2018. szeptember 23. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> MON - Cikkeink kapcsán >> FÓKUSZ: Karácsony - egy szemszögből
Új topik indítása   Üzenet küldése
 husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-02-08 19:26   
Sziasztok,

most volt csak idom ezt a cikket is elolvasni, es a hozzaszolasokat (nem voltam a forumban, mert szuleim latogatoban voltak itt).
Azt szeretnem mondani, hogy egy az egyben ugyanaz van itt is, mint amit Judit leir.
Es ahogy Bab irja, ez van most is a Valentin Nap, es a Husvet kozeledtere.
Egy szemszogbol irta Judit, es ez a szemszog teljesen ertheto. Mert az elokeszuletekrol irt, es a ronda reklamok rajtunk feletti hatalman. A cikknek nem az a lenyege, hogy a Judit utalja a Karacsonyt, hanem az ez ido alatti sok mindenbe valo belezavarodast. Amirol Miszisz ir, az megvan mindenkiben, es az Unnep alatt (ha mar halottra nem vagyunk faradva ) orulunk egymasnak, csakhogy minden kulminans pontnak megvan az elozoje, es elorejelzoje, ezt fogalmazta meg Judit, mint ahogy azt Liz is mondja.
Jo kis cikk volt szerintem is. Azt, hogy mit kene, fog kelleni tenni, hogy ne legyen ilyen az elokeszulet, azt majd Judit egy masik "Karacsony- mas szempontbol" cimu cikkeben fogja leirni... ...Judit, keszulsz mar ilyen cikkel?

Husi

bab  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-02-08 18:37   
Nagyon orulok hogy e cikk kapcsán még mindig van hozzászólás. Szeretném a magamét is most iderakni, azt ugyanis, hogy szorol szora, gondolatrol gondolatra ugyanigy latom e dolgokat mint a Pompery. S csak tisztelettel megkoszonni tudom, hogy mindezt le is irta. A cikk nem jo, hanem nagyon jo, rendkivul realis. Most hasonlo keszulodes folyik a Szerelem Napjara... s majd a Husvet kapcsán is beindul ez az olcso bohóckodás...(elnézést ha valakit e jelzôvel megbántok, de az ôszinte érzelmekbe valóban nincs szándékom belegázolni...). Csak nevetni lehet mind ezen, s sajnalni a sok aldozatot, ahogy a csapbol is folyo reklamoknak bedôlve cipelik haza a sok kacatot... egymast meglepni... ugyan mivel? Nem talan naponta kellene egymast meglepnunk egymashoz fuzodo igaz, oszinte szeretetunkkel...? s napi kis varázslataink révén ünneppé nemesiteni a hétköznapokat...?
bab

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-02-08 17:51   
Pompery irasa nagyon jo.Nekem tetszik.
O megfogalmazta azt,amit sokan ilyenkor ereznek.Az iras cime;Karacsony- egy szemszogbol.Miszisz es rigojanos mar egy masik szemszogbol irja meg velemenyet, helytelenul.

Es ugyan mitol helytelen? Szemszog-diszkriminacio?

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-02-04 21:21   
Juci, az maga az Isten volt!

vizinikk  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-08 17:00   
Juci, a hit: ajándék.
Kaptál valamit karácsonykor: Isten keresett téged. Imádkozni pedig a legjobban kötetlenül lehet, nincs szükség semmiféle megírt imára, csak mondd, ami kikivánkozik belőled, vagy érezd, szavak nélkül is megértenek ott fent! Válasz is lesz rá!

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-08 13:30   
Az a fontos, hogy jol esett Juci! Nem kell mindent analizàlni

juci  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-07 23:48   
Ez meg mi az isten volt?

Az ünnepek jól teltek. Érdekes esemény történt ugyan. Még olyan évem nem volt életemben amikor szenteste kitört rajtam az imádkozhatnék. Nem semmi. Mintha az anyaföld ellenállhatatlanul huzott volna a térdeimre összekulcsolt kézzel. Túl bolondságosnak tartottam a térdreborulást igy csak ülve zokogtam mint egy szopós malac. Imádkozni nem is tudok. Mi atyánk ki vagy a mennyekben, kb. ennyi a nagy tudásom. Ezt a katarzist persze egyedül éltem meg mikor a kicsik már lefeküdtek, a férjem meg az udvaron szivarozott. Mi a jó fene állt belém azt nem tudom. De ez volt mindennek a teteje. Ez a 2OO2-es év nekem egy kicsit fejbe, mellbe, meg lélekbe kólintó volt. Bele fog telni egy idõbe hogy egy kicsit magam alá kapjam a lábaimat. Nem tudom másoknak mit jelent a hit és hogy jelentkezik, de engem egy gőzmozdony vett le a lábamról. Gondolatok? Én üttörőként nőttem fel.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-24 21:59   
Az ablakom túloldalán minusz 16 fok van, itt a meleg lakásban ülök a gép elött. Szikrázik a fehér hótakaró, a szinte fekete égen millió csillag, közöttük a Göncölszekér rúdjának harmadik csillaga mellett az a picike, ami az " enyém". Nemrég jöttem haza felnött gyerekeimtöl, itt Karácsonykor jön a magyar Mikulásnak megfelelö. Ha láttátok volna fiam ötéves ikreit, ahogyan boldogan énekeltek a Mikulásnak és a 8 éves nagytestvért, aki kíváncsi szemekkel fürkészte, vajon igazi-e a Mikulás szakálla, mindnyájatoknak karácsonyi hangulata lett volna. Itt nálunk szokás dec. 24.-én kimenni a temetöbe és gyertyát gyujtani mindazok sírján, akik már elöttünk mentek el oda, ahova nem kell se útlevél se podgyász. A temetö ma délután a sötét ellenére szinte nappali fényben úszott. Majdnem minden síron pislákoltak a gyertyák, fagyoskodtak a koszurúk. Csöndben szállingózott a hó. Én ott gyujtok gyertyát, ahol azok emlékeznek, akiknek a távolban vannak a szeretteik. Az én szüleim már több, mint harminc éve halottak, édesanyám 10 évvel volt fiatalabb, mint én most, amikor meghalt.
Karácsony, itt ahol én élek az év legnagyobb ünnepe. Egész héten , minden este rendeznek együttes énekléseket a templomokban, amik ilyenkor zsúfolásig telnek meg, felekezetre való tekintet nélkül. Már az egész kis gyerekek is áhítattal néznek a gyertyafénybe és amennyire tudnak a felnöttekkel együtt énekelnek.
A karácsonyi hangulat mindnyájunkban mélyen, magunkban él, ha él. Ahoz nem kell se beigli, se ajándékok tömkelege, nem kell hozzá tülekedés az üzletekben, idegeskedés, rohanás, versenyfutás.
Kívánom mindnyájatoknak most, Szenteste éjjelén, hogy fogjon meg Titeket a karácsony szelleme, a béke, szeretet és barátság szelleme, az összetartozás, együttlét és a magyar szellem, éljetek bárhol a földön, legyen Nálatok tél vagy nyár, éjjel vagy nappal.
Mindnyájatokat szeretettel üdvözölve: Etelka

sycamore  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-24 20:36   
Pompery irasa nagyon jo.Nekem tetszik.
O megfogalmazta azt,amit sokan ilyenkor ereznek.Az iras cime;Karacsony- egy szemszogbol.Miszisz es rigojanos mar egy masik szemszogbol irja meg velemenyet, helytelenul.Judit nem arrol irt,hogy ki nem allhatja a karacsonyt,hanem arrol irt amirol,-de kizarolagosan egy szemszogbol.A karacsonyt sok szemszogbol meg lehet kozeliteni.Most Judit ilyen megkozelitesbol probalta erzekeltetni a karacsonyi unnepeket.

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-24 07:30   
Sok szoszàtyàr tanulhatna töled walsz. Szép rövid, sommàs bemondàs.

walsz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-22 12:47   
Valljuk be: nem tud.

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-18 19:43   
Valljuk be, azért a kommercialzmus is tud szivmelengető lenni.
Pár éve karácsony előtt Costa Ricában voltam, és nagyon szegény vidékeken utaztam keresztül. Picike, düledező kunyhók, gyakorlatilag az őserdőben, karácsonyi kivilágitásban pompáztak. Majdnem biztos, hogy ez volt az egyetlen luxus, amit a lakóik megengedhettek maguknak.

miszisz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-18 19:23   
Az egész cikked arról szól hogy nyomás van rajtad, mert hagyod magad befolyásolni a reklámok, és az elvárások álltal. Ezzel teszed tönkre a saját karácsonyi halgulatodat. Biztosan sokan vannak igy, akik talán nem is tudják ennyire világosan látni, hogy mi is a probléma. De akik látják azok miért nem tesznek ellene?
Miért nem csak a cslaádodra fokuszálsz ilyenkor? MIért kell 1o beigli? Miért kell száz ajándék? MIért kell lakás diszités ha nincs időd, meg energiád erre? Idén nekem sem volt semmire időm. Igy nincsen, de én jól érzem magam és nincs lelkiismeret furdalásom. Idén is elküldtem azoknak az embereknek a képeslapokat, akinek jól esett , még annak ellenére is hogy három év óta alig néhányuktól kapok csak viszont lapot. De nem ez a fontos. Hanem hogy én adjak és jószivből.Köztudott a karácsonyi nagytakaritás. Ha nincs rá időd és energiád akkor ne csináld, a szent este nem lesz más ettől. Tudom hogy a párom utál vásárolni és nincs is rá lehetősége. igy örülök ha meglep valamivel, de volt már olyan karácsonyunk is amikor nem kaptam semmit. Persze nem esett jól, de megértettem. Számunkra nem az a lényeg a karácsonyban.
Szerintem minden csak a saját hozzá állásunktól függ! Attól karácsony a karácsony hogy szeretjük és nem attól mert december 24. van.
Mindenkinek kivánok békességes Szent Estét!

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-18 17:59   
2002-12-18 17:24, Pompéry Berlin:
-
Megérne egy újabb eszmefuttatást, hogy miért fáj az embereknek, ha valaki hangosan beismeri, hogy a császár meztelen.

Mindannyian latjuk, hogy meztelen. Itt arrol van szo, hogy adunk-e ra agyekkotot, vagy hagyjuk meghulni.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-18 17:24   
Kedves Hozzászólók - pro és contra

Karácsonyi karcolatommal többeknek a lelkébe gázoltam, pedig nem ez volt a célja. Akinek sikerül elérnie a karácsonyi hangulatot, az persze nem ért egyet velem és én örülök, ha van ilyen ember. Sokan mégis hozzám hasonlóan élik ezt meg/át és erről is érkeznek visszajelzések. Megérne egy újabb eszmefuttatást, hogy miért fáj az embereknek, ha valaki hangosan beismeri, hogy a császár meztelen.

Node most nem vitatkozni akarok. Írtam a folytatásról egy újabb rövid elmélkedést. Remélem, Hunor azt is felteszi.

Addig is boldog, békés várakozást mindenkinek!

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-18 14:49   
Kedves Judit, kedves Zsuzsa, kedves Mindenki !

Karácsonyt sokféle képpen lehet megélni. Ez függhet attól, hogy hol élünk, milyen a világnézetünk, milyenek a családi és anyagi körülményeink, stb., stb.
Judit egy ragyogó keresztmetszetét adta az átlag-németországi karácsony előtti hangulatnak. Nem ismételni, csak aláhúzni kívánok néhány aspektust. Elnézést a kifejezésért, de hányingert okoz az az aggressziven kommersz „karácsonyi hangulat „ amit a kereskedelem, vagy ha úgy tetszik a karácsony-ipar már október végén elindit.
Ennek valóban semmi, de abszolut semmi köze nincs Krisztus Urunknak születéséhez.
Ennek az egész felhajtásnak csak egy istene van: a PÉNZ. Az újabbkeletű amerikai beütéseket mellőzöm, mert az egy külön tanulmányt érdemel.
Persze az említett kereskedelmi- és reklámtámadás – akarjuk, vagy sem – kihat az átlagcsaládra is. Mivel itt Németországban igazi anyagi gondjaink hál’ Istennek nincsenek (persze ez villámgyorsan megváltozik, ha valaki munkanélkülivé, vagy hosszan beteggé válik), egy fajta licit alakul ki: ki ajándékoz többet, szebbet, drágábbat.
Más. Minden emancipáció dacára férfiasan elismerem, hogy a nők általában többet dolgoznak mint mi férfiak, főleg akkor, ha állásban is vannak. Ez különösen ilyenkor ünnepek táján érvényes. Mire kész a karácsonyi nagytakarítás, mire minden függöny és abrosz ünnepien ragyogó, mire minden tészta és az ünnepi vacsora megfőtt, megsült, mire minden ajándék illően be lett csomagolva addigra a ház úrnője annyira kimerült és ideges, hogy a kapott ajándékra is csak egy kényszeredett mosollyal reagál és titkon arra gondol, mikor lehet már az ágyba rogyni ?
Persze mindezek igaz voltuk dacára is relativok. A világ más és más táján más igazságok érvényesek. Itt utalok Zsuzsa tömör, keserűen tömör mondatára.
Milyen lehet a karácsony ott ahol az esetleg kétes minőségű, de méregdrága ajándék megvétele felborítja az amúgy is instabil családi büzsét ?; ahol nem az a fő gond, hogy mi legyen az ünnepi vacsora, hanem az, hogy mi a fenéből fizetjük ki a decemberi fűtést ?

Na de itt leállok, hiszen még kb. 50 karácsonyi lapot kell megírnom.

A fentiek ellenére, vagy eppen emiatt kívánok kedves Mindnyájatoknak valóban kellemes, szeretetteljes, áldott karácsonyt kinek-kinek családjában, de egy virtuális MON-karácsonyfa alatt is.

Szeretettel Frédi

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-17 03:00   
Karácsony- más szemszögből:
Itt még nincsen karácsonyi hangulat, az üzletekben sem. Vizsgálgatjuk a pénztárcánkat, hogy telik-e valamire.

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-16 23:10   
2002-12-16 22:18, rigojanos:
-
Tartsunk onvizsgalatot?

Évek ota nem tartok különösebben karácsonyt,nincs fám sem diszites (nincs gyerek itthon,minek lenne).
Egyszer New Yorkban a kutyám megitta a fa vizét és karácsonykor kellett szaladnom vele az állatkórházba,de ettõl független a döntésem,hogy nem tartok karácsonyfát.Idén vettem pár ágat,szeretem az illatát,vázába raktam.

Ajándékosztás sincs különösebben,egy-két akármit veszek,de legszivesebben 2 kezemmel csinálok valamit csak a tradició miatt.Annál inkabb van fokuszban a közvetlen családom,mert tudom értékelni,hogy egeszségesek és élnek és jól vannak.Ezért szivesen megfözöm ami a kedvenc,nem amit a tradició elvár.

Viszont évek ota bekapcsolom az Internet rádión a Petõfi adását Szent Este után,és csak sirni tudok,hogy mennyi de mennyi magyar idõs emberke (valaki nagymamája ,valaki nagypapája) betelefonál,hogy még lapot sem kaptak senkitõl ,mert az is tradició,elvárni karácsonykor,jó lenne ha a többi napokon is
kerülne nagyobb hangsúly azokra akiknek szüksege van rá.

1999-ben volt a Nightline tv adáson,Aradon voltak,ott egy öregotthonban karácsonykor,a lelkemet melengette az ottani összetartás a különbözõ nációk között.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-16 22:18   
"hathetes borzalom"

Kinek a karacsonyarol irtal? A sajatodrol? Te tenyleg igy erzel a karacsonyrol? Engem nem az erdekel, hogy a karacsonyt megelozo keszulodes kliseve valt kellemetlensegei az 1-10-es skalan mennyire kenyelmetlenek, mert hidd el, ezzel tisztaban van mindenki Amerikatol Magyarorszagig.

De ezek definialjak a karacsonyunkat? Remelem nem. Reszt veszunk a tradiciokban, mert az egyseges elmenyunkhoz hozza tartoznak. A tokeletes karacsony-t definalja valaki.

Ha nem esik a ho az iden, mikozben bejglivel teli szammal kibamulok az ablakon, akkor azt is hozzadom a "hathetes borzalom" listamhoz?

Na es, ha tomeg van? Na es, ha a bejglim nem lett a legjobb? Na es ha en nem vagyok vallasos, es Krisztus nevet nem megfelelo szovegkornyezetben hozom szoba, mikozben a szel altal huszadszor lefujt koszorumat keresem valami tuskes bokor alatt? Na es ha az egymast egyebkent ritkan (vagy gyakran) lato rokonokon kitornek az erzelmek (negativ vagy sem) mikozben a toltottkaposzta felett izzadunk kigombolt nadraggal?

Na es? En akkor is szeretem, ahogy betolti a lakast Anyu foztjenek illata, mikozben mar megint nekem kell osszeporszivozni a pici lakasunkat beterito tuleveleket, ami neha olyan soknak tunik, hogy csodalom, hogy nem kopasz a fa, mire Apu berangatta az erkelyrol. Vagy ahogy a minden evben jol bevalt keramia csengo eppen nem szol, mert a picurka unokaocsem lenyelte a benne logo kis golyot, es ahogy a foldon is aludtam mar a sajat szobamban, mert akkora fat vettunk, hogy nem tudtam kihuzni az agyamat - mert szeretjuk latni, ahogy felragyog az arca, mikor meglatja, hogy mekkora.

Tartsunk onvizsgalatot? Tartottam.

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-16 21:11   
http://www.magyaronline.net/cikk.php?id=80

Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó