2017. november 23. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Háromnyelvűség
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 )
 Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-28 10:51   
2007-09-28 10:22, Ferencz Zsuzsanna:
De sajnos ez is nagyon fontos. (
Képzeld el micsoda elönyben vannak azok a szülök, akik velem ellentétben megtehetik, hogy rendszeresen hazajárnak a gyerekkel, ne adj isten hetekre is ott hagyhatják nagymamánál, rokonoknál.
Ez egy nagyon lényeges és állatira fontos dolog a nyelv tökéletes elsajátítása, megörzése érdekében.
A fiam nem hajlandó megszólalni. Rázza a fejét a magyar mesék hallatán. Nem kell. (( (tudom, hogy csak makacsság, de fejbe nem vághatom amikor két kézzel fogja be a fülét ) Több mint egy éve nem volt otthon. Mennék én, mennék, de...

Es ezek a dolgok behozhatatlan hátrányt jelentenek.....észlelem sajnos.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-28 10:22   
Kedves Böbe, tudjuk, hogy mindent megteszel, nem erről van szó, úgy vélem, elvileg tárgyaljuk az ügyet.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-28 09:51   
Egy kis kommentar. NIncs mnden szulönek lehetösege magyar közegben nyaraltatni a gyereket, nincs mindenhol magyarnyelvoktatas,
es mese pedig minden nap kell .

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-28 09:48   
Kedves Aliz, az egyik alapitótag leánya, aki itt Ribizli néven ismeretes.

naliz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-28 09:36   
2007-09-28 09:27, Ferencz Zsuzsanna:
-

Kedves Zsuzsa, mi az a Pompery lany? nem tudom mire gondolsz.

naliz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-28 09:33   
Egesz megnyugtato amit irtok. Lehet hogy en egy kicsit gorcsosen allok hozza a temahoz, es menni fog ez. Sokszor van ´´lelkiismeretfudalasom´´, ha peldaul 2-3 napig nem hallott magyar meset, meg ilyenek.
Azert az eloljaro peldak igazan biztatoak.
Es az is igaz, hogy minden gyereknek a kepessegei kulonbozo teruleteken jok. Oszinten szolva nem tudom eldonteni, hogy az en fiam nyelv szempontjabol jo vagy nem olyan jo mert nincs viszonyitasi alapom. Hat majd meglatjuk.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-28 09:27   
Igen, kedves Poe, a gyermekek általában hamar tanulnak nyelveket. De a háromnyelvűség azt jelenti, hogy valaki az illető nyelveket anyanyelvi szinten beszéli. Különben azt mondjuk: jól beszéli az illető nyelveket.
Az anyanyelvi szint kizárja az idegenes kiejtést. És megköveteli azt, hogy az illető nyelv minden rétegét ismerje az illető.
Ilyennel részemről csak a Pompéry lányánál találkoztam, no meg nagyon sok romániai, szlovákiai, vajdasági magyar gyermeknél.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-27 22:58   
2007-09-27 22:31, Andu:
Pedig van neki egy magyar anyukája, akinek reggeltöl estig be nem áll a szája!

Talán ha néha engednéd szóhoz jutni, a beszédet is gyakorolhatná, nem csak a szövegértést

Bocsánat Andukám, ez annyira magas labda volt, hogy egyszerűen muszáj volt leütnöm

Elnézést az offért. Mint volt óvónéni, a kérdéshez csak annyit, hogy gyerekkorban és főleg gyerekek egymástól nagyon gyorsan tanulnak nyelveket. De valamiről itt nem szívesen beszél senki, pedig igencsak létező dolog. Hogy nem egyformák a gyerekek. ( A felnőttek sem ) Egyik gyereknek jó nyelvérzéke van és gyorsan tanul, szinte erőfeszítés nélkül. Másiknak jó zenei hallása, vagy jó matematikai képessége, vagy jó rajzkészsége van. Ritka az a gyerek, aki egyformán okos-ügyes mindenben.
Nos ha a kicsinek nincs affinitása a nyelvekhez, annyit akkor is megtanul, amennyi a mindennapi élethez szükséges, legfeljebb nem lesz egy Demoszthenész
Az akcentust szintén nem tartom hibának, annyiféle tájszólás van a világon, és egyes országokon belül is, hogy ez nem jelenthet hátrányt sehol.

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-27 22:31   
2007-09-27 22:13, bobe:
Az akcentussal mi a gond? Az, hogy csalódott vagyok! Meg voltam gyözödve arról, hogy a többnyelvüség az 100%-os, a csemete simán ide-oda vált a két (vagy több) nyelv között es mindegyik az anyanyelve. Tudom, hogy van fönyelv, stb. nem erre gondolok. Hanem a hangképzésre. Hogy simán kiejti a legkacifántosabb német kifejezést de a magyar : Na nézz így rám, rosszabb mintha kérdeznél! mondatot alapjáraton, tökéletes hangsúllyal és hanglejtéssel elmondja. De nem. (((
Pedig van neki egy magyar anyukája, akinek reggeltöl estig be nem áll a szája!
(lehet sajnálni szegény gyereket! )

Megint sokat jart a szam. Szoljatok ram

Végre megjött a mondhatnékja Böbikének!!! Örömmel olvasnék kegyedtöl további történeteket !

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-27 22:13   
2007-09-27 21:12, Andu:
-
............... német akcentusa van!

-
Es ez miert lenne gond? Egy kis akcentus az szerintem nem gond. Az unokamnal is erzödik valami es a lanyaimat is el-el kapom hogy forditanak peldaul svedröl magyarra. De azert megis az a legfontosabb hogy beszelnek több nyelven. Valahol olvastam hogy 5 eves korig teszi le egy gyermek a nyelvi alapokat onnantol kezdve mar nyelvtanilag stb helyesen fogalmaz. Habar nem tudom mi van akkor ha a gyermek ketnyelvu. En csak sajat tapasztalataimrol tudok meselni. Az egyik lanyom roman napközibe jart mig a masik magyar oviba. A kisebbik 7 eves korara ket nyevu lett mig a nagyobbiknak sokkal nagyobb gond volt tanulni romanul. Megtanult ö is az iskolaban meg az utcan meg az uzletben stb.
Amikor idejöttunk akkor egyik 17 masik 15 eves volt es erdekes modon megint az a helyzet. Kicsi töresmentesen beszel svedul, a növere beszeden enyhe töres erzödik, de annyira keves hogy sokan azt hiszik Norrlandi (egy eszaki tartomanya Svedorszagnak ahol elegge erzödik a finn nyelv hatasa). Tihi te tudod miröl beszelek. Kis unokam 3 tajszolast ötvöz mikor magyarul beszel hiszen apuka vajdasagi, anyuka kolozsvari es anyuka uj parja pesti .
Higgyetek el van gond nem mindig ertjuk mi sem egymast es allitolag egy nyelven beszelunk.
Robertnek ez nem gond. Igaz vannak aranyköpesei amiket felirunk. Elsös es magyar meset olvas. Elöször magyarul tanult olvasni. A svedet majd ugyis megtanulja.
Megint sokat jart a szam. Szoljatok ram

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-27 21:12   
A többit a fiúk megválaszolták, nekem már csak az akcentusos rész maradt.
A fiam (7 éves kapitány ) az elsö 3 évében csak és kizárólag magyarul beszélt/tudott. Aztán fordult a kocka. Mivel azóta német nyelvterületen élünk + apukája német anyanyelvü, megtanulta és gyönyörüen beszéli a német nyelvet.
A magyar nyelv teljesen a háttérbe szorult, csökönyös, nem akar magyarul beszélni. (ez egy külön téma)
Ha mégis megtörténik a csoda, hát kabaré. Szegény kis magyar nyuszkónak, német akcentusa van!

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-27 20:30   
A legcsekelyebb aggodalomra sincs okod. Azt amire 6 eves koraig megtanult meg szazevesen is emlekezni fog, ha megeri. Magad is mondtad, hogy most a spanyol nyelv kerult nala eloterbe. Ez aztan a vilag legnormalisabb dolga, ha spanyol kozossegbe, iskolaba jar. Majd a tinikorban jonnek elo a problemak, amikor kezd levalni a szulokrol, onallosodni. Viszont mivel Te az elso 6 evben jol dolgoztal, a magyar es a nemet nyelvet meg ha akarja se tudja elfelejteni!

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-27 20:26   
Fiatal gyerekek gyorsan tanulnak nyelveket de gyorsan is felejtik azt, ha a nyelvi környezet magváltozik. Szerintem egy 6 éves gyereknek naponta kell a különbözö nyelveket hallani és használni. Pl az anya beszél neki magyarul, az apa németül és a környezet spanyolul. Ez viszont egy nagyon is theorétikus elképzelés és esetleg gyakorlatban nem müködik.

Ha most már ennyit írtam, elmondom saját tapasztalataimat is a nyelvkérdésre.

Amikor gyerekünk született közös nyelv párommal a német volt. Az anya természetesen finnül beszélt a gyereknek, úgy gondoltam, mi lenne egyszerübb, mint ha én németül beszélnék vele és akkor egyszerre két nyelvet tanul meg. Meglepetés volt, hogy lányom csecsemö korában sem volt hajlandó mást nyelvet hallgatni mint az anyanyelvét, a finn nyelvet, amit anyájától tanult. Egyszerüen bedugta fülét a kis ujjaival és kitartósan (önfejü) volt.

Idöközben nekem finnül kellett tanulni, hogy munkahelyemen dolgozni tudjak, a család otthoni közös nyelve lassan a finn lett. Gyermekemnek finnül olvasgattam meséket, együtt tanultunk gyermekemmel a finn nyelvet. Ha valamit hibásan mondtam finnül már 3 éves korában is rögtön kijavított.
Igy lett lányomnak egy erös anyanyelv (a finn). Az iskolában jól tanult és csodálat, csodálat, nagyon is megszerette a nyelveket. Mint korábban írtam nyelvészként végzett az egyetemen.

Ami fontos az az, hogy több lehetöség van nyelvek tanulására, kinek mi fekszik jobban, ki mit tud jobban csinálni.

Bocs, hogy ilyen részletesen írtam, de 50 éves külföldi élet után néha élvezem, hogy magyarul is tudok írni, ennyit és ilyet.

Minden jót

naliz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-27 19:51   
6

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-27 19:20   
hany eves a kapitany ?

naliz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-27 19:11   
Orulok, hogy van viszhangja az uzenetemnek, de talan egy kicsit konkretabban. Azt mar tudom, hogy ket nyelvvel a vilagon semmi gond nincs. Sot, meg merem kockaztatni, hogy harom nyelvel sem lesz problema a jovoben. De engem reszletek erdekelnenek. A fiam magyarul es nemetul nevelkedett. 9 honapja hozzajott a spanyol, es mar nagyon jol megy neki. De!!!amiota spanyolul is beszel, a magyart es a nemetet mar nem beszeli olyan szepen mint azelott. Mintha a kis agya sporolos uzemmodra allt volna be.
Es az sem mindegy hogy milyen szinten fogja beszelni ezeket a nyelveket.
Az akcentus problema is erdekene. A magyarban van egy kis akcentusa, amit nem tudunk elhagyni.
Azonkivul mi van a magyar irassal es olvasassal, azt mikor kell megtanulniuk idegen kornyezetben nevelkedo gyerekeknek?
Ilyen kis aprosagok erdekelnenek, ha van valakinek tapasztalata. En ot nyelven beszelek, de azok mar tanult nyelvek. Nem lehet osszehasonlitani a gyerekek tobbnyelvusegevel.
Szivesen vennek otleteket is, barmit, konyvajanlatot, webajanlatot.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-27 17:58   
2007-09-27 09:27, huba:
-
Tihi, van háromnyelvü gyereked?

Nincs. Lányom többnyelvü mint hàrom Nyelvészként végzett az egyetemen angol és francia nyelvekben, melléktantárgy a magyar volt. Németül is el lehet vele beszélgetni, anyanyelve finn, jól tud svédül is mert a svéd nyelv tanulás itt kötelezö.

Én vagyok különben 3 nyelvü, angolt azt csak idegen nyelvnek tartom

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-27 14:28   
Sőt magam is háromnyelvű vagyok (nem pedig három nyelvű:D), s nagyon jól tudom: mindig létezik egy főnyelv, amely nyelvebb, mint a többi.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-27 10:09   
Nem vagyok ugyan Tihi, de nekem van...

huba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-27 09:27   
Szépen ki lett naliz oktatva, a tapasztalatcsere helyett...
Tihi, van háromnyelvü gyereked?

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-26 23:58   
Tihi röviden velösen es jol irtad.
Az en gyerekeim negy nyelvuek, igaz most mar felnöttek de nagyon jo ez igy nekik. Az unokam egyelöre ket nyelven beszel, de nemsokara 3-ik is lesz.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-26 19:07   
2007-09-25 22:37, naliz:
-
Ha gyermeked 6 éves és jó anya voltál, akkor beszél magyarul. Ha párod német és Németországban voltatok, akkor a gyerek németül is tud (a környezet hatása).

Esetleg ha most Spanyolországba jöttök, akkor a gyerek 2-3 hónap mulva spanyolul is tud, esetleg ti még nem.

Egy nyelvet nem lehet "tanítani" a gyereknek, azt beszélni kell vele és ök nagyon is jól tudják, hogy hogy milyen helyzetben mit is kell mondani.

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-25 23:10   
Mi a kerdesed konkretan?

naliz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-25 22:37   
Sziasztok!
Olyan csaladokat keresek tapasztalatcsere celjabol, akik gyerekeiket harom nyelven nevelik. Kisfiam 6 eves, elso osztalyos es magyar, nemet es spanyol - anya, apa es orszag felallasban.
Varom valaki jelentkezeset es koszi

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó