2018. december 13. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> ÉLET EUrópában >> Magyarországról, magyarokról - EUrópában - és amit tanulhatunk onnan - Környezetvédelem, stb.
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
 Ribizli  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-06 12:19   
Köszi, Pompy!

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-06 12:19   
2004-03-06 12:16, Pompéry Berlin:
-

Kedves Judit!

Igen, sajnos igazak azok a pontok, ahogyan irtam lennebb is. De a fo kerdes, ezt kellene tudniuk, ez lenne az a tiz pont, amit mindenaron el akarunk mondani kulfoldi erdeklodoknek?? Ezzel persze nem azt mondtam, hogy el kell hallgatni, nem kell rola tudomast venni.

Udv,

Hunor

Ribizli  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-06 12:18   
Csak egy pár alternativára akartam felhívni a figyelmet. Unom ezt a pulikutyaszószt: Piroschka, Paprika, Gulasch, sejhaj és a cigány aki a füledbe húzza a nótát ...Tényleg ezek lennének a jellemzöek?

Szerintem csak egy túristafogó giccskép eredménye, ami semmikép nem felel meg a mai Magyarországnak. Vagy hány valódi csikóst láttunk mi már életünkben?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-06 12:16   
Kösz, Hunor, már majdnem értem.

Tisztázzuk azért még továbbá, hogy

1.) jellemző
2.) mi az etalon
3.) pozitív
3.) magyarosch

Ha csak 1.), akkor szerintem Ribizlinek igaza van.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-06 12:09   
Kedves Judit, Zuloaga!

Az eredeti otlet, ime: ""...es egy jatek: szerintetek mi lenne az a tiz dolog, amit az EUban elo polgaroknak tudniuk kellene Magyarorszagrol, a magyarokrol, az a tiz fogalom, ami legjobban jellemzi az orszagot, bennunket?"

Mivel hosszu es erdekes tema lehet, ezert nyitottam kulon topikot a szavazatoknak, es itt pedig megvitathatjuk azokat, irhatunk a hattererol, stb.

Kellemes hetveget!

Udv,

Hunor

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-06 12:07   
Zuloaga uzenete:

Judit, a számból vetted ki a szót!

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-06 12:06   
Pompery Berlin uzenete:

Tessékmondanikérem, mi is itt a feladat?

10 dolog, amire büszkék lehetünk?
10 dolog, amire általában büszkék vagyunk?
10 dolog, ami jellemző?
10 dolog, amit jó lenne, ha tudnák rólunk?
10 dolog, amit szeretnénk?

Egy tájékozatlan, de jóundulatú érdeklődő

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-06 12:04   
Kedves Ribizli!

Koszonom a szavazasod! Jo par dolgot en sem tudtam, ezert megkoszonem, ha irsz roluk reszletesen is. Ez az 1-es, valamint a 8-as pont, errol mintha hallottam volna, de sajnos nem ismerem.

Amugy a pontokat helytallonak erzem, es igaznak, de annyira nem erzem magyar jellemzonek, hogy ha Magyarorszag, akkor ez jusson barki eszebe. Hiszen: "...es egy jatek: szerintetek mi lenne az a tiz dolog, amit az EUban elo polgaroknak tudniuk kellene Magyarorszagrol, a magyarokrol, az a tiz fogalom, ami legjobban jellemzi az orszagot, bennunket?"

En is haladok a pontokkal, mar megvan harom!

Hunor

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-05 15:20   
Kedves Melinda!

Csak most olvastam el a Balkánról szóló expozédat, holott annál egy kicsit hosszabbra sikerült. Talán felér már egy tudományos munkával is!

Viszont nem hiszem, hogy ezzel megreformáltad volna az olasz oktatást! A legtöbb lexikonban leirják egyébként, mit is értünk a Balkán alatt. Az döntöbb, mint az utcán közöltek. Még egy újságiró is tévedhet! Nem is tartom fontosnak, hogy azt mindenki be tudja határolni!

Azáltal az olaszok még nem lesznek "alacsonnyabbrendüek", s mi sem vagyunk egy tudósokból alló társadalom!

Irtam erröl már, s hogy érdeklödési körtöl függ. Te ebben vagy jó, a másik abban!

Pl. kb. 10-12 éves koromban nem tudtál volna egy bármilyen térképen feltüntetett helységnevet a világ bármelyik tájáról kérdezni (ami akkor Magyarországon rendelkezésre állt), amire kapásból ne mondtam volna meg, hogy az hol van! Ma már nem tudom, söt országokat sem tudok behatárolni, föleg Afrikában, ahol szinte percröl-percre változik a helyzet!

Az általános intelligencia is mulandó! Az érdeklödési körök is változnak!

Az élet során sok mindenre szüksége van az embernek, s igyekszik abban ismereteit böviteni. Ha nem robbant volna fel 13 éves koromban a kémiai kisérletem az elötte való nap kifestett konyhában, amikor is újra jöhettek a festök, akkor most talán kémikus lennék!

Igaz elötte már az épitészettel foglalkoztam, egy egész kis falut épitettem fel, jó volt a macskámnak, de belementek a tyukok is. Aztán késöbb nagyobbat épitettem, abba már én is belefértem!

Amikor 10-évesen leköveztem az udvart, miközben szüleim nem voltak otthon, nagy volt a meglepetés amikor hazajöttek! Még nagyobb, amikor a szomszéd megjelent, hogy most bizony neki nincs meg a keritése!
Épitész sem lettem!

A félresikerült kémiai kisérlet után tekercseltem egy transzformátort, ugyan az is mellé sikerült, mert kijöhetett a DÉDÁSZ vezetékcserékre, de az már nem riasztott vissza, hogy ezt a pályát válasszam, s azóta is rettegésben tartom környezetemet!

Mint vállalkozó persze közgazdásznak, jogásznak, adótanácsosnak, stb. is kell lennem, de végül is nem értek semmihez! Hát ilyenek vagyunk!

Azt biztos tapasztaltad, hogy a nyugati világ nem az általános intelligenciára épit, hanem a szakositásokra. Most vitázhatnánk, hogy melyik a jobb. A sikerek a nyugatot igazolják!

Egyébként ma már annyi tanulni való lenne, ami nem is férne már a fejünkbe, agyunk a számitógáp lett. Ez persze hátrányos is, mert sokan már beszélni sem tudnak, számolni meg föleg nem, ahhoz már kell a zsebszámoló!

De hogy a Balkánnál maradjunk, hosszú évekkel ezelött még nyugalom volt, akkor nem is használták ezt a kifejezést annyira csúfszónak. A koszovói események viszont bizonyitották emberi mivoltunkat, mi szerint periódikusan következnek be Európában is, az állitólagos civilizált világban, borzalmak, amik aztán a Balkán kifejezést még negativabb fényben tüntették fel.

Sógornöm itt egyébként Bulgáriából származik, nem tartja olyan negativnak ezt a kifejezést, azaz nem sértödik meg rajta. Germanisztikát végzett az ottani egyetemen, itt meg a kölnin "online szerkesztöit". Szerintem jó felfogása van ebben, mert ha mindenen megsértödnénk, akkor csak tudományos vitákba esnénk, s ha már az sem segitene, nyulnánk a fegyverhez, amire szintén böven akad példa!

Már biztos észrevetted, hogy én nem vagyok hivöje az ilyen megkülönböztetéseknek! S nagyon becsülöm azokat, akik felismerik, hogy a múltjukban hibát követtek el, elfogadják a másikat úgy, ahogy van, elismerik azok sikereit, s még folytathatnám!

Persze ezt sokan egy nép hibájának róják fel, de az ellenkezöje a mértéktelen nacionalizmus. Szerencsére ezt nagyon sok népnél jelenleg nem tapasztalom, s tkp. ez képezi az EU alapját is, ami a jövöjét biztositja. Természetesen gyorsan felbomlik ez a rend, ha megjelennek az "okosabbak"! Erröl viszont tájékoztathatjuk magunkat a mindennapi sajtóból, úgy hogy nem igényel itt felsorolást! Tény az, hogy a rend felbomlott, elkezdödött a vetélkedés, s söt irigykedés, kinek mi jut az EU-ból.

Én nagy jövöt ennek a szervezetnek nem adok! Föleg, ha további bövitésekre kerül sor. Már most futnak belsö szervezkedések, magyar-szlovák-cseh-lengyel, magyar-szlovén-horvát(ugyan még nincs benn!)-olasz, francia-német-(angol). Nem hiszem, hogy ennek jó vége lesz! Magyarország már a középkorban is egy egyesült Közép-Európán dolgozott. Hasonló törekvéseket mutat a jelen is, különösen azzal, hogy felajánlották "segitségüket" Horvatországnak, Romániának és Bulgáriának is. Igy jobban szemügy alatt lehet öket tartani! Valami itt nem stimmel!

Sok minden meg fog persze változni akkor, amikor rájönnek, hogy az EU nemcsak ad, hanem vesz is! A közösségben el vagyunk egymásnak kötelezve, tehát nem csak veszünk, s amit adnunk kellene, arra kedvezöbb piacot keresünk!

Most egyelöre ennyit a Balkán-EU-ról!

Szép hétvégét kivánok minden olvasónak!

Toeby

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 22:48   
Kedves OMGI!

Látom vége a hangversenynek! Hát persze nem akartam az Alföldet is leválasztani, s biztos szép is, de nagyon sok hasonló van bárhol másutt is! A kietlen styeppe, az afrikai szavanna, és még sorolhatnám. Ez sem jellemzi az országot kimondottan, mert mint mezögazdasági egység, mindenütt elöfordul.

A különleges állatvilág az érdekesebb már, azt biztos szivesen nézi meg mindenki! A szürkemarhára most nagy az érdeklödés, mint ahogy a hirekböl megtudtuk.

Nem akartam mindezt Fredi barátunknak felsorolni, mert erdélyi magyarságával nagyon is igaza van, csak most azt nem tekinthetjük hivatalosan annak, s én megvallom öszintén, nem is igen bolygatnám az ügyet, mert csak probléma adóna belöle.

Azt viszont már elég korán felismertem, hogy legalábbis akikkel edig beszélgettem, mint erdélyi magyar, választékosabb és kulturáltabb magyar nyelvet beszélt, mint az otthoniak.

Az is igaz, sok magyarul beszélö és magyar nevü is, nem vallotta magát már magyarnak! Ez is elöfordult.

Ismerek valakit, akivel ezt a témát nem is forsziroztam, mert nem tudtam hova tenni, hogy magyar, német (szász) vagy román. Minden, amit valaha is valaki magyarnak vallott, arra azt mondta, hogy román!

Az, hogy ki mennyit tud a másikról, ha már ilyen "ki mit tud versenyt" állitunk fel, csak a hasonló társadalmi rétegek között lehet jellemzö hasonlatot tenni. A Te szinteden lehet sokan tudnak, de ha elmész Csávolyra, lehet senki semmit!

Itt én még a 70-es évek körül sok idös némettel találkoztam, hihetetlenül sokat tudtak Magyarországról. Még a 45 elötti idöszakban jártak, söt hosszabb idöt töltöttek el ott! A vasfüggöny is nagyban szerepet játszott késöbb a "tudatlanságban".

Ismeröseim közül a legtöbben voltak már legalább 2-3 alkalommal Magyarországon, volt aki Passauból ment hajóval, más nosztalgia vasuti utazást tett meg. Èvente nemcsak 1-2 százezer német, hanem millió látogat el Magyarországra, úgyhogy ismereteik annyira nem is lehetnek rosszak. Más kérdés, hogy milyen benyomással jöttek vissza, kit, mi érdekelt. Ezt viszont ne próbáljuk meg befolyásolni!

A magyarokat korábban itt csak a vásárlás érdekelte, de most nem is jönnek már annyira, úgy látszik a kultúra annyira mégsem vonza öket!

Egyre viszont büszke vagyok, hogy jól bejártam Magyarországot, ami abban az idöben nem volt természetes. Azóta is nagyon sok helyre ellátogattam, nem igen marad semmi elrelytve elöttem. Igaz Aggteleken azt hiszem 1960-ban voltam, de gondolom, hogy a barlang, ami évmilliókon keresztül alakult ki, azóta sem változott.

Másik kérdés: Befejeztük már az "elkótyavetyélést"? A napokban foglalkoztam lakásvételi ügyekkel, s eszembe jutott, hogy abban az idöpontban egy átlag családi jövedelemnek csak kb. ötszöröse volt a vételár! De hagyhatjuk is, ebböl már nem fog az állam meggazdagodni!

Kedves Hunor!

Igazad van a hasonlitgatásokkal. Ha azt valaki viszont csipkelödésnek tartja, csak be kell kapcsolni a magyar TV-t, újságot olvasni, stb. Másból sem állnak, mint hasonlitgatásokból!

Megemlitik, hogy miért ök a jobbak, s akkor hasonlatként felhozzák Szlovákiát, Litvániát, stb. Megállapitják, hogy ök már mindenkivel felvehetik a versenyt! Prima statisztikákat fektetnek az asztalra, s akkor elégedettek! Még nem igen vettem volna észre, hogy itt a körülményeink között ilyen mértékü összehasonlitásokat tennének a belgákkal, hollandokkal, stb. Kit érdekel, hogy a másik hány tányér bablevest eszik meg?

Különösen nem jó szemmel nézem az erdélyi tudósitásokat, mert ha talán a helyzet nem is olyan ragyogó, de mintha tudatosan még rosszab szemszögböl próbálnák beállitani!

Mindenki söpörjön a maga háza körül, van arról is elég bemutatni való!

Rokonságunkban (otthoniak) emlitettem, milyen jó benyomást tett rám Szeged. Csak egy legyintést kaptam válaszként. Ugye egy pesti már az ilyent nem is értékeli!
Ugyanaz megkérdezte tölem: "Igaz e, hogy Budapest szebb mint Párizs?". Mert mendegyik ismeröse úgy számolt be neki!

Nekem elötte eszembe sem jutott volna hasonlatot tenni, de ha már kérdezte, akkor Párizs javára döntöttem!

Elmentek a tengerpartra nyaralni, azzal az "élménnyel" jöttek haza, hogy ott milyen nagy szegénység van! Igaz még akkor is elörébb állnak azok, mint ök, de én ráhagytam!

Ha ilyeneket hallok, nagyon elgondolkodok, minek is mennek ezek az emberek más országba? Hogy saját magukat érvényesültve lássák?

Jó éjt Mindenkinek!

Toeby

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 21:09   
2004-03-04 20:02, hunor:

Ne tulertekeljuk magunkat, hanem "csak" ertekeljuk.

Jo gondolat

Egyebkent ha mar ott tartunk, hogy mit kellene tudni mas orszagoknak a magyar kulturarol, akkor erdekes belegondolni, hogy amikor egy kulfoldi ismerosnek valami souvenirt akarunk adni, akkor altalaban mit valasztunk. Szerintem a legtobben eppen azokat a talan sokak altal feluletesnek mondhato dolgokat adjuk, mint pl. palinka, himzett terito, kulacs, stb.

Masreszt meg nehez elvarni mas orszagbeliektol, hogy kulonoseb reszletesseggel ismerjek egy mas orszag kulturajat. Ami szerintem elvarhato, az az orszagok elhelyezkedese a terkepen, a fovarosok, es az ott beszelt nyelv. Esetleg meg egy-ket jelentosebb tortenelmi, vagy politikai teny. Ma peldaul Magyarorszag EU szerepe.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 20:02   
Kedves Bobe!

A lettek nemzeti eledelet en sem ismerem, bar mintha valami parolt kaposztas dolog jut eszembe errol. Az viszont teny, ha kulfoldon Erdelyt emlitok, akkor Drakula, ahogyan Magyarorszagrol Balaton, Puskas Ocsi, es gulyas. Sokan komoly gondban vannak Bukarest, Budapest megkulonboztetesevel is.

Kedves Toeby!

Erdeklodessel olvastam irasod, es jo par kozos gondolatunk van. Egyetertek azzal, hogy sok esetben tul nagynak ertekeljuk magunkat, de nem erdemes a lo tuloldalara sem esni, es leertekelni magunkat, egyaltalan masokat tulertekelni magunkhoz kepest. Vagy egyaltalan hasonlitgatni ilyen szempontbol a varosokat, tortenelmet, stb. En peldaul sokat eltem Trierben, tisztaban vagyok a tortenelmevel, nagyon jonak es szepnek tartom, stb., tudom, hogy csaszari szekhely is volt, de ezt onmagaban, mint Trier ertekelem, es eszembe nem jutna hasonlitani sem Budapesthez, Kolozsvarhoz, de meg Pulahoz sem, ami horvatorszagi, szinten regi romai telepules. Budapest, Magyarorszag, Felvidek, Erdely stb. pedig a szivunknek kedves, hiszen az a szulofoldunk, tobbedgeneracios MONosok eseten pedig a szarmazasi hely. De ettol persze az alapgondolattal egyetertek - ne tulertekeljuk magunkat, hanem "csak" ertekeljuk.

Mas - erdekes az erdelyi felvetes. Megelozendo, hogy az erdelyi felsooktatashoz, nyelvhasznalathoz hasonlo vita alakulna ki, addig egy gondolat: Szekelyfold, Erdely teruletileg nem Magyarorszag resze, igy kissen tenyleg zavaro, mint Magyarorszag jellemzoje. DE NEM MINT a magyarsag resze. Hiszen a szekely kultura, korondi fazekassag, Hazsongardi temeto, stb., mint a magyarsag (mint egyseges) tortenelmi reszet alkotja, igy jellemzoje minden magyarnak, barhol is eljen.

Ennyit eddig, es tovabbra is elmelkedem az en listamon... nehezebb, mint gondoltam. Pedig talalok eleg otletet, az nem gond, de egyikben sem vagyok biztos, hogy ez-e az igazi.

Udv,

Hunor

PS: es mi van Burgenland eseten???

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 19:30   
Kedves Toby!

Mostanában ritkán szólok, most is rövid leszek:

Szabó Lôrinc miskolci születésû, szobra ma is ott áll az Avasi gimnázium elôtt. Az Alföld ("még egyenlôre") Magyarországon van, és az Aggteleki cseppkôbarlangon kívül a szürke marha is magyar. Éppúgy, mint a rackajuh, vagy az eredeti mangalica.
Egyébként el sem hiszed, milyen sokan vagyunk magyarok, akik többet tudunk más országokról, mint azok rólunk!

Csak ennyi.
További jó eszmecserét kívánok Nektek!

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 18:29   
Sandor töredelmesen be kell vallanom hogy csak a surströmminget kostoltam meg egyszer, egy eletre eleg volt. Hogy magyarazzuk meg kedves forumtarsainknak mi is az:
a surstömming vagyis savanyuhal egy sved delikatessz. Haromevig erlelik a heringet elesztöben fahordocskakban a földbeasva.
A szaga leirhatatlan az ize (szerintem) rettenetes , a romlott savanykaposzta parfum emellett. Itt eszik sokan es unnepi eledel.
A többi eledelt te mutasd be Sandor

Cunibaba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 18:11   
2004-03-04 09:49, Toeby:

De arról nem irtál, hogy izlik e, mert általában az szokták mondani: "A magyar az különb!". (Mint általában mindenben.)
...
Ja, a hét végén talán átugrok hozzátok egy "Gulaschra"!
-

Kedves Toeby!

Persze hogy a magyar jobb!!!!! Söt amit én fözök az sokkal jobb!

No és ha màr àtugrasz, inkàbb màst vàlasz enni mint az itteni Gulascht, van annàl jobb dolog is (mint példàul a fekete kagylo, amit ettem sok màs orszàgban is de itt a legjobb, nem hiàba a belga nemzeti kajànak tartja!)... ha csak nem jöszz hozzànk ebédre... (de nem tudok rolla igy nem gulyàst fogok fözök )

Sok belgàval mikor talàlkoztam, csak annyit tudott a magyarokrol amit a "Sissi" filmböl làtott .... (még jo hogy azt is megnézték figyelmesen )

saab  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 17:25   
Kedves Böbe!
Akkor most mindenkinek tudni kellene hogy mik ezek és mi a különbség a kumisz, lutfisk és a surströmning között.
Remélem Te tudod mert tudnod kell!
Sandor.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 17:25   
Kedves Toeby!
Nagyon sajnalom de nem tudok beleszolni ugyanis en mar Balkanrol jövök
Erdelyböl, es bizony ha Erdelyt emlegeted akkor errefele Svedorszagban ravagjak : Dracula mert ennyit tud az atlag sved Erdelyröl.

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 17:14   
Kedves Bobe!

Ha van idöd, ird már meg kérlek Te is azt a füzetet! Valamennyien segitünk benne! Talán együtt átadhatjuk Budapesten! "De mi ki is kérdezzük öket!!!"

(Ez különben valahogy az úttörö mozgalomra emlékeztet engem, ahol hiába kérdezték tölem, azt hiszem a 12 parancsot, de lehet, hogy kevesebb volt! "Még annyit sem tudtam megjegyezni!")

Ja, talán innen a környékröl bele kell vinni, hogy nem a kölni Dóm a legmagasabb gótikus épitmény Németországban, mint ahogy sokan hiszik! S én majdnem azon még hajba is kaptam valakivel! De mivel sok támogatóm volt, meggyöztük, hogy neünk van igazunk!

De az ulmi valóban magasabb!!! (Rendkivül fontos!!!)

Üdv. Toeby

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 16:10   
Miert ne forditanank meg ezt az egeszet es lassuk mit tudnak a magyarok a kulönbözö Eu-orszagokrol. Peldaul mit unnepelnek az angolok a belgak a svedek? Feltudjatok-e sorolni mi a nemzeti eledel peladul Lettorszagban?

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 12:57   
Kedves Mindenki!

Fredi, akivel most mély barátságot kötök, mégha nem is szereti a "barna szószt", megválaszolt helyettem is. Mert valóban itt az elözetes megjegyzés nem a földrajzi volt!

Csak ebben a vitában nem látok kiutat, mert már irtam másutt, hogy egy magyar sem tud tájékozódni arról, hogy hol fekszik Hamburg vagy München! Söt beszéltem már magyarokkal Düsseldorfról is, s a válasz az volt, hogy Frankfurt igen kóser, tehát még össze is keverték.

De talán a német más országról tud többet, amit magának fontosabbnak tart! Itt mutatkozik meg a mi kissebbségi érzetünk, ami már évszázadokon keresztül kisér bennünket. S hogy észrevegyenek bennünket, beletévedünk a gigantomániába, lásd Parlamentépület, királyt soha nem látott Budai Vár, stb.

Semmi esetre sem inteligensebb a magyar, hogy meg kellene magyaráznia a németnek, hogy öt hogyan kezelje!

Mit tudsz pl. Kölnröl? Tudod e esetleg azt, hogy lényegesen nagyobb, töretlen történelmi multtal rendelkezik, min az általatok "nagyratartott Budapest"!? Vagy Trierröl? Legrégibb német város, már a római korban 80.000 lakóval. Buda vagy Pest ahhoz képest még 1500 évvel késöbb is csak egy "falu" volt!

Mit tud egy magyar a Hanzákról, amik Rigától Brüggéig nemcsak mint kereskedelmi hanem politikai hatalom is urai voltak a középkornak!? Buda? Már Bécs árumegállitó joga miatt is szenvedett, mert amire az áru odaért, ki volt fosztva!

Mit tud egy magyar a Fuggerekröl, hogy pl. azok már a középkorban megvalósitották a "szociális lakásépitkezést"?

Igy én nem is csodálkozom azon, hogy a német sem tudja, ki is az a Mátyás király! Nem is kell tudnia!

A Balkán? Még szerencse, hogy egy nép nem csak tudósokból áll, mint ahogy a magyar médiák azt megpróbálják magukról sejtetni!

És mi tartozik az általános inteligenciához?
Ezt is nehéz megválaszolni! Mindenkinek megvan a saját érdeklödési köre, az a maga inteligenciája! Vagy tudja egy magyar, ammelett, hogy Ohm nagyon ismert, mert ö fedezte fel a feszültség, áram és ellenállás közötti összefüggést, hogy Kölnben volt gimnáziumi tanár! Ezt sem kell tudni, de ha valaki tudja, akkor már jobb!

Halló!!!

Toeby

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 12:25   
2004-03-04 11:54, Fredi:
-
Kedves Frédi!
Már megbocsáss, nem is a címzettjeimnek szól - a Toeby megjegyzésére való reagálás kivételével - az alábbi reagálásom, hanem úgy általában, amit a bejegyzésük váltott ki belõlem: s erre utal a linkmegjelölés is... S ha el is olvassa azt valaki, akkor jobban érthetõ... (E kérdéskör is, mint sok minden más nagyon is szerteágazó...)
Én is szoktam használni hasonló mondásokat irónikusan, mint pl: «Balkáni zûrzavar»...
Sajnos sok elmében is az van...Sokszor az enyém sem kivétel! (Hogy iróniát iróniára halmozzak...)

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 11:54   
Kedves Melinda,

nem feltetelezem cimzetteidtöl, hogy földrajzi ertelemben hasznaltak volna a Balkant. Ha ez igaz, akkor Balkanrol mint szellemröl, magatartasformarol igazan nem olyan meghökkentö beszelni. Igaz Magyarorszagon aranyaiban kevesebb, de azert megtalalhato sok olyan negativum, amit a Balkannal aszocialunk. Gondolok itt korrupciora, borravalokultuszra, de a politikai vita kulturalatlansagara is.
En egy kis ironiaval azt szoktam mondani, hogy a Balkan a Nyugatin vegzödik es a Keletiben kezdödik Europa.

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 11:40   
Kedves Bovi és Toeby!
Apropó Balkán... Szerényen megjegyzem az alábbi linkeket:
http://members.xoom.virgilio.it/bellelettere/vegyes.htm

(Itt a «Publicisztika» rovatban is jeleztem a fentit: http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=761&forum=26&57 )

Még a történelmi Magyarország, az ún. Nagy-Magyarország esetében sem állana fenn a földrajzi tények szerint: ui. a Balkán-hegység jól látható, hogy Észak-Bulgáriánál kezdõdik, s hogy mely területi kiterjedés az ún. Balkán-félsziget..., a földrajzi térkép is jól mutatja... Mint ahogy sem Románia, sem Szlovénia nem tekinthetõ balkáni országnak! A dél-euópai Balkán-félsziget és az ehhez tartozó balkáni államok a három nagy európai félsziget legkeletibb része! S az a tény, hogy a Balkán-félsziget kevésbé elhatárolódó a kontinentális Európától nem ad jogot arra, hogy önkényesen vagy tudatlanságból hamis tant terjesszenek ezzel kapcsolatban is... Elég a földrajzi térképet figyelmesen tanulmányozni...
Csak ennyit kívánok hozzáfûzni az párbeszédetekhez és a fent említett írásomhoz...
Sajnos, mint ahogy rossz szokás: a rossz ragad, a helytelen beidegzõdéseket, képzeteket bizony nagyon nehéz kitörölni az elmékbõl. Nem szólva arról, ha gondolkozás nélkül minden badarságot átvesznek az emberek. A legmegdöbbentõbb az a tény, hogy nemcsak az egyszerû, iskolázatlan, mûveletlen emberek - akik szent írásnak tekintik a náluk feltételezhetõen mûveltebbek írásait - hanem az ún tanultabbak is... Itt akkor már baj van. Tévedhetünk: «Errare humanum est» (Tévedni emberi dolog). De ennek a latin mondásnak van folytatása is: «In errorem perseverare stultum est» («Tévedésben megmaradni ostobaság»)...
Köszönöm figyelmeteket.

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 10:20   
2004-03-03 22:00, Toeby:
-
Kedves Bovi
Milyen "vidéki újságban"?

Pl. a Main Echo-ban ami Aschaffenburgban jelenik meg.
Ezt csak arra irtam, hogy mit kellene még az nyugateoropai országoknak rólunk tudni.
Bárhogy is vesszük, a mostani Magyarország Közép Euróba és mindig jobban orientálódtunk nyugatra, mint délra, vagy kelerte. Most ne emlegesd nagy Magyarországot, mert olyan nincs!
Hidd el, ha nem kimondottan inteligens emberek között mozogsz itt Németben is elöfordul, hogy nem tudják hol is van a mi hazánk és amikor egy ujságiró is a felsorolt Balkán országok közé irja le Magyarországot, akkor a kisember azt szentirásnak veszi.
Ez volt az egész, ami a begyemben volt, semmi sértés vagy más szándék.

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 09:49   
Halló Cunibaba!

Tudom hol élsz! Szinte szomszédok vagyunk! Én a belgákat nagyra becsülöm, már a 70-es évek körül is mondtam: "Bárcsak mi magyarok már idáig lennénk!"

Itt is szinte belgákkal voltunk körülvéve, de a legtöbbjük már hazament (hadsereg). Kellemes együttélés volt, minden nacionalista megnyilvánulás nélkül! S az sem volt igaz, amit sok magyar ismerös mint jól informált már elsö alkalommal közölt: "Nagyon rühelik a németeket!". Ezeknek a dolgoknak már vége van, egyik profitál a másikból. Volt amikor a belgák jöttek ide dolgozni, most németek mennek oda. De föleg az adó miatt!

Nekünk is könnyebb az élet, ha a csekélységek fölött egyszerüen átnézünk!

A bécsit is izgatja talán hogy a Wienert itt Frankfurternak is nevezik?

Végül is sem arról a pörköltröl, sem arról a gulyásról van szó!
Te a pörköltet mindig ráboritod valamire, azok lehetnek tészták, de fözelékek is. A Gulyás leegyszerüsitve ugyanaz, hosszú lében, mert végül is leves, s krumpli van benne (remélem jól emlékszem!).

Gondolom többnyire a belga is úgy eszi a Gulascht, mint itt a német, egy csészéböl, zsemlével. de elöfordul, hogy ök is ráboritják valamire.

De látom ez a dolog mégis izgat egy kicsit, mint ahogy a magyarok 90 %-át. De talán ez igy van már nemcsak 50, hanem száz éve is. Végül is annyira mindegy!

De arról nem irtál, hogy izlik e, mert általában az szokták mondani: "A magyar az különb!". (Mint általában mindenben.)

De az is biztos szerepel az EU-füzetben, hogy végre elismertessük magunkat az "elmaradott belgák"-tól.

Remélem tetszet megnyilvánulásom? Ebböl látszik milyen nagy hétköznapi problémáink vannak!

Ja, a hét végén talán átugrok hozzátok egy "Gulaschra"!

Toeby

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 08:53   
A csak a 10 tippnek nyitottam egy kulon topikot is, ime:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=1345&forum=60&2

Az eddigiek termeszetesen itt is olvashatoak, mig - remelhetoleg lesznek - ujak, azok meg ott, es itt pedig megvitathatjuk. En mae kettonel tartok.

Hunor

Cunibaba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-04 08:27   
2004-03-03 16:32, Toeby:
-
(A Gulasch-hoz csak annyi a megjegyzésem: Ha mi azt úgy fogadjuk el, hogy a német kreált egy pörkölt félét, amit Gulaschnak nevez, akkor mi a probléma ezzel? Hozzá lehet szokni. De nem mondja viszont a magyar pörköltre, hogy Gulasch! Ilyen más nemzetek ételével is elöfordul! Egy másik téren, pl. amit mi "francia kulcsnak" nevezünk, azt a francia "angolnak" nevezi! A német is. Az angol viszont "franciának" Na ez most meg mi?)

-
Bàr az egészet nem nagyon irtam komolyan, de làtod mégis idegesit amit ide irtàl! Mert speciàl én nem németorszàgban élek, làttam, hallottam azt.... Ràadàsul itt a MON-on olvastam màs orszàgokban sem ismerik azt, bàr tudjàk hogy "magyar" kajàrol van szo!....

De persze nem e miatt vannak àllmatlan éjszakàim...

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-03 22:00   
Kedves Bovi

Egyet elnéztem! Ne haragudj a támadásért!

Milyen "vidéki újságban"? Van itt Németországban "vidék"? Ne haragudj, most a pesties gondolkodás jutott eszembe!

Egyszer "vidéken" egy nagy verekedésben az utcán már odáig fajult a dolog, hogy kiáltották: "Hozd a kalapácsot!".

Öten vettek részt a verekedésben, fejbe is verték volna egymást! Körülötte a kiváncsiskodó tömeg.

Erre én: "Tenni kéne valamit, még komoly dolog történhet ebböl!".

Erre mellettem egy feleakkora emberke mint én, holott én sem vagyok egy óriás, zsebretett kézzel, frissen vasalt ingben, ahogy mondják: "A gyufásskatulyából húzták elö!": "Nem úgy volt az ám kérem szépen! Én pesti ember vagyok!". (A "pestit" nagyon kihangsúlyozta, söt annyira elhúzta, hogy szinte percek teltek el!)

Aztán majdnem, hogy meg akarta magyarázni nekem, miért is van a kalapácsos verekedés rendben, persze a "vidékinek"!

A közelgö rendörök is rövidebbre fogták léptüket, hátha a kollégák ezáltal hamarabb érnek oda!

Megjegyzés: Különben ez is a Balkán!

Na ja! Mit mondjak még!

Toeby

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-03 21:46   
Kedves Bovi!

Mit értesz azalatt? Földrajzilag, mentalitásban vagy "elörehaladásban"?

A mostani téma szerint (Nagy-Magyarország) földrajzilag stimmelne!

Mentalitásban inkább déliesebbnak tartjuk magunkat, mint a "rideg északiakat"!

Hogy "levagyunk maradva a Balkántól" az ellen nekünk kell tenni valamit!

De azt hiszem itt kezdödik a diszkrimináció, amit ha tovább éltetünk, ugyan is a Balkán nekünk "fejlettebb", akkor miért nem engedhetné meg magának az "elmaradott nyugati", hogy bennünket is a "fejlettebbek közé" soroljon be! Mert elöfordulhat, hogy vagy a kettö között vagyunk, vagy inkább arra hasonlitunk!

Itt születet kisebbik leányunk (26) éppen a napokban döbbent rá, hogy elöfordulhat, hogy a német, ha odalátogat, nem úgy néz bennünket, mint ahogy ö viszonyul a szülei hazájához! Elég kései felismerés, de magától is rájött!

És olyan borzasztó az a Balkán? Természetében gyönyörködtem! Népei? Volt amikor tényleg felnéztünk rájuk! Változnak az idök!

Úgy, ahogy mi a sajátjaink gondolkodását nem fogjuk megreformálni, ugyanúgy nem tudunk az "elmaradott nyugatira" sem hatni! Ezzel élnünk, halnunk kell!

Talán többen is egyetértenek ezzel a gondolattal!?

Toeby

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-03 18:10   
Nekem egy dolog lenne, ami fontos, hogy az EU-ba mindenki tudja: Magyarország nem Balkán ország!!!
Sajnos a vidéki ujságok is itt Németoban, gyakran odvegyitenek bennünket.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó