2018. december 19. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> ÉLET EUrópában >> HID EUrópába
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-16 22:35   
2004-05-14 22:08, szigy:
-
elbalkánosodás
-
kedves szigy, egy ilyen pejoratív, kirekesztö, bocsánat, de rasszista attribut egy kissé terjengösebb kivizsgálást érdemelne. Hol van a Te határod? Szabadsajtó út - Bukarest - Szeged - München - Hága - Oswiecim - Guantanamo Bay?

Szőnyi Bartalos Mária  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-15 00:25   
A jogi normákat a jogharmonizáció keretén belül rendezni kellett "rég"...
Bár - az EU Alkotmánya még hátra van...
Ha topik-stílusos akarok lenni, akkor arra gondolsz, hogy beindulhat a "közös hídépítés mechanizmusa"? Akár jogszabály módosításokkal is...

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-15 00:17   
2004-05-14 22:28, Szőnyi Bartalos Mária:
-
úgy tudom nálunk sem - még.

Persze, persze. .... elvben nem, hisz szabadság, demokrácia, Európa, stb. Csak nem vagyok biztos benne, hogy nem lépnek-e véletlenül életbe régen berögzödött mechanizmusok. Mint ahogy bizonyos diplomáciai képviselök kifejezésmódja is egyértelmüen tükrözi e régi szóhasználat berögzödését - friss élményem tegnapról.

Szőnyi Bartalos Mária  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-14 22:28   
Kedves Judit,
úgy tudom nálunk sem - még.
"Pl. Ha bíróságon polgári perben kiteregeted a jövedelmedet, az nem vonja maga után az adóhivatal bíróság általi automatikus értesítését."

Mária

szigy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-14 22:08   
2004-05-14 16:55, Pompéry Berlin:
-
Feleségem német sógora többször emlegeti a német elbalkánosodást, értem, miről van szó. Ez is beletartozik.

Szeretettel: szigy

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-14 17:24   
Nem EUról szól, de:
se Kanadában, se USAban nincs ki-vagy bejelentkezés.
A jogositványhoz át kell iratni a cimet. Akinek nincs, vagy nem akar postát az új lakhelyre, az simán eltünik a ködben.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-14 16:55   
2004-05-14 01:16, szigy:
-
... Nálunk vagy évtizede már nem kell kijelenteni azt, aki máshol bejelentkezik. Onnan ide írnak valamit, és a hivatal önmagából, vagyis hivatalból kiírja az itt már nem lakos személyt...
-
Ez itt is így működik, ha átjelentkezik. Jan viszont egyszerűen hazament. Nix át, hanem el. No, erre nincs automatizmus, mert más szervnél mutatkozik, ha egyáltalán. Mert hogy akkor sem stempliztek mindig és mindenütt a határon.

Itt odáig fajul a liberalizmus, hogy az egyik szerv nem értesíti "hivatalból" a másikat. Pl. Ha bíróságon polgári perben kiteregeted a jövedelmedet, az nem vonja maga után az adóhivatal bíróság általi automatikus értesítését. Még nem. Persze rejlenek ebben még továbbfejlesztési, esetleg, a keleti tapasztalatok átvételének lehetőségei.

szigy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-14 01:16   
2004-04-24 00:26, Pompéry Berlin:
-
Csak a lengyelről, hiszen 1849 után nekünk is volt néhány.
Mi, az óhaza, oly fejlettek vagyunk, mint a pinty. Nálunk vagy évtizede már nem kell kijelenteni azt, aki máshol bejelentkezik. Onnan ide írnak valamit, és a hivatal önmagából, vagyis hivatalból kiírja az itt már nem lakos személyt.
Ha ezt megboldogult Mária Terézia a nagyszombati államigazgatási líceum megalapításakor sejtette volna, talán elkezdene hazajárni.
Nagyon büszke vagyok, hogy Vilmos császár eldemokratizálódott maradékai nyomába sem jönnek MariTeri liberalizmusának!

Szeretettel: szigy

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-13 14:02   
Németül értöknek a Spiegel cikke egy érdekes vállakozásról Budapesten:

Die Kampfübersetzer aus der (Fejér) György-Straße

Szőnyi Bartalos Mária  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-04-30 13:04   
Megosztom veletek gondolataimat, érzéseimet.
Most még nem érzem Európát. Csupán az évek óta tartó készülődést láttam. Magam is jártam az Unios Akadémiára azért, hogy egy kicsit tájékozódjak, előre láthassak.
Most mégsem erről írok nektek. Hanem arról a bennem - és bizonyára sok emberben - felszakadó érzésekről, amit például számomra és nővérem számára Komárom hídjának megnyitása jelent.
Mert nővérem két és fél hónapos korában maradt Szlovákiában 1947-ben, amikor szüleim
Magyarországra kerültek.
Külön nevelkedtünk annak ellenére, hogy 26 km-re voltunk egymástól. Egy határ választott szét bennünket. A mai napig. Illetve éjféltől megnyílik ez a mérhetetlen távolságokat produkáló határ, amit már sem szüleim, sem nagyszüleim nem élhettek meg.

Ma beszéltünk telefonon nővéremmel és mindketten örülünk.
A mosoly és nevetés mögött azért még felszakadnak a régi sebek, de remélem, ezen is hamarosan túl leszünk.

A Híd Európába számomra elsődlegesen azt jelenti, hogy megszünik minden akadály és - bármikor, ha megyek át Komárom hídján Szlovákiába - nem kérik az útlevelet. Szabadon közlekedhetek akkor, amikor éppen látni akarom nővéremet, rokonaimat.
És ez az érzés jó.

Sok HÍD válik szabaddá éjfél után.Remélem később még több lesz, ami Híd és Határ megnyílik.
Mert ez így van rendjén.
Mária

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-04-24 13:54   
2004-04-24 00:26, Pompéry Berlin:
-
Egyben megspórolok a magyar államnak 700.000,- Ft-ot.
-
Ha ezt elöbb tudtam volna, alkudtam volna a követségen, hogy a feléért nem jövök hozzájuk. Sajna már én is bejelentkeztem a németeknél választani.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-04-24 00:26   
Elcky,

számból vetted ki a szót. Rendesen megkönnyeztetett Alexander Schmidt von Puskás általad is említett kétnyelvű levele. (Megjegyzem, kevesebb hiba volt a magyar szövegben, mint amennyit a Magyar Követség Március 15-ikei meghívójának pársoros németnyelvű programjában felfedeztem. Ezt csak zárjelben.)

29 éve élek itt. Habár komoly affinitásom van közéleti, politikai témák iránt és szerintem az átlagosnál fejlettebb a társadalmi felelősségtudatom, mégsem volt eddig módom környezetemre politikai befolyást gyakorolni. Még mindig magyar állampolgár vagyok és csak magyar állampolgár. Ennek megfelelően itt eddig nem szavazhattam. De otthon sem, mert a 29 éve mindenkori kormányai abban az egyben mindig egyetértettek, hogy a külföldön élő magyarok ne rendelkezzenek szavazati joggal. Már azok, akiknek nincs otthon bejelentett lakásuk.(Foggalmam sincs, hogy miért lenne ez veszélyes a mindenkori kormány számára, biztosan valami rettentő nagy baloldali, ill. jobboldali - mikor milyen - szavazópotenciált jelenthetünk.)

Ezt az állapotot mindig is fájlaltam. Az, hogy bele kívánnék-e szólni a m.o-i állapotokba nem ott élvén, az más kérdés. Ettől függetlenül a szavazati jogot, mint olyat, elidegeníthetetlen alapvető állampolgári jognak tartom.

Ezzel szemben a fent említett írás lelkesen informál arról, hogy EU-állampolgári minőségemben jogom van szavazni. Amennyiben nem kívánok a hazámban ezzel élni, úgy megtehetem itt és feliratkozhatom a választói listára, amennyiben visszaküldöm a kitöltött mellékelt kérdőívet. Ehhez járult a jogaimról felvilágosító magyar szöveg. Postafordultával visszaküldtem. Köszönöm, élni fogok a jogommal - itt.

Egyben megspórolok a magyar államnak 700.000,- Ft-ot. Ennyibe kerül ugyanis minden külföldön leadott voks azoknál, akik otthon bejelentett lakással rendelkezvén adóalanyként, de külföldön élőként mégis rendelkeznek választójoggal. Az előrejelzések szerint ezek száma kb. 500 fő. Lásd a vonatkozó Népszabadság cikket: http://www.nepszabadsag.hu/Default.asp?DocCollID=171349&DocID=145874#145874 Ők valószínűleg csekély létszámuknál fogva nem jelentenek potenciális veszélyt a minkenkori hatalom számára.

A szavazati jogra a német állam minden itt bejelentett úniós állampolgárnak felhívja a figyelmét. Az én levelemmel párhuzamosan kézbesített a posta ugyanattól a feladótól egy második levelet is lengyel barátunk számára, akit a Jaruzelski-féle katonai szükségállapot idején 1981-ben befogadtunk és rendőrségileg bejelentettük. (Valószínűleg elfelejtettük hazatértekor 1982-ben kijelenteni.)

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-04-21 18:16   
A berlini "Landeswahlleiter" (Választási biztos, vagy efféle), akinek egyébként szépen hangzó neve van ( ), nem húzza az idöt a hídveréssel: a posta szép levelet hozott, amiben informálnak, hogy mint EU-polgár miként vehetek részt a júniusi Europaparlament választáson. A magyar nyelvü tájékoztatás (egy kis picike helyesírási hibával) is meglepett.

nyanyabandi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-04-07 13:53   
De jol latod Tobi, eppen tegnap kaptam egy letolast chat-en egy egyebkent ertelmes embertol hogy nem olyan fekete a helyzet otthon ahogy en latom, persze vallalkozo volt, tobb jut neki nem veszi eszre hogy mi folyik otthon.Azt szonokolta amivel nyilvan otthon etetik hogy a komonistak tettek tonkre az orszagot.Es mit csinalnak a mostaniak? Osszeszorult szivvel erzem hogy 200 ev mulva nem lesz mar Magyarorszag, addigra lassan elolvad, eladjak.

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-04-07 11:36   
Halló!

Mielött ez a hid nagyon hátulra kerülne a listán, adok egy kis löketet neki!

Az "eszmei hid" már alakulgat, de én inkább a tervrajzokra lettem volna kiváncsi. De valóban nem kell elsietnünk a dolgot, ne értékeljük túl képességeinket, ami után aztán az eredmény messze fog elmaradni.

De valószinüleg acél hiányában tudásunk ellenére sem leszünk képesek a hidat felépiteni, mert a "kis kinai" most elviszi 30 millióért a kokszmüvünket, ami nekünk 600 milióba került. De mit mondott ennek fejében? Örülhetünk, hogy ennyit kapunk érte, söt jól is járunk, mert egy tisztább, barátságosabb környezetet hagy hátra nekünk. Söt még dolgoznunk sem kell a jövöben!

Mérpeddig koksz nélkül acél sincs, aztán megvehetjük mind a kettöt a "kis kinaitól".

Nem is gondoltam valaha, hogy a hidépitésben a mobil telefonok is olyan nagy szerepet játszanak! Hát igen, a Siemens leépit pár ezer munkahelyet csak amiatt, hogy egy mobil telefont 6 Euróval olcsóbban állitson elö, amit eddig is 1 Euróért adott el, de utána is ugyanannyiért fog eladni. Akkor fel lehetne tenni a kérdést, miért nem adja el 7-ért, s akkor ugyanaz marad a helyzet, s még költözködnie sem kellene?

Ezek sajnos rossz jelek a hid épitésére, s itt bizonyára a mi szerepünk, azaz a MON szerepe a legcsekéjebb.

Ebben csak egy hid nem fog nagy szerepet játszani. Nagyon sokat kell felépiteni ahhoz, vagy még inkább sok tutajra van szükség. A nagy "európai eszme" konfliktusokban fog végzödni, aminek jeleit múlt szombaton már érzékeltük is. Ugyan még nem közvetlen ezzel kapcsolatban, de az sincs már olyan messze, ha még sok ilyen "kis kinai" visz el innen dolgokat, s hasonlóak, mint Siemens, egy jelentéktelen összegért képes munkahelyeket megsemmisiteni, ami a legtöbb német polgárnak tkp. nem több mint egy jobb borravaló egy ünnepi vacsora után!

De van egy ötletem: A világörökség kincseire sincs szükségünk! El azokkal az ipari emlékmüvekkel ami a Neánder-völgy környékét még manapság is elcsúfitják! El a Villa-Hügellel a kapitalista Kruppok jelképével! A kultúra sem kell már nekünk, térjünk vissza a völgybe, legyünk büszkék az ösember származási helyére, s állitsuk helyre az ösi viszonyokat!

Toeby

Szőnyi Bartalos Mária  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-27 23:33   
Amint látom, arról megfeledkeztek mind a ketten, hogy a MON indításával megindult a "Hídépítés" - az egész Földön.
Értem Juditot, Hunort, és mindannyiotok aggodalmát.
Amíg itthon nincs olyan harmonizáló "Híd", melynek szemléletére építeni lehetne komolyan más belső "hidakat" - pl. az Európában élő magyarok és az anyaországban élő magyarok közötti "Hidat" -, addig néhány ember szándéka kevésnek tűnhet.
Ha nincs fogadókészség, vagy kevés az olyan ember, aki elfogadja e "Szellemi Hidat", addig ugyan lehet próbálkozni, de keserű szájíze lehet végül a kezdeményezőnek. Annak ellenére írom mindezt, hogy én nem csupán magyarnak, vagy európainak érzem magam, hanem a Föld egyik gyermekének.
Természetesen, hogy én hova és hogyan helyezem el magamat, az az én szemléletemből fakad. Ugyan így a többi ember is felismeri, ha felismeri jelentőségét annak, hogy bizony jobb, ha tudja az ember, hova is tartozik. Tartozik-e valahova egyáltalán? Akar-e magyar, európai, vagy a Föld egyik gyermeke lenni?
Persze, azt már nem mondhatja, nem gondolhatja senki komolyan, hogy "Állítsátok meg a Földet, mert ki
akarok szállni!".
Közös programokban látom a HÍd alapjainak lerakását. Mindig az alapoknál kell kezdeni mindent, ha időtállót akarunk teremteni.
Én egyetlen külföldön élő magyart sem zárnék ki ebből.
Mert amit eddig a MON felépített, azt nem szabad egy olyan szemlélettel félbe szakítani, hogy akkor most kezdjük az Európában élő magyarok és az anyaországi magyarok "összekovácsolását".
Persze, hogy szorosabb szálak kötődhetnek az Euro-zónában élő magyarok között. De nem szabad siettetni a folyamatot. Indítani és kezdeményezni lehet, de siettetni nem.

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-27 22:03   
2004-03-27 19:28, hunor:

Kedves Hunor!

Ilyen alkalomból csak pezsgöt, de legalábbis egy jó bort ihatunk csak!

Engeggy meg még egy kis filozófálást, miután valószinü, hogy egyetértettünk.

A könyvöz elöbb még talán az a véleményem, hogy nem rossz indulatu, nem is oktató, hanem inkább intö! A Te példádat még nem tudom rendesen besorolni, de elöfordulhat, hogy ott a szándék talán más volt, de ez most mindegy!

Hogy én mit gondolok európaimságról, azt emlitettem. Hasonlitani is csak akkor hasonlitok, ha azt mint pozitiv példát, amiröl elöször meg kell gyözödnöm, ami nem igen könnyü nálam, továbbadhatok.

Más az, amikor egy meglévö hasonlatról alkotok véleményt. Különben azok közé tartozok, akik mindig nyitott szemmel mennek, de nem szólnak meg senkit, még a rossz véleményt is megtartom magamnak. Ha viszont az egy jó dolgot szolgál, szivesen beszámolok róla.

De itt nem arról van szó, hanem a hidépitésröl! Azon a "heggesztö tanfolyamon" mondták nekem, hogy általában egy hidat két oldalról kezdenek el épiteni, s a folyó közepén találkoznak. Van amikor utána az egész hidat még odébb is tolják!

Na most, hogy középen találkozni tudjunk, azt elötte meg kell beszélni, milyen módon is fogjuk azt a hidat épiteni. S itt van a probléma, mert azokhoz sorolom be magunkat, akik az innensö oldalon állnak. A másikak azok, akik eleve a túloldalon vannak, vagy azok is, akik itt a "föld melegét még nem érzték"! Ha most ez a hid csak egy oldalról indul el, akkor nem is biztos, hogy azért épül, hogy mi is átmenyjünk rajta, de mivel egyoldalu, összedöl, s azok sem tudnak átjönni!

Gondolom ez is mindent megmagyaráz, úgy érdekeket, mint gondolkodást, és igy tovább! (Ezt már kiirtam rendesen, mert az stb. erre nem alkalmas!)

Különben a "teljes egyetértést" amúgy is rég feladtam! Az önzetlenséget is!

Egy ettöl független dolog, hogy Te mint foci-reporter, természetesen semlegességre törekszel! De akkor emlékszel biztos a Szepesire, akinél eleve tudta az emer, hogy kinek szurkol!

Üdv. Toeby

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-27 19:28   
2004-03-27 19:23, Toeby:
-

Kedves Toeby,

semmi gond. Nem is vitattam a soraid igazsagtartalmat, sajnos, lathato ra eleg precedens, csupan annak altalanos mivoltaval nem ertettem egyet! Hiszen en pl. en nem jellemeznek altalaban egy barmilyen nemzetet negativan, stb. - erre hoztam fel peldanak a Disputa esetevel kapcsolatos cikket.

Idopont, tartozkodasi helyszin rendben, de nem iszom kavet, nem szeretem. De valami kremes, meg ilyenek johetnek.

Hunor

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-27 19:23   
2004-03-27 18:15, hunor:

Kedves Hunor!

Semmi sértési szándék! Söt bocsánatot kérek mindazoktól, akik úgy értették!

De nem két tábor van? S ha csak egy, mint a könyv irója, akkor már az a "számkivetett"?
Akkor mindaz, aki valaha is egyedül kiállt valamiért, de valami igazság rejtözött állitása mögött, a "zavartak" közé sorolható?
Ez is lehet egy elmélet! De sajnos nagyon ismerös!

Remélem nem értetted ezt sem félre? Neked elárulom tartózkodási helyemet, s idöpontot is megadok!

Neked is minden jót!

Toeby

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-27 18:15   
Meg tavaly olvastam egy erdelyi forumban egy ujsagcikket, mely - szerintem - valamennyire kapcsolodhat ide. Emlekezve egy-ket szora az irasbol, es szerzo nevere - megkerestem a google.com-on. (szerzo: Szekedi Ferenc, a lap neve: Romaniai Magyar Szo, 2003. november 11.)

Ime:

Zsögödbôl a világ
Egy szó és más semmi...

Elolvastam néhányszor, azután kinyomtattam. És fiatal munkatársaimmal úgy nevettünk rajta, hogy majd kicsordult a könnyünk. Székelyekként azon derültünk, hogy milyenek a székelyek.

„...A székely különös ismertetôjele, hogy semmije sincs, de azzal nagyon kérkedik... Kevésbé rutinos biológusok gyakran összekeverik a medvével, ám hamar kiderül, a medvét olykor logikus érveléssel meg lehet gyôzni, ha éppen tévedett valamiben... Darwin szerint a székely mégis lemászott a lármafáról, ám ezt az állítást valójában egyetlen evolúciós tézis sem tudta bizonyítani mindezidáig. A székely szeret vadászni. Többnyire bakot lô, de szívesen táplálkozik már egészen kiskorától kezdve pálinkával, vodkával vagy bereciuc-kal..."

A Transindex internetes portál Disputa rovatából kimásolt jellemzésben volt még néhány nem éppen hízelgô genetikai megfogalmazás, ezért a moderátor néhány nap múlva ki is törölte a pamfletszerû írást, a néhány disputázó pedig elmélázott afölött, hogy vajon rasszista volt-e a jellemzés vagy sem, egyáltalán hol vannak akár a hagyományos, akár az internetes sajtóban megjelenô közírás határai.

Vannak azonban olyan megfogalmazások, amelyeken nem botránkozik meg senki, és velük kapcsolatban a Transindexéhez hasonló gesztusokról sem olvastam. Az egyik székelyföldi község oktatási helyzetérôl közöl beszámolót a magyar nyelvû megyei napilap, és ebben így fogalmaznak: „A 77 gyereknek majdnem a fele roma származású, az elsô osztályban még rosszabb az arány, a 27 gyerekbôl mindössze 9 magyar."

Tehát még rosszabb az arány. Nem más, hanem rosszabb. Mert többségben cigányok vannak az osztályban.

Mi lenne, ha áttennénk ezt a mondatot a tengeren túlra?

„A 77 gyereknek majdnem a fele néger származású, az elsô osztályban még rosszabb az arány, a 27 gyerekbôl mindössze 9 fehér."

Vagy egy kissé hozzánk közelebb.

„A 77 gyereknek majdnem a fele palesztin származású, az elsô osztályban még rosszabb az arány, a 27 gyerekbôl mindössze kilenc zsidó."

Vagy mondjuk Németországba, ahol a vendégmunkások gyermekeit együtt oktatják a németekkel.

„A 77 gyermeknek majdnem a fele török, arab, magyar vagy román származású, az elsô osztályban még rosszabb az arány, a 27 gyerekbôl mindössze kilenc német."

Így már rögtön kiderülne a szavak közé akár önkéntelenül is beépített fajelmélet.

Ez ugyanis akkor veszélyes igazán, amikor a mélybôl fakad, miközben a felszínen másról beszélünk.

Például arról, hogy a cigányokat be kell iskolázni, legalább részben be kell illeszteni ôket a helyi közösségbe, amennyire lehet, segítve ôket és tiszteletben tartva a nomád életformára alapozódó hagyományaikat.

Szívesen beszélünk a másság elismerésérôl. A toleranciáról. Hogy nekünk jogunk van rá. Akár nyelvben, kultúrában, vallásban, politikai gondolkodásban.

Ugyanabban a napilapban két héttel ezelôtt névtelen olvasói levél jelent meg, miszerint a nevét alá nem író nem érti, hogy a cigányok miért nem dolgoznak, miért mindig kérnek és könyörögnek, miért nem fizetnek adót, mert bezzeg rajtunk, a szegény székely adófizetô polgárokon nem segít senki és így tovább...

Becsülöm a Transindex Disputa rovatának moderátorát. Nem azért, mert kiiktatta a székelyeket célzó iróniát – tôlem akár maradhatott volna is a képernyôn –, hanem mert egyáltalán elgondolkozott a témán, és rájött arra, hogy esetleg rasszista felhangokkal is lehet értelmezni.

Léteznek azonban olyan értelmiségi helyek és helyzetek, ahol mindezen nem gondolkodnak el. Ahol elfelejtik, hogy a megkülönböztetés senkire nem vonatkozhat, az ellene folytatott küzdelemnek pedig nem lehetnek kitüntetett népcsoportjai.

Európa ennél a szemléletváltásnál is kezdôdik és nem csupán a mûködôképes piacgazdaságnál vagy a képekkel-szövegekkel megtöltött újságoldalaknál. Az elôbbi, valószínû, a legnehezebb. Ráadásul világbank-kölcsönöket és reklámpénzeket sem adnak hozzá.

SZÉKEDI FERENC

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-27 17:50   
2004-03-27 17:28, Toeby:
-
És ez a túlzott nemzeti öntudat, a szinte az arroganciáig terjedö mások lebecsülése! S ez pontosan az, ami ellen mindig szót emeltem, ami nem európai!

-

Kedves Toeby,

Nem hasznalnam ezt a megallapitast altalanositva, inkabb ugy latom, hogy eppen ezen iranyzatot kepviseloknek tul nagy a szajuk altalaban mindenhol, es ezert tunhet tul erosnek ez az altalad irt jelenseg! (Sot tovabbmegyek - amellett, hogy elitelem az altalad leirt jelenseget, ugyancsak nem tetszenek annyira a fenti negativ altalanosito megjegyzesek sem, hiszen azok ugyanolyan kategoriabol vannak, megha ellentetes ertelmuek is. Nem igy latod??? ) Es a kijelentes igy altalanos ertelemben talan serto is lehet azok szamara, akik nem hasonlokeppen viselkednek, de szinten magyarok. Egyebkent szerintem a kozos nevezo inkabb a nyelv hasznalata, ennek hianyaban a hovatartozas erzese, a kozos tortenelem, stb. Nem?

Udv,

Hunor

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-27 17:28   
2004-03-27 12:19, ideals:

Kedves Ideals!

Most elkezdtem egy heggesztö tanfolyamot, úgyhogy azon már nem fog múlni! Úgyan azt tanittatták korábban is velem, de az a tudás ehhez a nagy hidhoz, aminek a végét szinte nem is látom, nagyon kevés! Majd megbeszéljük, hol! De a Dunán nem vagyok hajlandó, ott épitsék meg csak maguk!

De az európai kérdésre én is szeretnék egy választ adni!

Szerintem európai az, aki megértéssel fordul más nemzetek felé úgy, hogy a saját érdekeit nem részesiti elönyben azon az elven, hogy mindannyian egyenlöek vagyunk. Aki mindenütt feltalálja magát, s mindenütt képes érezni a föld melegét!

Ha már itt a MON-t olvasod, annélkül, hogy valakinek a lábára lépnék, s ismét kiérdemeljem a verést, láthatod, hogy mi magyarok ugyan nagyon különbözöek vagyunk, de egyben eggyek! (Ezt legalább 10 gy-vel kellett volna hangsúlyoznom!) És ez a túlzott nemzeti öntudat, a szinte az arroganciáig terjedö mások lebecsülése! S ez pontosan az, ami ellen mindig szót emeltem, ami nem európai!

Ez nem egyéni véleményem, nagyon sokan osztják ezt a nézetet. Az irodalomból is mondhatok egy példát, még ha viccesen is kell érteni. Nekem csak németül van meg: "Ein Ungar kommt selten allein" (Egy magyar ritkán jön egyedül) Köváry Györgytöl.

Ö elénk teszi a tükröt, s még az elöszóban megadja: " A nyugati olvasóknak, akik engem ezért meg akarnak verni, délelött 10-töl 13-ig van a fogadóórám; magyaroknak, akik a véremet kivánják, délután 15 és 17 között. Mert tudom, hogy a magyarok hosszú alvók."

Azt hiszem ezzel megmondtam mindent, mindenki beleültetheti a saját gondolatait, hogy mit akar ezalatt érteni. De mégegyszerübb, belenézni a tükörbe!

Minden jót!

Toeby

PS. Most nekem is meg kell adnom a fogadóóráimat?

ideals  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-27 12:19   
Szervusztok!

Drága Pompéry!
Lehet, hogy "nem vagyok a helyzet magaslatán"... - én ott kezdeném a kérdezősködést, mi határozza meg az "európai" embert? Mit jelent az "európainak" lenni?
Mert azt ugye sejtem, hogy mit jelent magyarnak, franciának, németnek - avagy sorolhatnám még a nációkat - lenni.
Kérlek, magyarázzátok el nekem, mit jelent ez, "európainak lenni".
Az "európai", aki késsel-villával tud enni, vagy ismeri Mozartot, Beethovent, vagy tudja, melyik hegylánc az Alpok? Vagy mégis, mi határozza meg?

Mondhatjátok, hogy elég műveletlen, vagy egyenesen buta vagyok, de én először ezt a fogalmat szeretném tisztázni...
Legyetek szívesek "elmesélni" nekem.
Köszönöm szépen - előre is!

Kedves Toeby!
A Te hídépítésedhez annyit fűznék hozzá, én először azt kérdezném, hol kell megépíteni azt a hidat?
Aztán kitalálnám miből legyen.... - legszívesebben szivárványból építeném, mindannyiunk szívének örömére....

Szeretetteljes üdvözlet Mindenkinek - Európában és a világ minden szegletében!!
Ideals

Annita  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-25 22:53   
2004-03-25 22:44, Toeby:
-

Toeby, te aranyos jopofa!

Reszemrol, ime: Egyeterto taps!

Szeretettel udvozollek:
Anita

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-25 22:44   
Kedves Mindenki!

Ebbe a témába csak most avatkozok be elöször, mert nem tudtam, milyen hidat kell épitenem. Lánchidat, kötélhidat? Kicsit, nagyot? Folyó vagy völgy fölött?

Ugyan mindenkivel egyetértek itt, de azért megengedek magamnak egy-két gondolatot.
Arra a következtetésre jutottam, hogy egy völgyhidat, de egy rendkivül hosszút kell megépitenem, ami valószinüleg egy kötélhid lehet csak! Miért?

Mi "hazánk távolbaszakadt gyermekei" (azért nem kell, hogy sajnáltassuk magunkat, s sajnálni sem kell bennünket!) különbözö okokból hagytuk el hazánkat. Ezt itt mások már jól lefestették, s ezért nem akarok ismétlésekbe esni. A probléma csak az, hogy aki most közeledik felém, az elötte eltaszitott engem, ha meg én kölzeledtem magamtól, akkor visszautasitott!

Egy és ugyanazokról a személyekröl van szó, akik változást hirdetnek magukról, s meg akarnak gyözni arról is, hogy elötte nem tehették másképp! Valóban öszinte a közeledésük? Most jók vagyunk, vagy még mindig ugyanazt gondolják rólunk, de az esetleges haszon vagy elöny reményében nézeteiket a háttérbe szoritják? Vagy talán mégsem vagyunk nekik annyira fontosak?

Itt generációknak kell kicserélödniük, amire viszont nincs idö, mert a mi utódaink többnyire más utat választanak!

Sok kérdés merülhetne fel, amire vagy nincs vagy nehéz a válasz!

Ezzel befejezem! (Ha most ez egy annak ideji közgyüllésen lévö fellépés lett volna, s ezt újságcikknek szánnám, zárójelben még oda kellene irnom: "Viharos taps!". De ez legyen a dolgok iróniája!)

Hát akkor baráti üdvözlettel!

Toeby

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-02 03:53   
Azt, hogy Dania es Gorogorszag kozott lehet-e parhuzamot vonni, talan csak egy nem Europaban elo tudna igazan meghatarozni.

Szerintem jellemez egy egysegesen europai mentalitas minden europai orszagban elot - valami, ami altalanosan (de alaptalan altalanositasok nelkul) megkulonbozteti oket mas kontinensen elokkel.

Ezt en naponta eszreveszem itt. Vannak europai ismeroseim, barataim, sot meg gorog munkatarsam is. Van bennuk, illetve bennem-es-bennuk valami nehezen meghatarozhato kozos. Ha mas nem, az a teny, hogy (ugyan mindannyiunknak van rengeteg amerikai baratja), 8-10-en maskeppen erezzuk kozel magunkat egymashoz, mint a minket korulvevo helybeliekhez, onmagaban megerositi ezt.

Azonos a humorunk, az ertekrendszerunk, sok szempontbol mas a vilagnezetunk, mint az itteni embereke (talan azert mert lattuk a vilagot), mashol huzzuk meg a hatarokat, stb. Holott meg a nyelvunk sem kozos - az ittenieken kommunikalunk - megis egy malomban orlunk

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-28 09:08   
Ami Németországot és Franciaországot illeti, bizonyára van valami igazad, mégis inkább ezekfelé kéne a belépöknek kacsintani, mint az USA felé, hiszen a közös Európa tagjai lesznek és nem amerikai alamizsna fogja öket felvirágoztatni.

alexfazekas  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-27 18:35   
2003-04-20 12:50, Pompéry Berlin:
-
Szerintem van Dániától Görögországig valami általánosan európai.

Attol eltekintve, hogy mind a ket orszag Europaban fekszik nagyon sok altalanosagot nem latok. Mar a vallas teren nagy különbözetek vannak, amit nem lehet elhanyagolni vagy elnezni. Mind több embert kepes a vallas iranyitani pl (Ir-Angol) vagy ortodox-katolikus-mohamedan (Jugoszlavia).
Addig amig olyan orszagok mind Nemetorszag vagy Franciaorszag probalja sajat erdeket rabeszelni a kisebb nemzetekre vagy pont fenyegetni (iraki haboru) addig szerintem nem lehet nyitott Europarol beszelni.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-20 12:50   
2003-04-14 09:12, kb_kati:
...Hisz arra megy ki az egész, hogy europaizálódjunk, uniformizálódjunk, nem ?...

Miért jelent számodra az európaiság egyben unifomist? Szerintem van Dániától Görögországig valami általánosan európai - mondjuk Amerikával vagy Ázsiával összehasonlítva - anélkül, hogy ez a két fent említett ország egyforma lenne.

... a nagy homogenizálódás közepette leszünk-e még magyarok is? Vagy csak európaiak? ...

Miért homogenizálódnánk? Miért ne lennénk/maradnánk magyarok? A franciák nem maradtak eléggé franciák? Lennének a görögöknak identitásproblémáik az EU-tagság óta? Ártott az ír nemzeti érzésnek, kultúrának, hovatartozásnak, az Angliával szembeni állandó és vehemensen permanens elhatárolódásnak, (legalább annyira, mint az erdélyi magyarság a románsággal szembeni elhatárolódási, fennmaradási törekvése) az EU-tagság? Milyen nemzeti értékek, érdekek sérültek eddig a 15 tagországban? Én nem tudok ilyenről.

Sőt, Németországban a tartományok képesek regionális különlegességeiket, sajátosságaikat megőrizni egy országon belül is. A bajorok a berliniektől, a szászok az északnémetektől a közös államiság, írott nyelv és kultúra ellenére szokásaikban, építészetükben, hagyományaiban, nyelvhasználatukban annyira különböznek, hogy ha utazol az országban, nem hinnéd, hogy pl. Norden ugyanabban az országban fekszik, mint mondjuk Kronach.

Mitől, miért kellene itt félni? Milyen veszély fenyegetné a magyarságot és nemzeti fennmaradását?

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-16 17:53   
A Medgyessy-beszéd

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó