2017. november 23. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Go West
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-31 12:22   
2009-07-28 21:14, bobo.2006:
-
Kedves Bobó, nagyon kedves, köszönöm, de nem összehasonlításként vagy kolleginaként javasoltam, hanem tanulságként. Írtam is, hogy nem reklámot kívánok csinálni a könyvnek, hanem adalékként gondoltam egy életszemléletet bemutatandó ...

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-28 21:14   
2009-07-24 11:46, Pompéry Berlin:

Nem tudom... Ez egy blogszeru valami. A probaoldal alapjan, olyan sok minden nem derul ki. Ha meg ezek voltak a legjobb reszek a konyvbol, vajon milyen lehet a tobbi? Oszinten mondom, mint aki itt peldaul a Te irasaidat is olvassa mar evek ota, eg es fold a kulonbseg, a te javadra!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-24 11:46   
Ma kaptam ezt a linket. Szerintem tanulságos mindenkinek, aki nyelvtudás nélkül vág neki a nagyvilágnak és állást keres idegenben - ebben az esetben történetesen Írországban:

http://www.farkasmargit.mindenkilapja.hu/

Félreértés ne essék: Nem kapok százalékot a szerzőtől és nem is akarok sem a könyvkereskedelemnek, sem spec. ennek a könyvnek ingyenes reklámot csinálni. Mindössze a honlapon olvasható könyvrészletre utalok itt, amelybe beleolvastam.

Én, pl. személy szerint így sose tettem volna, de nem vagyunk egyformák. Az alábbi rovat is meggyőzött erről, amelynek több bejegyzéséhez/re lehet adalék a fenti utalás.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-05-08 20:41   
2009-05-07 15:55, Pompéry Berlin:
-
Kedves Judit!

Mindig figyelmesen olvasom No-ra vonatkozó írásaidat, csodálom, és értékelem objektiv tudásodat az ottani helyzetröl. A linkek felsorolása egyszerüen kitünö.

Annak idején 10 évig éltem No-ban, látogatásom folyamán megszerettem Berlint is, és ezért mindig olvasom az ottani kulturális, társadalmi vagy politikai híreket, amikröl beszámolsz a MON fórumon.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-05-08 15:20   
2009-05-08 09:36, timi0124:
-
Már nem éltem hiába

Igazán köszönöm a meleg hangú sorokat. Jólesik, hogy ezt valaki méltányolja.

Megvallom, a gondolatokat és a linkgyűjteményt bizonyos fokig az önérdek is motiválta: nem szeretem 125x leírni ugyanazt, az ugyanis több energiát igényel. Most csak kattintás és link ...

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-05-08 10:02   
-
Nincs olyan hét, hogy ne kapnék kérő-kérdező email-t számomra ismeretlen emberektől, akik az Internetről bányásztak ki
-

"Te is fiam Brutus?"

En egyet fuznek meg hozza. Aki ott akarja hagyni megszokott kornyezetet, az ne a jobb jovo es fizetes remenyeben tegye. Tekintse ezt "beruhazasnak", amire penzt, munkat, energiat kell elore befektetni es csak evek multan terul meg, vagy eppen egy rafizeteses uzlette valik. A munkaero toke, amit a leheto legjobb feltetelek mellett kell ertekesiteni a munkaeropiacon.

timi0124  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-05-08 09:36   
-

Kedves Judit!

Bar en egyaltalan nem vagyok erdekelt az alabbi informaciokban, megis muszaj megirnom, hogy melyen meghatott, hogy ennyire foglalkozol mas emberek gondjaival-bajaival! Az o nevukben koszonom, hogy meg vannak ennyire kedves emberek!
Hihetetlen, mennyire osszeszedetten megirtad nekik, hogy mire ugyeljenek, es rengeteg hasznos tanaccsal lattad el oket. Igazan peldas!

Timi

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-05-07 15:55   
Nincs olyan hét, hogy ne kapnék kérő-kérdező email-t számomra ismeretlen emberektől, akik az Internetről bányásztak ki és vagy úgy vélik, hogy eleve én lennék az, aki rajtuk segíteni tud, vagy körlevelük egyik példányát címezték többek között nekem is – az „Aki mer, az nyer” mottó alapján. Eleinte bosszankodtam ezen, hisz nem vagyok ingyenesen lehívható Internetes adattár, és se lehetőségem, se kedvem nincs ahhoz, hogy zsinórban állást, ösztöndíjat, aupair-családot, gyakornoki posztot, fellépési lehetőséget vagy szállást szerezzek vadidegeneknek. Mégis az ilyenirányú kérések növekvő mennyisége meggyőzött arról, hogy van egy általános igény, amelyet valószínűleg táplál a növekvő Berlin-trend. Ez arra ösztönzött, hogy a sorozatosan hozzám érkező segélykérések típusai alapján összeállítsak egy általános linkgyűjteményt, amelyet, kedves olvasó, az alábbiakban megtalálsz.

De mielőtt annak nekiesnél és azt felhasználva bárhová támogatásért fordulnál, ajánlom megfontolni és messzemenően magadévá tenni a következő általános szempontokat, amelyek tükrözik az itteni emberek és az intézményrendszer szemléletét, és nem feltétlenül azonos a tiéddel.

Folytatás itt:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=1682&forum=4&2540

Géza4  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-04-19 09:30   
Sziasztok!

Mary: Igen, ezt itt is mindenki így mondja. Már meg is ismerkedett a gyerkőcünk pár korabeli sráccal és a szomszéd indiai kislány is igen tetszik neki Így majdcsak menni fog a nyelv is

jägaren: Köszönöm A tanácsot is, bár már nemigen fogunk mostanában sokat vásárolni, mert minden meglett amire szükségünk van, a későbbiekben pedig biztos ki fogom próbálni a svéd vásárlást.

Köszi. Géza.

jägaren  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-04-17 18:52   
Szia Géza !

Üdvözöllek a Skandináv földön.
Egy kis tipp - jelenleg a dán korona sokkal többet ér, mint a svéd. Ezt a dánok kihasználják eléggé ügyesen, amit te is szintén megtehetsz. Köpenhamnból átutaztok vonattal Malmöbe, ami 20 perces út. A malmöi élemiszerárak körülbelül 50%al olcsobak, mint a dán, a ruhanemü szintén, meg a legtöbb más áru is. Söt, mostanában indulnak ingyenes buszok is Dániából a nagyobb malmöi áruházakhoz.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-04-12 22:35   
Kedves Géza,

ha sikerül hosszabb ideig maradni, akkor barátkozzál össze azzal a gondolattal, hogy a kisfiad hamarabb megtanulja a nyelvet, mint ti és hogy neki a változás nem is olyan nagy, mint nektek. A gyermekek nagyon flexibilisek, hamar felfognak mindent, egykettöre akklimatizálódnak. Ha megvan a megfelelö szeretetteljes családi háttér. Ez nekik egyenlö egy kalanddal, félelmekkel tüzdelve ugyan, de sok új, érdekes dolog, amelyet fel kell derítsenek (és fel is fognak). Nyugtalanító csak azért, mert magadból, a felnöttböl indulsz ki, de a gyerek egészen más perspektívából látja a dolgokat. Tartsátok szemmel (nehogy megterhelödjön az új helyzetböl adódóan), de ne akadályozzátok, ha a kíváncsisága, tudásszomja utat akar törni magának.

2009-04-11 22:55, Géza4:

A kisfiunk elég furcsán reagál az egészre, mert még annyi sem látszik rajta, hogy nem otthon vagyunk. Ugyanaz a nyugalom, néha rosszalkodással megszakítva, de semmit nem veszünk rajta észre. Ez kicsit nyugtalanító. Remélem azért, ez így neki is jó

Géza4  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-04-11 22:55   
Sziasztok!

Köszönöm a hozzászólásotokat, és a jókívánságokat, próbálok mindenkinek válaszolni is.

Ferencz Zsuzsanna: Köszönöm és ígérem fogok még írni mindenről.

bobe: Sajnos turistáskodni nincs idő, itt most kőkeményen kell fogni a lehetőségeket, így írok tovább

Anita321: Köszönöm Mi is gondoltuk, hogy kopni fog a szépség, és sajnos a lelkesedés sem olyan, mint amilyenek kellene lenni, nagyon sok a befolyásoló tényező.
A kisfiunk elég furcsán reagál az egészre, mert még annyi sem látszik rajta, hogy nem otthon vagyunk. Ugyanaz a nyugalom, néha rosszalkodással megszakítva, de semmit nem veszünk rajta észre. Ez kicsit nyugtalanító. Remélem azért, ez így neki is jó

Poe: A munkánk a szerencsén és a házigazdán múlt, úgyhogy most még papír nélkül "nyomulunk". Dánul még nem sikerült ennünk, mert nem tudták belém erőltetni a lekváros sajtos kenyeret, pedig minden reggel megpróbálják. A kocsi nagyon bánt, mert nagyon nagy szükség lenne rá. Valahogy majd megoldódik.

Most ennyi. Hamarosan folyt. köv.

Üdv. Géza

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-04-11 21:05   
Szia Géza

Már vártunk
Ha betöltötték a munkahelyet, mire kiértetek, akkor most hol dolgozol? és hogy sikerült találni a munkát?

Dánul ettetek már?

Az autó miatt ne bánkódj, szerintem nem érdemes reszkírozni, mert ha akarják, tudják, mióta van ott. Szomszédok is vannak, meg már szinte mindenhol térfigyelő kamerák. A külföldi kocsikat gyakrabban ellenőrzik is, és már be is kerülsz a rendszerükbe.

Anita321  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-04-11 21:00   
Kedves Géza,

Néhány hónap elteltével,ha már nem látjátok olyan szépnek az "egészet", hát adjon erőt, kitartást a jelenlegi kedvetek! DE! Én azt kívánom, hogy még évek múltán is jónak, és szépnek lássatok mindent..
Nagyon sok sikert, és egy nagy adag szerencsét az egész családnak! Majd írj arról is, hogy a gyerkőc hogyan reagál az idegen környezetre...

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-04-11 18:25   
Majd akkor meselj többet mikor nem turista leszel, most még az vagy

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-04-11 18:24   
Kedves Géza,
nagyon sok szerencsét kívánok nektek a nagy lépéshez. És persze kellemes húsvéti ünnepeket. Szeretném olvasni (naplószerűen) a beilleszkedéseteket, és persze a zavaró, sőt sértő mozzanatokat is.

Géza4  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-04-11 18:12   
Sziasztok!
Akit érdekel ideteszem a kiutazásunkat és az ezekkel járó tapasztalatainkat.

Utazás. Mi repülővel jöttünk fejenként 4750 HUFért. Csak ide szólt a jegy. A WIZZ AIR társasággal jöttünk és jóval az utazás előtt, kb két hónappal meg kellett rendelni a jegyünket, hogy ez ennyibe kerüljön. Erre még rájött a csomagdíj, ami 2500 HUF volt darabonként. Ezekbe 20 kg-nyi bármit lehetett pakolni és a gép csomagterébe került sűrű dobálások után. A mi bőröndünkben semmi nem károsodott, pedig tele volt mézespálinkával. Elég jó utunk volt, nekem panaszom nem volt az úton. Mi Malmöbe érkeztünk, mert csak oda ment járat, azóta van egyenesen Koppenhágába is ugyanezért a pénzért. A Malmö-Koppenhága összekötő híd, hídpénze nagyon drága volt, egy átkelés rajta egy irányban 275 dán korona.

Mondhatnám, hogy Dánia drága hely, de ezzel igazat is mondanék és hazudnék is. A mi fizetéseinkhez Magyarországon (Gyurcsány király idejében) nagyon drága, de egy itteni (dán) fizetéshez képest nagyon korrekt árak vannak és nem is drága. Arra nagyon oda kell figyelni, akár egy lakásbérlésnél is, hogy ami egy dánnak semmiség és egyáltalán nem probléma arra egy magyar embernek az újrakezdés reménye is rámehet. A pénzt átszámolni itt sem szabad, mert megőrülsz! Én úgy próbáltam túltenni rajta magam, hogy nem azt számoltam vásárlás közben, hogy egy 75 dekás kenyér (20Kr) 840 forint (mi 42-be váltottuk a koronát sajnos), hanem azt, hogy egy itteni órabérből, ami a kezemben marad (150Kr), abból 7,5 darabot tudok venni. Itt szinte minden minőségi áru. Azért írtam, hogy szinte, mert biztos van nem minőségi is ha nem is találkoztam vele. A minőséget az otthoni minőséghez értem. Dán, vagy régóta Dániában lakó embert felesleges megkérdezni, hogy mi, hol az olcsóbb, mert azt sem fogja tudni, hogy miről beszélsz. Mi a Føtex-be járunk vásárolni, mert az a legolcsóbb szerintünk (sok boltot kipróbáltunk (a feleségem szeret vásárolni) ). Van itt is ALDI, NETTO, és még rengeteg üzlet, de nincs egyetlen nagyáruház sem, Tesco, Auchan, stb. A Føtexben a zöldséget és a gyümölcsöt vízpára befúvásával frissítik. A kiszolgálók szinte (a szokásos szinte) mindenhol kedvesek és nem tolakodók. Ha különlegességet szeretnél vásárolni, akkor egy olyan üzletet kell keresned, ami külföldié. Itt szinte mindent lehet kapni mint otthon, de van azért ami otthonról jobb ízű. Ilyen például a liszt, zsemlemorzsa, pirospaprika, stb. Az élelmiszerárakat nehéz megfogalmazni, hogy kb mennyi százalékkal drágább mint otthon, mert nagyon változó. Volt olyan, ami itt olcsóbb volt mint otthon, de persze ez nem jellemző, sőt! ritka. Ha érdekel valakit szívesen írok árakat. A ruha és a játékok árára azt tudom mondani, hogy nem sokkal drágább mint otthon, itt több dolgot is tudnék említeni, hogy olcsóbban jutottunk hozzá, mint otthon. Nagy leárazások szoktak lenni, ami nem tescos leárazás, hogy az ára felé írnak egy nagyobb számot és a pénztárnál kiderül, hogy az a jó ár, hanem ha valamit leáraznak az a rendes árának tényleg töredéke lesz.

Műszaki cikk. Erre ugyanaz vonatkozik, mint a ruhára, játékra.

Számítástechnika. Ez keményebb dió. Mivel nagyon drága számítógépem van (több milla) én kihoztam magammal, kivéve a számítógép házat, hangrendszert és pár kisebb dolgot. Ezt szerettem volna beszerezni, ami keményebb dió volt mint kalocsai paprikát találni. Itt az emberek megveszik a számítógépet (azt mondják rá, hogy kompjúta) és ha valami baja van, akkor kuka és vesznek másikat. Így alkatrészt nehéz volt találni. Elmentünk egy magyar srác boltjába amit egy itteni magyar ajánlott (kb 20. próbálkozásra) és a boltba lépve kiderült, hogy a Csaba eladta a boltot. Az új tulaj (szerintem) azt sem tudta, hogy mit árul, mert mindent nekem kellett megkeresni és magától kb a felére alkudta az áruját. Elég jól beszélt angolul de így sem tudta, hogy miről beszélek.

Autó. Ha valakinek szüksége van itt autóra és szerintem van rá szükség, ne vacilláljon, hogy otthonról hozzon-e, vagy itt vegye meg. Én rápacsáltam. Fletót említve, nem kicsit, NAGYON! Nem hoztunk otthonról, mert ezt tanácsolták, de ez nagy butaság volt részünkről. Amit otthon megkapsz 20.000 HUF-ért, azt itt ugyanannyi koronáért (840.000 HUF) Ez nem túlzás!!!!! Rengeteg autókereskedőnél jártunk, de a tapasztalat ugyanez volt mindenhol. Itt az autó nagyon, nagyon DRÁGA! Igaz, hogy itt csak 3 hónapot lehet az autója az embernek, mert különben megbüntetik, de ezt simán bevállaltam volna ha tudom az árakat. Szerintem senki nem tudja rábizonyítani az emberre, hogy mióta van kint az autó, hisz bármikor hazamehetett vele az asszony, vagy átmehetett hollandba tulipánért, és persze vissza.

Lakhatás. Itt a lakásbérlés a divat. Van rengeteg pár emeletes ház és azokban különböző méretű lakások amik mind kicsik az otthoniakhoz képest de bőségesen elég és nagyon praktikus is. Ha sikerül az önkormányzattól bérelni az nem drága, viszont vannak megkötések. Pl: nem tehetsz ki parabolát a házra, engedély kell a páraelszívód bekötésére, nem lehet fürdőkádad, nem lehet mosógéped, stb. A mosást úgy lehet megoldani, hogy a pincében van egy helység amiben van pár mosógép és ezekben kimoshatsz alkalmanként 5 koronáért (210 HUF). Ebben benne van a mosószer is. Fel kell iratkozni a mosásra és mindenki a saját mágneskártyájával tud bemenni a mosógépekhez. Először ez nagyon furcsa volt, de ha belegondol az ember, ez nagyon praktikus és olcsó.

Közbiztonság. Hát erre nem tudom, hogy mit írjak. Jót csak annyit tudok, hogy nekünk eddig még nem volt gondunk. Minden kukatároló felgyújtva, vagy majdnem mind, a pincék sorozatosan felgyújtva, a falak összefirkálva, rengeteg biciklilopás, buszdobálás, stb. Ezt (hallomásból tudjuk, mert a vendéglátónk lánya rendőr) mindet fiatal külföldiek követik el. Azt tudnám még erre írni, hogy éjszaka egész más világ van itt, mint nappal. Tegnap lövöldözés is volt. És nem lakunk rossz helyen.

Most jön a munka. Amit megerősíteni tudok az előttem szólóktól, hogy nyelvtudás nélkül NE vágj neki. Legalább angolul tudj, (itt mindenki tökéletesen beszéli) de inkább kis dán nyelvtudással. Bármilyen kicsit is beszéled, szeretni fognak. Mi megvettük otthon az egyetlen dán nyelvkönyvet amit kereskedelmi forgalomban lehet kapni, de sokra nem mentünk vele, mert fonetikusan nem volt leírva a kiejtése és itt a dánok előszeretettel kihagynak betűket a szavakból és ha te nem hagyod ki, meg sem érti a szót. Furcsa az egyes betűk kiejtése is, pl: a T betűt C-nek ejtik. Nehéz itt ma munkát találni. Ismerek itt olyan embert, aki bármit elvállalna, több tíz ember segíti és fél éve nem talál munkát. Itt leginkább újsághordással lehet kezdeni, ami abból áll, hogy minden házhoz ki kell vinni a szórólapot, (hajnali 3-4 óra körül) de nem a lenti postaládába, mert olyan sehol nincs, hanem mindenkinek az ajtaján levő postanyílásba kell betenni. Ez azért sok lépcsőzést jelent. Minden más munkát nehéz megfogni, mert 1.; itt is válság van, 2.; a külföldieknek is annyit kell fizessenek mint a dánoknak, így egyértelmű, hogy azt veszik fel, aki beszéli a nyelvet. A szezonmunkák nagyrészt átverések (nem a munka átverés, hanem a fizetés). A mezőgazdasági munka pl: malacok mellé, az nagyon kemény fizikai munka és kemény robot is, megszegve rengeteg törvényt a munkáltató részéről. Természetesen a mi kárunkra. Van viszont olyan munka, hogy a Marikanéninek le kell vágni a füvet a kertben. Ezt megfizetik és hálásak. Viszont ide vagy ismeretség, vagy nyelvtudás kell. Megismertem itt olyan embert, aki csak magyarul beszél, de van munkája. Ez sem jellemző azért. Ezt azért írtam le, mert tényleg nem egyszerű itt, de ha találsz magadnak munkát akkor semmi gondod nem lesz. Én az EURES-en keresztül kerestem és találtam magamnak munkát még otthonról, amiről kiderült, hogy betelt, mire kiértem. Mindenesetre érdemes otthonról keresni melót, mert szerintem nem lehetetlen.

Az itteni magyarok szerintem segítenek mindenkinek akik komolyan gondolják és ezt bizonyítsák is. Érdekes, hogy itt nem találom érvényesnek azt a mondást, hogy „magyar a magyarnak farkasa” . Sok magyarral találkoztunk itt ezen kis idő alatt mióta itt vagyunk, de még csak önzetlen segítőkész magyarral találkoztam. A dánok is ilyenek.

Más. Mobiltelefon. Ha van egy független telefonod, akkor csak feltöltős simkártyát kell venni és azt tölteni. Bárki hozzájut. Az itteni telefonálás jóval olcsóbb mint otthon. Internet. Itt minden lakásban bent van a kábel, csak meg kell rendelned a netet annál a szolgáltatónál, amelyik neked megfelel és várni a csomagot, amiben egy kis készülék van, amit rá kell tenni a kábelre és már van is net. Ezt kb két hét alatt küldik ki, ha noszogatod őket. Ha nem, akkor tovább tart. Mi most úgy netezünk, hogy a wi-fi-t próbáljuk csapolni és ha van net van, ha nincs, nincs. Időjárás. Még nem vagyunk itt annyit, hogy erről nyilatkozzam, de eddig még jó idő volt, kellemes tavaszi és csak egyszer esett az eső, az is éjjel. A város inkább megigéző mint gyönyörű, engem nagyon megfogott. Egyszerű és praktikus minden. A közlekedés nem olcsó és a parkolás sem. Amikor vásárolni voltunk, láttam egy emberkét a parkolóban aki nagyon keresett valakit és látszott rajta, hogy ha megtalálja, az nagyon megjárja. Na ez, a parkoló őr volt és nézte a kocsikon lévő órákat, hogy ki lépte túl a megengedett időt. Buszozni még nem sikerült (szerencsére) így erről nem tudok írni. Állítólag 20Kr egy buszjegy és egy óráig érvényes, de hallottam valami zónákról is. Amit itt leírtam, az mind a pár napos tapasztalatom és bármi eltérhet ettől, amit ugye én így láttam, de csak akkor volt így és máskor, máshol másképp van. Bárkinek bármit szívesen megírok, csak kérdezzetek. Ja, és a kritikát is jól tűröm.

Üdv. Géza

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-04-11 10:24   
A kerdes az, hogy hibat kovet el valaki, aki onzetlenul segit? Vagy eloszor meg kell gyozodni minden ketseget kizaroan, hogy a bajba jutott ember valoban igazat mond?
Vagy elegendo megragni jol a gittet, es utana cserbenhagyni az illetot? Fulet, farkat behuzni, es elsunnyogni a bajbajutott mellett?

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-04-10 19:02   
2009-04-02 01:02, Toeby:
-
Nem igazán akarom megvédeni, inkább más szemszögböl nézni....
Èn is megnézem kinek adok pénzt... Pl. utcán kolduló gyereknek alapjáraton nem adok, max. enni, ha éhes

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-04-07 16:06   
2009-04-07 15:30, bobo.2006:

Hófehér zsebkendőjével - amit az asszony mos és vasal - letörölte volna a szegény áldozat bőven hulló könnyeit, majd elvitte volna ebédelni, és csak utána kártalanítani!

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-04-07 15:30   
2009-04-02 01:02, Toeby:

Kedves Toeby Baratom!

Talan ismered azt a bibliai tortenetet, hogy egy ember melosokat fogadott egy reggel a szolojebe dolgozni. Delben latta hogy nem vegeznek es ujabb munkasokat fogadott. Majd a nap vegen kifizette oket, mindekinek adott egy denart. Mire fel a reggeli melosok elkezdtek hozongeni, hogy nincs igazsag, mert aki csak fel napot dolgozott, az is egesz napi bert kapott.

A Te kedves feleseged talalkozott egy velhetoen bajbajutott emberrel, onzetlenul segitett neki. Azert mert megtehette, volt lehetosege, alkalma es penze hozza. Mikor hazajott akkor te elmagyaraztad neki a kettos konyveles nevu varazslatot.

Kerdes mit tettel volna Te Toeby baratom, ha Te ultel volna a vonaton, egy fiatalasszony bogott volna es segiteget ker toled?

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-04-02 01:02   
2009-04-01 21:14, Erazs:
-
Ha a pénzt visszaküldte volna, akkor a történet hihetöbb lett volna. De mivel nem, akkor mégsem. Vagy utána már nem kell becsület?

Miért próbálod az ilyent még védeni?

Egyébként mindenki tudja, hogy mire ügyeljen a vonaton, ez nem új történet.

Toeby

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-04-01 21:14   
2009-03-29 19:51, Toeby:
-
Hm. Ès ha nem?
Engem is raboltak már ki a Budapest-München vonaton, és valóban nem volt más lehetöségem, mint az ottlévö utasoktól pénzt kérni. Igaz nem kértem csak 30 DM-et, mert 27-28 DM volt a busz, amire a vonat után át kellett szálljak. Tény és való, nagyon be voltam parázva, 20 évesen egymagam, pénz nélkül...

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-29 19:51   
2009-03-29 08:26, hunor:
-
GO2AU ÜZENETE
------------------------
Az ilyen emberre inkább a félörült kifejezést szokták használni, mert normális biztos nem volt. Ha nem egyedi is, de kirivó eset. Az enyhe változata lenne az "álmodozó". De mindkettö naiv és buta. (De lehet, hogy okos, mert igy átvergödik mindenen.)

De sajnos a világon a különbözöbbnél különbözöbb emberekkel találkozhatunk, amiben honfitársaink sem kivételek.

Még korábban újságolta nejem egy Magyarországról való visszautazás alkalmából, ami a vonaton történt.

Egy kis magyar nö vagy már Bécstöl sirdogált, hogy mindenét ellopták a vonaton. Nejem is megkönyörült rajta, s kisegitette pénzzel, állitólag annak fejében, hogy vissza is kapja. Ö Nürnbergben szállt le a vonatról, de ki tudja, még addig hányan "segitettek" rajta.

Amikor nejem a mese végére ért, montam neki, hogy azt a pénz akkor látta utoljára. Nem is kellett csalódnom (a véleményemmel).

Lehet, hogy ez is olyan magafajta GO WEST volt.

Toeby

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-29 08:26   
GO2AU ÜZENETE:

Sziasztok!

A portal szerkesztoje kert meg, hogy irjam be ide is a levelet, amit az au@beta.primlista.hu-ra kuldtem el ma eredetileg, szoval ime:

Egy erdekes emberrel sikerult osszefutnom penteken az egyik magyar szervezet epuleteben, itt Sydney-ben.

Kb. du 2-re ertem oda, ahol mar egy erosen ittas szemely borondokkel a kezeben varakozott az amugy egyebkent nem lakott epuletben. A le nem zart sufnik ajtajai a kertben tarva-nyiva, lathatoan szemre vetelezett mindent, amit csak lehetett.

Kerdesemre, hogy pontosan mit keres ott, elmondta, hogy a Kings Cross-i rendorkapitanysagrol kuldtek oda, mivel elloptak az osszes penzet, meg levettek az OTPs kartyajarol a megtakaritasat, es majd itt segiteni fognak neki szallassal, elelemmel talan valami kezpenzel is.

Mint kiderult az illeto februarban erkezett, es elmondasa szerint 1 honapra szolo vizuma volt, meg 1 utra szolo rep jegye, es mar ebbol latszott, hogy az igazsag eros alkoholos befolyasolas allatt all.
Tudomasom szerint 1 honapos turista vizum nem letezik, es ha valaki csak ideutra szolo jeggyel erkezik turistavizuma melle, akkor a hataron mar be sem engedik.

Emberunk kijelentette, hogy nem kivan visszamenni Mo-ra, hanem itt akar letelepedni, munkat vallani, mert O ugyeskezu szakember, es ilyenekre itt AU-ban nagy szukseg van. Megkerdezte, hogy hogyan lehet AU-s utlevele, mert ugy tudja, azt a Postan lehet megkerni, de a regi fajta magyar utlevel ami neki van az nem jo hozza, mert azt mondtak neki a Postan. Lehet az uj fajtaval kellett volna jonnie? - kerdezte.

Kiderult, hogy amikor megerkezett, akkor a belvarosban szallt meg egy hotelben, de onnan kiraktak, mert nem tudtak a kartyajarol lehuzni az ott tartozkodasanak a koltseget, mivel - szerinte - allitolag valaki leszedte a penzt a kartyajarol, es ezert a szalloda letiltotta azt.

Azota is probalt munkat talalni maganak, de 1 szo angol nyelvtudas nelkul, turistavizummal ez eleg nehez volt.

Mondtam neki, hogy menjen el Edgecliff-be a magyar konzulatusra, nekik az a dolguk, hogy a bajba jutott magyarokon segitsenek. Erre elmondta, hogy mar jart bent, de a konzul szoba sem akart vele allni, es nem segitett semmit.

Hat, ez is furcsa volt, de felajanlottam, hogy akkor felhivom a nagykovetseget Canberra-ban, es probalok keriteni valakit aki tud segiteni, aminek kicsi volt az eselye, mivel mar reg tul voltunk a hivatalos ugyfelfogadasi idon.

Par telefonuzenet hagyasa utan vegul megkaptam az elerhetoseget valakinek a konzulatusrol, es kiderult tole, hogy emberunk valoban megjelent mar reszegen a konzulatuson es kovetelte, hogy adjanak neki kezpenzt. Felhaborodottan mondta az illeto a telefonban, hogy vegul a biztonsagiakkal kellett kivezettetniuk az epuletbol, mert azzal fenyegetodzott, hogy addig nem megy el, amig kp-t nem kap. A konzuli dolgozo szerint duhito, hogy emberunk tele volt aggatva arany ekszerekkel egyebkent is - valoban igy volt -, es velhetoen elverte csak a penzet valahol. A magyar adofizetoknek meg nem feladatuk ilyen emberekre penzt koltsenek, szalljon fel az elso gepre es menjen haza, mert a konzuli illeto szerint is hazugsag, hogy nincs retur-jegye.

Kisse tanacstalan voltam ekkorra, hogy mit tegyek, mert ha itt is eloadja hogy ki nem mozdul amig penzt vagy szallast kap, akkor biztonsagiak hianyaban en nem tudom kirakni, mivel gyenge testalkatu, alacsony, intellektualis tipus vagyok a reszeg illeto meg jol megtermett szemely, de amugy nem volt agressziv.

Vegul mivel semmi mas nem jutott eszembe, ezert mondtam neki, hogy felhivom a rendoroket, azok majd segitenek kideriteni, hogy pontosan mi is tortent a bankkartyajaval, meg a penzevel, amibe bele is egyezett.

Amig a rendorokre vartunk kiderult rola, hogy 49 eves, es Izraelben dolgozott tobb evet feketen, majd amikor visszament Mo-ra, ahol mar nem talalt munkat maganak. Beadta bevandorlasi kerelmet Kanadaba, ahonnan elutasitottak, volt Japanban par hetet, meg meg ki tudja merre meg, vegul ide jott, hogy a Postan Ausztral utlevelet kerjen maganak.
Hosszasan ecsetelte a tisztasagot amivel Japanban talalkozott, meg hogy ott akar a foldor is ehette volna a rantott hust ha lett volna nala kes meg villa, oyan tisztasag volt. Kozben meg a cigaretta csikekket dobalta szet az udvaron nagy ivben...

A rendorjaror kb. 2 oras kesessel ki is erkezett mar este 7 ora fele, es felvettek az adatait. En meg felhivtam neki az OTP Mo-i HelpDesk-jet, aminek a szama rajta volt a kartyajan, hogy kideritse - addigra mar lathatoan kijozanodva -, hogy pontosan mi is tortent.

Hogy ne legyen sokkal hosszabb az amugy is mar eleg regenyesre sikerult tortenet, vegul igen nagy valoszinuseggel kikerekedett a tortenet a rendorok kerdeseibol es adategyeztetesekbol, hogy emberunk valoban februarban erkezett, de 6 honapos turistavizummal es returjeggyel.
A szallodabol valoban kiraktak 1 honappal kesobb, mert nem tudtak tovabb vonni a kartyajarol a penzt, mivel velhetoleg nem maradt rajta semmi.

Onnantol kezdve nem tudni hol lakott az elmult par hetben. Szerinte valami elhagyatott gyarepuletben tobb otthontalan mellett, de hogy pontosan merre is volt, azt nem tudta megmondani.

A rendorok vegul felajanlottak neki, hogy beviszik a kozeli orsre felvenni az adatait, utana meg egy helyi hostel-be ahol par ejszakat meg el lehet.

Kesobb elmeseltem masoknak is a tortenetet, es tobbektol hallottam vissza, hogy ok is talalkoztak mar hasonlo elkeseredett emberekkel, akik mindenuket felszamolva egyedul, vagy ami meg rosszabb, az egesz csaladdal a hatukon indulnak neki a majd csak lesz valahogy-ra alapozva, tele hamis informaciokkal es remenyekkel a nagyvilagnak, mert "mashol csakis jobb lehet".
Valaki, aki kapcsolatban van helyi iskolakkal meselte, hogy az iskolaktol hallja vissza, mennyi kozepkoru, vagy idosebb ember iratkozik be kelet-europai orszagokbol angol, vagy menedzseri tanfolyamokra akikrol lesir, hogy illegalisan dolgozni jottek ide tanulovizummal, bizva abban, hogy kapnak munkat feketen, az Immigration nem talalja meg oket, es elobb-utobb majd valahogy allampolgarok lesznek.

Majd amikor kitoloncoljak oket, akkor ugy mennek vissza, hogy nem maradt semmijuk, mert itt feleltek az osszes megtakaritasukat, mert a nyelvet nem beszelik, nincs munkavallalasi engedelyuk, nem talalnak szponzort maguknak, ha kapnak is munkat, csak valami keveset fizetot ami nem fedezi az itteni megelhetesi koltsegeket, stb.
Es a legrosszabb, amikor ugyanezt sokan csaladdal, kisgyerekekkel egyutt csinaljak vegig....

Mikozben beszelgettek emberunkkel nekem is elismetelt par olyan tevhitet, amiben O is hinni akart annak remenyeben, hogy majd itt uj eletet tud kezden:

- AU-ban hiany van jo szakemberbol, es ezert orommel latnak mindenkit, akinek szakmalya es gyakorlata van, kortol, nyelvtudastol, vegzettsegtol fuggetlenul.
- Itt a Postan lehet kerni AU utlevelet, csak bemesz, kersz, es kapsz.
- A lanygyerekkel erkezok itt elonyben reszesulnek, mert keves no van AU-ban, es ezert tamogatjak a fiatal nok bevandorlasat.
- Europaiakat elonyben reszesitik az azsiaiakkal szemben, mer ez itt europai gyokeru kultura, es megbizhatobbak az europabol erkezett szakemberek.
- A munkaadok itt orommel alkalmazzak a turistakat, mert azoknak nem kell fizetni "TB"-t, jarulekokat, adozni utanuk, megelegednek a minimalberrel, stb.

Eleg elszomorito volt hallani, hogy felnott emberek a jovojuket alapozzak olyan varosi legendakra, amiket jozan esszel vegiggondolva is be lehet latni, hogy minden valosagot nelkuloznek, es a legrosszabb, amikor hozzak magukkal a kisgyereket is...

Tovabbi szep napot.

Istvan

Géza4  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-02-24 20:27   
Sziasztok!

Megint történtek változások. Kiderült, hogy ha Malmö-be megy Budapestről a repülő az már nem is olyan drága. És mivel a páromnak is sikerült a munka, így együtt megyünk ki mindhárman. Ma megvettük a jegyeket 4760-forintért. Per kopp. Természetesen. Igaz így nem tudunk annyi dolgot vinni, de a 3*20kg + 3*10kg nem kevesebb, mint amit egyébként tudtunk volna vinni. A csomagfeladás még 2500ft volt darabonként. Ja és a Wizz Air társasággal. Ha Malmö-be érünk, ott a reptérről még kb 12km az állomás, amit busszal fogunk megtenni és onnan vonattal egy félórás út Koppenhága. Ott fognak várni bennünket. Úgy döntöttünk, hogy itthon mindent bedobozolunk és készítünk a dobozokról egy listát, ami tartalmazza a doboz számát, méretét, súlyát és tartalmát. Így amikor odakerül a sor, hogy el tudjuk rakni kint a cuccainkat, akkor elég könnyű lesz úgy összeszedni mindent, hogy csak a szállító kocsi méretét kell tudjuk. És itt sem kell legyünk. Lehet, hogy ez kicsit túl van bonyolítva, de azt hiszem megéri a fáradságot. Egyenlőre megint ennyi.
Géza.

Géza4  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-02-19 11:44   
2009-02-19 10:35, Anita321:

Szia Anita!
Köszönöm a tanácsot, többek közt a gyógyszerek sem jutottak eszünkbe.

Az eü biztosítást úgy oldjuk meg, hogy kiváltjuk az uniós biztosítási kártyát, ami ingyenes (mármint a kiváltása) és kötünk mellé olyan biztosítást ami az igényeinknek megfelel. Ezekkel annyi baj van, hogy mindent el kell olvasni még a kisbetűs részt is és meg kell tudni, hogy a biztosítás mire is "jó" ?
Üdv: Géza.

Anita321  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-02-19 10:35   
Géza,

Bizonyára sokan "hülyeségnek" tartanák a következőket, de tapasztalatból írom le..

A gyerkőcnek mindenképpen vigyetek olyan gyógyszereket, amiket otthon használtatok betegség esetén... Eleinte még nem ismeri az ember a külföldi gyógyszereket, nem tudni, hogy milyen hatása lesz.
Mikor a kicsink beteg lett, kapott gyógyszereket(szirup, lázcsillapító... stb), amik az itteni megszokott és bevált szerek. Elkezdtük adni a kicsinek, és egyre rosszabbul lett, elkezdett fuldokolni, tiszta pötty lett. Már tudtuk, hogy vmelyik gyógyszer okozta, így irány vissza a dokihoz(miközben a gyerek nagyon beteg volt). Az orvos rendes volt ugyan, de már óvatosan írta fel a következő gyógyszereket, és már hozzátette, ha ezzel is baj lenne, jöjjenek azonnal. Nagy gombóccal a gyomromban, tele aggodalommal figyeltem a következő napot. Szerencsénkre nem lett gond...
Ezt csak azért mondtam el, hogy érthető legyen az ismert gyógyszerek szükségessége. Később már lesz tapasztalat e téren is (bár ne legyen!).

Mi hoztunk mesekönyveket, verseskönyveket is, mert szeretném, ha a kicsi (most 3 éves)ismerné a magyar írásokat is, de ezt mindenki maga dönti el...(Ady, Petőfi, stb. köteteket, Magyar Történelmi Lexikont, ismertetőt. A szótárakat, munkafüzeteket vettük meg, nagyon nagy segítség volt, és jóval kedvezőbb áron (bár igaz, Dániában nem ismerem a könyvek árát).

Ezeket tudnám javasolni, de rád bízom, hogy mit visztek a "magyarságból".

Mindenkinek további szép napot!

Géza4  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-02-19 08:16   
Találtam egy egész jó oldalt a dániai tartózkodás, és munkavállalás feltételeiről. Ezen az oldalon az összes ország megtalálható, amelyik EU tagállam.
Kattintás

Géza4  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-02-18 20:30   
Megint folyt.

"Lakáshelyzet? Mit viszel magaddal erre az első nekifutásra? A gyereket ki is íratjátok a magyar iskolából? "

A lakáshelyzet nekünk megoldott, mert egy rokon lakását kapjuk meg egy évre, de azt hallottam, hogy odakint leginkább "önkormányzati" lakások vannak, amihez nem nehéz hozzájutni, de ahhoz kint kell lenni, dolgozni. Persze fizetni is kell érte, de jóval kevesebbet mintha magánszemélytől bérelné az ember. Ha valaki tud a kinti lakáshelyzetről, az igazán megírhatná, hogy mi is van kint Dániában. Hogy mit viszünk magunkkal? Igazából fogalmam sincs. Én is és a párom is mást vinne, de nem döntöttük még el. Mindketten munkamániások vagyunk, és mindketten megvettük a szakmáinkhoz szükséges legjobb szerszámokat és eszközöket amiben több millió forintunk van. És ezek mindkettőnknek fontosak. Amint megvan a döntés, ezt is megírom. A kisfiunk idén kezdi az iskolát és mivel ovi és iskolaköteles, így ki kell íratni és a helyi jegyzőhöz lejelenteni, hogy nem "folytatja a tanulmányait" Magyarországon. Neki kell útlevél is a kiutazáshoz, és mivel Ő nem a biológiai gyermekem, kellene engedély az apjától is, de múlt hétvégén (Valentin napon) megvolt az esküvőnk, így már tudtuk intézni az örökbefogadást is és így természetesen nem kell majd az apjától engedély. Más ezekről most nem jut az eszembe, de ha "beugrik" valami, már írom is. Én légtechnikai szerelőként fogok dolgozni, a párom műkörmözni fog, aztán majd kialakul... Hát egyelőre ennyi.
Üdv: Géza.

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó