2017. november 23. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> FÓKUSZ: Gondolatok a magyarság fogalma körül
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 következő lap )
 hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:40   
POE ÜZENETE:

2008-06-13 13:43, bobe:

Ez jó Böbe, hogy is hívták a Harry Potterben a svéd sárkányt?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:39   
TOEBY ÜZENETE:

2008-06-13 12:54, Lepu:
-
Halló Lepu!

A nyelvvel kapcsolatban ez nem a Te egyedüli felismerésed, s nemcsak bizonyos nyelvtani hiányosságok az okai. A magyar nyelv nagyon ellaposodott. Az utca nyelve bekerült a médiákba, a munkahelyeken már korábban meghonosodott, maguk a nyelvészek sem igen törödnek a nyelv tisztaságának megörzésével. Ha már kérdéseket teszünk fel, akkor csak az a válasz: "Ez jó igy is és úgy is.". Lörincze Lajos vagy százszor megfordulhatna a sirjában, mert még ö vette talán utoljára a legkomolyabban a dolgot.

A magyar nyelvben ugyanúgy, mint sok másikban, nagyon döntö a fiatalkori elsajátitás. Nekem egy berekszászi magyar tanárom volt, s nagyon ellenezte a magyar nyelvbe való külföldi behatolásokat.
De megtanitott bennünket helyes magyarra. Még ha a mai szókincsem a minimálissal egyenlö is, de ha nyelvtanban összeszedem magam, szinte hibátlanul tudnék irni és beszélni. Ezt a mai utolsó generációktól már nem várhatod el. Sokan örülnek, hogy egyáltalán tudnak beszélni.

A legjobb vicc az volt, hogy éppen egy nyelvész a Duna TV-ben azt állitotta, hogy a szin magyar beszéd Pest körül jött létre, alakult ki. Hát én Pécsett is alig találkoztam olyanokkal, akik máképp beszéltek volna, annélkül, hogy az esetleges tájszólásokat most negativ fényben tüntetném fel.

A Trianon témához már korábban hozzászóltam, ismét megismétlem, ha ezáltal sokak haragját magamra is vonom: "Ahogy van, az jól van, nem kevergetek." Trianon sújtotta az osztrákokat is, ha nem is olyan mértékben, mint a magyarokat.

Toeby

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:38   
BÖBE ÜZENETE:

kedves Toeby köszi a magyarazatot

böbe a sved (miközben irom hangosan röhögök )

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:37   
HUNOR ÜZENETE:

2008-06-13 12:19, Nagy Lajos:
-

Lajos, itt azért megy mellé a Te témád, mert komoly gondot, félreértést is szül(het) a mai magyarok közös definiálása, ahhoz képest az ezer évvel ezelőtti rész meg még problematikusabb, talán másodrangú.

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:37   
HUNOR ÜZENETE:

Szerintem Toeby/ Böbe beszélgetése alapján egy dolog nem derül ki, amit én ugyan tudok, de Toeby szerintem kevésbé - a nap kérdése tehát, hogy hol született a Böbe?

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:36   
POE ÜZENETE:

2008-06-13 13:26, Toeby:

Kedves Toeby. Nem azt írtam, hogy kötekedsz Azt, hogy az érvelés hevében észre sem veszed, hogy másokat megsérthetsz.
Tudomásul kell venni, hogy a Kismagyarországon kívül rekedt magyarok e kérdésben ugyanolyan érzékenyek, mint az 56-os magyarok. Ráadásul olyasmiről vitázunk, amiről te is megállapítod, hogy abszolút nem fontos A kérdés amúgy sem az volt, kik MA a magyarok, hanem hogy 1000 éve kik voltak azok. Ezt viszont nem tudjuk, úgyhogy akár lapozhatunk is

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:35   
TOEBY ÜZENETE:

2008-06-13 12:38, bobe:
-
Hát igen kedves Bobe. Köszönöm az el- és beismerést. Szerintem aki nem feltételek nélkül kötödik hazájához, az ugyan mondhatja magáról, hogy magyar, de nem követelheti annak a mások általi elismerését. S ebben semmi kötekedés sincs, mint, ahogy Poe állitja, hanem egyszerüen a felismerés, hogy a mai helyzetben ez egy lényegtelen kérdés és vita, mint ahogy irtam is, de ha már valaki annak nagy tulajdonságot szentel, akkor pont mi, akik kivülröl nézzük a dolgokat, ne kezdjünk el magyarkodni.

Egyébként a német már elég korán hivatalosan is megfogalmazta, ki a német, amiböl arra következtethettem, hogy akkor valójában egyetlen egy német sem létezik. Ugyanez elöfordulhatna a magyarok esetében is.

Sajnos a magyarnak mindig fontos volt, hogy ki a magyar.

Liszt Ferenc magyarul sem tudott. Teller Edének még magyar neve sem volt, Németországban tanult és Amerikában élt. Ráadásul az emberiségnek sem tett jót a hidrogén bombájával. De nekünk fontos volt, hogy velük elismerést szerezzünk a világban.

A németet mit érdekli, hogy Mozart állitólag osztrák? Hol volt születésekor a mai megnevezett Ausztria? Salzburg egyházállam volt, s akkor éppen a Német Birodalomhoz tartozott. Ezek szerint viszont német.

A Sárközy nem más, mint a Rákóczytól kért megkésett segitség a magyar szabadságharc gyözelmes kivivására. De erre most nincs szükség, szabadok vagyunk, akkor viszont jó nekünk egy külföldre szakadt hazánk fia arra is, hogy talán valami gazdasági segitséget még elvárhatunk töle. Vagy talán tévedtünk? Sárközy mégsem magyar? Úgy látszik, mert a segitség ismét elmaradt.

Egyébként anyámnak a hivatalos papirjaiba úgy volt bejegyezve Magyarországon: "anyanyelve német, nemzetisége német". Tehát volt mégis valami megkülönböztetés a magyar és az ott élö nemzetiségiek között.

Sajnálom, hogy többek, vagy bizonyos olvasók valami kötekedést vélnek mindig mások beirásaiban felfedezni, annak ellenére, hogy az nem annak szánt dolog volt. De az olvasás is ugyanolyan jelentöséggel bir, azaz nagyon az olvasó hozzáállásától és hangulatától függ. Szerintem ez a legnagyobb problémája az itteni fórumnak, ami szerint a másikban azonnal az ellenségeskedést keressük.

Toeby
(a rossz magyar)

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:34   
FERENCZ ZSUZSANNA ÜZENETE:

Kedves Toeby, akkor azt mondom neked, hogy az általad magyarnak tartott magyarokat én ingyen-magyaroknak nevezem, szemben velünk (erdélyiekkel stb), akiket mégis-magyaroknak nevezek. De a te logikád szerint pl. Böbe meg én románok vagyunk, bár mondjuk Böbe már Svédországban él.
A magyarországi svábokról pedig az a véleményem, hogy azok, amiknek tartják magukat.
Kedves Nagy Lajos, a helyzet az, hogy tollforgató vagyok, s ha fikciót akarok, akkor könyvet írok. Ezért nem vagyok alkalmas vitapartnered. Ilyen ügyekben mindig azt kérdem: "Hol a dokumentum?"

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:34   
LEPU ÜZENETE:

Nos, ami a magyarul beszélt illeti, alig van Magyarországon olyan ember aki tudna magyarul. Elég csak megnézni ezt a fórumot. 50% rosszul használja a -ba, -be, -ban, -bent az ezzel meg azzalból evvel meg avval lesz, stb. Ha meghallgatsz egy parlamenti közvetítést, megállapítod, hogy a képviselök 70%-a beszélni nem tud, nemhogy magyarul. Gyakorlatilag az összes TV-bemondó beszédhibás.
Amúgy meg a Kárpát-medence azé, aki teleszüli azt. És ezek nem a magyarok voltak, tehát felesleges Trianon pattogni, az elvett területek nagy részén tényleg nem magyarajkúak éltek. Ez mondjuk nem vonatkozik Észak-Erdélyre, meg a Székelyföldre. Az, hogy utána hogyan bántak a kisebbségekkel, megint nem téma, gyakran úgy, ahogy elötte a magyarok azokkal, akik utána többségbe kerültek. Van a magyaroknak is elég hullájuk a pincében, nem kell nagyon pattogni. Elöbb abba kell hagyni a sírást, jólétet kell teremteni, és tele kell szülni a Kárpát-medencét, akkor majd megint a mienk lesz az egész, föleg ha a románok mind Olaszországba, meg Spanyolországba mennek "dolgozni".

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:33   
POE ÜZENETE:

Na végre. Elég hamar eljutottunk oda, ahová az ilyen magyarságboncoló topikokban hagyományosan el szoktunk jutni. Van, aki belebonyolódik a témába, és észre sem veszi, hogy egy odavetett mondattal sért.
Maradjunk abban, hogy vannak magyar állampolgárok, vannak magyar anyanyelvűek, vannak magyar érzelműek, vannak vadmagyarok, nagymagyarok, kismagyarok, keleti, nyugati magyarok, fél- és negyedmagyarok, ki-és bevándorló magyarok. Jó magyarok, rossz magyarok, okos és buta magyarok, kövérek, soványak tán még szeplősek is. Szeplőtelenről nem tudok

Kedves Nagy Lajos. Kérdésed számomra a "Mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás" kategória. Lehet boncolgatni ráérő időnkben, de minek?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:32   
BÖBE ÜZENETE:

ugye mondtam hogy nem vagyok magyar ? ezt Toeby most szepen megfogalmazta idezem:
..."Magyar az, aki Magyarországon született, szereti és szolgálja a szülöföldjét és magyarul beszél."....
Zsuzsam mi ebböl csak egy feltetelnek teszunk eleget

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:31   
TOEBY ÜZENETE:

2008-06-13 06:11, Ferencz Zsuzsanna:
-
Kedves Zsuzsanna,

Illyés Gyulát nem is szántam bizonyitéknak, mert abban egyetértünk, ha bizonyitékunk eddig nem volt, valószinüleg késöbb sem lesz. (""Kivéve, hogy Petöfit az Ural mögött találták meg."")

Én nem is tartom olyan fontosnak a magyarság vagy méginkább "magyarságoskodás" kérdését. Magyar az, aki Magyarországon született, szereti és szolgálja a szülöföldjét és magyarul beszél.

A magyarországi nemzetiségeket, különösen a svábokat mindenkori jó beilleszkedésük ellenére sem tartom magyarnak, mert többnyire jól megörizték német identitásukat. Még az utolsó évtizedekben is gyakori volt, hogy közülük sokan magyarul sem tudtak. Ez nem negativan értendö, hanem inkább, amire büszkék is lehetnek.

Én tehát megelégszek a fenti megfogalmazással. Ami történelmünket illeti, mindenkori idökben és minden nép másképp irta meg vagy értelmezte a történelmünket. Még ugyanazon magyar történészek is váltottak abban vagy háromszor. Talán csak eredetünkben nem, mert arra mindegyikük, ha valamennyire is, büszke volt. Ezt sem értem mi alapján? Miért kezdjük vitatni egyes népek a másikkal szembeni "alacsonnyabb vagy magasabb" értékét? Mi jót teszünk magunknak azzal, ha keressük közöttünk, ki a magyar? Talán azzal a céllal, hogy ki az igazán jó magyar? Akkor mindazok, akik az országot elhagyták valójában a rossz magyarok közé sorolhatók be. És magyar e az a kitelepitett német, aki most itt viszont magyarnak vallja magát? Vagy az a szerb magyar, akinek az ereiben már szerb vér folyik? Vagy talán az az erdélyi, aki soha nem akart magyar lenni, azaz csak Erdélyen belül, mert a függetlenségét minden idökben ugyanúgy Magyarországgal szemben, mint ahogy most Romániával szemben is meg akarta örizni? Vagy ahogy már itt többször elhangzott: "Romániában magyar voltam, Magyarországon meg románnak tartanak"? Itt még a magyarság megfogalmazása sem segit, mert azzal nem érjük el, hogy honfitársaink attól ugyanolyan magyarnak tartsanak bennünket.

De elöször az tett bizonytalanná, hogy mások kétségbe vonták a finnekkel és hunokkal való rokonságunkat, nyelvünk szerint meg besoroltak a kinai nyelvek nagy csoportjába. Egyesek még azt is állitották, hogy valahonnan észak amerikából származunk, mert ott is felfedeztek olyan indián törzseket, amelyek legalábbis nyelvük szerint, hasonlóak hozzánk. Mások meg hogy Egyiptomból jöttünk. Tény, hogy a vándorlások nagyon befolyásoltak bennünket, s minden néptöl vettünk át valamit. Különösen a törököktöl, ami pl. nyelvünkben is megmutatkozik, ugyanis a magas ás mély magánhangzók tekintetében, ami a törökben is a szavak képzésénél jelentöséggel bir.

Szerintem mindig is nagyon kerestük a "nagyságokat", amivel, akikkel magunkat mások szemében fontosabbnak akartuk feltüntetni. Ide sorolom az állitólagos hunokkal való kötödésünket is, amit a legtöbb külföldi történész nem ismer el.

De ha már senki sem tud semmit, megmaradhatunk a "magyar és hunor" legendájánál is.

A frankok kérdésében is nagyon széthúzódnak a vélemények. Azok sem franciák, sem németek, hanem egyszerüen a germánok csoportjába sorolható frankok, akiket most tudtommal egyedül a frankfurt-mainzi területen találunk meg. Ha az utódokból indulnánk ki, akkor viszont németek.

Kár, hogy nem magyarok, mert akkor, mint Nagy Károly az "Európai Unió atyja" a fellegekböl le sem lehetne hozni bennünket.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:30   

Kedves Böbe, igazán nem hiszem, hogy bármely közöm lenne a fajelmélethez. Viszont tagadhatatlan, hogy magyarok léteztek-léteznek a világon, és hogy ennek a népnek történelme van. Ám ennek a történelemnek a kezdetei ismeretlenek.
Kedves Nagy Lajos, a párbeszédünk azért a süketek párbeszéde, mert te bizonyságot akarsz, azt pedig nem kaphatod meg senkitől, csak elméletet.Olyan elméleteket is, amelyek hajmeresztőek, délibábosak, turulmadarasak.
Hogy magyar volt-e Árpád népe? Nem tudom, és senki sem tudja.
A "magyar" szó eredete talán finnugor, talán paleoszibériai, esetleg indoeurópai vagy akár török is lehet.
A magyar szó jelentésére, eredetére sokféle válasz adható, csak éppen egyik sem biztos. Vannak olyan nézetek is, hogy nem lehet magyar népről beszélni a IX. század előtt, csupán olyan népcsoportokról,
amelyek nagyon különböztek egymástól, de talán azonos volt a céljuk: letelepedni. Olyasmit is olvastam már, hogy a magyar nép t.k. Szent István korában alakult ki.
Hogy a franciák miért nevezik gall eredetűnek magukat? Nem értek hozzá.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:29   
BÖBE ÜZENETE:

Beleolvastam ebbe a rovatba, es igerem többet nem teszem. Csak egy kerdes, megint divat lett a fajelmélet?
Ki a magyar, miert magyar stb.
Hat en lassan eldöntöm, hogy nem is vagyok magyar, mert már a könyökömön jön ki ez a vita. Bezzeg a svedek sosem osztjak kik a svedek, miert svedek? Szoval en sved leszek mától
Nektek pedig kivanok jo szorakozast es remelem, hogy eldöntitek, ki a magyar:
http://files.blogter.hu/user_files/8273/medgyessy/osmagyar.jpg

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:28   
NAGY LAJOS ÜZENETE:

tudod, kedves Zsuzsanna, mi ketten egy kívülálló számára úgy nézhetünk ki, mint két süket szomszéd, amikor ezek társalognak egymással ...

bocsájts meg kérlek, hogy újra feltegyem neked a kérdésem ;
mire föl, milyen alapon állítod a magyarokat, az elodeinket Arpád népének ?

újra a frankokkal párhuzamosan ; azokról is tudunk sokmindent, mielott 'hon-foglaltak' Galliában. Pl-ul emlékszem egy legendára részükrol, velük kapcsolatosan. Amikor ezek (valószínu egy részük) az alánok elol menekültek át a Majnán ...., adta meg a nevét a Frankfurt-nak ...
de mi a fenét érdekelné ez a franciákat !? Nekik semmi közük ahhoz, mert ok magukat, eredetüket gallnak tudják, mert mondják ki ...

amit, ahogy Te teszel, az egy állítása ennek (hogy az Arpád népe volt A magyar). Mire alapozod ezt ?
és szintén kérlek, hogy jól olvasd el amit írok. Mint látod, én figyelmesen, gondosan elolvasom a tieidet ...

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:27   

Kedves Nagy Lajos, az elvszerű vitatkozó sose lehet erőszakos, tehát te sem vagy az.
Úgy tudom, leginkább avarok éltek ezen a tájon.
Nem a kunokról, hanem a hunokról mondtam, hogy talán nem is voltak nagyon közeli rokonaink.
Az Etelköz történeti-földrajzi fogalom, amelyet az Árpád népe által, a honfoglalást megelőzően birtokolt terület megjelölésére használnak. Az elnevezés egyetlen forráson, Bíborbanszületett Konstantin A Birodalom kormányzása című művén alapul. Ő igy nevezei: Atelkuzu, Atel ke uzu). Arról hogy pontosan mely földrajzi helyet jelöli sok vita folyt. Bizonyíték nincs se arra, hogy hol volt, se pedig arra, hogy mikor jártak ott magyar törzsek.
Etelköz földrajzi helyével és Etelköz elfoglalásának idejével kapcsolatban a következő vélemények fordultak elő:

Vámbéry Ármin (1895) a Volga és a Dnyeper között, nem tudni, mikor
Hóman Bálint (1908) a Dnyeper és a Duna között, nem tudni, mikor
Bartha Antal (1968) az Al-Duna és a Dnyeper között i.u. 820
Győrffy György (1996) a Dnyepertől nyugatra iu. 860
Róna-Tas András (1996) a Duna és a Dnyeper között iu. 670

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:26   
NAGY LAJOS ÜZENETE:

bocsájts meg kérlek ezen eroszakosságomért, kedves Zsuzsanna, de okvetlen a tárgy érdekében így kell tegyek !

ezt írod itt most ; "... Azt sem iirtam le, hogy Árpád népe volt a magyar, mivel sem erre, sem az ellenkezőjére nincs bizonyíték."
most kérlek olvasd el újra azt, amit elozoleg írtál (amire fellelkesedtem, hogy végre megválaszoltál kérdésemre) ; "Hogy hol voltunk ezerszáz valahány évvel ezelőtt? Útközben, szotyogtunk"

megint az eleitol, ha megengeded : Az biztosnak mondható, hogy egy nép egy jó 1100 éve bejött a Kárpát medencében. Errol
éppúgy írások, mint tárgyi bizonyítékaink vannak. Feltételezzük azt, hogy ezen területen, az ennek megélhetés-viszonyaihoz megfelelo népessége volt (az egyik legdúsabb terület egész K-E -ban, tehát valószínuen elég nagy népsuruséggel is). Tudva azt, hogy ott nem volt nagyon kézmuvesség, így városias élet, de viszont inkább földmuvelés.

miért, mire föl mondjuk ki azt, hogy a bejövok (szerintem még 1/4 -e sem lehetett az összlakosságnak) voltak A magyarok ?
megint a franciák példájával ; miért tartják akkor a franciák magukat galloknak és nem frankoknak ?

Te magad is azt állítod, hogy a 'kunok', a kívülrol bejöttek voltak a magyarok, tehát oseink. Mire alapozod ezt ..., kérlek ?

amíg ezt el nem döntjük, lehetetlenség messzebb mennünk az eredetünk folyója mellett. Itt van egy elágazása ennek épp. El kell döntenünk, hogy melyik a jó, a helyes ..., hogy utána a forrás felé tudjunk menni ...

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:25   

Kedves Nagy Lajos, azt írod:
"kedves Zsuzsanna !
egy helyen végre válaszoltál kérdésemre. Tehát szerinted a hét törzs, Arpád népe volt a magyar.
tudnál erre bizonyítékot adni, illetve ezt milyen alapra alapozod ? "

Bizonyítékot nem tudok adni, mivel nincs.Azt sem iirtam le, hogy Árpád népe volt a magyar, mivel sem erre, sem az ellenkezőjére nincs bizonyíték.
Az bizonyitott, hogy a honfoglalók nem érkeztek üres térségbe.
A nyelvészetben még az sem látszik százszázalékig biztosnak, hogy a magyar nyelv finnugor eredetű, sokan vitatják. Igaz, léteznek még apró ázsiai népek, amelyek nyelve nagyon magyaros. Talán egyetlen valódi bizonyság épp legősibb pentatón népdalainkban található. Hogy mit bizonyitanak ezek? Azt, hogy rokonságban állunk több ázsiai néppel, valamint a finnekkel és az észtekkel.
Szerintem a rovásírás azt bizonyítja, hogy létezett írásunk a latin ABC ismerete előtt is.

Kedves Toeby, kösz a honlapot. Illyés Gyula nagyon okos ember volt, de nem történész és nem kutató, hanem író ember, akinek bizony meg-meglódult a fantáziája. Nagyon érdekesek az írások, csupáncsak szintén az elméletek és nem a bizonyítékok kategóriájába sorolhatók.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:24   
TOEBY ÜZENETE:

Halló!

Egy válasz a sok közül, kommentár és saját vélemény nélkül.

http://mek.oszk.hu/01200/01228/01228.htm

Jó olvasást!

Toeby

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:24   
TIHI ÜZENETE:

Véleményem megmarad: "magyar az, aki magyarnak tekinti magát" és a magyar nyelvet használja tudatékosan.

Nem látok más megoldást, ha visszagondolok az utóbbi 1000 év történetére. Hova tüntek az avarok, a délszlávok a honfoglalás idöjében, hol vannak a tatárok maradványai, késöbb a törökök hatása 150 évig, majd a német etnikai csoportok betelepítése´és így tovább.

Saját magamat sem tudom beilleszteni valami kategóriába, anyám pozsonyi, több mint valószinü német származású, apám felvidéki, mennyire magyar, mennyire szlovák, azt én honnan tudjam. Apám értett szlovákul, de velem csak magyarul beszélt. Anyám beszélt németül, de engem csak magyarra tanított.

Mehet a vita, ki magyar magyar.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:23   
NAGY LAJOS ÜZENETE:

kedves "tihi" !

fontos dolog a vérbeli, genetikai fel-, leszármazás, de az nem elég, sot nem is teljesen mérv-adó (szerintem, persze) a magyarazonosságban. Személyesen én ezt inkább a nyelvre alapozom, alapoznám. Tehát itt ebben (eredetünkben); az a magyar, aki magyarul beszélt. Ezzel ki is iktathatjuk a fajelméletek a magyar szellemmel ellentétes
voltát. Egy példával, pl-ul Petofiével. O minden génvizsgálat nélkül az volt, mert az akart lenni ...

kedves Zsuzsanna !
egy helyen végre válaszoltál kérdésemre. Tehát szerinted a hét törzs, Arpád népe volt a magyar.
tudnál erre bizonyítékot adni, illetve ezt milyen alapra alapozod ?
mivel én a nyelv-alapú eredetet tartom az egyedül helyesnek, alapvetonek, engedelmeddel megkérdezem ; a nyelv alapján mi erre a bizonyítékod ? Ok beszéltek magyarul (vagy a már Kárpátok között élo nép) ?
tudom, hogy manapság már nagyon nehéz ilyenre megfelelni (persze akkor állítani is, mit teszed). Viszont van nekünk (?), volt nekünk írásunk. Ha a rovás, az a mi nyelvünk írott formája (ezt nyelvészek is állítják), akkor elegendo ezen írásjelek után mennünk, hogy rátaláljunk a magyarul beszélokre ... Arpád népe hagyott ilyeneket maga után ?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:23   
POE ÜZENETE:

2008-06-12 20:07, Tihi:
Kedves Tihi
Még a tudomány sem mindenható. Naponta dőlnek meg olyan megállapítások, amiket eddig igaznak hittek.
A magyarok eredetéről, vándorlásáról, letelepedéséről sokféle, gyakran egymásnak ellentmondó elmélet született már, de hát csoda ez vajon? Honnan tudhatnánk pontosan, mi történt 1200 éve, amikor gyakran azt se tudjuk, mi történt tegnap? Azt tudjuk, amit mondanak, mutatnak nekünk, és míg nincs ellenkező tapasztalat, bizonyíték, addig bizony az az igazság.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:22   
TIHI ÜZENETE:

2008-06-12 16:14, Ferencz Zsuzsanna:
-
Az a magyar, aki magyarnak vallja magát.

Ezzel nagyon is egyetértek. A mai dna vizsgálatok sokmindent kimutathatnának a magyarok eredetére vagy etnikai összetételére. Ilyen tudományos vizsgálatok hiányzanak még, érdekes, hogy a magyarországi magyarokat ez nem nagyon érdekeli, inkább hisznek a mesében?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:21   

Kedves Nagy Lajos, szerintem (és nem csak szerintem) Trianon úgy jött létre, hogy:
1. azok nyerték meg az első világháborút, akiknek ez (vagyis Trianon) az érdeke volt
2. diplomatáink nem álltak a helyzet magaslatán
3. a Magyarországtól elszakadni óhajtó etnikumok, főleg pedig a románok, több évtizedes kemény diplomáciai munkát folytattak ott, ahol kellett.
4. Bocs, hogy ezt is szóba hozom: a román főnemesség legszebb asszonyai azokkal a franciákkal feküdtek le, akikkel kellett.
Hogy hol voltunk ezerszáz valahány évvel ezelőtt? Útközben, szotyogtunk.
Sólyom László az általad idézett kijelentésével sajátos humorról és diplomáciáról tett tanúságot, még ha mondjuk a magyarok zöme nem is élvezte.Azt mindenki tudja, hogy az utódnemzetek egyazon betegségben szenvednek, vagyis abban, hogy ők mindöröktől ott léteztek, ahol most az országuk van. Vagyis ott szálltak le a fáról.
Kedves Lepu, nem tudtam, hogy te is jósolsz... Különben ha szerinted senkinek és semminek sincs jövője, akkor az már csak apró részletkérdés, hogy a magyaroknak sem.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:20   
NAGY LAJOS ÜZENETE:

bocsi még ezt rá :
néhány napja emlékeztünk meg a trianoni békeszerzodés 88. évfordulójáról. Egy francia fórumon valaki feltett egy kérdést avval, hogy miért, mi okból történt ezen kemény, súlyos döntés. Több válasz erre alapozódott épp. Egyik pl-ul azt mondta ; a magyarok még az arabok után is jöttek be és ki is raktuk, egy másik ezt ; Clemenceau-nak nem tetszettek a magyarok. Szerinte ezeknek nincs helyük Európában ... Azt mondhatjuk, hogy egy teljesen általános vélemény az, hogy Trianon a magyarok által megszállt népek, országok felszabadítása volt. Kb így mondhatjuk mi ; ha a magyarok másokét foglalták el, nem csak Trianon jogos, de még a maradék területre sincs, nem lenne joguk ... Ezt magát támassza alá pl-ul Mo elso embere, aki Szlovákiáról így beszél ; "Ezen ország, amely 1000 éve szomszédunk ...". Ezzel Sólyom László maga jogossá teszi a mai visszaszlovákizálását ezen országnak ... a szegény felvidéki magyarság, csaknem eroszakos asszimilálását ..., ezzel megsemmisítését is ...

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:19   
NAGY LAJOS ÜZENETE:

lehet, hogy épp és véletlen rámutatsz a lényegre Lepu ! De épp fordítva. Mert annak nincs jövoje, akinek múltja nincs. Persze ha Téged nem érdekel a múlt, nyithatsz egy mai, egy politikai "topik"-ot ...

köszi hunor ...

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:18   
LEPU ÜZENETE:

Mit számít a múlt, ha nincs jövö?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:17   
NAGY LAJOS ÜZENETE:

kedves Zsuzsanna, valahogy nem értjük meg egymást (illetve legalább is én Téged !)
hogy egy valami közös nevezot találjunk, még egy kérdést teszek Neked föl : (kb) 1115 éve hol éltek A magyarok, illetve a magyarok Hol éltek ?

kedves "Lepu", ha ténylegesen érdekel Téged a tárgy (a magyarság, ennek történelme, erdete ...), akkor válaszolj kérlek Te is a feltett kérdéseimre ! ... Teljesen esztelenség lenne ma arról beszélnünk, hogy ki magyar, ki nem ma, ha magát a magyarság fogalmát, azonosítását sem döntöttük el elobb. Máskülönben sem ez itt a tárgy ...

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:16   

Kedves nagy Lajos,
először is talán tegeződjünk. Különben is ez a módi itt.
Szóval: a magyarság eredetéről csak elméletek léteznek. Az biztos, hogy messziről érkeztünk a Kárpát-medencébe, de hogy honnan, az nem bizonyított. Az sem biztos, hogy pont itt akartunk hont foglalni, vagy csak itt ragadtunk? Az sem biztos, hogy a hunokkal rokonságban állunk.
Kedves Lepu, ami a miniszterelnök urat illeti, talán kérdezd meg őt. Az a magyar, aki magyarnak vallja magát.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-13 21:15   
LEPU ÜZENETE:

A mai napig nem tudjuk kik a magyarok. Gyurcsány pl. az?
Erröl népszavazást is lehetne tartani...

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó