2017. november 23. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> FÓKUSZ: Gondolatok a magyarság fogalma körül
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 következő lap )
 Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-14 23:25   
"Magyar az, aki Magyarországon született, szereti és szolgálja a szülöföldjét és magyarul beszél."

Ez a definíciója a magyarságnak? Mert akkor a világ magyarságának legalább 50%a kívül reked. Gondolatok a magyarság fogalma körül - ez a topik támája. Definíciókat kerestünk évekig és a kvintesszencia az volt, hogy magyar az, aki annak érzi és vallja magát.

Bárkitöl ezt a a jogot megvonni önkéntesen felállitott tézisek alapján - minek lehet nevezni ezt?

Példa: nagyapám Magyarországon született, Romániában halt meg és mindig ugyanabban a faluban lakott. Nem magyar? Gyerekei sem? Unokái sem, akik részben külföldön láttak napvilágot, de magyarul beszélnek, a magyar kultúrával nöttek fel és teljesen vagy részben magyarnak tartják magukat?

Érdekesmód a Magyarországon született, de nem magyar nemzetiségüek is többet jelentenek e definíció szerint. Aki semmit nem tesz hazájáért, de ott született, az is elébb áll, a fenti kritériumok szerint.

Ezért ragaszkodom továbbra is a saját meghatározásomhoz, hogy aki magyar anyanyelvü, magyar szellemben nevelkedett, a magyar kultúrához közel érzi magát és/vagy önkéntesen magyarnak vallja magát, az magyar. Függetlenül földrajzi behatárolásoktól.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-14 23:09   
2008-06-14 20:03, Fredi:

Ezekhez utána lehet olvasni itt:

http://www.siebenbuerger.de/portal/land-und-leute/siebenbuerger-sachsen/

Meg itt:

http://de.wikipedia.org/wiki/Siebenb%C3%BCrger_Sachsen

Minden évben találkozó van Dinkelsbühlben, ahol a német és a román zászló mellett a magyar is megtalálható, II. Géza emlékére.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-14 20:03   
Kedves Zsuzsa,
nem akarok feltétlen vitatkozni veled, de helyben sem hagyhatom azt, hogy: "...hiszen a nyelvük flamand." mert így nem helyes. Eltekintve attól, hogy nem létezik egy egységes erdélyi szász nyelv, az erdélyi szászok dialektusa legjobban a luxemburgi német dialektushoz hasonlit - ezzel is magyarázható a két nép közötti nagy rokonszenv. Egyébként az erdélyi szászok eredete sem egyértelmű, de ma az az általánosan elfogadott álláspont, hogy a zömük a Rajna-Mosel vidékről került Erdélybe.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-14 19:10   
Kedves topik társak!
Nagyon örülök, hogy ilyen sokan hibás topikba (mellé)-írtunk és Hunor mindent áttelepitett ide. Tehát nem csak én vagyok, aki rossz topikba ír.

Különösen örülök, hogy mennyi minden jó, nekem eddig ismeretlen tényeket tanultam a különbözö beírásokból.

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-14 18:02   
2008-06-14 05:41, Ferencz Zsuzsanna:
-
Kedves Zsuzsanna!

Hogy német betelepülöknek kimondottan flammand lett volna a nyelve, azt még nem hallottam. De ha arról a dialektusról van szó, ami a mai flammandhoz közel áll, mindegy hogy közösségüket a németböl a flammand felé vagy forditva vezetjük le, akkor azt a nyelvcsoportot itt megtalálhatod a belga-holland-német háromszögben, amiröl szó lehet, mert erröl a vidékröl települtek ki. Ezt egyik oldalrol "alnémet", a másikról "alflammand nyelvnek" lehetne megnevezni. Az utóbbi a mai Hollandia területén. De ezen a területen probléma nélkül megértik egymást.

Toeby

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-14 17:50   
2008-06-14 15:12, Fredi:
-
Fredi! Ezt valószinüleg félreértetted, mert beszéltem a Stuttgart és Ulm környéki svábokról is, de arról is, hogy az akkori Német Birodalom minden területéröl voltak kitelepülök. Megemlitettem a Köln környékieket is, akik a Nyirség közelébe kerültek.

Persze a Rajna bal oldaláról, Rheinlad-Pfalz, Rheinhessen, Franken, Trier és valamennyi Bayernból is, akik a bánát svábokat alkották.

A szatmár svábok származnak Austria területéröl. A Siebenbürger Sachsenoknál szintén megtalálhatók a rajnamenti frankok és a bajorok is.

Én arra hivatkoztam, hogy az elsö betelepülök a magyar királyok házassága, pl. a bajor herzegnövel sok bajort hozott az országba, ami akkor lényegesen közelebb volt az akkori Magyarországoz, mivel akkor még Austria a mai határai között nem létezett. Lásd Bajor herzegség.

De mindegy, hogy ki honnan jött, mindegyiket svábnak, vagy Donauschwabnak nevezték.

Toeby

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-14 15:12   
Toeby "A mai osztrák területröl is jöttek persze betelepülök, azok kezdetben szintén bajorok voltak." Ez a mondat azt sugallja, mintha a dunasvábok mind bajor eredetűek lennének, ami persze messze nem igaz. A Vikipédia szerint:
Die deutschsprachigen Siedler stammten aus Schwaben, Franken, Bayern, Pfalz, Hessen, Österreich, Österreichische Niederlande (heute: Luxemburg, Belgien) und Elsass-Lothringen. Egy mindenesetre közös volt bennük és ez alapvetően megkülönböztette őket az erdélyi szászoktól, ők mind katolikusak voltak - vannak.
Zsuzsa kérdésére szerintem a válasz: a németek itt nem annyira egy országhoz való hovatartozást, hanem a beszélt nyelvet jelentette inkább.

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-14 15:09   
2008-06-14 11:50, Toeby:
A Duna a Fekete erdöben ered...Az ulmiak is Donauschwaben, még ha Mária-Terézia is telepitette be öket..

Ez így igaz.
És Ulmnak az a fontos szerepe is volt, hogy - miután a Duna csak onnan kezdve volt hajózható - ott gyülekeztek a telepesek és szálltak fel a hajókra, hogy a Dunán lehajózva eljussanak új hazájukba.
Többek közt ezért is hívjak öket Donauschwaben-eknek.
Ulmban található a Donauschwäbisches Zentralmuseum, amelynek magyar nyelvü honlapját belinkelted az elöbb. Az Ulmi Magyar Kultúregyesület szoros kapcsolatban áll velük.
Itt hívom fel a figyelmeteket a július 4. és 13.-a között rendezésre kerülö Ulmi Dunafesztiválra, amelyet kétévente tartanak meg. Minden dunamenti ország részt vesz magasrangú kulturális képviselökkel. Az idén MO-ról a Magyar Rádió Szimfónikus Zenekara Kodály Háry Jánosát adja elö, fellép Barabás Lörinc trombitamüvész, a Pevax együttes (blues-rock-folk), az esztergomi Monteverdi kórus, a Bihari János tánccsoport, Bakony Attila Táncház, "Goulasch Exotika"... stb.

Hatalmas Duna-Party, érdemes eljönni!

http://donaufest.de/

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-14 11:50   
2008-06-14 05:41, Ferencz Zsuzsanna:
-
Kedves Zsuzsanna,

A Duna a Fekete erdöben ered, s egy dokomentárfilmben nagyon jól mutatták be ezeket a ki- illetve bevándorlásokat. Az ulmiak is Donauschwaben, még ha Mária-Terézia is telepitette be öket. A betelepités mindig a magyar királyok, késöbb a Habsburgok által történt, amikor is különbözö kedvezményben részesitették a betelepülöket. Az is igaz, hogy aztán a köznyelvben mindenkit svábnak vagy Donauschwab-nak neveznek.

A mai osztrák területröl is jöttek persze betelepülök, azok kezdetben szintén bajorok voltak.

Toeby

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-14 05:41   
Kedves Toeby,
a korábbi beirásoddal kapcsolatban: szerinted a sváb az nyilván sváb, Stuttgart környékéről.
Nos, a mi svábjaink ú.n. Donauschwaben (dunai svábok), Mária Terézia telepítette be őket a Bánságba, hogy kertészkedjenek.
Ugyanakkor a romániai szászok sem Szászországból érkeztek Erdélybe, több mint 800 évvel ezelőtt, hiszen a nyelvük flamand.

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 23:23   
Halló!

Itt néhány példa a soknemzetiségü Baranyáról.

http://neprajz.jpm.hu/?menuID=4&cikkID=105

http://neprajz.jpm.hu/?menuID=4&cikkID=103

http://mohacs.jpm.hu/?menuID=2&cikkID=68

Dédnagyanyámnak második házasságában szerb férje volt. Igy tanult meg szerbül is.
Amikor gyerekként nap mint nap elkisértem a nagypiacra, ott csoportosultak a különbözö nemzetiségü kistermelök, s midegyiküket a nyelvükön szólitotta meg, hol németül, hol szerbül vagy magyarul. Abban az idöben mindenki a saját népviseletében jelent meg. Sajnos ez a szokás ma már teljesen eltünt, a piac átalakuklt egy nagy szupermerkettra, ahol már az alkudozás idegen.

De ha valakinek kedve van többet olvasni a magyar-német kapcsolatokról, akkor itt egy aránylag jó oldal.

http://www.dzm-museum.de/nemetek-magyarok/index.htm

Toeby

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 22:38   
2008-06-13 22:29, Toeby:
-

Jól becsapott ez elöbb a gép, mert minden elakadt, aztán az üzenet megjelent vagy háromszor. Szerencsére törölni is lehet.
-

Szerver lassult, az okozta ezt (szerintem).

Hunor

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 22:29   
2008-06-13 21:50, hunor:

FERENCZ ZSUZSANNA ÜZENETE

Kedves Zsuzsanna!

Itt valami tévedés állhat fenn, mert a sváb kifejezés a szó szoros értelmében értendö. Ausztriai svábok nincsenek, az akkori idöszakban Ausztriáról különben sem beszélhettünk. A mai sváb, azaz Suttgart környéki németekröl van szó, akik már a korábbi évszázadokban is a szegénység elöl menekülve találtak ott, többek között Baranya megyében is, új otthonra. Ha manapság ott körülnézel, megtalálod öket, ugyanúgy mint még évtizedekkel, századokkal ezelött. Kapcsolatuk az öshazával különösen a 80-as években nagyon megerösödött. Ma ez az itteni német cégek javát is szolgálja, mert sok vállalkozást hoztak ott létre. A német politika is nagyon sokat tett érdekükben. Különösen az akkori német államelnök, Weizsäcker többszöri látogatását emlithetném itt meg. Pécs (Fünfkirchen) testvérvárosa pl. a Stuttgart melletti Fellbach. Pécsett mindig is létezett német iskola, de ugyanúgy szerb-horvát is, ami azt mutatja, hogy a nemzetiségek azért nem álltak mindig olyan nagy probléma elött, mint ahogy azt az ember a múlt rendszerröl elképzelte volna.

A Pilis környékén is nagyon sok némettel találkozhatsz, de Magyarországra a korai Németország területéröl mindenhova telepitettek be németeket. Pl. igy kerültek el a Köln környékiek a Nyirségbe is. Az Alföldön pl. Csávolyban is ismertek a németek. Az akkori háborus veszteségek következtében a magyar lakosságot szivesen egészitették ki németekkel. Nem volt másképp Budán sem, ahol sok esetben a németek többségbe is kerültek.

A német származásuakat pedig 1945-ig olyannak is kezelték, azaz hivatalosan is igy kerültek beiktatásra, hogy nemzetisége német.

Toeby

Jól becsapott ez elöbb a gép, mert minden elakadt, aztán az üzenet megjelent vagy háromszor. Szerencsére törölni is lehet.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:51   
AMADEUS ÜZENETE:

2008-06-13 12:53, poe:
vannak vadmagyarok, nagymagyarok, kismagyarok, keleti, nyugati magyarok, fél- és negyedmagyarok, ki-és bevándorló magyarok. Jó magyarok, rossz magyarok, okos és buta magyarok, kövérek, soványak tán még szeplősek is...

És van a nagy magyar marha, meg a marha nagy magyar.
Én személy szerint az elsöt többre értékelem a másodiknál.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:51   
LEPU ÜZENETE:

2008-06-13 16:49, Fredi:
Nos hasonló vita már volt a MON-on. Egy darabig érdekes, néha lehet mosolyogni is, de remélem ezúttal nem fajúl odáig a dolog, mint legutóbb, amikor is az egyik ex-MON-tag végérveléseként Jézus Krisztus is magyar volt!

Nos, ki is a magyar? Ő.
És Krisztus igen is magyar volt!

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:50   
FERENCZ ZSUZSANNA ÜZENETE:

Kedves Toeby, nagyon érdekeset irtál volt az édesanyádról. Aki - ha jól értettem- magyarországi sváb volt, s azt irták az igazolványába, hogy német.
Nos, tudtommal a magyarországi svábok Ausztriából kerültek Magyarországra. S akkor miért németek?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:49   

Kedves Nagy Lajos, én Árpád népét Árpád népének tartom. Mivel nincs bizonyíték rá, hogy ők lettek volna a magyarok. Arra sincs, hogy a magyarok mások lettek volna.
Te nem tudod elképzelni, hogy valaki, aki magyar (és ezért elég sokat lájsztolt), nem hajlandó elfogadni az elméleteket, amíg azok nem százszázalékosan biztosak? Vagyis nem váltak elméletből dokumentummá?
Inkább élek azzal a tudattal, hogy talán még sincs hétezer éve a rovásiirásnak. És hogy nem voltak fekete meg fehér magyarok. Különben sem hiszem, hogy valaki kiigazodik a vándorló törzsek ügyében.Egyik jött, másik ment.Másik beolvadt. Másik kipusztult. A történetiirók (mivel nem volt még internet ) össze-összecserélték őket.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:49   
TOEBY ÜZENETE:

2008-06-13 16:49, poe:
-
Látod, ez a probléma. Miért kellene kibékülnünk, ha össze sem vesztünk?

Toeby

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:48   
POE ÜZENETE:

2008-06-13 16:30, Toeby:
ez már tényleg off, de

megsérthetsz nem azt jelenti, hogy sértegetsz. Az egyik feltételes mód és egyszeri alkalom, a másik állítás, kijelentő mód és gyakorító képzős, tehát rendszeres tevékenység. Látod, egy nyelven beszélünk, mégsem egy nyelvet beszélünk
Béküljünk ki

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:48   
NAGY LAJOS ÜZENETE:

érdekes, hogy nem értesz meg. Nem én nekem kell magyarázni, mert én megtettem, hanem neked. Ezt kértem toled. Magyarázd meg miért, mire föl tartod a magyarokat Arpád népének ?

én elmondtam, hogy mi a véleményem és egy magyarázatot adtam hozzá ..., a tiedet várom

Te azt teszed kérdésessé, hogy kik is voltak, akik Arpádék bejövetelekor a Kárpát medencében éltek, én pedig azt, hogy kik, milyen nép is volt (milyen nyelvu) a 7 törzs népe ...
nem lehet vitatkozni csak akkor, ha mindketten argumentálunk. A tiedet várom, de nem jön. Igy tényleg nem lehet vitában állni.
Fôlvetettem a magam 'teóriája' védelmére azt, hogy századokkal és talán évezredekkel is elobb ... Ebben a századokat ténylegesnek, az évezredeset "talán" -ként írom. Ennél pontosabban, tárgyilagosabban nem tudom magam kifejezni. Ami a több századdal elobbieket illeti, még ha nincs is sok, de van belolük elég (a szarvasi csonttutartó, a vagy 3 éve talált vasolvasztó falán talált néhány, vagy a nagy-szent MIklósi -remélem ez pontosan a neve- aranyleletek. Ez utóbbin viszont rengeteg rovásjel van) ...
amíg viszont Arpád népe részérol, a tudomásom szerint EGYETLEN lelet nincs ... Persze ez utóbbit nem állítom, hanem azt, hogy tudomásommal ilyenek nincsenek. Mint Te állítod, hogy nincsenek az oshonosoknak a 10. század elott ...

tehát az hiányzik itt, hogy Te leírd, miért gondolod, hiszed azt, hogy A magyarok Arpád népével azonosak és velük jött be nyelvünk a Kárpátok közé ...
ha megteszed, folytathatjuk, ha nem ...; lehetlen vitáznunk errol ...

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:47   
FREDI ÜZENETE:

Nos hasonló vita már volt a MON-on. Egy darabig érdekes, néha lehet mosolyogni is, de remélem ezúttal nem fajúl odáig a dolog, mint legutóbb, amikor is az egyik ex-MON-tag végérveléseként Jézus Krisztus is magyar volt! Ami ezután jött odavezetett, hogy az illető önként távozott. Minden hipotézisnek az ellenkezője is érvényes mindaddig, míg az tudományosan nem bizonyított.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:47   
TOEBY ÜZENETE:

2008-06-13 14:38, poe:
-
"És figyelmesebben olvass, megint nem azt mondtam, hogy sértegetsz

Nem azt írtam, hogy kötekedsz Azt, hogy az érvelés hevében észre sem veszed, hogy másokat megsérthetsz.

Na végre. Elég hamar eljutottunk oda, ahová az ilyen magyarságboncoló topikokban hagyományosan el szoktunk jutni. Van, aki belebonyolódik a témába, és észre sem veszi, hogy egy odavetett mondattal sért."

Hát talán az elözöket én irtam volna?

Azt hiszem, a probléma az is, hogy valójában Ti nem olvastok figyelmesen.

Az általad állitott "sértegetést" én természetesen vehetem annak, hogy most csak úgy fogod fel a dolgot, hogy amit irok, csak kötekedésnek szánom.

De ne mindig a harmadik személyért lépjetek fel, hanem mondjátok meg a véleményt magatokkal kapcsolatban. Ha a harmadik támadást érez, jelentkezhet maga is. De mivel nem jelentkezett, nem is sértödött meg.

De az esetleg megsértödötteknek van egy felajánlásom, ha egyszer netán hatalmamba áll egy ilyen döntés:

Miután a hovatartozást nem az egyén dönti el, s azt sem lehet állitani, hogy a középkorban egy egyszemélyes diktatura eredménye lett volna Erdély függetlensége, nevezzétek magatokat "erdélyieknek". Nemzetiségetek attól még lehet magyar, mint az anyám példáján keresztül emlitett esetben is. Ö Magyarországon az egész pereputtyal mint német volt nyilvántartva. Már nevük is elárulta öket: Fadler, Ackermann és Sziebert. És nem is magyarositották a nevüket Schneider-ról Sárközire.

Valójában a felvidékiek sem akarnak velünk egy tányérból cseresznyézni, akkor lehetnek felvidéki magyarok, szlovákián belüli magyar nemzetiségüek.

Még talán egyet: Ne is próbálja valaki bizonyitani, hogy a környezö országokból Magyarországra települt magyarok nem hozták úgy magukkal a saját nézeteiket, amit ott utána talán még jobban kiérett bennük, mint ahogy általában a nyugatra távozott magyar és más népek is azt tették. Idövel kritizálták a környezetüket, annélkül, hogy arra elötte a saját otthonukban megfigyelésük lett volta. Igy megszépitették a multat, s kiderült, hogy otthon még majdnem minden jobb volt, ami persze inkább feltevésekre alapult.
Ilyenre sem egy magyarnak nincs szüksége, s egy német sem fogad el ilyent. Mindegy, hogy mi rejlik a háttérben, igazság vagy tévedés.

Toeby

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:46   

Kedves Nagy Lajos, nem értem: ki akarsz zsigerelni (ahogy állítod), vagy vitatkozni akarsz velem?
A tatárlaki leletek... nagyon sok elmélet van arról, hogy mit bizonyítanak. Te ezek közül a számodra legtetszőbbet választottad ki.Ahelyzet az, hogy összesen négy betű van létezik ott, amely azonos a mi rovásirásunkkal.
Hogy mikoriak az illető agyagtáblák, lehetetlen megállapitani, mivel a kolozsvári román kutatók az otromba módon kiégették.
Igen, a rovásirás és a nyelv valóban dokumentum. Viszont: az első rovásiirásos emlékeink a 10. századból származnak.Nyilván már az előtt is létezett a rovásiirás, viszont nem tudni, mikortól.
A magyar nyelv is nyilván régi,mint minden nem mesterséges nyelv, viszont az első nyelvemlékek ugye a 12. illetve a 13. századból származnak.Töredékes nyelvemlékek, más nyelvű szövegbe illesztett magyar nevek, egy-egy szó már régebbről léteztek, legkorábban épp a már említett Biiborbanszületett Konsztantinosz művében.10. század.
Szerintem nem lehet ősi dokumentumnak elfogadni olyan agyagtáblákat, amelyeknek a kora fölöttébb kétséges.
Mondd, kedves Nagy Lajos, végig akarod velem vágtázni az összes sületlen vagy érdekes elméletet?
Magam csak abban reménykedem, hogy valahol, valamikor valaki felfedez valami olyan leletet, amely végre pontot tesz a vitákra.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:46   
POE ÜZENETE:

2008-06-13 14:18, Toeby:

Ezek a tények, amikkel már most 40 éve nagyon jól boldogulok.

Itt van a lényeg. Mivel származásod miatt nem értek nagy sérelmek, valószínűleg nem is értheted, másnak miért fontos, vagy érzékeny ez a kérdés. De nem baj, elvégre beszélgetünk.
És figyelmesebben olvass, megint nem azt mondtam, hogy sértegetsz

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:45   
szegény Hunor, most egyenként tologathja azt a 60 üzenetet

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:45   
NAGY LAJOS ÜZENETE:

kedves Zsuzsanna !

mivel Te úgy egy picit megmaradsz a témánál és ezt írod : "Ezért nem vagyok alkalmas vitapartnered. Ilyen ügyekben mindig azt kérdem: "Hol a dokumentum?""

mint írtam az elobb, most újra elismétlem. A nyelvünk, a magyar nyelv alapján. Azt véve mint tárgyi bizonyítékot ehhez állítom ezt. Azon keresztül, hogy a rovásunk jeleit, a nyelvünk írt formájának veszem (ezt még senki nem tette kétségben ...). Mivel ilyen írásjelek azt bizonyítják, hogy több évszázaddal, talán még több évezreddel is (Tatárlak-i leletek) az Arpád népe bejövetele elott ott magyarul beszéltek, mert írtak. ...
Ez az én "dokumentumom". Ez több, mint az ún.
dokumentumok. Ugyanis egy dokumentumot meg lehet teljesen alaptalanul, félrevezetés céljából írni, de a nyelvet nem lehet megmásítanunk. Egy példával :
Normálisan, hivatalosan a magyar nyelvnek nem szabad lett volna kapcsolatban kerülnie Attilával, illetve annak nevével. Ez 'igaz', ezért is vettük át, használjuk vagy egy évezrede így, ahogy másoktól átvettük. Tehát : Minden dokumentum ot Attila-nak állítja. Ez ellen mond nyelvünk. Az Atilla-nak mondja. Ez ellen még ma sem tudunk semmit tenni. A nyelvünk kényszeít arra, hogy A-TIL-LA -nak és ne AT-TI-LA -nak mondjuk ki.
ez egy ragyogó példa arra, hogy milyen értéke van az írásoknak (a latin, a mások .. írásának), dokumentumoknak ... a nyelvünkkel, mint 'tárgy'-nak. Sokkal tárgyilagosabb, tudományosabb is ... egy nyelvre bízni magunkat, mint ún. dokumentumokra ...

látod, kedves Zsuzsanna, én magyarázom, védem a véleményemet ..., még ha lehet, hogy nincs is igazam. Kb ezt várnám toled is ..., hogy azt is ki tudjuk zsigerelni ...

minden esetre kÖszönöm, hogy megmaradsz (egy picit, azért) a fölvetett téma-tárgy mellett
(még ha mint valami cica, állandóan csak a hátadat mutatod itt ...)

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:44   

Látom, már nagyon összekuszálódtak a szálak...
Visszatérek Toeby egyik ismérvére (mármint hogy ki a magyar?):" szereti és szolgálja a szülöföldjét".
Persze, a szülőföldet lehet nagyon rosszul is szolgálni.De ne politizáljak.
Különben is mit jelent a szülőföld szolgálata?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:43   
TOEBY ÜZENETE:

2008-06-13 13:39, poe:
-
Halló!

Miért sértegetnék? A legtöbben tudják vagy legalábbis tudniuk kellene, mi az általános vélemény Magyarországon. A nagy Magyarország csak azért létfontosságu, mert azzal súlyunkat növeljük. De hogy kit minek tartanak az már egy más kérdés. Gondolom ezzel lehet élni, mint ahogy mi külföldön is élünk ezzel. A magyarországi, de Németországban élö sváb miért sértödne meg? Ott a családunkban soha nem merült fel a kérdés, mennyire vagyunk svábok vagy magyarok. Azt a hivatalos papirok is elintézték. Én apai nagyapám részéröl vagyok magyar, aki svábok közé házasodott be. A németeknek anyai ágon német vagyok, apain ezáltal magyar. Hivatalosan német, az utcán viszont magyar. Ezek a tények, amikkel már most 40 éve nagyon jól boldogulok.

Aztán hogy nagyapám Árpádtól van és anyámat talán Hohenzollernek nevezték korábban, az egyáltalán nem érdekel. Az meg föleg nem hogy tény e a "Magyar Hunor" legendája, mert ha még ásóval és lapáttal is mennék az Uralba, nem tudnék meg többet, mint azt, amit azok irtak, akik legtöbben szintén semmit sem tudtak. De jó hogy erröl folyik a vita. Én erre nem igen haraptam rá, mert a környezetem napjai inkább kitöltenek, mint egy ezredévekre visszamenö téma, föleg olyanok részéröl, akik szintén csak itt-ott beleolvastak valamibe.

A fórum negativ vonása az, hogy sokan olyan témába is beleszólnak, amiröl semmit sem olvastak, semmit sem tudnak, de problémájuk van azzal, hogy saját profiljuk esetleg azáltal valamennyire háttérbe szorult. Erre nagyon jó példának emlithetem meg az egykori beirásaimat a kölni polgárság a francia és utána porosz megszállás viszonyával kapcsolatban. Akkor egy állitólagos történész, aki a magyar történelmet mint köpönyegforgató vagy háromszor átirta, odáig fajultatta magát, hogy a témában bölcsebbnek tüntette fel magát, mint ahogy a város Köln maga a történelmét értelmezi. S midezt a közönséges utcai nyelv módján.

A történelem nem matematika. Az hogy 2 x 2 az 4, legtöbben tudják. Hogy évszázadokkal vagy évezredekkel ezelött mi történt, hogy volt, az gyakran csak egy feltevés.

Toeby

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:42   
BÖBE ÜZENETE:

2008-06-13 13:40, hunor:
-

Korházban

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:41   
NAGY LAJOS ÜZENETE:

hunornak ; igen, sajnos igazad van. Nem értem, hogy miért nem lehet a témánál megmaradni ... és ha valakit az nem érdekel ..., hát máshová mennie ...
az viszont kimondottan felháborító is, hogy a magyarságunkat szeretve (mindannyiunk a saját felfogásában, persze), ezt egymás ellen használjuk (errol írsz éppen Te) ...

számomra ez egy olyan egyszeru kérdés, hogy kimondottan érthetetlen az, hogy másnak, másoknak miért is nem az. Az, hogy a magyarságot mi (MINDANNYIAN) a nyelv alapján állapítjuk meg ... az evidens ... és mégis mindenki csaknem írtózik akkor, amikor erre alapozva kellene néznünk eredetünket. Nem értem azt, hogy ha valaki szereti anyanyelvét, ez által azokat, akik ezt reáhagyták miért is ... nem !?

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó