2017. november 23. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> SZAKDOLGOZAT: Magyar kisebbség Hollandiában
Új topik indítása   Üzenet küldése
 Ancika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-07-07 08:22   
Koszonom "wittedame".

Udvozlettel
Anna

wittedame76  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-07-04 17:24   
1) Háttèr, hol ès mikor született, hogyan került Hollandiába?
1976 - Budapest - 2001, szerencset probalni

2) Milyen gyorsan sajátitotta el a holland nyelvet?
Magantanarral eleg gyorsan az alapokat, most mar partner (flamand) reven jobb

3) Viszony Magyarorszaghoz, csalad, rokonok baratok?
Eros, napi szintu, de nem jutok haza csak max 3x / ev.

4) Mikor, milyen helyzetben használja a magyar nyelvet?
Csak magyar csaladdal, baratokkal -> email / telefon.

5) Milyen származásuak a gyermekei/ identitásuk?
Nincs bebi.

6) Milyen szerepe van a magyar hagyományoknak mindennapi èletben?- unnepelik a magyar unnepeket melyiket? Es a Hollandokat? Melyiket?
Mindent tradicionalis unnepet tartunk, mar a nevnapot is bevezettem De nemzeti unnepeket (marc 15 pl) nem. Semmit nem jelent itt nekem...

7) Hogyan fogadtak ont a Hollandok?
Angol kornyezetben dolgozom. A hollandok baratsagosak, de tavolsag tartoak. Nincs sok holland baratom.

Mit volt nehèz megszokni itt? Mi hiányzott otthonrol?
Nekem a kajak hianyoznak es a csalad persze!

9) Tovabbi munkalkodasok itt Hollandiaban?
En szerintem ittmaradok.

10) Lètezik on szerint magyar identitástudat azokban az emberekben aki itt mar tobb èvtizede èlnek ès ha igen miben nyilvánul ez meg?
Igen, letezik. A ver nem lesz vizze, en sosem leszek holland!

11) Elhollandosultak a magyarok itt, vagy mègiscsak egy kis, zárt, kozossèg?
Amikor hazamegyek azt mondjak en mar tiszta holland vagyok, de ezt olyanokra alapozzak, hogy mit fozok es mit eszem. Szerintem ez csak egeszseges etrend, szerintuk hollandsag. En nem erzem, hogy elhollandosultam volna. Felvettem a ritmust es szamomra elfogadhato szokasokat. Ennyi.

12) Sikerült megtartani a Magyar nyelvet- miben nyilvánul ez meg? On magyarnak èrzi magát vagy inkább Hollandnak? Mikor magyarnak es mikor Hollandnak?
En sokat olvasok magyarul. Radiot hallgaton online es persze csalad.
Magyar vagyok es az is maradok mindig; soha mas. Ez nem nacionalizmus, hanem teny.

Ancika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-07-04 08:30   
Koszonom - napelem -.

Udvozlettel,
Anna

napelem  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-07-03 18:14   

1981-ben Budapesten, 2006 februarban jottem a ferjemmel, aki itt kapott munkat.

Alapszinten fel ev se kellett, rendesen viszont meg mindig nem beszelek. Angol munkanyelvu cegnel dolgoztam, nem voltam rakenyszeritve, hogy rendesen megtanuljak, most meg otthon vagyok a kisfiammal.

Mindkettonk csaladja, baratai otthon vannak Magyarorszagon. Ritkan jarunk haza, evente max. ketszer. Interneten tartjuk a kapcsolatot.

Otthon a ferjemmel egymas kozt.

Magyar.

6) Milyen szerepe van a magyar hagyományoknak mindennapi èletben?- unnepelik a magyar unnepeket melyiket? Es a Hollandokat? Melyiket?
Karacsonyt, szuletesnapot, nevnapot, csaladi evfordulokat unneplunk. Es orulunk a holland nemzeti unnepek nyujotta munkaszuneti napoknak.

Mindketten nemzetkozi angol munkanyelvu cegnel dolgozunk/dolgoztunk, inkabb nemzetkozi kapcsolataink vannak.

Az idojaras. Allandoan hideg van, fuj a szel, esik az eso. Hianyzik a magyar nyar.

Most vettunk hazat, maradunk meg jo par evig biztosan.

10) Lètezik on szerint magyar identitástudat azokban az emberekben aki itt mar tobb èvtizede èlnek ès ha igen miben nyilvánul ez meg?
Igen, letezik. Hetkoznapi szokasokban, preferenciakban.

Emberfuggo. Akinek holland parja van, felholland gyerekei, az konnyen elhollandosul. Aki magyarokkal baratkozik itt is, az nem.

12) Sikerült megtartani a Magyar nyelvet- miben nyilvánul ez meg? On magyarnak èrzi magát vagy inkább Hollandnak? Mikor magyarnak es mikor Hollandnak?
Magyarul beszelunk otthon, egymas kozt. Hollandiaban elo magyarnak erezzuk magunkat.

Ancika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-07-01 11:57   
2008-06-28 18:51, mverocska:

-

Koszonom valaszodat. Ertekelem, hogy faradtsagot nem kimelve valaszoltal kerdeseimre.

Udvozlettel,
Anna

mverocska  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-28 18:51   
Szia!

Nem tudom, hogy meg ervenyes-e, de azert kitoltom hatha meg segit valamit!

1985-ben Veszpremben szulettem, 2005 nyaran koltoztem ki, mivel a parom holland.azota vele elek itt.

egy ev utan le kellett tennem a legmagasabb foku nyelvvizsgat, hogy egyetemre mehessek, ez sikerult. Persze mindig van mit tanulni

Nagyon hianyzik mind, sokszor visszavagyom. Lehet az egyetem befejeztevel egy idore visszakoltozunk.

Ha a csaladommal vagy baratokkal telefonalok/emailezek

Meg nincsenek, de nekem nagyon fontos, hogy ha lesznek magyarul beszeljenek

A kulonbozo unnepek, amik kozosek altalaban az en magyar szokasaim szerint mennek. marcius 15-et szalaggal unneplem. a kifejezetten holland unnepeket nem nagyon unneplem.

Mivel hamar megtanultam a nyelvet, igy nem volt sok problemam, meg ha hallottak is, hogy nem holland vagyok, tapasztalatom szerint ertekeltek, hogy a nyelvuket beszelem. Nehany negativ tapasztalatom is volt, most mar nincs akcentusom, viszont nehany ember viselkedese megvaltozott miota kiderult, hogy kulfoldi vagyok. De inkabb pozitiv, mint negativ tapasztalataim vannak.

Amit nehez volt megszokni, az a pazarlas, amit sajnos nagyon gyakran latok itt, otthon viszont nem. Az emberek zarkozottsagat is nehez megtorni, a felszinen kedvesek, de nem engednek kozel magukhoz.
A csaladom es barataim nagyon hianyoznak es a nyelv, mivel a magyar nyelvet gyonyorunek tartom.

Tanulok es emellett dolgozom ket munkahelyen.

Ezt nehez megvalaszolni. En 3 eve lakok itt, es ugy erzem, hogy amig csak elek magyar leszek, tehat bennem 100%-ig el a tudat. Nem ismerek olyanokat, akik sokkal hosszabb ideje elnek itt.

Szerintem sok dologban alkalmazodunk, mert mashogy nem lehet idegen orszagban elni. Viszont a magam reszerol nem mondhatom, hogy elhollandosultam, meg mindig vannak dolgok, amikkel soha nem tudnek egyeterteni es az elveim valtozatlanok. Az alkalmazkodas inkabb a gyakorlati dolgokra van hatassal szerintem.

100% magyarnak erzem magam es a nyelvet soha nem tudnam elfelejteni!

Hat ennyi Remelem jol sikerul a szakdolgozat! Sok sikert es jo munkat!

Ancika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-20 09:29   
Koszonom hogy idot es faradsagot nem kimelve valaszoltal Poe!

Udvozlettel
Anna

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-19 21:06   
2008-06-19 16:09, Ancika:

Budapesten 1957-ben. 1977-től a Vajdaságban éltem. Férjem mint kamionsofőr talált itt munkát, utána 1992-ben én is kijöttem.

Az alapokat elég hamar, nem sok szó kell a mindennapi dolgokhoz. Autodidakta módon egyedül tanultam. Három éve heti egy alkalommal nyelvórára járok, ez sokat lendített az írásomon és a beszédemen. Meglett a vizsga, a tanárnő elégedett a teljesítményemmel, én még nem. Perfekt még mindig nem vagyok, talán nem is leszek. De ezt nem is érzem kényszernek.

Édesanyám, húgom, népes rokonság és néhány kitartó barátnő vár haza rendszeresen. Szeretek otthon lenni és szeretek hazajönni.

Rendszeresen. Férjemmel itthon magyarul beszélek, a telefon, internet jóvoltából napi kapcsolatom van az otthoniakkal. Magyar könyveket olvasok, a magyar netet is használom. Gyakran írok, sokat, blogot vezetek. Helyben is vannak magyar ismerőseim.

5) Milyen származásuak a gyermekei/ identitásuk? Nincsenek gyermekeim.

Mivel ünnepelni jó dolog, a hollandok meg nagyon is szeretnek, mi megünnepelünk mindent, amit lehet, magyart, hollandot vegyesen. A férjem vajdasági, és van szerb kapcsolat is, így azokat is, ha kell

16 éve még nem volt ilyen viszolygás az idegenektől. Akkoriban jóindulattal és kíváncsian fogadtak. Néhány kellemetlen élményem volt, de ennek oka lehetett a nyelvtudás hiánya is. Alapvetően mindenki barátságos velem.

8 ) Mit volt nehèz megszokni itt? Mi hiányzott otthonrol?

Az időjárást még mindig nem sikerült, pedig már az is változott, melegedett. A holland takarékosság is szolgál még meglepetésekkel. A magyar kultúra hiányzik nagyon, könyvtár, színház, mozi, népszokások, pl. a majális, lakodalom.

Nyugdíjas korunkig mindenképpen szeretnénk itt maradni, de addig is fontolgatjuk a hazatelepedés előnyeit és hátrányait.

10) Lètezik on szerint magyar identitástudat azokban az emberekben akik itt mar tobb èvtizede èlnek ès ha igen miben nyilvánul ez meg?

Létezik. Még azokban is, akik 50 éve élnek itt, és esetleg már nem, vagy csak hibásan beszélnek magyarul. A magyarságtudat mélyen gyökerezik, és gyakran nosztalgikus, megnyilvánulhat gasztronóm vagy zenei élvezetekben, sporteseményeken, magyar találkozókon. Általában múltidéző, az a bizonyos "régi dicsőségünk". Magyarságát kifejezetten tagadóval nem találkoztam. De aki a gyerekeit nem vagy alig tanítja magyarul, olyannal igen. Ez viszont általában nem a magyarságtudat hiánya, hanem kényelemszeretet vagy a gyerek ellenállásának, gyengébb képességeinek következménye.

Akik szétszórva élnek, vegyesházasságban, azok természetszerűleg elhollandosodnak, különösen a nők. A nagyobb városokban, ahol a társasági élet is aktívabb, több a lehetőség a magyarság megtartására. Ismerek olyan személyt, aki 40 éve nem tanult meg hollandul, egy másik 3 év után már töri a magyart. Ezek egyedi esetek persze.

12) Sikerült-e megtartani a magyar nyelvet- miben nyilvánul ez meg? On magyarnak èrzi magát vagy inkább hollandnak? Mikor magyarnak es mikor hollandnak?

Anyanyelvemet tökéletesen megtartottam, egyetlen szóval volt nehézségem eddig, azt bizony hollandról kerestem vissza a szótárban. Szégyelltem is magam. Háromheti szabadság után nehéz a hollandra visszaváltani.
Mindig magyarnak érzem magam Magyarországon és Hollandiában. Néha harmadik országban van egy kis dilemma a holland rendszám, iratok miatt, de nem az érzésben, hanem, hogy mi a kifizetődőbb, melyik útlevelet vegyem elő. Kifejezetten hollandnak csak akkor érzem magam, ha az Oranje focicsapat játszik. Most is kidíszítve az ablak, az utca, várjuk a holnapi mérközést.

sok sikert a munkádhoz

Ancika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-19 16:09   
Mivel lehetseges hogy a kerdoiv letoltese idoigenyes, felteszem a kerdeseket ezen az oldalon igy barki hozzaferhet:

Udv
Anna

Ancika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-19 15:58   
Kedves Hollandiaban elo magyarok,

Anna vagyok es a leideni egyetem utolso eves hallgatoja. A magyar kisebbseget kutatom itt Hollandiaban egy tanulmanyzaro szakdolgozat kapcsan. Szeretnem a Hollandiaban elo magyarokat megkerni egy kerdoiv kitoltesere (kb 5 perc). Foleg a nyelv es identitastudat megtartasa erdekelne.

Elore is koszonom,
udvozlettel

Anna

Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó