2018. december 10. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Család, szabadidő, érdekességek >> Szerel a párom
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
 Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-19 08:02   
2008-09-18 22:50, Tihi:

Nem késtünk le semmiröl, ismerem az un. "bergvärme", "maalämpö", "földmelegség" berendezéseket és hogy azok hogyan müködnek.

Itt "Erdwärme"-nek hívják, és eléggé beindult. Az új projekteknél az érdelödö ügyfelek/vevök eleve kérik, szóval ismerik.

A következö lépés a passziv ház, de ez még kevésbé elfogadott.

Más. Az én párom nem szerel, ahogy én se. Ennek egyszerü, triviális oka az, hogy kétbalkezesek vagyunk.
Tudnék mesélni az egy, azaz egy darab felfúrt fapolcról és a kicsit lötyög, de csak jó lesz bele tipliröl......állati szerencse, hogy a gyerek nem tartózkodott a szobájában, a lezuhanó könyvek robajától könnyen szívszélhüdést kaphatott volna!

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-18 22:50   
2008-09-18 22:10, jukap:
-
Nem késtünk le semmiröl, ismerem az un. "bergvärme", "maalämpö", "földmelegség" berendezéseket és hogy azok hogyan müködnek. Tudom, hogy Svédben sokan csinálják, de én nem azt választottam. Esetemben az egész udvaron az összes fákat ki kellett volna irtani, feltúrni az egész udvart és csöveget fektetni a földbe. Élvezem udvaromon a nagy fákat, autóhelyem délutáni 3-ig árnyékban van, egy nyírfacsoport alatt.

Egy direkt elektromos fütést építettem annakidején, az 35 évig kitünöen müködött 0 euró évi karbantartási költséggel. Jelenleg inkább próbálkozom a levegöpumpával, amit höszivattyúnak neveznek, egyedls társunk így üzente. Egyszerüen hütőm a külsö levegöt és a felszabaduló meleget behozom. Pofon egyszerü, mint egyedls-társunk is megjegyezte. Ez segít a villanszámlám csökkentésére, mert a külsö levegö hömérsékletét a politikusok nem tudják még megadózni és az így nekem nagyon is gazdaságos megoldás.

Élvezem udvaromon a nagy fákat, amiket nem kellett kipusztítani.

jukap  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-18 22:10   
Sajnos evvel is elkéstetek, mert már meg van tervezve, ezt hívják "bergvärme"-nek itt Svédországban. Némely város alatt olyan már a talaj, mint a sajt - összevissza van fúrva. Nehéz engedélyt kapni ott, mert a meglevôek hatásfokát rontja.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-17 19:29   
2008-09-17 08:28, egyedls:
-
2008-09-16 18:41, Tihi:
Tényleg nagyszerü a Te metódusod is.
Így kellett volna nekem is házat építeni, de annakideen az energia olcsó volt, 1 liter benzin jóval olcsóbb volt mint 1 liter tej, ma meg éppen fordítva.

De van nekem is egy ötletem. Fúrunk egy 500 méteres lyukat a ház alá, le csöveket, be a hideganyagot stb. Ez is müködne mint hőszivattyú!

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-17 08:28   
2008-09-16 18:41, Tihi:
Nagyszerű!
Engedd meg, hogy a műszaki dolgokban kevésbé jártas hölgyek kedvéért egy szemléletes működési elvvel elmagyarázzam!
A hűtőszekrény hátoldalán lévő hűtőrűcsot a lakás alapozása során elhelyezik a ház alapjai alá a földbe. Ráépítik a házat, a hűtőszekrényt pedig a radiátor helyére beépítik.
Nyáron a radiátorok a környezet hőjét felveszik, amit a hűtőfolyadék elszállít a ház alá a földbe és felmelegíti azt, közben lehűl és visszaáramlik a radiátorba. Ez a nyári hűtési funkció.
Télen megfordul: a hűtőfolyadék felhozza a talaj hőjét a földből és leadja a környezetnek a radiátorokon keresztül. A folyadékot egy szivattyú áramoltatja a megfelelő irányba (ugyanúgy, mint a hűtőszekrényben), innen a hőszivattyú elnevezés.
Pofon egyszerű, de van egy hibája: nem én találtam ki

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-16 18:41   
hőszivattyú!
Ez az izé neve tehát, és bemásoltam a hosszü öt is, mert azt én nem tudom saját gépemen írni.

Több megoldás van a jelenlegi fütésrendszer javítására. Városokban, emeletes házakban a távfütés a megoldás. Családi házakban, ahol olájfütéses központi fütés van és ahol nem lehet a távfütéshez csaklakozni, ott egy ilyen "höszivattyú" rendszer ajánlatos. A rendszer müködik -20 fokig és melegíti a cirkuláló vizet + 70 fokra.

Az én höszivattyú pumpám befektetésének visszafizetési ideje kb. 2 év lehet a jelenlegi elektromos áramok költségeivel. Mivel a szerelést a vejemmel csináltuk, ez nekünk jóval kedvezményesebb. Csak az un. hideganyag feltöltésére és adagolására volt szükségünk szakértöt alkalmazni. Na és kellett egy villanyszerelö segítésge is, akinek joga van ilyen berendezést a hálozatba kötni.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-16 16:31   
2008-09-16 16:07, egyedls:
-
2008-09-16 15:12, Tihi:

Köszi, vacsora után visszajövök.

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-16 16:07   
2008-09-16 15:12, Tihi:
Hidd már el nekem! Az a hőszivattyú!!!

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-16 15:40   
2008-09-16 12:45, Ferencz Zsuzsanna:
-
Finország negyedik atomerömüvét most építik Olkiluoto nevü helyen. Ide nekem nem kell beavatkozni, de örülök, hogy ha komoly téli fagyos napokon, amikor nap mint nap hidegebb van mint -25 fok celzius, továbbra jön az elektromos áram.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-16 15:12   
2008-09-16 05:45, Ferencz Zsuzsanna:
-
Sajnos nem értem a levegőpumpa-ügyet.
Hát ez a pumpa egy kicsit bonyolultabb, mint egy bicikli pumpa. Pompéri Judit felismerte és írta, hogy a höcserélö technikával müködö pumpáról van szó. A szóban való "izé" tehát az, ami egy un. "hideg anyagot" keringet ki- vagy befelé ebben a pumpában, aminek van külsö és belsö egysége, pontosan úgy mint a jégszekrényben.

A pontos magyar kifejezéseket nem tudom, nem vagyok fizikus, de a fizikát nagyon szerettem a gimnáziumban.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-16 12:45   
Tihi, lehet, hogy atomerőművet is készítesz?

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-16 07:59   
2008-09-15 20:46, Tihi:
Come on! Még egy kis gépészkedés és eljutsz a ma már lakásokban is működő hőszivattyúhoz! Az pedig valóban így működik! Ügyes!

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-16 05:45   
Sajnos nem értem a levegőpumpa-ügyet. Tudtommal az egy izé, amellyel a gumimatracokat fújják fel. Vagy mégsem?

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-15 20:46   
2008-08-14 20:26, Tihi:
-
2008-08-14 13:56, bovi:
-
2008-08-13 22:03, Tihi:

Hüvösebb lett az idöjárás és így bekapcsoltam a vejemmel (nem párommal) szerelt levegöpumpát. Jól müködik, csendesen, alig hallhatóan fújja be a meleg levegöt kintröl, ahol nagyon is hüvös van most, de egyszerüen jól müködik.

Most jön a fizika. Ha valami anyagot elpárolunk, a felszabadított energiát (meleget) fel lehet használni máshol is, csak tárolni kell azt. Az otthoni jégszekrény kompresszora olyan forró, hogy nem lehet megfogni, erröl van szó, csak megfordítva. Hüvösítem a külsö levegö hömérsékletét és a felszabaduló meleget behozom lakásomba.

Tehát napunk energiáját használom, a nap melegíti a levegöt. A politikusok, a természetvédö szakemberek és a természetvédö szakembereknek magukat kinevezetö zöldek még nem találták ki azt, hogy hogyam lehet a levegö melegségét megadózni. A napenergiára nincs áfa, nincs természetvédelmi adó, nincs az enrgiacégek vezetöinek jutalmazó külön-bonusz sem, tehát majdnem ingyen használom a levegöt.

ps: van kis áramfogyasztásom a levegöpumpa használatával, áfa, más adók, villanyár és a vezetök zsebébe jutó bonuszpénz, de még mindig tudom tartani az 2/3-as spórolást.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-14 20:53   
2008-08-14 15:18, Pompéry Berlin:
-
Szerintem szerencsés vagy és nejed megtisztel a bizalmával.

Köszi, hogy helyesen mondod magyarul, hogy miröl van itt szó: a höcserélö technikáról.

Párom bizalma rendben van, de az nem védett meg egy házassági összeveszéstöl. Egy 40 cm téglafalon kellett egy 7 cm lyukat fúrni és a fúrógép kalapácsoló hangja úgy felizgatta, hogy a lakás legvégére menekült, az ágyba bújt és a takarókat és apárnákat füleire húzta, de semmi sem segített, az egész ház remegett.

Másnapra megnyugodott Korábban is figyeltem, hogy néha erös hangok, pl orgonazene maximum hangerösséggel nagyon zavarja és kerüli, ha lehet, az erös hangokat. Diszkóba, vagy karaokéba tehát nem járunk.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-14 20:26   
2008-08-14 13:56, bovi:
-

nagyon érdekel a dolog, de amint én felfogom, akkor most árammal fogsz fűteni?
Ugyanis a mi jégszekrényünk, azzal működik

Kedves Bovi,
vicces mondásod a valóságban igaz.

Házunkban egy un direkt elektromos fütésrendszer van és az új levegöpumpával az évi villanyfogyasztást akarom csökkenteni, mert az energia drágul. Minden ablak alatt van egy elektromos fütötest (nem radiátor) ami önállóan termosztáttal méri a hömérsékletet és beállítása után müködik, (nem nagyon ismert Közép-Európában).

Egy jól müködö fütörendszert nem érdemes teljesen átállítani, a beruházás visszafizetési ideje esetleg évtizedekig tart. Viszont érdemes a jelenlegi jól müködö berendezést ilyesféle megoldással segíteni.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-14 15:18   
-
Párommal általában nem szerelünk együtt, ö csak nézi és kérdezkedi a kérdéseket: miért kell ezt csinálni, mikor lesz kész és hogy fog müködni, stb.
-

Szerintem szerencsés vagy és nejed megtisztel a bizalmával. AZt is kérdezhetné ugyanis a "hogy fog működni?" helyett, hogy "fog-e működni?"

De félre a viccel, amiről írsz, az a hőcserélő technika.

Mi különben épp átálltunk olajról gázra. Ez persze csak átmenetileg olcsóbb. Napelemek és minden egyéb, helyet igénylő és kivülről látható műszaki úri huncutság nálunk eleve lehetetlen a műemlékvédelem miatt.

Ez volt az oka, hogy éveken át nem szereltettünk fel semmilyen klímaberendezést. (Az iroda a tetőtérben van, a tető pedig meredek, magas, nagy felület és fekete pala. A hőmérséklet júni-aug. között ennek megfelelő. ) Míg idén végre akadt egy cég, aki nemcsak eljött megnézni a helyszínt, hanem leereszkekdett odáig, hogy ajánlatot is tett - potom 15.000,- €-ra. Mire férjemuram megemésztette, kitombolta magát, elutasította az általános apróbetűst és eldöntötte magát, addigra augusztus lett. Azon nyomban persze nem, de a következő héten tudnának jönni - mondták. Nos, az nem jó, mert a teremtés koronája, egyben műszaki igazgató aznap ment éves jól megérdemelt szabadságára. Tehát majd, ha hazajött. Vagyis aug. 18-ikán, hétfőn. Addigra kb. be is fejeződik végérévényesen a nyári kánikulai szezon, tehát kellemesen lehet majd dolgozni a szerelőknek. Mindez talán nem is passzol ide, hisz párom nem maga szerel, hanem szereltet. De az ő eszmei irányítása alatt zajlik a dolog.

És hogy tökéletes legyen a "timing", szintén hétfőn jön a kőműves cég is, aki megcsinálja/kijavítja az omladozó teraszlépcsőt és a terasz kert felőli életveszélyes falát. (Ezt nem akarja a korona magánerőből csinál(tat)ni, mert akkor nincs reklamációs lehetőség, ha mégsem, nincs garancia, stb.)

Szintén hétfőn érkezik lengyel "pótlányunk" egy hétre vendégségbe, valamint 20-ikán az öcsém 10 napra. (Mindig aug. 20-án jön mindig 10 napra.) AKlimaberedezés szerelése miatt a torony-tetőtérben lévő vendégszoba nem-igen lesz használható.

Namost ha ezt én szerveztem volna így, akkor már nem lenne helyén a fejem. De férjem csak annyit mondott, hogy voltak már nehezebb fázisok is az életünkben, majdcsak megoldjuk valahogy. Sicher.

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-14 13:56   

Kedves Thi,
nagyon érdekel a dolog, de amint én felfogom, akkor most árammal fogsz fűteni?
Ugyanis a mi jégszekrényünk, azzal működik
Viccet félre:
Itt is sokat beszélnek erröl a lehetőségröl, de az átállás vagy 20 ezer€
Nem kellene tartály az olajnak, de az megvan, 10 ezer literes tankunk a pincében.
Nálunk most olyan 65-70 €cent az olaj plusz 19% adó.
Jólenne valami olcsóbb megoldás.
Mikor a házunkba beköltöztünk, 11 Pfening volt az olaj litreje, az most 5,5 €cent lenne
Még nem tankoltunk fel az idén, hátha megy lejebb.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-13 22:03   
Párommal általában nem szerelünk együtt, ö csak nézi és kérdezkedi a kérdéseket: miért kell ezt csinálni, mikor lesz kész és hogy fog müködni, stb.

Viszont vejemmel nekifogtunk egy levegöpumpa szerelésére. Az a kinti hideg/ hüvös levegöt behozza és a melegített levegöt befújja a lakásba.

Az olaj és a földgáz ára gyorsan növekedett az utóbbi idökben, így a távfütés, olajfütés díjak is. Valami más megoldást kellett találni és egy próbálkozás ide vezetett: a "levegö-meleg-pumpa".

A szerelés sikerült a párom munkahelyi kollégái segítségével és müködik a levegö-pumpa. Ide hívom tehát a fizika barátait csevegni, hogy pontosabban megtárgyaljuk, hogy hogy is müködk egy "levegö-pumpa". Annyi segítséget adok, hogy mondom, ez úgy müködik mint egy jégszekrény, de fordítva.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-02 21:03   
Párom kijelentette, hogy a kis kerti padot idén festeni kellene, mert nagyon csúnya rozsdás foltok láthatók rajta, lassan 30 éve kint van a hátsó udvaron.

Mivel úgy mondta, hogy "festeni kellene" várom, hogy mi lesz. Több mint valószinü, hogy hallani fogom, a kis kerti pad nagyon ronda, olyan rozsdás foltok vannak, undorító. Na most vagy hallgatom ezeket a bejegyzéseket tovább is, vagy pedig megunom azokat hallgatni és nekifogok a munkához "én" egyedül, csinálok egy meglepetést.

Egy vödör lugos vízzel lemosom a padot és bekenem fehér festékkel. Egy fél évre nincs probláma. Utána jön a sötét ösz és a tél és a kis kerti padot senkisem érdekli.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-02 17:00   
Itt a tavasz, itt van újra és ezzel együtt a szerelések ideje is. A hosszú téli hibernálásból felébredve nekilát az ember fia (ill. lánya buzgón folytatni a szerelést, ahol az összel abbahagyta.

A párom szerdán hamarjában "beszerelt" egy új ablakot. A régi, fakeretes, kicsi és a két ablaktábla között szörnyen izzadó ablaktól búcsút vettünk és bekerült az új, hangtompított, müanyag keretü, modern ablak.

Normálisan ujjongva kellene ugrabugrálnom, de nem eszik a levest olyan forrón, amint fözik. Így elöször le és fel kellett kaparnom a szoba és ablak részéröl az összes montázshab maradványt, amelyekkel a párom fontos munkája közben nem törödött. Utána jött a törmelék sepergetés és törölgetés.

Ma pedig 4 (négy!) órán keresztül vakoltam a falat az ablak körül! A manikürömröl is szerettem volna szólni, de inkább hagyom. Tapétázni is kellene, mert az ablak körül muszáj volt eltávolítani a tapétát.De most elöször meg kell száradjon a vakolat és holnap majd glettelni fogok (ha valakit érdekel, elmesélem, miböl áll ez a szörnyen izgalmas munka. ) Utána csiszolni kell, ami portengert jelent, méghozzá az egész lakásban, mert a legkisebb réseken is beszivárog a finom por. És majd utána szabad tapétázzak.

Megjegyzem: a pincében van még két ablak, amely beépítésre vár.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-31 10:32   
2007-03-29 15:27, Tihi:

Az én párom sem ír ide, habár ha írna, biztosan a Nem szerelünk-be írna, a kis rebellis.

Én ide csak szereléseink esetenként abszurd helyzeteit szoktam beírni, mert ha mindent felsorolnék, amikkel foglalkozok/foglalkozunk, szétrobbantaná a topikot.

Gondolom, az én szereléseimmel kapcsolatban is lenne kommentálnivaló, ezért jó is, hogy a párom nem firkál itt.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-29 15:27   
2007-03-29 09:21, Mary:
-
Lenéztem oda le, de ott nem éreztem jól magamat, inkább erre a topikra írok. Mivel párom nem MONtag és nem tud magyarul, így csak saját véleményemet tudom mondani úgy, hogy elképzelem, mit mondana párom ez esetben.

Párom tehát nem szerel, de egyes dolgokat nagyon is ügyesen csinál, így megosztjuk a dolgokat, viszont én vagyok az ö párja és én annyit szerelhetek amire kedvem és szükség van, mert szeretek szerelni és muszáj is egy családi ház gondnoka, házmestere esetében. Èlvezem egyszerüen a kézimunkás tevékenység eredményeit.

PS: bocs, ha nagyon hosszan írtam egy kis dologról

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-29 09:50   
2007-03-29 09:24, hunor:
-
Az a nem szerelő férfiak topikja.
-
Meg a sztrájkolóké, nem? Azért ajánlottam Tihinek.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-29 09:24   
2007-03-29 09:21, Mary:
-

Van ám "Nem szerelünk a párunknak!"-topik is, kicsit lecsúszva.

-

Az a nem szerelő férfiak topikja.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-29 09:21   
2007-03-28 21:30, Tihi:

Van ám "Nem szerelünk a párunknak!"-topik is, kicsit lecsúszva.

Én különben minndenfélét szerelek és a párom szerelési müvészete nélkül is biztosan jól meglennék. De vele együtt érdekesebb.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-28 21:30   
Ha valaki elégedetlen a "párom szerelésén" akkor tessék valamit konkrétiumot is cselekedni. Ha a mosógép vagy mosogatógép, vagy porszívó vagy vasaló, vagy a wc-szelep nem müködik, tessék a szervizt hívni, várni, újra hivni, megint várni és fizetni.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-24 21:49   
2007-03-23 19:45, Erazs:

Szerintem a baj az, hogy mindent meg kell venni, amit akcióban árusítanak (Dinge, die die Welt nicht braucht), erre van a férfiaknál a szembe egy mély fókusz beleépítve. Viszont ami az orruk elött van, azt nem látják.

Egy férfi, ha bemegy a Baumarktba, akkor az annyiba kerül, mint amikor egy nö bemegy a cipöüzletbe, söt, a duplájába.

Ezért minden Baumarkt elött bevetem a sármomat: "nem kellene egy Dönert együnk, vagy ilyesmi?"

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-23 19:45   
2007-03-19 18:23, Mary:

Nálunk is volt már rá példa: "minek vettél ilyen drága holmit!!!" èn meg: "nehogy lecsessz már azért, amit még megismerkedésünk elött vettem!"

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-19 18:54   
2007-03-19 18:29, rigojanos:

Mind a kettöre gondoltam.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó