassanak."
Ez számukra szinte elérhetetlen álom, mivel a Kazahsztánban élő magyarok átlagkeresete mindössze 13 ezer forint - írják.
Mindemellett rámutatnak arra, hogy - mivel az ország nem szomszédos Magyarországgal - az ott élők nem kaphatnak
magyarigazolványt - áll a filmbemutatóra összeállított tájékoztatóban.

Ma kaptam mailt Lesskó Lászlótól "HUNGÁRIA" Kazahsztáni Magyarok Kulturális Szövetség elnökétől:
Örömmel közlöm, hogy ma, 19:10 kor helyi BPesti) idö szerint a Vatikáni Rádió közli a velen készitett interjut az '56-os forradalom áldozatainak emlékére.

DUNA TV: 5.10 másnap reggel

Üdvözlettel

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-25 04:09   
Kedves Antenna,
szerinted mit nem vallhatunk még be? Te ukrajnai vagy?

Antenna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-24 22:01   
Kedves Zsuzsi,

Azt hiszem meglepodnenk, hogy mennyi deportalt magyar el meg elszorva a volt Szovjetunio teruleten. Most mar bevallhatunk egyet mast, de azert meg nem mindent.

Nem tudom Zizsel, hogy akarja felhivni a kivul rekedt magyarokra a figyelmet, s es azt sem tudom, hogy ez jot tesz -e nekik.
Hogy csak a Karpat-Aljai magyarokrol irjak (pontosabban Karpat-Ukrajna), helyzetuk most rosszabb, mint mikor a SZU-hoz tartoztak.

Ez a kis magyar kozosseg tagjai 50 ev alatt 5 kulonbozo allam allampolgarai voltak, anelkul, hogy egy tapodtat mozdultak volna.

Udv

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-17 03:37   
Annyit még elárulok, hogy szeretnének "hazamenni, Magyarországra",olyanok is, akik sose látták...
Igen, OMGi, hallottam, hogy volt a Duna TV-ben egy riport róluk,én sajnos nem láttam, és nem azon a szálon "jutottam el" Kazahsztánba.

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-16 21:40   
Nemrég a TV-ben (ne kérdezzétek, hogy a DUNA v. az m2 volt) volt egy megrázó riport az ottrekedtekről.
Mivel amugyis kicsit "dokumentum"-bolond vagyok, valóban megdöbbenéssel ültem a képernyő előtt és csak remélni lehet, hogy valaki tényleg törödni fog velük IS.
Bízzunk benne, ...üdv.mindenkinek.

Zsizel  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-16 12:53   
Zsu, hogy Te mit kinyomozol? De nagyon érdekel, mert szerintem, ha felhivjuk erre a figyelmet, már avval is segitettünk a helyzetükön. Kiváncsian várom a riportodat!
Zsizel

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-10-16 06:06   
megtörtént a kapcsolatfelvétel a kazhsztáni magyarokkal, sőt azt is elárulom, riport készül róluk.Most csak pár szót idézek egy kazahsztáni levélből: " "Kazahsztánban SZERENCSÉTLEN MAGYAROK élnek... akikről mindenki megfeledkezett." "A mi kis diaszpóránk képviselői egyrészt az I. világháborút túlélt hadifoglyok lszármazottai (gyermekei, unokái, déduniokái) de vannak a későbbi utánpótlásból is:
- a "malanykij robota"-ból
- az 56-os forradalom "foglyai"
- a 45-ben lecsatolt magyar területről deportáltak.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó